Alieicei Nitm- Adicrteitit- LaiUnvlIal SPAANDER Go., ALKMAAR. Vraagt prijzen en stalen. INSTALLATIE BURGEMEESTER BROEK OP LANGENDIJK. Geestersingel 5, naby Gerechtsgebouw. EERSTE BLAD. Ingezonden Stukken. Leeren Jassen Broeken Motorkleeding. HET WITTE HUIS Plaatselijk Nieuws. Zatardag 10 Juli -®zi. SCHA6ER 64s*% *;»arvi9no g®, 0§E6. DU bisd verschijnt viermaal per week :Dlnsd*g, Woensdag. Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's m. 8 uur worden Advertentie zooveel mogelijk in het eerstnltkomend nummer geplaatst. UITGEVERS t TRAPMAN A €0.. SCHAGEN. POSTCHEQUE en GIRODIENST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVBRTEN TIËN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 ct. (bewijsno inbegrepen). Groote (letters worden naar plaatsruimte berekend Sleeding naar Haat Yoorheen 8 laar Coupeur Gebr. BERVOETS. DIT NUKHEH BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Winkel, 15 Juli 1921. Aan de Redactie der Schager Courant, Mijnheer de Redacteur, mag ik U beleefd versoe ken om eenlge plaatsruimte, bij voorbaat mijn dank. Toen het raadsverslag van jl. Dinsdag 12 Juli be; kend was, kreeg ik bezoek van den heer Groenhof, hoofd der school te Winkel, wat ik bedoeld had mat de janboel bij een gehouden proefles, Vreemd keek ik er niet van op, dat hij mij bezooht, maar toch' rol ik, daar wij belden de proefles bijgewoond had den, dat .ook hl] wel wist boe of bet was gegaan. Nu ja, dat wlat hij ook wel, maar toch kon er door der don of anderen wat anders uit gelezen worden. Ik verklaarde dan ook, dat mijnheer Groenhof er niets i geen 9chuld aan had, en lk daarom een plaatsje ver zoek ln de Schager, opdat ln deze zaak niet de ver keerde man er voor zou aangezien worden. U, mijnheer de Redacteur, nogmaals mijn dank voor de verleende plaatsruimte, D. KAAIJ Ka. Mijnheer de Redacteur, Mogen we een klein plaatsje voor hot volgende! Het beetuur van de coöperatie Nieuw Leven deelt bij deze uw geachten correspondent, den heer du Burck mede, dat ze met belangstelling van zijn ge waardeerde letteren in de Schager en Langendljker Courant van den vorlgan Zaterdag kennis genomen hebben, en dat ze besloten zijn ln den vervolge op geen enkele aantijging van zijn. zijde ln te gaan. Het ls niet een elk gegeven een coöperatie naar beboeren te lelden en we kunnen ons voorstellen, dat bot du Burck na aan bat hart gaat als er Iets gebeurt wat niet ln den haak ls. HIJ ls Immers altijd met kracht voor de belangen van de coopertle op gekomen. Het kan toch Immers nooit goed gaan als hij er niet ln zit. We kunnen het ons dan ook seer goed voorstellen, dat het wat aan zijn eer geraakt ls, dat we hem niet als geestelijk adviseur aan de leden hebben voorgedragen, hij had dat toch door zijn wer ken ln de vorige coöperatie zoo ten volle verdiend. Stomme bestuurders toch. We hebben ons ln het mlnat geen Illusies gemaakt, dat we na het ontruimen van het huls, van du Burck verlost zouden zijn. Ten zeerste begaan met bet lot van de leden van Nieuw Leven zal bij dan ook ze ker steeds op de bres staan als hij meent, dat hunne belangen er mee gebaat kunnen zijn. Ali bestuurder of adviseur kan dat nu niet meer., doch als corres pondent van de Langendljker en Schager Courant kunnen de plaatselijke kolommen daarvoor dienst baar worden gemaakt. We kunnen ons dat zeer goed begrijpen, Ook met de belangen van de leden van Vooruit ls hij steeds ten zeerste begaan gerweeat. Hij weet natuurlijk vol komen boe bet ln een zaak als deze niet moet gaan en zal zich natuurlijk niet stil houden als bet be- •tuur