Aliticei Bitlis- Kleeding naar Maat SP.HNDER Co., ALKMAAR. De dingen om ons heen. Zaterdag 27 Augustus 1921. UITGEVERSTRAPMAN A CO.. SCHAGBN. EERSTE BLAD. HET WITTE HUIS Reclames. Het recht op het leven g PINK PILLEN. Staatsloterij. Binnenlandsch Nieuws. SCHA Dit blad verschijnt viermaal per week .-Dinsdag, Woensdag. Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's m. 8 uur worden Advertentiön zooveel mogelijk in net eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTCHEQUE en GIRODIENST 23330. INT. TELEP. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTHN TIÉN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 ct. (bewijsno inbegrepen). Groote (letters worden naar plaatsruimte berekend DIT NWMKBR BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Alles wel beschouwd is er op aarde geen natie aoo opmerkelijk als de Britsche. Omdat zij geen natie ia, maar een mixtuur van velerlei volken en in weerwil daarvan toch één is ale geen andere of het moest Amerika zijn. Het vereenigd koninkrijk toch heeft Kelten, Ger manen, Romanen als onderdaan: Gallen, Pieten, Angelsaksen, Normandiërs, Schotten, Welshmen stellen zijn bevolking samen, gelijk die men uit de geschiedenis weet. De talen van al die volken heb ben hun invloed uitgeoefend op het Engelsch en be kend is de eigenaardigheid van sommige schrijvers om in hoofdzaak Romaansche, van andere om in de eerste plaats Germaansche woorden te gebruiken, iets wat zonder schade voort den stijl Va.tt geschieden, omdat voor verreweg de meeste begrippen zoowel uit de een als uit de andere taalgroep een term is te vinden. Al die volken leven samen in een enkel staatsver band en niemand maakt eenig onderscheid tusschen het eene ras en het andere, omdat éen band hen allen samenbindt: het tooverwoord JBritish sub ject", dat overal op de wereld als introductie geldt, omdat iedereen weet, dat achter het! JBritish' subject" ten allen tijde Groot-Britannië staat Heet te staan althans. Want of de regeering in Londen werkelijk iets zou doen ten behoeve van een harer onderdanen, die elders een slechte behandeling zou ervaren, is mlns- stens genomen twijfelachtig. Zij zou dagwerk heb ben! Maar er bestaat nu eenmaal een legende, dat iemand, die een Brit scheel aankijkt Groot-Bri tannië beleedigt en op grond van die legende laat men het liever. Dit feit en de arrogantie van den Brit in den vreemde daarop gegrond, lijkt ons de eenige mogelijke verklaring van de onaantastbaar heid van den Brit Want zonder dreigen en zonder hardhandigheid, simpel door het prestige van het eilandenrijk pleegt Londen gedaan te krijgen, wat ieder ander onmogelijk is. Al dreigt hij luid en al rammelt hij met zijn „IJzeren vuist". Zeker, Engeland heeft zijn vloot, maar een vloot is tenslotte een zeer eenzijdig wapen, waarvan de nuttigheid ophoudt bij de uiterste draagkracht van het geschut. Vastelandsnaties zouden zich dus de luxe gerust kunnen permitteeren tegen Engeland in ts gaan, aangezien het bekend genoeg is hoelang het in Engeland duurde voor er iets, dat op een leger gelijkt, ter beschikking staat, op een leger in Continentalen zin dan. Het Britsche zelfvertrouwen, dat vaak zelfover schatting dreigt te worden, en de voorgewende we tenschap, dat heel Engeland achter een onderdaan staat, is een zeer groote factor in het Britsche le ven. De kalmte, de „stijve bovenlip", die geen aan doening verraadt", de totale negatie, dat iemand anders ooit gelijk zou kunnen hebben, ooit iets be- *er zou weten, ooit eenig meerder recht zou hebben, tian de Engelschman, heeft Groot-Britannië gemaakt tot wat het is. Maakt het mogelijk, dat een lappen deken van rassen en volken van kleine veertig mil- lioen menschen, die daarenboven zich nog concen- treeren in één enkele stad, zoo noodig