OOSTWIJK SPREEKT. Burgerlijke Stand. LOSSE KAAS. Marktberichten. Gemengd Nieuws. r wüPsssmjêJM, Ter bestrijding van <5® rup«A3\p'&agv. Ais in ltea~ viö den. sutoroogat ernstig bedreigt, is tibano bij de regeeiUng ©en voorst! aanhangig temaakt, noa op öo begrooting ten extra post van drie millioen te plaat sen, welk bedrag ter beschikking moet worden ge steld van bet ministerie van landbouw ter organi- seering van een pbytopatihellogiscben dienst. In de toelichting is er op gewezen, dat 'er verSboldene ge vallen zijn voorgekomen, waarbij men tot 250 rupsen op een suikerbietplant telde, en dat ook graan- en peulvruchten worden geschaad, OMGESLAGEN. Zondagavond is een tram' van de Tynemonth arad District Tr&mway Company door het weigeren der remmen in een bodht onider aan een helling t© Horifa Shielto omgeuüagien. De tram zat vol passagiers, van wie er vier op slag gedood zijn en 20 gewond. On der de gedooden zijn twee vrouwen. DROOCjoIS maand. Juli ia de droogste maand geweest, welke Enge- {Land in 80 Jaar tijds heeft meegemaakt. Slechts op vijf dagen is èr een meetbare hoeveelheid neerslag gevallen, met als grootste hoeveelheid neerslag Het gemiddeld aantal uren zonneschijn in Juli te Londen was 200, of 43 pet. van den gwheelen tijd, dat de zon aan den hemel staat. Greenwich telde B74 uren met zon, welk getal in de laatste Jaren is overtroffen in Juli 1887 inett 277 en in Juli 1011 met 820 uur. Op 27 van de 81 dagen was de temperatuur booger dan normaal. De hoogate temperatuur te Greenwirfh was 04 graden, wat nog 3 graden blijft onder het re cord van 15 Juli 1881. Het tekort aan neerslag ten opzichte van het gemtüddeMe sinds Januari As 6.0 voet waaraan Juli voor 2.2 voet schuld heeft. Behalve in de eerste maand des jaars is de neerslag elke maand beneden het gemiddelde gebleven. collectieve levensmiddelenverschaf fing. In de laatste maanden is er in de «owjet-bladen herhaaldelijk gesproken over de noodizakelijkbeid van „collectieve levensmlddelenrerschafllnfl", Er worden thans ook eenige proeven mee genomen De St. Petersburgsche Prawda geeft aan, wat hier onder verstaan moet worden. Het bllad schrijft: „Wat is dat voor een ding, de collectief-verzorging? zullen velen vragen. Het wil dit zeggen: het perso neel van een bepaalden dienst krijgt een hoeveel heid levensmiddelen, die voor (tot personeel in zijn geheel bestemd is voor een bepaalden tijd. Hoe klei ner dus het personeel is, hoe meer ieder krijgt. Als het personeel ingekrompen wordt, maar de arbeids prestatie in haar geheel dezelfde blijft, blijft de hoe veelheid levensmiddelen ook dezelfde. Dit is dus prikkel tot béter werken met minder personeel. Daar het arbeddsresult&at de hoeveelheid levens middelen bepaalt, hebben allen er belang bij de tra ge en slecht wenkende elementen te verwijderen Dat lijkt wat grof, zegt het blad, dat men heil zoekt in het onheil van anderen. Maar het is noodzakelijk geworden de administratie en de bedrijven van de vele zwakke elamenten te zuiveren en aan de de gelijke weikers daarentegen een wat beter bestaan te geven. Het blad erkent wel, dat het onderbrengen van die te verwijderen zwakke elementen moeilijk heden zal kunnen geven. Het valt ook niet te ontken