Binnenlandsch Nieuws. orrwBlan, «taa? ttn «dmdat., «aar WMSdB, al* lerongolukkigat zou wepan. (Hij bad deze meest sombere redevoering, die nü ooit over Pereië bad gehouden, met groote droef heid uitgesproken^ Wij zullen nu de verdere gebe ar tenissen in Perzië moeten afwachten, waarbij zeer zeker van invloed zal zijn, welk beeld Sovjet-Rus land in d'e naaste toekomst zal gerven. Wanneer wij ons nu met Mesopotamdë bezag hou den, dan moeten wij er op wijzen, dat niet Lloyd George, doch Asquiith voor dit avontuur verantwoor delijk is. Maar de eigenlijke zondebok is Wdmstor, Spencer Churcfaill, die ondar Asquitb mindotei? was en bet avontuur toen aanraadde en nu onder Lloyd George Minister van Koloniën is en het goed praat. De veldtocht begon in November 1914. Een Ja&r later, in November 1915, werd Generaal-Majoor Town^hedd gedwongen op Kut-el-Aimara terug ta trekken en daar door de Turken omsingeld en be legerd. In 1916 trokken de Russen van hun kant en de EngeLscben met nieuwe troepen op, docb alhoewel de Turken voor de Russen moesten terugtrekken en deze in April 1918 Trebizonde namen, kwam bet niet tot het ontzetten van Generaal Townshend. want tot 8 maal oe wisten de Turken de Engel- schen bij Samuaiya tegen te houden. Den 29e n April 1916, na 143 dagen belegerd te rijn, moest Townshend zich overgeven. De uitgehongerde troe pen hadden echtar alle krijgsvoorraad kunnen ver nietigen, Nu had werkelijk Engeland na het sluiten van den vrede niet beter kunnen doen dau Meaopo- tamië weer te verlaten, maar ongelukkigerwijze meenden eendge Pan^AreMsoh gestetmlde Engelschen met Churchill aan het hoofd, d'at Enigeland hier eene roeping te vervullen had. Edgenaarddg is, dat door degenen, die dat be pleitten een Duitsch historicus werd aangehaald, die in hst einde van.de 18e eeuw geschreven had: „de „rijke, vruchtbare vlakten van Mesopotamië en As- syrië, welke eens werden 'bebouwd door een volk rijke natie en gedrenkt door middel van verras „sende kvachtsinspanning van menschelijke nijver heid, worden nu bewoond of liever verwoest door „zwervende stammen, Arabieren. Zoolang deze „vruclilhare landen zullen blijven onder eene re- „geering of beter gezegd eene anarchie van de Tur- „ken, zullen zij woestijnen zijn,- waarin de natuur „sterft door gebrek aan de opkwae-kende bemoeienis „van den menaoh." •Engeland meende nu door het aanleggen van we gen, spoorwegen en het irrigeeren van het land Me sopotamië, d'at voorheen de graanschuur was van de wereldrijken der oudheid, weer tot vruchtbaar- heüJd en voorspoed te kunnen brengen. Verteden jaar werd een der Engelsche Ingenieurs van het irrigatiewezen en een paar Engelsche dis trictscommandanten door Arabieren vermoord, waarover wellicht in dit blad nog een feuilleton zal verschijnen. Churahill meent, dat door het stichten van Ara bische koninkrijken en het aanvankelijk subsidiee ren daarvan, zoowel als van de reeds bestaan ie Sta ten, waarvan men trouw verwacht, op den duur, rust en voorspoed, het deel van Mesopotamië üal worden. In Bagdad is de door Engeland naar voren ge schoven candidaat-koning van Emir Feisal, wel is waar welkom geheeten, maar velen betwijfelen, of er ook afgevaardigden van Kurdistan en van de Emirs uit Arabië en Mesopotamië waren om Feisal als hun vorst te erkennen. Men zegt, dat Feisal macht zal hebben, zoolang er Engelsoh goudi en En gelsche troepen in Bagdad zullen zij. Veie vertrou wen Feisal niet ten opzichte van Palestina, en even min diens broeder Emir Abdullah, van Trans Jor- dania, alhoewel die ook door Engeland gesubsi dieerd wordt. De Franschen vertrouwen ben ook geen van beiden ,ten opzichte van hun Syrië. De Fransche