Menen Ni nis- Dinsdag 5 Juli '©71. 64sfc« Jaargang ft©, 6849 UITGEVERS: TRAPMAN CO.. SCHAGEN. Binnenlandsch Nieuws. Reclames. Werk, ontspanning, slaap. Gemengd Nieuws, SCHA Dit blad verschijnt viermaal per week :Dinsdaft, Woensdag. Donder- dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's m.8 nnr worden Advertentibn zooreel mogelijk in het eerstnitkomend nummer geplaatst. POSTCHEQUE en OIRODIENST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTBN TIËN van. 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 ct. (bewijsno inbegrepen). Groote lletters worden naar plaatsruimte berekend GEZONDHEIDSTOESTAND. Van en met 15 Mei tot en met 18 Juni 1921 worden voor geheel Nederland aangegeven: 122 gevallen van febrls typhoïdca, 280 gevallen van roodvonk, 620 gevallen van diphtheritis en 10 gevallen van nek kramp. Herleid tot weekgemiddolden worden vorkregen: febris typboïdea 24 gevallen, roodvonk 56 gevallen, diphtheritis 124 gevallen. vergeleken met de weekgemiddelden blijkt, dat typhus en roodvonk nagenoeg constant bleven en dat diphtheritis met 30 pet. terugging. Uit de door het Centraalbureau voor de Statis tiek gepubliceerde sterftecijfers over April 1921, blijkt, dat de algemeene sterfte in die maand be droeg 11.40 per 1000 van de gemiddelde bevolking. Ze was dus zeer laag In vergelijking met April 1920, toen ze 12,79 en met Maart 1921, toen ze 12.87 was. De zuigelingensterfte ib April was 60.54 per 1000 van bet aantal levend aangegeven, tegen 78.68 in April 1920 en 81.92 in Maart 1921. TJjdsehr. v. Soc. Hyg. DT. -ZWARTE LIJST". To Purmerend ls in de algemeene politieverorde ning een bepaling opgenomen, krachtens welke uit de vergunningslokalen geweerd kunnen worden porsonen, die zich meermalen' aan openbare dron kenschap schuldig maakten. Deze personen komen dan op de z.g. „zwarte lijst'', welke reeds een aan tal namen bevat. Eenigen hunner hebben nu als protest tegen de zen maatregel opzettelijk een bekeuring uitgelokt, teneinde uitgemaakt te zien of de desbetreffende be paling rechtsgeldigheid bezit. STRIJD OM EEN SCHOOLGEBOUW. „Volksonderwijs" deelt het volgende mede: Tc Herkingen was één openbare school met 123 leerlingen. Voor 69 werd voor een gereformeerd schoolbestuur een stuk van de openbare school ge vraagd. Voor 50 kinderen van een Ned. Herv. school bestuur het andere stuk en voor elk ook een stuk- speelplaats, met prikekldraad of ander draad tót gepaste afscheiding. Er bleven dus 4 openbare kindertjes over, die zich maar moesten zien te redden Beide besturen vroegen bovendien om de woning van 't hoofd der schooi voor „hun" schoolhoofd. Toen trokken de Ned. Hervormden litm aanvraag in: het hoofd der openbare school blijft dus in zijn huis en het hoofd di r gereformeerde kon er dus ook niet in. De openbare school heeft nu dus 4 50 54 leerlingen. Een onderwijzer van de openbare school doet huisbezoek, waardoor het aantal 11. stijgt tot 74. Nu wordt de lijst der 11. van de geref. school nage zien en er blijkt, dat er leerlingen op voorkomen boven den leerplichtigen leeftijd.Dezen worden af gevoerd, zoodat 'er hoogstens 41 overblijven. Het is mogelijk, dat dit aantal daalt beneden 40, zoodat er dan geen geref. school blijft, waardoor de openbare schóól te Herkingen, ondanks alle geprobeer, één en ondeelbaar blijf. DE GESTOLEN WISSELS. Met de arrestatie van de beide mannen, Schréne 'en Pools, die Vrijdag uit Akkrum