eens een geintje maakt. We kunnen ons dat volkomen begrijpen. Het la niet een elk gegerven bet geweten inplaats van de Mammon telaten spreken. Daarom dan ook dat woord oplichterij in de Langendljker. Het is dan ook een geluk voor de leden dat hl] ln onze nabijheid gebleven ls, de leden kunnen nu vol komen gerust zijn. De overbuurman waakt over ben, zooals hij dat in de vorige coöperatie ook steeds ge daan beeft. We zouden nog kunnen pnbllceeren de twee brie ven die we van den curator Verdam hebben ontvan gen, waarin ten overvloede wordt meegedeeld, dat we vanaf de betaling der overschrijfkosten op de huls- huur de volle rechten hebben, doch de leden die daarover inlichtingen wenschen, kunnen die ten kantore bekomen, of kunnen ln de eerstvolgende le denvergadering des verlangd de meest volledige In lichtingen bekomen. Het doet ons lntusschen genoe gen, dat du Burck overtuigd is geworden dat bil toch huishuur heeft te betalen, 21 Juni schreef hl] nog aan den curator: Wat de huishuurkwestie aan belangt, deel ik u mee, dat het mij niet bekend ls, dat ik aan iemand daarvoor Iets schuldig ben Laten we dus op deze plaats met de leden afspre ken: we storen ons niet aan het gemodder van den Zuidscharwouder correspondent du Burck van ge noemde bladen, doch we steken, waar gewenscht, ons licht op bij den bedrijfsleider of het bestuur, of vragen ln d« ledennrrgaderlngen, wat men gaarne zou willen weten. WIJ stappen hij deze van dit en bij voorbaat van volgende vuile zaakjes af en zullen blijven doen, wat we voor den verderen opbouw van de coöpe ratie Nieuw Leven het meest gewenscht achten. Het bericht zegt ook nog, dat de justitie met de zaak van de huishuur ln kennis gesteld ls. Met angst en vreeze zien we de resultaten daarvan tegemoet, We mogon toch niet aannemen, dat het bericht ge heel sensatie ls. Zuldscharwouds, Juli 1921. Het Bestuur, ln vergadering bijeen op Woensdagavond 13 Juli 1921. Raadszitting an da niauwa Barganieeatafabanoeniing. Het was Donderdag voor deze gemeente een dag van beteekenis. Deze dag was voor den nieuwbe- Qoemden Burgemeester bepaald, om te Haarlem de verelschte eeden af te leggen. Vooraf werd een openbare vergadering gehouden. welke om 8 uur aanving en dus trokken we tegen drioën naar Broek om van de gebeurtenissen van deze dag de noodige aanteekening te maken. Door zoo goed als alle ingezetenen was de vlag uitgestoken en zoo waren we al heel wat vlaggedoek gepasseerd, eer we het raadhuis bereikt hadden. De Chr. gymnastiekvereeniging De Jonge Garde werd Juist opgesteld om den Burgemeester bij zijn intreden in de gemeente te verwelkomen. Een kleine eerepoort van groen en bloemen gaf toegang tot het raadhuis. Voor we de trap naar de raadzaal bestegen, kre gen we reeds den indruk dat het een ware bloemen hulde zou worden. Bij manden vol werden ze aan gevoerd. In de raadzaal waren het enkele vazen bloemen waarmee aan de groene tafel een gezellig aanzien was gegeven en na afloop van de vergadering von den ook daarop de manden een plaats. Vrijwel om 4rie uur werd de vergadering door den oudsten wethouden A. Glas, waarnemend Burge meester, met gebed geopend, waarna de notulen wer den gelezen en onveranderd vastgesteld. Medegedeeld werd dat door den Rijksontvanger f473.63 en door den Rijksbetaalmeester f459.83 aan den Gemeenteontvanger was uitbetaald; dat bij de taxatie van de Chr. Nat. School met bljbehooren de schatting f36000 was, en dat van den hulpkeur meester een staat was ingekomen van de in deze gemeente gehouden melkcontrole. Deze cijfers ga ven een gunstig