profeet niet geëerd wordt in zijn vaderland, is bier niet bewaarheid. Wat wij van deze uitvoering hoor den, is, dat Daan zijn goede reputatie dezen avond niet heeft verloren. Er is weer echt gelachen. Het specialiteitengezelschap onder directie van den heer Schut, voor het eerst alhier, trok heel wat bezoekers en heeft hier een goéden indruk achter gelaten. Hetgeen- daar gepresteerd werd was een bezoek ten volle waard. Nu echter de kermis voorbij is en bij velen de bodem der portemonnaie zoo zichtbaar is geworden, willen wij hopen, dat de heerschende werkeloosheid spoedig moge verdwijnen en de nog steeds heerschen de droogte moge plaats maken voor een paar regen dagen. LANDBOUWCRISISSEN. Een troost is er bij de algemeene malaise van te genwoordig, dat er vroeger óók periodes van ern stige depressie geweest zijn en speciaal op 't gebied van den landbouw zijn es in de vorige eeuw tijden van zóó diepe inzinking geweest, dat bij vrijwel alle beoefenaars van dat bedrijf langzamérhand alle hbop verdween op uitkomst uit den bitteren nood. De eerste periode van inzinking kwam na de Nar poleontische oorlogen, hoofdzakelijk als gevolg van de omstandigheid dat het Russische Zwartezeege- bied met groote hoeveelheden koren aan de- West- Europeesche markten begon te komen. Vóór dien tijd in de tweede helft der achttiende eeuw, maar voor al gedurende de Fransche overheersching maakte onze landbouw een tijdperk van ongekenden bloei door. Speciaal in de jaren, kort na de bevrijding van het Fransche juk, bereikten de marktprijzen een on gekende hoogte. Zoo stegen in 1817 de prijzen van tarwe, rogge en haver resp. gemiddeld f21, f 12 en f 8.50 per HX. en dat in een tijd toen de productie kosten zoo gering waren, dat voor een onbezwaarde boerderij de uitgaven per H.A. voor bemesting, be werking, het binnenhalen en het afdorschen van den oogst op niet meer dan f60 per jaar behoefden te worden gesteld. Zooals het steeds gaat in een tijd van hoog-con- junctuur, was er een algemeen optimisme onder den boerenstand, men verkeerde in den waan dat die zeer hooge prijzen zich steeds zouden handhaven en men besteedde ongekende bedragen om eigenaar van een bedrijf te worden. Maar hoe spoedig verkeerde het optimisme in neerslachtigheid: na 1817 liepen met iederen nieuwen oogst de prijzen met sprongen terug en reeds in 1821 was de prijs der tarwe per H.L. ge daald tot gemiddeld f 3.50, die der roggel tot f 2.75, die van de haver tot fl, waardoor zelfs op een geheel onbezwaarde boerderij, ondanks de zeer lage loonen van destijds, het bedrijf niet meer loonend was. Op bedrijven, die onder hypotheek gekocht of tegen hooge bedragen gepacht waren, werd er naturlijk jaar op jaar een geweldig verlies geleden en onder, hen, die in de weelde jaren er maar onbezonnen op los hadden gekocht, waren er zeer velen die reeds na zeer korten tijd tot armoede vervielen, tengevolge waarvan tusschen 1820 en 1830 gerechtelijke verkoo- pingen van landbouwbedrijven aan de orde van den dag waren. Daarna, toen de prijzen zich hadden aangepast aan de gewijzigde omstandigheden, de verhouw van ver schillende korensoorten plaats had gemaakt voor artikelen met hoogere handelswaarde en de op brengst per H.A. geregeld grooter werd, kwamen ver schillende bedrijven langzamerhand weer tot bloei, een bloei die zijn hoogtepunt bereikte in de jaren van den Fransch-Duitschen oorlog enj zoowel van be trekking was op den akkerbouw als op het zuivel bedrijf. Onder den invloed van betere zaaizaden en meer doelmatige bemesting werden de oogsten steeds grooter. Als gevolg van internationale omstandig heden konden voor bijna alle voortbrengselen hooge prijzen worden bedongen, maar na 1890 kwam er op nieuw een zeer diepe inzinking. Speciaal