aan heel de wereld zijn wil oplegt. Er waren twee van die agglomeraties in het oude Europa: de Donaumonarchie en Groot-Britannië. Al lebei samengevoegd uit allerlei heterogene elemen ten, allebei onder éen staatshoofd. Hiermede evenwel houdt elke vergelijking op. De onderdaan van Frans Jozef was MaJa,OostenriJk- Hongaar, maar voelde zich Duitscher, Hongaar, Bo- heem, SI owaak, Kroaat of Bosniër, sprak officieel Duitsch, maar dacht en voelde naar zijn eigen ras en natie hun ingaf. Niets dat hen verder samenhield, dan het bezit van één en denzelfden verst In Groot- Eritannië daarentegen heeft de eene groep gestadig invloed gehad op de avdere, zoodat, zeer enkele eigenaardigheden daargelateu, er weinig of geen ver schil is tusschen den Brit uit Uanduduo, uit Edin- burg, uit Birmingham o! Belfast. Zij spreken één laai, in weerwil van zeer duidelijk dialectverschil len en veelen zich éen tegenover de buitenwereld. Allen, op éen groep na: de Ieren. Sedert voor vijfkwart eeuw de Acte van Eenig- heid werd doorgedreven, tengevolge van het besluit i an een parlement, waarin de Ieren door zwaarbe- toalde, omgekochte leden waren vertegenwoordigd, is Ierland ten nauwste met Engeland verbonden. Maan nooit heeft het verzet tegen het „Engelsche I A* opgehouden. Een Ier kon in Engeland wonen, kon de hoogste Beaats ambten bekleeden, kon den boventoon voe ren in het Britsche leven: hij bleef Ier en niemand kon hem overtuigen, dait de „Sassenach" iets an- deyi was dan zijn onderdrukker, zijn erfvijand E«a dergelijke houding, gedurende zulk een lange periode, berust meestal op economische gronden, op politieke achteruitzetting en dergelijke feiten, Km dit elles wbi la Ierland geen sprake* Het land HERREN- KINDERKLEEDING. PRIMA STOFFEN en VOBRWG. Eerste klasse bewerking. H. ft. 6L0ECK, Alkmaar. werd onder Engelsch bestuur welvarender dan het ooit was geweest. Het werd door den wetgever ont zien bij alle mogelijke en zelfs bij onmogelijke gelegenheden. Zelfs tijdens den oorlog werd de dienstplicht niet ook in Ierland toegepast, hoewel tal van Ieren vrij willig in het Britsche leger dienden. Toen midden in de grootste gevaren een poging tot opstand in Dublin voorviel, toen „Sis" Roger Caaement, door Duitsch geld gesteund in Ierland aankwam om het Britsche rijk in den rug aan te vallen, toen staking op staking volgde, werd er toch niet gedacht aan wraak. Men strafte wie daar schul dig was aan hoogverraad, maar oefende geen re presaille op het volk van Ierland, dat zijn leiders volgde. En Ieren, hoe onbetrouwbaar zich het volk ook toonde, bleven in de regeering, in de hooge posten als legeraanvoerder. Men zat hun niet dwars, omdat de Brit nu een maal zich zelf overschat en niet kan begrijpen hoe iemand vrijwillig afstand zou kunnen doen van het recht zichzelf „British subject" te kunnen noe men, met al de privilegiën aan dat recht verbon den. Die Ieren, redeneerde men in Londen, laten zich ophitsen door een paar leiders, die niet veel beter dan dwepers zijn. Zelfs een Ier, die naar Londen- sche opvatting, eigenlijk maar een groot kind is, zal toch wel inzien, dat al dat geschreeuw om een re publiek dwaasheid is en dat het den ondergang van Ierland beteekent. Zoo dacht men en wellicht waarschijnlijk zelfs zal het laatste deel van die meening wel verwe zenlijkt worden, wanneer Ierland ooit een vrije repu bliek wordt. Maar overigens heeft men zich voorloopig vergist. De Sfnn Fein! is machtiger dan men dacht en durft veel meer aan dan iemand verwachtte, dan zelfs de Sinn Feiners hoopten. De voortdurende moordpartijen moede heeft Lloyd George gedaan wat Smuts hem ingaf, besprekingen aangeknoopt met den halven Bpanjaard De Valera, die uit nA«Trv van Zuid-Ierland meent te mogen spre ken. Het Britsche wereldrijk onderhandelt