Alltmn Nitiis- Mmitüit- LuümUil Dinsdag 30 R'igustus 1921. UITGEVERS: TRAPMAN 5 CO., SCHAGEN. Ingezonden Stukken. Binnenlandsch Nieuws. Reclames. Nier- en Bluassteenen. Gemengd Nieuws. SCHA ®4s»-s »ï9arg*ng Ro. 6680. 1 >u iii.ui verschijnt viermaal per week :Dinsdag, Woensdag, Donder- »iag rii Zaterdag. Hij inzending tot 's m. 8 uur worden Advertentiën suoteel mogelijk in liet eerstnitkomend nummer geplaatst. POSTCHEQUE en OIRODIENST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TIÉN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 ct. (bewijsno inbegrepen). Groote lletters worden nasr plaatsruimte berekend BLEEKMEERPOLDER. Mag ük naar aanleiding der berekening van uw ver- slaggeVer, inzake tijdsberekening! der droogmaking Bleekmeerpolder een paar opmerkingen en inlichtin gen toezenden, betreffende langzamen gang van za ken en de opgegeven 100.000 M3. waterverplaatsing per etmaal. Dat he* polderbestuur zich in verbinding heeft ge steld met het P.E.N. is uitstekend, doch hoe ze zich met den electricien Bakker uit Alkmaar in verbin ding gesteld hebben, is mij een raadsel, om de dood eenvoudige reden ze al voorzien waren van eerste klas electricien» in het PjEiN. Wat het poideiibeatuur ortbrak, was iemand met flinke handen aan zijn lichaam, die tevens centrifugaalpompen heeft staan en op grond van ervaring en doortastendheid, durf ik mijzelve gerust bovenaan te stellen. Ik wil u de volle vertekeying geven als zij Donderdagsmorgens bij mij gekomen waren, zoosls thans, had ik Vrij dagsavonds met beide pompen water gegeven. Ik verzeker u, zoovele malen als wij al met de pom pen gewerkt hebben, wij daarvan wel ondervinding hebben. In de alhier plaats gehad, hebbende watersnood, hel) ik met 8 pompen 6 weken aan een stuk door ge malen en nimmer, hetzij nacht of dag stil ges*aan en dan ZQoals lr'er nergens land overal water en nog eens water heb ik pompen met locomobielen, allei door het watv verwerd en gesteld en w;j iraai- di n in nog geen tw-'e da'?*i- tijd m< t een pomp ^an DO c.M. buis-diameter; de punp. had een gewicht van 2500 K.G. Ziet u, zulke mannen hebben zij noo- dig bij dusdanige ongevallen, doch geen electricien, die is goed om het werk tegen te houden en om ie onkosten te verhoogen. Het zou bij m'.| ook geld gekost heb'-en, want spoed kost geld, aan materiaal én goede werklui. Nu zijn zij bij mij aan komen wandelen en hebben twee pompen gehuurd, doch zij geven nog geen water, omdat de bazen zelf niet kun nen werken en nog nooit een centrifugaalpomp ge zien hebben; doch op het punt van werken en mate riaal heb ik van alles en het komt als het moet vlug klaar. Nu de waterverplaatsing per pomp, dat is goed als u dit weet, want dan kan men u nooit geen ooren aan laten naaien. Een pomp van 20 c.M. buis- diameter kan 8500 L. per minuut opbrengen, van 25 cM. buisdiam. 5500 L., van 30 c.M. buisdiam. 8000 L., van 35 c.ïft. budsdiiam. 11000 L., van 40 c.M. buisdiam. 14000 L., van 45 c.M. buisdiam. 