nen, tot het al heel weinig communistisch van ge dachte ngang is en zelf zouden de niet-communisti- sche arbeiders in West-Europa een dergelijk stelsel als te ruw-kapitalistisch van de hand wijzen. Vrouwelijke Burgemeesters enz. in België. Uit Brussel, 2 Aug. De Kamer heeft zonder disonssie het ontwerp aangenomen, waarbij vrou wen het recht krijgen het ambt. te vervullen van burgemeester, wethouder, ontvanger of secretaris, Gehuwde vrouwen moeten machtiging hebben van hun echtgenoot. Zij kunnen niet aan het hoofd van de politie staan. De Cholera in Rusland. Uit Kopenhagen, 2 Aug. „Politiken" ver neemt uit RigaOfficieel wordt medegedeeld, dat er een hevige eholera-epidemie in het district Samara woedt. In de stad Samara alleen komen dagelijks 400 nieuwe gekallen voor. Locomotieven voor Rusland Uit Stockholm, 2 Aug. De eerste locomotie ven, welke door de Sovjet-regeering in Zweden zijn besteld, zijn thans te Trollhattan afgewerkt en zullen dezer dagen of per spoorweg via Hapa- randa, of" met een stoomschip, van Gothenburg worden gezonden. Öuizend machines zijn besteld voor de som van ongeveer 230 millioen kronen. De bestellingen geven werk aan pl.m. 20.000 arbeiders. Professor Lomonosof houdt toezioht over de zaak. palingvergiftiging. Uit Antwerpen, 1 Augustus, Te Borgerhout zijn 5 personen door een palingvergiftiging gestorven. Er zijn nog dertig menschen ziek, maar niet levens gevaarlijk. gemeente broes op langendijk. Ingeschreven gedurende de maand Juli 1921. Geboren: Trijntje Wimpje, dochten van J. Boeken- «tein en J. Kramer. Alberdlnai dochter van C. de Geus en G. de Ruiter. Willem, roon van D. Visser en W. Haanstra. Cornelis Jacob, zoon van Jac. Weder en K. Lindeboom. Immetje, dochter van J. Madderom en J. Schoen. Ondertrouwd: Johan Vreman en Grietje van der Molen. Getrouwd: Evert Nobels te Singapore (bij volmacht) en Jantje Groen. Johan Vreman en Grietje van der Molen. Overleden: Geene. GEMEENTE NIEUWE NIEDORP. Ingeschreven over de maand Juli. 1OT. GebortsWillem Cornelis, v. SVilleM Woudt en Simontjo Speels. Jacob,' zoon van Dirk Dop en' Guurtje Water. Trijntje, dochter van Simon Kat en Maria, de Vries. Gehuwd! WlllebrordeS HermSnus Bierman, oud BI [aren, wonende te Oude Niedorp, en Vrouwtje de Boer oud 80 (jaren. i Overleden: te Alkmaart Klaas Blokker, oud BI Ja-' ren, weduwnaar van Antfo BooiJ. Maaltje Tijsen, oud 79 Jaren, weduwe van Piotcr Maats. gemeente barsingerhorn. Ingeschreven over de maand Juli 1921. Geboren: Pieter Jan Cornelis, zoon van Jaa Schaap en van Neeltje Tonmaat. Ondertrouwd: Cornelis Brsebaart en EHsabetih ven Stlipriaan. Dirk Wilhelm Slot en Aaltje Schar ger Arie Kossen en Maria Neeltje Ruurds. Getrouiwd: Cornelis Breebaort en Elisabetih van Stiprlaao. Overleden: Jan Butter, oud 60 jaren, echtgenoot van Maantje Dikker. Anna Zwaan, oud 76 jaar, we duwe van Jam Bronder. Antje Kooij, oud 19 jaren, echtgenooto van Haraa Liefhebber. Syraon Kiatver, echtgenoot ven Neeltje Er!ka, oud 64 Jaar. 1841. Sta lezer, sta eens stil en leen me een wijl het oor, Wat 'k verhalen zal, valt waarlijk zeldzaam voor, Ik- heb er door geleerd nooit onbedacht te klagen^ Maar al mijn lief en leed den Schepper op te dragen. 