Predikbeurten. Marktberichten* Plaatselijk Nieuws. Bekendmakingen. Reclames. Uit en Voor de Pers. Binnenlandse!) Nieuws. awmenOBSBrnrnrnsssan mtmn ■mri xncxsemmm steen in de plaats genaamd Caput Bonos (Kaap de Goede Hoop) die door de Oost-Indië-vaarders voor den halven weg, nl. 2500 mijlen van Indië wordt ge houden. De Hollanders hebben daar aan de haven een kast van steen, waarin zij brieven leggen, opdat andere voorbij reizende Hollandera van hun reis en vaart, wanneer en vanwaar zij vertrokken en waar heen zij gevaren hebben en wat hun alzoo wederva ren is, onderricht zouden worden". Ook op het eiland St. Helena bevinden zich plaait- sen waar men brieven nederlegde omdat dit eiland door vele schepen werd aangedaan. En zoo gebeurde het in den loop der jaren, dat langs de zeewegen op verscheidene plaatsen dergelijke brievenkasten geplaatst werden. In Duitschland werd de eerste openbare brieven bus in 1765 in het postkantoor te Berlijn geplaatst; een tweede volgde eerst iin 1824 te Leipzig. Gaarne had men er meer geplaatst, voor het gemak der brie venschrijvers, maar men vertrouwde het publiek niel Toen men er eindelijk tos overging, werd bij elke brievenbus een schildwacht geplaatst. Zoo moest nog gerulmen tijd de schrijvende wereld haar brie ven zelf naar het postkantoor brengen. Trouwens nog lang duurde het vóór er sprake was van een door den Staat geregeld postvervoer. Nog lang in de 19e eeuw kende men het particuliere brie ven-vervoer. Boden werden dan met een portefeuille of trommel uitgezonden en liepen, evenals de asch- lui, met een bel langs de huizen om de inwoners te waarschuwen dat de post er was om brieven mee te geven. Te Weenen droegen zij kleppers, vandaar de naam „klepperpoet" Eerst in 1850, toen de postze gels werden ingevoerd, begon men ook op meer plaatsen brievenbussen neer te zetten, men waagde het zelfs zonder schildwacht en sedert duurde het niet lang of de brievenbus was een algemeen straat- meubel geworden. Thans vindt men in sommige groote steden in Duitschland brievenbussen geheel met advertenties en reclames beplakt. LEVENDE CIJFERS OP HET HORLOGE. Pillango schrijft: In Boedapest heeft een mécanicien, met name J. Balint, iets origineels uitgevonden. Hij vervaardigt nl. horloges, waarvan de cijfers behalve den tijd, ook de weersverandering aangeven. De cijfers kunnen telkens van kleur veranderen. Wanneer zij zuiver blauw zijn, staat droog en warm weer te wachten, worden zij grijs, dan krijgt men een bewolkten hemel met veel wind. Zijn zij rose van kleur, bereidt u dan voor op langdurigen re gen, daarentegen lichtpaars, beteekent een opko mende onweersbui. Ongeveer vijf uur later heet de voorspelling uit te komen.... Of die echter steeds naar waarheid ge- echiedtï.... daarover zwijgt de kroniek. VOOR DE LOONSVERHOOGING IN DUITSCH LAND. Uit Essen, 13 Juli. Een nieuwe algemeens loon strijd in de Duit9che industrie wordt tegen 1 Sep tember voorbereid. Nadat de spoorwegmannen en het hulppersoneel bij de posterijen reeds nieuwe eischen tegen het najaar hebben aangekondigd, heb ben nu ook de Berlijnsche vakvereenigingen de be sprekingen met enkele organisaties hervat, om de loonen in het najaar in overeenstemming te bren gen met de stijgende duurte. Door verschillende ar beidersorganisaties wordt een loonsverhooging van 30 tot 50 pet. genoemd. Ook in de industrie in het Saargebied zijn weer tal van loónacties aan den gang. Zoo zijn de arbeiders in de bouw- en aanverwante