Bleekmeerpolder ondergeloopen. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Reclames. Nieraandoeningen bij kinderen. Binnenlandsch Nieuws. - -Mi WINKEL. Ten huize van den heer Broersma te Lutjewinkel is een geval van diphteritis geconstateerd. BROEK OP LANGEND IJK. Ook uit deze gemeente zullen, ofschoon het ge meentebestuur steeds heeft geweigerd, aan de tot standkoming van de UX.O. school mede te wer ken, eenige leerlingen deze school bezoeken. OUDKARSPEL. Maandagavond van kermis werd in de lokaliteit van den heer C. Vis alhier een uitvoering gegeven door „Het Kleine Tooneel" van Noordseharwoude. 't Is een uitgelezen clubje tooneelmenschen, die verrassend mooi werk leveren. Als „Met Verlof' altijd zoo'n representatie deelachtig kan worden als vanavond, nou dan is de schrijver ervan te felieiteeren. De vele luisterenden hebben, 't was best te merken, kolossaal genoten. En dat is best te begrijpen. Want als je menschen op de planken hebt als de dames Annie Stam—de Geus en Juus Deutekom—Berkhout. geflankeerd door spelers als de heeren Deutekom eri hunne trawanten, die hen op alleszins te prijzen manier ter zijde stonden, welnu dan moet net gaan. En het is gegaan 1 Uitstekend was spel en verzorging, groot was het succes, 't Is héél mooi geweest. Bij herhalen moes.t dan ook „gehaald worden". Wij wenschen de optredenden van harte ook verder veel succes met san werk. Ze verdienen het ten volle.'n Pret tig dansje of wat na en toen Fine. OUDKARSPEL. Op de kermis alhier was onder het dansmuziek- clubje, dat zeer goed werk leverde, ook de welbe: kende muzikant P. de Heer uit Sint Maarten. Hij was thans 48 jaren onafgebroken ieder jaar als muzikant op deze kermis present geweest, 'n Heel tijdperk. NIEUWE NIEDORP. Wegens drukke bezigheden heeft de heer J. B. Wilken, lid van het Hoofdbestuur van de Hólland- sche Maatschappij van Landbouw en vertegenwoor diger van Kring 1, bedankt als Hoofdbestuurslid. NIEUWE NIEDORP. In de gehouden vergadering van de Coöperatieve Malerij „De Toekomst* te Nieuwe Niedorp, (gehou den op Zaterdagavond 19 Aug. hl.) is met alge- aeene stemmen besloten tot stichting van een groote Malerij met machinale drijfkracht, die zal worden gebouwd op het perceel grond, gekocht van den heer D. Tuinman en gelegen aan het Westeinde van het dorp. Het gebouw wordt ge maakt geheel van steen met ijzeren balklaag, het wordt ongeveer 7 M. hoog, bestaande uit 2 verdie pingen. staande op een betonnen plaat, geheel onderheid. De levering van Motor met Installatie is opgedragen aan de Apeldoornsche Machinefa briek te Apeldoorn, Directeur- voorheen Loog Landaal. Vervolgens werd aan het Bestuur opgedragen om te onderzoeken, of het gebruik van een vracht auto niet is aan te bevelen. TYPHUI TE ZWOLLE. Het aantal typhusgevallen, dat de vorige week met geen' enkel geval vermeerderde, steeg deze week van G6 tot 77. Het aantal sterfgevallen bleef stationnair. OUDKARSPEL. De afdeeling Langendljk II van de S.DAP. hield een ledenvergadering, welke door een vijftiental le den bezocht was, waaronder enkele vrouwen. Een aantal ingekomen stukken, welke vooral be trekking hadden op nieuw uitgegeven brochures, Fropagandagoscbriftjes enz., werden behandeld. enige brochures werden besteld, waar men meen de, dat dit vooral voor de propaganda onder de vrou wen was aan te bevelen. De vrouwelijke leden zullen worden opgewekt, den Vrouwendag, welke op 18 September te Haarlem ge houden wordt, te bezoeken. Voor bet bezoeken van de meeting voor geheel onthouding te Schoorl, waaromtrent een circulaire was ingekomen, zal de secretaris zich in verbinding stellen met de secretaris van de vereeniging voor geheelonthouding. Door den secretaris werd voorlezing gedaan van negen nieuwe leden, waartegen door de vergadering geen en kei bezwaar werd ingebracht. Besloten werd de vrouwelijke leden op te wekken, om een soc.