Alieieci Nitm- Brieven uit Rome. Dinsdag 19 Juli '921. 64ste Jaargang So, 6367. UITGEVERS: TRAPMAN A CO.. SCHAGEN. Ingezonden Stukken. Binnenlandsch Nieuws. SC1A Dit blad verschijnt viermaal per week tDinsdag, Woensdag. Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's m. 8 uur worden AdvertentiÊn zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nnmmer geplaatst. POSTCHEQUE en OIRODIENST 23830. INT. TELEP. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVBRTEN TIËN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 ct. (bewijsno inbegrepen). Groote lletters worden naar plaatsruimte berekend VERTREK VAN HONGAARSE KINDEREN Uit UTRECHT. Dat Nederland, van alle kanten omringd door oor logvoerende Staten, gedurende de wereldoorlog zijn naam van „land der gastvrijheid" hoog zou houden, was wel te begrijpen. Het Is altijd bekend geweest door zijn talrijke instellingen van weldadigihedd, zo wel confessionele als particuliere. Maiar, dat het na de oorlog nog jaren lang gastvrijheid zou verlenen aan duizenden en duizenden vreemdelingen, vooral Duitsers, Oostenrijkers en Hongaren, dAt heeft wel niemand gedacht En toch is dit zo, en wel op zulk een wijze, dat in Hongarije een beweging is ont staan, om de Nobelprijs voor vredelievend werk toe te konnen aan ons land ln de persoon van onze Ko ningin. Wie zal .mij tegenspreken, als ük zeg, dat de Hol landers waarlik nobel wetrk hebben gedaan, «onder daarbij ooit gedacht te hebben aan het winnen van een Nobelprijs? Zeker wel niemand. Mocht er ooit een zijn, dOn verzoek ik hem of haar aanwezig te zijn bij de eerstvolgende vertrekkende trein naar 't buitenland met enige honderdtallen kinders, die ln Nederland op hun verhaal hebben mogen en kun nen komen. Ik ben te Utrecht getuige geweest van 't vertrek ken van ongeveer vierhonderd Hongaarse kinderen. Laat ik mijn Indrukken weergeven. Na veel wachten en gesputter tegen spoorbeamb ten was d'e bagage van onze pupillen eindelijk over gebracht van t Centraal Station naar het LJJnge- bouw, op tien minuten Afstand® van 't C.S. Daar stond een Rode Kruls-trein, bestaande uit een twin tigtal wagens, alle getekend met een groot rood kruis: ,,'t sambool van internationale menslievend heid", een keukenwagen en een bagagewagen. Elke wagon is verdeeld in trwee aparteimenten. Een gang loopt er middendoor. Vóór en achter Is een onmisba re gelegenheid) en bewaarplaats voor drinkwater. Aan belde kanten van de gang zijn de slaapplaatsen aangebracht, twee boven elkaar, in 't geheel acht maal twee. Elke wagon geeft dus ligging aan een dertigtal kinders, want elk ledikant moest gebruikt worden door twee kindera. Ze zullen 't wel niet te breed hebben gehad l Maar kinders zijn ala 't moet nog al inschikkelijk. Voor die Hongaarse verpleeg sters waren ln elke wagon twee slaapplaatsen. Twee hadden dus het toezicht op een dikke twintig kin dera Alle wagons waren door brugkleppen met elkaar verbonden, zodat men de hele trein van voor tot achter kon doorlopen. Voor 't nodige trednpersoneel was een hele wagon disponibel. De hele inrichting was opperbest. Onder en tussen de ledikanten waren voor 't groot ste déél de honderden pakken bagage geborgen. Hon derden 1 Want elk kind had een massa bagage. Al lereerst de rugzak met de noodzakelijkste reisbeno- digdlheden, kam, zeep, borstel, eetkom, kroes, vork en lepel en dan de massa's versnaperingen, vooral „Kwatta", verder een deken en een hoofdkussen. Maar naarnaost pakken met allerlei goede gaven van pleegouders, vrienden en kennissen. Wat een sohat voor die kleinen, die zogoed als zonder ba gage hlerhéon