Plaatseliik Nieuws. Uit en Voor de Pers. Marktberichten Predikbeurten. Gemengd Nieuws. NEDERLANDSCHE AARDBEIEN IN ENGELAND. Een Engelsch parlementslid, Sir Fortescue Flan- nery, zal (naar wij in de „Evening Standard" lezen) den Minister van Volksgezondheid vragen stellen om trent uit Nederland afkomstige aardbeien. Deze wor den in Engeland ingevoerd en wel geprepareerd, zoodat zij op de reis frisch blijven. De vragen luiden nu: of de Londensche jam-fabrikanten deze aard beien in groote hoeveelheden afnemen en daarom de Engelsche aardbeien weigeren; en of de autoriteiten de macht hebben, om dit buitenlandsche fruit, wan neer het in jam verwerkt is, uitdrukkelijk als zoo danig te doen verkoopen, evenals buitenlandsch vleesch en margarine. EEN VENNOOTSCHAP VAN STAKENDE LOOD GIETERS. Te Arnhem zijn sedert zeven weken de georgani seerde loodgieters en fitters in staking in verband met het niet inwilligen van hun looneischen. De sta kende loodgieters, leden van den Alg. Ned. Metaal- bewerkersbond hebben thans n overleg en met volle financieele medewerking van het hoofdbestuur van den Bond besloten tot oprichting van een naamlooze vennootschap in het loodgieters en fittersbedrijf. Deze vennootschap zal een filiaal worden van een reeds in de provincie gevestigde fabriek, waarvan alle aandeelen zijn in handen van den Metaalbewerkera- bond. Het bondsbestuur heeft reeds een kapitaal voor dit doel beschikbaar gesteld. DE DROOGTE. Tengevolge der aanhoudende droqfete zijn vele slooten om en in de weilanden en de putten bij vele boerdeijen in Twente droog. Het gras groeit niet, zoodat vele boeren reeds nu hun vee het pas gewonnen hooi moeten geven. Als het niet spoedig eens flink regent, zal deze toestand op de melk- en boterprijzen van invloed zijn. In den regel wordt in Zeeland uit alle macht ge werkt om het hemelwater uit de slooten te krijgen, thans bij de heerschende droogte hebben te St. Phi- lipsland e enige boeren door middel van een motor hun slooten thans vol water gezet, om de gewassen wat vocht te brengen. In andere deelen der pro vincie is men bezig in de weilanden zoogenaamde Nortonpompen te slaan om het vee te kunnen dren ken. WAAR VOGELS NESTEN BOUWEN. In de Juli afl. van De Levende Natuur wordt een foto gereproduceerd van een nest van een school- ekster, liggende in het grint tusschen de beide rails van het hoofdspoor AkkrumHeerenveen. Het pri mitieve nest met vier eieren erin ligt vlak bij een van de rails. Er passeeren daar dagelijks veertig treinen. In hetzelfde tijdschrift vinden wij het volgende ver meld: „Op het terrein van het drukke café „De Laat ste Stuiver" te Eefde, staan in den speeltuin 4 holle steenen palen. Een ervan is eens kapot geweest, maar toen hij weer gemaakt zou worden, was er een stukje steen weg en zoo bleef er een gaatje. Hierdoor komt de koolmees nu in zijn veilig opgeborgen nest. Een ander zit in de brievenbus van het rijksgebouw te Gosel. De bus is halverwege dicht geplakt met een strookje waarop: „,s.v.p. geen brieven in de bus doen, maar bellen". EEN FILM. Men schrijft uit 's-Gravenhage: „The allmighty film" heeft gisterochtend een kleine opschudding in onze binnenstad teweeg gebracht. Er moesten n.1. bij de Gevangenpoort en op het Binnen hof fragmenten opgenomen worden om te dienen voor een film naar La Tulipe noire, het bekende boek van Alex. Dumas. Zooals sommigen onzer lezers zullen weten, komt in dit boek ook een episode met betrekking tot de De