met een Spaanschen meneer aan het hoofd van een troep uit Amerika terug geïmporteerde „rowdies", gewel denaars, wier argument de revolver is, plus een aan tal fanatici, die als katholiek geen protestantsche rogeering kunnen dulden, al zou ook hun relatie tot Engeland daarin bestaan, dat zij een postzegel met den kop van den „verdediger des protestantsche ge- looven", George V, zouden hebben te gebruiken op hun brieven en op hun belastingquitantie een stem pel van dienzelfden koning zouden hebben te dul den.... Hetgeen vreeselijk ware! Sinn Fein wil de Dominian Home Rule niet, zegt Valera, omdat Engeland niet gedoogt, dat vlak onder zijn kust een vijandelijk land de beschikking zal hebben over een leger en vloot, zijn havens ter be schikking zal kunnen stellen van wie maar Enge- lands vijand zal kunnen zijn of worden. Sinn Fein wil geen Home Rule als Dominion om dat Ulster er buiten blijft Ulster, dat, bij geringer bevolking, rijker is en welvarender, meer presteert op elk gebied, omdat daar in plaats van Ieren, die Gods water over Gods akker laten loopen, Schotten, zuinig, werkzaam en nauwgezet, de zaken in de hand hebben. Ulster ziet de economische gevaren van een schei ding, vóórziet bovendien de groote waarschijnlijk heid eèner katholieke overheersching en financieele uitmergeling. En past! En Sinn Fein past eveneens, omdat het Inziet zon der Ulster niets te kunnen prestoeren, wijl daar het geld, het intellect is het zakeninstinct inheemsch is. En misschien past het ook, omdat ook in Ierland de instinctieve overtuiging bestaat, dat er eenig verschil is tusschen phrasen om een onafhankelijke republiek en het verlies van aanspraak ,3ritish sub ject" te zijn! UITKIJK. verkr(Jgt men door Eischt HoU*nd«che verpakking en gebruiksaanwijzing, j—j Trekking van Donderdag 25 Augustus. 3de Klasse. 1de Lijst No. 12184 f400. Nkt 18341 f200. No. 10219 f100. Pr!)Mn van f45. 21 341 608 842 1256 1777 1883 2191 2293 2296 2908 3077 8256 3670 3970 4232 4242 4264 4282 4202 4658 4851 4088 5256 5332 5726 5809 6013 6147 8322 6970 6988 7848 7987 8333 8794 9171 9357 0985 10254 11641 11689 11754 11787 11831 12214 12314 12428 12819 12999 13243 13378 14192 14231 14365 14553 14806 14837 15105 15062 15829 16068 16191 16259 16752 16880 17979 18141 17178 ,18278 18374 18520 18619 18890 18732 18810 19144 19147 19832 19960 20068 20262 20574 20743 20837 21124 21149 21150 21392 21579 21900 21983 22368 22410 22492 22510 £2803 AAN ONZE ZAAK IS EEN le KLASSE COUPEUR. Spoedige levering. Concnrreerende prijzen. Rechlshoadeo le Amsterdam. Voortaan zullen, op bevel van den burgemeester en wethouders in de hoofdstraten ook de voetgan gers rechts moeten houden. Het spreekt vanzelf, dat we dit besluit toejuiohen, zoo schrijft „De Stad Amsterdam", maar niemand, die weet hoe hals starrig vele Amsterdammers, niettegenstaande zij er zelf den last van ondervinden, links big ven loo pen, zal begrijpen, hoe de naleving dier bepaling verkregen zal worden, wanneer het aantal verkeers- politieagenten niet minstens vertienvoudigd wordt. We zijn deze week, op een dag, nadat de be wuste kennisgeving van B. en W. was aangeplakt, wandelend op de Leidsohestraat tusschen Leidsohe- plein en Prinsengracht klein eindje dus maar drieëntwintig maal iemand tegengekomen die links hield en het verkeer werkelijk belemmerde. Al die drieëntwintig hebben we in het voorbijgaan beleefd toegevoegd „Waarom loopt u niet liever rechts", maar uit de antwoorden die we ontvingen bleek wel, dat de meesten dat een kolossaleinbreuk op hun „vrijheid" vonden. Twee van de drieëntwintig antwoordden ons met de minder parlementaire woorden„Stik vent", wat wel is waar niet prettig klonk, maar in elk geval duidelijk was, wat niet kon gezegd worden van dien ander, die alleen maar