door groo te aanvoeren uit Amerika werd de korenmarkt meer en meer gedéprimeerd, op korenbouw waren de meeste bedrijven in hoofdzaak aangewezen en daar het door de steeds toenemende fabricage van marga rine en invoeren uit Australië, waardoor de prijzen der zuivelproducten gedrukt werden, weaniig zin had om landbouwbedrijven in veeteeltbedrijven om te zet ten, ontstond er weer een algemeen gevoel van mar laise. Velen, die in de jaren tusschen 1870 en 1880 eige naar van een bedrijf waren geworden, zagen zich tusschen 1890 en 1900 genoodzaakt om alles weer aan kant te doen, en zóó groot was het tekort aan durf in die dagen, dat verschillende uitstekende boerde rijen in de kleistreken, die tusschen 1870 en 1885 ge kocht waren tegen f 1800 f 2000 per H.A., tusschen 1890 en 1900 tegen f 600 a f 800 weer van de hand gin gen. Ook toen waren gedwongen verkoopingen als ge volg van de groote hypotheekschulden weer aan de orde van den dag, maar spoedig kwamen er weer gunstiger tijden. Door meer doelmatige bewerking, meer wetenschappelijk© bemesting en import van hooge opbrengsten gevende zaaizaden, nam de op brengst van de gronden snel toe, de steeds meer tot bloei gerakende cartonindustrie, veroorzaakte een ge regelde stijging in de strooprijzen en naast koren- bouw werd meer en meer de teelt beoefend van han delsgewassen, waaronder de suikerbieten wel in de allereerste plaats genoemd moeten worden. Tot het begin van den oorlog was er eep climax in den vooruitgang van alle goed beheerde'landbouw bedrijven en wat zulke bedrijven gedurende de oor logsjaren aan batige saldi hebben opgeleverd, ligt nog te versch in ieders geheugen dan dat daarbij lang behoeft te worden stil gestaan. In de Jaren 1918, '17 en '18 waren winstgemiddel den van f 500 per jaar en per H.A. voor eigen bedrij ven volstrekt geen zeldzaamheid, maar de geschie denis herhaalt zich steeds ook toen lieten velen zich door die zeer flooge winsten weer sugge- reecren tot de meening, dat er geen einde aan den weeMetijd zou komen, ze kochten en pachtten tegen prijzen zooals nooit gekend waren, sinds er land bouw beoefend wordt, met het gevolg dat ze nu, drie jaar na dato, reeds het water tot aan de lippen heb ben en nergens meer uitkomst zien. Want de prij zen der landbouwproducten, die golden toen zij hun bedrijf begonnen, zijn reeds gedaald tot op de helft van destijds en zeer waarschijnlijk zal die daling nog doorgaan, terwijl daarentegen de werkloonen nog zoo goed als niet lager zijn geworden en voor kunstmeststoffen nog steeds enorme bedragen moe ten worden besteed. Niettemin is het niet waarschijnlijk dat de alge meene dépressie, die zich vooral manifesteert in de koopprijzen der landerijen, weer zoo diep zal wor den .als bij vorige crisissen het geval was, daar in den loop der tijden het landbouwbedrijf in al zijn geledingen veel soepeler is geworden en de boeren veel heter onderlegd en veel ruimer van blik zijn dan hun voorgangers, die voorheen tijden van ma laise hadden te doorworstelen. Die grootere soepel heid van bet bedrijf leidt tót den verbouw van tal van voortbrengselen, aan de teelt waarvan vroeger niet gedacht kon worden; de betere ontwikkeling van de boeren in 't algemeen voert tot betere orga nisatie, waardoor het bedrijf in iedere gewenschte richting kan worden uitgebouwd. Verschillende or ganisaties op landbouwgebied zijn met dien uitbouw reeds begonnen door het aanknoopen van connec ties in binnen- en buitenland, tengevolge waarvan hoog veredeld zaai- en pootgoed, alsmede levende fokproducten van hooge waarde verkocht worden tegen bedragen waarvan vroegere geslachten zou- don hebben geduizeld en zonder twijfel zal, nu na den oorlog opnieuw gebleken is, hoe hoog nog steeds