Alieiten ïïiiiws- Mnttuiii- Luilnillii. Van Rijswijk's NIEMEYER's STER-TABAK SPAANDER's Kleeding, Alkmaar Zaterdag IS Juni EERSTE BLAD. Uit en Voor de Pers. Kleeding naar maat Binnenlandsch Nieuws. Luxe en gewoon Schoenwerk Voetbalschoenen f 11.00. R00KEN SPAREN HET WITTE HUIS Overal verkrijgbaar. 64s*« Jaarqang No. 6840. S2HJ Dit blad verschijnt viermaal per week :Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's m.8 uur worden AdverteiitiPn zooveel mogelijk in l»et eerst uitkomend nummer geplaatst IIITtïfVERS: TRAPMAN CO., SCHAGEN. POSTClirOHF. en nmODIFNST 23330. INT. TFI Ff. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. AD VERTEN TIÉN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 ct. (bewijsno inbegrepen). Groote fletrers worden naar plaatsruimte berekend DXT NUMMER BESTAAT UXT DRIE BLADEN. Over de hangende Kabinetscrisis schrijven de ver schillende bladen: De „Maasbode" (R.-K.) acht een kabinetscrisis na de reeks nederlagen van het ministerie „onvermijde lijk". Dat twee der coalitiepartijen zelfs voor een kabi netscrisis haar, wij gelooven gaarne gewichtig-ge- voelde, bezwaren niet vermochten terzijde te schui ven, teekent voldoende den ernst van den toestand en schijnt geen andere uitkomst te laten, dan dat het op do rechter-fracties steunende ministerie plaats rnaakt voor een zakenkabinet, hetwelk zich dan in hoofdzaak zou hebben te belasten met de aanhan gige herziening der Grondwet. x De tijden van de kerkelijke antithese schijnen eveneens voorbij. Het blad schrijft: Het lijdt geen twijfel, dat ook de coalitie zelve, al is met de zaak geen princiep van hooger orde ge moeid, door gebeurtenissen als deze niet gediend wordt en aan hare hechtheid in zulke omstandig heden afbreuk wordt gedaan. Toch zal het gebeurde o.i. niet tot verwijdering mogen leiden tusschen de .ier groepen, wier beginsel-eenheid dieper wortelt dan het wisselend inzicht over defensie-mogelijkhe- den. De hulp, die de Vrijheidsbond aan het kabinet stond te verleenen, dient uit hetzelfde oogpunt beschouwd en geapprecieerd te worden. „De Residentiebode" (R.-K.) meent: De regeering kan, na betgeen er telkens reeds met verschillende ministers voorviel, vooral na hetgeen nu plaats greep waarbij zij in een zóó voornaam punt als het defensiebeleid zoo door eigen vrienden verlaten werd, terwijl reeds vroeger oen drietal mi litaire ministers zijn weggestemd, de regeering kan Vut zulk een echec niet meer voortwerken. De stuk ken zijn zóó eigenaardig uiteengevallen, dat aan krammen niet meer gedacht kan worden. voor het blad rest alleen de oplossing van een i&kenkabinet met den heer Schokking als formateur. „Het Volk" (S.D.A.P.) schrijft: Voor dit oogenblik willen wij er de aandacht onzer lezers óp -vestigen, dat de verwerping van het be ginsel der legerwet beteekent de mislukking eener politiek, welke erop was gericht, tusschen de voor standers van een zooveel mogelijk waarborgen bie dende bewapening door te zeilen. Dat deze politiek, vroeg of laat tot mislukking zou zijn gedoemd, was te voorzien. De onmogelijkheid van haar doel moest te eeniger tijd blijken. Het is deze politiek, die van schipperen en lavee- ren, om de klippen aan deze en aan gene zijde te ontgaan, welke sinds Jaren gevolgd werd, ook in den tijd, dat onze fraktie, staande op het standpunt van een volksleger, in dat standpunt grond vond om haar stem tegen de militaire voorstellen der regee ring uit te brengen. Het is geweest de politiek o.a. van Bosboom, van De Jonge, van Alting van Geusau, van Pop. Zij werd bezwaarlijk naarmate de'sociaal democratische fractie toenam in talrijkheid. De be- slis.