Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. DISTRICTSVERGADERING VAN ZIEKENFOND SEN. District I van den Noordhollandschen Bond van Ziekenfondsen hield Zondag in de Cérès, alhier, eene vergadering. Tegenwoordig waren Anna Paulowna, Burgerbrug, Callantsoog, Kolhorn, St. Maarten, St. Maartensbrug, Helder en Schagen; afwezig Koegras en Petten. Het aantal afgevaardigden bedroeg 28, waaronder een dame (Cailantsoog). De heer Th. Roep, voorzitter „Help U Zelf", Scha gen, opende de vergadering met een inleidend woord. Daarop gaf hij het woord aan den heer A. Visser, Nieuwe Niedorp, secretaris van den Noordholland schen Bond. Deze gaf een overzicht van de- verschil lende stelsels van ziekteverzekering, die op den voor grond zijn getreden. Het stelsel-Talma. Bij eene uit- keering van 70 pet. van het loon eene premie van 6 cent per werkgulden, voor de helft te betalen door den werkgever, voor de andere helft door den werknemer. Het stelsel-Posthuma, ex-minister, Centrale ver- «ekering, die over de Radon loopt. Een ambtenaars- regeering, met al de gevolgen daarvan, 70 pet. van het loon, met premiebotaling door den werkgever; derhalve uitsluiting van alle zelfwerkers; 30 pet. van de tegenwoordige verzekerden. Men meent in dit stelsel een politieken achtergrond te bespeuren, terwijl de werknemer bij een nieuwe regeling der looncontracten, zeer zeker toch zelf de premie moet betalen. Zelfbeheer met staatscontrole. Zeventig en 100 pet. van het loon, weekpremie 234 cent per weekgulden, voor de helft door den werkgever en voor de andere helft door den werknemer te betalen, Dit laatste stelsel wordt door den heer Visser met warmte gepropageerd. Dit is het stelsel, dat tegen woordig vrijwel bestaat en dat door 1600.000 ver zekerden wordt voorgestaan. Verscheidene vragen en opmerkingen gaven aanleiding tot een geanimeerd debat. Daarna kwam de agenda voor de Bondsver gadering op 20 April te Alkmaar aan de orde. De heer Visser lichtte de verschillende voorstellen en adviezen toe. Ook bij deze besprekingen werden de aanvullende verklaringen correct en zakelijk tot ie ders genoegen gegeven. De heer Visser drong er ten sterkste op aan het congres te Alkmaar te bezoeken, het. zou een zaak van zijn of niet te zijn worden. Voorzitter bracht bij het einde den heer Visser dank voor zijn duidelijk betoog en voor de daaraan verbonden prettige causerie en de aanwezigen voor de groote opkomst en belangstelling bij de bespre kingen getoond. Voorzitter vraagt of deze bijeenkomst geen aan leiding gaf tot de oprichting van eene Centrale in het district, welke opmerking van alle zijden ward toegejuicht. VERKOCHT. Het bouwterreintje op 't Noord, alhier, van den heer C. Blaauboor, is uit de hand gekocht door den heer C.. Marees, wiens pand daardoor uitgebreid wordt met een aan te leggen fruittuin. KINDER- EN V AC ANTIEKOLONIES. Ten bate van de afdeeling Schagen van het Cen traal Genootschap voor Kinderherstellings- en Va- cantlekolonies, gaf de gymnastiekvereeniging „Ly- curgus", met medewerking van onze Harmoniekapel, Zondagavond een uitvoering. Met hot oog op het zoo goede doel hadden wij de zaal gaarne stopvol gezien, maar hoewel dit niet het geval was, was de Opkomst toch bevredigend, zoodat, zoo wij verwachten, het doel in bevredigende mate is verkregen. Het programma voor dezen avond was vol afwis seling. Onze Kapel gaf onder leiding van haar direc- tour, den heer Tor Tall, eenige populaire nummers, die uitstekend klonken en de opgewekte stemming brachten. Lycurgus gaf in verschillenden vorm, in al lerlei oefeningen, aan elk wat wils, en op