zei„Je Zuster!", (die ik nota bene niet eens heb). Vijf waren er, wier wederantwoord luidde„Loop zelf reohts!" wat al zeer dwaas was, daar ik dat natuurlijk deedeen dame, die, omdat ze niet alleen links liep, maar ook nog omkeek, tegen mg aanbotste, en die ik ook op linkshouden opmerkzaam fliaakte, vond dat ik „niet erg galant" was en een kleine jongen antwoorde mg „Maar ik mag de straat niet over steken van me moeder, as 's zoo druk is". Alle dertien anderen zeiden niets en bleven links loopen. Dat was m'n oogst op een stukje openbaren weg van nog geen vijf minuten gaans langmen be hoeft dus niet te vragen hoeveel werk het zal ver- eischen, om al die duizenden, welke onze hoofd straten op deze manier onveilig maken, in het gareel te brengen en te houden. De invloed van hel groot grondbezit. Men schrijft uit Apeldoorn aan Het Volk Ongeveer een uur fietsen buiten deze gemeente licht het gehucht Uddel, welbekend door het Ud- delermeer. De bouwers dezer streek zijn kleine boertjes, die met wat loonarbeid bij het domein een schamel bestaan hadden. Hun brandstof haal den zij uit het bosch. Strooisel voor koe of schapen werd verkregen door het steken van plaggen en hun vee graasde op de marktgronden. Op die wijze werd het karige loon dat zij verdienden, aange-, vuld. Den laatsten tijd komen deze menschen, echter noodgedwongen bij de gemeente om hulp vragen. Het liefst worden zij geholpen door het verschaf fen van werk. Deze Kleine boertjes zijn gewone loonarbeiders geworden. Door den prins zijn de bosschen afgerasterd, zoodat zij nu alles voor hun vee en hun brand moeten koopen. En daarvoor is het loon te gering. Zij verdienden tot 1 Augustus f 16 tot f 17 per week op het domein. Na 1 Augus tus is dat loon iets verhoogd. Maar daarnaast zijn tal van menschen ontslagen en zij die méér zou den durven vragen, weten geen werk te zullen krijgen. Hier wordt een arbeidzame bevolking zachtjesaan de gelegenheid benomen in eigen on derhoud te voorzien. Zij wordt gedwongen bij de gemeentelijke werkverschaffing aan te kloppen. En dat doet zij pas in de uiterste noodzakelijkheid daar men in de werkverschaffing een soort lief dadigheid ziet, tegen de aanvaarding waarvan hun geheele wezen zich verzet, omdat zij sinds eeuwen gewoon zijn, als keuterboertjes een zekere onaf hankelijkheid te genieten. Zoo wordt ook op de Veluwe de zelfstandige ondernemer door het groot grondbezit verdreven of tot loonslaaf gemaakt. TYPHUS« Te Zwolle is het aantal typhusgevallen thans tot 79 gestegen. Eén patiënt is overleden, het aantal sterfgevallen is thans 11. Eén patiënt is hersteld, 66 zijn nog onder geneeskundige behandeling* EEN HERCULES, Onder de sollicitatiestukken voor de betrekking van politiebeambte in een der Groninger dorpen was een schrijven van een sollicitant, die arabood vóór af een krachtproef te goven, bestaande in het uit den grond trekken vaxw, eau paal, die daarin 1.50 metes geheid waa, Csfffc DbL Van schrik gestorven. De heer H. W., hoofd der school te Terapelka- naal, ls Maandagavond, tijdens een vrij hevig on weer, door een zwaren slag die een nabij gelegen huis trof en in de asch legde zoo geschrokken, dat hij spoedig daarna overleed. Bezuiniging. Volgens Het Volk doet in kringèn van Haagsche ambtenaren het gerucht de ronde, dat de Regeering, teneinde tot bezuiniging te geraken, zou hebben besloten, de salarissen der ambtenaren in minima en maxima met 10"/o te verlagen. Het blad heeft naar aanleiding hiervan inlichtin gen ingewonnen en vernam, dat te bevoegder plaat se van een dergelijk voornemen der Regeering niets bekend is. De Gemeenteraad van Westzaan heeft, naar het Hbl. meldt, een voorstel aangenomen tot afschaf fing van het presentiegeld voor de raadsleden, met ingang van 1 Januari, ter wille van