Burgerlijke Stand. Marktberichten. Predikbeurten. Gemengd Nieuws. Het einde nabij? EEN GEHEIMZINNIGE RIOOLFUT. De Telegraaf meldt: Uit Amsterdam, 3 Augustus. Onder den Admi raal de Ruyterweg ligt een zeer lang riool, dat vele jaren geleden voor 't gemak gelegd werd in een oude droge sloot, die ter plaatse liep, waar thans de weg zich uitstrekt. Tien jaar geleden begon de bestrating boven het riool te verzakken, waarop dit blootgelegd en op nieuw gefundamenteerd werd. Ook thans is weer een nieuwe herstelling noodzakelijk gebleken en op het oogenblik zijn werklieden bezig het riool te ontgra ven. Een dier mannen stiet hedenmorgen nabij de Rei- nier Claassenstraat op een griezelige vondst. Terwijl hij aan het graven was, bracht zijn schop een paar kleine beenderen bloot. In het eerst dacht hij, dat I deze afkomstig waren van het cadaver van een of ander beest, maar bij nadere beschouwing bleken ze van een kind afkomstig te zijn. Hij waarschuwde de politie en na eenigen tijd werd onder toezicht van den inspecteur Fremery Kal ff het geheele geraamte blootgelegd. Het bleek, dai de beenderen zich eenigszins in staande houding bevon den. Ook de stand van een paar kinderklompjes nog vrijwel geheel gaaf, die onder de beenderen lagen, wees er op, dat hier een kind in staande houding den dood had gevonden. Hier en daar was het zeer ge havende skelet, dat meer een hoopje leek, bedekt met lappen, die vermoedelijk eens kleederen waren. Er vlak bij werd nog een knoop gevonden. Naar de maat der klompen en de afmetingen van het beendergestel te oordeelen, moet de leeftijd van den knaap tusschep» tien en twaalf jaar bedragen hebben. Het tragische van het geval is, dat tien Jaar ge leden, toen de put eveneens hersteld werd, het kind van een te Sloten woonachtige familie vermist werd. Den geheelen dag had een zwaar onweder boven de stad gewoed, gepaard met storm en hevigen regen. Vermoedelijk is het kind bang geworden voor het noodweer, in den put gekropen en daar tengevolge van een zandverstuiving of watervloed, om het leven gekomen. De staande houding wijst er wel op, dat het knaapje onverwacht door een of ander vreese lijk gebeuren overvallen is. Naar wij nader vernemen was het knaapje, dat ongeveer tien jaar geleden spoorloos verdween, eep zekere Nicolaas Bakker, toentertijd negen en een half jaar oud. Den achttienden Juli 1910 verliet hij dos morgens tijdens een zwaar onweder in gezelschap van een vriendje de ouderlijke woning te Sloterdijk en is sinds dien niet meer teruggekeerd. Den volgenden dag werden nasporingen in alle richtingen gedaan; een onderzoek met politiehonden I everde geen resultaat op, daar de dieren het niet verder brachten dan de R.-K. kerk aan den Ad miraal de Ruyterweg. Er werd geen spoor meer van het ventje gevonden tot hedenmiddag. Vrouw Bakker een moederhart vergeet niet gauw was vanmiddag, toen zij op het bureau aan den Admiraal de Ruyterweg ontboden werd, zeer onder den indruk. Toen haar de klompjes getoond werden, herkende zij die pertinent, evenals de half vergane kleertjes. Het gebit van de onderkaak is herkend door haar zoon. Natuurlijk zijn met^dat al vergissingen niet buitengesloten. GEMEENTE HARENKARSPEL. Ingeschreven gedurende de maand Juli 1921. Geboren: Theodora, dochter van Jan Roozendaal en Anna Overtoom. Maria, dochter van Pieter Meester en Maria Schuitenmaker. Johannes, zoon van Jan Wagemaker en Cornelia Hoek. Jan Henderikus, zoon van Jan Hagenaar en Dieuwertje Slikker. Maria, doqhter van Klaas Drost en Evertje Lubbersen. Ondertrouwd: Geene. Gehuwd: Cornelis