derde blad. e dingen om ons heen. Brieven uit Rome. Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Staatsloterij. Indien gezond, blijf gezond. Zaterdag 23 April 1921. 64ste Jaargang. (No. 6810. 10 al-giemsene staking in Engeland d» golukkiger- to voorloopig 'Q.l tti-aina /afgewond. 'P het laatste oogenblik hebben de leiders der orwpgiman'n'en en transportarbeiders blijkbaar erien <l<att die schreeuwers 'achter hen, die op eien 3|:nii.hWstaking aanstuurden, om die mijnwerkers helpen bij de verwezenlijking "hunner politieke menken /toch nie't, zulk eien ignooit aantal uitmaak Gat zij. als -leiders, aan hum dlrarng haddien ge- .1- te geven, lat is iets geiwomhJen, miaialr nioig mief veel. j/*ant een groote meerderheid der mijnwerkers it over het „verraad" der andere 'twee bondlen en art er op aan niet alleen de politieke eischen ir te zetten, doch ook te breken met de Triple Al lee, Voor de „bezittende klasse", doch ook voor ereen die om de maand of vier, vijf te lijden 11 onder de gevolgen van een staking vain het keer of van de mijnen lij-lot dit een goed teeken. och zou ik dat woordje 1 ij k <t wel gaarne willen itieeren.' omdat het vols/trekt niet zeker is, dat metterdaad een voordeel aal zijn, wanneer dat ebtige verhond eens uit elkaar zou spatten. jen bond met ettelijke millioenen ledJen, met ver- Blende vertegenwoordigers in t parlement, heeft i den aard der zaak een zekere verantwoordelijk- el en gelijk vaak bleek ook gevoel' van die aritwoordelijkheid', zoów-el ten aanzien van zijn ju en hunne gezinnen, -als ten opzichte van de een-schap. fit er wel -eens -groote woorden- gebruikt wor diri.egem'cniten klinken, stakingen wordten aam- e-d en voorbereid-, nu,, -dit behoort immers bij c-.n o-ny apparaat van d'e arbeidersbeweging, in "land; zoowel als eld'ers. De lei-diers van dan fbor-d' wa'ricn gewoonlijk -oude rotten-, uit het be ige komen, welontwikkelde lieden, die door i verkeer -in het Parlemi-ent en vaak in regee- ïsposton veelal tot inzicht waren -gekomen, -dat fean de meeste qu-aesti'es meer -dan één kant is pat men met onderhandelen al dam niet g-e- jr»I- met stakiingsdtreigemen'tleh -gewo-onlijk, of ivijls verder komt -dlan met het staken, mannen, |en" van- de syndlica-1 istfc n. formeer nu -d'e Driebond) -uiiteenvfait, wanneer de I nu erkers ophouden er -deel van uit te maken, het voor -de hand, dat -deze splitsing md'et be kt zal blijven -tot den Biomd. zelf, -doch -diat oo-k in boezem -der -d'rie organisaties -een splitsing zal gen. Bij d'e mijnwerkers, waar mo-m-enteel -de irste groepen- -den grootsten- invloed schijnen te bui, zullen allicht de gematigden zich afschei- Bij spoorweg- en transportarbeiders zullen de re misten mogelijkerwijs hun- Ibondl dn den -steek -n -en nieuwe orgaini-saitli-es stichten. te rem die d-e gematigdien in die drie oude orga> kies op d'e exitrem-en. aanlegden, zail in -d'it gev-al jk-loos zijn. lEn zooals steedis het geval is, zul- de m'ann-en, die hun' volgers zon, maan en s-ter- I beloven, aam invloed' -en aanhang winnen, ie gematigdien, outl-Sn 'op -dien diuur verdirong-en fdfen, hebben -tle kiezen -tusschen het meeloopen i de communisten -of het terugvallen tot rad'ica- nei, zoo-als wij- -dlait in 'Nedteria/nd o-pv-aitt'eneen ri Ne(Jte-rlandsch Werklieden Verbond' wordien, bij -liberalen' maar half voor vol wordt aange- i -en bij' de -rioode arbeiders -ais verrader te boek ;rmed'e wondt dus het -gevaar voor industriee- mrU'St voortdurend g-roof'er. -eciaiail is dit het geval, als men. bedenkt, dat ns betrouwbare gegeven/s d-e mijnwerkers