een wijze die zeer geprezen mag worden. Het herhaaldelijk ópdaverend applaus bewees, dat de aanwezigon genoten. HET SCHATJE VAN HET KOLKJE. Het Noord-Nederlandsche Tooneelgezelschap, on der leiding van Petro Boukman* geeft a.s. Zondag in hot Noordhollandsch Koffiehuis alhier bovenstaande schets uit het Amsterdamsche volksleven. Er liggen hier verschillende reconcies voor ons, waarvan wij er een paar laten volgen. Het Haarlem'a Dagblad schrijft over een uitvoering te Haarlem: Dina Mipke heeft er de hoofdrol in (Lien Linde man) en wie haar in „Rooio Sion" bewonderd heb ben, weten, dat zij ook in dit stuk iets goeds geeft. Zij heeft den Amsterdomschen tongval goed te pak ken en de manieren der Jordaan-meiden uitstekend afgekeken, zingt niet .^Tr^erdienstelijk en weet, in weerwil van het niet-altijd-aympathieke van haar rol, er toch steeds een zekere charme in te leggen. Eqn heerlijk typ© .maakt mevrouw Berkhout van Lieris moeder, Kee Lindeman, de bloèmenverkoop- ster „uitden kelder". Lachsalvo's klinken telkens op, als zij aan 't woord is of geweest ia. 't Is Koste lijk! Een niet riünder vermakelijk type is de fat Hans Chantepie, voorgesteld door don heer D. Goublitz. De overige rollen zijn ook in uitstekende handen. Een speciaal woord van lof verdient de heer Henri Oostra (Hein, de Linke) voor zijn prachtigen zang, die telkens in ademlooze stilte werd aangehoord. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren.: 'Sfjoerd, zoon vapi Joaite Sjoemdlsma en van Retouwtje (Riedel). Overleden: Levenloos aangegeven Mndvan Dirk Schoen en varn"Aaitje die Vries. Ondertrouwd: Johonmes 'Gornelis Theodorus van Engelen,, 36 jaren, (bouwkundig teekenaar (te Uitrecht en Hellena, Maria Overtoom, 27 jaren, zonder beroep te Scbagen, POLITIE. Verloren: Een gouden (broche. Imk ter Secretarie. ALKMAAR, 16 April 1921. Op de heden gehouden weekmarkt waren aange voerd: 7 paarden f200 a 500, 40 koeien en ossen f300 a 850, 282 nuchtere kalveren f16 a 35, 226 magere schapen f 60 a 78, 11 lemmeren, 6 vette varkens f 2.10 a 2.25 per K.G., 62 magere f60 a 105, 192 biggen, 10 weken, f 30 a f 52, 47 bokken en geiten f 12 a 30, kleine bokjes f 1 a 4. Boterprijs: hoogste markt f 1.60, middelmarkt f 1.55, laagste markt f 1.50. Aanvoer 1435 kop. Kipeieren f8.50 a 5.50. LANGENDIJKER GROENTENVEILING. Br. op L. 16 April. Gele kool f12 a 12.50, uien f6.30 a 7, losse wortelen f3.10 a 3,80 per 100 K.G. Aanvoer 5650 K.G. gele kool, 6650 K.G. losse wortelen, 11700 K.G. uien.. NOORDERMARKT®0(ND, Noocrdscharwotideu 18 April. Grove uien f 7,10 a 8.40, poen f 2.80 a 6.60, gele kool f iH.60 13.701, Deamsche witte f 0 a 12, alles per 100 Kg ALKMAAR, 18 ApriL Hodon werd besteed1: Aardappelen f 6 a 5.60, per 100 Kg. Asperges f 0.57 a 1,09, per (bos. Riabaiher f 4.90 10.10, radijs f 4.30 a 7,20, wortelen f 24 a 26, per '100 bos. Uieenj f 70 a 7,80, spinazie i 10,10 a 20,20, per 100 Kg. I lAJMISGTMD1AM, 18 April. Op de heden gehouden veemarkt waren (aangevoerd 389 vette koeien, le kw, f 2.05—2,10, 2e kW. i 1,70— 1/90, 3e kw. f 1201,60, 65 melk- en kalfkoeien f 560 950 per «tuk, 32 graskalveren f 100200 per stuk, 168 muchit kalveren: f 18—26 per stuk, 51 schapen f50 —90, per «tuk,/5&4 wette varken» Ie kw. I 1.66, 2© kww I "L64, per TKig<, ftchoomi gewicht DE FILM IN DIENST VAN GODSDIENST EN ZE DELIJKHEID. Onder den naam: Kirchen Lichtspiel Gesellschaft is in Berlijn onder medewerking van tal van lei dende persoonlijkheden op politiek en kerkelijk go- bied, een vereeniging opgericht die zich ten doel stelt de film in Duitscbland dienstbaar te maken aan de godsdienstige