Witten voor, n.1. hun vermoor ding bij de Gevangenpoort. Om deze episode was het bij de opneming te doen. De „moord" wordt in het atelier van de Hollandiafabriek van welke de op neming uitgaat gefilmd, voor de gewelddadige ont voering uit de Gevangenpoort, die eraan voorafging, had men een echten historischen achtergrond noodig, en dit gedeelte werd dan ook bij de Gevangenpoort afgespeeld. De doorgang onder de poort was gedeel telijk afgesloten met een achterdoek, „schilderach tige' t.ooneelrequisieten moesten verder'de illusie ver sterken. Wat men noodig had was in een zeer kort moment afgeloopen, maar de opneming heeft wel van 8 tot 10 uur geduurd. De belangstellende kij kers en zij waren velen konden zien hoe de be kende Tigchelaar aan het hoofd van een woeste volksmenigte de Do Witten Johan voorgesteld door Dio Huysmans, Cornells door Eduard Verkade raar buiten sleepte op de straat .Verder gebeurde er hier niets. Coen Ilissink vervulde de rol van cipier der Gevangenpoort, de operazanger Van Hoek van Tighelaar. De verdere scènes werden op het Binnen hof opgenomen, o.a. een oploop van het rumoerige volk onder de ramen van het Haarlemsche stadhuis. Want dit gedeelte werd verondersteld in Haarlem te spelen, waarom er aan den linker zijgevel van de ridderzaal een houten stellage was gebouwd, die van binnen de zaal uit gezien een zeer trouwe na bootsing was van het Haarlemsche stadhuisbordes. Natuurlijk was er op beide plaatsen veel publiek op de been. BREEZAND. Onze plaatsgenoot de heer H. Bakker, slaagde voor het praktijkdiploraa Handelsinstituut, alsmede voor het praktijkdiploma der Vereeenigïng van Leeraren in de Handelswetenschappen. De heer Bakker volgde den handelscursus van den heer A. van de MeiJ, leeraar-boekhouden M. O. te Helder. DB DROOGTE. Men schrijft uit Waterland: Ten gevolge vap de langdurige droogte Is het water in de polderslooten slecht en nadeelig als drinkwater voor het vee. Reeds zijn in Waterland een aantal koeien gestorven als gevolg van het drinken van dat slechte slootwater. De veehouders brengen nu putwater in het land. Overigens is er zoo weinig gras op de boerderijen, dat de boeren hun vee als bijvoeder verstrekken, ten einde de melkgift nog zooveel mogelijk op peil te houden. Ook het pluimvee ondervindt de vermoedelijke ge volgen van het slechte slootwater. Te Landsmeer en Den lip, waar vele groote pluimveehouders zijn, sterven dagelijks vele tientallen kippen en eenden. Men heeft nu een doode eend opgezonden aan de Rijksseruminrichting te Rotterdam, waar bij onder zoek is gebleken, dat men hier te doen had met vogelcholera. HET VRAAGSTUK DER AARDAPPELROOIMA- CHINE. Naarmate Japan, dat als uitvoerland van aardap pelmeel moer en meer van zich doet sproken, groo- tere hoeveelheden van dat artikel op de wereld markt brengt, wordt het voor onze aardappelen ver bouwende boeren zaak om te zorgen dat de produc tiekosten-zooveel mogelijk bespaard wordt, en daar om zal het vraagstuk van de aardappelrooimachlne actueel blijven tot het radicaal is opgelost. Scheen het aan 't begin van dezo eeuw reeds dat die oplossing nabij was, toen bij een wedstrijd, in de Groninger veenkoloniën gehouden, een machine, door gebr. Baas te Wildervank geconstrueerd, op zeer weinigen na aan do gestolde eischen voldeed, sedert dien tijd is er niet veel voortgang meer in de zaak geweest. Weliswaar werden er telkens op nieuw weer wedstrijden uitgeschreven, weliswaar ook kwamen er telkens