Marktberichten. Predikbeurten. HInnenlandsch Nieuws. heid aan de Filippijnen. Amerika schijnt tot eiken prijs besloten zich de controle te verschaffen over de Yap-Guam-kabel, terwijl het de Yap-Menado-lijn in handen van Nederland wil laten en alleen den Shanghai-Yap-kabel in die van Japan. Kan dit plan van het vredelievend Amerika voor den vrede be vorderlijk zijn? Professor Matsunami wijst dan op den stroom naar het Westen, die van ouds her in de V. St. valt op te merken. Deze zet zich voort, en de beweging richt zich thans op het Oosten van Azië. Al deze zaken zijn gevaarlijk voor de rust, zegt hij. De waarheid moet onder de oogen worden gezien. Daarna verklaart hij, dat er naast de chauvinisten onder de Japanners ook groote vereerders van Ame rika zijn. De laatsten zijn geëigend den vrede tus- schen de twee landen te verstoren. Het waren Chi- nophilen en Russophilen, die Japan's oorlogen met China en Rusland te weeg brachten door die landen op een verkeerden weg te brengen in hun oordeel over Japan. De herhaling van die fout moet worden vermeden. Voor den oorlog waren er in de wereld acht groo te mogendheden, onder wie Amerika en Japan respectievelijk de 7te en 8e plaats innamen. De oorlog verminderde het aantal tot vijf. Indien deze vijf ruimte genoeg hebben voor handhaving van hun be staan, is het moeilijk in te zien, waarom Japan en Amerika niet in vrede kunnen blijven leven met den Stillen Oceaan tusschen hen. Liggen Amerika en Engeland niet aan den Atlan- tischen Oceaan tegenover elkaar als twee der groot ste wereldmogendheden? Eenmaal bevochten zij el kaar, thans zijn zij goede kameraden. Waarom zou den Japan en Amerika geen goede vrienden blijven met tusschen hen de groote zee? Nimmer hebben de buren over den Stillen Oceaan met elkander ge streden, waarom zouden zij dit thans gaan doen? De staatslieden van beide landen moeten doordron gen zijn van het besef, dat hun gemeenschappelijke taak is de huldiging van de beschaving. Daarvoor moeten de twee naties elkander goed leeren kennen! Verder moet er hartelijke vriendschap zijn, gepaard aan wederzijdschen eerbied. Punt na punt toe te geven, concessie na concessie te doen is niet de ma nier om eerbied te wekken. Om de vriendschap nut tig en waarachtig te maken behoort er flinkheid en waarborg van rechten te zijn. Een les eindigt pro fessor Matsunami, behoort te worden getrokken uit hetgeen er gevolgd is op de Chineesch-Japansche en Russisch-Japansche oorlogen. De eerste moeilijkheden. Pertinax wijdt in de „Echo de Paris" een artikel aan de eerste moeilijkheden, welke zich ten opzichte van de conferentie van Washington reeds voordoen. De berichten uit Tokio, zoo schrijft hij, wijzen er op, dat Japan tamelijk verontrust is door bet voor stel tot deze conferentie. Japan aanvaardt zonder meer de besprekingen over een beperking der be wapening. Maar wat het Verre Oosten en de Stille Zuidzee betreft, wil het eerat wel eens nadere inlich tingen. Het is gemakkelijk, de stelling te begrijpen welke Japan's Ministers ontwikkelen. Zij vinden, dat de onderteekenaars van het verdrag van Versailles, En geland, Frankrijk en Italië, het debat niet weder kunnen openen over de bepalingen van het verdrag, welke het lot van Sjantoeng en van de eilanden ten noorden van den equator vaststelden. Een ander punt. Japan zal er zonder twijfel voor pleiten, dat de rechten in China door de verschil lende mogendheden verkregen, niet betwist zullen worden. Voordat deze voor-vraagstukken zijn opgelost, is van een algemeene regeling geen sprake. De ge allieerden