naar Arasterdam zijn overgebracht in verband met 'dè diefstal van een brief met wissels, blijkt de politie een goéde vangst te hebben gedaan. Schreve schijnt wel de hoofdschuldige, te zijn. Hij heeft hedenmorgen een voüedigo bekentenis afge legd. Het aanvankelijk vermoeden, dat een postbe ambte in deze zaak was betrokken; is ongegrond gé- bleken. Vroeger is er al eens de aandacht gevestigd op> het feit, dat uit brievenbussen aan kantoren ken nisgevingen voor aangeteekende stukken werden gehaald. De wijze waarop dat geschiedde kan tot nu niet worden nagegaan. Fet. !s nu gebleken, dat Schreve zich aan dazo praktijken schuldig maakte. Hij schijnt de kennis gevingen uit de bussen te hebben gehengeld en Pools hielp hem daarbij. Voorts bad hij de mede werking van een zekeren Bloemendaal, die al eer der in Rotterdam was gearresteerd. Door middel van valsche handteekeningen werden de brieven afgehaald, De. mannen hebben hun „bedrijf" zoowel hier te lande als in België uitgeoefend. Schreve heeft Zich ook aan andere misdrijven schuldig gemaakt, o.a. heeft hij valsche chèpues ter inning aangeboden. Heel wat gevallen van Verdwenen gelden en val sche chèques, welke tot pu toe onopgehelderd ble ven, moeten op rekening van Schreve en zijn mak kers worden gesteld. DIENSTPLICHT EN GEWETENSBEZWAREN. Men meldt uit Den Haag: Naar aanleiding van vragen inzake de mogelijk heid om voor personen, die gewetensbezwaren heb ben tegen den militiaren dienst, de gelegenheid te openen in stede daarvan anderen dienst to vervul len, welke niet gericht is op de mogelijkheid om verplicht te worden hunnen evenmensch te doodén, wordt ons vari bevoegde zijde medogedeeld, dat sjnds 1917 zoodanige regeling ten onzent bestaat en dat Nederland daarmede, gezien de pogingen, welko 'hans in de Scandinavische landen wordt gedaan om deze materie gemakkelijk te regelen, ten deze oen belangrijken voorsprong heeft gehad. Men verwees ons daartoe naar de legerorder 1917, deel A no. 09, waarin de toenmalige minister 7an Oorlog, Jhr. mr. B. C. do Jonge, de gelegenheid ge opend heeft voor hen, wier gewetensbezwaren door een commissie van advies als zoodanig oprecht wor- len bovonden, om ter vervanging van hun verplich ten dienst een vrijwillige verplichting aan te gaan voor dienst, welke niet bepaald gericht ls om strijd mot de wapenen en waarbij do betrokkene de ver plichting op zich neemt, een Jaar langer te blijven dan de werkelijke dienst, waartoe hij zonder de ver bintenis gehouden zou zijn. Men wees ons hier op de verplegingsdiensten, in het bijzonder die van zie ken en gewonden. Sinds 1917 dus bestaat in ons land voor elkeen met oprecht bevonden gewetensbezwaren tegen eventueel dooden van den evenmensch, de gelegen heid om niet voor do uitvoering van dien plicht te worden gesteld. DE ZAAK-GROENEND AAL. Men meldt ons uit Den Haag: Uit ter bevoegder plaatso ingewonnen inlichingen blijkt, dat de hongerstaker Groenendaal het zeer wel maakt en dat de kunstmatige voeding door den mond dus niet door den neus i— zonder eenig vorzet, geheel vrijwillig toelaat en alleen bezwaar heeft tegen de manipulatie van slikken. Over 'zijn gezondheidstoestand zijn dan ook geenerlei. klach- EEN KELDERBRAND. Zaterdagavond heeft te Amsterdam een tamelijk hardnekkige brand gewoed in vier ineenloopende kelders onder de perceelen 61—65 op de Prins Hen drikkade. Deze kelders zijn in gebruik bij de firma Gebr. van