in ielanldi -niet alleen -d'e toezeggilng hadldien van hulp .Moskou ydbch -diat ook die dlépendenee van' het Me-tsystieem dn Nederland) Russische hulp had be- f-d. fetimrlijk is het iederm-ans h-ei-lig -recht bewe gen, die zijn sympathie hebben, -m/et woord' én irs'-te steu-nien. liem'ain-d' 'kaar Wijnkoop lastigvallen, wanneer hij i, dat tot zijn beschikking staat, besteedt om fcelsehe mijnwerkers' aan een heilstaat te helpen, jven-min zal men het kwal-ijk nemen, -aan 'een tiiseh millioniair, wanneer hij m-et zijn igeld het m/isme tracht 'te bevordier/en of laian een bankier hnee-r. hij tracht -dioor zijn -geld' aan 'een Wrangel Komilav of /Kerenski te leenen, het kapitaal te- J te k-rijgen dooi rzijn cliëntjen of lOndlgenooten i Rusland -geleend. oomin het een -als het ander verdient men- -elijkerwijs en in een vrij land gespro-ken eenl- af keuring. "och vrije lan-den- zijn- uit -dien tijd. -esitiaam ni-et meer! ïlk'e groep -schreeuwers als het -lawaai maar 't. genoeg is wordt overal toegelaten om te i'Ijzem" dimt in -hun s« menie ving 2 X 2 5K of ;e -andere ketterij zij' bieoogen. m het oogenblik af, dat twee dwaalgeesten een i'bje m-a-ch tig zijln en -ddo-r hun -aanlokkelijk voor- jeldle nonsens een reeks- -menschien -zonder lo- bh -denkvermogen hebben meegesleept, worden li-edten 'een „partij" en d)an zegt het evangelie vian democratie, 'dlait zij een recht hebben op de omge urde propaganda voor hun- denkbeelden hoe «m, hoe -dwaas, -die -dan -ook zijn. at een samenleving van vele milliOen-en op -die nier -door h-et optreden van enkele tientallen en meeloopen van enkele -duizenden in- verwarring 'dit -gebracht!, spreekt van zelf. [aar die heilige democratie, ziet u et -goedvinden, nu we w-eer pokken, mogen, heb- -diat elke andere pestziekte zich Inwoekert, om- er een gro'ep is, -die uit -overtuiging pestbacillen ot brengt en verspreidt Iet is niet alleen in politiek opzicht, dat men ge- A-rlijke -experimenten toelaat, tegen beter weten Het kwaad) woekert -o-ok (en misschien nog erger) ieconomisch gebied. anders te zeggen van het verschijnsel, dat *Mk-rijk, om oan zijn Du-itsche -geld te komen, zetregelen neemt, om het Roergebied te bezetten zich zelf te betalen met de opbrengst van d'e mij- i -aldlaar? Mt is een -dwaasheid, die' alleen kan opkomen in i brein van een min of meer „geëxalteerd/' ie- in-d). E-n dn weerwil -daarvan luiden toch -die be kten, dat -dit plan door 'Engeland-, zoo nie't -daad- Jfëriijk, dan toch moreel zall worden gesteund >at "heit Franische volk, niettegenstaande het eco- wis'ten, -al-s 'Say, Lecomte, Colbert, Leroy-Reau- u-, 'Gi-die heeft -aan tet wijzen, toch nitet economisch aoimgelegdi, is bekend'. OVIia-ar -dat het' -Engelsche p-u- ek, diat -over het algemeen zeer -goed is -ontwdk- tó en welks leiders in hooge m-ate inzicht plegen hebben in economische vraagstukken, zich oo-it J laten vindien tof het ondersteunen van z-u-lk -een jin-kzinmig plan-, is meer -dan onbegrijpelijk, yfilfs -de Fnanischien zien -diat in, w-aiar zij zelf er t nadir uk -op wij zien, dait al-s -d'e bezetting er niet zou leiden, dat Frankrijk zijn gel-d1 kreeg bijv. pr -een wiei-gerlng -dier mijnwerkers om- voor dan vreemden kapitalist te werk-onl de bezetting toch nog een dwangmiddel zou kunnen zijn om Duitseh- land tot betalen te nopen. Om te zien h«e voos 'déze reden-eering is., behoeft men slechts te letten op deze puntea I-O. ligft -die Fransche Industrie -door gebrek aan ar beidskrachten zoo goed als stil en heeft dus geen kolen mood-lg 2e. voert het groote hoevealhedton kolen