en zedelijke volksopvoeding. Van particuliere zijde en uit bankkringen zijn aan de vereeniging aanzienlijke geldmiddelen ter beschik- king gesteld. De eerste film zal waarschijnlijk in Sep tember a.s. verschijnen. MONSIEUR DE PARIS. In Frankrijk bestaat de doodstraf nog en men houdt er dus ook een beul op na, „monsieur de Paris" genoemd door den volksmond. De minister van justitie heeft onlangs in de Kamer meegedeeld, dat de beul een jaarwedde van 20.u00 fr. geniet. Men kan niet zeggen, dat het beroep slecht betaald wordt en het laat gelukkig, heel wat vrijen tijd. NAAR DE MODE. De gekleurde vrouwen in. West-Afrika willen ook graag in de mode zijn voor zoover zij kleeren dragen. Zij vonden dat zij te lang moesten wachten tot er sjieke japonnen uit Europa kwamen en de modistes ter plaatse werkten volgens een stijl, die hun niet aanstond. Daarom zijn er, naai de Daily Mail meldt, een aantal West-Afrikaansche meisjes te Londen aangekomen, om het vak van modiste te leeren. HOELZ GEARRESTEERD. Uit Berlijn. Max Hoelz, de leider van het „roode leger" bij den opstand in Midden-Duitschland die ook verdacht wordt de aanslagen te Berlijn (c a. op do Siegessaule) op zijn geweten te hebben, is in het Westen van Berlijn gearresteerd. Hem zal op het hoofdbureau van politie een verhoor worden afgeno men. Hij zal zich hebben te verantwoorden wegens 21 strafbare feiten. MET EEN TEKORT. De Deensche posterijen hebben in 1920 toet een verlies van 16 millioen kronen gewerkt. In 1919 be droeg het tekort 12 millioen, zoodat de verwachting, dat de verhoogde tarieven een eind aan liet deficit zouden maken, niet is uitgekomen. KINDERBESCHERMING IN BELGIS. In Juli zal te Brussel een internationaal congres gehouden worden, waarop tal van personen en instel lingen, zoowel binnen als buiten België, die bekend staan als voorstanders van kinderbescherming, zul len uitgenoodigd worden. Belangrijke punten zullen worden besproken, o.a. vragen betrekking hebbend op de zedelijk verwaarloosde jeugd, de kinderrecht- banken, de abnormale jeugd, de gezondheidsleer en het verband tusschen kinderbescherming en oorlog. Naar aanleiding van dit congres geyen enkele bla den eenige beschouwingen ovec de Belgische kinde ren. Te Brussel stierven in Januari 1921 op 1000 kin deren beneden het jaan 120, dus 1 op 8. Het Onder- richtsverbond vestigde on.angs in een schrijven de aandacht op den critiekcr, gezondheidstoestand van de jeugd, mede een gevolg van de oorlog. Van 16 der sterfgevallen is de oorzaak longtering. Do ver pleging van de ouvermogenden onder deze zieken laat meestal veel te wenschen ov.er. Om het ras te verbeteren, mag zeker wel begon- non worden met verandering to brengen in de om standigheden, waarin een groot deel der bevolking leeft. Op de 2600 gemeenten bezitten slechts 550 een waterleiding, 30 een gezondheidsdienst, 200 riólee- ring. De woningnood in de laatste jaren verergort nog dezeik ongezonden -toestand. Jaarlijks sterven er in België 30.000 kinderen beneden één jaar op de 180.000 die' er geboren worden. Het totale sterftecijfer bedroeg in 1918 21 %y thans is het 14 tegen 12 in Nederland. 