Alpmtei Nitiis- COBETs MME LAAT 142 TELEF. 452 ALKMAAR. Woer.3éBg SI Augustus 1921, »;*s»r£8>->n flo, 6881. U1TQEVERS: TRAPMAN CO., SCHAREN. Raad Harenkarspel. Vraag prijsopgave. Ingezonden Stukken. Binnenlandsch Nieuws. SCHAGER C DGRANT. i ;k jhlad verschijnt viermaal per week :Dinsdag, Woensdag, Donder- j.i. en Zaterdag. Bij inzending tot 's m.8nnr worden AdvertentiBn /...neel mogelijk in het eerstnitkomend nummer geplaatst. POSTCHEQUE en OIROD1ENST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TIIÏN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 ct, (bewijsno inbegrepen). Groote (letters worden naar plaatsruimte berekend Vergadering van den Raad op Maandag 29 Au gustus 1921, des middags 4 uur. Aanwezig allen. Voorzitter de heer J. Burger, burgemeester, secre taris de heer J. Dam. Na de opening wijdt voorzitter een enkel woord aan de ramp, die deze gemeente heeft getroffen, n.1. de overstrooming van den Bleekmeerpolder. Spr. wijst op den grooten slag die daardoor een ge deelte onzer gemeente heeft getroffen, een slag die des te meer wordt gevoeld, omdat de laatste 2 Jaren voor de tuinbouwers al niet gunstig waren. Spr. twijfelt evenwel niet of de getroffen burgers zullen met moed en energie trachten de geleden schade te boven te komen en /wijst op hetgeen door hun is gedaan als het maken van dammen enz. Hij doet een beroep op den Raad, om, indien noodig, steun te verleenen, terwijl hij zich met den com missaris der Koningin in verbinding heeft gesteld teneinde te trachten steun te krijgen van het Wa tersnood!onids van 1916. De Commissaris heeft- alle medewerking toegezegd en spr. brengt hem daar voor dank. Dinsdagmorgen zal een bijeenkomst van de in het leven geroepen commissie, door de heeren burgemeesters van Oudkarspel en Harenkarspel plaats hebben, waarin de steunregeling zal worden besproken. De notulen worden gelezen, waarna ze onder dankzegging worden goedgekeurd. De heer Dekker deelt mede, dat de aanvragen om steun voor de sluisvergrooting te Noords^har- woude kunnen worden beschouwd als te zijn in getrokken. Voorzitter heeft gelezen, dat de Noordermarkt- bond de rente van het benoodigde kapitaal wil ga randeeren en als dat plan door de tuinbouwver- eenigingen wordt geaccepteerd, kunnen de verzoe ken der tuinbouwvereenigingen voor kennisgeving worden aangenomen. Bij monde van den heer Dekker wordt verslag uitgebracht over de schouw van de gemeentelan- dorije.v: Alles was op enkele uitzonderingen- na in orde. Deze enkele personen zullen op hun puicht worden gewezen. Van den directeur van het Waterleidingsbedrijf is bericht ingekomen dat Ged. Staten machtiging heb verleend om de gemeente Harenkarspel aan te sluiten. De plannen voor den schoolbouw te Dirkshorn zijn door den Inspecteur goedgekeurd en de aanbeste ding wordt 5 September a.8. ten 2 uur gehouden. Van den Minister van Arbeid is bericht ingeko men dat aan de 3 woningbouwverenigingen als rentebijdrage cn materieelbijdrage over 1920—1921 zal worden uitgekeerd f 1099.82. Goedgekeurd zijn de kohieren schoolgeld over het 2e kwartaal 1921. Ontvangen is het rapport over electrificatie te Waarland, welk rapport door den Ingenieur Boom is toegelicht. B. en W. willen de ingezetenen van Waarland eerst in kennis stellen met hun rechten en ver plichtingen en daarna schriftelijk vragen of 2iJ ge negen zijn aan te sluiten. Uit het rapport blijkt dat 95 aansluitingen noodig zijn om het bedrijf levens vatbaar te maken. De eenheidsprijs is 53 cent, dit is niet laag. B. en W. willen probeeren, nadat 'n lozing