MOLENZEILEN PIANO'S, VLEUGELS Gebrs. SPAJMJAARD, Muziek „Polyphona", „DE KOOPHANDEL", Bos' Atlas .V. v.h.TRAPMANCo. en Muziekinstrumenten, in Ie klas merken, ALKMAAR, LAHGESTRAAT, t.o. het Stadhuis. O. WESSANEH's KONINKLIJKE FABRIEKEN J. OTTER - Alkmaar. TWEE DEKHENGSTEN een best Werkpaar iemand op leeftijd Eerste Alkmaarsche Electrisch Champ. Pils en Limonadefabriek. Rund- en Varkensslagerij Reclames. Goede gewoonten, goede gezondheid. Kijkjes in Engeland. MUZIEK BEZOEKT Café WaagplBin 36, Alkmaar. Goede consumptie. Billijke prijzen. W- BOS. Flinke bergplaats v. Rijwielen De nieuwe druk van den groofen Boekhandel - Schagen. een tweepaards Bosmolen met tusschenmocliine, een Dnrschmachine met Stroo- sctiniver en een zgo goed als nieuwe cylinder Blaasbalg in Karldoek en Katoendoek. P. VAN DIJK Schagerbrug. Vaten te koop, Flinke Naaister G. A. C0NIJN ZOON, Alkmaar, Teakhont In balken alsmede in bestek gezaagd. Machinefabriek eu Ccnstructiewerkplaats PIET TOOL - HELDER. Dr. E. HOEKSTRA, BLOEDZUIVERENDE PILLEN ROODE HOESTPILLEN KLIER DRUPPELS Drie geneesmiddelen welke in geen gezin mogen ontbreken leveren tegen billijken prijs Llijnmeel merk „Ster" in geplombeerde zakken. Groetste voedingswaarde. Diverse Bronwateren etc. I Nieuwe zware Electr. Harley I Nieuwe vlakke Electr. Harley f 1600. Slagerij. HOOI. 8. 9000 pond be gewonnen HOOI. dubbele Wonim met flinke Tuin, 73 snees Have een Dienstbode Een minder goede gezondheid komt zelden zon der oorzaak. Personen, die te veel eten, zich orverwer- ken, te veel ronken, te veel alcohol gebruiken, Laat naar bed gaan en geen Iriidbaaimisfoewetging in do bui tenlucht nemen, moeten in gezondheid achteruit gaan. Hun leefwijze is te laken. Slechte gewoohten overladen het bloed1 met var- giftig urinezuur, dat zich ophoopt en de nieren ver- zweJkt. Want de nieren werken aJe bloed!liters; als zij gezond zijn, fllrtreertm zij de onzuiverheden uit het bloed', maar zij venziwakken bij overspanning. Bij zwakke nieren geeclhiedit de filtratie onvolko men en blijft het schadelijk urinezuur in het gestel achter. Dit ia de oorzaak van rugpijn, urlnekwalen, duizeligheid, onnatuurlijke loomheid, verlies aan ge wricht, aanleg voor waterzucht, ontsteking van de nieren of blaas, rheumatiische pijnen en zenuwach tigheid. Goede gewoonten verschaffen een goede gezond heid door afvoer van urineizuur en verlichting vin de taak der nieren. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u haerim bijstaan; zfl versterken zwakke nie ren, lenigen de urinekanalen; en regeldn de blaas. Zij slagen zelfe in gevorderds gevallen van nierwa terzucht, rtoeumo/tiek, steen en dergelijke urinezuur- kwalen. Gebruik Fosfcer'a Rugpijn Nieren 'Pillen indien noodig, iis op aichzell een goede gewoonte; jrij kunt geen verstandiger begin maken dan met ddrt speciale nietgienee'smiddel. Te Schagen verkrijgbaar bij de bekende drogisten a M.75 per doos. De positie van het Ministerie Lloyd George ia op het o< genblik niet gunstig. Terwijl het naar huiten feitelijk een groote kracht zou moeten kunnen toonen, wordt dat door aller lei binnen iandsche bijkomstigheden moeilijk ge maakt. Steeds weer brokkelt de regeerdugp-raeerder beid in het Parlement af. Nu weer om deize, dam weer etu die reden gaat een parlementslid