vakken een loonactie begonnen, alsook de centrale bond van slagersgezel len, de typografenbond enz. Zij gronden hun eisch op de voortdurende stijging van den prijs der levens middelen in het Saargebied. EEN ENGELSCHE VLIEGER VERONGELUKT. Uit Londen, 13 Juli. Harry Hawker, de bekende Britsche vlieger en een van de helden van de vlucht over den Atlantische Oceaan, is gisteravond omge komen, terwijl hij bij Londen vloog. Hij oefende zich om deel te kunnen nemen aan de wedvlucht om Londen heen, die Zaterdag gehouden zal wor den. Toen hij op groote hoogte was, zag men zijn vliegtuig vlam vatten eri naar beneden duikelen. Hawker's naam was wereldberoemd geworden door zijn buitengewoon stoutmoedige verrichtingen. Zijn merkwaardigste avontuur misschien was zijn poging om den Atlantische Oceaan over te vliegen samen met kapitein ter zee Mackenzie Grieve in Mei 1919. Toen de vliegers vijf en een half uur van St. John, Newfoundland, waren, kw&m er een ernstig mankement aan den motor. Het weer was toen heel slecht. Na geruimen tijd laag boven den Oceaan ge vlogen te hebben, kregen zij het Deensche schip Mary in het gezicht Met moeite werden beide vlie gers aan boord gebracht ONTPLOFFING. Uit Wilhelmshafen, 12 Juli. Bij het verbranden van kruitvoorraden, hetgeen hier dagelijks J^oet plaats vinden op bevel van de Entente, heeft giste ren op den dijk bij de haven een ernstige- ontplof fing plaats gehad. Vijf personen zijn gewond, waar van er reeds twee zijn gestorven. IN BRAND GERAAKT. Te Deeping, in Lincolnshire, kwam Clarence Crow- son, een jong meisje, van school, toen er uit de pijp van een voorbijrijdenden spoortrein eenige stukken gloeiende kool vlogen en haar kleeren troffen. In een oogwenk stond zij in vlam en later bezweek «Ij. De lijkschouwer van het gerecht verklaarde dat het te betreuren was, dat er niet iets te doen was om te verhinderen, dat vonken uit locomotieven schade en soms, gelijk in dit geval, verlies aan men- schenleverts veroorzaakten DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Uit Washington, 13 Juli. De voorgestelde ont wapeningsconferentie zal den Uden November a.s„ den verjaardag van den wapenstilstand, bijeenko men. Het staatsdepartement ziet niet in, waarom de besprekingen niet zouden leiden tot een plan voor een associatie van volken als door president Har- ring steeds is bepleit. DE HITTE IN PARIJS. De ontzaglijke hitte, welke Parijs teistert, schijnt haar hoogtepunt nog niet te hebben bereikt. Nog steeds stijgt de thermometer, alhoewel er uit do Pro- vence en Elzas-Lotharingen onweersbuien worden gemeld. De watervoorziening, welke een oogenblik dreigde te kort te schieten, blijft op het normale gehand haafd; de prefect van de Seine heeft medegedeeld niet tot het sluiten der waterleiding gedurende en kele uren van den dag, zooals aanvankelijk in het voornemen lag, over te gaan. Gisteren heeft de hitte verscheiden slachtoffers ge maakt. Bovendien had de politie het druk met het opmaken van proces-verbaal tegen tal van perso nen, die wat al te luchtig waren gekleed. DE WARMTE, Gisteren is Londen eendgszins op adem gekomen onder den invloed van koelere briesjes, maar het bleef toch nog zoo warm, dat velen nauwelijks wil den gelooven, dat de thermometer ongeveer vier gra den minder in de schaduw aanwees dan den vorigen dag. Maar de hoop op regen werd nog alijd niet vervuld. ïm 48 uur was de Londensche brandweer gisteren ochtend negen uur uitgeroepen om 53 heide- en meentbranden