1841. Toen in 't genoemde jaar de winter was vervlogen En 't rund in dart'le vreugd de muffe stal verliet En boom en beemd en veld met groen was over- (togen, Toen hoorde ik op mijn erf een vroolijk dank* [baar lied. Dé lente was zeer schoon, zoo schoon als menschen [wenscben. Mijn weide ruim voorzien van malsch en ieugaig Igras, Mén zag geen bloem of struik door koude of wind [verflensen. 't Scheen dat het zomer waar plaats dat het lente [wai. Maar nauw'lijks was de maand van Juni aange- [broken, Of't koest'rend zonnevuur verborg zich voor 't oog Terwijl steeds bui op bui het aardrijk kwam be stoken, En 't nat in stroomen viel, al stortend van omhoog. Den gacschen zomer door zag men den regen vallen En 't schoone veldgewas lag als verslagen neer. 't Vernielend zwalpend nat drong over dijk: en [wallen, Ook was mijn groene wei herschapen in een meer. Den dijk van 't Overdiep zag ik helaas bezwijken. Mijn huisman zag beangst naar voeder voor het [vee, Hij moest van de eene wei vaak naar de and're [wijken. Toen hoorde ik op mijn erf het klagend ach eri [wee. Ook was voor 's maaiers zeis heel weinig neer te Tvellen, Wat nog werd thuis gehaald kwam dof in berg [oi schuur. De hooge nood begon al meer en meer te knellen. Was aan die goede God geen vader dernatuur? Reeds vroeg zag ik het vee de stallen weef be trekken, Van Wijnmaand tot in Mei bleet ik in winterdos. Toen zag ik welgemoed het vee weer veldwaarts [trekken En 't vroolijk jub'lend lied klonk weer langs veld [en bosch. 1842. Koest'rend schoof de zon haar stralen op de weeke [aardkluit neer, Alles mocht weer adem halen, alles juichte God [ter eer. En 't aardrijk als verstorven, 't werd als 't ware [opgewekt. Overal was vreugd' en leven, alles was opnieuw [verkwikt. Maar de hoop werd weer verijdeld, anders had het [God beschikt, Spoedig zag men met verlangen naar den milden [regen uit, Maar geen droppel zag men vallen, anders was [Gods raadsbesluit. Ik zag mijn weide en erf verdrogen, roodgeblakerd [door de zon, En 't hooiland gaf schaars voedsel, 't was te luttel [wat men won. Daag'lijks hoorde ik de klachten van de nijv're [boerenstand Ach wat moet er van ons worden, wat gedaan voor [vee en land En de prijs zinkt daag'lijks lager van het zuivel- [gevend veel Red ons, goeddoend opperwezen I was schier daag- [lijks aller beê. n God, die trouwe Zoo brak de herfstmaand aan, en [Heer, Zag van zijn hoogen troon op 't dorstend aardrijk [neer. Toen viel de regendrop als lafenis naar beneden En 't gansche aaidrijk werd herschapen in een [Eden, Weer zag ik 't veld getooid met boterbloem en [gras, 't Scheen dat Septembermaand 't begin des zomers [was. Toen zag ik weer het hooi de schuren binnen rijden Zoo werd het droevig leed veranderd in verblijden. Men vond in Wintermaand nog nauw'lijks vee op Jstal, Nog was er rijkelijk gras, zoo hier als overal. 