hot coalitie- blok verlaten. Het mogen op zichzelf staande gevallen zijn, waar aan men geen groote waarde behoeft te hechten, maar het blijft een feit, dat langizaam maar zeker op deze wijze aan de hechthedid van het blok afl breuk gedaan wordt. De ge sollied enis heeft geleerd, dat dan dikwijls niet veel noodig is om eene regeering te doen dui kelen. Onlangs heeft de Coalitie-Unionist Colonél Ar- dher-Shee de coalitie verlaten, omdat hij zdclh niet vereenigen kon met de politiek van „achteruit krab belen" en nu heeft C.U. Colonel John Gretton het voorbeeld gevolgd en wel, omdat hij zich niet met de Iersche politiek der Regeerimjg kan vereenigen. Buitendien hebben ongeveer zestien Unionistische Parlementsleden getracht hun leider in het Lager huis, den Minister Au sten Chaanberlain te spreken te krijgen, doch zijn zij aiflgescheept, omdat de Mi nister geen tijd had. iDe Unionisten, dat zijn de conservatieven, zijn het over het ail-geaneen met de Iersche politiek der Regeering niet eens. Zij beweren, dat het beneden de waardigheid van Engeland is om te onderhan delen m-t een man als Valera, niet eens een Ier of Engelsahimjan van geboorte, maar feitelijk een Span jaard, geboren in Amerika uit een Iersche moeder. E'en man, die tot allerlei wandaden heeft opgehitst, in de gevangenis behoorde te zitten en dien men nu als President van de Republiek Ierland ais een ge lijkwaardige behandelt Jawel, zeggen anderen, dat is alles goed en wel, maar het is nu eenmaal een feit, dat de groote In Groot-BrftamdS vrede en rust wfl heb ben in eigen huls en men rekening moet houden mst het feit, dat het in Ierland heel ver gekomen la en men al w&t daar Inmiddels onstaan is, niet kan' wegcijferen. Anderen zeggen weer, men moet niet vergeten, dot we hier met teer verraderlijke kerels te doen hebben, die edgenliik alleen quasie toegeven, om dat ze wisten, dat de Regeering nu dusdanige mili taire maatregelen genomen had dat het handjsvol moordenaars en oproerkraaiers wei mores geleerd' zouden hebben, terwijl er quasi wapenstilstand is, allerlei moorden laten bedrijven, op onze tot mach teloosheid gedoemde kroontroepen. Maar, roept men deizen toe, vergeten jullile dan wat Lord Corso® en Lord Bdrkonheatd toen nog als Sir Edward Carson en Mr. F. E. Smitih bekend, des tijds in- Ulster geïmporteerd, de protestanten gewa pend hebben, zij, om hun protesrtantsche rechten t'3- gen de regeering te verdedigen. Men znet elkaar aan, de eene Engeflschman den ander en kan zich eigen lijk maar niet begrijpen, waarom dat Ierland toch altijd zoo'n wespennest blijft. Heden ziet h-et er niet naar uit aJtof de Engelschen vrede in en met Ierland zullen bereiken. Sir Ja mes Craig, de lekter van het Protestantsche Ulster, zoowel ais de Valera, de leider van het Katholieke Zuid-Ierland, zijn weer uiit Londen vertrokken, na dat er door Lloyd George een voorstel aan de Va lera is gedaan. Men vreest, dat Sir Craig, die al tevoren heenging, allerminst tevreden was met den gong van zaken en dat de Valera met zijn vriendjes gaat. overleg gen om meer te eischen. Toen ik gisteren langs Downingstreet, de offi cie ele woning van Lloyd Georige kwam, was de Va lera daar juist aan het confereeren en lagen troepen mensdhen op de knieën te bidden, de rozenkrans