politiek van steun aan de Turken, ook als erfgename van het Kalifaat, is natuurlijk in strijd met de door Engeland thans in Mesopota mië gevoerde politiek, waarbij feitelijk het Kalifaat in handen gespeeld wordt van de Arabieren. De wensch der Arabieren is een Kalief, die zal we zen een Arabische prins uit den stam der Koreiigfh Ia dat nu het belang 'der Engelsche belastingbe talende burgers om schatten te offeren -voor een doel, dat nog wel in strijd ia met de wenachan der geallieerde Franschenl De Regeering zegt, dat zij nu verplichte, de poli tiek in Mesopotamië door te zetten., omdat Enge land anders een mal figuur zou slaan. Anderen zeggen, hebt ge beloften gedaan, zeg dan. liever nu: „tot hiertoe en niet verder", want gij zult weer tot verdere beloften overgaan en ten slotte zal de belof te niet gehouden kunnen worden en dan la Enge land nog erger gecompromiteerd. Behalve plm. 04.000.000. p.st. voor 't terugbrengen der troepen zijn voor Mesopotamië en Palestina teza men 100.000.000 p.s. uitgegeven Als men rekent dat Mesopotamië ruim' twee millioen en Palestina zes honderdduizend inwoners heeft, dan stemt dat toch wel tot nadenken. Churchill begroot voor 1922*23 de kosten op 11 millioen p.st. voor Mesopotamië en 2 mdilioen p.a. voor Palestina. Die twee millioen Pond voor Palestina zijn velen een doorn in het oog. In Engeland wordt bezuinigd en in Palestina smijt Engeland steeds maar mil- lioenon weg. Buitendien zegt men het volgende. Voor de Balfour declaratie leefden in Palestina Joden en niet-Joden, vredig naast elkaar. Maar se dert de {stichting van het „Joodeche National Te huis" is hat land van melk en honing oen land van twist, oproer, bloedvergieten en bolsjewistische pro paganda geworden- Een Amerikaansch lid van de Palestine National League beweert, dat het Zionisme zoowel een gevaar voor de wereld als voor de Joden zelf is. Hij verge lijkt het streven der Joden in Palestina met hét droombeeld der Pruisen ten opzichte van 'n Duitsch Wereldrijk en zegt, dat da Joden evenmin vopr een camp d'état en behoeve van hun droombaeld te rugschrikken als de Pruisen dat deden terwijl zit, evenals deize laatsten geweld boven recht plaatsen. Hij wijst op het feit hoe vele Joden van beteeke- nis zich van het Zionisme afwenden, hoe de chris telijke missies, zoowel als de Paus het Zionisme af keuren. Hij vraagt wat ter wereld de Joden toch be zielt om van de daken of te roepen, dat Palestina bran toebehoort, terwtjï 9w t-w©© duizend lasur verstreken zijn, seuórt zij 6r woonden. Er is toch een grens voor elk eigendomsrecht. De geheele Palestina^beweging maakt de Joden niet populairder in Engeland. De Joden genieten hier een vrijheid, alleen ge ëvenaard met Holland. De hoogste betrekkingen staan evenals bij ons voor hen open. Maar er wordt evenals bij ons in de laatste jaren wel eens aan de Joden als gewenschte burgers ge twijfeld. Hun voortdurend streven naar politieke macht, het daarbij gebruik maken van den invloed der magonnieke loges, het steeds toch op elkaar stemmen, maakt, dat, waar gedurende den oorlog gebleken is dat èn onder de O.W.ers èn onder de kottinghandelaren in alle landen, de overgroots meerderheid Joden waren, men niet zonder zorg be denkt hoe eerst de felste socialisten, later de felste bolsjewisten Joden waren, hoe niet alleen in Rusland maar in Oostenrijk, Hongarije, Oostenrijk en Duitsch- land en Holland de Joden de communisten-leiders zijn. De vereerders van iemand als Lord Beading, den onderkoning van Engelsch-Indië, zijn toch huiverig geworden en bedenken weer met schrik dat de bols jewistische Russische gezant in Perzië, Rothstein, een Jood is. Men vertelde mij onlangs