Raad Warmenhuizen. Raad SI. Pancras. Binnenlandseh Nieuws toren, niet veel. Het is hier in hoofdzaak een arbei dersbevolking. Voorzittej zegt dat er al een paar menschen bij hem zijn geweest over de aansluiting van een mo tor. Ook de heer Stammes zegt, dat wat de krachtaan sluitingen betreft, dat zal wel meevallen. Die 13 cent jes geloof ik, zegt spr., daar zullen ze wel zin in hebben. De heer Koorn meent dat zooals de polder hier op peil staat, aansluiting van molens niet zoo hard zal gaan. Voorzitter antwoordt dat twee ingezetenen van Breezand toch al aansluiting wenschen. Het voorgestelde salaris van den administrateur wordt goedgevonden. Ten opzichte van het salaris voor den quitantie- looper vraagt de heer Jansen of de quitanties niet geind kunnen worden door den lijnw erker. Ik heb, zegt spr., zoo'n idéé dat zoo'n lijnwerkereen lijn heeft, vult de heer Stammes onder groot gelach aan. Voorzitter bestrijdt deze meening, er is voor een lijnwerker, wat straks uit zijn instructie zal blijken, genoeg te doen. Ook dit voorstel wordt goedgevon den. De te stellen zekerheid voor quitantielooper wordt bepaald op f500, die voor den lijnwerker ook. Eveneens wordt vastgesteld de instructie voor den lijnwerker. B. en W. stellen hier voor f 1500f 1800 salaris en wel f 1500 aanvangsalaris, met 6 één- jaarlijksche verhoogirigen van f50.De dienstjaren in een dergelijke betrekking in een andere gemeente tellen mee. De heer Stammes vraagt of B. en W. zoo'n voor deel zien in dat geven van jaarlijksche verhooging. Voorzitter antwoordt dat het bestaanszekerheid geeft. De heer Wiggers wil het salaris op f1500 bepa len en dan evenals met den administrateur, het ver- hoogen met f 2.50 voor elke meerdere aansluiting. De heer Koorn vindt het niet goed dat voor elke nieuwe aansluiting maar weer een rijksdaalder moet worden gegeven en dacht dat de menschen zelf wel om aansluiting kwamen. De heer Stammes wil f1500 salaris zonder meer. Er kan een tijd komen dat het salaris lager moet in plaats van hooger. De heer Van Kooten beaamt dit laatste.^ Ook wij moeten al lager, zegt spr. Voorzitter zegt dat het bedrijf toch de salarissen betaalt. De heer Stammes: Maar hoe economischer het be drijf werkt, hoe beter. De heer Looij zegt dat hier altijd wordt geboomd over de salarissen. Zelfs een arbeider hier zegt dat de loonen zakken. Nooit wordt er gevraagd waar de winsten worden gemaakt. Dat de loonen omlaag moeten geef ik toe, als eerst echter de producten maar lager gaan. Spr. begrijpt niet dat een arbeider hier kan zeggen dat de loonen 'lager móeten, eerst de producten. De heer Van Kooten: Die gaan omlaag. Voorzitter meent dat men voor een bedrijf van over de f 100.000 niet moet gaan pingelen over f 50. I-Iet P.E.N. had in zijn berekening het salaris voor een lijnwerker uitgetrokken op f 1800. Om wat ruim te te hebben stellen B. en W. voor het te bepalen van f1500 tot f 1800, maar het blijkt nu dat dit een fout van B. en W. is geweest. De heer Koorn wijst er op dat hij niet met -de werkzaamheden bekend is, en ook de heer Stammes wil als straks blijkt dat de lijnwerker is de rechte man op de rechte plaats, wil ineens f300 meer geven Voorzitter zegt dat B. en W. dan nu hun voorstel wijzigen zoodanig, dat de jaarlijksche verhoogingen zullen worden toegekend bij gebleken geschiktheid. Dit voorstel wordt mét 7 tegen 2 stemmen aange nomen. Tegen de heeren Wiggers en Stammes. B. en W. vragen machtiging voor d'e gunning van de aanbesteding hudisdbsttalHatieis. Zooals reeds eerder is gemeld, was de laagste inschrijver firma De Roo- vor te Haarlem, voor f7950, de hoogste firma Schil- lens, Helder. Verder