in de hand. Het deed mij alleronaangenaams aan, want ik had niet het gevoel dat hier eene devote menigte voor de evennaasten bad, moor vrees dat hier eene misleide menigte, waarvan de hartstochten zijn op gezweept, geknield lag. De hartstochten eenmaal opgezweept, worden niet £00 spoedig weer tot rust gebracht, noch in het ka tholieke, noch in het protestantsche kamp. Maar on tevredenheid heeft het bij velen in Engeland, vooral bij de conservatieven vemvekt dat men bijna hautain tegen Sir Graag en bijna neerbuigend tegen de Va lera was, terwijl toch Sir Graüg in heit oog van het gros der Engelschen de aan de Elmpire getrouwe Ieren vertegenwoordigt Natuurlijk maakt de oppositie in h-at Lagerhuis gebruik van de verzwakking der Regeering, door die ontevredenheid der Unionisten. Steeds probeert de Regeering te bezuinigen,steeds weer wordt er ge wezen, dat die bezuinigingen alschts het land ze'f betreffen, en juist fataal voor het land zijn, terwijl men elders millioenen om niets en voor niets weg amljt. Gaf laatst reeds de landbouwwet aanleiding tot een regeerlngsnederlaagi,, van de week werd er aan de Regeering wesr een nederlaag toegebracht. Het was geen groote nederlaag, slechts 2 stemmen, nl. 137 tegen 135, doch het bedenkelijke was, ten eer ste, dat er zooveel coalitieleden tegen de Regeering stonden en verder, dat er zooveel leden, die wel in het Parlementsgebouw aanwezig waren en tot de Regeertmgspor tij behoorden, weigerden naar de zit tingszaal te gaan om te stemmen. Verder heeft Asquith een scherpen aanval gedaan op de Regeering inzake de woningbouw. De afgetre den minister zonder portefeuille, Dr. Addason, is de Regeering daarover ook te lijf gegaan. Weliswaar heeft Lloyd George zijn ex-medewerker eenlg-e ont zettende onhebbelijkheiden naar het hoofd geslin gerd maar daarmede toch niet bewez-en dat Dr. Ad- dison ongelijk had. Altijd weer gaat het om bezuinigen, zoo ook bij dien woningbouw. Altijd weer wijizen de Kamerle den, en niet alleen die der oppositie, op de schat ten verslindende avonturen In Mesopotamië en Pa- lesttam. Altijd weer wijst Lloyd Gaoige er op, dat die twee avonturen onder Asquth's eerste-mdiiüstorschap zijn begonnen. Dat redt altijd weer de regeering. Maar hoelang nog? De „Times", het groote Engelsche ochtendblad, heeft al maanden lang steken gegeven aan het adres van Lloyd George. Verleden week i9 de Times in de ban gedaan, omdat het Lord Curson of Kedihston Engelands Minister van Buitenlandscho Zaken, al- leronbehoorlijk8t uitgemaakt heeft. Natuurlijk zat er iets waairs in, maar het lag er te dik op dan dat men er zich eigenlijk voor had moeten opwinden. Dat, la echter wel gebeurd. De ministerraad vindt, datj wanneer in een hoofdartikel een minister van Buaitenlanidsche Zaken zoo moedeloos onbeschoft wordt afgebroken, het blad, dat dat hoofdartikel pu bliceert, geen rekening houdt met het feit, dat dit blad „the Times" ook in het buitenland wordt ge lezen en dat onder de tegenwoordige omstandighe den de oogien van de heel© wereld op den minister van Buitenlandsche Zaken van Engeland gevestigd zijn en het slechts afbreuk kan doen aan Engelands goede kansen tijdens de gewichtige aanhangige bui- tenlamdsche conferenties, indien de betrokken mi nister o.a. wordt voorgesteld