het volgende: In den oorlog handelden drie broeders met den vijand. De een was Moses Meijer in Berlijn, de ander was Abra ham Meijer in Amsterdam, de derde was Johnes Miller in Londen. In Holland heeft men niet die naamsveranderingen als in Engeland, maar in Amsterdam ziet men bij voorbeeld hoe een christen-wethouder der vrijzinni gen verdrongen wordt door een Israëliet en met dat doel tevoren zelfs uit het partijverband geduwd werd. Men kijkt onwillekeurig naar de evenredigheid als men ziet het aantal Joden in Kamer, Staten en Raad. Zoo gaat het in Engeland ook. Het is daarom voor de Joden in het algemeen geen voordeel, hstgeen in Palestina geschiedt. We laten het moord- en brandgescbreeuw nog daar, ieder maakt propaganda op zijn manier, maar liet heeft schatten geld gekost. Betaald door de Engelsche belastingbetalers. Het zal nog schatten kosten, te betalen door de Engelsche belastingbetalers. Sympathie en geld betalen zijn twee zeer- uiteen loopende zaken. Daarom is de bloedzuiger F'alestl- na hier niet sympathiek. Maar evenmin de andere twee: Mesopotamië en Perzië. Lezeres en lezer, verbaast gij zich, wanneer ik a ■vertel dat hier gisteren opgericht is eene vereeniging tot bescherming van den belastingbetaler! Aan het hoofd staat Lord Inchcape, de scheepvaartkoning, terwijl tot de oprichters behooren tal van vooraan staande mannen in politiek, industrie, handel en landbouw. Het lidmaatschap bedraagt .5.(pl.m. f3. voor personen en 1.1 (pl.m. f 13) voor corporaties. U zult er nog wel eens meer over hooren. Maar ontegenzeggelijk zal deze vereeniging veel sympathie ook bij den minderen man hebben. De Engelsche soldaten, die in Palestina en Me sopotamië geweest zijn, voelen allerminst voor een steun aan de Joden, die hun veel minder sympathiek voorkomen dan de Arabieren. De propaganda, die door de Engelsche regeering indertijd onder de troepen in Mesopotamië gemaakt is, heeft geen doel kunnen trcifen. Het is voor Engeland een harden slag dat de poli tiek in Klein-Azië, Mesopotamië en Palestina niet alleen op zich zelf geen succes is geweest, maar dat de gevolgen daarvan elders zoo fnuikend werken. Het is voor Engeland een harde noot om te zien hoe, nadat in Maart eene overeenkomst werd getee- kend tusschen Groot-Britannië en Sovjet-Rusland, waarbij vastgelegd werd dat „de Sovjet-Regeering „zich zou onthouden van eenige poging, gebruikma king, hetzij van militaire of politieke macht of „eenige andere vorm van actie of propaganda om „volkeren in Azië in eenige wijze van actie tegen „Britsche belangen of het Britsche Rijk op w zet- „ten", dat reeds in April in Perzië een Sovjet-gezant kwam om Juist datgene te doen wat Engeland zoo graag veilde vermijden. De belastingbetalers in Engeland vreezen dat al deze ellende komt doordat de Engelsche politiek in Palestina en Mesopotamië ondeugdelijk en te kost- kaar is en slechts aan alle volkeren toont dat Enge lands macht en Engelands schatkist niet onuitput telijk zijn. Terwijl inmiddels Sovjet-Rusland! stookt eis hitst in Transcancasie, Afghanistan, Kurdistan en Perzië en daardoor het Britsche wereldrijk, dat een bolwerk is tegen het bolsjewistische gevaar, tracht te verzwak ken. Zal dat naar Britsch-Indië overslaan of zal de Brit sche Regeering op grond van het Maart-tractaat hét aanranden der Engelsche belangen in Britsch-Indië kunnen verbieden? Men vreest dat deze vraag ont kennend zal moeten worden beantwoord, terwijl vast staat dat de inkomsten, die Engeland eertijds trok uit den levendigen handel in de Perzische Golf, heb ben opgehouden. De Engelschman ziet dus inkomsten verdwijnen en uitgaven als een spook verschijnen. Hij weet dat de