schreven in de heeren Schuur man, Behagen, en Jonlker, Anea Paulowna., voor f 8880; de heeren A. Dekiker, Anna Paulowna en Pa leari, Alkmaar, voor f8892. B. en W. hebben in deze advies gevraagd aan- den heer Dr. Verhoeks en er op gewezen dat zij er veel voor gevoelden om het werk te doen uitvoeren door ingezetenen, t.w. de heeren Schuurman, Jonker, Dek ker en Paleari, die het werk dan gezamenlijk zouden uitvoeren. De heer Verhoeks meende dat het werk onmogelijk voor het door die aannemers ingeschre ven bedrag behoorlijk kan worden uitgevoerd en informaties naar verschillende inschrijvers zcuden bij het P.E.N. worden ingewonnen. Die informaties waren nog niet ingekomen, doch in een tweede schrijven adviseert de heer Verhoeks om het werk op te dragen aan de firma Heitmeijer, die inschreef voor een bedrag van f 10802 en wier opgave voor den eenheidsprijs in overeenstemming is met de hoofd som. Indien het werk wordt uitgevoerd voor f10802, is dit voor een buiten verwachting lagen prijs. Beneden de f 10.000 kan het werk onmogelijk behoorlijk worden uitgevoerd. Gewezen wordt voorts nog op den opgegeven eenheidsprijs door de hee ren Schuurman en Paleari, die belachelijk laag wordt genoemd en die alleen dienst schijnt te moe ten doen voor den aftrek van minder gebruik. Voorzitter zegt nog dat de firma Heitmeijer het werk zou uitvoeren in samenwerking met de Gebr. Van den Berg. Besloten wordt de nadere informaties over de la gere inschrijvers den heer Dr. Verhoeks te doen toe komen en dan diens advies af te wachten. De Raad keurt al vast goed het werk voor f 10802 of lager te doen uitvoeren. lB. en W. stellen voor, om die gebouwen aan de ge meente bdhoorende, op kosten der gemeente van elec- trische geleiding te voorzien. Goedgevonden. (Biesloten wondt tot het aangaan van een tijdelijke en definitieve geldleendng (van hoogstens f 125000, ren tende hoogstens 7 pet. Hieronder is begrepen een bedrag van f 14000 voor den schoolaanbouw. Hierop volgt de rondvraag. De heer Koorn heeft voor comité nog iets te vragen over de vrijwillige ouderdomsverzekering. Sluiting. Vergadering van den Raad op Vrijdag 2 Septem ber 1921, des morgens kwart over negen. Aanweizig allen. Voorzitter de heer Swan, wethouder, secretaris de heer Rijs. Voorzitter opent de vergadering, en zegt, dat de Vergadering Igenoieg met de situatie op de hoogte is om er over uit te wijlden, waarom hij zoo vrij is> de iliei-dding der vergadering op zich te nemen. De notulen der vorige vergadering zijn nog niet ge reed, 1 Ingekomen is een verzoek om reductie op den gas- -prijs van mej. Wed. 'Kroon te Krabbendam. Nadat op de vraag van iden heer Molenaar, ol wer kelijk aan enkelen reductie op den gasprijs wordt ge geven, (bevestigend is geantwoord, wordt het verzoek tin handen gesteld van B. en W. om advies. De Federatie Schagen van de Ned. Vereen, tot af schaffing van Alcoholhoudende dranken vraagt sub- feidie tot het voeren van propaganda. B. en W. stel len voor, het adres voor kennisgeving 'aan te nemen. De (heer Slot acht het gewenscht een dergelijke zaak te steunen. 'Spr. is het wel niet eens met de ma-» nier van propaganda maken, omdat hij meent, dat droogleggen van verschillende gemeenten precies ^averechts werkt, 'en de menschen, zooals in Amerika, er toe gedreven woi-den echadelijkie dranken te ge bruiken. Toch valt -er nog heel wat. 'in die richting te doen. Hier in W-armenbuken is drankmisbruik bui tengesloten, maar op verschillende plaatsen is het 'toc-h zeer noodig, dat den menschen wordt op het Verkeerde van alcoholmisbruik. Voorzitter zegt, dat dan het adres bij de begrooting (behandeld kan worden. 