Uit het Hart Yan Holland. PINK PILLEN Binnenlandsch Nieuws. Reclames. BS ÖOÖÖDÖÖÖDQODDÖÖQÖQÖÖÖÖDQÖÖQÖQOQ BB DE ZIJN DE TOEVLUCHT VOOR Er is imaar ©en ding, dat ide menisdhen interesseert, waarover gepraat wordt en geklaagd en ge dispu- teecrrd, waarover (voorspellingen gemaakt worden, waarover vergelijkingen worden getrokken, kortom, waarvoor belangstelling getoomd wiordit. Dit komt zoo ongeveer overeen met wat Laurillard 'in zijn overbe kende vers, dat als een nachtkaars uitgaat, beeft ge zegd: Niemand hunner sprak iten minste anders dan van 't heerte Weer. We lijden onder de bitte. Niet dat bet zoo heel erg har is, maar we worden er voortdurend aan'herin nerd. We lezen over de hittegolf uit alle deelen van Europa. We vernemen, dat in Engeland drinkwater tekort gaat komen, dat Pairijs verzenkt en de boule vards op bakovens gelijken, dat overal de oogst dreigt te mislukken. Dat riviertjes droog liggen, dat het wedland verdort, kortom allerlei soorten van' rampen, die plaatsgevonden hebben en dreigen. En daarbij is het hier flink warm en idroog. Op allerlei manieren gevoelt men den invloed van de droogte reeds. De prijzen van de groenten gaan stijgen en vele soorten, waarvan 'anders om dezen tijd overvloed is, zijn niet meer te krijgen. Den Haag echter mag niet klagen over de hitte, want er is geen stad die zoo goed' cLs toegerust tegen een hooge temperatuur. (En voor onze badplaats heb ben we zelfs een beetje extra hitte noodig. De stad heeft een bijzonder zomeraspect. De ba boes en de Javaansche jongens loopen in volkomen nationale dracht rond en de gepensionneerde oude Indische heertjes wandelen in de lichte pakjes, die ze vroeger op Java of in de rimboe gedragen hebben. (Er is volmaakte rust in de stad en In Duinoord. De, halve bevolking heeft de stad verlaten. Alleen zwer ven er vreemdelingen rond, geleid door guides, Dat ia een internationaal zomerverschijnsel In alle hoofd steden. De Haagsche bevolking echter huist aan het strand Scheveningen heeft het drukker dan het in jaren heeft gehad. Het stille strand is vooral op Zondagen als een geweldige itentenstad. Met groote trekwa- gens en slepen kinderen trekt men vroeg in den morgen uit. Het is een hoogst ongegeneerde jolige ibende van zwemmende en in de zon luierende men- schen. In de kleine kreekjes kruipen de kinderen rond, terwijl de grooteren zich verder in zee wagen. Dit vermaak is en hlijfit altijd eenigszins igevaar- Hjk en ondanks de vele waarschuwingen blijven on gelukken niet uit. Er is een reddingsbrigade en elk strandvak heeft zijn reddingslijn, zoodat gelukkig nog vrij vaak een ongeluk voorkomen kan worden. De zee is echter verraderlijk, ondanks de vlakheid en onbewogenheid en het onschuldig aanzien, dat het met deze windstilte heeft. Onder die onschuldig uitziende oppervlakte zijn gevaarlijke draaikolken, en stroomingen, die den ar- geloozen zwemmer meesleuren, voor hij er erg in heeft tot hij zich niet meer er tegen in kan zetten en onherroepelijk meegenomen wordt als niet spoe dig hulp komt 'opdagen. Het vreemdelingensitramd, dat door de Maatschap pij Scheveningen geëxploiteerd wordt, heeft getracht de concurrentie met het stille strand aan te binden. Ook daar is het wat minder stijf en stil dan vroeger. We hebben nu het zoogenaamde badstrand, een groot afgezet gedeelte, waar de ongegeneerdheid van het Stille Strand is toegestaan. De zwemmers en ba ders behoeven niet meer gelijk vroeger van het wa ter direct naar het warme badkoetsje, maar mogen in hun badpakje, in de zon