Leer in ijzerwaren, emallle artikelen enz. er lagen zeer veel goederen, in stroo en manden ge pakt, opgeslagen. Vermoedelijk wareh vonken van een vuurtje, dat jongens op straat gestookt hadden, in een der kelders gewaaid, met het gevolg, dat het pakstroo is gaan smeulen. Het vuur verbreidde zich in al de vier kelders. Er steeg een verstikkend, dikke rookwolk van op, welke het d,e brandweer zeer moeilijk maakte den haard te bereiken. Uit 10 slan gen wierp zij massa's water in de kelders afin de voorzijde, zoowel als aan de achterzijde. Het blu8schingawerk heeft ongeveer twee uur ge duurd, voordat men het vuur meester was; do vior kelders waren toon vrijwel uitgebrand. De nog al aanzienlijke schade wordt doorverzekering gedekt. ANNAN PAULOWNA. Zaterdagavond had in het Polderhuis de aanbe steding plaats van onderhoudswerken (timmer werk) voor den AnnaTaulownapolder. De uitslag was als volgt: Perceel I. Onderhoud zeesluizen: H. Jonker f812; Jb. Jonker f 862; G. Laagland Winder f979. Perceel II. Binnensluizen en steigers: J. de Graaf f917; G. Laagland Winder f908.50; H. Jonker f564. Perceel III. Bruggen en duikers: J. de Graaf f 1157; G. Laagland Winder f1454; H. Jonker f1182. 8T. PANCRAS. Als leden van de Oudercommissie, verkozen uit ouders vari op de openbare school gaande kinderen, zijn benoemd de heeren A. HooglandJr., G. BooiJ Jnz en TJ. Koelëmeij, van wie de eerste als voorzitter en de tweede als secretaris zal optreden. NOORDSCHAKWOUDE. Ook hier werd in verband met den gehouden rondgang bij de ingezeterien besloten om het school feest te houden. De hoogste klasse zal naar Amster dam gaan en de laagste klassen naar Schoorl, Ber gen en EgmoncL Do volgende Donderdag zal het ge beuren. OUDKARSPEL. Zondagmiddag werd te Noordscharwoude de aan gekondigde meeting gehouden door de ant-militai- ristische afdeelingen Langendijk, O. Niedorp en Dirkshorn. De heer Akkerman uit Leiden besprak het onder werp: De komende oorlog en wat daartegen te doen. Op duidelijk wijze zette de spreker uiteen hoe do vorige en volgende oorlogen tot stand kwamen en komen en hoe dit alleen en uitsluitend gaat om de macht en het bezit. Om- van verdere oorlogen ver lost te worden is volgens spreker het eenige mid del, den dienst weigeren en de gehoorzaamheid aan de regeering opzeggen. Hoe dit kan geschieden heeft Groenendaal met een voorbeeld aangegeven. De volgende spreker, de heer De Haa9 uit Amster dam, deelt mee, dat aanvankelijk het doel was om te spreken over het onderwerp Groenendaal moet vrij doch met dit onderwerp zou het terrein niet zijn verkregen. De spreker wees er in zijn rede op, hoe de leuze „Wie de vrede wil, bereide zich voor ten oorlog", een valsche leuze is en van deze leuze het gevolg is geweest dat 400 millioen menschen er het slachtoffer van zijn geworden. De kerk is de opstu- wer van den oorlog en als de volgende oorlog is aangebroken, zal de olie daarvan de oorzaak zijn. Amerika heeft niet genoeg olie om zelf zijn indu strie te bedienen, welk gebrek nog toeneemt, omdat een derde van de groote sneltreinen in Amerika al klaar zijn voor het stoken met petroleum om in ge val van oorlog niet te veel van den kolenvoorraad uit Engeland afhankelijk te zijn. Spreker wijst verder op de Djambizaak, hoe on ze regeering de Djambimijnen in handen wenscht van de Koninklijke Petroleummaatschappij, welke in handen is van een paar oud-ministers met Co- lijn