te bluosehen. Naar de heide vr Borstal moest zU alleen kort na elkaar zesmaal op trekken. In Surrey waren ook tal van heidebranden aan den gang. Van een hoogte bij Guildford waren er vier-en-twintig branden te zien. Alderahot is omringd door een kring van vlammen, en op een punt zijn vijf brandweren doende om de vlammen te blussohen. Aan het puffende Londen konden alleen de Shet- lands koelte melden. Het. was daar gisteren te Ler- wick 51 graden in de schaduw, tegen 82 te Londen. De rechters in de Old Bailey te Londen kregen Maandag verlof om hun pruik af te zetten. Een com missie uit het Lagerhuis vergaderde in hemdsmou wen. De Handley Page-dienst verstrekte aan hare passagiers op de luchtroute Londen—Parijs ijs. De Times wijdt een bijzondere kolom aan he«t cock tail-vraagstuk. In Engeland heeft men een toene mende neiging waargenomen, om de Amerikanen (buiten hun edgen droge gebied) na te volgen in het gebruiken van cocktails. Het is, zeggen de Engel- sche dokters, een heel slechte gewoonte, omdat er bij den alcohol in een cocktail allerlei schadelijke dingen gemengd worden, die den eetlust opwekken, wat juist in de warmte ongewenscht is, omdat dit ook tot onmatigheid in eten leidt. Een „verstokt wijndrinker" waarschuwt in de Times tegen de ver raderlijke cocktail-gewoonte, die de wegbereidster voor het algeheele drankverbod is. Als men opwek- kénde dranken wil gebruiken, raadt hij zuiveren wijn, cider, bier of een andere soort van de dran ken aan, die de Franschon „boissona hygiéniques" noemen. „Maar laten de menschen sterken drank, vooral voor den maaltijd, schuwen en als de pest de smakelijke, maar ongezonde brouwsels mijden, die in den oogenschijnlijk onschadelijken vorm van cocktails, hun lichaam zullen vergiftigen en hun geest verlammen". ZONDAG, 17 Juli. NE D.HERV. GEMEENTE te: Schagen, nam. 7 uur, Ds. v. Dijk. Valkkoog, voorin. 10 uur, Ds. Tdnholt. Kerkebuurt, voorm. 10 uur, Ds. Damaté. Julianadorp, voorm. halfelf, Ds. v. Griethuijsen. Huisduinen, nam. 7 uur. Ds. v. Griethuijsen. Winkel, voorm. 10 uur, Ds. Haars. Oude Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Boeke v. Schoorl. Veenihuizen, geen dienst. Haringhuizen, voorm. 10 uur, Ds. v. Loon. Schagerbrug, geen dienst. Oudesluis, voorm. kw. v. 10, Ds. van Dijk. St. Maartensbrug, geen dienst. Burgerbrug, geen dienst. Heerhugowaard, voorm. halftien Ds. Broekema. Westerland, nam. 2 uur, Ds. Bax. Oosterland, voorm. 10 uur, Da. Bax. DOOPSGEZ. GEMEENTE fts: Hippolytushoef, voorm. halfelf, Da. H. C. Barthel, predikant te Aalsmeer. Wderingerwaard, voorm. 10 uur, Ds. v. d. Veen Nieuwe Niedorp, geen dienst. Burgervlottorug, voorm. 10.15 uur, Da. Knipacheer, v. Knollendam. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 10 uur, de heer Flens. Breezand, voorm, 10 uur, de heer Boon. Nam. 7 uur, de heer Boon. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Preeklezen. Voorbereiding H. Avondmaal. Nam. halfdrie, Preeklezen. SCHAGEN, 14 Juli 1921. 3 Paarden fa f11 stieren f150 600, 16 Geldekoeien, mag., f 300 a 500, 85 idem vette f 450 a 700, 20 kalfkoeien f 500 a 700, 54 nuchtere kalveren f 16 a f28, 260 schapen vette f32 a 50, 43 lammeren f 18 a 32. 