gekomen rijn! Waarlik, ze komen niet met, lege handen tuist Ik zag dan ook zelden ontevreden gezichten. Ieder was blij! Menige kleine was reeds bezig om uit te pakken en te laten zien aan hun toch merendeels vreemde kameraadjes, wat ze zoal gekregen had- den t En wat een frisse, gezonde gezichten 1 Het was hun wel aan te zien, dat hun verblijf in ons land hen goed gedaan hadden. Ndet alle waren hier even- lang geweest. Sommige maar 3 maanden, andere 8 en vel langer dan een Jaar! Hier en daar zag lk er, die er nog wel niet heel florissant uitzagen, maar 't gnos kon een vergelijking met onze Hollandse klei nen best doorstaan. Eién arme stakkerd werd per auto aan de- trein gebracht: een zieke, wier dagen zekeT geteld waren, maar die toch gaarne 't moede hoofdje neerlei dn eigen bedje, tehuis, Wat een treu rige uittocht! Om ruim half zeven moesten de geleiders en be langstellenden de overwarme wagons verlaten. Een heel hartelik afscheid werd genomen; tranen stroom den aan weerskantenDat was te begrijpen. Geluk kig duurde 't maar kort. De trein zette zioh in be weging en daar ging de gelukkige en toch bedroef de schare. Een flinke Jongen riep, zwaaiende met z'n kleine Hollandse vlagje „leve Holland!", wat her haald wend door de hele jongensbende, die de ach terhelft van de trein vulde. Ja, „Leve Holland 11" Ik zeg het mee. iBn ik hoop van harte, dat het Centraal Comimdté voor Hongaar se kinders verder gesteund moge wonden in zijn heel nobel liefdewerk. Ik hoop, dat nog vele Hollanders door hun goede hart gedrongen worden, om dat lief dewerk voort te helpen zetten, óf door zelf huisves ting te geven aan die arme stakkers, óf door een flinke greep te doen in hun beurs en hun gaven te zenden aan: het Centraal Commité voor Hongaarse kinders te D^n Haag, Rijnstraat 34. Wie zijn gaven wil toezenden aan ondergeteken de, kan dlat. Ik zal dan wel voor de verzending zor gen on verantwoorden in Idit bl'Od. Geeft! Vergeet niet, dait de toestand ln Hongarije nog lang niet goed is! Haringbuizen, JACs. C. VISSER. Hst Consistorie tan II JanL Het is stelling waar, dat we een menach pas goed kunnon beoordeelen, als we hem zien dAAr waar hij hoort ln z'n eigen omgeving, in z'n eigen huis en omge keerd is dit huis ook leeg en dood, als er zich niet degenen in bewegen, die het hebben aangekleed en daarmede hun stempel drukten op alles wat er aan de imuren hangt of in de kamers staat; de Intieme woonkamer, is het welgelijkend portret van de mensch die er leeft. Zielloos, on nietszeggend zijn daarentegen de din gen die, losgescheurd van hun omgeving, in de mu sea zijn opgeborgen. Een beker, een dolk, een waaier borden onbelangrijke voorwerpen, als we niets we ten van de hand die ze vasthield, zooals ook beel den en buste'-s, weggehaald uit de tempels, termen of tuinen waarvoor ze bestemd waren, vaak loven- looze stukken marmer voor ons werden. Ze missen in die fraaie grafkelders, de musea waar ze op een rij naast elkander zijn gezet, al te zeer de warme weerspiegeling van de lucht, van het kleurige mar mer dat ze ginds omgaf van de groene bosschaadjos, waarvan ze eertijds aeel uitmaakten, daar zijn dan ook die gallerijen met kunstwerken dikwijls (meer een kwelling dan een genot voor ons. Menschen en dingen krijgen we meestal pas lief, op de plaats waar ze thuis behooren, want daar lee- ren we ze volkomen begrijpen. Kerken, paleizen, en andere groote gebouwen, waarin decoratieve kunst is aangebracht, doen we ook vaak onrecht wanneer we ze verlaten en ledig zien; geschilderde wanden en plafonds, ingelegde vloeren en heerlijk houtsnijwerk, bet