-dem. vrouwenclub op te richten. Daar voor zal de volgende week een vergadering worden gehouden. Hierna werd de wintorpropaganda geregeld. Spe ciaal werd de roode weeek-actie besproken, de pro paganda voor Het Volk en voor de Prol. Vrouw ge regeld, enz. Medegedeeld werd dat tot heden zich reeds 151 abonnees voor de Prol. Vrouw hebben opgégeven. Op de agenda voor de gewestelijke vergadering J zal worden gebracht het voorstel om een weg te zoeken, dat weer tot oprichting van oen gewestelijk orgaan kan worden overgegaan. Om tot oprichting daarvan te geraken zal het zoo werd geoordeeld, ge- wenscht zijn, dat de hoofdinkomsten uit adverten- j ties worden gevonden. Daardoor moet het blad voor een zeer laag leesgeld beschikbaar kunnen worden gesteld, om het aantal lezers zoo groot mogelijk te kunnen maken. Verder werd besloten op de agenda te plaatsen, de wenschelijkheid om meer sprekers van de bovenste plank voor het platteland beschikbaar te stellen. Met waardeering werd gesproken over de propa- gandaroute die Duya de vorige winter door dit ge west gemaakt heeft, doch men was van oordeel, dat er op het platteland minstens evenveel te doen is dan in de steden. Verder sou nog in bohandelin gkomen de motie die isaangenomen op de vergadering die de vorige week door de vrijzinnige kiesvereeniging te Zuid- scharwoude uitgeschreven' was, en waar besloten was om die motie aan alle vereenigingon voor Lan gendljk I toe te zenden. Deze motie was echter niet ingekomen. Ep werd evenwel besloten, dat het be stuur in deze namens de afdeeling naar bevind van zaken kan handelen. Hierna sluiting. Vanmorgen bereikte ons het bericht, dat de Bleek meerpolder onder water was geloopen. Bij informatie werd dit gerucht bevestigd. De geheelo polder, groot 80 H.A, staat onder wa ter, doordat een duiker, die onder de Ringvaart doorligt, tüsschen de Koog- en Bleekmeerpolder, is gebroken. De bemaling toch van den „Bleekmeer" geschiedt door den Koogpolder. De polder bestaat in hoofdzaak uit weiland, voorts eenig bouwland. Êr schijnen enkele schapen verdronken te zijn. Het water in do Ringsloot te Dirkshorn was van morgen IX voet gezakt. Vanuit Oudkarspel meldt men ons, dat de geheele polder blank staat, en dat al het vee in veiligheid is gebracht Er schijnt doos een gebrek aan boven- genoemden duiker een gat in de kade te eijn ge slagen van een huislengte, wel 10 15 meter. Men sprookt over niet voldoende onderhoud van den dui ker. De Ringvaart in Oudkarspel is minsten» 26 c.M, gezakt BROEKHUY8 GEVANGEN. Mon meldt uit Rotterdam: 41 Hot is de Rotterdamsche recherche gelukt in den nacht van Zaterdag op Zondag in een hotel te Zed- dam, waar hij sinds een zeetal dagen logeerde, den practizijn W. H. Broekhuys, den man van de Han dels- en Landhouwbank te arresteeren. De recherche had da luoht van Broekhuys' verblijf gekregen en begaf zich Zaterdagavond naer Zeddam, waar de hulp van de marechaussee werd ingeroepen, om het hotel af te zetten. Toen de recherché op Broek huys' kamer kwam en riep: „Mijnheer