de voortbrenselen van onzen landbouw en onze vee teelt in het buitenland worden gewaardeerd, door de voormannen op landbouwgebied met steeds groo ter zelfvertrouwen op den ingeslagen weg worden voortgegaan, tot zegen van onzen landbouwstand en daardoor van geheel ons volk. En zeker, zonder twij fel zullen er onder de boeren als gevolg van de al gemeen heerschende malaise nog tal van slachtof fers koznen, maar door de beter# en ruimere gele genheid die er in den loop der Jaren voor het land bouwbedrijf ontstaan is, om verliezen in eene rich ting te nlvelleeren door winsten op ander terrein, zal er toch op geen parten na die geweldige val in de prijzen der landerijen komen, waardoor vorige pe rioden van inzinking werden gekenmerkt. Hdbl. ZUIDSCHARWOUDE. Alhier had Zondag den door den Noordboll. Dom bond uitgeschreven Daindag plaats. Ruim 40 spelers waren van verschillende plaatsen uit den omtrek naar hier getogen om elkander! te bekampen. De spe lers werden verdeeld over 11 groepen, terwijl voor elke groep een diploma als eerste en een kunstvoor werp als tweede prijs werd beschikbaar gesteld. De prijzen vielen ten deel aan de volgende heeren: Hoofdklasse groep A: le prijs den heer A. van Nie- nes te Noordscharwoude; 2e prijs de heeren D. Kleen te Winkel en P. de Groot vam Warmenhuizen. Groep B: le prijs den heen P, v. d. Welle te Zuid- scharwoude, 2e prijs den heen W. Veckroost te Sint Pancras. Eerste klasse, groep A: le prijs P. J. Pronk te War menhuizen, 2e prijs S. Vos te Bobeldijk. Groep B: le prijs C. Tol te Sint Pancras, 2e prijs W. Kuiper te Noordscharwoude. Groep C: le prijs A, Koelemij te Sint Pancras, 2e prijs J. Toepoel te Sint Pancras. Tweede klasse, groep A: le prijs A. Keppel te Noordscharwoude, 2e prijs G. v. Loenen te Noord scharwoude. Groep B: le prijs W. Berkhout te War menhuizen, 2e prijs J. Blokker te Berkhout. Groep C: le prijs D. Ootjers te Warmenhuizen, 2e prijs J. Lan- genberg te Bobeldijk. Groep D: le prijs J. de Groot te Warmenhuizen, 2e prijs J. Becker te Noordschar woude. Derde klasse, groep A: le prijs P. Mosch te War menhuizen, 2e prijs A. Dantema te Bobeldijk. Groep B: le prijs A. Ooievaar te Warmenhuizen, 2e prijs P. Vergaaij te Warmenhuizen. Er is over het algemeen genomen, vrij goed ge speeld. Vooral aan de eerste borden werd uitstekend en fraai spel te zien gegeven. Onder de verschillende bezoekers mochten we ook nog opmerken den ster ken Hoogwouder damspeler, den heer W. Vijn, mr. dammer in ruste,die zeker de verzoeking niet kon weerstaan, rog eens een echt Noordhollandschen damdag bij te wonen. Gezien de prettige stemming op en de geanimeerde afloop van dezen wedstrijd, heeft de Noordholland- sche Dambond zeker alle reden, om met voldoe ning op dezen welgeslaagden Damdag terug te zien. OUDKARSPEL. Door het bestuur van het Onderling Veefonds werd gisteravond een vergadering gehouden om te bespre ken de groote kans op ziekte onder het vee in ver band met de aanhoudende droogte. Men was van oordeel dat het noodzakelijk was dit punt ernstig onder oogen te zien, omdat het slechte drinkwater ernstige gevolgen voor het fonds zou kunnen heb ben. Er werd besloten om de leden te wijzen op de noodzakelijkheid op het drinkwater goed toe te zien en bij voorkomende gevallen dit direct aan den taxar teur te doen weten. DEN HELDER. De gemeenteraad heeft gisteren besloten de door de Vereeniging Vakschool voor Meisjes voor Helder en omstreken te Helder ten behoeve van den bouw van een nieuwe vakschool te aanvaarden 3-maands promessen van de Gemeentelijke Credietbank te 's-Gravenhage, van de Nationale Bankvereeniging of eenige andere Bankinstelling, tot een bedrag van f300.000 te waarborgen. Voorts kwam de raad terug op zijn besluit van 7 Juni tot wijziging der gem. begrooting 1921, enkel voor zoover betreft de uitkeering der O. W.