zullen balanceeren tusschen den wensch zich niet van president Harding te vervreemden en de noodzakelijkheid zich aan het gegeven woord te houden. En zonder een algemeen politiek accoord is er geen sprake van eenigerlei-ontwapening. De „Times" verneemt uit New-York: de bladen ver nemen uit Washington, dat men het aldaar voor ze ker houdt, dat Japan zal trachten de discussies tot de kwestie der ontwapening te beperken. De houding van de Japansche regeering zou zijn, dat o.a. de Shantoeng-kwestie reeds door het verdrag van Ver sailles werd opgelost Betreffende de kwestie van de open deur in China, verwacht men te Washington, dat Japan superieure rechten zal eischen en zich daarbij zal beroepen op de bijzondere belangen, waarmee rekening is gehou den in de overeenkomst, die in 1917 tusschen Lansing en Ishir is gesloten. MISLUKKING VAN DEN OOGST IN RUSLAND. De Krasnaja Gazeta van 9 Juli bevat een door Le- nin geteekende bekendmaking, waarin wordt gezegd, dat de toestand der republiek ten aanzien der voed selvoorziening zeer, precair is tengevolge van de mislukking van den oogst in een reeks van gouver nementen. Een en ander wordt bevestigd door de berichten van de Russische Sowfetbladen van begin Juli, die bijzonderheden brengen over die mislukking. Het zwaarst zijn die gebieden getroffen, welke aan weerskanten der Wolga liggen, met name Samara, alsmede het noordelijk deel van den Kaukasus, in het geheel een gebied van 25 millioen inwoners. Ge zegd wordt, dat de nood grooter is dan in de be ruchte jaren 1891 en 1873. - Vele inwoners trekken weg, naar Toerkestan, Siberië of Oekraïne, waar verscheideüe groepen met geweld de bebouwde ter reinen in bezit nemen. Gevreesd wordt, dat de huidige toestand een on overkomelijke ramp zal zijn voor de veeteelt. In het Dongebied is volstrekt gebrek aan veevoeder: voor dezen winter is alle vee ten doode opgeschre ven. Voor 5 poed graan kan men thans een best paard koopen en vleesch is in de geteisterde stre ken driemaal zoo goedkoop als brood. In Moskou is de verhouding juist omgekeerd. De raad van volkscommissarissen heeft besloten, op verzoek van Maxim Gorki, een bijzondere com missie voor hulpverschaffing te vorcen. De laatste economsch-statistische bladen toonen met tabellen aan, dat er ter rechterzijde van de Dnjepr geen enkele streek is met ook maar een middelmatigen oogst. In geheel Europeesch-Rus- land is de oogst beneden het gemiddelde tusschen 1905 en 1915, voor haver 29 pet., voor boekweit 27 pet., voor winterkoren 29 pet., voor tarwe en gerst 40. pet. HET DONAU-MAIN KANAAL. Oberregierungsrat Gebhardt, de vertegenwoordiger van Duitschland in de internationale Donaucommis- sie, heeft aan den correspondent van het 8 Uhr Abendblat te Boedapest medegedeeld, dat weldra met het graven van het Donau-Main kanaal een be gin zou worden gemaakt en wel onmiddellijk, nadat de Donaucommissie de bouwplannen zou hebben goedgekeurd. Door dit kanaal zal een verbinding van Main en Donau, tusschen de Noordzee en de Zwarte Zee, ont staan. De waterkrachten van de stroomen zullen eveneons worden gebruikt. Men meent daardoor een kwart millioen paardenkracht te kunnen winnen, waardoor de rentabilitoit van het kanaal reeds zal zijn verzekerd. Deze energie zal bijv, voldoende zijn om heel Beieren en de aangrenzende RIJnlandsche streken van stroom en licht te voorzien. De kosten der onderneming worden opgebracht door de lan den, die bij de onderneming zijn geïnteresseerd, en dus voornamelijk door Duitschland, Oostenrijk, Zwit serland .Tsjecho-Slowakije en Hongarije. EEN