Tijm en Maria Spaans. Karei Horseling en Hendrik je Drost. Overleden: Neeltje Schrijver, oud 3 Jaren. Martinus Petrus Tesselaar, oud 5 mnd. Simon Petrus Bakker, oud 3 mnd. Wihelmina Veldman, oud 18 jaren. Le venloos aangegeven kind van Klaas Bakker en MariJ- tje Rempt. Marijtje Rempt, oud 29 Jaar, echtgenoote van Klaas Bakker. GEMEENTE ST. MAARTEN. Ingeschreven gedurende de maand Juli 1921. Geboren: Gerrit, zoon van Gerrit Schoorl en van Reintje Louise Rensine Teensma. Gehuwd en Ondertrouwd: Geene, Overleden: Geene. GEMEENTE OUDE NIEDORP. Ingeschreven gedurende de maand Juli 1921. Geboren: Petrus Johannes, zoon van Jan Bakker en Daatje de Jong. Cornelia Adriana, dochter van Pieter Noordstrand en Cornelia Maria Kroone. Franciscus Apollinaris, zoon van Jacob Jong en Catharina Smit. Simon, zoon van Cornelis Tesselaar en Catha-' rina Ivoemeester. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Geene. Overleden: Trijntje Liefhebber, echtgenoote van Jo- han Baars. Johann Hermann Prinz, echtgenoot van Catharina Somerdijk. POLITIE. Gevonden: een tascfhje, inhoudende een zakdoek. Inlichtingen ter Secretarie. SCHAGEN, 4 Aug. 16 Stieren f 150 a 550, 10 geldekoeien, (mag. f 300 a 500, idem vette f375 'a 750, 20 kalfkoeien f500 a 650, 45 nucht. kalveren f 18 a 30, 274 schapen, (vette f40 a'55, 19 lammeren f22 a 25, 16 varkens, 'mag. f50 a 60, 70 idem, vette, p. Kg. f 1 a 1,18, 140 biggen f 16 a 29, 26 konijnen f 0.25 a 2,50, 120 klippen f 0.50 a 2,50, 325 Kg. boter f2.60 a 2,80, 7113 st. kipeieren f 12 a 13.50, 318 eendeieren f10. AMSTERDAM, 3 Augustus. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd: 194 vette kalveren le kw. f2.20; 2e kw. f 1.90; 3e kw. f 1.60 per K.G.; 64 nuchtere kalveren f 14 a 20 per stuk ;518 varkens: vleesch fl.36f 1.38 per K.G. schoon- gewicht; spek f 1.30fl.32 per K.G. schoon gewicht. Varkens later terugloopende markt. LANGENDIJKER GROENT EN VEILING, Br. op L. 3 Aug. Bloemkool, le soort f 15 a 27, 2e soort f 0.60 a 1,40, per 100 stuks. Roode kool f9,20 a 11,30, 2e soort f5.40, gele kool f 12,70 a 14,30, witte kool f 10.30 a 12.40, alles per 100 Kg. Wortelen f 8,80 a 10.90, per 100 bos. Schotsche muizen f 8,70 a 13, school meesters f "7,30 a 9.60, eigenheimers f5.80 a 8, drie lingen f 4,10 a 7,80, kleine f 2,70 a 2,90, graafjes f 13,60 duc f 0,10 a 8,30, negentigvoud f7,80, a 8, zilvernep 119,10, gala nep f 16.70 a 18,40, drielingen 110.70, sla- boonen f 87.90 a 10, «vïïea per ITO Aanvoer: Ö600 st. bloemkool, 13050 Kg. roode kool, 7400 Kg. witte kool 10650 Kg. gele kool, 8365 bos wor telen, 640 Kg. nep, 95000 Kg aardappelen. 106 Kg. sla- boonen. NOORDERMARKTBOND., Noordscher wonde. 3 Aug. Schotsche muizen f8 a 9.20, Julia f6.70 a 8,20, duken f7,10 a 8.30, schoolmeesters f 7,50 a 9 eigenihedmers f5.50 a 8,70, graafjes f9,10, blauwe aardapp. f7,10 a 8,10, drielingen f3,10 a 7,60, spor- cieboomen f 35.40 a 37,40, kroten f3,90, zilveruien f 9.60 a 11,70, drielingen f 13 a 14.40; nep f 22,30 a 25.60 grove uien f 11,40 a 12, drielingen f 11,90 a 13,90 nep f 17,70 a 20,60, gele kool f 1.4.60 a 15.10, roode kool f 8,60 a 10.50, witte kool f 11,80 a 12,70, alles per ICO Kg. Boswortelen f 6.20 a 7,90, per 100 bos. Bloemkool f 15, 2e soort f 1,70, per 100 stuks. MEDEMBLIK, 3 Aug. Aardappelen: Groots imuizen f 2,25 a 2,40, kleine muizen f 2,30 a 2,35, bonte f 1,70 a 2,15, blauwe f 1,90 a 2,25, per 25 Kg. Snijhoonen f 4.70 a 5, spercieboonen f 4 a 4.70, per 15 Kg. WINKEL, 3 Aug. Appelen f 10 a 36, peren f 10 a 39, aalbessen f 40 a 50, kruisbessen f20 a 25, slahoonen f 12 