-belas- ting. Men wil trachten Ged. Staten er voor te winnen, dat die uitkeering alsnog komt ten bate van den dienst 1921, waardoor men hoopt, den hoofdelijken omslag tot een gelijk bedrag te kunnen verminderen. ANNA PAULOWNA. R. C. Waibóer, leerling van de R.H.B.S. <te Helder, is vam de le tot de 2e klas bevorderd. VAN EWIJCKSLÜIS. N. D. M. Dekker, leerling v&m de R.H.B.S. te Hel der, is van de 2e naar de 3e klaa bevorderd. HOOGWOUD. Onze plaatsgenoot, de heer R. Bruin, onderwijzer te Aartswoud, slaagde voor ►het te dezer dagen ,te- Amsterdam gehouden examen voor de Hoofdakte. HOOGWOUD. In de Weere worden pogingen aangewend deze door inmalimg van water te voorzien. Het oppervlak waarvoor water benoodi'gd is, bedraagt ongeveer 400 Hectaren. Er ia veel belangstelling voor deze zaak. MEELDAUW. Men schrijft uit Barneveld: De meeldauw begint zich in deze streken weer in hevige mate op het eikenhakhout te vertoonen. Voor al de. jonge loten zijn door deze kleefstof geheel be dekt en zien er uit, alsof zij met witkalk overgoten zijn. Ten gevolge van dezen dauw, die zich de laatste jaren geregeld herhaalt, wordt de groei van het hout ten zeerste belemmerd. STERFTE ONDER DE ZOETWATERVISCH. Uit Zuidscharwoude, 19 Juli. In de wateren van het uitgebreide Geestmer Ambacht sterven de zoet- watervisschen bij groote massa's. Snoeken, witvis- schen, baarzen drijven dood in de wateren rond. Het indringen van zout water, als gevolg van het lage binnenpeil, is er de oorzaak van. DE DROOGTE. Wijl door de droogte in Friesland wijken en sloo- ten droog, liggen, het brengen van drinkwater aan het vee steeds moeilijker wordt, ziet men thans in di€> provincie hier en daar een schouwspel, wat nog niet eerder voorkwam. Evenals in Indië gaan de hoeren met elkaar hun kudden vee naar een groot kanaal drijven, om het daar te drenken. Soms ziet men kudden van 100 stuks en meer bij elkaar. DE DROOGTE WORDT GEVAARLIJK. Als een merkwaardig staaltje van de huidige droogte meldt men uit Doorn: Een zware beukenboom, die reeds tientallen jaren menige orkaan weerstond, viel gisterenavond bij vol komen windstilte plotseling tegen den grond. Door de droogte van den bodem, eenige meters diep, hadden de wortels geen voldoenden steun meer om de een zijdige belasting van den boom te houden. De boom stond achter Schoonoord, al in het lage gedeelte van het dorp. SLECHT DRINKWATER. Te Hollandsche Veld zijn verschillende personen ernstig ziek geworden door het drinken van water uit een wijk. DE KABINETSCRISIS. Naar wij vernemen hebben de besprekingen door de rechtsche partijen der Tweede Kamer gisteren gevoerd, onder meer geloopen over do benoeming van Jhr. Mr. de Geer tot minister van Financiën en meer in het bijzonder wat betreft het standpunt door den te benoemen minister in te nemen in zake het vraag stuk der financieele verhouding tusschen rijk en ge meenten. Men zal zich herinneren, dat bij de jongste behandeling deezr aangelegenheid in de Tweede Ka mer het Jhr. Mr. de Geer was, die (met den heer Van Beresteyn) tal van amendementen indiende, welke echter ook door het gebrek aan medewerking van eigen partijgenooten, geen succes hadden. Al vorens nu de hem aangeboden portefeuille van Fi nanciën te aanvaarden, schijnt mr. De Geer zich er van te hebben willen overtuigen, of hij bij eon nadere behandeling der financieele verhouding van het rijk tot de gemeenten als minister op meerderen steun bij de rechterzijde (welke toenmaals alles doen wilde, om mr. De Vries te sparen) zou kunnen reke nen, dan hem eertijds als Kamerlid ten deel viel. Wij hebben redenen om, aan te nemen, dat de be sprekingen der verschillende