aan het hoofd en dezé maatschappij door En- gelsch geld gesteund wordt. Hoewel Colijn bijna 1 millioen 's jaars aan rente uit de Djamhi-mijnen haalt, vroeg hij toch minstens 1 millioen van de christelijke arbeiders om de anti-revolutionnaire partij te steunen, Dat Amerkia gaarne deze Djambi-mijnen wenscht is zeker en is ook reeds ge bleken, doch dat dit een strijd zal worden tusschen Engeland en Amerika is niet minder zeker. Nog eens, de olie zal de komende oorlog zijn, tenzij gij arbeiders en vooral gij arbeidersvrouwen eeus uit uw oliedomheid opstaat. Vrouwen, als het zoover is, houdt uw man of uw zoon thuis, werkt mee om dit vervloekte stelsel te ondermijnen. Met wettelijke middelen komen we hier niet van af. Wie het wet telijk gezag handhaaft, heeft het militairisme noo- aig. Spr. wijst er verder op, dat „Het Volk" do vre- desidee tegenwerkt, dat de moderne arbeiders in de ze nog slechter zijn dan de katholieken, de protes tanten, do liberalen enz. Spreker heeft het verder over de huichelarij van ter Laan in de Kamer en fcegt, dat de soc.-dem. strijden onder een mooie leyze met een valsch hart. Het gaat er om, anti- militairist of militairist, mensch of dier. kiest oli zelf. v Hiermee besluit de spreker zijn rede. De voorzit ter, de hoer Bart, sluit de bijeenkomst, die matig be zocht was, met de mededeeling, dat er geen debat gevoerd mag worden. WIERINGERWAARD. Voor de verkiezing van een Hoofdingeland in de plaats van den heer K. Zijp, die tot Heemraad werd verkozen, werden Zaterdagmorgen 39 stemmen uit gebracht, waarvan 23 op don heer P. Visser Az., 12 op den heer H. Koster, 2 op den heer K. Schenk Kz. 1 op den heer J. Schenk Kz. en 1 van onwaarde, zoodat eerstgenoemde is gekozen. WIERINGERWAARD. Den len Juli had het Jaarlijkscche Bchoolfeest dor hoogere klassen plaats. Als gewoonlijk was het doel van de reis: Amsterdam. Gewapend met een klein pakje, inhoudonde een paar kadetjes en een kren tenbroodje, vertrokken 32 kinderen met 3 geleiders nl. mej. Schild en de" heeren S. Sieswerda en Jb. Bakker, des morgens met de tram van 7 uur van hier. In Schagen stapten ze in den sneltrein, dien ze in Zaandam verlieten, alwaar het Czaar Peter huisje werd bezocht. Met de boot ging hot daarna naar Amsterdam Van de de,Ruyterkade werd gewan deld naar Artis. Men zal niet verlangen dat we een gedetailleerd verslag hierover geven. Genoeg zij, dat apen, beren, olifanten, de zeeleeuw en niet to verge ten een ponny met veulen aller aandacht hadden. Wel mocht zich ook een losgebroken wild zwijntje in de belangstelling verheugen. Van Artis werd gewandeld naar het Rijksmuseum Hier waren het de schatten van Lombok, de Nacht wacht, de Avondschool en de slag bij Waterloo, die Vooral bezichtigd werden. Weer per tram ging het daarna in de richting van den Dam. Op den Nieu- wendijk werden de kinderen toen een kwartiertje vrij gelaten in de Bazar d,e la Bourse, waar enkelen een welkom thuisje of een aandenken voor' zichzelf kochten, maar anderen weer niet, want verscheide- nen hadden hun zakgeld al besteed aan snoeperij. Is het wonder, dat na dit drukke programma de iongens en meisjes een flinke eetlust hadden. In lotel „Centraal" van den heer Kesting, voorheen C. Kos, Damrak 18, hebben ze heusch gedineerd. En 't was best. Een flinke bal gehak, beste aardappelen; mooie bloemkool, lekkere bruine, Jeu» en dat alles gekruid door een flinke portie eetlust. U