a 19, snij hoonen f30 a 37, per 100 pond. Bloemkool f4 a 8, komkommers f 13 a 19, per 100 st. WARMENHUIZEN, 3 Aug. Nep f 16, Schotsche muizen f8.60 a 10.70, school meesters f8,10 a 8,40, drielingen f2,90 a 6,20, eigen heimers f6 a 8,80, negentigvoud f8,20 a 8.50, duken f 8.40, blauwe aardappelen f 9.50 a 9.60, Zitveruien groote f 7.90 nep f 20.90 a 22,80, driel. f 10.90 a 12,40, Aanvoer: 34775 Kg. aardappelen, 700 Kg. zilvernep, 175 Kg. gewone nep. ALKMAAR, 3 Aug. Heden werd besteed: Aardappelen f 6.50 a 9,80, per 100 Kg. Bloemkool f5 a 27,80, per 100 stuks. Roode kool f 11,20 a 12,40, per 100 Kg. Rabarber f 6.20 a 0,10, wortelen f 10.20 a 16.90, uien f 9 a 10.20, per 100 bos. Andijvie f4,30 a 8,40, kropsla f5.80 a 16,20, per 100 stuks. Snijhoonen f49 a 72, spercieboonen 129 a 55, per 100 Kg. ZONDAG 7 AUG. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. van Dijk. Doop. Burgerbrug, kw. v. 10, Ds. v. Griethuijsen. St. Maartensbrug, geen dienst. Schagerbrug, geen dienst. Ouidesluiis, geen dienst. Huisduinen, nam. 7 uur, Ds. van Griethuijsen. Julianadorp, geen dienst. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Onnekea. WJeringerwaard, voorm. 10 uur, Ds. Tinholt.. Winkel, geen dienst. Dude Nieidorp, geen dienst. Veenhuizen, geen dienst. Oudkarspel, voorm. halftien, Ds. de Leeuw. Heerhugow.aard, voorm. halftden, Ds. Broekema. Parsiügerhorn, voorm. 10 uur, Ds. van Loon. DOOPSGEZ. GEMEENTE te: Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Haars. Barsingerhorn, vorm. 10 uur, Ds. v. d. Veen. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. H. Bakels van Haarlem. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 10 uur, de heer C. Flens. Nam. 7 uur, Ds. Boeke. Breezand, voorin. 10 uur, de heer Boon. Nam. 7 uur, de heer Boon. GEREF. GEMEENTE te: Schagen, in „Bethel", nam. halfvler, Preeklezen. Anna Paulowna, voorim. 10 uur, Preeklezen'. Nam. halfdrie, Preeklezen. DONDERDAG, 4 Aug. EVANGELISATIE te: Schagen, nam. halfaoht, Bijbellezing. DE U 20..... CAFé? Naar Social Democraten te Kopenhagen meldt, overweegt men thans het plan, om de U 20, die in dertijd de Lusitania torpedeerde, en later op de west kust van Jutland, ten noorden van Borgbjerg aan den grond liep, een strandcafé te maken* OOK IN DUITSCHLAND. Evenals in ons land zijn in t&l van plaatsen in Duitschland groote heidebranden aan de orde van den dag. Zoo brak Maandag n den Vrijstaat Lippe een groo te heidebrand uit, die is overgeslagen naar het Teu- toburgerwald. Des avonds was reeds een oppervlakte van 200 HA. vernield. De blusschingspogingen bleven tot nu toe zonder resultaat. EEN NEGEROPTOCHT. Te New-York hebben 15.000 negers, afkomstig uit alle oorden der werkeld met een zwarte bevolking, een grooten optocht gehouden in de straten der z.g. „Black Belt", d.i. de wijk van New-York, waar de meeste negers wonen. Deze straatbetooging vormt als het ware de inleiding tot de Internationale Conven tie van de negerrassen op aarde. Zoowat 100 auto's reden in den optocht mee. Enkele lieden in de auto's waren gecostumeerd. In den stoet werden vaandels gedragen met opschriften als „Afrika voor de Afri kanen", „de Neger kont geen vrees", „het lynchen moet ophouden", „de Neger zal dreadnoughts en duik- booten bouwen". Na den optocht werd de Conventie geopend. Zij stuurde al dadelijk een telegram aan koning George, om aan te dringen op de vrijheid van Ierland, de ge lijkstelling van Egypte en Britsch-Indië met andere deelen des Rijks, en de voorkoming van rassenoorlo- gen. Ook werd een telegram gezonden aan de Valera- Deze