.Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Binnenlandsch Nieuws. De lijkschouwing (heeft plaats gehad. Daaruit bleek, dat Eraberger het eerst door een schot in het nroor- hoofid was getroffen. Die daders hebben hlljkhaar ge loofd, dat de afgevaardigde Dietz, <üe hulpeloos neer stortte, ook doodelljlk was (gewond, en hebben zich vervolgens op Erzberger gestort, dde langs een bel ling naar beneden vluchtte. Een groot bloedspoor is langs de helling waar te nemen tot de plaats, waar Eirzberger onder een den Is neergevallen. 'De moor denaars hebben vervolgens nog verscheiden schoten afgegeven, waarschijnlijk tot rij hun revolvers had den leeggeschoten. Het gezicht van Eraberger is wei nig geschonden,, maar het achterhoofd toont vree- selijke wonden, daar de kogels groote gaten Ln den schedel hebben gemaakt, waar de hersenen uit puilen. De pers der rechtenzijde probeert het thans voor te stellen, alsof ook de partijen van rechts desze mis daad ten scherpste veroordelen. Eenigazins eigen aardig doet het daarbij aan, in de Vorwarts te le zen, dat een abonné van dit blad toevallig in een te lefonisch gesprek wend ingeschakeld, dat generaal ron Befing met een vriend voerde. De generaal redde: „Nu we kunnen ons feldciteeren, dat dit zwijn ein delijk dood is. Ek heb mijn beste flesch uit den kel der gehaald om er op te drinken". De onvrijwillige toehoorder van dit gesprek heeft den generaal opge beld en hem te kennen gegeven, dat hij het gesprek mee had aangehoord. Hij vroeg hean, of hij hij zijn woorden bleef. De generaal was daarop eenigszins verlegen en antwoordde, dat dit toch een particuliere uiting was geweest en hij als „menschen en chris ten" de daad moest betreuren. Men kon het echter niemand kwalijk nemen als hij sdch erover ver heugde. Het is verklaarbaar dat de autoriteiten van de poli tie een aantal heeren van rechts scherp in de gaten houden. Men heeft o.a. eraan gedacht, dat de Jonge heer Hirschfeld; die indertijd den aanslag op Erz berger pleegde, sinds ongeveer U dagen vrij is, na zijn gevangenisstraf te hebben uitgezeten. Dit jonge menach is te Berlijn niet te vinden. 'De politie zoekt hem om begrijpelijke redenen. Zondag is de oproerige geest in Potsdam reeds tot uitbarsting gekomen bij de Tannenbergrfeesten. Deze viering mocht niet in die openlucht plaats heb ben, maar in zalen. Duteenden arbeiders waren naar Potsdam getrokken, om tegen te manifesteeren, Eerst leek het, of alles goed zou gaan, maar een protes- teerende Potsdammer, die zich onvriendelijk uitte tegen de demonstranten, werd afgeranseld en zwaar gewond. Aifoediders vielen daarop een twintigtal man nen cn vrouwen met zwart-wit-roode cocardes aan en dezen werden eveneens afgeranseld, Daarna had den tvf en toe woeste vechtpartijen plaats, Tusschen een ruzie van rijksweersoldaten en betoogers met de' roode vlag weid door de soldaten geschoten en twee betoogers doodelijk gewond. De soldaten en hun wachtmeester werden zwaar mishandeld. De rijksministers zulten streng optreden tegen el-- ko antd-republikeiasche beweging. De vakvereeni- gingen edschen van de regeering optreden tegen alle personen, dde, volgons hare meening, als aanstich ters van misdaden, zooals or nu onlangs door den moord op EVizbeiger begaan zijn, ln aanmerking ko