begrijpt het was een slot, dat pakte. Te zes uur werd Am sterdam verlaten. De reis was voorspoedig en ruim half negen stonden allen weer in Wieringerwaard, opgewacht door familie en kennissen. Het is een wel geslaagd feest geweest. Geen ongeluk is er gebeurd, geen wanklank vernomen. Dus: tot volgend jaar. NEKKRAMP. In de infanteriekazerne aan de Morschpoort te Leiden heeft zich een geval van nekkramp voorge daan. De lijder is naar het Elisabethgesticht overge bracht. Ongeveer 20 militairen zijn in observatie ge stold. Werk, ontspanning en slaap, van elk acht uren per dag, doen wonderen voor de gezondheid. Dui zenden genieten echter veel te weinig slaap en beste- dnn te weinig tijd aan ontspanning zij verstoren het evenwicht der lichamelijke gezondheid door overmatig werk. Overwerking overlaadt het bloed met afgewerkte stoffen en urinezuur. De nieren worden overspan nen en verzwakt door hun eindeloozen strijd om een dusdanige hoeveelheid uit het bloed te filtreeren. Dientengevolge doen zich verschijnselen voor als rug pijn, urinekwalen, rheumatische pijnen, water zuch tige zwellingen, duizeligheid, hoofdpijn, een ver moeid gevoel enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen geven de noodige hulp, als de nieren verzwakt zijn. Gepaard gaande met een verstandige leefwijze vermijding van overwerking, laat naar bed gaan, zwaar verteerbare spijzen en alcohol; en door te zorgen voor de noo dige ontspanning en slaap versterken Foster's Pillen de nieren en regelen zij de blaas. Zij doen de pijnlijke waarschuwingen van nierzwakte verdwij nen en voorkomen de ontwikkeling van rheumatiek, steen in de nieren en blaas, waterzucht, ischiasj nier- en blaasontsteking enz. Onthoud echter, dat als gij weder gezond zijt, gij moet trachten gezond te blijven zonder geneesmid delen. Iedere echte doos Foster's Rugpijn Nieren Pillen draagt de handteekening van James Foster. Te Schagea verkrijgbaar bij do bekende Drogis ten k 11.75 per doos. OPSTANDEN IN RUSLAND. Ook dè Daily Tel. verneemt uit Kopenhagen, dat volgens berichten uit Reval de opstanden in Rus land toenemen. De kozakken zouden den Oeral reeds genomen hebben en met de kozakken van Koe- ba en den Don samenspannen voor opstanden te gen de bolsjewisten in Oekrajine, Georgië en Azer- beidsjan. De bolsjewisten van hun kant hebben drie legers georganiseerd; een voor Zuid-Rusland, een voor Kaukasië en een voor Trans-Kaukasië. Gene raal Broessiloff is opperbevelhebber en verwacht in zijn hoofdkwartier Kharhof de komst, van Trotzky. Een „Jonge, Socialistenvereeniging" te Kopenha gen, waarvan een commissie onlangs Rusland be zocht, doet pogingen om smeden en machine-wer kers, die Rusland zéér noodig heeft, te bewegen daar heen te gaan. Reeds zijn vele bekwame werk lieden uit Duitschland en Amerika in Rusland aan gekomen. Hun .voornaamste doel is niet daar werk te zoeken, doch de bolsjèwistische leer te bestudee- ren, om later als propagandisten daarvan naar hun vaderland terug te keqren. HET EERSTE ZEESCHIP TE St PETERSBURG. De Firma Schenker Co., Reval. die in de gele genheid was-mot den kapitein van het eerste in Pe tersburg met lading aangekomen stoomschip een onderhoud te voeren, deelt aan de „N.R.Crt." het volgende mede: Het schip werd bij Nar va door een Russischen lopds ontvangen, die het schip onder bewaking van eenige communisten naar Kroonstad bracht. Daar werd het schip plechtig met muziek