aanzien. Het laagste Cijfer voor vet gehalte was 2.70, het hoogste 3.30, het laagste cijfer voor vetvrije droge stof was 8.23, het hoogste 8.75. De reinheid was bijna algemeen goed; slechts een monster was vuil en een was iets vuil. Goedgekeurd was teruggekomen de verordening op de keuring van waren en van het Prov. Waterlei dingsbedrijf was een schrijven ingekomen in ver band met bet in orde maken van de straat. Bericht was ingekomen dat mej. M. Bromer te Anna Paulowna, die als verloskundige benoemd was, deze benoeming niet heeft aangenomen. Inmiddels was een nieuwe sollicitatie ingekomen van mej. J. E. Schiefer te Amsterdam, die nu met algemeene stemmen benoemd werd met ingang van 1 Augustus. Van Dijkgraaf !en Heemraden van den polder Heerhugowaard was een schrijven ingekomen in verband met de herstelling van de verbindingsbrug over de ringvaart tusschen deze beide gemeenten. De Raad gaat er mee accoord voor gezamenlijke rekening deze brug in orde te maken. Uit veilig heidsoogpunt wordt dit noodzakelijk geacht. In verband hiermee en in verhand met het herstel len van de sluis, wordt besloten om een geldleenlng aan te gaan van ten hoogste f 10.000, tegen een koers van 100 en een rente van ten hoogste 7 de leening af te lossen in 20 jaar. Wijziging werd gebracht in de verordening op het rijden van motorrijwielen enz., waarbij behalve andere veiligheidsbepalingen, de maximum-snelheid wordt bepaald op 20 K.M. Van den oud-burgemeester is een ontslagaanvrage ingekomen als ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Bij stemming worden 5 stemmen op den nieuwen burgemeester uitgebracht, 1 op den heer De Does en 1 op den heer A. Glas, zoodat de heer P. Slot A.Pz. benoemd is. Van den sluiswachter D. Beera Gz. is een verzoek ingekomen om voor de groote motoren een hooger schutgeld te mogen heffen. Hij heeft de sluis ge pacht voor f 1630.en heeft nu nog geen 4/5 van de pachtsom binnen. Door de Rustenburgersluis zijn de motorbooten grooter gemaakt, waardoor het aantal booten dat geschut wordt, kleiner geworden is. Hij vraagt voor schuiten boven 15 ton 1 ct per ton meer te mogen heffen en in de nachturen van 10 tot 5 uur dubbel tarief. De Raad besluit om het schutgeld voor de schui ten tot 20 ton te laten zoo het is en voor de schui ten met grooter tonnenmaat dubbel tarief te bepa len. Met het oog op den tijd die nog voor de intrede van den nieuwen burgemeester beschikbaar i^ wordt geen rondvraag gehouden en blijft de Raad en de pers onder het genot van een kop thee in gezelligen kout in afwachting op de „dingen die komende zijn. De heeren C. Slot en A. Vlug vertrekken om den nieuwen Burgemeester af te halen en in hun af wezigheid wordt de raadzaal gevuld met de fa milie van den nieuwen Burgemeester en de echt- f enooten van de raadsleden, bij de eersten natuur- IJk in de eerste plaats de oud-burgemeester, de grijze vader van den benoemde. Aan de Zuidgrens der gemeonte was een eere poort opgesteld en de gymnasten hadden er een opgesteld in de nabijheid van den toegangsweg naar het spoor, waarin zij bij den aankomst van den bur gemeester een móoien stand maakten, om de stoet daar onder door te laten passeeren. De gestelde tijd was vier uur, doch het was in middels bijna half vijf geworden tóen de stoet de eerepoort van de Jonge Garde passeerde en de nieuwbenoemde daarbij op hartelijke wijze werd toe gesproken door enkele autoriteiten. Op het raadhuis was het aan het gejuich van de groote schare wachtende kinderen reeds te hooren dat de stoet in aantocht was en het duurde dan ook