machines naar voren, waar aan veel te prijzen viel, maar aan de eischen, die telkens de jury's stellen het uitdelven van mins tens 96 pet. der in den grond aanwezige knollen en het brengen daarvan in manden zonder ernstige be schadiging voldeed tot nu toe geen enkele ma chine. Niettemin, er is bij eiken nieuwen wedstrijd voor uitgang te constateeren geweest, en bij den laatsten, in 't najaar van 1920 gehouden, bleken een Ameri- kaansche en een Hollandsche machine de gestelde eischen al zeer dicht te naderen. De Amerikaansche had alleen nog de fout, dat ze, behalve aardappelen, ook loof in de korven leverde, terwijl bij de Hol landsche het percentage beschadigde knollen nog te groot was. Bij beide machines, die de gestelde eischen nabij kwamen, werden paarden als trekkracht gebruikt, terwijl 't mechanisme van de eigenlijke machine door een motor gedreven werd. Naar 't oordeel van deskundigen onder wie prof. Visser, directeur van bet instituut voor landbouwwerktuigen te Wage- ningen verdient het echter aanbeveling, een ma chine te construeeren, waarbij 't gebruik van paar den als trekkracht wordt uitgeschakeld, waarvan 't gevolg zal zijn, dat de gang regelmatiger wordt. Daar de Hollandsche machine, die naast de Ame rikaansche 't vorige jaar goed werk leverde, wat te ingewikkeld van constructie bleek, stuurt men 't er thans op aan om laatstgenoemde te verbeteren op zoodanige wijze, dat ze voldoet aan de eischen, wel ke meer speciaal door onzen bodem worden gesteld en met die verbeterde toestellen zullen dit najaar opnieuw proeven worden genomen met steun van den Veenkolonialen Boerenbond. Het bestur van dien bond verleent een belangrijke subsidie in de aankoopsom wanneer een der aangesloten leden een zoodanige machine aanschaft, terwijl de fouten, die er bij 't gebruik aan 't licht komen, eveneens met steun uit de bondskas zullen worden verbeterd. Langs dezen weg hoopt men eerder tot het einddoel te komen dan door voort te gaan met het organi- seeren van wedstrijden, welke, hoe hoog ook de uit geloofde prijzen waren, nog nooit het verlangde re sultaat hebben opgeleverd. NIEUWE NIEDORP. Mej. Nelly Butter Cd. alhier, is geslaagd voor 5- jarigen cursus Hoogere Burgerschool te Alkmaar. WINKEL. Van den verdwenen barbier Goesinne alhier is nog niets naders bekend. Ook omtrent de oorzaak, (het zij een ongeluk, of 'n opzettelijke afreis) verkeert men hier nog in het onzekere. NIEUWE NIEDORP. Alhier zal Zondag op Langedijk's land een voet balwedstrijd worden gehouden. WIERINGEN. Men deelt ons mede, dat Vrijdag 15 Juli a.s. de Commissaris der Koningin met gevolg een bezoek aan onze gemeente zal brengen. WIERINGERWAARD. Gaarne voldoen we aan een verzoek van een der brandstoffenhandelaren om mede te deelen, dat het verschil der eierkolen bij de coöperatieve winkelver- vereeniging te Winkel en bij hem niet was f0.70, zooals in een vorig bericht is vermeld, doch f0.30. per H.L., nl. f2.90 en f3.20. WIERINGERWAARD. Ter secretarie alhier kunnen inlichtingen worden ingewonnen aangaande een paar lammeren waar van de eigenaar onbekend is. WIERINGERWAARD. Tegen Vrijdagavond was een protestvergadering uitgeschreven in het lokaal van den heer D. Haver- korn, tegen de gevangenhouding van den honger staker Groenendaal, waar als sprekers zouden op treden de heeren Bakker en Dekker van N. Niedorp. Wegens te geringe belangstelling (er waren slechts 10 personen) is de vergadering echter niet doorge gaan. Een der sprekers