1843. Zeg lezer, moogt ge ook eens de kroon der grijs- [heid dragen, Vergun aan Oostwijk dan een twee- h drietal [vragen. Hebt ge op een Louwmaandsdag gegraasde waar [gesmaakt, 't Zij boter, hetzij kaas, dienzelfden dag gemaakt? Dat mocht Jan Dorregeest op mijnen grond beleven En 't heerschap heelt die waar tot een geschenk [gegeven, Dat prijkte op den disch van Alkmaars achtb're [hoofd. Wie had in 't vorig jaar deez' uitkomst zich be- [lootd Beloofdet gij wel ooit de aangename tijden, Dat men 's jaars vijfden dag het vee nog kon ver beiden Dat is hier op mijn grond met 15 stuks geschied. Geloof mij, wie gij zijt, zaagt gij het ooit voor dezen, Of zult ge het immer zien, hoe jong ge ook moogt [wezen, Dat op Drie Koningsfeest, den zesden Louwmaands- [dag Het melkvee in de wei verzadigd nederlag? Ga, lezer, nu uw weg, maar wil van Oostwijk leeren Om nooit bij nat of droog met God te murmu- [reeren, Want Hij, die 't gansch heelal uit niet geschapen Blijft steeds dezelfde God, die elk het nuttigst [geeft. Tn. DORREGEEST en SITBRECHJE KORT. (Ook bestemd voox leveranciers aan -kaasfabrieken.) Er wordt thans veel losse kaas gemaakt, zoowel op boerderijen als in fabrieken. De weersgesteldheid, de abnormaal droge, warme zomer werkt dit zeer in de hand. Dit is voor ieder, die bekend is met de oorzaak van dit kaasgebrek, volkomen duidelijk. Maar die weet ook, dat men niet machteloos staat tegenover de kwaal. De gisting, die in de jonge kaas optreedt, wordt veroorzaakt door bacteriën, dat zijn uiterst kleine, levende plantjes, slechts bij zéór ster ke vergrooting te zien. Bij, het bacteriologisch onder zoek treft men ze in een losse kaas in grooten getale aan. Bij de bestrijding of om het schadelijk gebrek te voorkomen (wat het verstandigst is) heeft men 2 dingen te doen: le. de besmetting der melk met die bacteriën zooveel mogelijk te voorkomen en 2e. de ontwikkeling en schadelijke uitwerking (gas- senvorming) der bacteriën tegen te gaan. Wat heeft de melkproducent-kaasbereidep nu te doen? De melk kan op verschillende wijzen besmet wor den oa. door onvoldoende reinheid bij de melkwinning. Van een vuile koe krijgt men vuile melk, die veel kans geeft op het maken van losse kaas. Men denke maar eens aan het 'verband, dat er bestaat tusschen het brak worden van het drinkwater voor het vee of plotselinge verandering van voedsel (eerste weidedagen, etgrosn) en de kans .op het gebrek los tengevolge van diarrhee bij de koeien. Een vuile koe moet eerst opgeknapt worden. Een heel voorname besmettingsbron der melk is het melk- en kaasgereedschap. Het is aan te raden, om dit eens zorgvuldig na te zien. Zijn er naden, of andere gelegenheden, waar melkresten aan den schoonmaak kunnen ontsnappen, dan moet daar in voorzien worden. Een goed soldeerder weet daar vaak wel raad op. Melkgereedschap dat versleten is, worde door nieuw de g e 1 ij k vervangen. De reiniging moet zorgvuldig en doelmatig ge schieden. Eerst koud water omspoelen, dan met goed heet sodawater, "(dit is onmisbaar) daar na naspoelen. En ten slotte, wanneer de gewone schoonmaak afgeloopen is, dient het gereedschap, voor zooverre het oppervlak in aanraking komt met de melk, nog overgoten te worden met kokend heetwater. Men verwijdert dan het besmette aan hangende boenwater en doodt de smetstof (daarom moet het kokend heet water zijn). Verder is het'een groot voordeel, dat het melkge reedschap gauw droog is, zonder dat men gebruik behoeft te maken van een doek of lap, waarmede men het gereedschap weer besmet. Het moet gauw droog zijn, want achterblijvende vochtdruppels ge- Ven gelegenheid