24 Varkens, mag. f29 a 55, 90 idem, vette, p. Kg., f0.96 a 1.04, 131 biggen f22 a 28, 42 konijnen f0.40 a 2, 218 kippen fl.50 a 4, eenden f2, 130 Kg. boter f 2.40 a 2.50, 8096 kipeieren f 11 12, 1734 eendeieren f9.25. ALKMAAR, 13 Juli. Heden werd besteed: Aardappelen f5 a 10.20, per 100 Kg. Bloemkool f2 a 8.20, per 100 stuka. Aard beden f28 a 50, roode beasen f39 a 72, per 100 Kg.. Wortelen f9.60 a 14.80, per 100 bos. Doperwten f 14 28, tuioboonen f3.20 a 7.30, per 100 Kg. Kropsla f3,10 a 7.20, anijboonen f 0.63 a 0.74, spercieboonen f0.45 a 0.55, per 100 stuks. LANGENDIJKER GROENTEN VEILING, Br. op L. 13 Juli. Bloemkool, le soort f2 a 5.50, 2e soort f0.70 a 1.80, per 100 st. Roode kool f7.50 a 8.90, per 100 Kg. Wortelen f6.50 a 10.30, per 100 bos. Schot- sche muizen f 5.80 a 12.30, schoolmeesters f 4.30 a 10.30 blauwe f9.50, eigenheimers f6.30, drielingen f3.60 a 6.10, kleine f 2.90, graafjes f 20, koksianen f 5.30 a 5.60, duc f 5.50 a 6.30, negentigv-oud f 5 a 5.40, bonte f 6.90, zilvernep f 13.60 a 15.70, tuinboonen f4.70 a 5, alles per 100 Kg. Bosuien f 4.80, per 100 bos. Aanvoer: 40660 st. bloemkool, 35000 Kg. roode kool, 474 boe uien, 5500 bos wortelen, 350 Kg. zilvernep, 271000 Kg. aardappelen, 75 Kg. tuinboonen. NOODERMARKTBOND, Noordscharwonde. 13 Juli. Sohotsche muizen f5.80 a 10, Julia f5.50 a 6.90, koksianen f5.20 a 5.50, duken f5.20 a 5.40, schoolmeesters f 5.10 a 8.20, eigenheimers f 5.40 a 7,10 blauwe eigenheimers f 11.60, blauwe aardaipp. f 9 a 10, drielingen f2.60 a 6.90, drielingen f5, nep f9.40 a 11.40, roodé kool f8.30 a 9.20 per 100 Kg. Boswor telen f9.50 a 10.20, per 100 bos. Bloemkool f3.50 a 6.50, 2e soort f 1.30 a 2.50, per 100 stuks. Tuinboonen f 4.20 a 4.90, per 100 Kg. MBDEMBLIK, 13 Juli Aardappelen: groote muizen f 1.60 a 1,85, kleine muizen f 1.25 a 1.65, koksche f 1.30 a 1.55, groote ronde f 1.55 a 1.80, bonte f 1.55 a 1.95, blauwe f 1.65 a 1.75, per 25 Kg. WARMENHUIZEN, 13 Juli. Schotsche muizen f4.80 a 10.40, schoolmeesters f4.50 a 7.10, drielingen f2.50 a 6.10, bloemkool, le soort f6.40 a 10.20, idem 2e soort, f5.10, koksianen f 4.50 a 5.10, duken f 4.30 a 5.10, negentigvoud f 4.40 a 5.40, Totaal aanvoer aardappelen 77950 Kg. WINKEL, 13 Juli. Appelen f 20 a 35, aalbessen, zwart f 40 a 63, idem rood f20 a 35, kruisbessen f 14 a 23, frambozen f45 a 55, slaboonen f30 40, tuinboonen f2 a 3, peulen f 10 12, kropsla, f 1 a 3, alles per 100 pond. SCHOOLFEEST. Gisteren hebben de leerlingen, die van Mei '20 tot Mei *21, de zesde klasse van hunne school hebben doorloopen, het reeds door ons aangekondigd uit stapje naar Amsterdam gemaakt. Prachtig reisweer heeft in alle opzichten het genoegen van dit school reisje verhoogd. Nadat te Zaandam het historisch Tsarenhudsje was bezocht, ging de tocht per salon boot naar Amsterdam. Dit hoogst interessante boot tochtje zou zeker ook voor vele ouderen een hoogst aangename afwisseling zijn. Het drukke verkeer op het IJ, de afwisselende gezichten op Amsterdam zijn voor de meesten nieuw en frisch en vertoonen ons Amsterdam als een haven van groote beteekenls. Van den aanlegsteiger werd de wandeling naar het Panorama gemaakt, waar de intocht van Jezus in Jeruzalem met groote bewondering werd bezich tigd. Maar de grootste aantrekkelijkheid was weer „Arfcis". Hier werd volop genoten en de versnape ringen, die werden uitgedeeld verhoogden de opge wekte stemming. Van Art is werd In groepjes per tram naar de Dam getrokken. De Bijenkorf met haar drukte, het verkeer op Damrak en Nieuwendijk, deden de jeugd de hoofdstad als het centrale punt van bezoek en verkeer zien. De terugtocht was eene aaneenschake ling van luidruchtig genoegen, en al ware het al leen dit bewijs van een vreugdevolle tocht, dan zul len de dames en