bedankte de aanwezigen voor hunne opkomst, doch sprak zijn medelijden uit voor die menschen, die zoo weinig gevoelden voor een zaak als deze»en door hun afwezigheid blijk gaven hunne te voeren actie niet te willen steunen. DUUR GRAS. Men schrijft uit den Gelderschen Achterhoek: De jaarlijksche gras- en hooiverkoopingen, alsook reeds enkele roggeverkoopingen, worden thans overal gehouden. De kooplust is over het algemeen vrij groot. Het gras wordt zeer duur verkocht: de percee- len, die verleden jaar f 10 deden, brengen nu f 40 a f 50 GEMEENTE WARMENHUIZEN. Ingeschreven over de maand Juni 1921. Geboren: Jacob Johannes, z. v. Jan van Diepen en van Elisabeth Blokker. Margaretha, Anna, d. v.t Lou- rentius Komen en van Antje Mosch. Jan Johan, z. v. Johannes Jacobus Klant en van Aaltje Antje War denaar. Jacob, z. v. Fredericus Hermanus Stijgers en van Geertruida Heddes. Petronella Trijntje, d. v. Klaas Mink en van Cornelia Mienes. Maria Eva, d. v. Cornelis Dekker en van Agatha Af ra Reinders. Nicolaas Aloysius, z. v. Johannes Dekker en van Trijntje Wiering. Ondertrouwd: Cornelis Volkers, oud 28 jaar en Trijntje Ooijevaar, oud 27 jaar. Gehuwd: Cornelis Volkers, oud 28 Jaar en Trijntje Ooijevaar, oud 27 jaar. Overleden: Maartje Burger, oud 72 jaar, echtge- noote van Klaas Mooij. Pieter de Geus, oud 68 jaar, echtgenoot van Jantje Mink. men snijden": „De heer J. Rockerfeller heeft ook dit Jaar weer een fooitje gegeven aan liefdadige en christelijke in stellingen, nl. eene .som van vierhonderd en tachtig millioen gulden. Dat is zeker een mooie gift, waar mede heel wat nut kan gesticht worden, maar die toch eene heel leelijken bijsmaak heeft. Verleden jaar gaf hij ook al zulk een kolossale som en in to taal heeft hij in eenige jaren reeds dertien honderd vijf en twintig millioen kunnen weggeven. Waarvan doet hij dat toch? Dat zijn petroleumcenten. Opge-1 zogen uit millioenen zakken van grootendeels be- hoeftige menschen. „Voor zijn gift had hij 3360 millioen kannen pe troleum een dubbeltje per stuk goedkooper kunnen verkoopen. Dan hebben wij nog gerekend met den Amerikaanschen goudkoers, anders was het 4800 millioen kan geweest. „Het is nog de vraag, wat dan zijn onderkoningen zouden gedaan hebben. We hebben er in ons land ook nog van allerlei kleur. „De Dordtsche staan op meer dan 600 pet., de Kon. Ned. op bijna 700 pet., de Moeara Enims op bij na 900 pet. „Daaruit blijkt, wat in ons land een schandelijk hooge sommen.... worden. Daar moeten wij eenige puntjes zetten. Het woord verdiend past daar niet. Wat anders zullen we maar niet zetten. „Heel de menschheid wordt door die petroleum- magnaten geschoren, alles behalve netjes geschoren. En dan krijgen de christelijke werken eene fooi. Wij zouden ze liever zien blozen van ergernis over zulk een bedrijf, dan uit blijdschap. Arme christelijke kerk en het geld. Christus en Mammon. „Of er veel landen zijn waar het zoo is, laten wij maar rusten, maar wij heffen als Nederlanders fier het hoofd op, dat daar nog christelijke kerken zijn (onder de kleinere) waar men liever tobt om rond te komen, dan een portie van Rockefeller te ont vangen of uit de landskas te worden op de been gehouden.