telegrammen van de negers aan den koning van Engeland zijn niet zonder beteekenis. In Afrika en West-Indië bezit de koning millioenen donker ge kleurde onderdanen. VERKEERSVERBETERING IN CHINA. Tien jaren geleden, schrijft de „Tdmes"-correspon- dent te Peking, waren er in Peking geen automo bielen, en in het geheele land bestond geen fatsoen lijke weg. Maar de toestand verandert nu geheel. In en tusschen de groote steden worden de maca- damwegen gemaakt, en het aantal auto's neemt snel toe. Te Peking zijn er al meer dan 1100 geregistreerd Er bestaat zelfs een geregelde omnibus-dienst op de naburige plaats Tungchow, en van deze stad naar Tientsin komt een breede weg van 60 mijlen lengte. Het Amerikaansche Roode Kruis verleent steun bij wegen-aanlag, als een maatregel ter bestrijding van hongersnooden. In de provincie van de belangrdijke steden Shanghai en Nauking is een vereeniging voor wegenverbetering opgericht. Kanton ondergaat een totale verandering: de nauwe straten, die aïnds praehistoriscbe tijden bestaan, worden gheel opge ruimd. In 1919 importeerde China voor een waarde van meer dan 750.000 pat. aan auto's, fietsen en lorries De auto's komen meerendeels uit Amerika, omdat de Amerkiaansche het goedkoopste zijn. DE HITTE IN DUITSCHLAND. Uit Berlijn, 3 Augustus. Sinds gisteren wordt de hitte in Duitschland weer tropisch. Te Berlijn was het 34 gr. in de Rijnvlakte 38 gr. in de schaduw Nergens valt een droppel regen, zoodat de oogst steeds slechter wordt, DE CHOLERA IN RUSLAND. Uit Kopenhagen, 2 Aug. Politiken meldt uit R'- ga: Officieer wordt medegedeeld dat de cholera in1 het gouvernement Samara vreeselijk woedt. Alleen in de stad Samara komen dagelijks 400 nieuwe ge vallen voor. Een groot aantal gevluchte ouders hebben hun kinderen achtergelaten. In het gouvernement Sama ra zijn reeds 4000 van dergelijke verlaten kinderen, Uit Reval wordt gemeld, dat alleen in de maand Juli in Sovjiet-Rusland 24.000 choleragevallen voo-- kwamen, Dat dit een zeer groot aantal is, blijkt wal hieruit, dat van af Januari tot einde Juli 1921 er in het geheel 27,779 gevallen werden vastgesteld. Uit Kopenhagen wordt gemeld: Berichten uit Rus land bevatten steeds meer bijzonderheden omtrent de tragedie, die zich daar in de streken van den hongersnood afspeelt. Millioenen hongerlijdende menschen trekken als zwermen sprinkhanen naar de streken, die nog niet door den hongersnood zijn geteisterd. De troepen van de sovjet-negeering zijn niet bij machte, deze optrakkende mensohenmassn te keeren. De streken, door welke deze stroom van hongerende menschen is getrokken, gelijken een woestenij. Vooral de stad Tambow heeft vreeselijk geleden, Alle levens/nid delenzaken werden leegge plunderd. In de cavaleriekazerne werden alle paar den geslacht en het vleesclh ter plaatse door de uit gehongerde menigte gegeten. De paarden van de rijtuigen ondergingen eenzelf de lot De menschen vochten onderling om huu ceel van den bu t. De scvjit-regeering is niet meer in staat, hierte gen fots uit te lichten; Zij is den toestand niet meer meester De Brvjct-Jegeering heeft den vluchtelingen ver boden Moskou binnen te komen, doch het is de vraag of dit bevel veel uitwerking zal hebben. Berlijn, 2 Aug. Volgens een bericht uit Riga trachl de Sovjet-regeering met koortsabhtigen ijver een oplossing van het vraagstuk der voedselvoor ziening ta vinden. De helft van alle hooggeplaatste regeeringsambtenaren houden zich uitsluitend met deze kwestie bezig. Elk uur worden nieuwe procla maties, gericht tot de arbeiders en boeren, gepubli