rechtsche fracties een voor het door mr. De Geer bedoelde standpunt gun stig resultaat gehad hebben. Tel. KOND- EN KLAUWZEER. Appelscha, 20 Juli. Bij het vee van J. Zwart al- Tner, is mond- en klauwzeer gecnstateerd. EEN GRAPPENMAKER' Te Leiden is aangehouden een 22-jarige jongen, die in verschillende plaatsen van ons land abonnó's had trachten te werven voor een blad, dat alleen in zijn fantasie bestond. Ook te Leiden had hij die practijk uitgeoefend en deswege is hij aan der bureaux van politie gehoord, als verdacht van valscbheid in ge schrifte en poging tot oplichting. Geld had de jongen niet aangenomen en hij zeide, dat hij ook niet de be doeling had gehad zichzelf te verrijken: het was slechts een „grap" geweest, iets als een tijdpasseering. VEREENIGING VOOR LANDBOUWHUISHOUD- KUNDIG ONDERWIJS. Woensdagmorgen vergaderde bovengenoemde ver ceniging in het café „Central" te Alkmaar. De voorzitter, de heer G. Nobel, heette de talrijk opgekomen leden hartelijk welkom en deelde medt dat tengevolge van moeielijkheden de vergadering later dan and eis moest worden gehouden. Spr. bracht aank aan allen die hadden medege werkt aan de tentoonstelling te Schagen. In verband met een vraag door den voorzitter, gaf mej. Niemeijer in overweging om mej. Verwey over het onderwerp „versieringen" uit te noodigen. De voorzitter zegde overweging toe. Een lezing over de zuivelbereiding met lichtbeel den door den heer Eriks, oordeelde mej. Niemeyer wel interessant. De vergadering ging ook hiermede accoord, zoodat dit voor de volgende vergadering te Hoorn zal wor den voorbereid. De voorzitter deelde mede dat voor de dit najaar van 20 tot 23 September te houden tentoonstelling te Enkhuizen medewerking was verzocht. Spr. verzocht de dames uit die omgeving daarvoor aan de leeraressen assistentie te verleenen. Verschil lenden gaven zich daarvoor op. Het aantal leden is tot 252 gegroeid. Ten aanzien van de leeraressen deelde de voor zitter mede, dat tengevolge van het tekort aan leer krachten in Friesland moeielijkheden waren ont staan, wegens het vertrek van een 3-tal leerkrachten. Na de vacantie komt ,er evenwel een nieuwe leera- res bij. Het tekort aan leerkrachten laat niet toe te wach ten dat er meerdere zullen benoemd kunnen wor den. De lessen zullen evenwel niet in moeilijkheden komen. Mej. Niemeyer stelde de vraag of het niet gewenscht was dat de boerendochters overwegen, zich voor dp- zen werkkring te bekwamen. Spr. was overtuigd dat dit onderwijs ten plattelande veel goed doet en wees er op dat in het onderwijs geven in die richting een mooie taak gelegen ligt. De Mulo-scholen stellen in staat om voort te bou wen. Spr. is overtuigd, dat de leeraressen, komende uit den boerenstand, juist heele goede kunnen zijn. In Friesland kent men de leeraressen reeds uit den boerenstand en ook hier gaat het veranderen. De meisjes blijven minder thuis. Veel meer cursus sen zouden zijn gegeven, wanneer er meer leera ressen waren. Nu heeft men lang niet kunnen doen wat gedaan had moeten worden. De voorzitter sloot zich bij het betoog van mej. Niemeyer aan .Ook spr. wekte op tot het volgen van de opleiding voor leerares. De voorzitter deed hierop mededeeling over de stichting van een Ned. Vereeniging voor landbouw- huishoudonderwijs. Alles ging goed totdat de R.