^ „Is het wonder, dat de wereld met minachting neer ziet op een barmhartigheid, die betaald wordt op zulk eene wijze?" SCHAGER MARKTFONDS. Het Schager marktfonds ter verzekering van tu- burculoos slachtvee boekte in het 2e kwartaal van 1921 706 runderen, waarvan er in de openbare slachthuizen 8 geheel en 58 gedeeltelijk werden af gekeurd en wel 8 met eene vergoeding van f10 tot f50, en 50 met eene uitkeering beneden f 10. De ont vangsten bedroegen f5816.85, de uitgaven f4764,8lX, alzoo een kassaldo van 11052.231$. WERK GEGUND. Aan de firma S. Overtoom en Zn. alhier, is de bouw van 6 middenstandswoningen te Hilversum op gedragen. MARKTOVERZICHT. De markt van jl. Donderdag liet zich wat de vette koeien aanging, beter aanzien dan de vorige week. In de eerste plaats waren er veel meer kooplui en weinig aanvoer, de handel was dan ook goed. De prijzen liepen van de 75—90 ct. per pond. Met de kalf- en geldekoeien was het een ietsje beter, doch trekkend. In de stieren zeer stug. Deze prijzen varieerden van de 45—50 ets. per pond. Van de paarden viel niets bizonders te mel den, zoo beetje het oude doen. De handel in nuchtere kalveren was kalm. In de vette schapen was het iets vlugger en waren er nogal veel kooplui. De biggen wilden de kooplui weer graag koopen, dus dat ging heel goed. In de schrammen was ook weer meer leven. De aanvoer van vette varkens was zeer groot, 167 stuks in 't geheel, dat wil voor onze markt nogal wat zeggen, maar ze kan nog grooter worden en daar is wel kijk op. Ze golden ook goed geld, 50 ets. voor de goede kwaliteit vette varkens en 54 ets. werd besteed voor de zouters, zooals de handels term luidt; deze zijn bestemd voor Frankrijk. Konijnen en kippen gingen ook weer vlug van de hand. Voor beste jonge hanen werd f 1.15 per stuk betaald. De aanvoer van boter was weer weinig, de handel was trekkend, iets duurder. De kipeieren waren heel graag, ook weer duurder Over het algemeen was de markt beter dan de vorige week. POLITIE. Verloren: een sleutel. Inlichtingen ter Secretarie. HET DJAMBI-SCHANDAAL. In 't anti-revolutionnair „Velsens en IJmuldem Nieuwsblad" schrijft een A.R.-lid van de Prov. Sta ten van Noord-Holland onder den titel „Goed rie NOORDERMAHKTBOND, Noordscharwonde. 8 Juli. Schotsche muizen f5.80 a 10.20, koksla nen f6.30 a 6.60, duken f6.30 a 6.40, schoolmeesters f 5.60 a 10.20, blauwe aardapp. f 10.50 a 11.50, drie lingen f2.80 a 6.50, kleine 12.20 a 2.60, nep f 16.10, per 100 Kg. Boswortelen f7.70 a 8.90, per 100 bos. Bloemkool 113.20 a 16.50, 2e soort 19.10 a 9.60, tuin- boonen f4 a 4.30, per 100 st. LANGENDIJKER GROENTENVEIMNO, Br. op L. 8 Juli. Bloemkool, le soort f 10.10 a 16.60, 2e soort 14.30 a 6.60, per 100 st. Roode kool f9.40 a 11, Wortelen f8.80 a 10.80, per 100 bos. Schotsche mui zen 16.50 a 13.40, schoolmeesters f5.30 a 10.20. drie lingen f 3.80 a 7.40, kleine f 2.20 a 2.40, graafjes f 18.10 a 20.20, gladblaadjes f 18.20, koksianen 16.20 a 6.60, duc f 6.30 a 6.70, negentigvond f 6.40 a 8.50, zilvernep f30, per 100 Kg. Aanvoer: 9800 st. bloemkool, 9375 Kg. roode kool, 17500 bos wortelen, 25 Kg. zilvernep, 433500 Kg. aard appelen. MEDEMBLIK, 7 Juli. Aardappelen: groote muizen f 1.70 a 2, kleine mui zen f 1.20 a 1.50, koksche f 1.65 a 1.80, groote ronde 12.50 a 2.70, borgers 12.50 a 2.70, blauwe f3.20 a 3.40 per 25 Kg. MEDEMBLIK, 8 Juli. Aardappelen: Groote muizen f 1.60 a 1,95, kleine muizen f 1 a 1.60, koksche f 1.60 a 1.80, groote ron de f2.30 a 2.50, blauwe f2.30, per 25 Kg. .Tuinboonen '0.89 a 0.91, per 15 Kg. WINKEL, 8 Juli. Aalbessen f10 a 55, kruisbessen f8 a 15, aardbe ziën f 15 a 21, frambozen f40 a 55, peulen f7 a 10, per 100 pond, Bloemkool f14 a 17.60, kropsla fl a 1,30, per 100 st. WARMENHUIZEN, 7 Juli. Schotsche muizen f6.70 a 13.20, schoolmeesters 4.90 a 10, drielingen f 2 a 6.10, kokslanen f 6.40 a duken f6.70. Aanvoer 53400 Kg. WARMENHUIZEN, 8 Juli. Schotsche muizen 15.70 a 12.40, schoolmeesters f 4.50 a 9.20, drielingen f 1.90 a 7, negentigvoud f 6.20 a 6.50, duken f 6.10 a 6.30, Julia f 6.20 a 6.70, koksla nen f6.20 a 0.40, Aanvoer 128850 Kg. ANNA PAULOWNA. 