men; vorder tegen alle personen, die een stelselma tige oprudlng tegon actietve politici en tegen de re- gearingaorganon voeren. SPOORWEGONGELUK IN ITALIfi. Uit Rome, 28 Augustus. Bij Mogliano dicht bij Bome had een spoorwegongeluk plaats. Er zijn reeds 80 dooden gevonden en men vreest dat er meer dan 100 gewonden zijn. HET VLIEGONGELUK BIJ GALAIS. Uit Brussel, 29 Augustus. Nader is gebleken, dat het postvliegtuig van de lijn LondenBrussel, dat Vrijdag j.1, bij Calais is verongelukt, niet in brand is gevlogen, doch dat een ontploffing plaats heeft gehad, waardoor do aviatours van een hoogte van 300 meter in zee werden geslingerd en waarschijn lijk op slag werden gedood. Het vliegtuig viel daarop langzaam naar omlaag en werd verineld, toen het ln zee terecht kwam. WIE MOET ER BEGINNEN. L'Ooeuvre vraagt wie er zich op zal offeren om het leven minder duUr te maken. Wil het leven goedkooper worden, zeggende patroons, dan moeten eerst de salarissen verlaagd worden. Neen, antwoorden de gosalarieerden, maak eerst het loven goedkooper. Zoolang alles zoo duur blijft, kunnen wij geon genoegen nemen met vermindering van ons inkomen. Oij moet beginnen.— Na u, alstublieft- Daar staan we. L'Oeuvre zegt het zonder aarzelen: de patroons moeten beginnen. De ©enige rechtvaardiging van het kapitaal, aldus het blad, is dat het risico loopt: het risico van de winst en het risico van het verlies, Het is zeker onaangenaam te denken, dat er een overgangsperiode kan zijn, waarin de patroons min der zullen verdienen, waarin ze misschien niet» zul len verdienen, ja, zelfs een beetje verliezen. Maar de patroons, vervolgt 1'Oeuvre, zullen zeker met mij eens zijn, dat die afwezigheid van winst, dat verlies, hun minden zwaar zal vallen, dan het voor uitzicht, dat gedurende die overgangsperiode hun ar beiders en hun andere, personeel niet voldoende te eten hebben. In een zoo delicate kwestie, vervolgt 1'Oeuvre, kan mon niet beter doen dan het oog houden op wat er vooraf is gegaan. Hoe is 't dan wel gegaan in den tijd, dat het leven, wel verre van goedkooper te wor den, voortdurend duurder werd? Hebben de patroons toen, de geweldige winsten voorziende, die zij gingen maken, uit rich zelf aan hun personeel voorge steld het loon te verhoogen? Neen, immers. Eerst toen de winsten in hun zak waren, hebben zij meer of minder spontaan, met meer of minder edel moedigheid het was voor een ieder een kwestie van karakter de gesalari eerden tot het vezdeelen van de koek toegelaten. Wij kunnen ons moeilijk voorstellen, zegt 1'Oeuvre, dat de patroons nu tot hun personeel kunnen ko men zeggen: Wij zijn vóór gegaan toon er wat te verdienen viel. Ie^er zijn beurt, gaan jelui nu voor, nu er wat te verliezen valt Jaariijksch Onderzoek. De Burgemeester van Schagen brengt ter alge meene kennis, dat de bijzondere vrijwilligers van den landstorm, die verplicht zijn te verschijnen bij het jaarlijksch onderzoek van militie of landweer, daar bij behalve do hun verstrekte voorwerpen van klee ding en uitrusting ook moeten medebrengen de hun uitgereikte wapens. Schagen, 29 Augustus 1921. De lo-Burgemeester, P. HOPMAN. VERKOCHT. Het huis in de Regentenstraat van de heeren Keet en Wit, thans bewoond door den heer J. Dekker, is gekocht door mej. wed. C. de Boer. WAARNEMEND HOOFD. Als waarnemend Hoofd der openbare school, zoo lang de vacature-Deenik duurt, is door B. en W. be noemd de heer Porte. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Neelje, dochter van Hendrik Jon Rog geveen en van Trijntje van Bodegraven. Arnoldus Jan, zoon van Arnoldus ivan Heikhuilizen en van Jannetje van dar Brugge. POLITIE. Verloren: twee hruinlescberen portemonnaies met eenig geld. Inlichtingen ter Secretarie. LANGENDIJKER GROENTEN VEILING. 29 Aug. Bloemkool, le soort f 11 a 23,10,, 2e soort f8,10 a 10, per 100 stuks. Roode kool f5.70 a 7.40, 2e soort f5.10 a 6.50, gele kool f7,80 a 11,10, witte kon] f6.60 a 9, per 100 Kg. Wortelen f7,80 a 11, per 100 boa. Schotsche muizen f 10.00, schoolmeesters f8,80 a 10.60, blauwe f6.50 a 10.10, eigenheimers f6.40 a 7, bra/vo's f6 a 7.80, drielingen f4.40 a 6.50, gele nep f 13,20 a 14, drielingen f 11.40 a 11.90, uien f 10.90 a 12,60, slaboonen f 56.80, alles per 100 Kg. Aanvoer: 8900 st. bloemkool, 96200 Kg. roode kool, 46450 Kg. witte kool, 34000 Kg. gele kool, 11250 bos wortelen, 0300 Kg. uien, 1637 Kg. gele nep, 10450 Kg. aardappelen, 46 Kg. slaboonen. WARMENHUIZEN, 27 Aug. Roode kool f6, gele kool f7,20 a 7.50, witte kool f 6.50 a 7, uien f 11,60 a 12,20, nep f 12 a 12,90, driel. uien f 11,70 a 12, blauwe aardapp. f 8.40 a 8,80, eigen heimers f7,10 a 7,30, slaboonen f44.80 a 45.50. ALKMAAR, 29 Aug. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 24 koeien en ossen f450—f675; 4 vette kalverep f65—f160; per ned. pond f 0.90 tot f 1.14926 nuch tere kalveren t 16—f40; 26 vette sch.infcn f41—f54; 299 vette varkens per ned. pond f'1.18—f124. AMSTERDAMSCHE VEEMAK KT. AMSTERDAM, 29 Aug. Op de heden gehouden veemarkt werden aangevoerd 445 vette koeien Ie kw. f 1.55—f 1.70;2e kw. f 1.20— f 1.40; 3e kw. f 080—f 1 per K.G.; 165 melk- en kalf koeien f 500—f 750; 49 graskalveren f 100 tl 50 47 nuchtere kalveren f 20—f33 per stuk 89 scha pen f30—f50; 593 vettte varkens le kw. 1.42,2e kw. F 1.38, 3e kw 1.28 per K G. schoof» gewicht. NOORDERMARKTBOND (Noordscharwoude). 29 Aug.— Kolcsianen f 780; schoolmeesters 17 a 7.90; eigenheimers f 6; hl. eigenh. 5.80 a 6.70-jhlau we aardapp. f 8.10 a 8.50; bravo's f 8.20; drielingen f 320 a 4.40; Spercieboo»ien f 55 10 a 59.30; Kroten f 4.70; grove uien f 12 a 1250; drielingen f 11.90 a 12.10; nep f 12.80 a 13.70; gele kool f 6.70 a 9.70; roode kool f 4.90 a 6.90; witte kool f 6 60 a 8 alles per 100 K.G. boswortelen t 7.70 a 11.20 per 100bos; bloemkool f 680 a 28 10; 2e soort f 4 a 4.60 per 100 stuks. WINKEL 29 Aug. 1921. Appelen f 5 a 15; peren f 6 a 20; slaboonen f25a 34; snijboonen f 50 a 66;druiven 50a 55; augurken f 20 a 43 per 100 pond. Komkommers f 10 a 15 per 100 stuks. ALKM VAR, 29 Augustus 1921. Bloemkool f 8 30 a 17.80 per 100stuks: roode kool f 4.20 a 7.80; appelen f 0.12 a 0.50 per 10ÓK.G.wor telen, f 10.20 a 18. 40100 bos uien f 12.50 a 15.20p. 100 K.G. peren f 0.14 a 0.55 per K G kropsla f4.20 a 10 50 per 100 stuks; snijboonen f 56 a 110spercieboo nen f 59 a 80 per 100 K.G. WARM EN HUIZEN, 29 Aug. 1921. Roode kool f 5.60 a 7.50; witte kool f 6.80; uien f 11.50 a 12.10; nep f 13 a 13 60Drl. 11.50 a 1190; blauwe aardapp. t 8; eigenheimers f7.60; duken 6.40 per 100 K.G. Aanvoer: 2050 K.G. aardapp.. 