^ng over art. 27, gistermiddag gevallen, betee kent een voroordeeling van dit beleid. Het werd toegepast door deze regeering niet alleen ten aanzien van de militaire kwestie. Nog kort ge ledon hebben wij eon treffend staaltje aanschouwd op eon ander gebied, dat der financiën. Ook de ver- worping van art. 7 der grondbelasting beteekende een veroordeeling van het oogmerk van dit kabi net om tusschen demokratie en allerstrafte reaktie door te slippen. De verwerping van art. 27 is een échec voor de goheele regeering. liet blad eindigt met een lofzang op de ontwape ning. GEMAAKT DOOR PRIMA VAKLUI, VOLDOET AAN ALLE EISCHEN. Oruaut daarom Wij beschikken over le krachten. GEMEENTE ZIJPE. Geboren: Lena, dochter van C. Lobregt en G. Kolk. Pieter, zoon van P. M. de Wit en M. A. Roskam. Overleden: Cornelis Groenveld, 74 jaar, zonder be roep, echtgen. van N. Brommer. OUDKARSPEL. De tuinbouwvereenigingen hier en in den omtrek zijn weer druk bezig met de verdelging va nde rat ten. Vjroeger geschiedde dit met het geweer, wat ëen zeer kostbare geschiedenis was, omdat voor elke in geleverde rat 10 of 15 cent betaald werd. Nu echter wordt een serum gebruikt, dat gedrenkt in brood, pop verschillende plaatsen wordt neergelegd. Dit goedje wordt gretig door de ratten gegeten en elke l rat die er van eet is onherroepelijk verloren niet alleen, doch de ratten eten dan elkander op, waar door een epidemie onder dit schadelijk gedierte wordt gebracht. Het serum heeft tevens de eigen-! schap, dat het alleen schadelijk is voor ratten en muizen en andere dieren die er soms van mochten prooven, er goen schadelijke gevolgen van onder vinden. Ook het vorig jaar is reeds met dit serum gewerkt ei: zijn er zoor gunstige resultaten mee verkregen. Allnon de vale rutten, zoo vertelde onze zegsman, zijn er niet zeer gevoelig voor, doch die zijn er niet zoo veel. Dit goedje is voor onze tuinders een ware uitkomst, want duizenden guldens hebben de vernielzuchtige ratten aan de tuinders reeds gekost en duizenden zijn uitbetaald voor do vroeger geschoten ratten. Met dit serum wordt men op nog meer afdoende wijze met weinig kosten van deze plaag bevrijdt. HEIT FOtST-, TELEGRAAF- EN TELEFOONBE DRIJF. Een medetverkor van het Handelsblad schrijft het Volgonde: 'In (bevoegden -kring hebben wij van- gedachten kunnen wisselen over dien huldigen toestand van hot Staatsbedrijf der .Posterijen, Telefonie, en Tele grafie in het algemeen, en meer in. het bijzonder over den invloed' van die niéuwe po« {.tarieven op finao'tieele uitkomsten yam dat 'bedrijf. Om te be ginnen met dit laatste punt: men acht d;e resultaten van .die nieuwe tarieven bevredigend. Er was gere kend op.'een daling v.an het brief postverkeer van tien proeent, tengevolge mm de invoering der nieuwe tarieven. De resultaten, voorzoover thans bekend,' toonen aan, dat men met zijn berekeningen aan den veiiigen kant is gebleven. Het 'locale briefpost- verkeer is achteruitgegaan, 't geen niet behoeft te verwonderen, wanneer men bedenkt, dat er tusschen