8 Juli. Grote aardappelen f5.70 a 14.70, drielingen f3.50 a 5.80, doperwten f 16.75, peulen f 19 a 24, tuinboonen f2.30 a 2.70, alles per 100 Kg. ALKMAAR, 8 Juli. Op de. beden gehouden kaasmarkt waren aange voerd 157 stapels wegende 126000 Kg. Fabriekskaas: kleine met rijksmerk f72.50, zonder rljksmerk 169; commissiekaas met rijksmerk 179. Boerenkaas: kleine met rijksmerk f68, zonder rijksmerk 175; commissiekaas met rijksmerk f88, zonder rijksmerk f 70. Handel matig. ALKMAAR, 8 Juli. Op de heden gehouden graanmarkt waren aange voerd 640 Hl. als: tarwe 120—24.75; rogge f23, gerst chev. f 22, haver f 14.5018, bruine boonen f 18—20, citroenboonen f 20, witte boonen f 34, karwijzaad f 24. blauwmaanzaad f42, erwten, groene fl0-~46, erw ten, grauwe f 75, per 100 Kg. HOORN, 7 Juli. KI. fabriekskaas, gem. f72.50, kl. boerenkaas, gem. f 75, fabneks Cornm. kaas,, ongem. f 73, boeren comm kaas, gem. f 87. Aangevoerd: 45 stapels, wegende 24835 Kg. Handel vlug. ZONDAG, 10 JULI. NED. HERV. GEMEENTE te: Callantsoog, voorm. halfelf, Ds. France. Onderwerp: Wet en geweten. GEREFORMEERDE KERK TE SCHAGEN. Zondag 10 Juli a.s., des namiddags half vier Preek- lezen in het evangelisatielokaal „Bethel" DE SPOORWEGEN IN OOSTENRIJK. De Oostenrijksche spoorwegen zijn de oorlogsont- reddering nog lang niet te boven en vooral op het Westelijk net blijft het een janboel. De onlangs weer verhoogde tarieven, do beperkende bepalingen op het reizen en de onaangenaamheden aan dat reizen zelf verbondon zijn niet in staat den toevloed van reizigers zoover te beperken, dat do spoorwegen het verkeer weer aan kunnen. De eenige uitweg is dus het spoorwegverkeer zelf te verbetroen, maar daar bij stuit men op do groote moeilijkheid van het ge brek aan materieel, dat bij den berooiden toestand van do bondfinanciön niet kan worden aangevuld. Mot het oog op do komende vacantie moesten er ech ter wel maatregelen worden genomen en daarom gaat men thans Zaterdags, Zondags en 's Maandags de drukste dagen in het reizigersvervoer, extra- treinen en voor- en natreinon inleggen. Dit is al leen mogelijk door een beperking van het goederen vervoer, doch dat is juist op deze drie dagen van minder beteekenis, zoodat men de proef wol aan durft. Een van de oorzaken van het overvuld zijn der treinen is het drukke smokkelen en hamsteren van ambtenaren en beambten der spoorwegen, die vrij reizen hebben. Ook hiertegen heeft de spoor wegdirectie maatregelen genomen. TYFUSEPIDEMIE. Te Opladen bij Keulen is een tyfus-epidemie uit gebroken. De stad is deswege door de Entente-troe pen geisoleerd. WAT VERZACHT. In Pruisen is de harde maatregel om den arbeiders een tiende van hun loon in te houden 'voor de rijks belasting ©enigszins verzacht. De 10 pet. zal niet van het geheele loon worden gekort, doch eerst na aftrek voor gehuwden van 8 Mark per dag voor den ar beider en zijn vrouw en 6 Mark per dag voor elk kind beneden 21 jaar. DE DROOGTE IN ENGELAND. Er is gisterochtend vroeg in sommige deelen van het Theemsdal regen gevallen, maar de eigenlijke bui duurde maar kort, zoodat de sporen van een