ln het Waarland is gehouden of er voldoende aan sluitingen zijn. Blijken er maar 60 te zijn dan is dat niet voldoende en willen B. en W. niet verder op het rapport ingaan. Net met aantal aansluitingen en lichtpunten kost f 10.000. Na verschillende onkosten te hebben genoemd, zullen de JaarliJkscbe uitgaven f4322.60 bedragen. De 95 aansluitingen zullen 9100 K.W.U. moeten ge bruiken. Voorzitter zal zich met den heer Memelink ln ver binding stellen over het houden van een lezing te Waarland en daarom kan gevraagd worden naar aansluitingen. De heer Dekker informeert hoe of het woord aan sluiting moet worden begrepen. Is dat een woonhuis en een koolboet te verstaan als 2 aansluitingen? Als dat zoo is zijn er spoedig 95 aansluitingen, anders zal het moeilijk zijn om aan dit getal te komen. In het rapport wordt gesproken van perceelen, af te nemen 80 K.W.U. per perceel. Voor de straatver lichting is geprojecteerd 10 lantaarns op de meest noodzakelijke plaatsen. Het traject beloopt 3,1 K.M. De onkosten van het bedrijf kunnen nog wat wor den verminderd als een del van Oude Niedorp Zijdewind en 'tVeld wordt aangesloten. Algemeen wordt het voorstel van B. en W. aange nomen. Voorzitter doet mededeellnig van de vergadering die door de ressorteerende gemeenten heeft plaats gehad van het Arbeidsbemiddelingsbureau te Hel der en waar besproken is het tegengaan van even- tueele werkeloosheid in den a.a. winter. Besloten is aan de Ministers van Waterstaat en Finantiën te vragen meer volk te werk te stellen aan de Zuiderzeewerken. Door B. en W. Is aangekocht een nieuwe slang voor de spuit te Waarland. Ged. Staten hebben goedgekeurd instructie ge meenteontvanger; verhuriDg huis ^ati den brieven gaarder. Is van Ged. Staten ontvangen een circulaire over het watergebrek en het voorzichtig zijn met het ge bruik van besmet water. B. en W. hebben dienaangaande publicaties aan geplakt. Voör het herhalingsonderwijs over 1920 is uitbe taald door het Rijk f1020.—. Van het vertrokken hoofd der school te Waarland de heer Smeets is een dankbetuiging ingekomen voor de aangename samenwerking. Wegens vertrek van den heer Smeets is door B. en W. tot tijdelijk hoofd benoemd mej. Hartman. Van het Kerkelijk schoolbestuur te Waarland is het officieel schrijven ingekomen, waarin wordt medegedeeld dat het de openbare school tot bij zondere school wil overnemen. B. en W. hebben deze quaestie nog niet besproken en zullen nadezj- hand met een voorstel bij den Raad komen, Aan de orde Is benoeming hoofd der school te Waarland. Benoemd wordt met algemeene stemmen de heer J. Renoud te Haarlemmermeer, no. 1 van de voordracht. Deze heeft acte tuinbouw. Mede op de voordracht stonden de heeren J. Harpeau te Am sterdam en U. Siedsma te 's-Gravenha^e. Er waren 5 sollicitanten. Voorzitter hoopt, zoo lang de school een openbare zal zijn, dat de Raad een gelukkige keus heeft ge daan. Indiensttreding 16 October a.s. B. en W. bieden den Raad aan een instructie voor den gemeentegeneesheer en vroedvrouw. De betrok kenen zijn door B. en W. uitgenoodigd om hun be zwaren of aanmerkingen kenbaar te maken en de gemeentegeneesheer is daartoe bij B. en W. geweest; do vroedvrouw was verhinderd en heeft schriftelijk ter kennis gebracht hoe zij over de ontworpen in structie dacht. Ten opzichte van de .instructie voor den genees heer vraagt de heer De Vries hoe de grens getrok ken wordt om te bepalen wanneer het voor de hulp behoevenden betreft. Voorzitter wijst er op dat de dokter zich in deze steeds op een ruim standpunt heeft geplaatst en