lasten der Engelsche staatsburgers ontzettend zijn en het maximum zeer nabij zijn. Hij ziet daarbij een halfslachtig, zwak optreden als het gekwansel met Sovjet-Rusland in tegenstelling .met de oude traditie van Engelands buitenlandsche po litiek. Die oude traditie was ook dikwijls gekruid met de meest ontzaglijke blunders, maar die blunders wer den aanvaard en krachtig hersteld met de koppig heid, die door de eeuwen heen Engeland zijn positie als machtig wereldrijkverschaft heeft, het Engel sche volk in de wereld heeft doen eerbiedigen en vree zen. De parasieten Palestina, Mesopotamië en Perzië knagen aan Engelands traditie, Engelands prestige. ST. PANCRAS. De voetbalvereeniging Vrona vergaderde ten huize van den heer H. Gerritsen met bijna alle leden. Na opening en lezing der notulen, welke onveran derd werden goedgekeurd, gaf de penningmeester een overzicht van zijn beheer. Ontvangen was f S3551, uit gegeven f 524.47alzoo een voordeelig saldo van f 71A8K. De rekening werd, gehoord de kasnarteners, die alles in orde hadden bevonden, goedgekeurd. Men besloot om de uitgeloofde medaille van den heer H. Gerritsen niet meer te spelen, doch wel om het terrein beschikbaar te stellen, zoo vreemde ver- eenigingen daarvoor worden uitgeDoodigd. Het bestuur stelde voor een fietstocht te organisee- ren, wat algemeen werd goedgevonden, evenals het aanschaffen van een insigne in de kleuren van Vrona. Medegedeeld werd dat na de gehouden competi ties de vereeniging is overgegaan in den Noordhol- landschen voetbalbond en zoo mogelijk met 3 elftal len. Aangekocht zullen worden doelnetten en een kalk wagen, terwijl werd goedgevonden do shirt te voor zien van een oranjestreep in de lengte. Medegedeeld werd dat pogingen in 't werk worden gesteld om de vereeniging de beschikking te geven over een wisselprijs, terwijl de idéé naar voren werd gebracht, om te komen tot een eigen terrein. Hierna sloot de voorzitter met dank voor aller me dewerking de vergadering. ST. PANGRAS. De heer A. Wagenaar Jbz. is herkozen als lid van het bestuur der Banne St. Pancras. HEIDEBRAND. Uit Otterloo, 2 Aug. Vermoedelijk door vonken uit een locomotief ontstond gisteren brand in de heide aan den weg naar Oud-Reemst. Over een groote oppervlakte breidde de brand zich uit. Door een groot aantal werklieden en belangstellenden werd de brand juist voor een groot bosch gestuit. Het terrein behoorde aan de gemeente Ede. ZUINIGHEID AAN OORLOG! Men schrijft aan de „Residentiebode": „In Soest op den eersten stand koopt het Departe ment grond voor.... een marechausseekazerne f23 de M2. en degradeort hierdoor bovendien de omlig gende villa's en het zusterziekenhuis vlak daartegen over! Overal elders kon het Departement van Oorlog grond voor f3.krijgen in Soest! En zoo is 't overal met de marechauseekwartieren". GEEN VEEPEST. Uit Druten, 2 Aug. Het te Druten gestorven stuk vee is niet aan de veepest, maar aan miltvuur ge storven. DE VLEKZIEKTE. Uit 's-Heerenberg, 2 Aug. In deze gemeente ko men op verschillende boerderijen gevallen van vlekziekte onder de varkens voor. Een aantal var kens reeds bezweken. OUD-MINISTER DE VRIES. Naar „De Tijd" verneemt, zal oud-minister De Vries niet zooals aanvankelijk verluidde tot burge meester van Arnhem, maar in plaats van mr. Ever wijn benoemd worden tot Regeeringscommissaris in verband met het aan Duitschland verleende crediet. DOOR DEN REGEN GEBLUSCHT. Uit Almelo, 3 Augustus. Door het draaien van den wind heeft de veenbrand te Vriezenveen giste renavond een gunstige wending genomen. De brand weer uit Almelo, wien eerst het werk door den ver- stikkenden rook belemmerd werd, kon nu met kracht optreden. De brand