he'eren geleddsters en geleiders zich zeker meer dan beloond achten, voor de moeite en zorg, die de dag van hen eischte. Dank ook aan den gemeenteraad, die door zijne vrijgevigheid dit jaarlijksche feestje to tbesluit van 6 jaren getrouw schoolbezoek mogelijk maakte. BEVORDERD. K. Langedijk alhier, is aan de Handelsdagschool te Alkmaar vain de le naar de 2e klasse bevorderd. POLITIE. Gevonden: een etuie met kammstje en esn zak doekje; een boodschappenzak. Inlichtingen ter Secretarie. Burgemeester en Wethouders van Schagen maken bekend, dat het verzoek van J. H. Swidde te Scha gen om in het perceel, kadastraal bekend in sectie C, no, 3, een uitbreiding tot stand te mogen bren gen, door hen is ingewilligd. Schagen, 11 Juli 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. Slechte spijsvertering en de onaangename gevolgen als brakingen, hoofd pijn, gemelijkheid, verstopping, geelzucht, hartwater enz. verdwijnen door het gebruik van Foster's Maagpdllen. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. ONDERWIJSKOSTEN. 'De Middelb. Ct (lib.) schrijft: De praktijk heeft al in het eerste half jaar van de werking der onderwijs-wet geleerd dat de omvor ming van openbare scholen in bijzondere, en niet minder de uitbreiding en verbouwing van bestaande bijzondere scholen zulke uitgaven vorderen, dat er ernstige bezorgdheid door wordt gewekt. Het over treft alles wat men bij het maken der wet heeft dur ven voorspellen. En het overtreft ook de raming der Rijksuitgaven want die zwerm van kleine schooltjes hebben meer personeel noodig dan enkel grootere. Men heeft dat is nu al overduidelijk bij het ontwerpen der wet te eenzijdig gedacht aan het be ëindigen van een schoolstrijd, en daardoor niet vol doende de gevolgen doordacht in de praktijk. Vandaar die eigenaardigheid dat men aan de ge meente. :iden iedere bevoegdheid heeft ontnomen om door een weigerend besluit de plannen van een bij zondere school tegen te werken. Dat mocht niet! Maar men vergat dat nog heel andere motieven dan alleen schoolstrijd-kwesties zoo'n raadsbeslissing kuhnen beheerschen. EEN BELANGRIJKE WIJZIGING DER ARBEIDS- WET OP KOMST. Minister Aalberse maakt bij den Hoogen Raad van Arbeid een voorontwerp aanhangig tot wijziging der Arbeidswet, volgens hetwelk o.m. van de voorschrif ten, inzake arbeidsduur kan worden afgeweken in dien werkgevers en -nemers hieromtrent tot over eenstemming zijn gekomen. BEVORDERING VREEMDELINGENVERKEER. Men meldt uit Alkmaar: Ons energieke gemeentebestuur spant al zijn krach ten in Alkmaar vooruit te brengen en steunt vooral ook de pogingen, die het bestuur van „Alcmaria", vereeniging tot bevordering van het vreemdelingen verkeer, in dezen doet Zoo is gisteren verschenen een voorstel van B. en W. om aan bovengenoemde vereeniging tot wederopzeggings toe kosteloos ten gebruike af te staan de lokalen van het Waagge bouw .voorheen in gebruik bij den dienst der tele graaf en telefoon, o.m. onder voorwaarde, dat de lokalen uitsluitend mogen worden bestemd voor de huisvesting van een informatiebureau. Wij twijfelen niet of de Raad, uit wiens midden herhaaldelijk stemmen opgingen om B. en W. aan te sporen, voor Alkmaar op den grooten trom te slaan, zal ait voorstel gaarne aannemen. EEN ONTWERP IN ZAKE „ERNSTIGE DIENST WEIGERAARS". Het Haagsche Correspondentiebureau deelt mede: Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat reeds bij het ontwerpen van de dienstplichtwet de moge lijkheid van een regeling