tot bacteriënontwikkeling. Plaats het metalen gereedschap maar goed in het voor de bac teriën schadelijke zonlicht. Aan het laatste naspoelen van het gereedschap met kokend Heet water hecht ik groote beteekenis, om dat de ervaring in de praktijk opgedaan, mij het nut daarvan heeft geleerd. Ik tref op een boerderij zelden deugdelijk boenwa ter a&n; in den regel is het besmet met de bacteriën, welke onder daarvoor gunstige omstandigheden rij zing in de kaas veroorzaken. De toestand is gunsti ger op boerderijen in diep gelegen polders, waar men het genot heeft van voortdurend stroomend norton- water, mits men er partij van trekt en niet door de onpractische inrichting het water laat bederven. Het spreekt wel vanzelf, dat het naspoelen met ko kend heet water vooral in dezen tijd in de eerste plaats noodzakelijk is, wanneer men iets wil doen om het gebrek los te bestrijden of te voorkomen. En toch kost het heel veel moete de menschen er toe te krij gen, om dezen maatregel in toepassing te brengen. Eerst moet men een tijdlang heel slechte kaas ge maakt hebben. De tegenzin kan niet voortkomen uit bezwaren met het oog op de uitvoerbaarheid. De praktijk heeft dit bewezen. Het geeft iets meer werk en kost wat brandstof, maar wat beteekent dat te genover de voordeelen eener grootere bedrijfszeker heid? Maar hoe komt het dan wel, dat men er niet aan wil om deze besmettingsbron te stoppen? Bij mij heeft zich de meening gevestigd, dat men in het algemeen door gebrek aan inzicht in het wezen der Taak niet gelooft aan haar groote beteekenis. Er be staat in het algemeen op de boerderijen gebrek aan vakkennis omtrent het product melk en de bereiding van kaas en boter. En dan loopt men gevaar zich te laten misleiden door een gedachtengang, die aanne melijk lijkt, doch in werkelijkheid valsch is. Zoo zegt men: „Ik heb geruimen tijd dat water gebruikt en toch steeds een goed product gemaakt; dus dat wa ter doet geen kwaad". En dan stelt men zoo graag deze opvatting als de „praktijk" tegenover de mijne als de „theorie". Als iemand in de gelegenheid is om practische kennis omtrent kaasgebreken op te doen, dan is het toch wel een zuivelconsulent, die de practische ervaring niet van één boerderij, maar van zoovelen verzamelen kan! En die practische ervaring van verscheidene jaren heeft mij geleerd, (ik mag hier wel herinneren aan de mededeelingen in mijn jaarverslagen) dat het boenwater op de boerderijen en kaasfabrieken een belangrijke bron van besmet ting ln verband met het optreden van het gebrek „los" vormt. Het is heel goed mogelijk, dat verdacht water op een boerderij gedurende geruimen tijd gebruikt wordt, en het met de kazerij toch goed gaat. (Bij navraag blijkt het dikwijls, dat de aanduiding „vrij goéd" beter op haar plaats zou zijn). Immers een kaasbereider neemt reeds allerlei maatregelen om de ontwikkeling der schadelijke bacteriën teg .n te gaan, en gelukkig heeft hij in goed zuursel en sal peter goede hulpmiddelen, die het kwaad min of meer beteugelen kunnen. Verder is de toestand van den put op de boerderijen dikwijls gaandeweg slech ter gew-ien o.a. omdat de nortonwellen aanmerke lijk vetA-vakt zijn. Doch omstandigheden kunnen ook gunstig wor den voor