17000 L., van 50 c.M. buisdiam. kan 20.000 L. per minuut op brengen. Bovenstaande kanier mede verplaatst worden, als alles gunstig is, d.w.z. geringe opvoerhoogte en een flink aantal omwentelingen. Deze twee punten is alles. Nu hebben zij van mij gehuurd een pomp van 25 c.M. en een van 35 c.M. buis-diameter, welke te za- men per etmaal, volgens formule, 23700 M3. water kunnen verzetten, maar of zij het doen, daar zet ik een achter. Nu is de vraag hoe groot is de buis-diameter van de andere pomp welke zij gehuurd hebben. Volgens bovenstaande tabel kunt u het zelf berekenen, doch dan komt u nooit aan de helft van 100.000 M3. waterverplaatsing per etmaal. Nu zal u zeggen, bij u zei ven: hoe komt hij er bij om dat te schrijven tot mij en dan is het volgende de oorzaak hiervan. Doordat wij hier ook watersnood gehad hebben, weten wij de ellende en daardoor heb Je medelijden met de inwoners of landeigenaars en dat het heel veel geld kost, dit weten wij hier. Doch hoe vlugger men van het water af is hoe beter, hoe minder schade en dat kan alleen als er weinig hee- ren aan het roer zitten, doch daar flinke doortas tende vakmannen voor in de plaats te stellen en dit is hier de oorzaak van langen duur. Als zij hier hadden het P.E.N., een flinke timmerman met waterbouwkennis (dammen zetten) en een centrifu- gaalman, dan was men goed uit- en toegerust en was de polder al lang droog geweest. Als u weer eens een verslag in uw blad plaats, kan u hier wel het een en ander van overnemen, ajs het in het belang van dusdanige polders ls. M. WISSEKERKE. Anna Paulowna, 28 Augustus 1921. politie, welke onder leiding van den heer Den Beer Poortugaal, district-commandant der Konink- marechassee uit Bindhoven. voor de afzetting zorg den. De brandweren van Eindhoven en Helmond werden gealarmeerd die met vol materiaal uitruk ten. De met pannen gedekte woningen langs den weg konden behouden blijven. Bijna alle inboedels gingen geheel verloren, welke laag verzekerd zijn. Het vee was gelukkig in de weiden, zoodat slechts varkens en pluimvee omkwamen. Van eenige be woners zijn vrij belangrijke geldsommen mede verbrand. In totaal zijn 28 woningen en 3boerderijen geheel verloren gegaan. De brand, waarvan de oorzaak totnogtoe met zekerheid niet is op te geven, heelt zeventien blokken huizen, loopende van de oude pastorie, thans als woonhuis in gebruik, tot aan de kerk, te zamen uitmakende het middengedeelte van het dorp Mierlo, in de asch gelegd. In totaal zijn 29 huizen, waaronder drie boerderijen en drie winkels tot den grond toe afgebrand. Op één na waren alle huizen met riet gedekt. Hoewel de brand om elf uur uitbrak, werd eerst te twaalf uur de brandweer te Eindhoven en Hel mond ter assistentie geroepen, omdat men dacht met eigen krachten het vuur meester te kunnen worden. Toen eerst te half een de versterking uit de beide groote steden aankwam, lagen de aange taste woningen reeds in de asch, waaronder ook het oudste nuis van Mierlo, dat uit 1714 dagtee- kende. De burgemeester van Deurne en Helmond waren met hun ambtgenoot uit het geteisterde dorp aanwezig. Een geluk bij dit groote ongeluk is, dat de Wo- ningbouwvereeniging „Mierlo-dorp" juist 32 wo ningen voor aflevering gereed had, zoodat dedak- looze gezinnen dadelijk weer een woning konden krijgen, zij 't dan ook zonder meubilair, daar niets gered kon worden. Een man, die in een derbran- ende huizen op sterven lag, werd naar buiten gedragen en op de openbare straat van de sacra menten der stervenden voorzien. De schade is natuurlijk zeer groot, te meer daar in de boerderijen de geheele oogst en in de winkels de aanwezige voorraad geheel vernietigd werd. De huizen waren alle verzekerd, zij 't dan ook zeer laag. Van een der getroffen families, de erven Brantsen, verbrandde o,a. ook een waarde van f 10.000 aan effecten. Naar ruwe schatting kan men de schade op f 150.000 berekenen. Herifk van malen en gewichten. Wij herinneren belanghebbenden, dat vóór 1 October van dit jaar alle maten en gewichten, op