udit, die hef -uit -Duitschlainid kreeg, -zonder er weg moe te w-ötlön 3o. klaaigt Engein/ndi steeni on been, dait het goan afnamers m-eer heeft v-oor zijn ko-len, waardoor -dn mijnen niet verdienen, hetgeon de loonsverlaging en die staking in -dlo wereld riep. BIJ dazvo fei-ton -geliiievü m-crr te voegen, 'diat da Duit- sobo lndustrio door die 60 pot. hofflng do antonto- m-arktan heeft verloren, -d«'t -de mijnwerkers iam-n de Bóer al -lu zokier drie wek-on n-ieit bobben ge-Staakt, (zoodot 'het dus -toch al tijd werd') en -dit zeker zul len -doen-, zoo-dina hun- streek wordt 'bezet. Dat, lals het Frainische plan- zou gelukken, -da- En gelsche kolen heelemoial niet meer noodig zouden zijn, wat 'een crisis zondér weerga teweeg zou brengen Met die feiten, die -toch a-am- niemand onbe'ken-d kunnen zijn, v-oor oogen, spreekt en schrijft men in Parijs, alsof het -een vianzelfshei-di is, -diat Lom-dien direct met dit zelfmoord-plan -aocoord zal gaan-.... -Er is iemand, -die iets geks of misdadigs we macht te -doen. Hij is kiezer, of heeft kiezers lachter zich, laten wij hem, -in -den- niaam der H. Democratie, -toch -niet/s in -den weg leggen bij -de propaganda voor zijm idealen. Het wordt wel een plezierige wereld-, voor miai- lootem althans 1 UITRUK. De Italianen zijn hartstochtelijke vliegeniers. Geen wonder, het past volkomen hij hun karakter, dit on versaagde doorklieven van de wolken, het hoog en altijd maar hooger op willen stijgen in de lucht, die al ijler wordt, naarmate het vliegtuig de aarde verder onder zich laat. Het was ook een Italiaan, die voor meer dan vijf honderd jaar, al het principe ken de, volgens welke de eerste aeroplanen geconstrueerd Zouden worden en deze Italiaan was geen ander dan Leonardo da Vinei. Leonardo, de geniaalste kunste naar van de vijftiende eeuw, die niet alleen een on geëvenaard schilder, maar ook een uitnemend inge nieur, mathematikus en filosoof was, schreef als zijn overtuiging neer, dat er een werktuig uitgevonden kon worden om de lucht te doorkruisen en hij pro beerde iets te maken, dat op een reusachtigen vo gel geleek maar, hoewel hij de visie van het vlieg tuig had, voor de uitvoering er van, was de werk tuigkunde nog niet ver genoeg gevorderd. Toch hield Leonardo zich met voorliefde bezig, met de oplos sing van het moeilijke vraagstuk; hij vloog al in gedachte over de landen en de zonnige heuvelen, zooals nu in onze dagen, de Italianen dagelijks op stijgen, en over steden, velden en bosschen vliegen. Onder de mooiste bladzijden, die Gabriele d'An- nunzio geschreven heelt in het verder zeer ongure boek „Forse di si, forse di no", (Misschien wel, mis schien niet) behooren die, waar hij in zijn schitterend proza de wedstrijd beschrijft, van twee vrienden-vlie geniers, daar boven in de zonnige lucht, hoe ze zoe kend, jubelend, liefkozend om elkaar heendraaiden en zwenkten en hooger altijd maar hooger stegen, totdat de toeschouwers niet veel meer dan een paar glinsterende strepen in den blauwen hemel ont waarden,.... en toen plots viel een der beiden met duizelingwekkende vaart naar beneden; langzamer daalde de ander, en 's nachts waakt de vriend bij het lijk van den kameraad, die hem voorgegaan is in den dood, die zoo menigen moedigen vlieger wacht. De luchtvaarder vindt dit einde mooi, hij verwacht het bijna als een fatale zekerheid' telkens als hij opstijgt in het luchtruim. Hij denkt niet' ri\eer aan gevaar, zoo zeker voelt hij zich aan zijn machine; zij gehoorzaamt als een goedgeschoold paard, aan de minste druk van zijn vinger, hij voelt zich vrij als