wel dadige besproeiing spoedig verdwenen waren. De hoveniers lijden groote schade door het uitdro gen van hun moestuinen. EEN TREIN AANGEHOUDEN EN VERNIELD. Honderd gewapende lieden hebben Woensdagmor gen bij Pomeroy, in het graafschap Tyrone, den goederentrein van Belfast naar Londenderry aange houden en zestien waggons vol goederen een helling doen afrijden, zoodat zij werden vernield. De trein werd verder in band gestoken, doch ambtenaren slaagden erin, de vlammen te dooven. Zij konden echter niet verhinderen dat de post werd vernield. EEN WONDERDOKTER. Te Graz heeft wegens kwakzalverij een wonderdok ter uit Stainz terecht gestaan, Hans Reinmacher, ook wel „Höllerbauer" genaamd. Duizenden ontvin gen hem bij het gerechtsgebouw met gejuich. Bij de behandeling werd meegedeeld, dat iederen Zondag de zieken in groote scharen naar Stainz trekken, met fleschjes in de hand, waaruit de „Höllerbauer" de diagnose stelde niet alleen van iedere ziekte, maar ook den ouderdom en het uiterlijk vaststelde van af wezige zieken. Er moeten zelfs professoren en geneesheeren onder zijn patiënten geweest zijn. Op de vraag van den president, waarom hij na zijn veroordeeling tot 500 Kronen boete verleden jaar, de praktijk er niet aan gegeven had, beriep hij zich op het bijbelwoord, dat barmhartigheid aanbe veelt.. Het Openbaar Minsterie zeide in zijn requisitoir niet do veroordeeling te willen eischen van een man. die zijn lijdenden medemenschen troost en hulp ge boden had. Het was volgens het O. M. mogelijk, dat er in de natuur geheime geneeskrachten schuilen, diè de „Höllerbauer" ten bate zijner medemenschen wist te exploiteeren. Ook de verdedigers pleiten vrij spraak, doch de rechtbank veroordeelde hem tot 10.000 Kronen boete, wegens „het onvoldoende van de opleiding van den beklaagde". Na de uitspraak werd de „Höllerbauer" op de schouders naar het station gedragen. KONING ALBERT GEWEIGERD. Dè Koning van België, die thans te Londen toeft, ging gisterochtend als een gewoon vreemdeling een wandeling doen en kwam ook aan het Britsch Mu seum, eenige minuten voor tien uur. De portier wei gerde hem toe te laten, zeggende dat het museum niet vóór tienen voor het publiek open stond. De koning zèide niets en ging nog een straatje om. Een detective, die den koning steeds ongemerkt gevolgd was, vertelde later den portier, wien hij den toegang had geweigerd. De koning kwam even na tien uur terug en heeft toen, naar de „Westm. Gaz.", die bo venstaand incident mededeelt, anderhalf uur in het museum getoefd. DE TOESTAND IN IERLAND. Uit Londen, 8 Juli. Officieel wordt medegedeeld dat er, overeenkomstig het door Lloyd Gorge ge dane voorstel en het gunstige antwoord van De Va lera, regelingen zijn getroffen, opdat de vijandelijk heden in Ierland Maandag 11 Juli te twaalf uur 's middags zullen worden gestaakt HET ONGELUK MET DEN NACHTTREIN AM STERDAM—PARIJS. De Brusselsche corespondent van het Handelsblad seint: Volgens de berichten van vanochtend zou het on geluk met den nachttrein Amsterdam—Parijs zijn toe te schrijven aan Fransche cheminots, die ter ge legenheid van de jongste stakingen op de Fransche spoorwegen werden ontslagen en het thans op hun niet-ontsl&gen makkers hebben gemunt. De nacht trein wordt inderdaad haast uitsluitend door Fransch personeel bediend. Sedert eenigen tijd, zoo wordt gemeld, hebben in de Noorderdepartementen verschillende aanslagen op de spoorwegen plaats gehad, doch zonder ongeluk ken, donk