gevaar van straf, moeten voorzien zijn van de let ter z. Voor degenen die tot nu toe verzuimd hebben in de laatste twee jaren te laten herijken (ook de eigenaren van Metriek Karaat gewicht), bestaat daartoe alsnog gelegenheid des Maandags en des Vrijdags, van 9va tot 3l/« uur, aan het ijkkantoor te Amsterdam, Brouwersgracht no. 276. Hel loekoraslig gebrek aan onderwijzers, Op de 3 laagste klassen der gemeentelijke nor maallessen te Alkmaar zijn in totaal 4 (zegge vier) leerlingen. In gewone tijden was het gemiddelde aantal leerlingen per klas 15, d. i. 45 over3 klas sen. Men vreest dat deze normaallessen spoedig znllen worden opgeheven. Zware brand Ie Mierlo. De correspondent van het Hbld. te Bindhoven meldt Een ontzettende ramp heeft het dorp Mierlo, op twaalf kilometers van Eindhoven gelegen, getrof fen. Omstreeks 12 ure Zaterdagnamiddag vatte eensklaps het rieten dak van eene boerderij, aan de Marktstraat gelegen, waarschijnlijk door een rondwaaiende vonk, vuur. Weldra sloegen devon- kenmassa's, door den krachtigen wind verspreid, op alle met riet gedekte huizen en boerderijen, links en rechts van deze* weg gelegen, over, zoo dat deze het een na het ander in lichte laaie stonden en tot den grond toe afbrandden. De ver- warring onder de bevolking was vreeselijk. De burderwacht en de vrijwillige landstorm werden onder de wapens geroepen, weldra ver sterkt met veldwachters, marechaussee en militaire de balans van het Levensmiddelen bedriit van 1921. In de vergadering van Vrijdagavond kwam een uitvoerig rapport dezer commissie in behandeling. De commissie was tot de volgende conclusies ge komen lo. de boekhouding is slecht gevoerd; 2o. het beheer kan niet anders dan onverant woordelijk worden genoemd geen zweem van contróle is toegepast: 3o. als hoofdschuldige voor de slechte uitkom sten van het bedrijf (gememoreerd wordt dat op zeep f51.713,15 en op puddingmeel f 18.929.32 is ver loren), moet worden aangewezen de burgemeester, die steeds de verantwoordelijkheid op zich nam, iedere inmenging in het beheer geweerd heeft en lichtvaardig verschillende zaken, de distributie be treffende aan zich hield, om daarna door zijn her haalde afwezigheid met Jantje van Leiden zich van de zaak af te maken 4o. dat het toenmalige en het latere college van B. en W. niet vrij uit gaat daar het te veel vrij spel liet aan den burgemeester en den directeur. 5o. dat het zelfde geval is met den raad. De comroisie gaf het volgend advies: De Raad besluit de distributierekening niet goed te keuren, doch eenvoudig vast te steiien, zonder daarbij eenige verantwoordeliikheid voor het be heer op zich te nemen en bij inzending der reke ning aan Ged. Staten een exemplaar van het rap port te doen voegen. Overeenkomstig dit advies heelt de raad zonder hoofdelijke stemming een besluit genomen. In dezelfde vergaderiug werd het vermenigvul- digingecijfer H. O. 1921 vastgesteld 1.5 vorig jaar 1.7. Dit voorstel was met het oog op de fin. toe stand der gemeente door den voorzitter bestreden. WINKEL. Naar wij vernemen zal de onlangs te Lutjewinkel opgerichte harddraverijvereeniging reeds op Zondag 4 September a.s. een harddraverij houden, welke zal plaats hebben op een gedeelte van den weg van Lutjewinkel naar Winkel. Voor dat doel wordt er 's avonds al druk geoefeDd en er schijnt heel wat deelname te verwachten te zijn. GEBREK AAN WATER. Zooals wij vermeld hebben is door middel van een groote pompinstallatie door overbrenging van IJssel- water het niveau van het ApeldoornschDierensch kanaal 75 cAf. verhoogd. Men overweegt thans de mogelijkheid, bericht de „Zutph. Crt.'