blijft koud en bevredigt ons niet zonder de menigte, die de kunste naar zich verbeeldde binnen dez emuren, de bonte menigte die er zich verdringt of er blij en kleurig doorheen warrelt. Bij een bezoek aan het Quirinaal, waar ln 't begin van de vorige eeuw Paus Plus VIII woonde, die er ook stierf, viel de glans van zooveel kristallen kro nen, marmeren schoorsteenmantels en damasten be hangsels verkillend op ons neer. In lange rijen strekken zich de prachtige zalen uit, waarin zich vóór 1871 het conclave herhaaldelijk voor de paus-keuze vereenigde en dan vormen die kostbare vazen, vergulde zetels en tapijten een mooie lijst voor de kerkvorsten, die hier heen en weer lie pen. De spiegels reflecteerden de eerzuchtige gezich ten van de prelaten, die naar de hoogste waardig heid streefden; maar als de gegaloneerde dienaren van den koning er ons rondleiden, dan komt zoo veel fraaiigheid ons al gauw wat smakeloos en uit den tijd voor. Toch zijn er ook nu dagen, dat er veel bedrijvigheid in deze vertrekken heerscht, als Vic- tor Emanuel en lEüena er vertoeven en vorstelijke gasten er feestelijk ontvangen worden. Een zee van Licht wordt dan ontstoken, al die vergulde zetels, marmeren penanttafels en zooveel meer zijn dan een passende omlijsting voor de schitterende avondtoi letten en de uniformen, die zich in deze salons be wegen en die er beter thuis hooren dan de gewon den en zieken aan wie de koningin ln den oorlog heel haar paleis edelmoedig ter woon afstond, maar die er, en het is niet te verwonderen, geweldig van de koude leden. Alle dingen verlangen du« hun eigen omgeving, elke schilderij zijn eigen lijst en zoo schenen ons ook de lange trappen en gaanderijen in het Vatikaan pas mooi en voornaam, nu we er die veelheid van Zwit- schersche soldaten zagen in hun bonte kleedrdracht:' de garde van den paus in groot tenue, met de enor me kolbaks op het hoofd, de adellijke lijfgarde met de met goud bestikte jassen, fiere helmen en witte spanbroeken en daartusschen de geesteflijken en hoo- go prelaten, die zich voortspoeden om tijdig tegen woordig te zijn bij het openbare consistorie, waarin Benedictus XV aan zes nieuw benoemde kardinalen den hoed zou uitreiken. In lange „Sala Ducale", waardoor de paus naar do Sixtljnsche kapel en do „Sala Reggia gaat, ston den al een uur voor den tijd van zijn verschijnen de menschen dicht opeen gedrongen te wachten, Maar het ontbrak ons niet aan afleiding, we kon den nu deze zaal, waarin de paus vroeger aan vreem de vorsten audiëntie gaf, meer op ons gemak bekü- ken. Bermlnl maakte er de meeste schilderijen, maar do Vlaam Paul Brlll, versierde ze met landschap pen, het geheele decor is in een stdlle mat-grijze kleur gehouden. Van de muren, dwalen onze blikken weer over de menschenmenigte, die nog steeds aangroeit. Deftige personnages, die een van de weinige kaarten be machtigd hebben, die in de „Sala Reggia" recht geeft op een plaats op de tribune, loopen Ietwat uit de hoogte met een strak gezicht aan ons voorbij; dan weer beveelt de kommandeerende officier „presen teert het geweer" en eenige Zwitsersche hellebardiers met den staenl middeleeuwschen helm op 't hoofd en strenge gelaat strekkingen, komen aangestapt; ze zien er uit alsof ze een gevangene naar de galleien g<aan brengen, maar ze geleiden een der nieuwbe noemde gepurperden, die, vergezeld door een oudej ren kardinaal in de Sixtljnsche kapel de eed gaat af leggen. Vele Milanezen hadden den langen reis naar Rome gemaakt om er hun nieuwen aartsbis schop, die nu tot kardinaal verheven werd, te be groeten; toen hij voorbij kwam, riepen