niet lang of de muziek van De Kleine Kapel liet aan de wachtenden de eerste toonen hooren. Bij de aankomst voor het raadhuis zongen de school kinderen, die aan den stoet voorafgingen het Wil helmus en de muziek speelde daarna: In naam van Oranje. Zoo was de stoet gevolgd door een groote drom be langstellenden, voor het raadhuis gearriveerd. Het waren hierna treffende oogenblikken die op het raadhuis volgden. Vooral toen de grijze oud-bur gemeester zijn zoon de hand ter felicitatie reikte, voelden zeker allen, wat ec in beiden op dat oogen- blik moet zijn omgegaan. Gedurende de vele felicitaties van familie en raads leden, speelde beneden de muziek het „Wien Neer- lands Bloed" en uitbundige hoera's stegen naofl bo ven, toen de burgemeester zich een oogenblik op het balcon vertoonde. Terwijl beneden de school kinderen het „Wilhelmus" zongen, namen in de raadzaal alle aanwezigen hun zitplaats in en werd door den heer De Does voorlezing gedaan van de benoeming en toen de verklaring werd overgelegd, dat te Haarlem de vereischte eeden waren afge legd, speelde beneden reeds weer de muziek. De loco-Burgemeester nam hierna het eerst het woord en sprak ongeveer als volgt: Ik heet u heer Slot, onzen nieuwen Burgemeester, van harte wel kom, feliciteer u met het feit dat uit de vale solli citanten aan u het gewichtig ambt van Burgemees ter is toebedacht. Broek ontvangt u nu als nieuwo Burgemeester. Ik weet, dat voor dit ambt veel van u gevraagd zal worden. Uw arbeid zal moeilijk en de verantwoording groot zijn. De taak van wethouders en raadsleden is echter u naar hun vermogen te steunen en op de meest gepaste wijze samen te wer ken, Niet alleen met eigen kracht, doch vooral met de hulp van God zult go echter slagen. U kent de plaatselijke toestanden en ook daarom zal de arbeid minder moeilijk vallen. Op meer ter rein is u reeds naar voren gekomen en de wijze waarop u in het tuinbouwbedrijf vooraan staat geeft vertrouwen voor de toekomst dat u ook in de betrek king van Burgemester op uw plaats zult zijn en een waardig opvolger van uw oude vader zult worden. Ook u, oud-Burgemeester, van harte gefeliciteerd met deze onderscheiding voor ujw zoon. Ik geef hier mee de ledding der vergadering en de ambtsketen aan den nieuwen Burgemeester over. De Burgemeester zegt hierna ongeveer het volgen de: Het is mij allereerst een behoefte hier openlijk mijn dank to betuigen aan HjM. de Koningin en aan de regeering voor het vertrouwen, dat ze in mij ge steld hebben, door mij als Burgemeester te benoe men. Voor enkele uren ben lk daartoe beëedigd, en thans ben ik door den wethouder geïnstalleerd Har telijke en welgemeende woorden zijn daarbij ge sproken. Uit het diepst van mijn hart daarvoor mijn hartelljken dank. Ik neem nu de plaats in door mijn hooggeëerden vader gedurende 3u Jaar met eere ver vuld. Te wijzen op de ontwikkeling die gedurende dien tijd ls bereikt, is overbodig. Dat is op 81 Mei reeds voldoende gedaan. Ook de nauwe familiere latie verbiedt me daarop nader in te gaan. De ge dachte .heeft me meer dan eens doen heven, wanneer ik de mogelijkheid overzag om zijn opvolger te wor den, doch de kracht die ik kreeg door het afsmeken van de hulpe van onzen God, heeft me doen beslui ten. Dat is de bron waaruit tk mijn kracht geput heb. De werkzaamheden aan de betrekking verbonden, zijn zeker in den tegenwoordigen tijd niet te onder schatten. De Staatsbemoeiingen zijn de laatste laren geweldig toegenomen en de vraag komt meermalen op, welk einde dat zal nemen. Een reeks van zaken z(jn schier dagelijks aan