85 MILLIOEN SMOKKELWAAR, Die Weensche correspondent idocr NvR.Ot schrijft: Gedurende den oorlog waren to laJle doorgaande treinen', in die oor log voerende stoten ofdeeltogon ge reserveerd) voor militaire koeriers, .thans is dit alleen nog maar het geval to die Overwonnen tonden, .daar die ententecomimi&siies voor har e leden en ambtena ren alle mogelijk© prewüoges edschen. Tot groote er gernis van het reizend publiek, zitten in die afdee- lingen dikwijls maar oen of twee personen, .terwijl tal van reizigers uren leung to de gang van' 'het rij tuig moeten staan. En aan de gnenzon mogen deze koeriers in den trein blijven zitten, terwijl de ove rige reizigers voor het ofteekenen der 'paspoorten en het nakijken der koffers, ooms .uren tong moeten staan wachten. Dat deize koerier» en vooral die der nieuwe staten, smokkelen, is algemeen 'bekend De heeren hébben zelfs vrij' vaste tarieven. Voor het over de grens brengen van geld of effecten is die gemiddel de prijs 10 pot. soms echter veel xneer. Toch kia.il de politie daartegen niets doen. De koerierszak is mu eenmaal een hedlMgdioini, waaraan zelfs de her mandad niet mag raken. (Het is daarom niet te verwonderen dat heel Wee- nen de 'loftrompet steekt' over het werk van de klei ne geroep 'poldtieaunbtenaren, idie met het toeziicht op het Westerstation do beiast, die op één dag twee -vafl- sche koeriers ontmaskerde, en 'in hun. verzegelde koerierszakken meer diam 30 millioen goud! en bank papier vond, dat naar Buitschland zou worden ge bracht. (Aan het rapport dezer ambtenaren ö;s het volgende ontleend: .„Van betrouwbare zijde was ons medege deeld1 idat het pflan was 'ontworpen imet 'een der snel treinen van het Wiesterstiatiom' .een groot bedrag geld en goud naar het buitenland te brengien, zonder dat ons omtrent d© daarbij,, betrokken personen en den datum van vertrek nader© gegevens konden worden verstrekt Wij controleerden derhalve iaJl sedert eeni ge dogen alle vertrekkend© reizigers zeer scherp. Gis'tbren viel het ons op, dat! .in) de groote 'hal van het station1 'een heer en een dame erg zenuwachtig op en neer -liepen, en) plotseling gerustgesteld sche nen, toen er per auto -een, 'Engelsche koerier kwam, die door een tweeden man begeleid een aantal koe- rierszakken met groote haast naar den trein' wilde laten brengen. (Het heele gedoe van deZe vier menschen wekte dadelijk lin hdoge mate de achterdocht der. politie mannen, die ma kort' oVeiieg de zakken, dn beslag na men en zoowel den koerier,, die met niet weinig spektakel 'tegen de gevangenneming van oen E'n- gelschen ambtenaar protesteerde, als de overige le den van het reisgezelschap inrekenden. Het bleek dat de politie zich niet' had! vergist. Do koerier John Robertsoai, was reeds voor twee jaar uit den mili tairen .dienst ontslagen, en natuurlijk geen koerier; zijn begeleider wias de lEtage/lscJhe 'tolk (Baumann, de zenuwachtige mijnheer de lEtogelsche journalist Wiilleom Germais en het vrouwelijk :lid' der bende juffrouw. (Berin. In de koeriersraakkon bevond zich voor 22 mi'liloen Oostenrij'ksch bankpapier, dat hier voor buitenlands eb geld gekocht, naar IDuitschland zou wonder* gebracht om daar tegen marken te worden verkocht, .die dam weer op dezelfde wijze naar Weenon zouden worden meegenomen. 'De winst dezer transactie becijferde de 'bende zol've op ongeveer 6 milliioen. In de 'woning van Gertmais werd het gestolen of nagemaakte cachet van het Engel sche gezantschap gevonden, benevens een uitvoeri ge correspondentie, waaruit blijkt -dat de man. 7;og veel grootemo transacties deed; ééaf enkele smokk.of- partij betrof goederen met een waande van 300 mil lioen kronen. IDe koerier w-ais aangenomen voor een bedrag van 50.000 kr., juffrouw) (Berin- kreeg volgons haar con tract 400.000 kronen! Compagnons vani Germais zij.n de Weensche adivokaait dr. Kovnc en ieen 'koopman Maasberg, die ook reeds achter slot zitten, i Op het Westerstation teruggekeerd, viel de politie- ambtenaren, een reiziger op, dia twee kledne» reisias- schen droeg', rw«lke oogon&chijinilijk heel zwaar waren Zij wenscfrten daarom te weten wat daarin was op geborgen, doch ziet, ook deze man (haalde een koerierspais uit zijn zak en protesteerde met nadruk tegen deze schending der internationale gebruiken. Als koerier van het 'Engelsche gezantschap te 'Berm wensebte hij zich een zoodanige behandeling niet te laten welgevallen. Doch in weerwil van dit pro test' werd de man- met zijne 'tasscben ingerekend en ook 'ditmaal hadden de politiemannen zich niet ver gist. In de tasschen bevond zich- lil.