e envogel,'als een stip in de oneindig heid en los van do wereld, die kleine wereld daar aan zijn voeten. Zoo wias ook -dteze weelk, -die koene vlieger, die ka pitein ©lO-rlia opgeiste-gien en 'die w-am-d'elaar,in R-ome's stratlen, hoorden- het snorrend' gegons van- dien mo- -noplaini en keken maan boven-. Zij volgdien met be- 1-anigstel.ling dia vluchtl van dien won-de-ren-' vogel; nu eens schoof hij- -als ieen pij'l omlaag, -dan richtte hij zich weer op -en wd-ekfe -voort, of hij draalde om een -denkbeeldig mididlelpumit, duikelde over zijn- kop: nu -eens -de staart, -diani -die snavel omh-ooig, zaïgen we op -d'e Elfa -db Italianen -ook ni-et zoo o-nversaagd manoeuvreeren? En omdat Borla maar -altijd zijn evoluties' boven -die stad voortzette, -alsof hij een pu bliek wenschte, dlait hem zien- en bewonderen- zou, bleven -al- ma/ar -meer mensch-en staan -in^de straten en staarden bedonderend, n'aar -den blauwen hemel, waar de vliegenier aijjn toeren uitvoerdetoen in eens steeg een 'angstschreeuw op uit die straten; met -dezelfde vaart, waarmee hij spelevarend -door •die lucht schooi stortte di? aereopliaiaw omlaag -en een geweldige schok deed ons' huis trillen; '-t was of een- locomotief er 'tegen idah was gerend. iOp het -terras, van) de woni/hg naast ons, was de prachtige vogel neergevallen, een onbewegelijk ge havende massa niets mee-r, waaronder Borla, nog met d'e hand aan' h-et stuur, levenloos bedolven laig. Jmi dien m-uür van 'die kamer,jdlie -aan het terras grensde, waarop h-et vliegtuig Neerviel, was een ge weldig -gat geslagen'; die heer -des huizes, die in: de kamer aan z-ijn -tafel zat te werken, voelde de -mu ren wankelen en als -een kreet -ging, het' -door -d'e stad •dat IBorfla 'te pletter was gevallen- -in iRo-me's straten. Dilen geheel-en -dlag bleef het voor -onis huis zwart vari -de menschen-, allen keken hoofdschuddend naar boven-; een- vlerk van de aeroplaan hing mach teloos én slap maar beneden, de -andere was als -een tent heenigespreid over het' verstijfde lichaam van zijn koenen bestuurder 'De weten-schap, diat hij, die nog kort geleden -daar zoo- vrij rondzwierde, nu met een verbrijtzeld hoofd -daar neer lag gesmakt, lokte heel' iRome haar -dien plek; het verschrikkelijke en griezelige heeft altijd bekoring voor vulgaire natu ren„daar ligt hij nog onder..." fluisterden zij elkaar toe, en wezen maar het terras -diat maar eeni- ge meters boven den- beganen grond is. Povere magazzo (arme 'jongen), zei een oud vrouw tje in -t voorbijgaan itoit mij povera madrel (iar- m-e moed'er). Biinmien -de twee mur -stonden- alle kranten -v-ol van -den tnagi-sehen val van den vliegenier; de v-erkoo- pers der bladen schreeuwden 'het incident uit op de 'hoeken -dier straten, ziji dedlen goed'-e -zaken met de ex-tra nummers en terwijl 's avonds in -alle stilte, heimelijk het overschot van' den luchtvaarder ge transporteerd! werd, dansten gecostumeerden hun vroolijka „ome step" in het sal-on -van ons hotel, want hoewel d'e karnaval -al -een poosje voorhij was, werd er nog een avond van napret aangekondigd... iZoo is het leven. E. F. DE DEENSCHE LANDBOUW. De minister van' landbouw heeft -dén mattan-alen ec-oniomischlen hond belangwekkende cijfers meege deeld over den IDeensche-n1 landbouw gedurende en sinds dén oorlog. IBij het begin- van den oorlog was die -waardé' van- die boferproductie des lan-ds 229 mil- lioen kronen-, waarvani 213 millioen werd uitgevoerd thans zijn deze cijfers 605 en 503 millioen. Voor den oorlog was -de prijs van' idle: boter 1-4 maal dien- prijs van- het