1050 K.G. witte kool 4975 K.G. roode kool «10600 uien. ALKMAAR. 27 Aug. 1921. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 26 paarden t 400 a f 675, 78 veulens 350 a f 775, 47 nuchtere kalveren f 13 a f 28. 294 vette schapen f 40 a f 52, 18 magere varkens f56 a f70. 86 biggen, 10 w. f 15 a f 28, 4 hokken en geiten f 3 a f 12. ALKMAAR, 27 Aug. 1921. Boterprijs hoogste markt f 155, middelmarkt f 1.50, laagste markt l 1.45. Aanvoer 1972 kop. Eieren f 13 a t 14, eendeieren f 13-per 100 stuks. Kolhorn. De stand van het binnenwater is weer normaal, zeer ten genoege van de schippers, daar alreeds uit de polders veel graan wordt verzonden. Kolhorn. De suikerbieten in'de polders alhier staan op de lichte gronden matig, op de zwaarste gronden echter bepaald slecht. Steeds loopen flinke regen buien hier mis. Broek op Langrndijk. De heer J. van der Plas, architect alhier, is be noemd tot gemeente opzichter te Schiedam. Noord-Schsrwoude. De U.L.O.-school wordt a.s. Donderdag geopend. Pellen. Onder begunstiging van het gewenschte weer faf Zondag de Harmonie .Klimop" van Petten aar aangekondigd concert op het plein voor het raadhuis. Vele belangstellenden wkren opgekomen en heb ben genoten van hetgeen de Harmonie heeft ten beste gegeven. Al werden de 8 nummers niet allen ten genoegen van den directeur, den heer Kos van Oudkarspel, uitgevoerd, de Harmonie kan dan, gelet op hare krachten, op een geslaagd concert terugzien en ik twijfel niet of de burgers van Pet ten en de bewoners uit de omgeving zullen een volgende aankondiging met genoegen vernemen. Callanlsoog. Aan den Zondag 28 Aug. gehouden wedstrijd in het ringsteken op fietsen te Groote Keeten namen 29 personen deel. De uitslag wasle prijsjn. Kruit, 2e P. Breed, 3è Tb. Kuiper, 4e Mej. D. van Scheijen- Zeeman, 5e C. Bregman. Gezellig bal in hetlofcaal van den heer Van Scheijen na. Callanlsoog. In een Zondagmorgen in het dorpskoffiehuis ge houden bijeenkomst is besloten, geen volksfeesten met de a.s. kermis te houden, wel een feest voor de schoolkinderen op Dinsdag 6 September, des namiddags. Verschillende wedstrijden zullen ge houden worden. Getracht zal worden voor de ker mis en voor het kinderfeest een draaimolen hier te krijgen. SPOORWEGVERLAGING VOOR ENKELE GOE DEREN. De Nederlandsohe Spoorwegen gullen met ingang van 1 September a*s. het ijlgoedvervoer van verschil lende licht bederfelijke waren aanzienlijk goedkoo per maken. Op dien datum wordt nl. een speciaal- tarief ingevoerd voor het veitvoer als ijligoed van lo. versche melk, visch (levendie en versche) en ge rookte bokking, en 2o. versche mosseden„ versche groenten, versche aardbeziën, bessen, boomvruchten, framboozen, meloenen en tomaten. BETRAPT. Toen Zaterdagavond de dienstbode van een ge zin, wonende aan de Fluweelen Burgwal te 's-Grar venhage, circa 11 uur thuis kwam, bemerkte zij in de woning een onbekenden man, die met behulp van een ladder door een raam was geklommen. Zij vluchtte naar buiten en riep om hulp. De onbe kende klom vlug naar beneden en zette het op een loopen, terwijl een tweede man de dienstbode trachtte te grijpen. Een agent van politie was inmiddels ter hulp ge komen en zette den Inbreker na en wist hem in de Lange Poten te arresteeren na een lange vervol ging door veel nauwe straten. De