locaal en interlokaal tarief geen verschil meer be staat. Voor alle vefkeer men weet het wordt thans hetzelfde zegel gevraagd. Daardoor iaat men nu brieven, die mem vroeger óver de post voor drie centen, later voor vijf centen, kon doen bezorgen, zooveel mogelijk persoonlijk behandelen. Men ge voelt tien centen voor stadsverkeer alls een bezwaar. Zoodoende blijkt het locale verkeer te dalen. Daartegenover staat een stijging in het iraterlocale verkeer! Wonder genoeg, wanneer men in het oog houdt, diat op dit verkeer twee .factoren een ongurï- stlgieni invloed hebben: de algemeene malaise van handel en industrie en het verhoogde .tarief. Zou den de nieuwe tarieven voor die telefonie hier ook huin -invloed! 'dloen gelden? Jou elk geval is het gecon stateerde feit (merkwaardig, en verblijdend. 'Niet •alleen, dat d'e stijging in Ihet in'teriocale verkeer de daling in het .locale opheft, zij: ia zelfs zoodanig, 'dat niet is te verwachten de algemeene daling van tien procent, op welke men hij1 de invoering der nieuwe tarieven rekende. Op die financieele uitkomsten v.an het bedrijf zal dieize gang van zaken bitteraard' ,een gunstigen in'Vloed hebben. Of het tekort, dat de ge- heele begrooting van het bedrijf bezwaart en bedreigt op den duur zal wórden opgeheven? Men hoopt het en men streeft ernaar! In het algemeen is de toestand van het bedrijf nog zoodanig,, dat van de drie d'eelen de post verliest, d'e telegrafie ook ver liest, maar dat haar verlies wordt gedekt door een voordeelige bate van' die telefonie. 'Niemand liever dan de leiding van 'het bedrijf izou zien, dat ook de post zithizelve bedroop. (Niettegenstaande den gunsti gen gong, van zaken, hiefboven geschetst, valt hier omtrent echter nog niets -met zekeiiheid te zeggen, De nieuwe tarieven zijn immers nog slechts enkele maanden in weTking. (Men.zal moeten afwachten. Wij hebben verder dien stelitgen indruk gekregen, dat men 'bij. de leiding v.an het bedrijf niets moot hebben van een nieuwe stijging der tarieven. De dekking van het tekort, vooriizoov^r niet opgehe ven door de hoogere opbrengst tengevolge van de huidige tarieven, wiil men veeleer zoeken in een vermindering der uitgaven.' Op weflke wijze? Door een herziening van de for matie van het personeel, door een betere werkver deling, door een goede controle. En door verschil lende maatregelen meer. Het is een algemeen erkend vrscfhijinisel, 'dat de uitgaven, de .kosten van een be drijf men behoeft hier niet dn het bijlzonder aan een overheidis'bedrijf te denken steeds de neiging hebben te stijgen. Welnu, die stijging kan alvast door maatregelen, als daar zijn opgesomd, worden voorkomen, met groote kans op vermindering. Om een voorbeeld te geven: In Amsterdam .alléén zijn bij het staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie, en Te lefonie ongeveer 3800 iman werkzaam. Een 'betere zie- kencontrole, sind's eehige maanden ingesteld, heeft toit resultaat gehad, dat, vergeleken bij verleden Jaar, honderd-en.