ontvangen, ter wijl de schepen in de haven vlagden. Van Kroon stad af werd het schip door twee sleepbooten naar Petersburg gebracht en men legde in de Goetoejef- skihaven aan de Graniotén Pier aan. Het lossen van het mot circa 1000 ton beladen schip geschicddo in 18 uren van ononderbroken arbeid; een gedeelte werd op den wal, een gedeelte op spoorwegterrei nen gelost, vanwaar de lading onmiddellijk afge voerd Werd. De inklaring en lossing geschiedde door een arbei derscommando, onder toezicht van een regeerings- beambte, die alle, de havens betreffende zaken, re gelt, geheel kosteloos. Cargadors, stuwadoors, onz. waren er niet, daar deze vrooger „teveel verdiend moeten hebben". De schepen worden door-de dou ane in- en uitgeklaard, terwijl ook de telegrammen door de douane verzonden werden. Of deze werke lijk verzonden zijn, is nog twijfelachtig, daar de ka pitein hieromtrent van zijn reederij geen bericht ontvangen heeft. De arbeid geschiedde onder voortdurende bewa king van communisten; ook de bemanning van het schip mocht alleen onder bewakeing aan land en zij werd bij gedeelten in auto's afgehaald en door de stad rondgereden. Schouwburgen, bioscopen, etc. werden gratis ter beschikking gesteld. Over het ge heel genomen moet bij een vluchtig bezoek de in druk niet zoo erg zijn als men zich na alle berich ten over den toestand te Petersburg voorstelt. De wandelaars gaan tamelijk goed gekloed; 't verval der gebouwen in de stad treft niet zoo zeer. De haven zelf bevindt zich in uitstekenden toestand. De diepte bedraagt 19 voet; de granieten kade is ingestort noch afgebroken; de rails, voorzoover te overzien, kunnen gebruikt wordén, zoodat de afvoer van ladingen per spoor glad van stapel loopt. Ook de zolders zijn oogenschijnlijk in bruikbaren toestand, evenals de elevator en de groote steenen loodsen. Volgens het geen de kapitein mededeelde van wat hij met eigen oogen gezien had en wat hij van een ouden kapitein der „Ropst" (Stoomboot Maatschappij op de Zwar te Zeë), die geen communist was, vernam, moet de hervatting .van het verkeer met Petersburg niet voel in den weg staan. Volgens den kapitein ia ech ter de hongersnood in Petersburg met geen pen te beschrijven. De arbeiders, die het schip losten, bijv. moesten 18 uur werken, met één uur onderbreking, om te eten, waarbij hun als extra-vergoeding per man twee haringen werden gegeven, die zij zonder brood, daar dit niet voorhanden was, met water gre tig opaten. i HET TREINVERKEER IN ENGELAND. Do verbeterde toestand in het mijnbedrijf doet reeds dadelijk zijn invloed op het spoorwegverkeer gevoelen, Alle spoorwegmaatschappijen kondigen 2éér verbeterde diensten aan en ook excursie-vacan- tle-treinen zullen in deze en volgende maand rij den. Thans zal ook het verkeer door Londen op de district- en onder-grondlijnen weder verbeterd wor den; meer treinen worden ingelegd en bovendien zullen de diensturén in den avond aanmerkelijk la ter kunnen worden dan den laatsten tijd het geval was. EEN INBRAAK TE MEMEL. Uit Memel, 2 Juli Volgens de Memeier Dampf- boot heeft'er in den afgeloopén nacht een inbraak in net postkantoor te Memel plaats gehad. Er is 5 millioen mark in hieuwe duizend markhiljetten ge stolen, voor 30.000 mark postzegels en een aantal postpaketten. Voor de terugvinding van de gestolen goederen is, een premie van 100.000 mark uitgeloofd. DE RIJKSTE MAN. ■Enkele dagen geleden