zóu het daarom liever aan B. en W. willen over laten. Na enkele bespreking wordt dit goedgevonden. In de instructie van de vroedvrouw willen B. en W. inafwijking van de instructie van andere amb tenaren bepalen, dat bij overlijden van de vroed vrouw, gedurende de maand van het overlijden aan de nagelaten gezinsleden het salaris kan worden uitgekeerd. In de instructie van de andere ambte naren staat dat bet salaris gedurende dien tijd zal worden uitgekeerd. De voorzitter lichtte toe, dat B. en W. dit voorstel doen, omdat gewoonlijk de nagelaten gezinsleden ■van een -vioedrvrouw niet ln behoetftigen staat achter blijven, doch de man overblijft en idus voor de nage laten gemnsüeden kan zorgen. De heer De Vries wijst erop dat het hier gaat om de rechtspositie van de gemeenteambtenaren en oordeelt deze regeling eer een achteruit- dan een vooruitgang. Spr. acht het niet goed dat in deze in structie staat kan worden uitgekeerd, terwijl het in andere instructies staat dat het zal worden uit gekeerd. De nagelaten gezinsleden van de vroed vrouw kunnen door deze regeling in ongunstiger po sitie komen dan de nagelaten gezinsleden van andere ambtenarettr Voorzitter echter zegt dat de regeling wel dege lijk een vooruitgang is, omdat een dergelijke rege ling in de oude instructie niet bestond. Spr. blijft er bij dat steun aan de nagelaten betrekkingen van de vroedvrouw niet noodig kunnen zijn. Het voorstel—De Vries wordt met 6—1 sterft ver worpen. Voor de heer De Vries, zoodat in deze het voorgestelde door B. en W. Is aangenomen. De heer De Vries maakt eveneens aanmerking op de ongunstige bepaling in de instructie van de vroedvrouw, waar na overlijden van de vroed vrouw, zoo de ambtswoning door B. en W. wordt opgeëischt, het bedrag aan huishuur over een zeke ren tijd aan de achterblijvenden kan worden uit betaald, terwijl dit aan de achterblijvenden van den dokter beslüist aal worden uitbetaald. Ook bier wil de heer De Vries gelijkstelling, In de instructie wordt voor de vroedvrouw ook een tarief vastgesteld, dat voor sommige lage In komens lager is dan thans bestaat. Wat de vroed vrouw nu minder ontvangt, willen B. en W. uit de gemeentekas aanvullen. Na kennisname van een langen brief van de vroedvrouw, wordt de instructie vastgesteld en worden de voorstellen van B. en W. aangenomen. De heer Francis brengt hulde aan de werkzaam heid der vroedvrouw, noemt het haar goed recht voor verbetering van salaris te ijveren, maar keurt het zeer af dat. zij in haar brief aan den Raad aller lei zaken behandeld die met de zaak in kwestie niets hebben te maken. In verband met de wijziging in de gemeentewet ten opzichte van de mogelijkheid tot het heffen van opcenten op de inkomsten- en vermogensbe lasting, wijzen B. en W. er op dat het heffen van opcenten op de vermogeniafbelastiinjg weinig invloed heeft omdat slechts f1000 daarmee zal worden ver kregen en op de Inkomstenbelasting is niet wensche- lijk, omdat bij het heffen van 100 opcenten toch nog een hoofdelijken omslag zou moeten worden gehe ven. Bovendien zou het heffen van opcenten op de inkomstenbelasting juist de middelmatige inkomens treffen. B. en W. stellen dan ook voor een hoofdelijken omslag te blijven heffen met een sterkere progressie en dan de kinderaftrek, die was bepaald op f40 per kind, te bepalen op f30 voor het eerste kind en voor elk kind meer f10 meer; do aftrek voor nood zakelijk levensonderhoud te laten op f600, doch wanneer iemand niet meer dan f 800 inkomen heeft, zal hij voor die f200 niet belastbaar zijn, omdat de