blijven liggen en wat rond blijven slenteren. Er komt nu zoo de losse zede, waarin andere badplaatsen ons reeds jaren voor zijn'. En ik geloof, dat dit onze badplaats ten goede komt. Vooral de avonden aan de boulevard zijn zeer druk en gezellig. Het is er dan overvol in alle café'9 en restaurants. De avond brengt wat koelte en bij ijs en sorbet leeft het puffende menschdom een beet je op en geniet wat muziek, 'Eln vooral de stad is s avonds uitgestorven. Want wie niet de koelte aan zee zoekt, gaat naar het bosoh, naar Wassenaar of De Kieviet of naar het Roomhuis en het Haagsche Bosch of Promenade en de Witte' Brug. Eir is geen mooiere stad voor dén zomer denkbaar dan de Re sidentie Ze biedt overal verkoeling en verademing, wanneer tte hitte te fel geweest is, wanneer de zon de huizen heeft verwarmd, als ovens, en de straten heeft 'doen gloeien, tot het aspbalt er week van werd. Slechts een gebeurtenis heeft de stad een beetje dn beroering gebracht. Dat was de opening van de nieuwe wielerbaan in Rijswijk. Deze wielerbaan, die tot stand kwam door de krachtige bemoeiingen van ons Kamerlid en specialiteit in publieke vermake lijkheden, den heer Heniri ter Haal, die ,een der be langrijkste figuren van Rijswijk is, werd geopend, met veel feestelijkheid. Henri ter Hall heeft op deze wijze een attractie van onze stad afgesnoept. We hebben lang en breedvoerig over een sportpark ge praat en er vele plannen over gemaakt en ampelijk besproken. Er zijn gewichtige debatten over gevoerd, en de noodzakelijkheid er ivan is door niemand be streden, maar het hoe en waar had zooveel voeten in de aarde, dat met debatteeren de meeste tijd ver loren ging. Van groot belang, om zulk een exploitatie mogelijk te maken, was een wielerbaan. Henri ter Hall nu heeft getoond, dat hij geen man van praten, maar een (man van daden is. Hij is ons voor geweest en het sportpark Holland is nu ge opend', waardoor de noodzakelijkheid voor een wie lerbaan in .Den Haag vervalt en dus de mogelijk heid om leen sportpark te exploiiteeren en rendabel te maken, veel kleiner geworden is. Intusschen brengrt het sportpark Holland voor het kleine Rijswijk fyeel wat op aan belasting. Het kan medewerken om dit dorp tot grooten bloei te bren gen. De afstand van den Haag naar Rijswijk is zeer gering, en het Haagsche publiek aal nu een deel van de Rijswijksche belasting gaan opbrengen. We heb ben ons dus een groot voordeel laten ontgaan. Over de wielersport zelf kan men denken zoo als men wil. Ook over de zedelijke en opvoedkundige waarde .van wielerwedstrijden mogen de opinies ver schillen, een feit blijft het, dat Rijswijk met zijn voortvarendheid onze gemeente een gevoelig lesje ge geven heeftt. en onze gemeentekas eén aardige duit heeft afgesnoept. De eerste wedstrijden zijn door duizenden bezocht. Het kleine dorp was overstroomd. 'Hert, was ter nau- weraood op zulk een bezoek berekend. Geregeld echter zullen zich deze bezoeken herhalen en de dor pelingen mogen hun. grooten man, dankbaar zijn, wamt dat deze wedstrijden in alle opzichten voor- doelen voor het dorp zullen afwerpen, ds buiten kijf. Het is echter ite hopen, diat Den Haag nu zal in zien, dat er niet te lang over allerlei kwesties moet worden geboomd, wamt dat de omliggende gemeen ten gevaarlijke concurrenten kunnen worden. Ze hebben om te beginnen voor, dart er veel min der belasting betaald hoeft te worden en behoeven daarom maar wetinig voor comfort, verbinding met de stad, en edgen attractie te doen, om de gunst der Hagenaars te winnen