woedde in de richting van het kanaal Almelo-Vroomshoop en werd daar gestuit. Voor uitbreiding hoefde men toen niet meer te vree zen. De ontruimde woningen konden weer betrokken worden, hoewel de wacht nog werd gehouden en met blusschen werd voortgegaan. De spoorlijn Almelo— Mariënberg loopt dwars door het gebied van den brand en de treinen hadden de grootste moeite door den verstikkenden rook heen te komen. De spoorbaan moest voortdurend geïnspecteerd worden. De regen van hedennacht heeft den brand zoo goed als geheel gebluscht. De schade is nog niet bekend. DE RADEN VAN ARBEID. Naar het „Centrum" verneemt zal het aantal Raden van Arbeid in den loop van het volgende jaar ver minderd worden, van 39 tot 25. DE KONINGIN EN DE PRINSES NAAR NOOR WEGEN. Men meldt uit Amsterdam: De Koningin en de Prinses zijn per stoomschip Me- rope van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot- Maatschappij van hier vertrokken tot het maken van een vacantiereis naar Noorwegen. De reis wordt me degemaakt door twee freules Hardenbroek, waarvan de jongste een 12-jarig meesje als gezelschap van Juintje.medegaat; voorts door baronesse Sloet van Mf veld, hofdame, belast met de opvoeding van de Prinses, kapitein-luitenant ter zee A. ten Broecke Hoekstra, adjudant van de Koningin, en dr. Carstens uit Utrecht, als geneesheer. Eindelijk bevinden zich aan boord, behalve het per soneel, een seiner van de marine voor het onderhou den van verbinding door middel van seinen met Üe begeleidende torpedobooten #n een marconist. De Merope staat onder commando van kapitein Ten Klooster, een der gezagvoerders van de Maatschappij. De reis zal drie weken duren, uit en thuis. Het vertrek geschiedde, overeenkomstig den wensch van de Koningin, die immers incognito reist (als gravin van Buren) geheel zonder ceremonieel. Toen de Koninklijke auto's, waarmede de reis van Apeldoorn naar hier gemaakt was, aan de loods voor de kade stilhielden, waren daar slechts ter ontvangst aanwezig twee leden van de directie der Maatschap pij, de heeren Paul den Tex en S. M. D. Valstar. Bo vendien woonde het vertrek bij, de hofmaarschalk jhr. Boreel, die echter de reis niet meemaakte. De Koningin werd aan boord verwelkomd door kapitein Ten Klooster en de verschillende leden van haar kleine gezelschap. Hartelijk was vooral de begroeting met de twee freuletjes Hardenbroek. Daarna is de Koningin dadelijk opgewekt hare appartementen gaan zien. Eerst zag men Haar met de Prinses op het benedendek, daarna op het bovendek. Hier bleef zij tot de tros was losgegooid en de Merope zich langzaam, met behulp van sleepbooten van den wal verwijderde, om, voorafgegaan door het bootje van de havenpolitie, aan boord waarvan zich de havenmeester, de heer Van de Poll, bevond, op te stoomen naar IJmuiden. De „Merope", waarmee de Koningin naar de Noor- sche fjorden gaat, is gisteravond half negen te IJmui den in zee gegaan. WIERINGERWAARD. Blijkens de gehouden veetelling zijn in deze ge meente aanwezig: 206 paarden boven 3 jaar, 64 paar den beneden 3 jaar, 21 springstieren, 753 melk- en kalf koeien, 233 stuks ander mestvee, 215 stuks jong vee boven 1 jaar, 322 stuks jong vee beneden 1 jaar, 1554 schapen boven 1 jaar, 1239 lammeren, 32 geiten, 329 varkens boven 6 weken, 139 biggen, 400 kippen ge boren in 1921, 993 oudere kippen. OUDKARSPEL. Gisteren, Woensdagavond had) de openbare verkoop plaats van de huizeen en het bouwland, eigendom van de erven van wijlen den heer A. Pelt. Het huis vroeger door den eigenaar bewoond is gekocht door mej. wed. J. Dissel voor f3420.het huis daarnaaststaande en bewoond door den heer J. Ruis, werd gekocht door den heer J. Marsman voor f2010. 