-tachtig man per /dag! minder wegens ziekte afwezig zijn! Dat wil dlus izeggen, dat deze hetere controle dien Staat het voordeel van 180 vol wassen -arbeidskrachten per dag méér in dienst heeft waardoor die kosten van .hulpverleening belangrijk 1 zijn verlaagd.. Op deze .wijze is dus veel te bereiken. Zoo verwacht men ook veel van een herziening der j personeelsformatie waarmede gedoeld wordt op 1 een betere plaatsing d'er .arbeidiskrachten, :een betere werk verdeel mg. Uit het bovenstaande kan' men reeds hebben opgemaakt, dat er geen sprake van is zooals De Tijd dezer dagen nog onderstelde dat personeel aan den dijk moest worden geizet als een gevolg van die tariefsverhooging, o'f liever: .als ge volg van het daardoor ontstane verminderde ver keer. Zooals reeds bleek, valt nog niet definitief te zeggen, welke financieeele resultaten de nieuwe ta rieven' izulleni hebben. De voorloop!ge uitkomsten zijn alleszins bevredigend, maar verder moet afgewacht worden, welke cijfers de volgende maanden zullen opleveren. Eerst waanneer men de beschikking heeft over defze gedetailleerde cijfers over een langere pe riode, dam waaroVer men nu moet oordeel en, zal men p.as in. een dieper -beschouwing kunnen treden over de rentabiliteit van liet staatsbedrijf. Van belang zal daarbij ook wezen te weten, welke voord eelige baten de opheffing 'van -dien pont vrijdom (ruw geschat op vier en «een half milloen gulden) zal brengen. In verband hiermede weeis men ons er nog op, dat degenen, die van een nieuwe wijze van' ver rekening der porti ten behoeve v.an d'e verschillen de» diensten nieuwe uitgaven) verwachten, steeds over het hoofdi zien, dat als .gevolg van de opheffing van dén portvrijdom aan het gratis correspondeeron met autoriteiten en1 diensten, een einde zal komen. Iedereen, -die straks zulke -correspondentie voert, zal het verschuldigde port op d'e izenddngen moeten plak ken! Men mag d.e opbrengst, die hierdoor ten bate van het bedrijf komt, niet onderlsdhatten. Zij zal, zoo werd. ons verzekerd', ruim opwegen tegen de te ma ken nieuwe kosten. WINKEL. Naar men ons mededeelt zal de Langereisbrug een belangrijke herstelling ondergaan en in beton wor den uitgevoerd. Het verkeer over die brug, voor voer tuigen van en naar de richting Hoogwoud,.zal daar door eenigen tijd gestremd worden. Het werk is opgedragen aan den heer P. Smit Gr. te Lutjewinkel. BREEZAND. Donderdagavond 10 Juni hield de Ringrijderij ver eeniging een vergadering in het lokaal van den heer Jb. Borst. Allereerst kwam te sprake het voorstel der Hard draverij vereeniging, om dit jaar den wedstrijddag te ruilen. Dat wil dus zeggen,'de harddraverij deze ker mis op Dinsdag te houden en de ringrijderij op Maandag. Na eenige deliberatie wordt in dien zin besloten. De heer M. Broers doet vervolgens rekening en verantwoording van zijn beheer als penningmeester. De inkomsten bedroegen f56.90, de uitgaven f55.90, zoodat er een saldo is van f 1. De bescheiden worden nagezien en in orde bevon den. De regelingscommissie van het vorige jaar blijkt door vertrek als anderszins tamelijk geslonken, waarom eenige personen zullen aangezocht worden om deze weer aan te vullen. Hierna sluiting. BREEZAND. Door onbekende oorzaak is Donderdag in den Stoomweg het huis bewoond door den heer C. Eg- mond, afgebrand. ANNA PAULOWNA. Onze plaatsgenoot, de heer H. Knijnsberg, was zoo gelukkig, in de Schoorlsche loterij een paard met kar te winnen. WIERINGEN. Onze plaatsgenoote, mej. Tr. de Vries Wd., slaag de te Helder vanwege de vereeniging van leeraren van het Nederlandsche Handelsinstituut voorhet examen in dubbel boekhouden en handelsrekenen. ST. MAARTEN. De paardenschurft