en de rijkste en voornaamste bewoners tot zich te trekken. W. P. ALKMAAR, In de Donderdagmiddag gehouden raadsvergade ring zijn, na heit doen van eenige benoemingen, een dxdeitai interpellaties gehouden, die niet minder dan bijkans drie uur van 's Ra&ds geduld gevorderd heb ben. De eersite interpellatie was wel de voornaam ste, en kwam van den heer Westerhof, die aan B. en W verschillende vragen stelde in verband met de laatst gehouden motorraces, bij welke de bekende betreurenswaardige ongevallen hebben plaats gehad Alvorens de imterpellanrt gelegenheid kreeg tot toe lichting van zijne vragen deelde de voorzitter me de, dat de toestand van den hoofdagent, die bij die gelegenheid door aanrijding een been gebroken heeft bij voortduring vooruitgaande is, zoodart de moge lijkheid groot is, dart hij binnen niet te langen tijd als hersteld hert ziekenhuis zal kunnen veriaten. Hij voegde daaraan een woord van deelneming namens den Raad' toe voior de betrekkingen van den motor rijder v. Aken, die op zoo ongelukkige wijze van den wedstrijd heit slachtoffer is geworden. Naast ande re, die de veiligheid van, het verkeer betroffen op de toegangswegen naar en van heit sportpark was de voornaamste vraag deze aan B. en W. of zij opnieuw vergunning zullen verleenen tot het gebruik van het gem.-sportpark voor het houden van motorraces, zoolang de gemeente miert in het bezit is van eene goede voor deze sport geschikte wielerbaan, die voor het publiek volkomen afgesloten en dus voor de vei ligheid voldoende is. Als B. en W. gedaan hebben vóór het houden der races, wat met hert oog op den toestand van de baan en de veiligheid voor het pu bliek redlijkerwijs van hun mag worden verwacht, kan dit college geen verwijt treffen. Hij ziet deze soort van sport als niet hoogstaand, van welke geen opvoedende krachit uitgaat en- die volgens zijne mee ning gerust kan verdwijnen. Maar hij ziet in dat dit niet gebeuren zal. Want als ze hier niet gehouden worden gebeurt heit elders. Ofschoon persoonlijk te gen 'hert in heit vervolg opnieuw houden dezer wed strijden, verlangt hij, indien anders mocht beslist worden, de noodige waarborgen voor de veiligheid zoowel van het publiek als van de rijders. Het rijden o.p een grasbaam is, naar hij meent, miert vol te hou den. Voorzitter zegt, dat van het politiepersoneel 23 agenten voor de races in dienst zijn geweest. Maar ofschoon, er gerekend was, o peen toename van be langstelling bij hert publiek vergeleken met den vo- rigen keer, is toch de verwachting verre overtrof fen, zoodat het politietoezicht vermoedelijk niet ge heel toereikend is geweest. Maar door het ploegen- srtelsel kam nimmer het geheéle personeel in dienst gesiteld wiorden. Dat geen meer personeel in dienst gesteld ia, was miert een maatregel van zuinigheid. Mochten later opnieuw motorrennen plaats vinden, dan zal alles in het werk gesteld worden, om de veiligheid te verzekeren. De vraag is al kwam hier een goede, geheel afgesloten wielerbaan, of daar naast niet evenzeer behoefte zou be>srtaan aan wed strijden op grasveld. Al is hij het meit den imrterpel- lant eens, dat deze sport niet tot de meest verede lende behoort, todh gaart er wel degelijk een opvoe dende kracht van uit en daarom zou hij wenechen, dat B. en W. zich op eenigszins ruime basis plaat sen en maar nieit dadelijk tot starre afwijzing be sluiten. De races op grasbanen zijn in 1917 aange vangen. Er zijn sinds dien 13 wedstrijden gehouJden. En van deze zijn alleen te Alkmaar ernstige ongeluk ken