als een opgeblazen iemand, die uitsluitend in eigen oogen geen stom meling Is: Daarom werd hst vriendschappelijke la ken, w.aaroverheen die Times altijd bijzonder goed op de hoogte werd gebracht van de beste nieuwtjes op de depairtement van Buistenlarndache Zaken, door gesneden. Lord Nortcliffe vroeger mr. Hormsworth is Juist onderweg naar Amerika en heeft al per tele gram eenige vriendelijkheden gezegd, die meer be loven. In de andere bladen van Nortcliffe, de Daily Mail, Evening New\s en Weekly Dispatch zal ook wel zoo het een en ander gezegd worden. Dat kan pret tig worden. In het Parlement heeft Lloyd George al twee da gen achtereen vragen omtrent deize zaak moeten beantwoorden, waaruit bleek, dart de oppositie er munt uit wil slaan. Qui s'y frotte s'y piqué. Men had toch misschien beter gedaan het bewus te hoofdartikel te neg.eeren. Mijn vader zed tegen zijn zoons, als zij 18 jaar waren geworden en in zijn tegenwoordigheid moch ten rooken, dus In zijn oogen mannen waren ge worden: „Blijf uit de haniden van de politie en do „courantiers". Een wijze raadl De pers is een macht, een groote macht in de wereld. Het is niet te ontkennen, dart Lord North- cliffe met zijne bladen, maar vooral met de Daily Mail, gedurende den oorlog Engeland onschatbare diensten heeft bewezen. Steeds wijzende op hetgeen Duitschland' deed, steeds Engeland wijzende op zwakke punten, steeds de Engelsche bevolking aan sporende tot de grootst mogelijke krachtsinspanning Sir Harmaworth werd dan ook Lord (Vdscount) Northcliffe, vele zijner meidewerkers werden „Sir". Dit brengt mij op Sir Hlenry Deterding, een Ne derlander, waar Nederland' trots op mag zijn. Ik las over het feest va n,,Sir Henry" ter gelegenheid van het feit dat hij 25 jaar directeur van de „Koninklijke Petroleum" was; ik las ook, dat Sir Henry, och neen, ik bedoel da heer Detendding, aan dien Staart der Ne derlanden hert Straatje van Vermeer (een geschenk van f630.000) cadeau had gedaan en hoe Minister de Visser hem bedankt had o.a. voor de buitenge wone wijze, waarop de heer Deterding, neen ik be doel nu „Sir Henry" de onderhandelingen met Zijne Excellentie, had gevoerd. Ik kan mij dit zoo begrijpen, hoe die Nederlander, die 25 jaar lang in Engeland woont, die onderhan delingen „braad" gevoerd heeft. Die Nederlander, heeft zich nog moeten verdedi gen dat hij zeker Bngelschiman geworden was, om dat hii in dien Engelschen adelstand verheven was „Sir" (baronet). Natuurlijk is die man In den Engelschen adel stand veoherren, al lo h" Nateitoa'vc, .cotfal fcJJ de oogen der Engelschen ©en gro <t jmn Is, el is h dan ook maar „handelaar in petroleum", zooals z in den Haag gezegd zullen hebben, ten einde hen eene Koninklijke Naderlandsche onderscheiding tl onthouden. De heer Colijn deedhet leed, dat men den heei Deterddng niet „koninklijk gewaardeerd" had. Wel, het is Immers geheel in den lijn, zooals dai in Holland gaat. Ik weet van een geval dat iemand pioniersarbeid van groote berteekenis - waarvan dt Nederlandecha banken en industriooien thans nog profiteeren deed en iemand aan een ministei vroeg, waarom drie man geen koninklijke onder scheiding gekregen had', waarop die minister ank woordde, dat die man toch finantdeel voordeel bij dien pioniersarbeid kon behalen. Een