zij geestdrif tig: nostro, nostro!" (Het is de onze!) en klap ten in de handen. Klokslag halftien, verkondigde trompetgeschal dat zich de stoet, die zich in de pau selijke vertrekken had opgesteld, in beweging stelde en een ademlooze stilte heerschte er toen boven aan de trap de hoogwaardlgiheidsbekleeder zichtbaar werd, die de pauselijke mijter op een fluweelen kus sen draagt; nu volgen de grooten en kerkvorsten, de Maltheserridders met de mantels van vuurroode zij de, de ridders van de Spada, in XVI eeuwsche wam buizen van zwart fluweel met gouden keten en Spaansche ringkraag, dan de kardinalen met hun lange slepende mantels van purpenzijde en eindelijk hoog boven allen, op de vorstelijke zetel, die door de adellijke garde gedragen wordt, Benediktus XV als een ivoren Boedha-beeld, strak en bleek. De groo te Aziatische waaiers, met witte struisveeren. bewe gen boven zijn hoofd, hij zegent rechts en links, zijn gelaat is onbewogen en hoogst intelligent. Het is een mensoh met een eigen sterken wil, het is een zeer vergeestelijkt gezicht, dat hier hoog bo ven de schare uit wordt gedragen, die hem luide toe- Jubelt: „Ewiva 11 Papal Ons oog geniet van zooveel luister en Bchoonheld. In een tijd, waarin veel verbrokkelt en krachteloos naar beneden stort, waarin de ongebondenheid en gebrek aan eerbied voor het geestelljk-hooge en ver hevene hoogtij .vieren, voelen we den zegen van een macht, die onaantastbaar is en heorschen blijft ovor zooveel millioenen. Mooi waren de schitterende costumes en heel dit kerkelijke decor in de zalen van het historische Va tikaan, maar schooner was het kleine schrale ge zicht en de twee vingers, van de opgeheven hand boven die Juichende, woelende menigte! E. F. BARSINGERHORN. Op Vrijdag 15 Juli jl. werd ln het lokaal van den heer Van Stipriaan te Barsingerhorn de algemeene vergadering gehouden van de Harddraverijvoreeni- ging aldaar. Aanwezig waren 28 leden. Nadat voorzitter met een toepasselijk woord de vergadoring heeft geopend en de notulen van de vo rige bijeenkomst onveranderd worden goedgekeurd, deelt spreker mede, dat ihet hem in verband met een tamelijk groot voorstel van het Bestuur, gewenscht voorkomt dit op schrift gestelde voorstel voor te le zen, en zegt daarop het volgende: Niettegenstaande in de op 26 Mei gehouden alg. vergadering in principe was besloten om op Maan dag van de kermis alhier weder, evenals vorige ja ren een feest te organisoeren en reeds een plan was vastgelegd, met dien verstande dat wij als Bestuur de zaak zouden uitwerken teneinde in een daarop te houden algem. vergadering met een volledig pro gramma te komen, deelen wij u mede, dat wij na •vele besprekingen besloten hebben u een betrekke lijk grooter plan voor te leggen dan oorspronkelijk uw besluit was, in verband waarmede wij met het oog op een duidelijke behandeling meenden goed te doen hieronder een en ander vast te lggen en wel: le. Op het u welbekende terrein zal worden ge bouwd een tent van 38 M. lang, 8 M. breed, waariri zal worden gelegd, deels binnen, deels buiten, zulks met het oog op bal-chapètre, een dansvloer van 120 M2. oppervlakte. Er zal voor worden gezorgd, dat. met minder gunstig weer do gehoole vloer afdoende beschut wordt. In de tent zal worden geplaatst een eerste klas Orchestrioh, electrisch gedreven en on der geregelde bediening van een vakkundig per soon. Wij zijn er van overtuigd, dat dit orchestrion absoluut zal meewerken tot een groot gebruik van de dansgelegenheid en door liefhebbers van goede muziek zeer zeker zal worden geroemd. 