\ om door middel van dezelfde pomp installatie, die thans te Dieren werkt, de sloten in het Velpsche en Arnhemsche Broek te vullen met water uit den Rijn. Het vee lijdt hevig door gebrek aan water. SI. Paocras. Zondag kwamen 2 elftallen van V.V.Vn.1. 2 van hier in 't veld tegen Go-Ahaed V er 1 en roode duivels", een combinatie uit Alkmaarsche voetbalverenigingen, 't Eerste elftal moest't tegen „De roode duivels" afleggen en verloor met 1—4, en terwijl 't tweede won met 3—0. Vrijdag tevoren waagden de adspiranten V.V.V, I tegen V.V.V. III. doch ook zij leden de nederlaag, doch slechts met 0—1. Prilswinoer legen wil en dank. In een der grootste dorpen van de Veluwe zou de Vrijw. Landstorm een schietwedstrijd houden, teneinde uit te maken, wie er wellicht in de ter men zou vallen aan het groote concours te 's-Gra- venhage te mogen deelnemen, en voor welken wedstrijd tevens prijzen waren uitgeloofd. Daar genoemde wedstrijd echter op een geheel geres taureerde baan zou worden gehouden, was de bur gemeester uitgenoodigd, deze langen tijd aan het Sebruik onttrokken baan te heropenen. Zooals te ezer gebruikelijk is, werd ook nu stellig verwacht dat Z.Ed. Achtn. de eerste schoten zou lossen, waarom den markeur gelast werd de hoogst-moge- lijke punten aar. te wijzen,, van welke taak deze beambte zich zorgvuldig kweet. De burgemeester wenschte echter op het laatste moment van dit voorrecht geen gebruik temaken, waarvan den markeur geen kennis werd gegeven, zoodat de eerste deelnemer aan den wedstrijd een serie maakte, als maar zelden voorkomt, tengevolge waarvan hij dan ook onder de prijswinners mocht behooren. Toen deze schutter evenwel eenige da gen later te hooren kwam, aan welke omstandig heden hij zijn geluk te danken had, wenschte hij van zijn reenten afstand te doen, doch uit den mond van een zijner superieuren vernam hij, dat de lijst met de cijfers reeds naar Den Haag was opgezonden en dus van eenige wijziging geen sprake meer kon zijn. Besloten. Een tuinder te Loosduinen inde deze week op de Hanzebank zijn veiling te goed, groot ongeveer f 4000. Eerst den volgenden aag ontdekte hij dat zijn portefeuille met inhoud verloren was. Alle nasporingen bleven tevergeefs. Vrijdag echter kreeg hij over de post een pakje inhoudende Engelsche brieven, bonnetjes van veilingmanden en andere papieren die voor den vinder blijkbaar geen waar de hadden. Het couvert van een der brieven had men gebruikt om alles in te pakken en daar een postzegel opgeplakt, zoodat geen handschrift iets verraden kon. Bel hevensmlddelenbedriU Ie Leerdam. Men meldt ons uit Leerdam Ia zijn vergadering van 24 Juni besloot de raad een commissie van onderzoek in te stellen voor en „De komen. Van de vele kwade gevolgen van overtollig urine zuur en nierfewaMo ia isteenvorimiiigi in de nieren .of blaas wel. het meest te duchten. Maar Foster's Rug pijn Nieren Püllen hebben in zulke gervatöen tmenlg succes bereikt en tal van gevaarlijk» operatiën voor- Spoedige behandeling ia het best, en de eerste ver schijnselen moet men /kennen. Een pijnlijk gevoel in den rug, waarbij men behoefte aan steiun heeft ter hoogte van de nieren, en vooral het voorkomen van een op steenatof gelijkend bezinksel en gruis in de urine, .terwijl de loozing met een brandend, gevoel en pijn gepaard gaai, doet denken aan de mogelijkheid van steenvorming. -Sieenen vormen vich