de ontwikkeling der gassenvormers; b.vl in een tijd als nu. Zij kunnen in grooter aantal in het water voorkomen, of wat van nog meer betee kenis is, virulenter (levenskrachtiger) worden. Doet men nu niet verstandiger met de besmetting der melk zooveel mogelijk te voorkomen, dan met het er op te wagen, in de hoop de schadelijke bacteriën te kunnen bedwingen, en een nog vrij j?oed product te maken? Het streven van den kaasbereider moet zijn de kans te vergrooten, op het voortdurend bereiden van een uitstekend product. Hij doet dat, door als vaste gewoonte aan te nemen het na spoelen van het gereedschap met kokend heet water. En dit moet dan goed geschieden; met woorden komt men er niet, en evenmin, wanneer het wordt overgelaten aan iemand, wie men het niet kan toe vertrouwen. Men doet dit werkje dan liefst zelf! Een leverancier aan een kwasfabriek zal inzien, dat hij met anderen de schuld kan dragen van het ma ken van losse kaas in de fabriek. Wat besproken is voor den zelfkazer, geldt ook voor hem; en hij moest hierin medewerken ali ondervindt hij de ge volgen niet op zoo'n zichtbare, hinderlijke wijze, doch eerst later bij de uitbetaling. Maar het bedrijfswater in de fabriek zelf moet dan toch in de eerste plaats deugdelijk zijn en dit is op vele plaatsen niet het ge val. De ervaring heeft reeds dikwijls geleerd, dat de slechte bron in de fabriek een ware bron van be smetting der melk was en de oorzaak van het kaas gebrek los. Wanneer in het algemeen de verantwoor delijke personen, de directeuren en bestuursleden der kleine fabrieken meer vakkennis bezaten, dan zou den ze het beter inzien en het verstandiger vinden direct wat geld te besteden voor het verkrijgen van goéd bedrijfswater, dan eerst zooveel geld te verlie zen door de losse kaas waarvoor men een goede norton had kunnen laten maken. Tot zoover over de voorkoming der besme'Ung van de melk met gasvormende bacteriën;, in de :".e plaats zou ik bespreken de middelen om haar ontwikkeling tegen te gaan. Wanneer de avondmelk te roomen gezet wordt, moet zij vlug en zoo laag mogelijk gekoeld worden. Iedere graad, dien men wint, is van invloed. Door een goed zuursel toe te voegen, brengt men een ^root aantal krachtige melkzuurbacteriën in actie, die de ontwikkeling der gasvormers schaden. Maakt men losse kaas, dan is het gebruik van zuursel beter dan dat van lange wei, omdat deze laatste afkomstig is van de (besmette) melk. Het gebruik van salpeter (1 eetlepel op 100 L. melk) tegen het los is van ouds bekend en is dikwijls oen goed middel gebleken om de gassenvorming door de bacteriën eonlgen tijd te verhoeden, gedurende wel ken de melksuiker, waaruit de gassen gevormd wor den, is omgezet. Wie salpeter toevoegt, doet go^d ook wat zuursel te gebruiken, om het smerig blijven der korst te voorkomen. Hoofdzaak blijft de zorg voor hel; tegengaan der besmetting der melk. Den invloed van de melk van .verkeerde" koeien op het gewone gebrek „los" acht lk- niet zoo groot; natuurlijk dient deze* slechte melk wel buitengesloten te worden van de verwerking. Hoorn, 1 Augustus 1021. Dr. L. T. C. SCHEIJ. ANNA PAULOWNA, 2 Aug. Groote aardappelen (6.50 a 9, drielingen £0.50 4.00. alaboonen f32.50 a 97.50, anttboenen 