rijksambtenaren belast zijn met de invordering der belasting! en bij1 de inkomstenbelasting f 800 onbelast baar is. Wethouder De Groot pleit voor een vaste aftrek van f 60 per kind. (De heer Francis vreest, dat progressieve kinderaf trek niet goedgekeurd zal worden, omdat de belas ting dan dubbel progressief werkt. Voorzitter izou er in verband' met de opmerking van den heer De' Groot dan meer voor gevoelen, den af trek voor het eerste kind te bepalen op f40 of f50, doch vreest, de gemeente/financiën Voor de groote huisgezinnen drukt de progressieve (minder zwaar. Voorzitter gelooft niet, dat het niet toegestaan zal worden. Onze progressie Is niet hooger dan in an dere gemeenten. De secretaris heeft zich ook de vraag gesteld -of het toelaatbaar is. In WarmenhuiEsen is het echter reeds «enigen tijd van kracht. Voorzitter zegt, dat er in de nieuwe regeling niets van meegedeeld wordt. De heer De Vries acht 'het voorstel van B. en W. tamelijk ingrijpend. iDe heer De Groot is van oordeel, dat zijn voorstel tvoor de groote gezinnen beter is. De heer Francis meent, dat het noodig Is voorzich tig te zijn met al te grooten aftrek en wil de aftrek op f 50 bepalen voor elk kind. De heer Dekker is van oordeel, dat de kleine ge zinnen het best de belasting kunnen betalen. Verder bespreekt de keer Dekker de belasting Tan kapitaal of van arbeid. De regeling daaromtrent la zeer on billijk. De heer De Vries is er voor 100 opcenten op de vermogembelaetiing te heffen. Spr. vindt het verwaar- loozen van vermogen niet goed. Het voorstel van B. en W. Inzake kinderaftrek wordt mot 43 stemmen aangenomen. Tegen «tem men de keeren De Groot, De Vries en Francia. De keer Francis meent, dat een ander voorstel ket eerst in stemming had moeten komen. Nu is kom de pas afgesneden. Voonzitter is van oordeel, dat dit vooretel het meest verstrekkend was, doch la or niet telgen om de «tem ming ongedaan te maken. lEen nieuw voorstel progressief of niet, komt nu In stemming. Alleen de 'heeren De Groot en Franda zijn tegen progressief. De heer Francia wil nu de martaram aftrek be palen op f 80., waarop de voorzitter antwoordt dat dan boven ket zesde kind geen aftrek meer geheven wordt. De heer Francia meent, dat met' het voorstel van B. en W. de Inkomens omstreeks f3000 het meest ontlast worden. Met 5—2 stemmen wordt het voorstel van B. en W. onveranderd' aangenomen, -zoodat op het amende ment afwijkend wondt beschikt. Hierna beantwoordt de voorzitter de vraag van be lasting van kapitaal of arbeid en deelt mede, dat dit me tde nieuwe wet niet in toepassing kan worden gebracht. De heer Francis is van oordeel, dat het ook niet aan te bevelen ls, want iemand met 11000 uit kapi taal kan niet meer doen dan iemand met f1000 uit aitbeid. Op de opmerking van De Vries merkt de voorzitter op, dat ket voor de kleine kapitalen zeer onbillijk zou zijn. De heer De Vries acht des» belasting billijk. Ze be talen met een vermogen van f18000 aan Rijksinkom sten weinig en ln de vermogensbelasting slechts een gulden. Het wordt dan slechts met een gulden ver hoogd, waarmee f 1000 opbrengst verkregen wordt. Een vobrstel van den heer De Vries, om opcenten op de vermogensbelasting, te heffen, wordt met 8—1 etem verworpen. De heer De Vries vraagt, of geen forensen-belas ting kan worden geheven, wat onderzocht zal wor den. De verordening op de heffing wordt hierna goed gekeurd. Na voorlezing wordt ook de verordening op de In vordering goedgekeurd. Hoewel het uiterst moeilijk te bepalen volt, wordt overeenkomstig de wet het hefflngapercentege