stierf te Diedesheim In de Paltz het gewezen lid van den Beierscheri rijksraad Frans von Buhn, de rijkste man uit de Paltz. Von Buhn had van talrijke familieleden, oa. van z'n va der die nationaal-liberaal was, 'n groot aantal wijn bergen en eveneens een groot vermogen geëerfd. Von Buhn heeft geen rechtstreeksche bloedverwan ten nagelaten en nu zal 70 pet. van zijn enorm ver mogen aan het rijk overgaan, dat daarvan op zijn' beurt weer 10 pet. aan Beieren zal moeten afstaan; dit alles volgens de jongste wet op de erfenissen. VALSCHE MUNTERS. De Weensche politie heeft een bende valsche mun ters aangehouden, die er in was geslaagd ongeveer 600.000 kronen in valsche Tsjecho-Slowaaksche hon- derdkronenbiljetten onder te brengen.. Onder de ge arresteerden bevindt zich dr. Juïius von Sheczaras, universiteitsprofessor te Boedapest. DE OOGST IN ENGELAND. De droogte zal in elk geval een heel vroegen oogst, meebrengen. Het winterkoren verandert al van kleur. Gerst en haver vooral, maar ook de tarwe vormt al stroo. In sommige deelen van Engeland zal men tegen de helft van deze maand reeds kun nen beginnen met het snijden van het koren. De wintergewassen hebben de droogte over het algemeen goed weerstaan, maar wat in het voor- Jaar gazaaid is staat er slecht bij. De hooioogst is treurig en veel vee zal spoedig groen v.oer moéten krijgen. STAKING IN BERLIJN. Te Berlijn staken de arbeiders der sigarettenfa- brieken, omdat een aantal machinewerkers wegens lijdelijk verzet door de fabrikanten waren uitgeslo ten. De loonovereenkomsten zijn sinds geruimen tijd afgeloopen en de machinewerkers, 600 a 700 mark per week verdienden, en dus tot de best betaalde industriearbeiders behoorden, hebben de resultaten van de nieuwe onderhandelingen niet willen af wachten. De stakers eischen ditmaal geen loons- verhooging, maar willen een jaarlijksche vacantie van 21 dagen, terwijl zij er thans 12 hebben. Bo vendien eischen zij dat in geval van ziekte gedu rende, ten minste 6 weken het volle loon zal worden uitbetaald. DE WERKLOOSHEID IN ITALI8. In Italië zijn thans 300.000 werkloozen. Vierhonderd duizend arbeiders werken maar drie dagenin de ZIJN MOEDER VERMOORD. Te Koningsbergen is een 17-jarige Jongen, die zijn zwangere moeder had vermoord om haar te kun nen bestelen, tot 15 jaar gevangenisstraf verpor- deeld. Dat is de hoogste straf, die do Duitsche recht bank aan jeugdige misdadigers kan opleggen. To- §en zijn 2 meerderjarige medeplicheigen werd hot oodvonnis uitgesproken. HIJ HAD VIJF VROUWEN. Voor veelwijverij is Donderdag door de assisen van Shropshire de bouwman William Davies tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij kwam er voor uit, dat hij met vijf vrouwen getrouwd was, van wie er vier in leven waren. DE DROOGSTE MAAND. De maand, die Donderdag geëindigd is, is in En geland de droogste Juni-maand sedert 1813 geweest.. De heele1 regenval, te Kew opgeteekend, was maar 0.21 Eng. duim. Uit het heele land komen berich ten over hee verpletteren van graan- en knolgewas sen. Op de hoogten van Devon bezwijken schapen van dorst, hoewel deze, zooais bekend is, het mot heel weinig water kunnen stellen. OVERAL PRESENT. Toen kort geleden Robert Leullier, de tegenwoori dige prefokt van politie te Parijs, zijn ambt aan vaardde, hoeft hij in een toespraak o.m. gezegd, dat een prefekt van politie op elk uur en in allo buur*

Schager Courant | 1921 | | pagina 1