^ Kg. goud in baren en 20 kronenistukken, in' den broekzak, van' den smokkelaar nog een baar v-an 334 Kg. De smokke laar heet Henry Roppard, woonde hier sedert kor ten tijd, en was vroeger dn lAlgiers gevestigd, In ieen koffer, welken hij vooruit had' gezonden, werd voor 8 imiillioen aan papieren geld gevonden. Bij een huis zoeking werd eerst niets gevonden, bij een tweede, die eenige 'uren flater plaats h-ad. 'kwamen 2 baren goud Van 5 Kg. voor den dag, die de vrouw van Rapper cl buitenshuis had verstopt en na de eerste huiszoeking weer naar huis had,-gebracht. Ook' in dit gevol gelukte het den medeplichtige van den smokkelaar, Mortis 'Grunstein, -die op groo-ten voet dn- het hotel 'Bri-stol leefde, gevangen te nemen. Terecht vraagt men -hier -zich af, hoeveel op deze wijze wel gesmokkeld kan izijn, wanneer het -een groep rechercheurs, die toevallig van' dezo smokkel- partiji hoofde op één dag mogelijk, was op 36 millioen goud' en bankpapier de hond te leggen, en voorts of het qiet hoog tijd is -door doeltreffende maatrege len aan' den smokkelhandel door echte 'en valsche koeriers een einde te maken. Waar het zulke .groote bedragen betreft, zou1 deze smokkelhandel zelfs een hindernis voor een duurzame verbetering van da valuta kunnen worden. WOLKBREUK BOVEN JAVA. 24 Doodien, 60 vermisten. (Weltevreden, 16 April. Iuj West Tjiiandjjoer zijn, ten gevolge van een wolkbreuk, aardstortingen voor gekomen, De kampong nabij! 'Tjireungas is bedplven. Er zijn 24 dooden en 60 vermisten. De ijzeren brug te Tjamanidiiri is weggeslagen. EEN NIEUWE CONFERENTIE. Ln het Lagerhuis heeft ILloyd Goorge verklaard1, dat de houding van, Duitschland een nieuwe geal lieerde conferentie noodzakelijk maakt, -die waar schijnlijk vóór 1 Mei zal worden gehouden. MIJNWERKERSSTAKING IN ENGELAëD. :De telegrammen- uit de verschillende deelen des lamds schijnen er op te wijzen, dat de mijnwerkers zich door de -af valligheid vian de spoorweg- en trans portarbeiders niet hebben toten terneerslaan en vast besloten zijn, den strijd alleen voort te zetten, totda-t hun eisch inzake 'een nationjalen loonraad aal zijn ingewilligd, IDe gevolgen van de staking doen zich ernstig ga- voelen, to 'het bij zonder to- de industrie ele gebieden in 'het Noorden van (Engeland, waar de groote fa brieken dagelijks bijl -dozijnen haar poorten sluiten. Ook de .spoorwegdiensten zijn voortdurend beperkt. Vele spoorwegarbeiders zijn ontevreden- over do houding van (hun dagelijksche besturen en (hebben r esoluti es „aangenomen, waarin zij, eischen dat de staking w^órdt afgekondigd tot steun aan de mijn werkers. Het besluit, dat op de Vrijdag a.s. te hou den conferentie van mijnwierkersafge vaardigden ml vallen, zal daarom van 'groote beteekenis zijn voor de industrie, en de welvaart, van het land, dat reed» tien millioen ton steenkool heeft ingeschoten. EEN TORNADO. Uit New-York, 16 April. In don afgeloopen nacht heeft een hevige tornado het Zuidelijk gedeelte van den staat Arkansas geteisterd. Groote 3chade werd aangericht aan huizen en aan de te veide staande gewassen. Er zijn ten