Engelschman, die dit hoorde, zedde: „Well, i| my country thart man would have heen kmighted foi what he drtd". In Engeland zou een Engelsche heer Deterding op zijn jubilaum de gelegenheid gekregen hebbei, den Koning te bezoeken en dan diens ge luk.wen. schen in ontvangst ;e nemen èn een hoog© onderi I scheiding. Heeft men in Holland wel eenlg besi wat een eer het voor het land is,, eene instelling Koninklijke Petroleum „the Royal Dutch", zooa] zij over de geheele wereld bekend is, te bezitten. Ik heb eens ver in het Oosten gereisd met pracl tige introducties van de gezanten vain alle natie van beteekenis in het Oosten. Toen ik in treln-moe) lijkheden kwam, gaven al die introducties nde' maar bij de diplomatieke brieven lag er ook waarbij de „Royal Dutch" verzocht aan ieder, d' den brief mocht lezen, mij te helpen. Ik kreeg ee extra treinl Gratis cadeau, voor niertsl Ik heb helaas geen belang bij de Koninklijk Petroleum, dan dat wat ten slotte elk Nederlandi heeft, nl, dat ieder belastingbetalend burger van eei zoo reusachtige instelling profiteert, maar ik wee gelukkig de groote beteekenis van die wereldzaaj voor ons land en onze koloniën, dus voor ons N derlandsche „Empire". Ik weet ook, hoe vele benijders een man als Di terding moet hebben, zalfs onder degenen, die hei quasi hartelijk feliciteerden, ik weet ook, hoe moei lijk het is in Holland te „slagen", omdat men zoi vele gevaarlijke benijders heeft, die rusteloos sti ken, omdat zij zoo. klein zijn en slechts in eigeL oogen geen stoTrnrfcling, daarom moet men De ter ding, die niet tot een bepaalde „protectie kliek" be hoorde, dubbel bewonderen, geslaagd te zijn, wa zichzelf en wart zijne onderneming betreft. Maar zou de. heer Deterding geslaagd zijn, indie hij niet voor 25 jaar geleden uit Holland naar Er geland gegaan was, uit de omgeving van benauwd held en benijders, naar Engeland, waar alles „breed' wordt opgevat? De heer Deterding verklaarde een goed Nedarlaq der te zijn, maar hij zal zeker ook behalve hei „n a u w e" Straatje van Vermeer, wel de breed; opvattingen der Engelschen aan ihert Neder lanidscha volk ten geschenke hebben willen geveij Want ieder goed Nederlander die Engeland kent moet onwillekeurig steeds weer het „nauwe" val t ns lieve vaderland zien, tegenover het breede vat Engeland. Wanneer wij nu dezer dagen zien wat hier in d Engelsche „eigenhuis" politiek gebeurt, dan hebbel wij minder waardeering voor de „nauwe" opvattin gen die aanleiding geven tot een debat van spelde prikken, tot een sfcriid tussohen Regeering en Tiimej dan voor het breede gebaar waarmede de regee ring van Lloyd George tracht vrede te stichten ij het in burgeroorlog gedompelde Ierland. Wanneer nu de Valera of Sir Crartg of bedden e zijn aanhang niet slagen op het vredesvoorstel voj LI >yd George de toekomstige rust en vreds vod Ierland op te bouwen, dan zal de strijd opnieuw ontbranden en zal Groot-Britannië met geweld lei land tot rust moeten brengen. Maar vrede zal da' wp! voor immer uitgesloten zijn. De heer BOGERS, Welberg 118, Steenbergen. „Een heel jaar lang kon ik mij ternauwernood bewegen en ik moest overal en bij alles geholpen worden. Gedu rende 14 jaar had ik vreeselijk aan jicht geleden. Ik las in een der nieuwsbladen over De Witt's Pillen en nam er een proef mede. Na twee dagen was ik veel beter en na het gebruik van slechts een geringe hoeveelheid was ik absoluut genezen." voor Bruiloften en Partijen. Pianomuziek, Voordrachten, Feestartikelen. GRAMAPH00NS van I 30 lol I 350 PLATEN, steeds de nieuwste Verkrijgbaar in den goedkoopen Zuidstraa! 