ceerd, waarin er op wordt aangedrongen, er voor. te zorgen, dat het land voor den ondergang blijft bewaard. Na den hulpkreet aan de geheele wereld, welke na mens het uitvoerend comité der Sovjets was onder- teekiend, door Ralinin, is een uit 63 leden bestaande commissie gevormd. Hoewel de meerderheid van dit lichaam uit bolsjewiki bestaat, heeft men toch de medewerking van andersdenkenden aanvaard, o.a. van Golovin, den vroegeren Doema-president; Roet- ler, tsaristisch minister van Landbouw; Prokopo- vitsj, mAnister van Voedselvoorziening onder het Ke- rcnsky-régime; Kitsjkin, een der leiders van de ka- detten; mevrouw Vera Figner, een anti-bolsjewis tisch revohitionnaire en mevrouw Koestrof, een zeer militante figuur der kadetten-partij. Uit de door den „Lokal Anzeiger" gepubliceerde berichten blijkt, dat hst uitvoerend comité der Sov jets, zich niet In staat achtend, den toestand te be- heerschen, een beroep heeft gedaan op de vertegen woordigers van andore partijen, om in grooten ge tale deel te nemen aan hot werk der hulpverleening. Naar men weet, is dit een der voorwaarden, welke door Hoover zijn gesteld, voor de door Maxim Gor- ki gevraagde hulp. Alle berichten van den laatsten tijd wijzen er op, dat het Bolchewisme als regeeringsstelsel of liever het regeersysteem op bolsjewistischen grondslag zijn langsten tijd heeft gehad. Dat Trotzky en Lenin moe ten erkennen, dat de wereldorde en dj economische wetten sterker zijn dan het geniale uitdenksel van Marx, tot in de uiterste consequenties doorgevoerd. De Sovietrepubliek moet water in baar wijn doen en al is het er nog zeer ver vandaan, dat we weer met een geregelden staat Rusland te doen zullen heb ben, zeker is het, dat we op den goeden weg zijn en dat er toenadering van de Russische ultra's tot de normale westersche beschaving te bespeuren valt. Het sovletisme is een mislukking-gebleken zoodra het uit de .studeerkamer naar de praktijk werd over gebracht. Het was niet zeer moeilijk te voorspellen aangezien in het Russisch systeem zoo goed als in het socialisme zooals wij dat kennen, steeds een fac tor wordt genegeerd n.1. do pcychologie. Steeds is Marx en zijn aanhang er van uitgegaan, dat het menschdom een vermenigvuldigingsom was van den eenen „mensch" zooals zij zich dien dachten, van een „mensch" die een factor was in het productie- en consumptie-proces en die alles deed, wat Marx goed en wenschelijk voor hem achtte. Wie dat niet deed, wie niet paste in het kader van het systeem, wie zijn eigen leven wilde leiden, er eigen inzichten op na wenschte te houden, op een andere manier wil de beschikken ov%r zijn voortbrengingscapaciteiten of op andere wijze dan voorgeschreven als consu ment wilde optreden, was een gevaar voor de samen leving of althans een parasiet, om niet te zeggen een bourgeois. Wat nog erger is! Nu willen we niet zeggen dat het communisme, evenals de volmaakte tegenhanger daarvan, n.1. de anarchie, absoluut onbestaanbare vormen van sa menleving zijn, verre van dien. Maar om die vor men met succes tot ontwikkeling te brengen is de eerste eisch dat men begint met een nieuwe wereld. Met een wereld (het kan ook een eiland zijn, waar nog niets is, waar nog geen mensch een voet heeft ge zet en waar alle producten van de natuur aanwezig zijn, welke onze samenleving noodig heeft. Een ei land, dus waar zoowel de tropische als de meest noordelijke producten worden aangetroffen, waar me taal en steenkool, watervallen en olie, graan en vee aanwezig is. Als men zulk een eiland vindt en te vens beschikt over een voldoende