vaak, als het urimocuur aan afrvoer door de nieren ontsnapt, slch laag na laag rónd een of andere kern afeet en langzamerhand een h'arde, cementaohtijgie massa vormt, die voortdurend grooter wordt. Slaat derhalve nooit waarschuwingen Van nier- zwakte als rugipijn, urdfaekiwalen, hoofdpijn, duize ligheid, pijn in de gewrichten, en lendenen in den wind, maar ibekamp het kwaad onmiddellijk door een geregelde en matige leefwijze, en met behulp van Foster's Rugpijn (Nieren Pillen. Dit geneesmiddel heeft een scheidende weikdng op steenvorming en menigmaal kwam het voor, dat de steen loskwam, venkruimde en In fijne, zandachtige deeltjes werd afgevoerd. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Schagen ver krijgbaar bij de bekende drogisten f 1,75 per doos. Een poslvlleglolo veronoelukf. Reut.r seint nit Londen Het postvliegtuig van Londen naar Brussel is in de nabijheid van Calais In brand gevlogen. Omtrent het lot van de menschen in het vliegtuig 1. nog niets bekend. Door een buitengewoon toeval was het vliegtuig, dat twaalf personen kan bevatten, zonder passagiers nit het vliegkamp te Croydon naar Brussel ver trokken. De „Times'-correspondent te Boulogne seint omtrent het verongelukken van het postvliegtuig der lijn Brussel-Lonaen de volgende bijzonderheden aan zijn blad Het eerste b.richt omtrent het ongeluk werd door een plaatselijk gendarmeriebureau naar Bou logne, Calais en Gravtlines geseind. Motorvisschers, booten, twee jachten en de auikbooten van de Fran- scbe vlootbasis te Boulogne en Calais werden on middellijk uitgezonden om de kust langs te varen van Boulogne naar Duinkerken, ten einde even tneele overledenen te redden. Er werd echter niemand gevonden; alleen zag men ongeveer drie mijlen buiten Calais eenig wrakhout van het onder stel van het vliegtuig. De eenige getuige schijnt een bereden gendarme te zijn, die op den morgen van den 26en Augustus een patrouillerit maakte langs de kust van Grave lines naar Calais over Waldanhommes. Hij verklaart, dat hij op groote hoogte, een paar mijlen van de kust verwijderd, een vliegmachine hoorde. Het geraas van den motor scheen hem niet zeer regel matig toe, en hij bleef naar het vliegtuig kijken zith af - agend, of het zou landen in een derkust- vliegkaiupen of het Kanaal zou overvliegen. Eens-, klaps scheen het vliegtuig middendoor te breken en neer te storten. Hij zag daarop het vliegtuig in verschillende stukken in zee vallen. De gendarme begreep dat het zijn plicht was, onmiadelijk kennis te geven van het gebeurde, en hij galoppeerde naar den naastbijzijnden telefoonpost, waar hij de autoriter ten te Calais met het ongeluk in kennis stelde. Het vliegtuig, de Goliath O.B.L.A.N. was het ei gendom van het nationaal syndicaat voor het be- studeeren van bet luchtverkeer. Het was een vroe ger bombardementsvliegtuig, dat voor passagiers vervoer was omgebouwd. Een sfsd verrold. Drie jaren geleden begon het er gevaarlijk uit te zien voor ae kleine stad Hibbing in den staat Minnosota. omdat zij ondermijnd werd door de wer ken der United States Steel Corporation". Om ram pen te voorkomen zeide de leider dier machtige vereeniging tot een aantal ingenieurs „verhuis de geheele stad een mijl verder". Men ging aan het werk en de 200 gebouwen en water-werken alles van hout gebouwd—werden succesievelijk op rolwagentjes geplaatst, zonder dat de ongeveer 10.000 bewoners er eenige last van hadden enthans is de nieuwe stad herrezen op een ongevaarlijke plaats en kan het mijnwerk