Broekhuys, eindelijk", sprong deze uit rijn bed en vroeg met wie hij te doen had. Hij betuigde rijn spijt over de ar- restatie, daar nu de beele dramatische enscensee- ring van rijn terechtzitting moest vervallen. Op eigen verzoek is hij nog denzelfden nacht per auto naar het Rotterdamsche hoofdbureau van politie overgebracht, vanwaar bij Maandagmorgen werd ge transporteerd aanr het huis van bewaring. De rechtzaak zal waarschijnlijk in den loop van October voorkomen. DE WONINGNOOD TE BERLIJN. De woningnood begint thans in Berlijn een nood- lottigen omvang aan te nemen. Den 80en Juni van dit jaar bedroeg het aantal dergenen, die geen woning hadden, in Groot Berlijn 129.000, en het is sedert, in nauwelijks zes weken tijd», tot 165.000 ge stegen. Op een verdere stijging kan beslist gerekend worden. EEN VLIEGER GEDEGOREERD. De Koning van Engeland heeft bekrachtiging ver leend tot het decoreeren van den vlieger-officier Victor Emmanuel Groom, die zich door bijzondere dapperheid had onderscheiden in een geveeht in Mesopotamië. Groom nam deel aan een expeidtie tot het wer pen van bommen, in de buurt van Mosoel. Een der andere vliegtuigen werd boven vijandelijk terrein neergeschoten. Hoewel de beschieting fdoorging, landde Groom in dat vijandelijke gebied, nam' de bemanning van het neergeschoten vliegtuig aan boord en wist weer op te stijgen. Met twee passa giers in den achterzetel en één op een van de draag vlakken bereikte hij veilig Mosoel. OVERSTROOMINGEN IN SPANJE. Uit Barcelona, 19 Augustus. In de voornaam ste steden aan de kust zijn stortregens gevallen, die groote schade hebben aangericht en tallooze schepen dwongen, een noodhaven binnen te loopen. Meljding wordt gemaakt van overstroomingen te Valencia, Tortoza, Barcelona en Gerone, waar de spoorweg over grooten afstand werd weggeslagen. Verder werden bruggen weggeslagen en de oogst hier en daar vernield. DUURTE EN TROEBELEN IN POLEN. Het steeds stijgen van de prijzen der levensmidde len in Polen veroorzaakt voortdurend nieuwe werk stakingen en toonbewegingen, en heeft zelfs in de vroegere Pruisische provincie Posen tot bloedige in cidenten aanleiding gegeven. Deze provincie heeft sinds het verdwijnen van de economische grenzen met Polen vooral onder de prijsstijging te lijden en de arbeiders organiseeren dan ook onafgebroken be toogingen tegen de duurte. Te Kulm hebben de spoor wegarbeiders wagons met graan, dat voor Congres Polen was bestemd, met geweld teruggehouden. Veer tien arbeiders zijn bij deze gelegenheid gearresteerd. Hun kameraden poogden de gevangenen te bevrij den, waarop de politie van de wapenen gebruik maakte. Er vielen dooden en -gewonden. De toestand wordt nog moeilijker gemaakt door de eindelooze scharen van vluchtelingen voor den honger, die uit Rusland over de Poolsche Oostgrens komen. Er zou den alleen al langs de groote wegen meer dan hon derd duizend over de grens rijn gekomen. TYPHUS, PEST EN CHOLERA IN GEORGIE. Het Georgische informatiebureau te Londen deelt mede, dat typhus en pest, en in het bijzon der de cho lera, Georgië teisteren. Eiken dag worden in Tiflis alleen al dertig tot veertig dooden als gevolg van de cholera geteld. De geneeskundige hulp, die wordt ge boden, is ontoereikend, terwijl geneesmiddelen niet verkrijgbaar zijn. Het is geen zeldzaamheid, dat men in de straten stervenden en lijken vindt. Tengevolge van gebrek aan andere voedingsmiddelen, voedt de bevolking zich piet vruchten, hetgeen