2e. De verlichting zal bestaan uit een 500-tal ge kleurde bolletjes, op verschillende plaatsen in eere poorten, enz., vanaf den openbaren weg tot aan de tent aangebracht. De bedoeling is, met deze verlich ting verschillende 'lichteffecten tot stand te -brengen., terwijl de tent zelf zal worden verlicht door kro nen met een totale kaarssterkte van pl.im. 3000. Ver der zal de toegang tot idie speelplaats achter de school verlicht worden, zoodat dat terrein als het ware aan ons feestterrein is verbonden. Enkele an dere verlichtingen op een aardige en gezellige wijze aangebracht, laten wij voor vermelding achterwege, daar wij meenen, dat dit geschikt voor verrassing •kan worden beschouwd 3e. Zondagsmiddags wedstrijden tusschen vermoe delijk een tiental gymnastiekvereenigingen en de entree voor alléén de bezoekers van de wedstrijden op f0.25, voor diegenen die tevens van de danstent gebruik willen maken op f0.50 te bepalen. 4e. 's Maandagsmiddags: 1. Sprinconcours voor boerenpaarden, le pr. f 20, 2e pr. f 15,. 3e pr. f 10.; 2. extra springnummor door het paard van Jimmink; 3. carousselrijden, uit te voeren door 12 heeren en -12 dames te -paard; 4. Bloemencorso. Alles wat rijbaar is hieraan dieel te laten nemen., dus zoowel versier de kruiwagens als automobielen, kinderwagens als motorfietsen met of zonder zijspan, boerenwagens als fietsen, enz. le prijs f 15, 2e pr. f12.50, 3e pr. f7.50, verder 10 prijzen van f5. 5. Volksspelen voor Jon gens: blaastrappen en draadglijden,; idem voor meisjes: prijsknippen en hardloopen op muilen ach teruit. Voor ieder spel prijzen van f 5, f 4, f 2.50 en f 1. Entree f 0.75. Leden der vereeniglng hebben met een dame vrije toegang. Maandagavond: 1. Electrische verlichting van het terrein, wat trouwens ook Zondags en Dinsdags zal geschieden. 2. Om 9 uur zal een pantonlme worden opgevoerd in de tent. 8. Schitterend vuurwerk. 4. Bal-champétre. -Entree f 0.50, doorloopend voor den geheelen avond. 5e. Dinsdagsmiddags; Een feestje voor alle school kinderen uit de gemeente, dus ook uit Haringhuizen en Kolhorn. Prijzen tot een bedrag van f 75. Vrije toe gang voor alle ingezetenen. Voor danslustigen f0.50. Dinsdagsavonds: Uitvoering te geven door de be kende Kamer „Cicero" in de tent. Entree fl, f0.75 en f 0.25, voor le, 2e en 3e rang, tevens -voor 't ver deren van den av-onld geldig. Voor besproken plaat sen f 0.10 extra. De twee caféhouders, met ons voorloopig Idee be kend gemaakt, hebben zonder eenig aandringen on zerzijds, volkomen met het bovenstaande ingestemd en zullen voor dansgelegenheid hun zaak dit jaar niet beschikbaar stellen. Geheel voor gezamenlijke rekening zullen zij maatregelen treffen om met de drie kermisdagen in genoemde tent en op het ter rein consumptie te leveren, consumptie die uit den aard der zaak niet zal bestaan uit sterken -drank, daar de verkoop daarvan op dergelijke wijze verbo den is. Barsingerhorn zal dan dit jaar voor het eerst een kermis krijgen geheel gecentraliseerd op één terrein, o.i. daarvoor bij uitnemendheid geschikt. Een ker mis die veel gezelliger zal zijn en bovendien als het ware veredeld wordt. Een kermis, die, denken wij aan de schitrende verlichting, de eerste klas mu ziek, de ruime, stofvrije dansgelegenheid, de over al le kanten zoo gezellig mogelijk ingerichte ziaak en do verschillende festiviteiten, waarvan alle ingeze tenen kunnen profiteeren, daar met de entree's wel degelijk rekening is en zal worden gehouden, mot de ouden van dagen, armlastigen en kinderen, zonder twijfel op een flink peil staat. ALzoo een kermis die veel bezoek zal trekken en als voorbeeld kan strek ken voor vele andere kermissen. 