voor de ernstige dienstwei geraars door den Minister van Oorlog onder do oogen is gezien. Gebleken is toen, dat een afzonderlijke wettelijke regeling noodig was gelijk ook betoogd door den Minister in de vergadering van de Tweede Kamer van 14 Juni j.1., in verband waarmede dan ook van de zijde der Regeering geen bezwaar is gemaakt tegen de motie-Drion. Thans ligt aan het Departement een ontwerp van afzonderlijke wettelijke regeling gereed. VOLKSVERZEKERING. (Vrpgea van Kamerleden.) Vragen van den heer Wittert van Hoogland aan den minister van Arbeid: Naar aanleiding van hetgeen bekend is geworden omtrent de gestie van eenige levensverzekerings maatschappijen dringt zich de vraag op of het niet op den weg van den Staat ligt aan het Nederlandsche volk gelegenheid te geven deh uitkeedngen te ver zekeren bij leven en overlijden, zonder gevaar ,dat de daarvoor gespaarde gelden verloren gaan. In verband hiermede worden de volgende vragen gestéld: lo. Is de Minister van oordeel, dat het gewenscht kan zijn tot dit doel de wet van 4 November 1919 be treffende de vrijwillige Ouderdomsverzekering zoo danig uit te breiden, dat deze een volledige volks verzekering omvat? 2o. Is de Minister bereid met eenigen spoed dien aangaande voorstellen aan de Staten-Generaal te doen? DE IJSVERGIFTIGING TE MEPPEL. Dr. C. W. Broers, directeur van het Centraal La boratorium voor de Volksgezondheid te Utrecht, deel de aan1 't Hdbl. omtrent de vergiftiging door ijswafels te Meppel het volgende mede: Voor zoover dat uit de berichten in de kranten is op te maken, hebben we te Meppel te doen met een bacterieele infectie, verspreid door roomijs. Dit roomijs wordt gemaakt uit melk en z.g. Ijspoeder, dat is meel met suiker en wat. vanille; deze bestanddee- len worden samen gekookt en na afkoeling wordt het roomijs in bakjes van biscuit of tusschen biscuit koekjes te koop aangeboden. Ik stel mij de gang van zaken aldus voor. Vrij dags is de „room" gemaakt daarbij is deze besmet met een ziekteverwekkende bacterie. Men heeft toen den „room" tot den "volgenden dag bewaard en ten gevolge van de hooge zomertemperatuur zijn de bac teriën weelderig gegroeid. Zaterdags is de „room" gekoeld tot roomijs en zij is toen bij een feeat in groote hoeveiheiid verkocht. De gebruikers hebben zich daarbij hesmet en als gevolg daarvan zijn zij in den loop van den avond en den nacht ernstag ziek geworden. Het is niet onwaarschijnlijk, dat een dergenen, die bij de bereiding van don „room" behulpzaam was, drager van de gevaarlijke ziektekiemen was, en wanneer dus bij de bereiding niet de noodige zin delijkheid is betracht, dan is de kans aanwezig, dat deze bacteriën in den „room" zijn terecht gekomen. Is deze veronderstelling juist, dan hebben wij met een zuiver plaatselijke oorzaak te maken en doet deze ongelukkige geschiedenis niets af aan de repu tatie van het roomijs, Ie onzindelijke bedrijven van levensmiddelenberedding kunnen dergelijke gevaar lijke besmettingen van est- of drinkwaren ten allen tijde voorkomen en dat het nu in dit geval roomijs getroffen heeft, is louter toeval. Dit is in hoofdzaak een theoretische reconstructie van hett geval; door het vinden van de schuldige bac teriën zou daaraan groote steun verleend kunnen worden. Ik vrees eohter, dat dit niet makkelijk zal gaan. Het roomijs, dat de vermoedelijke oorzaak is geweest, was niet meer over en kon dus niet in be slag worden genomen. Er is toen van hetzelfde poe der op dezelfde