voorgekomen, die opname in een ziekenhuis vereischten. Van de banen na Dudndigt is die te Alkmaar de beste. Aan d'e baan hebben de ongeluk ken niet gelegen. Bij volgende wedstrijden zullen eventueel de veiligheidsmaartregelen tot het maxi mum opgevoerd wloriden. De heer Rdngers iddent eene jnotie ln. om het sport park voor motorraces niet meer beschikbaar te stel- len.Mr. Bosman besitrijK^ die motie. Het gaat zrt. niet aan dat de Raad optreedt als zedemeester. Als elke andere sport heeft deze er voor zijne ontwikkeling recht op zich uit te leven. Mr. Leesberg vestigt er de aandacht op, dart B. en W. geen vergunning hebben gegeven, dan nadat door de Bon. Motorwielrijdersvereeniging zoowel als door den Bond van motorrijders de baan was on derzocht, beproefd en goedgekeurd. De heer Oskan zou verlangen, dat alvorens op nieuw rennen plaats hebben de baan daiskundig wondt onderzocht en de veiligheid verzekerd is, .door het volkomen afsluiten van de afscheiding. De heer Wesferhiof dient vervolgens eene motie in, waarbij de Raad, gehoord de discussie als zijne meeninig uitspreekt, dat in het vervolg alleen dan races geoorloofd zijn, als de baan goed en de vei ligheid voldoende verzekerd, is én de baan door des kundigen is goedgekeurd. B. en W. nemen de motie over. De motie-Rimgers verwerpt de Raad met 12 tegen 5 stemmen, terwijl die van den heer Wester hof zonder stemming aangenomen wordt. De motie van Mevr. Aukus had betrekking op hert aanstellen van een verkeersagent bij het Scharlo, in verband met het daar gebeurde ongeluk aan een shchooljongen als gevolg van het kruisverkeer ter plaatse. De voorzitter deelde mede, dart hierin reeds voorzien is, wel niet op alle uren, maar in het bij zonder bij het uitgaan der scholen. De Raad besloot verder, de loonen deer school- schoonmaaksiters te herzien, wijzigde de verorde ning op hert heffen van een hoofdelijken omslag door •daarin eene bepaling op rte nemen, dart aanvragen om ontheffing of afschrijving moeten Ingediend zijn binnen drie maanden ma den afloop van het belas tingjaar of voorzoo ver ze betrekking hebben op ko hieren, waarvan de aanslagbiljetten na het elde van hert belastingjaar zijn uitgereikt, uiterlijk drie maanden na de uitreiking er van. De aanvang en het einde van het koeltijdperk van het giemeente- sladhithuis werd ter bepaling aan den Directeur over gelaten. De jaarwedden van de vakonderwijzeressen bij het onderwijs in de nujttige handwerken werd ge bracht vanf50—f74 op f80—flO'4 per wekelijksch lesuur, terwijl voor de schoolbibliotheken een nader crediet van f200 werd bewilligd. Vastgesteld werd eene verordening houdende be palingen in acht te nemen bij hert uitvoeren van wer ken ten behoeve dier gemeente, volgens welke voortaan het loon izai worden betaald voor de werk lieden bij collectieve arbeidsovereenkomst in het particulier bedrijf bedongen. In overeenstemming met het gevoelen van B. en W. achtte de Raad hert niet gewensdhrt eene bepaling op te nemen tot hert toelaten van- paritieefle aanbesteding, ter voorkoming dart bij één werk meerdere kapiteins op het schip aanwezig zullen izijn. Het primitief kohier der hon denbelasting stelde de Raad vast tot een bedrag van f3791. Na eene- zitting met gesloten deuren benoemde de Raad tot hoofd van het vervolgonderwijs den heer J. J. T. Booij, no. 2 der aanbeveling, met 15 stemmen tegen 3 op den heer J. G. Hazeloop, die in de eerste plaats was aanbevolen. Mej. G. J. van Wijk werd van de eerste gemeenteschool overgeplaatst naar de meisjesschool, ingaande 