minste vijftig menschen ge dood en verscheidene honderden gewond. GEMEENTE ZIIPE. Geboren: Eiske, -dL -v. W. de Jong en ,R. de Herder. (Ondertrouwd: A. Zijdewind, 23 jaar, arbeider te Horenkarspel, en iS W>. H. de Beurs, 19 jaar, alhier, J. Hoogland, 20 jaar, landbouwer en M, de Graaf, 20 Jaar, beiden alhier. A, Wit, 25 jaar, landbouwer, en N„ iRion!3, 19 jaar, beiden 'alhier. W. Noot. 24 jaar, landbouwer te Helder,, en J. Ren», 21 jaar, alhier. J. Brouwer, 22 Jaar, arbeider en B. Jolsma, 21 'joarr, beidien .alhier. Overleden: Simoin idie Jong, 23 J., «lager, zoon van J. 'dl© Jong en A. de Vos. OPZETTELaKE BiRJ-ND,STICHTING. In dn rltttas van heden Dinsdag dei Rechtbank te *ifcm.n.T weid Jlacob van dei Ooid, beschuldigd van opzettelijke brandstichting an valsche opgave doen ln een authentieke acte, veroordeeld tot 3 jaai gevangenisstraf. O UD KARSPEL, We vernemen, dat door idie gas commissie besloten is, om de satori'sregelinig van, het personeel van' 'de gasfabriek ernstig tonder oogen te zien «en de werk zaamheden daaromtrent reeds zijn ter hand geno men, zoodat spoedig een naeuwa regeling kaai wor den tegemoet gezien. OUDKARSPEL. Naar we vernemen, hebben de heer 'Lijnbach en echtgenoote, -vader en moeder, iini het 'diaconiehuis olhi'er ontslag uit die betrekking aangevraagd. DE KONIGIN NAAR LONDEN? Wij lezen in de „Daily Chronicle", dat de Konin gin1 voornemen» zou zijn, dezen zomer waarschijn lijk met prinses Juiliana een bezoek aan Londen te brengen, Wij hebben van- dit bericht geen bevestiging kun nen -verkrijgen. Wanneer het al1 niet geheel onjuist d.s, het is dn ieder geval zeer voorbarig. Hdlbl. WERK HERVAT. lOp de cacaofabriek yjAl-cmaria", -te Alkmaar, waar de .arbeid ©enigen tijd geleden .door de omstandighe den stop werd gezet, hebben heden de werkzaam heden weer een aanvang genomen. DE VEENBRANDEN. Men meldt uit Stadskanaal van Zaterdag: De veenbranden zijn overal gebluscht, de naar hier uitgeweken vluchtelingen trekken weer naar hunne haardsteden terug. In de Weerdingermond is het na zonsondergang verboden zich in het veen gebied te begeven, overtreders zullen zonder som matie worden beschoten. In de Valthermond traden ruim 50 arbeiders tot de burgerwacht toe. Plaatse lijke wachten patrouilleeren 's nachts. DURE GEITJES. Voor pas geboren geitjes werd in de gemeente Baarderadeel f 10 per stuk geboden. TERUGBETALING. Verschillende onderwijzers in Friesland hebben van Ged. Staten aanschrijving ontvangen tot terug betaling van een gedeelte hunner jaarwedde over 1919. Voor sommigen is de terug te betalen som een- stuiver. DE VRIJHEIDSBOND. De nieuwe politieke partij de Vrijheidsbond, sa- menvoegsel van allerlei partijen van liberalen en anderen oorsprong, is Zaterdag te Amsterdam gesticht. De leider der oud-liberalen, Mr. Dres- selhuijs, is voorzitter van dezen nieuwen bond ge worden. De nieuwe partij staat dus wel onder con servatieve leiding, nu het meest rechtsche deel de zer coalitie- haar man. tot opperhoofd ziet aange wezen Wij laten hieronder het oordeel van de Telegraaf over deze politieke gebeurtenis volgen, die dat doet onder' het motto: tot behoud -van 'evenwicht. Met orgelspel en -zang is dan de Vrijheidsbond uit zevenvoudigen wensch naar politieke concentratie uit maatschappelijk behoud van Liberale Unie, Bond van Vrije Liberalen, Economischen Bond, Neu trale Partij, Middenstandspartij, Algemeene Staats partij en Groep voo? Maatschappelijke en Ethische belangen, geboren. Wel mocht mr. Rink met nadruk van „een compromis" spreken, dat mr. Dresselhuys met de woorden „tot behoud van evenwicht" pre