'Goedgevonden. Volgt vaststelling der gemeenterekeni-ng 1920. De heer Kraakman brengt namens de commissie rapport uit. Alles is nauwkeurig nagegaan, maar in volkomen orde bevonden, «zoodot tot goedkeuring •wordt geadviseerd. 'Opgevallen was de hooge onder- bouds- en herstellingskosten. Hiertoe wordt besloten, nadat voorzatter de com missie dank heeft gebracht en tevens den secretaris ivoor de welwillende medewerking bij bet onderzoek Verleend. B. Hn W. Stellen voor, het vermenigvulddgiing-scIJ fer voor den hoofdelijken omslag, vast te stellen op Toege,licht wordt, dat er zijn 467 aangesiagenen en dat de hoofdelijke omslag op de begro-oting is ge raamd op f 38000. Bij een vermeniigvaiLdigitogscijfer van 1 wordt f 10900 verkregen, zoodat men genood zaakt is bet vermeniigrvuliddgiingscljfer minstens op •3 te bepalen. -De heer 'Molenaar vindt het een tamelijke verhoo ging van 3 op 3M en vraagt of het niet mogelijk is. het 'cijfer lager te heipalen. De heer Slot begrijpt de opmerking van den heer Molenaar niet. Er is noo-dig f 38000 en dus zal het 'niet anders mogelijk wezen dan het te bepalen op 3%. De heer Molenaar zegt, dat het batig saldo vorig jaar f 6000 is (f4000 wordt verbeterd) en wanneer dat n-u -voor dit jaar werd gebruikt, Misschien kan er op enkele posten bezuinigd worden. De post onderhoud was vorig jaar verbazend hoog en kan nu toch wel aanmerkelijk lager worden. De heer De Groot wijst er op, dat de posten bij de begrooting zijn 'geraamd en toen al zoo zuinig moge lijk, overal is aan 'gedacht. Misschien wordt niet alles gebruikt. Het straatwerk bij Slikker bijv. 'wordt uit gesteld met bet oog op de waterleiding. De heer Gutker meent, dat ook -door eventueele re clames tamelijk wat tkan wegvallen ten -daarom is het wel noo-dig het vermenigvuidiigingscijfer op 3Yt te bepalen. -De heer Slot vraagt, of het batig saldo van vorig jaar voor dit jaar gebruikt kan worden. Die secretaris licht in, dat de voorschriften van bet Provinciaal Bestuur zoodanig 'luiden, dat het saldo van 1920 als eerste post moet voorkomen op de be groeting voor 1922. De beer Slot acht het dan ook noo-dig het vermenig vuldigd ng-scijf-er >op 3% te bepalen, teneinde de strop te voorkomen weer met een nadeelig saldo te zitten. Er kan wel eens hier- of daarmee 'een meevall-er zijn. maar daar mag niet op gerekend worden'en spr. w,il dan ook nu maar het mes er in zetten. Het voorstel van B. en W. wordt algemeen goedge vonden. V-oonzatter zegt, dat het cijfer f 38000 verschrikkelijk kl-inkt. maar een lichtstraal is, dat het tekort van f 8000 thans is gedelgd. Sluiting. Vrijdagavond 7 uur vergaderde de raad dezer ge meente. Voorzitter-Secretaris de heer Kroonenburg, Burgemeester. Aanweizig al'le leden. De voorzitter opent de vergadering en zegt, onge veer het volgende: Zooals allen weten, heeft deze week in de gemeente -een vergadering plaats gehad, als protest tegen het besluit van den Raad in ver band met den bouw van een bijzondere school. In de vergadering zijn uidrukkingen gebezigd, die niet in overeenstemming zijn met de waardigheid van den Raad, waarom ik wensch er even op terug te komen. Voordat iets van den herbouw van de school bekend was, is het volgende geschied: Er was een vergade ring belegd door de besturen van alle mogelijke ver- eenigdngen in de gemeente, welke vergadering ik zelve op verzoek heb bijgewoond, waar werd aan de orde gesteld de bouw van een vergader- en turnlo- kaal. De besprekingen leidden er toe, dat een com- mdissiie benoemd werd, om deize zaak nader onder oogen te zien. Er bleek dat de aanwezigen er van overtuigd waren, dat de vergadering met voldoende gronden was belegd