wijze een nieuwe „room" gemaakt en deze is ter onderzoek gekomen; maar het zou wel toevallig zijn als deze ook weer besmet was. De oplossing ware wellicht te vinden in onderzoek van de ontlasting der zieken, maar deze kon ik pas Dinsdag ter beschikking van het laboratorium krij gen en dan nog maar van één zieke. Juist vandaag is nog ontlasting van eenige zieken binnen geko men. De mogelijkheid bestaat dus, dat ook langs de zen weg geen antwoord zal kunnen worden gegeven op de vraag, wat de oorzaak der ziektegevallen is geweest. Dergelijke voedselvergiftigingen komen herhaal delijk voor. In den regel echter zijn zij van minder ernstigen aard en bijna steeds vinden wij dan, dat bacteriën, die veel overeenkomst met typhusbacillen vertoonen, en den naam dragen van paratyphusba- edllen. de oorzaak zijn. Omdat het in een groot aan tal gevallen vleeschspijzen zijn, die deze vergifti ging veroorzaken, hebben deze bacteriën den naam van „vleeschvergiftigingtoacteriën" gekregen. Het is echter allerminst een monopolie van het vleesch, om deze gevaarlijke kiemen aam den man te brengen; ik zou talrijke gevallen kunnen noemen, waarbij an dere eet- of drinkwaren de overbrengers waren. Zooals uit het bovenstaande blijkt, is er geen en kele reden om tegen het roomijs als zoodanig te waarschuwen. Wanneer het zindelijk en van deug delijke ingrediënten wordt bereid, ls er geen gevaar van te duchten. HET „STRAATJE" VAN VERMEER AAN HET RIJK TEN GESCHENKE GEBODEN. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt: De Mdnister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen bericht, dat hij gisteren de mededeeling heeft ontvangen, dat de heer H. W. A. Deterding het beroemde „Straatje" van Vermeer van prof. Six ge kocht en aan het Rijk ten geschenke aangeboden heeft. Met grooten dank aan den gever is dit schitte: rend aanbod aanvaard. Deze nationale daad schrijft de minister waardoor dit beroemde schil derstuk voor ons land bewaard blijft met de bestem- mipng in het Rijksmuseum te Amsterdam te wor den geplaatst, zal ongetwijfeld door ons geheele volk op hoogen prijs worden gesteld. Den heer Deterding komt allereerst van de zijde d$r Regeering een warm woord van hulde en erkentelijkheid toe. Ook uit de ze daad bleek dat de schenker, ondanks jaren lang verblijf in het buitenland, Nederlander is geble ven in merg en been. Ziedaar het onverwachte toch nog gebeurd en het reeds verloren gegeven „Straatje" gered voor het Rijksmuseum. De heer Deterding, die gisteren een heuchelijk ju- bilé mocht vieren, kon de herinnering daaraan op geen edeler wijze bestendigen dan door het behou den van Vermeer's meesterstuk voor het eigen land. Hij heeft op het juiste moment een groot gebaar ge had, dat, ons gansche volk verrijkend, Nederlands prestige naar buiten schiterend heeft gehandhaafd. Hdbld. DE VERGIFTIGE IJSWAFELS. Naar aanleiding van het feit, dat te Deventer een onderzoek is ingesteld naar de ingrediënten, die van daaruit naar Meppel zijn verzonden ter ver vaardiging van het schadelijk gebleken roomijs, ver neemt men, dat dit onderzoek, geleid door den di recteur-scheikundige van den districts-keurings- dienst, Dr. Stuttenheim, niet de ontdekking van on deugdelijke bestanddeelen tot gevolg heeft gehad. Volgens een bericht van het persbureau Vas Dia* zijn thans alle patiënten buiten gevaar. Gisteravond heeft de Koningin telegrafisch ss> den burgemeester doen weten dat zdj ten zeemt*

Schager Courant | 1921 | | pagina 2