ciseerde. Hij dacht daarbij jn de eerste plaats aan een evenwicht tusschen rood en zwart tot verster king van eigen positie, hetgeen begrijpelijk is, daar het conservatisme slechts bij remise tusschen uiter sten in vrijheid kan gedijen. Mr. Dresselhuijs ge bruikte natuurlijk niet het woord „conservatisme", maar sprak voorzichtig van „de economische vrij heid" zijner politieke vrienden, „die het meest nood zakelijke is voor hun welzijn". Op evenwicht of stil stand wordt deze vrijheid dus gebaseerd, Jiet is de vrijheid van het doode punt. Tot behoud van evenwicht in eigen gelederen stel de mr. Treub de diagnose en hij heeft op dit geoied eenige ervaring. De radicaal-democratische-neutraal- economische specialiteit kwam tót de alleszins ge rechtvaardigde conclusie „Overwin U zelt'1" De mo- reele winst die mr. Treub krachtens dit politieke recept ten deel is gevallen moge den Bond sterken! Het program is natuurlijk, overeenkomstig de po litieke mode „heslist democratisch", zooals mr. Rink nog eens plechtig verklaarde, want het beoogt „een in al zijn geledingen ontwikkeld, welvarend en ge lukkig Nederland". Dit einddoel zal inmiddels door alle partijen, van Wijnkoop tot Nolens van ganscher harte worden onderschreven, maar het komt er op aan wat men onder „ontwikkeling", „welvaart" en „geluk" verstaat, en langs welke wegen men dit paradijs denkt te betreden. Mr. Dresselhuijs denkt b.v. in de eerste plaats aan economische vrijheid, mr. Treub overwint alles en zich zelf, mr. Rink zoekt het^in een compromis, mr. MarcKant in een vrije evolutie van alle geestelijke 'en maatschappelijke krachten, mr. Troelstra in de socialisatie, Wijnkoop in de dictatuur, Nolens in Rome (waar alle wegen heenlijden) on Colijn in het millioen en het geloof,' dat ook de groep van Lohman omhelst. Er is zooveel keuze, dat eenige nadere omschrij ving van doel en middelen niet overbodig schijnt. De nieuwe partijleider, mr. Dresselhuijs, is een be kwaam en scherpzinnig man en hij zal dus niet in gebreke blijven de perspectieven te openen, die de Oprichting van deze Vrijheidsbond moeten recht vaardigen. Wij Hollanders zijn evenwichtig genoeg om een nieuwe partij tot behoud van evenwicht te kunnen missen. Of heeft alleen zelfbehoud de zeven fusioneerende partijen tot elkaar gebracht? Voorloopig is de nieuwe geestverwantschap in Ar- tis beklonken. WIERINGEty Ten overstaan van Notaris Obreen had 1.1. Zater dag des avonds 834 uur in het hotel van den heer Scheltus de openbare verkooping plaats van 3 per- ceelen grasland, gelegen aan den Koningsweg, na bij den Hollebolg, elk groot 16 snees, in eigendom on ten verzoeke van den heer N. Koorn Jz. Alle drie perceelen werden opgehouden in totaal voor f3950.—. WIERINGEN. Naar wij vernemen heeft de heer G. Scheltus zijn herberg en logement ,,'t Schippershuis", onderhands verkocht aan den heer S. Az. Veerdig alhier voor f 6000.—. DE UITVAART VAN DE GEWEZEN DUITSCHE KEIZERIN. Uit Doorn wordt gemeld: Om 9 uur Zondagavond is in de rouwkamer op den huize Doorn de lijkdienst gehouden, die door de familieleden, de hofhouding en een aantal genoodig- den is bijgewoond. Even na halftien begon de dorpsklok te luiden, ten teeken, dat de uitvaart een aanvang nam. Tien marechaussees stapten op de fiets en reden vooruit. D&n kwam uit de poort een groote vracht auto, geheel beladen met kransen. Vervolgens feed uit de poort heel langzaam een groote rouwkoets, waaroverheen eon zwart kleed met een zilveren wit kruis. Hierop lag de zeer groote kist, waarin het stoffelijk overschot van de ex-keizerin. Eenige auto's volgden. In de eerste