bij het vee van den heer A. Snij der geconstateerd, is weder geweken, evenals het verdachte geval bij den heer D. de Geus, zoodat thans onze gemeente weer vrij van besmettelijke veeziekte is. ST. MAARTEN. Men moet maar boffen. Verleden week kreeg de heer M. Koning bericht dat een paard door hem was gewonnen van de verloting te St. Maartensdijk, en nu weer ontving hij een telegram uit Schoorl, dat oök daar weer een gewonnen paard voor hem klaar stond. Toen de heer Koning aldaar was ge arriveerd, bleek dat behalve een paard, ook nog door hem was gewonnen een lam, een hoofdstel, een schoft en gezamenlijk met derden een melkbus en een wekker. Zoowel het paard te St .Maartensdijk als het gewonnene te Schoorl, waren uit de collectie van den heer A. Jongejan te Schagen afkomstig, welke hier óp St. Maarten al menig best prijsje heeft achtergelaten, dus ook deze Arie mag als debitant wel eens genoemd worden. in groote keuze. is bij het gebruik van HEEREN- en KINDERKLEEDING. PRIMA STOFFEN en VOERING;, Eerste klasse bewerking. H. S. CLOECK, Alkmaar. WINKEL. Het echtpaar J. Meuleveld en M. Meuleveld-Droog, komt voor op een drietal ter benoeming tot wees vader en -moeder in het Wees- en Armenhuis te Oudkarspel. WINKEL. Door het Departement tot Nut van 't Algemeen is in een op Vrijdagavond gehouden ledenvergadering besloten uit het reservefonds der Spaarbank f 100 af te staan voor steun van de Nutsspaarbanlf te Den Burg op Texel. WINKEL. Op de boerderij van den heer J. A. Poortermans in den Groetpolder, heeft bij den hooibouw een ernstig ongeluk plaat9 gehad. De arbeider P. Strobbe, die bovenop het voer hooi de ponder zou indrukken om de lading vast te zet ten, terwijl beneden de touwen werden aangehaald, stortte ten gevolge van het breken van een haak naaf beneden en 'kwam op zijn hoofd terecht op den hafden uitgedroogden bodem. Een oogenblik werd gedacht dat de levensgeesten waren geweken, doch het bleek gelukkig niet het geval te zijn. Inwendig ernstig gekneusd is de getrof fene naar zijn woning vervoerd en geneeskundige behandeling ingeroepen. ZUIDSCHARWOUDE. De Coöp. Boerenleenbank vaardigde naar de Ring- vergaderiifg af haren directeur, den heer Jb. Berk hout, die deze Bank ook op de Algemeene Vergade ring zal vertegenwoordigen, met als plaatsvervanger de heer J. de Geus, secretaris. VERMIST. Het Dbl-d. v. N.JBrab. meldt uit Antwerpen ,d.at een valies, .inhoudende .een hermelijnen mantel, ju wee- Ie n -en -eeni zeldzame parel, ter waar-da van- 40.350 pond storting, dat van -Roosendaal naar Antwerpen moeat verzonden worden,, vermist ia. ZUIDSCHARWOUDE. De raming voor een nieuwe muziektent bedraagt pl.m. f1500. De inteekenlijsten zijn hij alle daarvoor in aanmerking komende ingezetenen rondgezonden, terwijl het comité Zaterdagavond vergadert, ten einde de te nemen maatregelen te bespreken. BROEK OP LANGENDIJK. Door hot comité tot stichting van een christelijke U.L.O.-school is aan belanghebbende ouders ge vraagd, of zij, bij eventueele stichting hun kinde ren naar de U.L.O.-school zouden zenden. Het resul taat was, dat het aantal opgegeven kinderen te ge ring was, om tot stichting der school over te gaan. Voorloopig zal dus wel niets van de oprichting ko men. De liefde voor het U.L.O.-onderwijs blijkt aan den Lan^endiik niet eroot te zijn. NOORDSCHARWOUDE. Nu de heer Bogtstra, benoemd hoofd der U.L.O.