24 Snees bouwland, genaamd de Paaschweid, gele gen aan den Winterweg. Kooper de heer Jb. Eecen voor f71 per snees. 42 Snees bouwland genaamd de Weideakkers, gele ven ten oosten van do Dergmeer. Kooper de heer KI. Zeeman te Noordscharwoude voor f58 per snees. 9 Snees bouwland, genaamd De Tesselaar, gelegen ten oosten van de Dergmeer. Kooper de heer C. Hui- berts voor f 56 per snees. 10 Snees bouwland bij de Krommezool. Kooper de heer W. Bakker te Noordscharwoude voor f 48 per snees. 13 Snees bouwland gelegen aan de Z^varsloot. Kooper de heer W. Stam alhier voor f77 per snees. OUDXARSPEL. Het woonhuis, eigendom van den bewoner den heer Hovenier alhier, is door onderhandschen verkoop overgegaan in handen van den heer A. van der Veer, vrachtrijder alhier. BEMIDDELING AFGEWEZEN. De waarnemende Burgemeester van Amsterdam de heer WJbaut, heeft geprobeerd als bemiddelaar op te treden in de Hotelhedr ij f-staking. De patroonsbond1 wees deze bemiddeling af, om dat het met 't tegenwoordig bestuur van den Bond van Hotelpersoneel niet wensebte te confereeren. WARMEN HUIZEN, Liefhebbers van het tooneel staat een mooie avond te wachten, daar de heer Slikker voor Maandag .der kermis de „Wilsons" heeft geëngageerd, met hun nieuw successtuk „Gekocht en Betaald". WARMENHUIZEN. Tijdens de Godsdienstoefening in de Herv. Kerk alhier op Zondag 31 Juli jl. werden door de Zang- vereenaging „Varia" eenige nummers ten beste ge geven, w.o. de zangstukken waarmede onlangs op den wedstrijd te den Helder oen 3en prijs werd be haald. Prachtig klonk de zang in 't ruiime en goed bezette kerkgebouw, en zeker was Ds. (Hordoom de tolk van alle 'hoorders, toen hij na afloop van den dienst een woord van dank sprak, en hoopte dat „Varia" meermalen tot opwekking en verhooging van onze Godsdienstsamenkomsten zich in de kerk zal laten (hooren. SCHAGERBRUG. Onder voorzitterschap van den heer K. Kant ver gaderde Dinsdagavond 2 Augustus ten lokale vaa den heer J. Broer de Harddraverijvereeniging „De Voorwaarts". De notulen werden onder dankzegging aan den secretaris, den heer W. Klok, goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren \V. Klok en G. Visser te St. Maartensbrug werden herkozen. Besloten werd dit jaar wederom een harddraverij te houden, uitsluitend voor geregistreerde paarden, terwijl gereden zal worden onder het reglement der Ned. Harddraverijvereeniging. De hoofdprijs zal minstens f250 bedragen, terwijl bij flinke inschrij ving het plan bestaat dit bedrag tot f 300 te verhoo- gen. De entreeprijzen voor de terreinen werden weer be paald op f 1.— en f0.25. Als bewijs van de animo voor de harddraverij zij vermeld, dat staande de vergadering voor f100 bij drage werd geteekend. De bestuursleden nemen op zich weder lijsten bij de liefhebbers van paardensport te presenteeren en d<> wensch wordt uitgesproken dat er flink zal wor den geteekend. Eenige discussie volgt over het plan tot plaatsing van een consumptietent op het terrein. Het resultaat der besprekingen is dat een tent zal worden ge plaatst cn de plaatsing zal worden verpacht uitslui tend aan leden onzer harddraverijvereeniging. Hierna sluiting. SCHAGERBRUG. Vergadering van do af deeling Zijpe en Omstreken •der Hollandsehe Maatschappij van Landbouw op Woensdag 3 Augustus, dec avonds 8 uur, ten lokalo van den heer Broer. Voorzitter de hoer K. Kant, secretaris de (heer A. Brak. Voorzitter opent de vergadering, zijn voldoening uitsprekende dat de presentielijst door 21 leden ia geteekend. De notulen geven den beer H. Rezelman aanlei ding tot de opmerking dat niet is besloten tot het houden van do tentoonstelling, doch alleen als de lijst voor het