PARELSNOER TER WAARDE VAN 1.800.000 MARK GESTOLEN. De diefstal van een paarlencollien ter waarde van 1.800.000 mark van de echtgenoote van den koopman F. heeft aanleiding gegeven tot een omvangrijk pro ces, dat begin Augustus voor de achtste vacantie- kamer van het Landsgerechtshof I te Berlijn een aanvang zal nemen. Beklaagden zijn de werkbaas Paul Wichmann, de slotenmaker Lewark Wein- stock, diens vader, de juwelier Jacob Weinstock, de horlogemaker Moritz Bock en de huishoudster Erna Schmidt. De beide Weinstocks, die uit Warschau af komstig zijn, zijn destijds tegen een borgstelling van 100.000 mark voor ieder uit de voorloopige hechtenis ontslagen. Jacob Weinstock gaf er de voorkeur aan, de wijk te nemen naar het buitenland, zoodat de cautie aan den staat vervallen werd verklaard. De recidivist Wichmann werkt reeds jaren lang met een specialiteit. Zich uitgevende voor controleur van gas- of electriciteitswerken, van de posterijen of het kolenbureau, verschafte hij zich toegang tot de woningen van het Tiergartenkwartier, waar hij uit sluitend sieraden ontvreemdde. Zoo stal hij ook het paarlencollier van 1.800.000 mark bij mevrouw F, Het collier verhuisde onmiddellijk naar de Wein stocks, die het voor 50.000 mark kochten,' het drie dagen later naar Parijs verzonden. Van daaruit werd het later weer teruggestuurd. Bij het voorloopig on derzoek hadden de beklaagden ten deele hun schuld ontkend. In het bijzonder had de beklaagde Weinstock verklaard dat het paarlencollier een veel geringere waarde had en dat het voor een gepasten prijs was verkocht. EEN MILLIOENSCHAT GEVONDEN. Naar, uit Danzig aan het „Berliner Tageblatt" wordt bericht, is de politie daar dezer dagen een millioenenschat op het*spoor gekomen, welke door dieven was verborgen. In April van dit jaar, kwam te Danzig een Deensch schip met een geldzending uit Engeland voor de Poolsche regeering aan, welke vandaar naar Warschau zou worden doorgezonden. Het geld werd echter onderweg gestolen. De politie heeft thans de dieven kunnen arresteeren. Het zijn een Deensch onderdaan en een persoon uit Danzig, die beiden tot de bemanning van het schip behoor den. Beiden hebben bekend. SCHREIENDE KINDEREN EN DE WARMTE. In de geweldige warmte die de zenuwen aangrijpt is het gehuil van kleine kinderen dubbel irriteerend. Waarom huilt een zuigeling? Toch niet uit ondeugd (tenzij hij verwend is), maar omdat hij infans, d.i. niet-sprekend is, omdat hij niet spreken kan. Het is zijn eenige middel om aan de moeder of verzorg ster mee te deelen, dat hem iets ontbreekt, dat hem iets hindert of wat ook. De zuigeling huilt, niet al leen als hij honger, maar ook als hij dorst heeft. Bij een warmte, als wij nu beleven, verslaat de melk, die zijn voedsel is, zijn dorst niet. Het voor zichtig theelepelsgewijs toedienen van zuiver wa ter kan dikwijls op verrassende wijze met den dorst het huilen stillen. Men vergete ook niet dat oudere kinderen, die al vast voedsel gebruiken, maar nog slechts stamelen, zich het dorstgevoel niet altijd be wust worden en bij een warmte als nu evenmin aan melk genoeg hebben. Er zouden ongetwijfeld bij warm weer veel minder lastige kinderen zijn, indien ouders en verzorgers nauwlettender controleerden, of het vocht, dat uitgewasemd wordt, behoorlijk aan gevuld wordt. Men voorkomt op deze manier veel onnoodig lijden. ONWEER IN FRANKRIJK. Uit verschillende deelen van Frankrijk komen bo- richten over hevig onweer: uit de omstreken van Lyon, in Savoye, boven Auch, Saumur enz., gepaard gaande met geweldige regenval en hagelslag. DE