de zuinigheid in het financieele beheer der gemeente. Te Oosterhout (N.Br.) zal uit hoofde van bezui niging geen nieuw postkantoor komen. Erwas reeds een pand aangezocht. Loonsverlaging voor het Amerikaansche spoorweg-personeel. Uit New-Tork, 25 Augustus De Amerikaansche organisatie voor spoorwegpersoneel, zal een stem ming uitschrijven over de vraag of men wegens de dreigende loonsverlaging tot een staking zou besluiten. Ongeveer 400.000 man zal aan deze stemming deelnemen. ZUINIGHEID AAN OORLOG. Men meldt: De nieuwe marechausee-kazerne aan do Hooftlaan te Busaum is Dinsdag in gebruik genomen. De bri gade telt: één wachtmeester en viea ondergeschik ten. De kazerne kost f 107.500. ROGGE NAAR RUSLAND. Men meldt uit Delfzijl: Nader vernemen wij, dat er van hier 8000 tot 10.000 ton rogge voor Rusland zullen worden verscheept. De Nederlandsche stoomschepen Groenlo en Zwijn- drecht, waarvan de eerste gisteren reeds is aange komen, zullen mede de rogge naar Rusland bren gen. De gemeenteraad heeft gisteren in de plaats van mr. Sluis (a.-r.) tot wethouder van onderwijs be noemd den heer J. Cloeck (v.-d.) CALLANTSOOG. De heer C, Hoek alhier is geslaagd voor het exa men gediplomeerd Meester in het timmervak, W ARMENHUIZEN. Een kwartet van blaasinstrumenten, bestaande uit de heeren Kuiper, Sevenhuijsen, Mink en Jonker, leden van het Fanfarekorps alhier, hebben op het Kwartet-concours te Blaricum den eersten prijs be haald. Zij hebben uitgevoerd het Eerste Kwartet van Mozart, wat onder leiding van den heer Jac. Jansen te Schagen was ingestudeerd. Een mooi succes voor waar. Het behaalde succes is voor den heer Jac. Jansen eveneens een mooie satisfactie, echter nog te meer, als men in aanmerking neemt dat ook op de beide vorige concoursen het muziekcorps van Warmenhui zen dat onder zijn opperste leiding, zijn nummers had ingestudeerd, den eersten prijs behaalde, HARENKARSPEL. Het Fanfarecorps „Onder Ons" zal bij gunstig weer Maandag 29 Augustus, nam. half acht, een concert geven te Tuitjehorn en Donderdag 1 September nam. half acht een concert geven te Kalverdijk. Beide avonden zullen onder meer worden uitge voerd de concoursnummers van Medemblik en Krom menie, waarmede le en eereprijzen werden behaald. Het publiek wordt beleefd verzocht gedurende de uitvoering de stilte te bevorderen. LANGENDIJK. Al zijn de prijzen der tuinbouwproducten de laat ste tijden hoog geweest (ongelukkig zijn ze de laat ste dagen aanmerkelijk lager) toch zijn er vele bou wers, die daarvan zoo goed als niet hebben gepro fiteerd. De bouwers in St. Pancras en een gedeelte in Broek!, die ini tamelijke hoeveelheid tuinbouwproduc ten aan de markt hebben gebracht, hebben aardig van de hooge prijzen geprofiteerd. Noord- en Zuid- scharwoude en Oudkarspel mogen nog wel goéde tijden hebben, eer zij tevreden zullen zijn. Daar be paalt de teelt zich meer tot herfst- en winterproduo- ten. Nu de luis zulke ontzettende verwoestingen aanricht, ziet men het resultaat Van maanden lan gen arbeid met begrijpelijke spanning tegemoet. WINKEL. Naar wij vernemen is de ondernemer van den wo- gendienst WinkelNoordscharwoude, voornemens dezen dienst om te zetten in een autodienst, WINKEL. BIJ den heer D. Otsen Jr„ te Lutjewlnkel is een geval van diphteritis geconstateerd. WINKEL. Is eerst kort geleden de school te Lutjewinkël ge sloten geworden en ontsmet als gevolg van hot voor komen van roodvonk, thans is weder een lokaal voor acht dagen gesloten en ontsmet tengevolge van het voorkomen van diphteritis onder de leerlingen uit dat lokaal. Binnen enkele dagen kwamen twee ge vallen voor. GEMEENTE ZUPE. Geboren: Martinus, zoon van Jan Zt-aman en T, Grootes. Cornelis Hendrikua Atrianus, van 1J. P, KeJJges en G, Jd Groet,

Schager Courant | 1921 | | pagina 1