de orde, waar voorheen niet aan gedacht werd. Waar deze echter veelal samen gaan met den groei en bloei van de gemeente, kan dit geen ontstemming wekken. Ik wil het alleen me- moreeren om er mee te zeggen, dat lk me volkomen bewust ben van de taak die me wacht. Ik ben geroepen om dagelijks de belangen van de gemeente te behartigen en uwe vergaderingen te lei den. Me twijsheid en tact hoop ik de' gemeente te be sturen, of ik aan billijk gestelde eischen zal vol doen, daarop is moeilijk een antwoord te geven. Tot den Commissaris heb ik gezegd, dat ik niet een ge schoold Burgemeester ben, doch een burger uit Broek, doch' daardoor weet ook een elk wat hij aan mij heeft. Ik zal alles doen wat den bloei van de ge meente kan bevorderen en zal trachten een ieder met alle welwillendheid ter zijde te staan. Ook de raad van mijn vader kan me daarbij groote diensten be wijzen. Ik doe een beroep op uw aller medewerking en hoop dat we allen tezamen met kracht en energie de belangen van de gemeente kunnen blijven die nen. Met velen uwer heb ik reeds op ander terrein samengewerkt, en weet daardoor dat bij allen voor staat het belang'en de vooruitgang van ons goede dorp. Met de bede in het hart en op de lippen smeek ik den Almachtigen God Zijn onniiabaren zegen te schenken en dat daardoor mijn arbeid mag geluk ken tot zegen van de gemeente. Hiermede aanvaard ik het ambt van Burgemeester. De oud-Burgemeester verkrijgt hierna het woord en zegt o.a.: Het is me een hoogst aangename taak hier een enkel woord te kunnen zeggen. ïk heb het niet op papier, doch het vloeit me zoo toe. Met gemengde gevoelens heb ik van deze hooge benoeming ken nis genomen en het is een onderscheiding, die ons zeker min of meei de borst kan doen zwellen. De evenaar blijft echter ln het huisje. Er zal van u. veel gevraagd worden. Veel zaken en dingen zullen aan at* orde komen die ln de verste verte niet voorzien ziju. Ik wijs hier o.a. op de eenheidspogingen voor den Langendijk. Een moeilijk werk wacht u, nu je geroepen zeit te regeeren. Ik hoop, dat u de noodige regeerkracht bezit om zoo noodlg op te treden in on ze;. regeeringloozen tijd met zijn opkomende anar chie. Er wordt van u populairiteit gevraagd, wat met het voorgenoemde wel eenlge moeite zal geven. Ge zien echter uw persoon en de kracht waarmee ge bezield bent* geeft alle vertrouwen dat ge uw ge meente naar behooren zult kunnen dienen. Het is me hoogst aangenaam dit feit te beleven en het ia een gebeurtenis die zeer zelden voorkomt. Ik wensch u In deze hooge betrekking het beste toe en hoop dat Gods almacht uw werk zal zegenen en u de noodige kracht zal geven. De heer R. Slot, wethouder, wijst er op, dat net allen wel bekend is, welke aanslagen er op de ge meente gepleegd. Toen we bij den minister de be noeming van een Burgemeester kwamen bespreken, deelde deze mee, dat bij de benoeming er zeker re kening mee gehouden zal worden dat de Langendijk vereenigd wórdt en dat iemand benoemd zal wor den die geschikt da om als Burgemeester van den Langendijk op te treden. Daarom heeft ons deze be noeming des te meer getroffen. lntusschen sehijnt met deze benoeming voor de vereeniging het grootst® gevaar geweken te zijn. Verschillende Ingezetenen hebben met gemengde gevoelens en eenlge tegenzin van uwe benoeming kennis genomen, doch gezien de uitbunddge hulde geloof dk ,dat de jneesten zich er reeds mee hebben verzoend. Ik weev dat u met toe wijding en zorg steeds de belangen van tuinders en handel gediend hebt en ik twijfel er geen oogenblik aan, of met dezelfde toewijding