TOESTAND IN IERLAND. Uit Londen, 19 Juli. Algemeen schijnt te worden aangenomen, dat de Iersche beraadslagingen te Lon den een beslissend stadium hebben bereikt. Gisteren heeft de eerste-minister met De Valera en Sir James Craig afzonderlijk geconfereerd. De premier van Ul ster was van vier leden van zijn kabinet vergezeld. Craig is met zijn raadslieden naar Belfast terugge keerd, doch gaf te kennen, dat hij opnieuw naar Londen zal komen indien de gelegenheid zich voor doet. Het Britsche kabinet heeft gisteravond over het probleem beraadslaagd. De grootste geheimzinnig heid wordt aangaande de onderhandelingen betracht. De „Daily News" zegt dat Lloyd George al het ge wicht van zijn persoonlijkheid en prestige ten gunste van den vrede zal aanwenden. Uit Londen, 19 Juli. De tijdelijke onderbreking der Iersche vredesonderhandelingen in Downing- street beduidt niet, dat er eenige kink in de kabel is gekomen. De besprekingen van den eerste-minister met De Valera en James Craig zijn ongetwijfeld van nut geweest en hebben geholpen de atmosfeer te zuiveren. Verscheiden acute meeningsverschillen zijn inderdaad reeds uit den weggeruimd, met het ge volg dat de feiten, welke aan het probleem ten grond slag liggen, duidelijker zijn uiteengezet Het probleem blijft nog moeilijk op te lossen, doch dit beduidt stel lig niet dat de vooruitzichten somber zijn. De toestand is thans aldus dat de eerste-minister met zijn kabinet de resultaten der Iersche onderhan delingen bespreekt en De Valera en James Craig hetzelfde doen met hun respectievelijke raadslieden. De Valèra zal waarschijnlijk worden uitgenoodigd Donderdag opnieuw met den eerste-minister te on derhandelen, doch elke verwachting aangaande een plotselinge regeling van het Iersche probleem is ge baseerd op een onvoldoende besef der feiten en moei lijkheden. Een uiterst hoopvolle factor is evenwel het feit, dat de Iersche bevolking de aangename zijde van den wapenstilstand waardeert, dat zij niet ge neigd zal zijn verdere muggenzifterijen te gedoogen, waardoor zij wederom in de ellende der laatste ja ren zou worden teruggesleept. EEN GEDENKTEEKEN BIJ DE POSTERIJEN IN ENGELAND. Van de 90.000 postbeambten, die gedurende den oorlog in Engeland onder de wapenen kwamen, zijn er 9000 gesneuveld. Ter hunner nagedachtenis is ^er- gisteren door den minister der posterijen in het hoofd postkantoor (te Londen een gedachtenis-plaat ont huld. DE DAMESHOEDEN. De geestelijke van St. Jude's te Hampstead in Lon den, is verontwaardigd over de groote randen der dameshoeden, In het blaadje dat hij in zijn parochie uitgeeft, zegt hij dat de hoeden bij den avondmaal- dienst soms van dien aard waren, dat men moest raden, of zij het gelaat eener blanke of kleurlinge overschaduwden. Hij meent, dat het tijd wordt de kerkbewaarders te wapenen met scherpe scharen. GAAT DE PRINS VAN WALES EERLANG TROU WEN? In de zomervergadering van de Nationale Verga dering der Engelsche Staatskerk te Westminster, heeft, haar de „Daily Mail" meldt, de bisschop van Ripon gezegd, dat het zeer- aannemelijk is, dat de prins van Wales binnen kort zal gaan trouwen. Dit zou wijziging noodzakelijk maken in het of- ficieele Gebedenboek, omdat dan de prinses van Wales daarin moet worden genoemd en er was last gegeven geen hoeken meer te verkoopen voor de wij ziging zou hebben plaats gehad. Elke geringe wij ziging kostte duizenden ponden en de kosten voor een gewijzigd' Gebedenboek zouden zéér hoog zijn. Hij meende, dat de financieele commissie moest trachten inlichtingen te krijgen. EEN BELANGRIJKE DIEFSTAL TE KEULEN. Te Keulen is heden in een juwelierszaak een aan zienlijke diefstal gepleegd. De waarde van het ge stolen e, waaronder zich 'n paarlen collier met 413 paarlen ter waarde van een kwart millioen. 