- school, als zoodanig heeft bedankt, zal getracht wor den een nieuwe voordracht te vormen uit de bij de eerste oproeping zich aangemelde sollicitanten. We vernemen, dat nu haast met de zaak gemaakt wordt, om nog met September de school te kunnen openen. LANGENDIJK. Het vorige jaar hadden de ambachtslui, timmerlie den, metselaars en schilders, zoo goed als geen werk. Roode Sier 60 ct. per half pond Gele Groene Zwarle TE SCHAGEN VERKRIJGBAAR BIJ FIRMA W. ROGGEVEEN, HOEK LAAN. tl 50 tl tt tt tt tt 40 tt tt tt tt II 35 tt •t tt tt Thans is het zoo druk, dat velen met verschillende knechts werken, en dan soms het werk nog moei lijk af kunnen krijgen. Een gelukkig verschijnsel, dat wijst op meerdere welvaart. Misschien dat som mige karweien reeds zoo lang zijn uitgesteld, dat het er nu eindelijk maar eens moet van komen. LANGENDIJK. Met den dag wordt hier meer naar regen verlangd. Door de droogte is de grond moeilijk te bewerken en groeien de jonge groenten slecht.,En juist in dezen tijd met het koolplanten, zou een frissche regenbui zooveel goed kunnen doen. Ook met het drinkwater is het treurig gesteld. Tal van bakken zijn reeds leeg, zoodat de verleiding zoo groot wordt, het vaat werk met slootwater „schoon" te maken. Dat men toch voorzichtig zijl CALLANTSOOG. Woenisdlag 15 Juni vierd'en1 d:e kinderen van de 'lagere, klassen der Openbare School alhier hun jaar- ■lijksch) Schoolfeest. 's Morgens 9 uur werd) afgereden in 19 ges'lo-ten rijtuigen en een diresseerkar, terwijl alls ollijid' de stoet gesloten werd door den proviand wagen. Gereden werd' naar Schoorl en Bergen. Bij die Hondsbosschez-eeiwering werd ,ervien' verpoosd'; de tuin en het zandgat bij De Roode Leeuw van den heer T. Timmerman te Schoort* boden d'en kinderen en ook d'en grOoten menSdhien veel genot;, in den speeltuin' van .Duim/vermaak vani dien heer Bruin te Bergen werd -daarna genoten. De wandeling door het Bergerlbosch-werd ook dit. jaar niet vergeten. Te 5 uur werd van Bergen d'e terugrit aanvaard1* te St. Ma ar fcen.s vlotbrug, even 'verpoosd en te ruim 8 uur kwamen -allen., be.'houiden en wel, i'n feestelijke stem- 'nidmg weer -op het DOrp aam Nog even de kinderen, die -d;e huisreis pe,r rijtuig 'kondien doen, verzorgd en Het dorp was weer stil en verlaten. De Callantsoogef schooljeugd heeft weer echt schoolfeest gevierd. DUT KARS PEL. .De prijlzen ,van de aardappelen, die de vorige wéék tot even 30 gulden waren opgeloopen, varieerden de ze week tusschen de 15 en 19 gulden per ba&l. Co-, genechijnlijik is dit dog een uitstekende prij"», dch de opbrengst is tengevolge der aanhoudende droogte zoo 'gering, dat d'e prijs per sneese gerekend, niet loonend' is. Tot, heden is de gè'heele aanvoer voor het binnenland' geweest., doch heden vernamen we, dat vanaf Maandag d.e grenzen voor de aardappelen zullen izijn opengesteld. BRANDSTICHTING. (Het ia gebleken, dat de felle brand' die in hot lom- penpaklhuis, Oudeachans te 'Amsterdam heeft ge woed;, vermoedelijk is 'aangestoken door don zoon van een der firmanten. Deze werd door de brand weer op het dak van een aangrenzend' pakhuis ont dekt. Op Ihem zijn bevonden een zaklantaarn en een doosje waslucifers. De politie heeft heim als den vermoedelijke» dader gearresteerd.

Schager Courant | 1921 | | pagina 1