voornaamste krachtvoer (katoenpiitDenmeel) tijdens don- oorlog -daalde dis verhouding tot 2 te gen 1, om gedurende -de laatste vier manden we der -tot 15,8 tegen 1 te stijgen. De productie vani spek daalde van1 136000 ton in 1014 'tot benedén de 1000 ton 1910, om in 1020 weer tot 42.000 ion -te stijgen. -Sinds die vrijwording v-an; de 'Elngelscho markt op 1 April is -do -toeötiüuld' aanmerk olijk verbeterd len de vooruiLziichiton zijln <tlhium« -goed. U geen blijkt uit hot foit -dat or reeals weer -dlo helft geslacht wordt v/un; -voor -dén oorloge D-e waards van- die oioronpro-dluc-tlé dis in den iaat- slon 'tijd aanzienlijk -toegenomen. WEE DEN BNURKERB! Uit Amorlku, het land dat aan den ingang van do haven zijnor hoofdstad oen geweldig vrijhoids- boold heeft staan, maar waar ovorlgens do vrijheid ver te zoeken is, komen nu on dan berichten, die zoo verhazen, dat we zo niet goloovon. Maar zo ko men met zulk een hardnekkigheid, dat 'we meestal niet in ons ongeloof kunnen volharden. Zoo seinde Reuter onlangs, dat de gemeenteraad van Oklaho- ma City een verordening had gemaakt, waarbij zoo danig snorken, dat er overlast door ontstaat voor de buren, strafbaar is gesteld met geldboeten 'wan 100 tot 1000 dollars, al naar het misdrijf bij recidive gepleegd werd of niet! Als we aannemen dat Reuter geen canard de we reld ingezonden heeft, blijkt uit het bericht, dat een vrije Amerikaan niet alleen niet mag leven, maar zelfs niet mag slapen zooals hem goed dunkt, dat onder de burgers van Oklahoma veel snurkers voor komen want waarom zou anders een strafverorde ning noodig zijn en dat de huizen in Amerika nog beroerder gebouwd worden dan bij ons. Want wie heeft hier, de half steensmuren der revolutiebouwers ten spijt zijn buurman wel eens hooren snurken? „KOM-IN-DE KEUKEN!" Iedere degelijke huisvrouw laat ons hopen en veronderstellen dat er nog vele zoodanigen zijn zal u steeds weten te vertellen, dat eten in het beste restaurant „vies" is. Restaurantskoks hebben den naam dat zij nooit zindelijk zijn, dat ze maar raak knoeien, op pieterselie kaMwen, boter in hun mond laten smelten en er meer van die smakelijke hebbe lijkheden op na houden. Altijd volgens de huismoe ders, die volhouden „dat je nergens zoo goed en zoo zuiver eet als thuis". Nu is het altijd gemakkelijk iemand een blaam aan te wrijven, vooral een kok, die ergens beneden in een keuken bezig is en die zich niet verdedigen kan tegen al die kwaadsprekerij. Daarom hebben sommige eigenaars van Londen- sche restaurants het publiek, dat in hun etablisse ment dineert, toegestaan in de keukens te komen wanneer het maar wil. Daar kan men uit „vischvij- vers", groote glazen bakken, zelf de visch hengelen,- die men een kwartier later eten wil (dit idee is niet nieuw, want tien jaar geleden werd reeds op dezelfde manier reclame gemaakt voor de verschheid van de visch die men te eten kreeg), daar kan men ook zien hoe proper alles is, en hoe nergens mee geknoeid wordt. Dit systeem heet „Come into the kitchen", en het schijnt de eenige manier te zijn om het publiek te overtuigen, dat het eten in ieder restaurant vol strekt niet „vies" genoemd mag worden. IN HET VADERLAND TERUG. Het Verdrag van Versailles bepaalt ook, dat Duitsch- land aan Frankrijk allerlei in den oorlog van '70 veroverde vaandels en vlaggen moet teruggeven. Gis teren nu is er te Bischofsheim bij Mainz een goede rentrein, uit vijftien wagens bestaande, aangekomen met de t.eruggeëischte tropeeën. Onder deze zijn ook kanonnen uit den tijd van Lodewijk XIV en Napo leon I. Zij kwamen uit verschillende