232 a 37, aardapp., kriel (3, alles par 100 Kg. LANGEN ÖDIJKER GROENTENVEXLING, Br. op L. Z Aug. Bloemkool, -lo soort f 15.60 a 24.80, 2e soort f2 a 4.80, per 100 srtuks. Roode kool (8.50 a 10.70, gele kool f 12,90 a 14.90, wtitte kool f 9.40 a 12,20, per 100 Kg. Wortelen f 5.90 a 9.70, per 100 bos. Julia miuiizen f 7,80, Sclhotsdhe muizen f 7.60 a 10.70, school meesters f 7.3Ö a 9.30, blauwe f 8.60 a 9.50, eigenhei mers f5.70 a 9,20, drielingen f4,20 a 5.80, kleine f2,80 graaijes f 8,90, duc f 6.50 a 8,20, ziLviernap f 18 a 21,60, gele nep f 16.70 a 17,30, drielingen f 6.40, slaboonen f 36.50 a 37,70, alles per 100 Kg. Aanvoer: 3500 st. bloemkool 160000 Kg. roode kool, 7350 Kg. witte kool, 8000 Kg. gele kool, 8155 boa wor telen, 800 Kg. nep, 84700 Kg. aardappelen, 112 Kg. slaboonen. PURMERENty 2 Aug.# Op de heden gehouden markt waren aanvoer en pry- zen als volgt13 stapels kleine «fabriekskaai f 78, m. rijksmerk f82, 41 stapels klein© boerenkaas, f76, miet rijksmerk f80, 3 stapels commissiekaas met rijksmerk f84, 8 stapels Goudsche kaas f68, met rijksmerk f70, 1361 Kg bote.r (2.60—2.80, p. Kg., 320 vette koeien £1.301.65 per Kg., 235 melk jen geldek-oeien f350 —650, per stuk. 40 stieren, 3 paarden f250—400, 40 vette kalveren f 1.60—2, per Kg. 261 nucht. kalveren f1855, per stuk. 424 vette varkens, zouterij'f 1—1.04 per Kg., slacht- f 1.04—114 per. Kg., 57 mag. var kens f3065 per stuk, 211 biggen f 16—26 per stuk, 778 schapen f2850 per stuk, o08 lammeren f 1828 per stuk. kipeieren 112.50—13.50 per stuk, 39 bokken. NOORDERMARKTBOND, Noordscharwoude. 2 Aug. Schotsen© muisenn f6.70 a 9.,20, Julia f7.90 a 8, koksianén f7.40, duken f6.90 a 8 school meesters f6.50 a 9.30, eigenheimers 16.70 a 8.40, graafjes f8.20, blauwe aardappelen f8.10 a 8.50, drie lingen f3.60 a 7.70, kleine f3 a 3.40, spercieboonejn f33 a 34.60, snijboonen f40.10, tuinboonen f3.10, zil veruien f8.60 a 10.40, drielingen f 12.30 a 13.40, nep £'19.50 a 22.80, grove uien f 9.10 al 1.10, drielingen £9.30 a 12.30, nep f 16.20 a 17.80, gele kool f 12.50 a 14.40, roode kool £7.90 a 10.10, .witte kool f 10.20 a 12, alles per 100 Kg. Boswortelen £9.80 a 11.70, per 100 bos, Bloemkool £18.50, 2e soort fl.70, per 100 stuks. WARMENHUIZEN, 2 Aug. Roode kool f8.50 a 9.40, gele kool £14.10, witte kool £8.90 a 9.70, zilveruien f6.20, idem nep f 19.50, idem, drielingen 19.70, schoolmeesters f7.80 a 8.60, negentigvoud f7.90, blauwe aardappelen f9.10, eigen heimers f 8.10, Aanvoer: 17500 Kg. aardappelen, 750 Kg. zilvernep, 14900 Kg. roode kool, 1000 Kg. gele kool, 3300 Kg witte kool. MEDEMRLIK, 2 Aug. Aardappelen: groote muizen f2.10 a 2.40, kleing muizen fl.30 a 2.30, koksche £1.90 a 2, borgers fl.70 a 1.80, bonte f 1.65 a 1.80, blauwe fl.70 a 1.95, per 25 Kg. Roode kool f 7.80 a 8.70, per 100 Kg MUNITIE-ONTPLOFFING. Uit Berlijn, 2 Augustus. Te Kragoejewatsj zijn 2 munitiemagazijnen zijn in de lucht gevlogen, waar bij vele personen om het leven zijn gekomen. Men meent hier te doen te hebben met een terroristischen aanslag. ZONNESTEEK IN ITALI6. De „Times" verneemt uit Rome: Uit verschillende deelen van Italië worden negentien gevallen van zonnesteek met doodelijken afloop gemeld, waarvan er zich