6e. Alle kromerij on volksvermaak, als bijv. zweef molen etc., eveneens te plaatsen op ons aangegeven terrein, waarvoor allereerst in aanmerking zal ko men de speelplaats. 7e. Verder is door ona aan -den gebruiker van het perceel land, den heer C. Smit Pz., gevraagd om ge bruikmaking, eventueel drie dagen lang, van zijn land, een verzoek dat zonder heerwaar welwillend werd1 toegestaan. 8e. Door ons ia aan het College van B. en W. de zer gemeente gevraagd om in één woord toestem ming voor alles waarvoor wij toestemming zullen behoeven, met het oog op de uitvoering van boven staand plan, en ook dat college heeft zijn volle mede werking toegezegd. Zaodat wij tenslotte u bovenstaand voorstel kun nen voorleggen, vergezeld van alle eventueele toe stemmingen of medewerking, die daarvoor noodig is. Vervolgens wordt de opgemaakte begrooting ter ta fel gebracht en voorgelezen. -Hierop verleent voorzitter aan verschillende leden het woord, enkele vragen worden gesteld en som mige punten nog eens overwogen, met het resul taat, dot het door het Bestuur gedane .voorstel ln zijn vollen omvang met algemeene stemmen wordt aan genomen. Na nog enkele besprekingen, het kermis feest betreffende, sliuit voorzitter onder dankzegging de vergadering. GEZINSVERPLEGING. Onder voorzitting van Ds. Eilerts de (Haan werd op 14 Juli de algemeene vergadering van de vereenl- ig voor Gezinsverpleging in -de classis Alkmaar gehouden. In zijn jaarverslag zegt de secretaris Da Oterdoom dat verschillende kringen zich hebben afgescheiden om voortaan het werk door de gemeenten of afdee- lingen van het Witte Kruis te laten geschieden, zoo dart, er slechts een paar kringen zijn overgebleven. Die afscheiding heeft zeker hier en daar de wijken verkleind, wat de zieken ten goede moet komen, maar vraagt heel wat meer van de gemeentekas, terwijl toch nog niet alle plaatsen van de hulp der zusters kunnen profiteeren. Gedurende 1920 waren in de -classis Alkmaar 4 zus ters werkzaam, t.w. 2 in kring (Heiloo o.o. en War- menhuizen e.o.), 1 ln kring II (Schagen e.o.) en 1 ln kring III (Longendijk). In 't geheel is de hulp der zusters 4795 keer ingeroepen. Het aalearia der -zustern is gaet-adüg verhoogd en ge bracht op f 1400 plus jaarl veffheogingen van i 50, plus pensioen,, Invaliditeit*-, ziekte- en ongevallen verzekering. Dank zij de subsidie van de Commissie voor de Wijkverpleging vanwege het Witte KrudB in N.-Hol- land, groot f350, mocht het gelukken de rekening over 1920 nog met een batig saldo van 183.87 te la ten sluiten. De ontvangsten bedroegen 17597.67, en de uitgaven f7513.80, Deze rekening was nagezien door de heeren Jh. Swan Hr.n. en Dc J. J. van Meura. De vergadering was van oordeel, het salaris der zusters vast te moeten stellen op f 1600, met de ver schillende verzekeringen ingaande 1 Juli 1921. In 't -vervolg zullen de uitgaven de inkomsten ver overtreffen, zoodat de berooting over 1922 met een tekort van ongeveer f1500 sluit. -Hierom wordt ln de vergadering nogmaals krachtig er op aangedron gen de gemeentebesturen op dit tekort opmerk zaam te -maken, opdat zij het onontbeerlijke werk zullen steunen. Nemen de gemeenten zelf de wijk verpleging ter hand dan hebben zij voor elke zus ter toch meer dan f2000 op de begrooting te bren gen. Nu doen particulieren dit werk en stellen zich met een paar honderd gulden -tevreden. Met den wensch, -dat de gemeenten overtuigd zul len zijn van het goede werk der Gezinsverpleging en dit door een flinke subsidie willen toonen, sluit de voorzitter de vergadering. TREURIG ONGELUK. Gistermiddag is van