zij het verscherpte toezicht. Bij die aan slagen worden meermalen de moeren losgeschroefd als thans te Hennuyères is geschied. Nu de aansla gen der extremisten in Frankrijk mislukten, zou den zij hun booze plannen in België hebben uitge voerd, waar het toezicht uiteraard niet zoo scherp is, daar het personeel van geen ontevredenheid blijk geeft In die richting wordt thans het onderzoek ge leid. Agenten van de Fransche Suretó zijn ter plaatse aangekomen. LLOYD GEORGEL Lloyd George, over wiens gezondheid reeds sedert eenigen tijd minder goede noten worden gekraakt, zal, volgens de lE/vening Standard, binnenkort, nog voor het parlement op reces gaat, naar Zwitserland vertrekken, om er geruimen tijd volstrekte rust te nemen. Anders vreest men, dat hijn iet bestand zal bltyken tegen de inspanning van zijn ambt. Een vriend van hem heeft 'n ideaal plekje voor hem uit gezocht in het Engadin. EEN KOSTBAAR KACHELYUURTJE. Een paar zigeuners, die te Pfarrhofen Inn hun kamp hadden opgeslagen en naar plaatselijke wed rennen waren geweest, zagen bij hun terugkomst tot hun groote ontsteltenis, dat hun kinderen de kachel in den woonwagen hadden aangemaakt. Dit zou niet zoo erg zijn geweest, wanneer hun ouders de kachelpijp niet hadden uitgekozen als bewaar plaats van hun geheele fortuin l .Een bedrag van ongeveer veertigduizend gulden ging verloren, evenals het gouden horloge van den vader en de oorringen en andere sieraden van de moeder. Hoe die zigeuners aan veertigduizend gulden kwa men, meldt het bericht helaas niet. DE HARDNEKKIGE MINNAAR. De „Daily Chronicle" verneemt de volgende wan hopige liefdesgeschienis van haar correspondent uit Parijs. De paden der ware liefde, schrijft hij, zijn nimmer gebaand, en in de geschiedenis van luite nant Marcus Sakarfos, een Grieksch zeeofficier en een Engelsch meisje, leidde Cupido den minnaar langs een bijzonder kronkelenden en slechten weg, van toppen der zaligheid tot afgronden van wan hoop, dwars door de slagvelden van Europa, tot het hoogste geluk en deed hem ten slotte in een cel van de New Yorksche strafgevangenis belanden. Een twintigtal jaren geleden ontmoette Sakarfos, die toen pas van do militaire academie kwam, het Engelsch meisje, toen nog op school, dat met haar ouders een bezoek aan Athene bracht. Het werd aan beide kanten een geval van liefde op het eer ste gezicht, doch zij was zoo jong, dat de ouders niet van een engagement wilden hooren, en ijlings haar Engeland terugreisden. De jeugdige verliefden correspondeerden een tijd lang met elkaar, doch de brieven uit Engeland wer den langzamerhand schaarscher en ten slotte bleef elk bericht uit. Sakarfos was toen net eerste luite nant geworden. Hij reisde naar Engeland om te weten te komen wat de reden van dit stilzwijgen was en haar tot vrouw te vragen. Tot zijn groot ver driet hoorde hij daar, dat zij naar de Vereenigde Staten was vertrokken. Dat was in 1911. Vastbeslo ten om haar ten koste van alles te vinden, keerde hij naar Griekenland terug, met het doel zijn ont slag uit den dienst te nemen, doch, de Balkan oorlog kwam tusschenbeide. Eerst in 1913 kon hij zijn voornemen uitvoeren. Hij doorzocht geheel New York, want hij had gehoord, dat zijn geliefde daar woonde, maar hij vond haar niet. Uit wanhoop nam hij dienst bij het leger en werd me thet 52ste artille rie-regiment naar Frankrijk gezonden, waar hij ver- aohe'iene slagen meemaakte. In 191.9 zond men hom

Schager Courant | 1921 | | pagina 2