en allen van de noodzakelijkheid van -een zoodanige dnriohtdng overtuigd waren. Daarna kreeg de -raad het verzoek, om over .te gaan tot aanbouw van de bijizondere school. De aanvanke lijke besprekingen daarover zijn in hét openbaar ge voerd, doch daarna werden op verzoek van den in specteur de besprekingen in comité gevoerd, om-dat het niet gewenscht was. verschillende bedragen in het openbaar te noemen. Ails gevolg .van het besluit door den Raad genomen, om een nieuwe bijzondere school te bouwen, en -het bestaande gebouw voor turn en vergaderlokaal te gebruiken, is een protestverga- deniug belegd en gezegd: de Burgemeester is udtge- noodigd, doch hij is er niet. Toen ik vernam dat deze vergadering izou plaats hebben, heb ik C. Klooster boer laten ontbieden en hem gevraagd van wie die vergadering uitging. Geantwoord werd, dat het uit ging van een clubje personen, die bij elkaar stonden op ,een beursavoudje. Daarop heb ik gezegd, dan kom ik niet, want ik acht me niet geroepen om elke ver gadering, door wien ook bijeen geroepen, bij te wo nen, dn elk geval niet als bet door losse personen geschiedt. Kloosterboer verwonderde er zich -over, doch noo- digde me uit de vergadering bij te wonen. Mijn twee de vraag was heb je gegevens voor de vergadering? Heb je de beschikking over de bouwbesluiten en de verschillende gegevens. Dit wend ontkennend beant woord. Ze vonden dat er ruim met het geld is om gesprongen, hoewel ze met de bedragen niet bekend waren. In de'vergadering zelf zijn volgens hét ver slag verschillende klachten geuit, voornamelijk de gelheimdoenerij. In de raadsveTgadering, waarin hot punt sc-hoolbouw aan de orde kwam, is het plan -breed voenig bespreken, welke leidden tot voorstellen voor nieuwbouw. De inspecteur had de aandacht geves tigd op den Zuidmuur van de school, welke geheel zou moeten vervallen. Daardoor werd in gedachten teruggebracht de vergadering voor een turn- en 'ver gaderlokaal'. Het besluit is genomen -nadat de archi tect verklaard' had, dat het -weinig' of niet meer zou kosten, als een nieuwe school gebouwd werd. -Toen het tweede plan met den Raad behandeld werd, kwam het ongeveer f6000 hooger dan het eer ste plan van verbkraw, in hoofdizaakt veroorzaakt door het opnemen Van closets, in verband met de mo gelijkheid van waterleiding- en omdat de lokalen ge schikt zouden moeten zijn voor 48 inplaats van voor 36 kinderen. De inspecteur wilde de lokalen breeder hebben, De baten die uit de veTgnder- en turnzaal zullen voortvloeien, zullen zeker ruimschoots opwe gen tegen de f 6000 die er meer voor uitgegeven wor den. (Het 2e punt was dat aan de hand van artikel 44 van de gemeentewet de zaken te geheim waren be handeld. Natuurlijk mogen de gelden niet In 't ge heim gevoteerd worden, doch het is niet gedaan ook. Nadat de aanbesteding gehouden is, kan pas besloten worden tot het aangaan van een geldieonding. Ik kan niet inzien, dat ten opzichte van gelheimdoenerij de wet is overtreden. Om de ruimte der lokalen -van 36 op 48 te brengen, acht ik noodig. d-o-or het 7e leer jaar zullen er meer leerlingen zijn en het bijbouwen van een 4e lokaal niet noodig. We hebben nu 85 leerlingen en een voorgaande gemeente. 