64 briu- lanten ringen en oorbellen bevinden, bedraagt meer dan een millioen mark. Er is voor aanhouding der daders een belooning van 100.000 mark uitgeloofd. Tel. VERLAMMINGSEPIDEMIE ONDER HET VEE IN ZUID-AFRIK A. Uit Johannesburg wordt gemeld, dat een ongewone verlammingsepidemie de veestapels aan den Rand heeft aangetast en dat deze de meeste slachtoffers maakt onder paarden en muilezels. De autoriteiten stellen een speciaal onderzoek in, omdat het uitbre ken van de ziekte pchijnt samen te vallen met een influenza-epidemie bij den mensch. EEN NIEUWE WARMTE GOLF. De Engelsche avondbladen van gisteren zeggen, dat er een nieuwe warmtegolf op komst is. Het vooruitzicht blijft een periode van mooi, droog en zeer warm weer, gevolg van een anti-cyllonischen gordel. LANGENDIJKER GROENTEN VEILING, Br. op L. 19 Juli. Bloemkool, le soort f 3.60 a 12.50, 2e soort f0.60 a 3,20, per 100 stuks. Roode kool f7.20 a 8.30, idem- 2e soort f 4.50 a 4.90, gele kool f 10, per 100 Kg. Wortelen f 4.60 a 12.20, per 100 bos.Julia muizen f 7.30, Schotsche muizen f5.80 a 10.20, schoolmeesters f 3,20 a 10,20, blauwe f 6.70 a 8.40, eigenheimers f 4.70 a 7.40, drielingen f 2.60 a 7, kleine f 2,70 a 2.90, graafjes f 10.20 a 15, koksianen f5.60 a 6.40, duc f6.10 a 6.40, negen- tigvoud f 7.30, zilvernep f 16.60 a 17.60, gele nep f 6.80, /tuiniboonen f3.20, slaboonen f43 a 46, alles p. 100 lig. Aanvoer: 24650 st. bloemkool, 89425 Kg. roode kool, 200 Kg. gele kool, 4880 bos wortelen, 1630 Kg. zilver- nep, 169500 Kg. aardappelen, 75 Kg. tuinboonen, 176 Kg. slaboonen. NOORDERMARKTBOND, Noordscharwoude. 19 Juli. Schotsche muizen f6.20 a 13.60, Julia f 6.10 a 7.80, koksian enf 5.70 a 6,20, duken f 5.70 a 6.10, schoolmeesters f5.50 a 10, eigenheimers f6.10, a 8.70, gladblaadjes f 10.60, blauwe aardapp. f6.10 a 8, drielingen f3.20 a 7.20, kleine f2.10 a 2.60, zilver- uien f5.50 a 5.60, drielingen f8.70 a 9.10, nep f 14.60 a 15.40, roode kool f 7.60 a 9, witte kool f 6, pleulen f 10.30, tuinboonen f 4.70 a 5.40, alles p. 100 Kg. Bloem kool f 5.80 a 6.20, 2e soort f 1.20 a 1,70, per 100 st. WARMENHUIZEN, 19 Juli. Nep, zilver f 15.40, witite kool f 5.50, Schotsche mui zen f6.90, a 13.30, schoolmeesters f4.50 a 8.20, drie lingen f3 a 7.10, eigenheimers f5.60 a 7.70, koksia nen f6.10 a 6.20, negentigwoud f5.80 a 5.90, graafjes f 13,70, bloemkool f 1.80. Aanvoer: 45900 Kg. aardappelen, 150 Kg. nep, 2000 Kg. witte kool. ANNA PAULOWNA, 19 Juli. Groote aardappelen f 4.70 a 11, drielingen f 3 a 3.60, per 100 Kg. Bloemkool f 4.70, per 100 stuks. MEDEMBLIK, 19 Juli. Aardappelen: Groote muizen fl.70 a 1.90, kleine muizen f 0.60 a 1.90, koksche f 1.35 a 1.55, borgers f 1.75 a 2.05, bonte f 1.90 a 2.10,' blauwe f 1.80 a 2,10, alles per 25 Kg. PURMEREND, 19 Juli. Op de heden gehouden markt waren prijzen en aanvoer als volgt: 11 stapels kleine fabriekskaas f68, met rijksmerk f 70; 43 stapels kleine boerenkaas f 74, met rijksmerk f76; 2 stapels kleine commissiekaas f74, met rijksmerk f76; 2 stapels kleine commissie kaas met rijksmerk f79; 5 stapels Goudsche kaas met rijksmerk f 58; 864 kilo boter f 2.60—2.75 per kilo; 290 vette runderen f 1.401.75; 203 melk- en gel'de- koeien f300—700; 30 stieren; 40 paarden f250—500; 107 vette kalveren f 1.60—1.85; 270 nucht. kalveren f 1855; 707 vette varkens, waarvan slechts f 1.05, zouterg. f 1.07, Londen f 0.75; 110 mag. varkens f25 —70; 210 biggen f20—36; 529 schapen f3553; 319 lammeren f 18—27; kipeieren f 1112. DONDERDAG, 21 Juli. EVANGELISATIE te: Schagen, nam. halfacht, Bijbellezing. GEMEENTE SCHAGEN. Overleden: Trijntje Groet, ^eduwe van Pleiter Wit, oud 71 jaren. Anna Zwaan, weduwe van Jan Bron- der, oud 70 jaren. POLITIE. Verloren: gedeelte van een hengelstok en een schepnet, met hengelstok; blauw koralen kinder- armbandje. Gevonden: een horloge. Inlichtingen ter Secretarie. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 16—19 Juli 1921. Geboren: Agnes Christina Margaretha, d. v. A. C. de Wdt en M. C. Bruin. Gerardus Peitrus, z. v. F. (X. Veul, en A. Droog. PROVINCIALE STATEN VAN NOORDHOLLAND. In de zitting van Dinsdag der Provinciale Staten van Noordholland werd de subsidie voor de Gezins verpleging goedgekeurd. Aan de gemeentelijke Gezinsverpleging te Zijpe en Winkel werd ook subsidie verleend. Over de ziekenverpleging in Noordholland werd breedvoerig van gedachten gewisseld. De heer Kooiman betoogde, dat er voor de pro vincie nog wel een en ander te doen is op het ge bied der volksgezondheid. Spreker wees er op, dat de provincie op dit gebied reeds veel zijdelings gedaan heeft. Voor de indertijd door spreker en eenige an dere heeren ingediende motie was alleszins reden. De voorstellers der motie zijn evenwel genegen om deze motie in te trekken, als Ged. Staten de toe zegging doen, dat zij de instelling van een afdee- ling volksgezondheid op de provinciale griffie onder leiding van een deskundig ambtenaar zullen bevor deren. Komt die toezegging niet, dan wil de meer derheid der voorstellers de motie handhaven. Een uitvoerig debat van voor- en tegenstanders ont spon zich. De heer Michels (Ged. Staten) zei, dat de oorspron kelijke bedoeling was, een provincialen geneeeskun- digen dienst in (te voeren. Het is een standpunt, dat verdedigd zou kunnen worden, maar door spreker ontraden wordt. Andere heeren willen alleen nog een reorganisatie op papier. Ged. Staten hebben een deskundig ambtenaar voor toezicht niet noodig; de provincie beeft siteeds de beschikking over de rijks inspecteurs. Er is geen reden voor een provincialen geneeskundigen dienst. Uit de rapporten is gebleken, dat de ziekenverzorging in de provincie ijiet slecht is. Ook ten opzichte van de vier volksziekten: tu berculose, typihus, kanker en malaria, is de toestand vergeleken bij andere provincies, niet slecht. Alleen voor typhus staat Noodnholland het hoogst, maar de bestrijding daarvan heeft de volle aandacht van Ged. Staten. De heer Midhels deelde mee, dat voor 1922 reeds een bedrag van f 153000 voor de volksgezondheid zal worden uitgegeven. Spreker hoopte tenslotte, dat de Staten de motie zouden verwerpen, vooral ook, om dat men niet kan weten, hoeveel het in de toekomst zal moeten kosten. Do heer Kooiman bestreed de rede van den beer Michels. Spreker merkte op, dat bij den indruk had gekregen, dat de heer Midhels deze zaak met alle geweld wilde tegenhouden. Spreker meende dan •ook de motie te moeten handhaven. De motie-Kooiman werd verworpen met 47 tegen 17 stemmen. GROOTE BRAND TE GRONINGEN. Gisteravond 10 uur ontstond brand in een meubel werkplaats, staande temidden van gebouwen, die uit komen qan het gedempte Zuiderdiep, de Tweede Drift en ae Prinsenstraat te Groningen. Al aanstonds nam de brand een ernstig karakter aan, doordien het vuur gretig voedsel vond in het materiaal der werkplaats. Heel spoedig breidde de brand zich uit tot de lompen- en metaalpakhuizen van de firma A. Jacobs. Ook andere gebouwen in den omtrek vatten vuur. In allerijl ontruimden de omwonenden hun woningen, met medeneming van hebben en houden. Tegen elf uur nam de brand nog steeds in omvang toe. De brandende pakhuizen, waaruit zware rook wolken en hooge vlammen opstegen, leverden een ontzettenden aanblik op. De brandweer was met veel materiaal teg plaatse. NIEUWE NIEDORP. 