1 September a.s. Na tweede vrij stemming benoemde de Raad tot lid der Commissie tot wering van schoolverzuim den heer G. G. Steen, aftredend. De heer Westerhof (S.D.A.P.), niet aanbevolen, bekwam zoowel bij de 8erate als de tweede vrije stemming telkens 8 stemmen. Tot heel- en verloskundige aan het stadszieken huis benoemde de Raad Dr. J. M. van Dam alhier. Onder voorwaarde dat de kosten van het gewone onidealhoud voor hare rekening komen, kreeg de ver- eeniging „Alcmaria" de beschikking over de lokali teiten van hert waaggebouw in welke vroeger hert te legraafkantoor gevestigd is geweest, teneinde ter plaatse in te richten een bureau voor vreemdelin genverkeer. PROV. STATENVERKIEZING. Tot leden der Provinciale Staten van Noordholland zijn in de vacaturesJ. W. Matthijsen en W. de Vlugt door bet stembureau gekozen verklaard de heeren C. Tnomassen (S.D.A.P.) en mr. H. Bijleveld 'A.R.\ Wijl de laatste niet meer in deze provincie woont, zal in zijn plaats een ander lid aangewezen moeten worden. DURE REDDING. Men schrijft uit Muiden: Tal vau hengelaars op de Vecht op den wal en op de brughoofden. De laatsten mogen zich verheugen in de bijzondere belangstelling onzer jaugd, die nóg al levendig van aard is, niettegenstaande, of Juist door de warmte. Hoe 't zij, eensklaps een plons, cn.... een jongetjevan een jaar of 7 is van 't brugge- hoofd in de Vecht gevallen. Een inspecteur van den R. v. Arb. ziet uit de zaal van café Vechtzicht het ongeval, holt naar de plek des onheils en springt in motorrijderscostuum te water, duikt en brengt den kleinen drenkeling boven. Met behulp van bootjes worden beiden op 't droge gebracht. Doch.... de in specteur is zijn portefeuille met ruim f 200 kwijt. Kin deren hebben haar zien drijven en zinken. Na vijf uur dreggen door twee personen, nog niets terugge vonden. Een slechte belooning voor een menschlie- vende daad. EEN VERGISSING? Een tram-passagier in Den Haag kwam gistermid dag tot een minder aangename ontdekking. Hij had namelijk zijn actetasch, waarin zich 15 aandeelen h f 1000 bevonden, op het achterbalcon van den wa gen neergezet. Een andere passagier stapte daarna in en deponeerde zijn actetasch tegen die van den an der. Onderweg sprong de laatste reiziger evenwel van de tram en nam bij vergissing de actetasch met de f 15000 aandeeltjes mede. In de tasch, die hij achterliet, bevonden zich slechts waardelooze pa pieren. MELK EN TYPHUS. Te Delft is een tiental personen lijdende aan ty- phus. Men vermoedtkdat het gebruik van ongekookte melk de oorzaak is, daar alle patiënten melk betrok ken van denzelfden leverancier, den melkslijter Van der S. op het Zuideinde. In diens gezin zijn vier leden aangetast DE VISSCHEN EN DE DROOGTE. Zelfs de visschen ondervinden de nadeelige gevol gen van de droogte. Door die langdurige droogte is n.1. het water van dien aard, dat de visch ziek wordt en sterft. In verschillende wateren van Noord-Holland ziet men dan ook vele doode visschen drijven. Zieke visschen komen naar de oppervlakte van het water en zijn dan gemakkelijk op te scheppen of zelfs met de hand te grijpen. Een dezer dagen werd zoo ook een snoek van acht pond bemachtigd. Er is overigens in de binnenwa teren ook veel zieke aal. DE DROOGTE. Men schrijft uit Zevenaar: De anders zoo florissante landstreek „de Lijmers" is nu een toonbeeld van malaise. Klaver, rogge, ha ver, mais en aardappelen staan er even slecht bij. Hier heeft het dan ook nog niet geregend. De boeren zien met leede oogen hun vee vermageren en in