-K. Boerenbond bezwaren maakte en wilde, dat de Boe renbond en het Ned. Landbouwcomité de zaak ter hand nam. De vereeniging kwam er niet, wel een commissie uit de genoemde organisatie's die niet de minste besprekingen voelde over de bezwaren aan het lamd- bouwhuishoudonderwijs naar voren brachten. De resultaten zijn bevredigend geweest. De wet zal worden gewijzigd. Men ziet al wat fou ten er gemaakt zijn. De wijziging zal zoo worden, dat het Rijk 70 pet. geertt en dat de overige 30 pet. bijeengebracht mogen worden door de Provincie, gemeenten en vereni gingen. Bezorgdheid over financieele moeilijkheden in de toekomst behoeven niet meer te bestaan. Het karak ter van het landbouwonderwijs zal niet gewijzigd worden en eeii vrije ontwikkeling worden gelaten, bevend^n is de verhouding tot den minister van on derwij.: «eer goed, zooidat ook ide nog bestaande moei- lijkhe'. v i wel zullen wonden opgeruimd. De wet aal waarschijnlijk 1922 in werking treden. Zekerheid bestaat daaromtrent evenwel niet. De medewerking van de ministers van landbouw en onderwijs is evenwel een zeer goede. Dit kwam vooral bij de benoeming van mej. Koopman, die in enkele dagen werd verkregen, naar voren. De voorzatter deelde mede, dat, dank zij de mede werking van de gemeente te Schagen, een 3-jarige cursus zal worden geopend, waarvoor zich reeds 14 leerlingen aangaven. Gehoopt wordt, binnenkort hetzelfde te Purmerend te bereiken. Dan is bereikt dat de leerlingen zonder verre rei zen goed1 landhouwhiuisihbudonderwijs kunnen vol gen. Voorts zijn nog meerdere cursussen in voorberei ding. Werk te over, doch te weinig leerkrachten. Ten aanzien van de leotuurverspreiding vroeg de voorzitter machtiging te onderzoeken hoe verbete ring bereikt kan worden. Thans zijn er veeil moeilijkheden. De rondzending geschiedt niet zoo stipt ais gewenscht is. Mej. Niemeyer gaf in overweging gedrukte lijstjes en kistjes voor de verzending te laten maken. De gevraagde machtiging werd verleend. Tot lid van de onderwijscommissie, wegens aftre ding van mevr. J. Winkel—-Brak, word gekozen mej. A. Kreuger te Beemster. De rekening over 1920 werd goedgekeurd in ont vangst en uitgaaf op een bedrag van f 13237.60, met een batig saldo van f 29.08. De begrooting voor 1921, voor wat de huishoude lijke kosten betrof, werd hierna vastgesteld. Na de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering met zijn beste wenschen voor het landbouwonder wijs en een aansporing aan de leden om den hloei, daarvan te blijven bevorderen. Des middags was de vergadering* in Cinema Ame- rocain bijeen waar de film: „Uit het iintieme leven onzer vogelis" door A. Budget, vertoond werd, welke film toegelicht werd door den heer J. Drijver. Alk. Crt. GOED EN GOEDKOOP. Sins Dinsdagavond verheugen 40 arbeidersgezin nen te Kampen, zich ln het onbezwaarde bezit van een goed-onderhouiden huis met tuintje een feit dat in dezen tijd van droeve woningtoestanden en schromelijke huurprijzen zeker wel vermelding ver dient. Op dien avond zijn namelijk de in 1888 door de bouwvereeiriging „Des Werkmans Vriend" ge stichte arbeiderswoningen aan den Singel in een al gemeene vergadering officieel aan de bewoners in vrijen eigendom overgedragen, waarna de Vereeni ging ontbonden werd verklaard, als hebbende vol daan aan het doel: „Het verschaffen van een eigon woning aan de leden". Gedurende 33 jaar hebben dezen daartoe wekelijks den matigen huurprijs va# f 2 betaald, uit welk bedrag niet alleen de kosten van onderhoud, enz. werden bestreden, en waarvan het overschot diende tot aflossing der obligatieleening, welke schuld thans geheel gedelgd ia. SERVISCHE VERONTWAARDIGING. Een der Berlijnsche berichtgevers der N.R.Gt. maakt melding van een telegram uit Boedapest aan het Acht Uhr Abendblatt, waarin heftige aanvallen van de Servische pers worden gesignaleerd op Koningin Wilhelmina naar aanleiding van een toespraak waar mede de Koningin de in Nederland vertoevende Hon- gaaredhe kinderen zou hebben begroet Koningin Wil helmina zou dn deze toespraak hebben beweerd, dat alle cultuurvolkeren veun Europa zich moeten ver eenigen ten einde het gemis aan beschaving der Bal kanvolken