'ET zijn ijzeren palen met dito bordjes alhier ge plaatst met het opschrift „Maximum-snelheid 20 K.M. per uur". Voorzeker een flinke maatregel. OUDKARSPEL. De voetbalvereeniging D.T.S. alhier is in het bezit gekomen van een terrein, waarop ze hare oefenin gen kan houden. Het terrein is gelegen ten noor den van de houtzagerij. Daar we hier twee voetbal verenigingen hebben is daarmee voor een gedeelte van de voetballende jongens in de bestaande be hoeft voorzien. NOORDSCHARWOUDE. Hét Hanmojiiegezelscclhap Excelsior, dat van het concours te Buiksloot met drie eerste prijzen thuis gekomen is en daar alle 14 medewerkende ver- eenigingen verslagen heeft, zal as. Zaterdagavond een concert in de muziektent geven, waar o,m. de wedisrtrijdnuimmers ten gehoore zullen worden ge bracht. Dat belooft dus een mooie avond te worden. NOORDSCHARWOUDE. De Gymnastiekvereniging Hercules is deize week begonnen met het houden van oefeningen in de atle- thiek. Hiervoor zijn ze in de gelegenheid gesteld door hét bekomen van heit terrein achter de O. L. school. ZUIDSCHARWOUDE. We vernamen, dat in de laatste dagen vele doode visschen in de wateren van het Geestmer Ambacht drijvende worden gevonden,, vooral snoek, baars en witvisch. Het indringen van zout water in het bin nenwater moet daarvan de oorzaak zijn. BROEK OP LANGENDIJK. Te Hoogeveen is bij de Geref. Gemeente beroepen de heer S. v. d. Molen, candidaiat aldaar. BROEK OP LANGENDIJK. Op het Rijkstelegraaf- en telefoonkantoor is als hulp-telefonise aangesteld mej. M. S. du Burck te Z.- scharwoude. WINKEL. Onder de leerlingen der O. L. school te Lutjewin kel is roodvonk geconstateerd, en als gevolg daarvan zal de school worden ontsmet en de zomervacantie worden vervroegd. WAARD EN GROET. Uitslag der aanbesteding va nhet vervoer van grint van de losplaats naar de grinthokken langs den weg. Laagste inschrijver de heer J. Aij, te Kolhorn, Vervoerd Waardpolder f 125, idem Groetpolder f 135, Aan den heer Aij gegund. EEN KOE OP HOL. Dinsdag liep een geleiding met eene koe over de markt. Het dier schrok van den hoorn eener motor fiets, nam daarop eene zoo krachtige sprong, dat hot zich aan den geleider ontrukte, die tegen den grond werd geslagen. In hollende vaart ging het nu de Heerenstraat in. Me<t vereenlgde krachten werd het op het erf van den heer Raven gevangen, REGEN. Een zeer hevig onweder brak gistermiddag los boven Den Bosch en ging gepaard van een niet min der hevigen stortregen. De bliksem was niet van de lucht. In de straten kon men zwemmen. De riolen konden het overvloedige hemelwater niet in eens verzwelgen. Op de gas- en electriciteitstentoonstelling bobben verschillende stands tengevolge van'dit nood weer schade bekomen. Verschillende woningen wer den onder water gezet. ONWEER. Gisteravond ontlastte zich boven Hedel een gewei- dige onweersbui, gepaard met zwaron plasregen. We gen en velden werden overstroomd. De aardappelen spoelden uit den grond, het te veld staande koren werd geheel tegen den grond geslagen. Een goederentrein, juist aan het rangeeren, werd getroffen, waardoor eenige wagens uit de rails wer den gelicht. Een boerderij met woonhuis van A. Wijn stekers, staande over 't station, mede