hoeveelheid ideale menschen, zal het, wanneer er niet alleen werkkrach ten, doch ook denkkrachten in genoegzame mate aanwezig zijn, misschien gelukken een communis tische maatschappij op te bouwen, volgens het soviet- systeem. Maar, dan moet men een denkkracht niet verwarren met een geheugenkunstenaar, die Marx uit het hoofd kent! In dergelijke omstandigheden, niet met een schoone, doch met een onbeschreven lei beginnend, zou het ons volstrekt niet verbazen, wanneer er een maatschappij tot stand kon worden gebracht waar in metterdaad allen voor allen bezig waren, een sa menleving zonder privaat bezit en aangezien wij :deale menschen als voorwaarde stelden ook zon der jalouzie en begeerte en hebzucht. Alleen waar niemand weet wat het beteekent iets te bezitten en waar ieder weet, dat alles aan de ge meenschap behoort en waar alle menschen geestelijk en lichamelijk cliché zijn tot in hun behoeften en uitingen is dit mogelijk. Zoodra éen der leden van die maatschappij „uit het nest valt" begeerig wordt naar een vrucht, een jas, ••tl vrouw, «en woning boven het rantsoen, waarop hJJ wcht heeft, is het gedaan met de heerlijkheid van het communisme, is men op weg naai* het pri vaatbezit. Wanneer men dus dat ideale land en die ideale menschen vindt is het mogelijk zulk een maatschap pij te grondvesten. Zonder die twee postulaten niet. Dat heeft Marx, die veel deed aan abstracties, niet begrepen, maar dat behoefde niet, aangezien nie mand er aan dacht zijn theorie in praktijk om te zetten. <Vnders werd het toen dwepers gingen droomen van verwezenlijking en vooral toen eenige daarvan de kans leken te krijgen door de revolutie in het Cza- renrljk met de praktijk te kunnen beginnen. Doch wat Marx niet was kwalijk te nemen, mocht men hun wel euvel duiden, want hier werd een geheel volk tot proefkonijn gebruikt voor een experiment, dat bij voorbaat gedoemd was tot mislukking. Al was de Rus niet rijk op zéér weinige uitzon- nderingen na, die zéér bijzonder rijk waren iets bezat hij tenminste. Een stukje land, een geit of een koe, een huisje of huisraad althans, wat kleeren en de gelegenheid om voor wat hij verdiende al was het weinig iets te koopen. Toon de revolutie kwam waren het dwepers of zoo men wil: intellectueeleh en voorts het gewone grauw, dat alle relletjes meemaakt ,die den stoot ga- ven. De halfbegrepen theoriën van alle goederen ge meen, moesten natuurlijk alle elementen aanlokken, die niets te verliezen hadden bij een algemeene confiscatie ten bate der gemeenschap. Op zijn vod den, zijn lekke schoenen zou niemand aanspraak doen gelden en hij zou betere kleeren, betere laarzen voor het krijgen of voor het nemen hebben. In zooverre was er dus kans op de Lenlnrevolutie tot een succes te zien worden. Menschen om te hel pen, waren er genoeg en, aangezien bat oorlog was en tevens revolutie, ook wapens in voldoende 'hoe- veel'hetid. Het was dus een kleine kunst om des noods door intimidatie alleen en als dat niet hielp door gebruik van wapens een begin te maken met den Heilstaat door van heim ydie bezat af te nemen, wat de gemeenschap, in casu dat deel der gemeen schap, dat met een revolver of handgranaat in de vuist iets kwam „requireeren" noodig had of wel begeerde. De regeering 'hielp dapper made door het geld waardeloos te maken. Door milliarden roebels te drukken, maakte zij het den gewezen bezitter on mogelijk met zijn geld iets te koopen en daar hul zen en grond, effecten enz. aan de gemeenschap vervielen, waren de gewezen rijken spoedig tot het niveau van het proletariaat terug