waarborgfonds voldoende werd getee kend. Is die lijst nu voldoende geteekend? De heer W. Nieman antwoordt, bevestigend. De heer J. dè Moor meent, dat de notulen bet be sluit juist weergeven. Alleen de heer Rezelman bracht zijn stem uit met de bijvoeging dat de ten toonstelling alleen dan zou moeten worden gehou den als voor het waarborgfonds voldoende werd ge teekend. De heer Brak wijst 'op de vergunning van de ver loting, waarvoor de prijzen aangekocht worden op de tentoonstelling. Enkele ingekomen stukken worden voor kennis geving aangenomen, waaronder ook de circulaire over steunaanvrage der Broekema-stichting. De vergadering oordeelde bet beter, waar in de gemeente weinig tarwe werd verbouwd, dat niet de afdeeling steun toezegde. Waren er leden die van bun belangstelling wilden doen blijken, dan zouden zij dat beter persoonlijk kunnen doen. Aan de orde kwam de vaststelling van het pro gramma voor de tentoonstelling De tentoonstelling zal worden gehouden op Maandag 12 September. En kele wijzigingen worden in het programma aange bracht. Zoo zullen de beide rubrieken „vette koeien" vervallen, in verband met de tegenwoordige malaise. Opgemerkt werd, dat eerder een rubriek .^magere koeien" zou kunnen worden ingevoegd. Van den heer E. Dz. Govers te Alkmaar was een schrijven ingekomen, waarin erop word gewezen, dat de indeeling van do rubriek wolvee. zJ. wijzi ging vereischte, daar het ongewenscht ls. dat ver schillende type's tegen elkaar uitkwamen, doch dat meer rekening diende te worden gehouden met de tegenwoordige fokwijze. Overeenkomstig den wensch van den heer Govers wordt het programma gewij zigd. Het idee-Broer, om inplaats van geldprijzen medailles beschikbaar te stellen, werd' niet voldoen de ondersteund, Bespreking festiviteiten. Voorzitter zegt, dat vorig Jaar is gehouden een concours hippique en een wed strijd in versierde rijtuigen en fietsen. De deelname voor den wedstrijd in versierde rijtuigen en fietsen was te gering, doch er dient iets gedaan te worden om do tmenschen hier wat te houden. De heer J. Tuinman wil bij het concours hippique ook meer-spapnen doen mededingen en de heer Broer wijst op Opmeer, waar een dergelijk concours werd gehouden. Na eenige cLuscuissi© wordt besloten, concours hip pique te houden voor enkele en voor twee- of meer spannen. Voor elke rubriek worden prijzen v. f 40, f 25, flOe.fö vastgesteld, benevens een prijs voor het schoonste geheel. De aandacht zal worden gewijd aan de goede af sluiting van het terrein, waar het concours hippique zal worden gehouden. Tot voorzitter van de tentoonst elMngscoramissie wordt in de plaats van den heer H. Rezelman geko zen de heer K. Kant. De heer Rezelman oordeelde het beter, dat de af- deolingsvoorzitter ook was de voorzitter van de ten toonstellingscommissie. Onder dankzegging worden door den hoer Broer prijzen van f 15, f 10 en f 5 beschikbaar gesteld voot de beste afstammelingen van dien hengst Taquin, 1-, 2- en 3-jarig. Nog wordt mededeeling gedaan, dat de bekende voedingtabel, die jaren in het bondscafé gehangen heeft van den wand is gevallen en gesneuveld. Aan het Bestuur wordt overgelaten of een nieuwe lijst om do tabel zal worden gemaakt. Hierna sluiting. VEENBRANDEN. In het Notterveen, ten Noorden van Wierden, woedt een hevige veenbrand; eveneens in het Aamsveen bij Lonneker. ERNSTIG VLIEGONGELUK. Uit Zierikzee, 3 Augustus. Hedenmiddag half vijf is 1 uitenant-vliegenier De Brüyne met een waar nemer met het Ned. militair vliegtuig „Radio" op een weiland bij Zierikzee neergestort. Luit. De Bruyne werd ernstig, de waarnemer licht gewond- Het vlieg tuig is totaal vernield.

Schager Courant | 1921 | | pagina 2