arrestant werd In bewaring gesteld. Hij bleek te zijn een 47-jarig lo» werkman, zonder vaste woonplaats. Verscheidene gouden en zilveren voorwerpen» die de inbreker had weggeworpen, werden door de po litie in beslag genomen. DE LOONSVERLAGING BIJ DE HOLLANDSCHE STOOMBOOT MIJ. Uit Amsterdam, 39 Augustus. De arbeiders bij de Hollandsche Stoomboot Maatschappij hebben het hun voorgelegde nieuwe arbeidscontract Zaterdag aanvaard. TYPHUS. Uit Bredevoort, 28 Augustus. Alhier zijn twee gevallen van typhus voorgekomen. HET TAPVERBOD. Naar aanleiding van de verwerping door den Ge meenteraad van Apeldoorn van het voorstel-Volgers tot intrekking van het tapverbod hebben de Apel- doornsche afdeelingen van Horeca! en van Ons Be lang in een Vrijdagavond belegde spoedvergadering met algemeene stemmen besloten te doen alsof er geen tapverbod bestond en kalm de processen-ver baal af te wachten. De organisaties zijn van oordeel, dat het tapverbod is in strijd met de drankwet en dus de verordening van het tapverbod geen bindende kracht heeft. VOOR HAAR OOGEN VERDRONKEN. De motorboot „Noel" van de Engelscbe Kerk te Rotterdam, bracht Zaterdagavond eenige zeelui uit het zeemanshuis aan den Pieter de Hooghweg, naar hun op stoom liggende schepen. Onder hen bevond zich de eerste stuurman, Brunston de Capac, met zijn vrouw en zevenjarig zoontje. Bfl het aan boord gaan stapte de stuurman met zijn kind op den arm, zonder zich vast te houden, op de statietrap, gereed om zijn vrouw uit de motorboot te helpen. Hij ver loor zijn evenwicht en verdween met het kind voor de oogen zijner vrouw in de rivier. Pogingen om hon te redden bleven vruchteloos. De lijken zijn nog niet opgevischt. TYPHUS TE DELFT. Er zijn te Delft gedurende de vorige week geen nieuwe gevallen van typhus bijgekomen. WIERINGEN. Mej. A. Dekker—Willegrijp, gemeente-verloskun dige alhier, heeft hare benoeming als zoodanig naar 's-Gravenland aangenomen. WIERINGEN. Op de 1.1. Zaterdag gehouden veulenmarkt waren slechts 2 veulens aangevoerd. Zij bleven echter on verkocht en gingen weer naar huis toe. WIERINGEN. Het dochtertje van den heer E. M. in de Nieuw- straat te Hippolytushoef kreeg 1.1. Zaterdag van het veulen van den heer Jb. M. een schop tegen haar voorhoofd, waardoor eon gapende wond ont stond, welke hevig bloedde. Terstond werd genees kundige hulp van Dr. Piccardt ingeroepen, welke de wond verbond. Later vernamen wij dat het met het mci*1e goed gaat. SPA/ - 3CH BEZOEK. Noordholland heeft weer Spaansch bezoek om kalf koeien. Het zijn de z.g. dikke koeien, herfst- kalfsters, waarom het te doen is. Aan verschillende hoeven on markten werd reeds een bezoek gebracht, waay tevens ook aankoopen geschiedden. Betaald werd f650 h f750. NIEUWE NIEDORP. Zondagmiddag hadden alhier de aangekondigde voetbalwedstrijden plaats. Er was vrij veel belang stelling. Het eerst in het veld kwamen Schagen en Boven- karspel met als uitslag 30 voor Schagen. Deze wed strijd werd wat slap gespeeld en gebrek aan sa menspel was hier wel de grootste fout. Hoorn en Heiloo volgden en stonden aan het eind van den tijd op 1—1, na een kwartier verlenging, kreeg Hoorn de overwinning met 2—1. Veel actie zat ook niet in deze- partij. Dat beide partijen in dezelfde kleur uitkwamen, wa» voor het publiek