gebracht. Inplaata van de armen rijk te maken, maakte het nieiuwe systeem allen even arm. Ongetwijfeld paste dit in het kader van de (onvol prezen gelijkheid, maar men mag op èoeden grond betwijfelen, of de bevolking met dit succes zoo bij zonder tevreden was.... Bovendien was er een groep, die men van den be ginne niet lastig durfde vallen: de landbouwers. In de steden konden een paar „commissarissen", of een fabriekssoviert de fabrikanten, winkeliers, bourgeoisie of niet-commuiiistische arbeiders ge makkelijk terroriseenen. Met de wetenschap, dat er een revolver op hun is gericht kan een machinist zijn werk doen en daar door een fabriek laten draaien, Maar om een boer te dwingen dagelijks den dag lang voor zijn akker te zorgen, gaat minder gemakkelijk, omdat men wel één machinist kan vinden voor een fabriek van 500 arbeider#, maar geen landbouwer, die zijn vak en zijn grond, verstaat, omdat er zelfs op een kleine hoeve zooveel handen en hoofden noodig zijn. De boer moest en werd dus in het begin •-* te vriend gehouden. De vroegere pachtgrond werd z'n eigendom en bleef zijn eigendom., trots alle communisme^ en hij was do eenige die -hét recht van gebruik, verbruik en desnoods van misbruik (het ius utendi et abutendi van het Romeinsche recht) bezat, omdat er geen macht was sterk genoeg om hun dit te beletten of iets voor te> schrijven De „siadsmenschen" die moesten leven van wat de grond en het werk van den boer opbracht, lieten hem zijn gang gaan. Tot de o-ogst er was. Toon die :u da. scburen lag kwam de requisitie., we»"J het graan, de aardappeloogst, het vlas, de bletenvoor- taad opgee'scht, tegen de maximum prijzen, uüge- drukt in roebels, waarvoor niemand iets koopen kon, tenzij hij ze met kilo's meedroeg. Het. gevolg was dus ciit9temming bij de boeren, die hun voor raden zagen in beslag nemen, of liever'—zoo^-ls zij zelf zeiden zagen stelen. Het tweede gevolg was. dat zij hun werk beperk ten tot het al.fi'boogst noodige, tot precies dio hoe veelheid van pioduct die zij noodig hadden vcor zich en hun gezin er- voor het uitzaaien in hot vol gend jaar Natuurlijk beteekent dit de hongersnood voor een land, dat in het buitenland niets kan koopen, om dat het geen geld heeft ter betaling en geen pro ducten ter ruiling. Althans niet zoodra het gestolen goud en de gestolen kostbaarheden hun weg heb ben gevonden naar 't buitenland, om daar te worden geruild, tegen machines en dergelijke artikelen, wier productie eerst over geruimen tijd tastbare be tekenis zal krijgen Nu de hongersnood er is, die door het Sovietsys- teem met zooveel zorg is veroorzaakt, en nu het ge brekkig en financieel en economisch inzicht der hee- ren Volkscommissarissen aanleiding is geweest, dat het Russische geld geen de minste waarde meer heeft, begint het gejammer. Nu moet Europa, moet Amerika helpen, want an ders zullen millioenen mienschen sterven. Dit is geen weeklacht om doof voor te blijven en zelfs* wie weinig heeft zal het zijne trachten te doen oni 'e helpen. Maar het is niet te verwonderen, dat akn die hulp voorwaarden worden verbonden. Elke hulp, die de strekking kan hebben om het gevaar- voor de samenleving nog ernstiger te* maken, zou onwijs zijn. En aangezien Rusland zonder hulp er niet kan komen, is het gedwongen die voorwaarden te ac cept eer en. In een volgend artikel zullen wij de voorwaarden nagaan, die te stellen zijn, alvorens er een vinger wordt uitgestoken om het Rusland van Lenin en Trotzki, moedwillig door hen in een impasse ge bracht, te redden. UITKIJK.

Schager Courant | 1921 | | pagina 3