voor het Jaar 1922—'23 voorgesteld op 1,10. Dit jaar ls het 1.05. De heeren Francis en de Vries vragen, of hel niet beter is om een belastingheffing zelftnkomsten te houden en dus ontheffing van de wetsbepaling aan te vragen. ln dit verband wijst de heer Francis er tevens op, dat nu de werkzaamheden van den gemeente-ont vanger tamelijk ontlast worden, terwijl sinds kort de salarissen flink wat omhoog sijn gebracht. Voorzitter gelooft niet, dat een poging in die rich ting resultaat zal hebben. De heer Borst dacht, dat 1,06 ook voor het volgend Jaar voldoende was. Ten slotte wordt het percentage op 1,06 bepaald. Aan de orde komt een verzoek van Dr. Groenhart om veihooging van salaris met Ingang van 1 Janua ri 1921., tengevolge diverse prljsvorhoogingen. B. en W. meenen, dat voldoende termen voor verhooging bestaan. Het la 9 jaar geleden, bepaald op f800 an vrij wonen. B. en W. atollen voor, het salaris met f300 te veihoogen. De heer De Vries acht het te laag, vooral ook ln verhouding met dat van de verloskundige. Spr. wil het salaris met f600 verhoogen., welk voorstel met 6—1 stemmen wordt verworpen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met alge meene stemmen aangenomen. De verhooging gaat 1 Januari 1921 in. Aan de orde kwam hierna het voorstel van B. en W. tot wljiziging ln de bouw- en woningverordenlng in verband met de waterleiding. B. en W. stellen voor, de voorwaarde van het Prov. bedrijf te aan vaarden onder voorwaarde, dat het Prov. Bedrijf een vol jaar voor het onderhoud van de straat staat en het plan ln het Waarland wordt ultgiewerkt tot de huisjes van Zut en niet slechts tot de oude kaasfa- briek. De heer Bakker voelt voor dit laatste «eer veel, vooral in verband met de school. De Raad gaat met het stellen van dese elschen volkomen accoord. De wijziging ln de bouw- en woningverordenlng wordt goedgekeurd. Aangeboden wordt hierna de gemeenterekentag 1920, met «en ontvangst van f 83052.97 X, een uitgaaf gaaf van f 84550.54K, alzoo een nadeelig saldo van f 1497.57. De germoentebegrooUng wordt aangeboden met een geraamde ontvangst en uitgaaf van f 94725.36X, met een post onvoorzien, groot f 2059.98. De begrootdng voor het Burgerlijk Armbestuur met een ontvangst en uitgaaf van f7187. Hierbij ls gere kend op een gemeentesubsidie van f4800, of f800 meer dan het jaar 1921 en f 1100 meer dan 't jaar 1920 Op den Gemeentedienst, dienst 1920, moet nog ge vorderd worden f1020 voor het heihalMgsonderwtjs en f 1300 voor het onderwijs, zoodat de rekening gun stig ls. Voor het nazien der rekening worden de leden van den Raad aangewezen. Bij de begrooing is gerekend op J24CC0 E.O., f20.000 kasgeld en (15000 geldleerdng schoolbouw. Een verzoek van de heeren Pater en De Jong om 9 maanden terugbetaling van vergunningsrecht wordt .toegestaan. -Na de rondvraag, die niets oplevert, wordt de ver gadering om kwart over 9 door den voorzitter ge sloten. BLKK^vfKKR OVERSTROOMD. WIJ wenden ons tot onze landgenootea la het al gemeen om flnancleelen steun. De gireote «lag, die de verschillende landvelbruikers ln den Bleekmeerpol der, voor het meerendeel kleine bouwers, heeft ge troffen, maakt bet noodzakelijk, dat hier finannleelo hulp wordt geboden. Ongeveer 80 HA land, waar onder ongeveer 80 HA. (vruchtbaar bouwland zijn ondorgoloopen, waardoor die oogat ls verloren gegaan Een oogst, die zooveel beloofde en voor alle bouwers, bij deze ramp betrokken, een (verlies beteeksnt, fet de eerste jaren niet kan worden ingehaald. De moei zame arbeid van een geheel Jaar 1* voor niets