onder de plaats, waar Hibbing vroeger stond, ongehinderd worden voort gezet. DE MOORD OF EHZBERBEB. De moord op den Buitschen oud-minister van' Fi nanciën Enzbenger 1. In alle opzichten een politiek, moord. En deze miadaadl werpt nu reed* ln de po litieke wereld van Dultschland, zijn scherpe schadu wen vooruit. Algemeen wordt aangenomen, Idat de uiterst recht- sche partijen niet vreemd' van deze misdaad zijn en vooral in de arbeiderskringen ls de verontwaardi ging groot. De moord zelf heeft als een bliksemstraal de poli tieke situatie plotseling .verlicht. In het Berliner Ta- gielblatt wordt een brochure van Gombal geciteerd, getiteld Twee Jaar moord, waarin de schrijver een statistiek geeft van het aantal politieke moorden, ln de periode van Januari 1919 tot Maart 1921. In dies tijd werden 314 tot do linkerzijde behoorende man nen en vrouwen vermoord. Do moordenaars werden gedeeltelijk niet ontidekt, gedeeltelijk voor den rech ter gebracht en gezamenlijk veroordeeld tot 11 jaren gevangenisstraf, terwijl een beklaagde levenslang gevangenis kreeg. Door mannen van links werden 11 leden van de rechterzijde vermoord dn dien zelfden tijd en de daders vam deze IS gevallen werden b«- strafd tezamen met 8 doodstraffen en 17S Jaar go- vangen,ls. Het ls begrijpelijk, dat ten aanzien van zulke feiten de democratie op middelen zint om alch te verdedigen tegen de reactie. De Verwants deelt mede, dat de vakivereenlgilngen van de regeerlng energiek maatregelen tegen da bolsjowiki van rechts zullen elaohen en dat onder handelingen gaande zijn tusschen de beide socialis tische partijen om èan homogeen front te vormen .le gen de AI-Dultechers. Waarschijnlijk zal men reeds in de volgende week een groot repuMikeinsche bs- tooging ln geheel IDuitschlanid oiganiseeren, en ln elk geval zijn de socialistische partijen het onder elkaar eens geworden om voortaan geen provocaties van de al-Buitschene meer te doen plaata hebben zonder dat ook door de 'arbeiders een tegen-demongtratle wordt op touw gezet. Reeds morgen zal men naar Pots dam gaan. De rechterzijde organiseert een pïeehtlge herdenking van den slag bij Tannenberg. Weliswaar deelen de avondbladen thans tmede, dat de politie deze betooging heeft verboden, maar soowel de Vor- warts als de Frelhel roepen de arbeidersmassa's op om naar Potsdam te komen en tegen de moorde naarsbende van de reactie te demonatruersn. Inmiddels wordt bet onderzoek naar de daders voortgezet. De Badensche ataatsregeering heeft sleh telegrafisch tot de rijkaregeerlng gewend' en haar hulp verzocht bij het ontdekken der moordenaars. De rijkskanselier heeft zich daarop onmiddellijk ln verbinding gesteld met den hoofdcommissaris van politie te Berlijn en het gevolg le geweest, dat een afdeelfng van de BerlljnsChe crimineels politie van ongeveer 30 man naar de plaata van den moord ls gegaan. De Badensche politie heeft de grens van dat vrij staat afgezet, zoodat, Indien de moordenaars zich nog op Badensch gebied bevinden, zi] niet sullen kunnen ontsnappen. Do IRljkspreeJdent heeft een hoogs belooning op de arrestatie van de moorde naars gezet. Men iï ook doende geweest om met po- SJiehonden de sporen der moordenaars te volgen, maar door den regen, die gevallen ls zoo heet het ln het ambtelijk rapport la het niet mogelijk ge weest, de sporen te volgen Waarschijnlijk zijn de po litiehonden te laat aangekomen, want slj moesten van Karlaruhe en Baden-Baden uit worden aange voerd.

Schager Courant | 1921 | | pagina 1