tegen te gaan. De Zaztawa beroemt er zich op, dat de kinderverzorging in Servië cultureel veel hooger Blaat dan in Nederland. Hoe men in Servië aan dit bericht gekomen is, blijkt niet. Dat men het als geloofwaardig heeft be schouwd, bewijst echter, dat de Servische pers van Nederlandsche toestanden weinig op de hoogte is. Van geen toespraak van de Koningin tot Hongaar- sohe kinderen is hier te lande iets bekend. OUDKARSPEL. Van de gehouden harddraverij, uitgeschreven door do vereeniging „Ons Genoegen" was de uit slag als volgt: le prijs f 40, J. Oosterman te Koe dijk, met Feltlyben; 2e pr. f25, J. Zander te Zijpe met Diadeem; 3e prijs, 110, P. Koning te St. Maar ten, met Falinie. STATEN VAN NOORDHOLLAND. Voor de eerste maal zijn in de Staten van Noord- Holland algemeene beschouwingen gehouden over de begrooting. De behandeling dezer begrooting zal in volgende jaren in een October-zitting geschieden en dan in de afdeelingen worden gehouden, waarna na verloop van 6 weken de openbare behandeling volgt. Bij de algemeene beschouwingen noemde de heer Hooij de Provinciale Staten een log lichaam, dat niet soepel kon werken en vroeg in een motie het aantal zittingen van 2 aan de regeeiing te vragen op 4 of 6. De heer Bomans besprak de taak der Provincie. Er is een drang tot uitbreiding der overheidsbemoei ingen, is daarover in de Staten al een principieele beslissing gevallen? Spr. meende van niet, maar achtte dit toch wel noodig. Spr. wijst op de electrici- teitsvoorziening, de waterleiding, de krankzinnigen verpleging. Noord-Holland heeft een eigen verple ging ingesteld. In Noord-Holland kost die per inwo ner f 1.48 per jaar, in Limburg 14 cent en in Zuid- Holland 37 cent. Het P.E.N. is in de oorlogsjaren eigenlijk omgezet in een socialen zorg voor verlich ting, het commercieele bedrijf in een sociaal over heidsbedrijf, dat een bruto tekort van 10 millioen heeft opgeleverd. Ged. Staten hebben niet van te vo ren de Prov. Staten ingelicht, wat de bedoeling en het streven van hun politiek was. Als de begroo ting in de Staten anders behandeld was en alge meene beschouwingen waren gehouden, zou-de gang van zaken wellicht anders geweest zijn. Het gevolg is, dat de schuldenlast van Noord-Holland in verhou ding veel hooger is dan van ahdere provincies. Ook de belastingen zijn hier hooger. Spr. bepleit, om, gezien de ervaringen bij het P.E.N., reeds nu een onderzoek in te stellen naar de levensvatbaarheid en inrichting van het waterleidingsbedrijf. De heer Wibaut verklaarde, dat hij ook niet zij delings het P.E.N. zou bespreken; daarover komt binnenkort een uitvoerig rapport. De heer Bomans heeft het voorgesteld, alsof de provincie zoo maar eens uit liefhebberij het waterleidingsbedrijf ter hand genomen heeft.. Juist in deze dagen van droogte moe ten Haarlem en Amsterdam zichi bevoorrechtigd ach ten: het is gebleken, dat de waterleiding zooveel mo gelijk bevorderd moet worden. Het watergebrek be dreigt de plattelandsbevolking met ziekte, water is nog meer noodig dan electriciteit, hoewel spreker toch ook de electriciteit niet te veel achter zou wil len stellen. Op den duur moet de electriciteitsvoor- ziening zijn eigen uitgaven dekken. Het waterleiding bedrijf moet althans voor sommige streken desnoods met een tekort werken: hier is een bevordering van de volksgezondheid. De heer Wibaut merkte op, dat het provinciaal be heer bijv. in Limburg veel goedkooper is dan dat in Noord-Holland. Dit komt evenwel, omdat in Lim burg veel nagelaten wordt wat tot de taak van een provincie behoort. Voor een goede controle op het beheer der provinciale financiën zou hij het wensche- lijk vinden, als dit door een Rekenkamer zou kun nen geschieden en niet van tijd tot tijd door eeh ac