zeer hinderlijk. WieringenMedemblik waren daarna aan de beurt, met als uitslag 1—7 voor Medemblik. Deze laatste club was overheerschend sterker en veel spannends kreeg men ook hierbij niet te zien. Een werkelijk animeeremde partij speelden Nieuwe Niedorp en Andijk. Dat was interessant en beide clubs speelden met animo. Nieuwe Niedorp verloor met 1—8. Aanstaanden Zondag spelen de winnen de clubs tegen elkaar. OUDKARSPEL. Het gaat met het droogmaken van den Bleekmeer- polder nog lang niet naar wensch, Konden we Za terdag nog Juist meedeelen dat een tweetal centri- fugaalpompen gearriveerd waren, men is direct des morgens begonnen met het lossen en het in elkaar stellen. Zaterdagnacht was men klaar, althans men meende dat. Om een uur of een dacht men klaar te zijn om met draaien te beginnen, doch het bleek dat de groote buis waardoor het water verwerkt moet worden niet dicht was, zoodat ze niet luchtledig was te krijgen. Zoo werd het Zondagmiddag en daar het er voor stond dat de werking alle oogenhlikken kon be ginnen, lokte dit een groot aantal belangstellenden naar den polder. Op de dijken ën op het water was het zwart van menschen en met ongeduld werd de werking tegemoet gezien. Het werd echter vier uur, zes uur en velen gingen maar weer vertrekken, want het duurde hun al te lang. Het stalen monster stond daar, ijzig kalm gereed' om zijn plicht te doen, zoodra de menschen- handen het geluk zouden hebben, de gebreken, die er nog waren te vinden en te herstellen. Het restje overblijvende menschen werd ongedul diger, wellicht nog meer dan het bedienend per soneel zelve, werden zoo af en toe eens een stuk teruggedreven wanneer ze al te opdringerig werden en zoo ging! het door tot circa half acht. Toen scheen het oogenblik te zijn gekomen dat de pomp zou wer ken. Starre blikken op de wijzerplaat bewezen, dat het oogenblik al meer en meer naderde, de stalen romp werd af en toe betast, hoe hoog het water daarin al gerezen was; als het hoog genoeg geko men was, zou het klaar zijn, als het wijzertje het peilt je bereikt had, zou- daarmee bewezen zijn, dat de koker luchtledig wa». De spanning had haar hoogtepunt bereikt, want als deze pomp aan het werk was gou in 24 uur 100.000 M3. water verplaatst kunnen worden. Men keek reeds naar de afvoerpijp of hét water nog niet kwam. Is de zaak in orde, ja..... neen.... pats, daar begeeft door de sterke trilling de luchtpomp het en slaat met een slag tegen den grond. Het publiek, dat wat al te veel belangstelling toonde, stoof achter uit in de verwachting, dat de heele boel uiteen zou barsten. Zoo was dan door een klein ongeval weer vele uren arbeid onvruchtbaar gemaakt. Publiek ver trekt, want er komt nu vanavond niets meer van. Het is ook wel zoo afgeloopen. De zaak werd weer in orde gemaakt, nogmaals werd geprobeerd doch het ging niet. Ruim 9 uur ook het personeel naar huis; morgen de zaak vervolgen. Zoo was de lijdensgeschiedenis van de pomp, die redding zou brengen, doch finantieel zeker wel even meer leed zal brengen. Het watergemaaltje gaat kalm zijn gang, nacht en dag door, verplaatst elk etmaal ongeveer 7 c.M. water en heeft nu Maandagmorgen het polderwater reeds meer dan 20 c.M. lager gebracht. Maandagmorgen om 10 uur is de centrifugaal eindelijk in werking gekomen