door den blik sem getroffen, stond weldra in lichterlaaie, niets kon gered worden. Assurantie dekte hiey de schade. Een in de nabijheid staand pand, behoorende aan v. Herwijnen, liep mede gevaar, waarom tot borging der goederen werd overgegaan, wat met betrekke lijk veel schade gepaard ging. Dit pand bleef echter voor het vuur gespaard. Niets was hier verzekerd. DE MAZELEN. Te Putten (o. d. Veluwe) heerschen onder de kin deren in hevige mate de mazelen, meldt de „Msb". Klassen van scholen, die anders 30 leerlingen tellen, zijn ontvolkt tot 5 kinderen toe. ONDER DE TRAM. Gisteren begaf zich een heer uit Voorburg per stoomtram naar Voorschoten. Onderweg zag hij in een anderen coupé een kennis. Zich bij dezen wil lende plaatsen, kwam hij bij het overstappen te val len, met het treurige gevolg, dat hij onder de tram geraakte en zwaar gewond, aan armen en beenen naar het ziekenhuis St. Antoniushove te Voorburg moest worden vervoerd, AANRIJDING. Gistermiddag heeft op het stationsemplacement te 's-Hertogenbosch een aanrijding plaats gehad tus schen de locomotieven van twee rangeerende treinen. Van een der treinen werd de Jumbo-machine licht beschadigd, van den anderen trein derailleerden de locomotief en de volgende wagen. Het verkeer on dervond nagenoeg geen vertraging; spoedig was de weg weer vrij. De materieele schade is niet belang rijk, N. R. Ct. DE PURMER. Zooals wij vroeger mededeelden, zal in het volgen de jaar het feit worden herdacht, dat het belang rijke en vruchtbare waterschap „De Purmer" vóór 300 jaar werd drooggelegd. Het plan bestaat, bij de Purmerschool een zuil te doen plaatsen, met beeltenis in medaillon, van den grooten J. Azn. Leeghwater, den beroemden water bouwkundige, geboren te De Rijp in 1575. Zooals reeds vroeger besloten werd zullen ook een plaatselijke tentoonstelling, kinderfeesten, enz. ge houden worden. De belangstelling is voldoende. DE ZAAK—GROENENDAAL. De principieele dienstweigeraar Groenendaal is gis terochtend ingevolge de beslissing van den Krijgs raad, waarbij een nader psychiatrisch onderzoek wenschelyk werd geoordeeld, uit de bijzondere straf gevangenis te Scheveningen overgebracht naar het militair hospitaal te 's-Gravenhage. 'I Waarland. De driedaagsche Kermis zit er weer op. De café's Dekker en Ophem hebben flink bezoek gehad. De Kermis was gezellig en is genoegelijk gevierd Veel kramerij, stalletjes enz. was er gelogeerd. Ook de attractioneele zweefmolen was present, evenals het Hoofd van Jut. Een en ander had bij de talrijke bezoekers veel aftrek. Ook de danslustigen hebben volop kunnen genieten, 't Is eem mooie kermis geweest. Bezuiniging op Rijksuitgaven. Aan autoriteiten, colleges en ambtenaren, ressor- teerenden onder^ het Departement van justitie, heeft de minister van Justitie een circulaire ge-I zonden betreffende bezuiniging op de Rijksuitgaven, I waarin hij te hunner kennis brengt, dat de steedsl stijgende Rijksuitgaven het dringend noodzakelijk! maken dat wettelijke en andere maatregelen wor-l den getroffen welke tot vermindering van die uit! gaven kunnen leiden. De stand der Maas. Venlo 18 Juli. De beide bootondememingenl Janssen en Berger, hebben hun vaarten op Rotter dam en Amsterdam wegens onbevaarbaarheid der Maas moeten stopzetten. De stand der Maas is sinds menschenheugenis niet zoo laag geweest. De Rijksmiddelen. De opbrengst der rijksmiddelen bedroeg over uni '21 f 1.76 millioen meer dan over die maand n '20; over het eerste halfjaar van '21 f 9.92 naü lioen meer dan over dat tijdperk in '20

Schager Courant | 1921 | | pagina 2