countant. Ook spr. wil, evenals de heer Bomans, een zuinig beheer, evenwel alleen in dezen zin, dat er geen geld aan onnutte dingen zal worden besteed. Spr. hoopte tenslotte, dat, wanneer de heer Bomans het er op mocht toeleggen de provinciale bemoei ingen achter te stellen bij die van rijk of gemeente, allen tegenstanders van' den heer Bomans zullen wor den. In een lang betoog bracht de heer Michielsen de groote schuldenlast der provincie naar voren on do veel hoogere belastingdruk in deze provincie bij andere provincies. Per hoofd der bevolking werd in Noördholland f5.50 betaald, in Zuid-Holland f2. Spr. wil dat Ged. Staten hun besluit herzien voor zij hooger belastingen voorstellen. Ook de heer Colijn drong aan op grootere zuinig heid. De heer Duys verweet den heer Bomans zijn ver kiezingsrede die hij thans hield, alleen om er poli tieke munt uit te slaan en tegenover de kiezers den bezuinigingsman uit te hangen. Doch de heer Bo mans, zei spreker, moet hier niet teneinde in de gunst der belastingbetalers te komen den zuinig heidsman gaan uithangen en tegelijkertijd belang rijke subsidies voor allerlei Roomsch-Katholieke in stellingen bepleiten. Wat het beleid van Ged. Staten betreft, spreker zou ook wel een onderzoek in het Waterleidingsbedrijf ingesteld willen zien. Spreker vroeg tenslotte, of Ged. Staten] er tegen willen waken, dat de leiding hun niet uit handen wordt genomen. De leiding moet, zei spreker, niet zijn bij de Provin ciale Staten, maar bij Gedeputeerden. Blijkt, dat het laatstgenoemde college bij de bestaande wetgeving en de bestaande toestanden niet meer op de wijze, als tot dusver gevolgd, kan voortgaan, dan moet men geza- menlijk naar middelen zoeken, om daarin verande ring te brengen. De heer Bosman betreurde het, dat er in deze ver gadering politieke redevoeringen zijn gehouden. Hij zou dit voorbeeld niet volgen, maar meende, ook op bezuiniging te moeten aandringen. De heer Kooiman protesteerde er eveneens tegen, dat de politiek in de debatten) is gehaald. Spreker kwam op tegen wat de heeren Bomans en Michielsen gezegd hadden. De heer Hartendorf kon zich ook niet met de rede voeringen van de heeren Bomans en Michielsen ver eenigen. Hij drong ook op bezuiniging aan. De heer Van der Waerden keurde het af, dat voor dat de betrokken commissie haar rapport had uit gebracht, thans reeds een oordeel over het electri citeit sbedr ij f werd geuit. Spr. meent, dat er meer optimisme mag bestaan. De heer Miranda keurde het af, dat de Roomsch- Katholieken er blijkbaar op uit zijn, van de -Staten- zittingen een soort Parlement te maken. Hij betreurt het, dat de heeren Bomans en Michielsen de zaken hier hebben vertroebeld, waarmee zij de belangen der verschillende bedrijven allesbehalve gediend ihebben. Spreker verdedigde het beleid van Gedepu-. teerde Staten. De heer Heerkens Thijssen merkte op, dat de hee ren Bomans en Michielsen niet hebben gesproken namens de Roomsch-Katholieke fractie, maar als zelfstandige Roomsch-Katholaéke Statenleden. Spre ker stelde er prijs op hier te verklaren, mede namens eenige andere Roomsch-Katholieke leden, dat het geen de heeren Bomans en Michielsen hier hebben gezegd ndet de vrucht is van overleg met de Roomsch-Katholieke partij: het gesprokene komt geheel voor rekening van die twee heeren. De heer Bomans: Is dit een dementi? De heer Heerkens Thijssen: Dit is geen dementi! De heer Bomans: Dit lijkt er anders veel op! De heer Heerkens Thijssen: Ik herhaal, dat het geen dementi is. Wdl de 'heer Bomans dit als zoo danig beschouwen, dan ds dat zijn zaak. Ik hel dit gezegd naar aanleiding van de woorden van den heer De Miranda. De heer Bomans: Gij "hebt u alt uw tont laten lokken.

Schager Courant | 1921 | | pagina 2