en kan men zien, ihoe groot de prestatie van dat werktuig is. Ga zoo door, Ijzeren makker en je zult vrij zeker Woens dagavond je welverdiende rust genieten. Doch zeg dan niet, dat heb ik hem toch maar spoedig gele verd, want je hebt aan dat kleine ding daar aan geene rijde van de doorbraak een waardig helper gehad. De tweede pomp die van Kleine Sluis gekomen is, ligt nog onaangeroerd op den motor, want als de groote in werking is, kan deze alleen bet zaakje wel opknappen. Juist toen men er over dacht, dat deze dan maar dienst moest doen, was de groote m orde. Zaterdag zijn de tuinbouwbesturen van Noord scharwoude en Oudkarspel bij elkaar gekomen en hebben een comité gevormd, om te trachten voor de slachtoffers de ramp zoo dragelijk mogelijk te ma ken. Het comité bestaat uit de heeren J. Ootjers en A. v. Nienea te Nooidacharwoude, en A. Timmer man en Jb. de Boer te Oudkarspel, die als voor- loopige werkzaamheden in diverso Nederlandscho bladen een oproep om steun zullen plaatsen en alle tuinbouwvereenigingen in Noordbolland zullen ver zoeken een steunbeweging, ter hand te nemen. Er is ook een comité gevormd bestaande uit de B. en W.'s van Oudkarspel en Harenkarspel, aller eerst met het doel,bij het bestaande Watersnood comité om steun aan te kloppen. Deze zullen Dins dagmiddag bijeenkomen om eon en ander te be spreken. We hebben Maandagmiddag nog oven een kijkje genomen en waren er getuige van dat de groote centrifugaal-, zuig- en perspomp mot alle kracht haar werkzaamheden verrichtte. Wel gaat het nog niet steeds full speed, omdat zoo af en toe nog wat gebeuren moet, doch er wordt nu een massa water in korten tijd verplaatst. - ZUIDSCHARWOUDE. Zaterdag had onder vrij groote belangstelling de overdracht plaats van de fraaie muziektent, door de burgerij aan het fanfarecorps „Knuist na Arbeid", ge schonken. De voorzitter van het comité, de heer Du Burck, zei hij deze overdracht ongeveer het volgen - die.: Zuidscharwoude ia weer een gebouw rijker ge worden, Dit 'gebouw 'heetft niet zoozeer zijn ontstaan te danken aan den hoerschendon woningnood, als wel aan het verlangen, van velen, het fanfarecorps ©en gelegenheid te verschaffen, waar het op doel matiger wijize van concerten kon geven. Wie als „Kunst na Arbeid" met prijizen uit don kamp 'naar voren treedt, zooals wij dit weten, (begint zoo langza merhand meer edschen aan het leven te stellen. Wij kennen de geschiedenis. Toen op het concours te Me demblik het fanfarecorps de bekende prijzen behaal de, werd eon feestavond georganiseerd, waar Direc teur on werkende leden werden ©ehuldfetL Niet om deze successen in den breede uit te meten, doch om het in 1 voorbijgaan aan te (stippen, rij het gezegd. Op die bijeenkomst werd besloten een vergadering te houden om een comité te stichten met hot beken de doel. Aan verschillende stemmen te hooren, mocht men niet langer dralen, Ook van de zijde van het al daar officeel vertegenwoordigde gemeentebestuur werd de wensch uitgesproken, dat spijkers met kop pen zouden worden geslagen, en dat de wensch niet langer de vader van de gedachte zou blijven, doch dat die zou worden omgezet in een daad. Toen dan ook ln de volgende bijeenkomst het comité werd gecon stitueerd, wist het, dat het op algemeene medewer king kon rekenen en