43 Helder. voor Rheumatiek en Rugpijn en andere ongesteldheden van de Nieren en Blaas. Prijs f 1.75 en f 2.75. De Witt's Pillen zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten over de geheele wereld. Indien moeilijk te verkrijgen, zend dan het geld aan E C. de Win Co., wester- baenstraat 154—156 te Den Haag en ge ontvangt het verlangde om gaand. Proefdoos gratis. Verkrijgbaar te SCHAGEN bij Centraal Drogist „Het Groene Kruis" en bij Gebr. Rotgans, dro gisterij, Molenstraat C 14. Beleefd aanbevelend, (met de nieuwe indeeling van Europa eaz.) ver schijnt voor het aanstaan de schoolseizoen Bestellingen wordeu REEDS NU gaarne aangenomen door TE KOOP: voor smids, bij C. VISSER, I Laat no. 27, Alkmaar. uiterst goedkoop en ilzerslerk, ook een groot dorschzeil voor oud. Beleefd aanbevelend, zeer geschikt voor welputten. Te vervoegen Vrijdag en Zater dag bij C. S1LVER, Oudesluis. gevraagd, voor verstel- en nieuw naaien, 't liefst kunnende costuum- naaien. 1 dag per week, omtrek Oude Niedorp. Brieven lett. Z Z, Bureau dezer Courant. HOUTHANDEL en ZAGERIJ. VRAAGT PRIJS AAN VOOR UW BESTEKHOUT. D0NDEHDA38 *lj DB QRA.AF t. BOHAOBN Reparatie-inrichting voor Locomobielen, Motoren en Landbouwmachines en andere werktuigen. VRAAGT EENS PRIJSOPGAAF. IN LEVEN GENEESHEER TE SCHAGEN. f 1.80 per doos van pl.m. 300 pillen. f 1.80 per flacon van pl.m. 300 pillen. f 2.— per flacon van 150 gram. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten en bij Apotheek HENRI SANDERS. Rokin 8, AMSTERDAM. Wormerveer - Opgericht 1765. Voedert uw VEE met Murwe Lijnzaadkoeken merk,,Ster" en W-L. uitmuntende door hoog vetgehalte. Alles gegarandeerd Zuiver. Eere-Diploma Parijs 1900. Neoeu Gouden Medailles Kantoor Toorenburg C 11. Telefoon Interc. No. 14. Hoofdagent der Beiersche Bier brouwerij „de Amslel" Amsterdam. f1700. Te bevragen aan het Bureau van dit blad onder letter A. Te koop, te Helder: een sinds jaren bestaande met volledige inventaris, 't welk een ruim bestaan oplevert. Te bevragen bij den makelaar P. BREGMAN, Helder. GEVRAAGD: een eenvoudig MEISJE of WE DUWE tusschen 30 en 40 jaar of ouder, als Wegens ontbinding der Venno schap bij inschrijving TE KOO de donkervos Stamboek- en Prem hengst „GARDUS" en de 31/, jari goudvosbles witvoet „YACK". De hengsten zijn te bezichtig Maandag 1, Dinsdag 2 en Woei dag 3 Aug. bij G. v. d. BOSC Voppeldijk, Houten bij Utrecht TE KOOP: keuze uit 2, waarvan 1 met Ve len, bij C. HARTOG, Winkel TE KOOP: Jb. BLAAUBOER, Markt, Sc] gen. UIT DE HAND TE KOOP e hecht en sterke te Anna Paulowna. Franco brieven onder lett. E aan het Bureau van dit Blad, TE KOOP: bij J. BIJWAARD, Schagen. Terstond gevraagd: bij A. v. d. OORD Kz., Moerbei Barsingerhorn. bij Weduwe alleen. Br. fr. lett. K, Hulppostkantoor Kolhorn. GEVRAAGD bij twee bejaar menschen Op goede behandeling kan rekend worden. Adres: L. PALENSTEIN, Krabbend» T.L«4ifirmAl!iailJl K'ereLfi'-'

Schager Courant | 1921 | | pagina 10