het vliegterrein te Vlieringen geoefend met een nieuwen eendekker uit de Fokker fabriek. Een der vleugels brak en daardoor viel de machine neer. De inzittende Dultsche vlieger zag blijkbaar het ongeluk aankomen en zette den mo tor stil. De machine kwam neer op een dijk aan de overzijde van het kanaal nabij wachtpost 66 van den spoorweg. De machine was geheel vernield* de vlie ger vreeselijk verminkt en op slag dood. OUDE MUNTEN. Toen gistermiddag te Overveen gemeentewerklie den aan het begin van den Zeeweg aan het graven waren voor het plaatsen van een bord, stieten zij op een paar steenen potten, welke een groot aantal oude munten bleken te bevatten. Vermoedelijk zijn ze uit de 17e eeuw en van Gelderschen oorsprong, Een zilveren 6 stuiverstuk draagt het jaartal 1088 en de woorden Conoorxiia ros parvae crescunt te eener zijde, terwijl de andere zijde het wapen van Gelder land met de woonden Meno'arg CIV Zutphanla, ver toont, Voorts zijn er een paar enkele- en dubbele stuivers. H&arl. Crt DOOR DE VONKEN. Door -het springen van vonken uit de locomotief van den sneltrein, die omstreeks half vier te Deven ter uit Zwolle aankomt, zijn gistermiddag over een afstand van 5 KJM. tusschen het station Diepeveen West en de halte Platvoet de beide bermen van den spoordijk geheel zwartgebrand. Bovendien sloegen do vonken in eendge roggevelden long® de lijn, waar door -ongeveer 25 vim rogge vernield werd. De tele graafpalen werden deerlijk beschadigd, terwijl even eens brand ontstond in de dennenbosschen van het landgoed van den heer Cort Budde, te Diepeveen. Men wist echter het vuur spoedig te stuiten. DE CRISIS. De reconstructie van het Kabinet zal -** als men de Nieuwe Ct. goed heeft ingelicht ook een nieu wen minister -van oorlog brengen in den persoon v-an -den heer M. J. J. C. van Dijk, directeur van de topografische inrichting. Hij la oud-officier en voor zat/ter der Ver. van Christelijke Officieren. De (christelijke) Amsterdammer meldt, dot jhr. mr. idr. de Geer aangezocht is om de portefeuille van financiën te nemen, doch voor de aanvaarding daar van is van chr.-hlst. zijde aan de andere partijen der rechterzijde de voorwaarde gesteld, dat deze, door beschikbaarstelling van de leidende figuren dier partijen, er toe zullen medwerken, dat thans het kabinet door vervanging van eenige ministère zoo krachtig mogelijk zal worden gemaakt De (c.-h.) Ne-d. meldt uit betrouwbare bron verno men te hebben, dat inzake de oplossing van de crjk sis, ook wat de keuze van de personen betreft, nog niets vaststaat WEER EEN INKTWERPER -Eenige dames hebben bij de politie aangifte gedaan dat een onbekende haar kleeding met zwarten Inkt bad bemorst. Blijkbaar is hier dus weer een inkt werper aan den gang. Hij „werkt" in de omgeving van het Leidsoheplein, Museumbuurt en Vondelpark. HOORN. B. an-W. stellen den Raad voor hen te machtigen, tot instelling van een district Hoorn van de arbeids bemiddeling over te gaan; de tegenwoordige gemeen telijke arbeidsbeurs te bestendigen tot het tijdstip, •waarop de districtsbeurs wordt ingesteld, en in ver band daarmee de tijdelijke aanstelling van 'den di recteur tot dien datum te verlengen. TYPHUS IN ZWOLLE. 172 personen aangetast Zwolle, 16 Juli. Te Zwolle is sedert eenigen tljij typhus geconstateerd. Vrijdag is de ziekte ln zes nieuwe gezinnen bij 0 personen uitgebroken. Totaal zijn er nu 172 personen aangetast. Allen zijn geïso leerd. Door den burgemeester van Zwolle Is een waer schuwing tot de burgerij gericht, betreffende het ge< bruik van ongekookte molk en water,

Schager Courant | 1921 | | pagina 1