bijdraagt tot uitbreiding van de epidemie. WEER PARTICULIER BEZIT. De correspondent Van de Matin te Helsingfors meldt, dat de sowjet-regeering het particulier bezit van huizen in de steden weer ingevoerd heeft on der deze beperking, dat niemand meer dan één huis in een zelfde stad bezitten mag. Uit Helsingfors wordt nog gemeld, dat ook het particulier eigendom van meubelen en huisraad weer geoorloofd is. OFFICIEELS CIJFERS. Volgens de officieele mededeelingen van het volks commissariaat van gezondheidswezen zijn er van 1 Januari tot 1 Augustus 49.428 gevallen van cholera in Rusland vastgesteld. Daaronder zijn 34.598 gevallen alleen voor Juni. Het cijfer voor Juli, dat op 11000 is gesteld, ls nog onvolledig. Het gouvernement Saratof is het ewaarst beproefd met 5648 gevallen. AAN VERNIELING TEN PROOL Naar Politiken uit Reval verneemt, bevat de Prawda een hulproep voor de steden in Rusland. Wegens het nijpend gebrek aan brandstoffen worden in de steden, vooral in de provinciesteden, steeds meer huizen afgebroken om het daaruit voortkomen de hout als brandstof te gebruiken. Er sljn steden, zelfs heel groote als de stad Kosloff in het gouver nement Tambof, welke stad een belangrijk spoor wegknooppunt is en voor den oorlog 700.000 inwo ners had, die aan een ware vernieling bloot staan. DE HONGERSNOOD IN RUSLAND. Uit Londen, 20 Augustus. Volgens de Daily Tele- graph ls de meening van de leden van de Britsch^ delegatie, die naar de internationale commissie ln zake den hongersnood in. Rusland eal gaan, dat de toestanden ln Rusland van dien aard rijn, dat te vreezen valt, dat de hongersnood in Rusland een kwestie van Jaren zal zijn. Er zal dan ook met wel doordachte methoden en systeem te werk moeten worden gegaan bij de te ondernemen hulpactie. ALKMAAR, 20 Augustus. Op de heden gehouden weekmarkt waren aan gevoerd: 12 paarden f250—f450, 65 koeien en ossen f400—f700, 54 nuchtere kalveren f 10—f25, 131 vette schapen f 36f 54, 3 vette varkens f0.90 a 1.50 per Ned. pd., 55 magere varkens f45—f60, 213 biggen 10 w„ f 17f 30, 10 bokken en geiten. ALKMAAR, 22 Augustus. Op de heden gehouden weekmarkt waren aange voerd: 24 koeien en ossen f300f650, 16 vette kal veren f80f230, p. ned. pond f0.90 tot fl.20. 82 nuchtere kalveren f20f35, 28 vette schapen f45 tot f55, 302 vette varkens p. ned- pond f 1.14 tot f 1J&. AMSTERDAM, 22 Augustus. Op de heden gehouden veemarkt waren aange voerd: 369 vette koeien le kw. f 1.55f 1.70, 2e kw. fl.20—f 1.40, Se kw. f0.80f 1 per K.G., 100 melk- en kalfkoeien f 500—f 750 per stuk, 85 graskalveren f 100 tot f150 per stuk, 58 nuchtere kalveren f15 tot f25 per stuk, 80 schapen f30—f50, 667 varkens le kw. f 1.46, 2e kwaliteit f 1.42, 8e kwa. fl.88 per K.G. schoon gewicht. NOORDERMARKTBOND. (Noordseharwoude). 22 Aug. Schotsche muizen f9.40, Duken f7.10 a f8, Schoolmeesters f7.80 a 9, Eigenheimers f5.60 a 8.10, blauwe aardappelen f7.80 a 7JHO, drielingen f 8.20 a 5UW, grove uien f 18.10 a 14, drielingen f 11.70 a 12.20, nep f 12.20 a 1850, gele kool fö.70 a 11.40, roode kool f6.90 a 8.10„ witte kool f8,10 a 9.10, per 100 K.G., boswortelen1 f 7 a 9.10 pen 100 bos, bloemkool f5.60 a 28, 2e soort f0.60 a 4.90 per 100 stuks. WINKEL, 22 Augustus. Appelen f8 a 26, peren f8 a 35, slaboonen f20 a 23, snijboonen f40 a 62, augurken f6 a 11 per 100 pond, komkommers f 10 a 16 per 100 stuks. WARMENHUIZEN, 22 Augustus. Rood® kool fÖ.80, uien f 12.10 a 12.80, drielingen f 