Duitsche ste den en worden nu naar Frankrijk teruggezonden. TWEE MOEDERS. Te Glaagöw liepen gisteren twee moeders, schoon zusters van elkaar, ieder met haar kind in de armen, op het trottoir te wandelen toen een zware vracht auto een verkeerde beweging maakte en het trottoir opreed. Op het laatste oogenblik wieipen beiden hun kinderen uit hun armen naar den kant waar geen gevaar was. Zoodoende kwamen de kinderen er zoo goed als zonder letsel af, maar de twee moeders, de eene de vrouw van een smid, de andere de vrouw van een mijnwerker werden vermorzeld. Een ander voorbijganger brak het been. VERNIELING VAN RUITEN TE LONDEN. Uit Londen, 21 April. De bladen melden, dat gisternacht 350 ruiten te Londen door middel van een diamant doorgesneden zijn. De wandaden worden aan Sinn-Fein- toegeschreven. KANS OP ZEELIEDENSTAKING IN DE V. ST. Uit Londen, 21 April. De Daily Mail verneemt d.d. gisteren uit New-York, dat de Amerikaansche roe- dersvoreeniging den dag te voren had bekend ge maakt, dat er een algemeene loonsverlaging met 25 pet. zal worden ingevoerd, met ingang van 1 Mei. De zeeliedenvakbond heeft in antwoord hierop ge dreigd met staking, op dien dag zoowel aan de West kust als aan de Oost-kust. NACHTVORSTSCHADE IN HET BUITENLAND. Een medewerker van het Hdbld. schrijft: In het buitenland is het op vele plaatsen met de nachtvorsten al niet yeel beter gesteld dan bij ons. In de buurt van Frankfort aan de Main is het al bijzonder slecht. Ieder die het vruchtenrijke Hessen kent, beseft wat dit beteekent. Het is een waar vruch tenparadijs. Den vorigen zomer, toen er bij ons na genoeg geen fruit was, prijkten de boomen daar rijk- beladen. Kilometers, ja, uren ver aaneen staan daar de vruchtboonen, peren en pruimen, maar vooral ap pelen, langs de wegen. En als dorstige wandelaar hebben wij menig appeltje uit den berm opgeraapt. Immers het onder de boomen liggende fruit is voor den gaanden en komenden man. Kinderen en vrou wen met wagentjes of zakken rapen menig maaltje bij elkaar, en ook troepen ganzen zorgen hier en daar voor de opruiming. Vooral is Frankfort, in het bijzonder de voorstad „Sachsenhausen", bekend om zijn „appelwijn". Wie ooit in Augustus Frankfort be zoekt, verzuime niet een avond in de „Aebbelwein- Knei-pen" van Sachsenhausen rond te zien en te proe- \en. Daar zitten arm en rijk, oud en jong, bij elkaar en door elkaar; daar is muziek en zang, en... geen krakeel. Want het nationale product stemt gemoede lijk. Doordat echter ook in de omgeving van Frank fort vochtigheid aan de vorst voorafging, zette zich een ijskorst om de bloesems, die voor een groot deel verloren gingen. De abrikozen en perziken zijn als verwelkt. Van de kersen is weinig goeds overgeble ven. De walnoten, die nog nooit zoo rijk hadden ge bloeid als dit jaar, zijn zwart geworden. De appel en perebloesems hangen nog wel aan de boomen, maar hebben inwendig zeer geleden; men rekent op niet meer dan het derde of vierde gedeelte van den normalen oogst zoodat de „Aebbelwein" in Frank- fort—Sachsenhausen dit Jaar wel duur zal wordenl DE SOKKENBREIER VAN HET LAGERHUIS. Het overlijden wordt gemeld van het coalitie-libe rale Lagerhuislid voor Orkney en Shetland, J. C. Wascn. Hij vertegenwoordigde 't noordelijkste district van Groot-Britannië en Ierland; de uitslag van dit district kwam steeds het laatste in. Met zijn lengte \an bijna 6 voet 6 inch was hij gewoonlijk de lang ste man in het Lagerhuis, maar het merkwaardig ste was wel het middel, dat hij bedacht had om den tijd te verdrijven namelijk... sokken breien! Hij