tien te Venetië voordeden. ENRICO CARUSO. f Een Reu ter-bericht uit Napels meldt het overlij den van Enrico Caruso, de wereldberoemde tenor zanger. EEN HANDELSEXPEDITIE NAAR SIBERIë. Uit Londen, 2 Augustus. Gisteren zijn uit Liver- pool twee schepen vertrokken om deel te nemen aan de handelsexpeditie naar Siberië, die door de All Russian Cooperative Society is georganiseerd. Er zullen nog drie andere schepen aan de expeditie deelnemen, w.o. twee Britsche schepen, die uit Ham burg en Noorsche havens zullen vertrekken. In het Jjsgebied zal de expeditie geleid worden door een van de grootste en nieuwste IJsbrekers. Kapitein Sverdrup, die zich aan boord van don IJsbreker zal bevinden, is uitstekend bekend met de vaart op de Karazee en de Siberische rivieren, want hij was de rechterhand van Nansen bij de tochten van dezen Poolreiziger. De schepen hebben een algemeene la ding aan boord en zullen waarschijnlijk met Siberi sche producten terugkeeren. Naar de „Daily Chron- icle" verneemt, hopen zij diep door te dringen ln het Russische Poolgebied, wellicht tot Ómsk en Krasno- jarek, een afstand van 2000 mijl. De Poolreiziger ka pitein Rextine zal hydrographische en barometri sche opnamen doen ten behoeve van technische doel einden. ERNSTIG TRAMONGELUK. Zondagavond is te North Shielda in het noord oosten van Engeland een der groote tramwagens met imperiale, die van Cohitleef-Baij op weg was naar Tynemouth, terwijl het stortregende op een helling in den weg ontspoord en omgeslagen. Vijf passa giers werden gedood en qen twintigtal meer of min der ernstig gewond. OVERAL WATERGEBREK. Naar men uit Essen meldt, heeft de aanhoudende droogte al in verscheidene streken van West-Duitsch- land tot groot watergebrek geleid. Te Aken is het gebrek zoo groot, dat heele dijken van water versto ken zijn, zoodat het er per as moet worden aange voerd. Te Eupen (dat thans Belgisch gebied is) is het drinkwater gerantsoeneerd. De inwoners mogen per dag ten hoogste 5 L. leidingwater gebruiken. Uit andere plaatsen in Rijunland en Westfalen komen soortgelijke berichten. BRUTALE STRAATROOF. In Marseille is eergisteren op klaarlichten dag oen brutale straatroof gepleegd. Dc kassier van de Com pagnie du Phoenix liep met een bedrag van 40.000 rrs. in een tasch door de Rue du Bjereeau, op weg naar het hoofdkwartier van de maatschappij, toen hij door vier mannen gewapend met brownings, aange vallen werd. Voordat iemand tusschenbeido kon ko men, ontrukten zij hem de tasch mot het geld en maak ten zich uit de voeten. HET NUT VAN EEN WEEK REGEN. Naar do „Times"-correspondent te Bombay, (Britsch Indië,) meldt, heeft daar kort geledon een regen, wel ke eon week lang aanhield, wonderen verricht. Er ïs thans weer overvloed, terwijl er voor kort nog- gerechte vrees voor een algenujene hongersnood, althans inj Noord-Gujarat en Kathiawar bestond, seint hij, In de eerste drie weken is hier geen reg^n meer noodig; alleen de rijst kan nog iets verdragen. Wanneer dit weer nog wat aanhoudt, en de landbouw werkzaam heden niet te vroeg heginnen, kan Bombay een goede opbrengst van broodkoren, een uitstekenden katoensei zoen en oen voldoenden gras- m hooioogst verwachten

Schager Courant | 1921 | | pagina 2