het hoeft ide zaak bij de horens gepakt met het resultaat, dat ge hier voor u riet. We meenen, dat we niet overdrijven, als we zeggen, dat de muziektent gezien mag worden, on dat do bouw meester, de heer Van Eixter, alle eer van zijn werk heeft. Ook zij, die er op uittogen, om elders te zien, hoe op de voordeeligsto wijize het meest dodïmatige te krijgen, hebben daarbij getoond een alleszins te prijzen smaak te beaat tem Op dit oogenblik vraagt men niet: „wat kost deze tent?" Als daarop ant woord werd' gegeven, zoudt ge een som van zooveel guldens verwachten. Ik wil toch in andere woorden zeggen, wat de prijs van deze tent is. De prijs dezer tent wordt betaald met de aanhankelijkheid en toe genegenheid, welke de buigerij van Zuidscharwou de „Kunst na Arbeid" toedraagt. En als zij deze tent aan het fanfarecorps overdraagt, dan doet zij dat met een ietwat stoute bijgedachte. Het hoopt, dat het zal Voortgaan op den ingeslagen weg en met loffelijken Ai ver zal pogen op het peil te blijfaen, waartoe het zich op het oogenblik heeft opgewerkt. Wij weten hoe moeilijk dat 1» en wij kennen uw vrees, dat dit wel eens andera zou kunnen. We kennen de betee- kenis van het: Naam te maken, dat is niets, Naam te houden, dat te iets. Meen echter ndet, heer Directeur, en werkende le den, dat we er u een haartje minder om zullen ach ten, als gij eens minder gelauwerd uit den strijd komt, want wij weten, dat gij, als wij allen, strui kelen in vele. Het noodlot zal u ook wel niet ont gaan, dat een tegenvaller als anderszins u wel eens enkele punten zal kunnen kosten en ge u met min der moet tevreden stellen, dan ge hadt verwacht. Ge noeg zij het ons, to weten, dat gfl zult pogen op den ingeslagen weg voort te gaan. Alvorens de tent over te dragen, zegt de heer Du Burck, wensch Ik ln de eerste plaats een hartelijk woord van dank te brengen aan hot college van B. en W., dat wel zoo goed la willen zijn, hier officieel tegenwoordig te zijn, aan den hoer Van Extcr voor het geleverde werk en voor don spoed, dien hij ach ter het werk heeft gezet om het mogelijk te maken, in deze maand nog een concert te geven, aan mijn mejdocamdtéleden voor hunne belanglooze bemoeiin gen, in 't bijzonder aan den secretaris, den heer Van Minnen en mede aan den penningmeester, den heer Wagenaar, die op zoo'n zuinige wijze (zuinig in de goede beteekenls van het woord) met de financiën moet omspringen. /En hiermee draag ik de muziektent uit naam .van het comité, in naam van de burgerij aan het fan farecorps over. Zij doet dit ln de hoop, werkend© le lden met uw kranigen directeur, dat u nog vele mooie concerten op deze muziektent aan de burgerij zult kunnen verschaffen, en dat gij, heer De Ruiter, die ais voorzitter van het corps reeds zooveel voor haar heeft gedaan daarvan nog lang zult kunnen genieten Bij dezen wordt u deze *«nt in vollen eigendom over gedragen. De burgemeester, Jihr. Van Spengler, dankte den heer Du Burck voor de gesproken woorden on deelde mee, dat het gemeentebestuur hot blijk van waardoo- rdng door de burgerij op prijs stelde, Hij hoopte, dat ook op nationale feestdagen het fanfarecorps concer ten op de tent zou geven en dat, waar dé driekleur er bovenop wapperde, het zou blijven: „Oranje bo ven!" i

Schager Courant | 1921 | | pagina 2