had de gewoonte zich in de „tea-room" of een andere rustige plaats in het parlementsgebouw terug te trekken en daar haalde hij dan zijn breinaalden en zijn kluwen sajet voor den dag en ging sokker* breien voor zichzelf, terwijl het debat in het Lager huis voortduurde. Wason bekende, dat zijn oorspron kelijke doel bij het breien-leeren was, in de pas te komen bij de vrouwen van Orkney en Shetland, wier speciaal handwerk het maken van kousen is. Als er verkiezingsvergaderingen werden gehouden, was hij bezig met breien tot zijn tijd kwam om te spreken. KANTONGERECHT SOHAGEN. Uitspraken van 14 April 1021. J. W. v. H..C. K.. A. B. wed. B., A. G., M. S., J. S., Pi Bv, T. B., J. S., G. By J. K., A. D., A. K. B., A. W. wed. K. K., K. M.. J. P. wed. C. G., P. W., B. U„ A. B., A. do W„ J. B. G. 8., D. G., D. J., C. M., D. do J., T. R., J. K., J. S., A. E., J. M., C. B., W. B.( P. W., K. S. wed. W. 8., J. W., G. K., C. B., R. v. d. V., C G., D. E., C. K., N. M., P. N., C. K., C. D., E. D wod. T. B., allen f5 of 6 d.: A. 8., vrijspraak; allen to Behagen; A. M. te Zuldscnarwoude, F. 8. te Hoog woud, M. K. to Winkol, f5 of 5 d.; C. B. te Alkmaar, 3 maal f5 of 3 maal 5 d.; K. F., Zijne. 3 maal f5 of 3 maal 5 d.; J. de G., 2 maal f5 or 2 maal 5 d., H. S., A. S. on C. v. d. O., Barslngerhorn, D. W., A. J. en H. de G. te Zijpe, J. V., Noordscharwoudo, J. D. to St.'Pancras, K. W. to St. Maarten, J. V. te Noord scharwoudo, J. B. te Wognum allen fö of 5 d.; C. IC. te Barslngerhorn, 2 maal f 5 of 2 maal 5 d.; S. v. d. H.. P. B„ P. B., A. M., C. G., H. K. elk 2 maal f5 of 2 maal 5 d.; D. II. 3 maal f5 of 3 maal 5 d. MOOI SPEURWERK. BIJ een inbraak to Ommeren, gemeente Lienden, werd door den officier van justitie te Tiel de hulp gevraagd van den speurhond „Wolf", eigendom van de gemeente Renkum en gehouden door den ge- meenteboschwachter C. M. v. d. Laan, te Oosterb^eK, welke hond in de praktijk reeds meermalen z<*er mooi speurwerk had te zien gegeven, bericht de N. A. Ct.: Por auto reed de geleider met zijn hond naar het gemeentehuis te Lienden, waar inmiddels het par ket was gearriveerd. De inbraak was in den voorafgeganen voornacht gepleegd in een boerenwoning, waarvan de inbreker een slaapkamerdeur had dichtgebonden met een ruw manillatouw, dat gebezigd wordt voor omwikke ling van sinaasappelenkisten. Aan dit touw werd den hond lucht gegeven (het was inmiddels twee uur in den namiddag geworden en het spoor was vermoede lijk meer dan veertien uur oud), waaróp „Wolf" on- middelijk het spoor kennenlijk stap voor stap volg de, zichtbaar intensief ruikend, achtereenvolgens speurend over een boomgaard, bouw- en weilanden, wegen, jonge rogge, boomgaard en erven, tot aan een boerderij. Hoewel op de wandeling een groot liefheb ber van pluimvee, negeerde hij, over het boerenerf speurend, ditmaal een partij kippen, er midden door loopend en zijn spoor geen oogenblik los latende. Bij deze boerderij sloeg hij rechtaf en ging zonder eenige aarzeling naar de woning van een verdacht persoon, die door de politie reeds lang voor inbreker aangezien wordt. Bedoeld persoon is mede sinaas- appelhandelaar van beroep en mitsdien ook in het bezit van het bedoelde touw. Bovendien werd bij huis zoeking in zijn woning een beitel gevonden, die nauwkeurig bleek te passen in afdrukken, door den dader bij de inbraak gemaakt. Mochten deze aanwijzingen nog wat zwak zijn, toch gaven zij aanleiding om van bedoelde persoon vingerafdrukken te nemen en een paar knevelharen te knippen, benevens een paar draden stof uit 's mans kleeding te trekken zullende een en ander door een ter zake deskundige worden vergeleken met op de plaats des misdrijfs achtergelaten sporen van dien aard. STOPGEZET. Te Aarle Rixtel (N.