en ijver zult ge u aan het Burgemeesterschap geven. Ik hoop dat spoe dig zal blijken dat de vrees voor vereeniging der ge meenten ongegrond is gebleken en dat ge nog lange jaren de gemeente mag besturen. De heer J. Bakker Dz. spreekt namens don Raad en zegt, dat de Raad in deze huizelijke stonde do behoefte gevoelt te verklaren dat deze benoeming de hor>e schenkt, dat met dezelfde harmonie en eens gezindheid de belangen van de gemeente gediend kunnen worden als dit tot heden gedaan ls. Het li ten zeerste de wensch van den Raad, dat dit zoo ge schiede en ik twijfel niet, of we zullen elkaar ver staan. Er wordt dikwijls gesproken over Langen dijk één, doch al willen we aoze eenheid niet, we willen wel Broek éen met den Burgemeester. De Raad wenscht u een regeering van minstens 25 jaar. De heer de Does, gem-ontvanger, wijst op de ge noeglijke samenwerking die hij steeds met den oud- Burgemeester gehad heeft, hoopt dat daarin geen verandering mag komen. De Burgemeester: Tot slot nog een kort woord om uiting te geven aan hetgeen me op het hart ligt, dank lk allen voor de hartelijke woorden tot mij gesproken. Veel zal ik niet meer zeggen, om dat de stonde, die ik doorleef, zoo gewichtig en hoogst ernstig is, dat, als de uitingen niet op pa pier verzameld zijn, het hoogst moeilijk ls de juiste woorden te kiezen De ontvangst zoowel bij mijn aan komst in de gemeente als ln de Raadszaal was me eigenlijk te hoog, te groot, te veel. Ik kan er niet voldoende uitdrukking aan geven en stel dan ook voor om de vergadering te sluiten. De hamer valt. Beneden op de straat gekomen, vonden we nog een groote menigte menschen bijeen en de muziek speel de nog een lustig nummertje. We vernamen, dat er geen verdere feestelijkheden zullen plaats hebben. HEEREN- en KINDERKLEEDINGk PRIMA STOFFEN en VOHRINO, Eerste klasse bewerking EL 8. GLOECBL Alkmaar. RECTIFICATIE. Door het wegvallen van een regel is een gedeelte van ons verslag betreffende de Kanaalplannen on duidelijk geworden. Men leze het gedeelte boven aan kolom 2 als volgt: Dan een kanaal KolhornGroetpolder, ongeveer 600 M. oostelijk Kolhorn in de Kromme Gouw, door 't Veld over Verlaat naar Oudkarspel en verder naar Alkmaar. Voorts een kanaal van den Hul- gendljk naar den Omval; het sluisje bij de Zes Wie len vervalt. BIJ Alkmaar had men genomen om het Noordhollandsch Kanaal heenbuigend een nieuw ka naal. Het Noordhollandsch Kanaal, vlak tegen de stad Alkmaar gelegen, belemmert ln hooge mate den groei der Industrie ven Alkmaar. Waar dit ls 'n geheel plaatselijk belang, sol Alkmaar dat zeil moe ten betalen. TOEGELATEN. H. Kuipers (v.) en 8. Schermerhorn (m.), belden leerlingen van de gemeenteschool alhier, zijn met vrijstelling van examen toegelaten tot de R H.3. te Alkmaar. OVERGEGAAN. De tlmmerzaak van de firma Tuinman en Voor man op de Dorpen ls in eigendom overgegaan aan den heer K. Boersen alhier, vroeger Wierlmri-n. DAT LIEP GOED AF. Op het marktplein had gisterenmiddag een bot sing plaats tusschen een motorrijwiel en een gewoon rijwiel, Volgens mededeellngen week het rijwiel verkeerd uit, waardoor ecne hotsing onvermijdelijk was. De juffrouw van het rijwiel kwam met de schrik vrij. Haar wiel werd eenigszlns beschadigd. Deze onkosten nam de motorrijder welwillend voor zijne rekening. OVERGANGSEXAMEN. Onze vroegere plaatsgenoote A. P. Groot Hd., thans te Rotterdam, is overgegaan van de le naar de 2s „HELP U ZELF". In de kwartaalvergadering van „Help Zelf bleek, dat de ontvangsten ln het 2a kwartaal f 312Ad

Schager Courant | 1921 | | pagina 1