waren de gewezen keizer en de gewezen kroonprins gezeten; in de volgpnde prins Oscar en prins Adalbert met zijn gemaliii, Victoria Louisa, de dochter van, den ex-keizer en haar go- maal, do hertog van Brunswijk; vervolgens prins Heinrich van Pruisen, de broeder van den gewezen keizer, en prins Max Egon van Fürstenberg. Hierop volgde een auto, met een oranjevlag, hierin had de kamerheer der Koningin, graaf van Lijnden van Sandberg plaats genomen. De Koningin-Moeder was vertegenwoordigd door haar kamerheer mr. graaf van Limburg Styrum; de Prins door zijn adjut dant-secretaris kapitein jhr. von Mühler. Tiien marechaussees cp die fiets stoten 'dien stoet. Na aankomst van' dien stoeit op het emplacement, to Maarn werd! de 'lijkkist neergezet to een gazon vóór den lijkwagen. Ds. Dryander sprak toen een Duitseh gebe-di uti, waarna die kist ln het «poorrijtuiig werd gedragen. De gewenon keizer en de ex-kroonprins" gingen met de andere familieleden eenige 'oogónblikken mee in den trein. V ervoligem begaven zij' zich per auto terug naar den. huize (Doorn. Om 7 uur 's morgens kwamen do gewezen keizer en prinses Victoria Louise per auto weer bij den toeto aan,.. 'De ex-keizer en de andere familieleden gingen to don .trein, waarvan de gordijntjes en ramen dicht gingen. Na het rangeenen stapten de gewezen (keizer en de prinses,, even vóór het vastgestelde uur van vertrek, u/ti den trein. (Beiden gingen met zware schreden naar de aterug. 'Toén de trein zich daar op langzaam to (be. *gtog stelde, .waren de gordijn tje» weer opzij' geschoven en de ramen open. De ge wezen keizer sloeg met ontbloot hoofd het vertrek van den .treto' gade en wuifde met! den hoed nog eeni ge malen moeizaam den trein ma, totdat deze zich in een bocht aam zijm' oog onttrok. Lenigen tijd nadat de trein' vertrokken was, stapten de ex-keizer en de prinses diep geroerd dm die iaiuto. DE VOLKSTELLING. (Bij d'e Staatscourant zal als bijlage een verslag verschijnen', dat de: voortoopiige uitkomsten van de tiende volkstelling bevat. 'Dat verslag zal ook in den handel gébracht worden als 'afzonderlijke publicatie vam het Centraal (Bureau voor de Statistiek. Volgens deze voortoopiige uitkomsten bedroeg die totale bevolking vam Nederland op 31-December 1920 6.841.155 zielen. Bij de volkstelling vam 1909 bedroeg diit cijfer 5.847.949; er is dus een toeneming; met 633J206 zielen. De toeneming vam) de bevolking bedroeg van 1909- 1920: 1.42 pet., dat is een stijging, zoo sziel, als er nog ■nooit tevoren is geweest. Ter 'Vergelijking voegen1 wijl hierbij' een staatje van de toeneming zooals deze is gebleken uit de 9 vorige volkstellingen: 18-30—'40 0.91 pot. 1840M9 0.67 pet. 1849*59 0.79 pet 1859—'69 0.S0 pet 1869—79 1;14 pot 1879'89 1.18 pet. 1899'99 1,24 pet 13994909 1.39 pet 1909—20 1.42 pot. (M!en dient hierbij tto het oog te houden, dat er in deze cijlfers nog verandering (kan1 komen. VROEGE AARDAPPELEN. De strenge vorst va nde (laatste 3 nachten, to den macht van Zaterdag op Zondag vroor het -een halve duim, zijn' eene romp voor de vroege aardappelen in Hollands Noorden geweest (Bijna alle akkers zijn bevroren, zoódat d)e plant weldra weder gelijk met dien igromdl zal staan. Van vroege aardappelen is hier geen sprake meer. Ook op de kwaliteit en opbrengst Wierkt deze bevriezing zeer madeelig. Kleine aardap pels vah' minderwaardig gehalte zal het gevolg Zijn. Men moet to) IHolflondis Noorden altijd'voorzichtig zijn met pooten,. Een paar mooie dagen mogen niemand verlokken om te vroeg te beginman. De gevolgen blij ven meestal niet uit

Schager Courant | 1921 | | pagina 2