-Br.) is de hoepelfabriek van den heer Van Vijfijken voor onbepaalden tijd stopgezet. IN DE VENEN. Ook in de veenderijen te Steenwijk en omstreken wordt het onrustig. Onderscheidene arbeiders zijn op de door de ver- veners gestelde voorwaarden, 15 en 20 loon minder dan het vorige jaar aan het werk gegaan. Het over- groote deel der arbeiders verlangt óf hetzelfde loon óf 10 meer. Deze nu trekken bij heele troepen de veenderijen in en dwingen de werkwilligen met kracht van geweld den arbeid te staken. Door hun overmacht hebben zij steeds succes. In sommige gevallen hadden reeds ernstige mis handelingen plaats. WINKEL. De kommies A. de Haan te Cuijck is op 16 Mei a.s. overgeplaatst naar deze gemeente, terwijl de over plaatsing naar deze gemeente van den kommies Bos is ingetrokken. WINKEL. Na herhaalde waarschuwingen en aanmaningen is Woensdag het gezin van J. Glas uitgezet uit ae ar beiderswoning van den landbouwer J. Zeilemaker alhier. Nadat het huisraad was uitgedragen, en het per ceel was ontruimd, hebben de bewoners zich opge steld voor de woning van den Burgemeester. Aan belangstelling, op- en aanmerkingen aan wiens adres ook, heeft het daar niet ontbroken. Omstreeks 6 uur was het de gemeente gelukt een onderkomen voor hen te vinden, zoodat voor den nacht alles weer onder dak was. fTrekktae van Dorocteirdiaig 21 April. Se Klasse. 4e Lijst. 8285 f 100a 22713 f 100. Prijzen, wn f 45. 28 976 1519 1677 1588 1603 2784 2791 2011 3104 3228 3298 3450 3723 3856 3028 3943 3078 4216 4297 5155 5428 61-81 0387 6430 6624 0625 6745 6944 7006 7151' 7325 7484 8122 8779 8836 9006 9128 9540 9741 9895 9901 10082 10406 10626 10810 10891 10965 11042 11332 11464 11527 12302 1535 12680 12739 12930 13009 13116 13213 13523 13646 14075 14156 14243 14320 14453 14658 14692 14795 14,844 15279 15399 15710 16056 16478 16533 16897 19626 16981 17011 17256 17440 17717 17939 1-8006 18034 18080 18277 18369 18695 18970 19318 21154 21761 22000 22761 22916 3e K4asse 3e Lijst: 5641 m.z. 6641. Reclames. Maia/k geen gewoonte v-am het' gebruiken viam ge neesmiddelen. Als gij riek zij'tl, hebt gij' waiarschijin- lij'k imedicijinén' mood-iigi Miaiar zoodira -gij w-edér ge zond! zijit, -dllent gij' imet bet gebruik op ite ho-ndien. Zorgzame -gewoonten, lichaamsoefeningen, eenvou dig voe-dJsel, goedie ontlasting, en igeregel-dle, verkwik kende sl-aiaip dienen u gezondi te hou-dlen. Wees blij,, -als gij' vriji zijit van verschijnselen "vaal nie/rzwaJk'te. A-ls -gij er aan1 twijfelt, ikumaiien Foster'# Nieren Pillen -u helpen. Ddt geneesmiddel schept geien gewoonte-vorming. Onderzoek u zelf. Ontwaakt gij 's morgens imet een doffe, kloppende pijln in den- rug? Hebt gij bla zen onder die oogon en zijn uw handen en enkeli gezwollen? Is de -urine be-wolkit, zanderig ofbran dend!? Geschiedt -de (loozin'g ito veel of te weinig? Zijn uwe -ledematen beverig en- rheumatisch, voor al bij vochtig we^ier? Zijit gij: moedeloos, altijd! ver moeid!, zonder -lust en wilskracht'? Wordt gij dui zelig ma -een poos gestaan1 te hebben? Hebt gij last van rheumatlekj, spit of ischias? Als gij „ja" moet antwoorden- op een' vani deze vra gen, is het bepaald: moedig om «n speciaal mierng-e- neesmi'dde.1 -te nemen, en kumt gij miet beter doen dan onmiddellijk te beginnen met Foster'e Rugpijn Nieren Pillen. 'Te iS-chagien verkrijgbaar bij Geh. Rotgans 4 f 1.75 per doos.

Schager Courant | 1921 | | pagina 9