prijs verminderen. De producten, als boter en melk, wor den zienderoogen minder en voor den consument duurder. In twee dagen sloeg de prijs van boter met 30 ct. per kilo en van de melk met 2 cent per liter op. Nu worden ook nog, tot overmaat van ramp, tal van boeren op hooge kosten gejaagd, doordien hun wei den, grenzende aan breede, diepe wateringen, niet van omheiningen zijn voorzien. Waar anders het blanke water de afscheiding leverde, ziet men nu een diepe, droge gleuf gronds, waar doorheen hon derden koeien trotsch stappend een vlucht maken van uit hun Jhonger-weiland, om in de buurt een kijkje te gaan nemen. Geheele kudden koeien van di verse eigenaren zijn in één groep bij elkander. De boeren haasten zich om de dieren terug te brengen en om afrasteringen te maken. Honderden handen zijn daarmee nu bezig. De toestand wordt met den dag benarder, daar de weilanden in onkenbare vlak ten veranderd zijn. Van honger staan of loopen de koeien den heelen dag; liggen ziet men ze nu weinig. TWEE ERNSTIGE ONGELUKKEN. Men schrijft uit Maassluis aan de „Amst.": In de vensterglasfabriek alhier hadden twee on gelukken plaats. Terwijl de werkman P. een stuk glas op den schouder droeg, brak dit en sneed hem een nekspier door. Het andere ongeluk was van nog ernstiger aard. Een broer van bovengenoemden V. zou een lorrie van een luehtspoorweg schuiven pre cies onder een bok. die aan een ketting hing. On verwachts echter brak hiervan het sluitstuk, met het droeve gevolg, dat de bok boven op den werkman neerkwam en dezen zoodanig kwetste, dat hij enkele uren later overleed. VAN DEN WAGEN GEVALLEN. In d?a nacht van Woensdag op Donderdag reed op den Hoogen Laarderweg te Hilversum een bela den hooiwagen, komende uit den Eemnesserpolder. De twee personen, die voorop zaten, hoorden op een gegeven oogenblik iets vallen, waarna ze stilhielden' en een onderzoek instelden. Het bleek, dat een 18- jarige jongeman, die boven op het hooi had gelegen, daaraf was gevallen en naar alle waarschijnlijkheid op zijn hoofd was terecht gekomen. De te hulp ge roepen geneesheer constateerde den dood door her senschudding. IN HET KAMPEMENT. Er bestaan thans te Schagen twee kampeerclubs. De eene zal weldra eenige dagen doorbrengen in de duinen tusschen Schoorl en Petten, de andere, die dit verleden jaar deed, heeft een verzoek tot de betrokken autoriteiten gericht om in de bosschen onder Castricum, staatsdomein, hunne tent te ma gen opslaan. IN HOOGER BEROEP. Naar wij vernemen zal de bekende zaak van J. v. d. Oord t® Moerbeek, op 5 Augustus voor de Recht bank te Amsterdam dienen. B ARSIN GERHORN, De schoolkinderen van hier hebben weder hun jaarlijksch feest gehad; op zeer enkelen na, die het er naar gemaakt hadden. De leerlingen der hoogste klassen zijn naar Am sterdam geweest en hebben daar Artis en Panorama bezocht én eene week later (Woensdag j.1.) is met de overigen een rijtoer gemaakt naar Bergen aan Zee en daarna over Alkmaar, Heerhugowaard, Nie- dorp en Winkel terug naar de school, waar nog een prijsuitdeeling plaats had. Hoeveel beslommering de uitvoering van een schoolfeest onvermijdelijk met zich moge brengen, de sympathie die feestvierende schooljeugd overal ert altijd ondervindt is opvallend genoeg om eenige ver goeding te schenken aan hen, die medewerken om zulk een feest goed te doen slagen, ongerekend nog de bevordering van getrouw schoolbezoek met het oog op de deelneming aan zoo'n prettigen dag. WINKEL. Vergadering der Witte Kruisafdeellng op 21 Juli 1921, ten huize van de