11.40, nep f 12.40 a 18.80, Schoolmeesters f 7.60. ALKMAAR, B2 Augustus. Aardappelen f 5.10 a 10.40 per 100 K.G., bloemkool f6 a 26.90 per 100 stuks, roode kool f7.60 a 11.80," per 100 K.G., appelen f0.15 a f0.52 per K.G., wor telen f 14.60 a 19 per 100 bos, uien f 12.80 a 14.60 per 100 K.G,, peren f 0.15 a 0.65 per K.G,, kropsla f 5.60 a 10.80 per 100 stuks, snijboonen f44 a 95, eperoie- boonen f59 a 72 per 100 K.G. LANGENDIJKER GROENTENVEILING. (Ba op L.) 22 Aug. Bloemkool le soort f10 a 25.10, ld. 2e soort f 5.50 a 8.60 per 100, roode kool f6.60 a 8.30, 2e soort f 1.90 a 5.10, gele kool f 6.70 a 9.20, witte kool f .820 a 10.10 per 100 K.G„ wortelen f 8.60 a 12.60 per 100 bos, schoolmeesters f6.20 a 9, blauwe f9.80, eigenheimers f450 a 7.90, Bravo f6.80, drielingen f410 a 5, kleine f2.60 a 2.80, Red 8tar f6.10, zilver- nep f1710 a 18.80, gele nep f 13 a 18.40, drielingen f 1110 12.20, uien f 12.10 a 13.40 per 100 K.G. Aanvoer 12000 st bloemkool, 127000 K.G. roode kool, 16500 K.G. witte kool, 47000 K.G. gele kool, 7540 bos wortelen, 11460 K.G. uien, 2785 K.G. gele nep, 22000 K.G. aardappelen. KEN VLIEGKNZWEKM. Maandagmiddag tusschen 3 en 4 uur bevond zich in de Landbouwsiraat, Roggeveenstraat en I )oi pen een millioenenzwerin van kleine zwarte vliegt n. Personen, die door deze zwerm liepen, waien al spoedig door duizenden bedekt, die echter al spoe dig naar de hooldmassa terugvlogen. Een half uurtje later was van het verschijnsel niets meer te bespeuren. AANGENOMEN. De heer J. Bregman alhier heeft zijn benoeming tot lid van den gemeenteraad aangenomen. VOETBAL. Thans was het Blauw—Wit I en II van Oud karspel, welke Zondag J.1. met het le en 2e elftal van Sporta kampte. De eerste elftallen van beide clubs Vaden om 2 uur in het veld. Al dadelijk na den uitschop was te zien dat Sparta de meerdere was. Er werd doorloopend voor het doel van Blauw wit gespeeld. De rust ging in met 2—0 voor Sparta. De drukkeftde warmte was oorzaak dat er na de rust slap g^neeld werd. Toch werden er door Sparta nog 2 pun'.en geplaatst, daardoor de wedstrijd eindigde met 4o. Hierna kwamen de 2e elftallen aan de beurt. Ook hier was Sparta de meerdere. Beide partijen lieten geen mooi spel zien. De wedstrijd werd door Sparta met 40 gewonnen. Zondag" a.s. moet Sparta naar de seriewedstrijden te Nieuwe Niedorp, waar gespeeld moet worden te gen I.D.W. van Bovenkarspel. Dit belooft een zeer spannende kpmp te worden. 1 WEER THUIS. Onze vierd\ en laatste kampeerclub van dit Jaar is J.1. Zaterdag uit Oud-Valkeveen bij Naarden te ruggekeerd. Jongens zoowel als leider h8bben volop genoten van het heerlijke Gooi, waartoe de welwil lendheid van den heer Groenewoud, Jachtopziener aldaar, het noodige heeft bijgedragen. WIJ kunnen dan ook niet nalaten deze plaats met warmte aan te bevelen aan onze plaatselijke kampeerclubs. ONZE U.L.O. Voor de op 1 September a.s. hieuw te openen U.L.O.-school in onze gemeente hebben zich reeds een 40-tal leerlingen aangemeld. GEMEENTE SCHAREN. Geboren: Cornelis, zoon van Petrus Kok en van Dieuwertje Zwakman. Overleden: Sophia Catharina Moleman. 87 Jaren, weduwe van Klaas Bakker. POLITIE. Gevonden: Een damestaachje, inhoudende zakdoek, spiegeltje enz. Inlichtingen ter gemeente-secretarie. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Jan Hendrik, zoon van M. van IJzen- doorn en van J. C. Knol. Ondertrouwd: Rudolf Ruitenburg en Frouwke Bakker. Pieter Bijpost en Grietje Hakof. Getrouwd: Geene. Overleden: Goene. Kinderen rijn eoowel als volwassenen onderhevig aan nieraandoeningen en men heeft eelfe opge merkt, dat procentegewljze blaessteenen meer voor kwamen bij kinderen dan bij volwassenen. Sommige kinderen erven nlerewnkte over. Bij an deren ls bet een gevolg van mazelen, scharlaken koorts, diphteritis, windpokken en dergelijke Infec tieziekten. De ouders dienen derhalve op te poesen, als een kind klaagt over pijn ln dee rug en de ledematen, pijn ln de scbouders, of als de urine boKlnksel be vat Allicht ls het meest voorkomende gevolg van nlerewakte bij kinderen het verlies van de macht over de blasa, hetgeen bedwateren en dergelijke onaangename kwalen veroorzaakt. Als uw kind teer en kwijnend la niet speelt en draaft als andere kinderen, treurt en klsogt over moeheid, wees dan bedacht op een vorm van nler- aondoenlng en onderzoek dit spoedig. Foster's Rugpijn NI ere» Pillen bleken succesvol ln tal van dergelijke gevallen. Het verdient don te vens aanbeveling om opwinding door stoelen en le zen voor het slapen gaan te vermijden, het kind 'a avonds niet te veel te laten drinken, het niet te warm toe te dekken en het vooral Diet te straffen voor zijn kwaal. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let op den Julstsn naam) zijn te Schagen verkrijgbaar bij de bekende Drogisten 4 11.78 per doo». HOOGWOUD. H.F.C. I en IIStormvogel» II van Spanbroek 10-0. Op het terrein van den heer Dr. Joh. Pool Rz., werd op Zondag den 21 Augustus 1921, des namid dags 2 uur, een wedstrijd gehouden tusschen de voetbalclubs H.F.C. I en II, want HJF.C. verscheen met eenige invallers en Stormvogels II van Span broek. Voor de rust was de stand 40. Na de rust werden nog 6 puntjes door H.F.C. gemaakt, zoodat door H.F.C. dezeq wedstrijd is gewonnen met 10—0. S.E.W. I—Stormvogels III van Spanbroek 2-2. Op het terrein van den heer C. Schilder werd op Zondag den 21 Augustus 1921, des namiddags een voetbalwedstrijd gehouden tusschen S.W.E. I en Stormvogels III van Spanbroek. Deze wedstrijd is door geen van beide partijen gewonnen, want de eindstand was gelijk, n.1. 8—8. S^LW.Forward van Hoorn. Eindstand 24. Uitsla^van den op Zondag j.1. gehouden voetbal wedstrijd gespeeld op het terrein van den heer C. Schilder door SJE.W. tegen Forward IV en V van Hoorn. Deze wedstrijd is door» S.E.W. verloren met Ste-4. LANGENDLJK. Vermeldden we in het nummer van Zaterdag, dat de luis een ware plaag is geworden voor de groen ten, we kunnen thans meedeèlen, dat met uitmun- tend resultaat van een inspuiting wordt gebruik ge maakt, bestaande in een oplossing van 2 K.G. groene zeep, 1 L, brandspiritus op 100 Liter water. KOLHORN. In de polders alhier ziet men thans iets geheel nieuws en wel dat volgeladen graanwagens uit het veld worden gereden, getrokken door een tractor. Dus zonder paarden. Het is op de hoeve van den heer Kistemaker nabij bet dorp. WINKEL. Na herhaalde grootere en kleinere ruzietjes is het Zondagmorgen vastgeloopen tusschen twee buur vrouwen aan de Strook. Een geitje dat op ver keerd terrein graasde, 'n waterstoep waar de andere geen gebruik van mocht maken, en een heel lee- lijk woord toe, dat allemaal was voldoende om tot een handgemeen te raken, en wel zoo, dat een der buurvrouwen met een bebloed hoofd onder genees kundige behandeling moest worden gesteld. Slot Hooger op zoeken en de politie er in ge haald. JULIANADORP. De uitslag van de gehouden ringrijderij met