ge weest, en behalve de geleden schede staat men thans voor de vraag waarvan men ln de naaste toekomst zal moeten leven. De winter zal komen, zonder dat men heeft kunnen oogsten, de verdiensten staan totaal stil. Men heeft zich een oogenblik zoo n toe stand ln te denken en- men huivert reeds bij .de ge dachte, aan een dergelijk lot. Hier ls dus hulp noo dig, die ln den vorm van flnancleelen steun den nood kan helpen verlichten. Daarom doen wij bij dezen een beroep op de hulpvaardigheid van onze landgenooten. s Wij roepen allen op een geldelijk offer te willen brengen en hierdoor bij te dragen tot het -helpen ver goeden van wat door de overstroomlng verloren la gegaan: Hiervoor heeft zich een comité gevormd uit de besturen der verschillende tuinbouwvereenigin gen, waarvan Secretaris-Penningmeester la de heer A. Timmerman, te Oudkarspel. Zendt aan hem uwe bijdragen, uwe gaven, hoe klein ook en ge doet een liefdewerk, dat niet genoeg kan worden gewaar deerd. Wil ons helpen vragen wij u, opdat de toekomst voor de getroffen bouwer» wat lichter worde. Namens het Comité voorn., A TIMMERMAN, Seeretaris-Penningm. Oudkarspel, 29 Augustus 1921. JULIANADORP. Zondag spoelde onze Julianadorper Voetbalclub voortaan genaamd J.T.C., een vrlendachappelljke wedstrijd tegen een combinatie voetballers uit Den Helder. In aanmerking genomen dat J.T.C. voor de tweede maal tegen een andere club speelde, mogen we niet anders zeggen, dan dat J.T.C zicb goed heeft gehouden. Enkele leden speelden zeer goed, de anderen daarentegen hielden den bal te lang voor zich zelve. Het goede samenspel zit «r nog lang niet voldoende in. Doch volhouden sn flink oefenen ls hier de zaak J. T. C.'s. Nog dient vermeld te worden dat de heer 3. Bier steker geheel belangeloos een terrein aan de club heeft afgestaan. De wedstrijd eindigde ln het voordeel der Helder- schen en wel met 20. KOEGRAS. Zondagavond hadden wij het genoegen Daan Pool te zien optreden in het lokaal van den heer J. Marees. Zooala wel was te verwachten trok Daan Pool een stampvolle zaal. Hij heeft ons tot aller genoegen uitstekend voldaan. Met z'n humoristische liedjes weet hij dat zoo echt leuk voor te dragen dat men wel lachen moet of men wil of niet. Met ernst daarentegen weet hij het publiek zoo recht onder den indruk te brengen. Diegenen die er dan ook geweest zijn, hebben werkelijk een genotvollen avond gehad. Zijn succes was dan ook enorm. Een woord van lof aan den pianist den heer Zon. mag voor zijn uitstekende begeledlng ook niet achterwege blijven. Gaarne roepen we dan ook den heer Daan Pool een spoedig tot weerziens toe, HARINGHUIZEN. Maandagavond J.l. geraakten alhier, door do duis ternis misleid, te ongeveer tien uur twee menschen te water, oude vrouwtjes en wel: de ongeveer 84- jarige weduwe van Paulus Bas en de circa 60-ïarige ega van Jan Struif. De menschen waren bij buren op bezoek geweest. IJlingB toegeschoten hulp wist de oudjes uit de pas uitgesloote, dus diepe wegsloot te redden. Met den schrik en een nat pak kwam het tweetal, voorloopig althans, dus vrij. ANNA PADLOWNA. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. van Slutjs, thans hoofd der openbare school te Spierdijk, behaal de de acte Frsnsch L.O. HOOGWOUD. Onder begunstiging van mooi weder werd op Zon dag den 28 Augustus fl. een wedstrijd gespeeld op het terrein van dan heer C Schilder, tuasthen S.E.W. I en II gecombineerd en Stormvogels II van Span broek. S.E.W. I en II heaft gewonnen met 3—1, dus beeft Stormvogels H verloren.

Schager Courant | 1921 | | pagina 1