wed. A. Wit. Tegenwoordig slechts 9 leden. De voorzitter heet de leden welkom, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Enkele ingekomen stukken worden na mededeeling gesteld in handen van het bestuur en waar het be treft financieels gevolgen, voor kennisgeving aan genomen. Van een tweetal instellingen zal ook al als gevolg van finantieelen nood geen subsidie meer worden ontvangen. De voorzitter brengt verslag uit omtrpnt het be handelde op de algemeen© vergadering te Amster dam, welk verslag dankbaar wordt aanvaard. Bij monde van den heer Ds. Nijenhuis Ockhuijsen brengt de commissie verslag uit omtrent het onder zoek dér rekening 1920. Alles is nagezien en in orde bevonden en voorgesteld wordt den penningmeester te dechargeeren. De rekening sluit 'echter met een nadeelig saldo van f620.35, en de vraag wordt ge steld vanwaar dit tekort De voorzitter deelt uitvoerig mede, dat dit is ont staan door jarenlange exploitatie van het tonnen- stelsel, dat 1 Januari j.1. aan de gemeente is over gegaan. Toen werd bepaald' de overdracht aan de gemeen te, stelde het bestuur voor het bezit te laten taxee- ren, doch in de ledenvergadering werd het voorstel gedaan alles kosteloos over te dragen en dit voorstel werd aangenomen. Er is toen niet gesproken en ge dacht aan een nadeelig saldo over het laatste jaar der exploitatie. Later is gebleken dat dit er was en het bestuur vraagt machtiging zich tot den Raad te wenden met verzoek dit tekort te willen dekken. De gevraagde machtiging wordt verleend. De secretaris brengt verslag uit over 1920, daaruit blijkt, dat in het bestuur geen verandering is geko men, dat het ledental omstreeks 280 bedraagt, dat in 84 gevallen materialen zijn verstrekt. Voor tubercu losebestrijding zijn 112 bezoeken afgelegd in 5 ge zinnen. De toestand der financiën is niet rooskleurig en dit geeft aanleiding tot het voeren van besprekingen over de vraag hoe zijn die te verbeteren en genoemd wordt verhooging van contributie. Het bestuur wordt opgedragen in de najaarsverga dering te komen met voorstellen in dien geest. Besproken wordt voorts over het nemen van maat regelen tegen hen, die het Witte Kruis alleen kennen als ze verlegen zijn. Ook wordt verwacht dat van eenige propaganda resultaat te verwachten is. Het bestuur zal ook dit nader onder het oog zien. De begrooting 1921 wordt daarna behandeld en vastgesteld, nadat iets is uitgetrokken voor propa gandawerk, b.v. drukkosten, en iets meer is geraamd voor contributie. De ontvangsten en uitgaven zullen daardoor f721 bedragen. Gesproken wordt over de ijsvoorziening en met waardeering wordt gesproken over het 's zomers kosteloos beschikbaar stellen daarvan door de zui velfabriek,, 's winters wordt het van Nieuwe Nie- dorp betrokken. Het aanschaffen van een ijskist stuit nog op bezwaren van financieelen aard. Van verschillende zijden wordt opgemerkt, dat de materialen in zeer goeden staat verkeeren, doch niet altijd even zorgvuldig worden behandeld in ver schillende gezinnen en vandaar dat in overweging wordt gegeven staangeld te laten betalen. Het be stuur zegt nadere overweging toe. De vraag wordt gesteld of een cursus Eerste Hulp bij Ongelukken niet dienstig kan zijn. Van medische zijde wordt echter medegedeeld dat daarvan niet veel vrucht te verwachten is, van die zijde wordt veel meer nut verwacht van een cursus voor de be handeling van zuigelingen, waarvoor spreker gaarne medewerking toezegt. Dankbaar voor de toegezegde medewerking, neemt het bestuur zich voor in die richting