3 maal 36 Is 108, 'zoodat we dan nu reeds bijna bezet zouden zijn. De t.wee bestaande op 36 laten en een bijbouwen op 48 kan niet, omdat een gelijke verdeeling noodig is. Ik betreur dat die protestvergadering gehouden is en wijs met beslistheid van de hand, de verdachtma kingen, die in die vergaderingen geuit zijn. De beslui ten zijn bovendien in volkomen overeenstemming ge nomen en de finantién der gemeente zijn er niet naar dat hier van geldverspilling kan worden gesproken. Ik heb nog verzuimd er op te wijzen dat noch van het schoolbestuur, noch van B. en W. het verzoek afgekomen is, de oude lokalen te laten voortbestaan en de waterleiding daar te stellen. Het tweede plan achtte de Raad van meer belang dan het oorspronkelijke plan. De heer Van Kampen acht het jammer, dat geen verslag van de eerste vergadering uit de burgerij in de bladen ge-staan heeft. Het lijkt nu, of de daar stel ling van een turnlokaal zoo maar uit de lucht is ko men vallen. De beschikbaarstellitng van dit lokaal is werkelijk gekomen uit den boezem van de gemeente en niet uit den Raad. Hierna worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Udt voorgelezen notulen van comjitézittangen blijkt o.m., dat is opgemaakt een suppl. kohier H.O., groot f 07,79, dat aan J. v. Gulik 7 maanden afschrijving •verleend is op den H.O., dat de aanslag van S. Zee- gers is teruggebracht op f 1400 en dat een vergadering -heeft plaats gehad met den Raad, het hoofd- der school, den heer Ten Hoeve en den heer Zaal, boirw- opziohter te Alkmaar, in verband met den school- bouw, waar de besluiten zijn genomen, als -door den voorzitter na d'e opendog meegedeeld. Ingekomen stukken. Goedkeuring op het suppl.' ko hier H.O., dienst ,1021. Een schrijven van B. en W. van Ouidorp, dat de Raad niet meegaat met het voorstel om voor gezamenlijke rekening een woning voor een rijksveldwachter beschikbaar te stellen.; bericht dat de Rijksvergoediing voor het herhaldngso-nderwJjs f 510 is. Op Voorstel van de commissie wordt de gemeente- rekendnig over 1920 onveranderd vastgesteld met een nadeelig saldo -van f386.70. Waar Ged. Staten van oordeel zijn, dat de bestaan de bepalingen inzake verzorging enz. van uitbestede kinderen niet voldoet aan de voorschriften door den minister gesteld, werd art. 6 van het reglement van het Burgerlijk Armbestuur "in dien geest zoodanig 'aangevuld, Van het hoofd der Bchool is het verzoek ingekomen om de huurwaarde zijner woning op f200 te bepalen. Voorzitter concludeert, dat de heer Engel afgaat op mededeelingen in onderwijsbladen, volgens welke een besluit als door den heer Engel gewenscht, moge lijk is. Wij houden ons echter aan het ministerieel schrijven, dat zegt, dat na 1920 alleen de huurwaarde mag wórden bepaald op 15 pet., van het salaris, of volgens de huurwaarde bij de personeels 'belasting be paald. B. en W. adivdseeren dan ook op het verzoek afwijzend He beschikken. Wordt besloten. 'A-lle ove rige stukken worden voor kenmsgeviiig aangenomen. Vo'or het geven van herhialingsonderwijfl worden alle onderwijskrachten aangewezen. In verband met het overlijden -van den heer Jb. Wa genaar wordt door voorzitter -de v-olgende aanbeve ling opgemaakt: 1. P. Groen Gz., 2. M. Duijf, Voor no. 1 werden drie stemmen op den heer W. Keizer Jr. uit gebracht. Ter 'tafel komt hierna het bekende schrijven van het gemeentebestuur van Bergen, over medezegging- sobap in de scholen van 'Alkmaar. Na mededeeling van vo-orzitter dat in 'de laatste ddstrictsvergodering van Burgemeesters het idee van Burgemeester H'ardnglhuizen van Wd'eriogerwaorddie gemeenschappelijke regeling aan.de hand van art. 121 der gemeentewet pleitte, en dit door B. en W. van Alkmaar in welwillende overweging is genomen,, wordt na eendge discussie, waarbij de heer Van Kam pen de houding' van Alkmiaar tegen de twee gemeen ten aangenomen, afkeurt, en de heer Schuit adhaesie wil betuigen; besloten ee$ afwachtende houding aan te nemen. Ingediend worden hierna de begrootingen v-o-or de li'chtbie-drijiven. De heer Kloosterboer merkt hierbij op, dat (het verschil van gasprijs niet