paard en kar op Zondag j.1. was; le prijs de heer Kiezeling en echtgenoote, 2e prijs de heer G. Boontjes en mej. M. Kindt, 3e prijs de heer J. Bruin en mej. A. Breg- rran, 4e prijs de heer N. Vader en mej. Ch. v. Ros som. Er was weinig deelname. ZIJPE. De heer A. Kagor alhier is te Wageningen ge slaagd voor het examen Landbouwkunde L. O. SCHOORL. Wij vernemen, dat op Zondag 4 September as. alhier eene groote meeting zal gehouden worden, georganiseerd door de Federatie Schagen van de Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoholische Dranken. De meeting wordt opgeluisterd door muziek en zang. Als sprekers zullen optreden: Mevr. A. Tjaden— v d. Vlies van Alkmaar en de heer J. Duinker van Zaandam. DE PREDIKANTENNOOD. Overal hetzelfde verschijnsel in de kerkelijke we reld, 'n steeds toenemend tekort aan predikanten. In een niet verre toekomst zal dit vérstrekkende gevolgen hebben. In de Nederl. Herv. Kerk is het getal vacaturen, dat 1 Januari 235 bedroeg, op 1 Juli 1.1. gestegen tot 240, als volgt verdeeld: Zuid-Hol land 52, Noord-Holland 51, Gelderland 27, Gronin gen 24, Zeeland 20, Noordbrabant 16, Utrecht 13, Overijsel 10, Drente 6, en Limburg 5. Misschien is het in de Gereformeerde Kerken iets beter, maar odk in die kringen nemen de klachten over dit euvel toe. VAN EWIJCKSLUIS. Zondag behaalde de gymnastiekvereenlging D.O. K.E.V. op de door de Volksfeest vereeniging uitge schreven atletiekwedstrijden 4 prijzen. De heer A. Koster een 2en prijs hardloopen en een 3on prijs ver springen; de heer H. Pennekamp Jr een 2en prijs ver springen en een 8en prijs hardloopen. Dit ls reeds de 16de medaille welke door deze vereeniging binnen het jaar werd gewonnen. Het ware voor de vereeni ging, die over zulke krachten beschikt, echter wel wensclielijk, dat zij wat beter lokaal had. Dit toch laat veel te wenschen over. OUDKARSPEL. De voetbalclug D.T.S. I alhier speelde Zondag op eigen terrein tegen S.V.V. III van Schoorl, met als uitslag 42, in het voordeel van D.T.S. D.T.S. II speelde op eigen terrein tegen N.V.V. I van Noordseharwoude met 3—1 in het voordeel van D.T.S. Wit—Blauw I speelde te Schagen tegen Sparta I aldaar met als uitslag 0—4 in het nadeel van Wit- Blauw. Wit—Blauw II speelde te Schagen tegen Sparta II aldaar met als uitslag 0—4 in het nadeel van Wit- Blauw. OUDKARSPEL. De verschillende tuinbouwproducten en vooral de kool hebben 000 verschrikkelijk van de luis te lij den, dat met bezorgdheid de toekomst wordt tege- tnoet gezien. In het Geestmerambacht zagen we ak kers vroege kool waar het mes nog niet in geweest is, doch er uitzagen o>f er al verscheidene malen uitgesneden was. De bladen liggen slap op den ak ker en de groei ls er totaal uil De late kool Biet er uit alsof er niets van terecht zal komen. Ook de an dere groente heeft er zeer veel van te lijden. De langdurige droogte ls oorzaak dat het ongedierte reusachtig voortwoekert Men is op het oogenblik bezig dese luis to vernietigen met een oplossing van spiritus en groene see. 2!ke plant wordt e|- afzonder lijk mee besproeid. Het is wel een probaat middel; waar de spr-oeier de plant geraakt heeft, wordt hot ongedierte vernietigd, doch bij alle deelen van de plant kan men niet komen, waardoor er altijd eenige overblijven. De voortplanting van dit ongedierte gaat zoo snel, dat na een paar dagen de plant weer evsn rijk voorzien is als voor het besproeien- -lui.».!- ._._r

Schager Courant | 1921 | | pagina 2