werkzaam te zijn en te weten zien te komen of daarvoor ook .deelneming te verwachten is. Met een woord van dank voor de geanimeerde be sprekingen sluit de voorzitter de vergadering. AARTSWOUD. Woensdag j.1., 's morgens ten 11 ure, werd alhier in bedrijf gèsteld de nieuwe windmotor voor den Braakp.older. Deze is van het fabrikaat „Energie" en werd geleverd door de firma Scholten en Pijper te Hoorn en opgesteld door den heer Wissekerke, smid te Kolhorn, terwijl de metselaar Deutekom en tim merman Leeuw voor de fundatiewerken zorg droe gen, onder leiding van den leverancier. Op het terrein waren aanwezig het bestuur en ver scheiden ingelanden, de burgemeester van Hoog woud, de heeren Jhr. Boreel en Van der Schroef, in genieurs van den Prov. Waterstaat. Verder afgevaar digden van verscheidene andere polders en de le veranciers. Liet het weer zich aanvankelijk niet te gunstig aanzien voor eene proefbemaling het wc s n.1. bladstil geleidelijk wakkerde de wind aan en stelde de motor zich in beweging. Hoewel de wind niet zoo sterk werd om den motor met volle kracht te laten draaien, was het resultaat toch verrassend. Belangstellenden werden door de leveranciers ijverig ingelicht aangaande de constructie en de werkwijze van den motor. Wij vernamen hieromtrent het vol gende: Het wiekenrad heeft een diameter van 7 me-' ter; is geconstrueerd op eeh toren hoog 10 meter en drijft een vijzel van doorsnede 70 c.M., welke het water tot ruim 1.50 Meter op kan voeren. Het ge heel maakt,een bijzonder soliden indruk, terwijl de afwerking in alle deelen valt te roemen. Wij werden ook nog gewezen op een nieuw systeem koppeling van de vijzelas aan den motor. De oppervlakte welke bemalen moet worden bedraagt 61 H.A., terwijl nog extra waterbezwaar bestaat in den vorm van een 12-tal gaswellen. Resumeerende, vertrouwen wij dat de nieuwe be- malingsinstallartie alhier zeer goed zal voldoen \en het waterbezwaar in dezen polder gemakkelijk zal beheerschen. Wij hadden juist bij den weinigen wind ruimschoots gelegenheid te constateeren, hoe licht de windmotor werkt .Wij kunnen dan ook het bestuur en ingelanden geluk wenschen met hun indertijd ge nomen besluit Hulde aan de leveranciers en degenen die hebben meegewerkt om het werk in zoo korten tijd te voltooien. ST. MAARTEN. Onze plaatsgenoote mej .A. Hagen, slaagde Zaterdag J.1. te 's-Gravenhage op het examen van de federatie voor stenografie (Groote) voor kantoorstenografie. EENIGENBURG. Maandagavond vergadering in de school aldaar, ter oprichting eener oudercommissie. Drie belangstellen den waren aanwezig, welke drie werden aangewezen als de commissie en wel de heeren A. Notteljnan, C. Dekker en Jc. Stroopei*. ST. MAARTEN. Donderdag werd ten Raadhuize alhier instructie gehouden inzake de vechtpartij W. Molenaar contra Veldman e.a., welke eerstgenoemde door deze vecht partij naar niPi) zegt krankzini.g is geworden Zoo ge noemde gevolgen bewezen kunnen worden, zal dit muisje nog een staartje krijgen. De heer Ledeboer, rechtercommissaris en zijn griffier waren voor deze zaak naar hier gekomen. WIE RINGEN In hert van Rijkswege ite den Oever te bouwen onrt- spanindngslokaal voor de arbeiders bij de Zuiderzee werken is tot conciërge benoemd de heer D. IJpma te den Oever alhier. In genoemd lokJaal zullen de ar beiders kunnen verkrijgen alcoholvrije 'dranken en di verae bieren. d« verzwakten, de zwaarmoediger, de bloedarmen, de onmaehtigen. Eiacht Hollandsche verpakking en Gebruiksaanwijzing n a

Schager Courant | 1921 | | pagina 6