zoo groot is, als door het in g-ebruik nemen van Ikamerovens wel ver wacht werd. De heer Van Kampen meent, dat de 2 cent 'vermin dering begroot wordt door de goedkoopere kolen, doch niet door de kamerovens, Voorzitter: Neen, wat de exploitatie over 1920 be treft, zo-u de gaaprijs znoder kamerovens moeten blij ven, 'zoo het is. Alle ontvangsten, voornamelijk van d'e cokes, zijn echter buitengewoon aan den lagen kant begroot. De begrootingen worden goedgekeurd. Hierna komt de igemeentebegrooting in behande ling, die aangeeft een ontvangst en uitgaaf van f 36112,<1 VS. Daarbij is gerekend op een H.O. van f 11000, b-rwijl voorgesteld wordt, om het salaris van de wei.: ud-ers te verhoogen van f80 op f160 totaal en het presentiegeld' der raadsleden van f 100 op f 200. De heeren Kloosterboer en Schuit zijn tegen ver- booging van beide posten. De heer Van Kampen merkt op, dat de functies veel tijd kosten, en het hier wel het minimum van den geheelen omtrek is. De heer Muurling vindt het genoeg, als 's avonds vergadérd wordt. Anders niet. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met de stemmen van de heeren Schuit en Kloosterboer te gen, aangenomen. Er zullen in den Achterweg twee lantaarns bijge- pl-aast worden. D-e begrooting wordt hierna voorloopig vastgesteld' met een post onvoorzien, groot f 282,81. Ten slotte deelt de voorzitter mee, dat na de B. en W.-vergadering een verzoek van 9 ingezetenen is in gekomen, om voor den winter de Achterweg behoor lijk begaanbaar te maken en van licht te voorzien. De heeren kunnen dit adres in overweging nemen. Hierna sluiting. SNELLE LOSSING. Als een voorveeld van snelle lossing leest men in Het Nederl. Zeewezen: Het Fransche stoomschip Catinat, dat 9 Augustus te Rotterdam aan het adres der firma Kuyper, Van Dam en Smeer arriveerde van Bahia Blanca gela den met 10.425.000 K.G. tarwe los en in zakken, be gon op 9 dezer des n.m. 1 uur tot 5 uur te lossen. Den volgenden dag werd van 8 uur v.m." tot 5 uur n.m. gewerkt en den llen Aug. kwam het stoom schip des avonds 8 uur leeg. Na aftrek van eenige uren dat op lichterruimte moest worden gewacht, is de geheele ontlossing door de elevators der Graan-elevator-Mij. in 20 uren ge schied. VERZEKERING VAN RIJWIELEN. Zooals bekend bestond bij de Ned. Spoorwegen, welke daartoe met de Europeescbe Goederen- en Reisbagage Verzekeringsmaatschappij te Amsterdam een overeenkomst aangingen, gelegenheid aan de stations ingeschreven bagage te verzekeren voor schade, ontstaan door verlies, diefstal, beschadiging en schade door overschrijding van den leveringster mijn. Sedert is ook de gelegenheid geopend bestelgoede- ren aan die stations en de aanbrengkantoren van de firma Van Gend en Loos - door middel van zegels, die op de adreskaarten kunnen worden geplakt, te gen schade als bovenbedoeld te verzekeren. Ook rijwielen kunnen thans, door middel van ze gels, tegen verlies en beschadiging worden verzekerd. De daartoe benoodigde zegels zijn ook aan de sta tions en bij de kantoren der firma Van Gend en Loos, de Reisbureaux enz. verkrijgbaar. ANNA PAULOWNA. Donderdag 1 September (vergaderde de afdeeling „Anna Paulowna" der H-oll. Miaatsoh. vian Landbouw iin „V-eebbung" De voorzitter, de heer J. A. WaJiboer, opende de (ver gadering, waarna de secretaris, de heer N. Raap, de notulen las, welke onveranderd werden goedgekeurd. Ingekomen Js het verslag over 1920—4021 der Holl. Ma^tsch. v. Landb., alsmede een aanbeveling van een der afdeelingen voor de verkiezing van een Hoofdbe stuurslid i-n kring I. De afdeelinigi besluit, om den heer H. Koster te AVieringerwaard aan te bevelen. Bij de bespreking van den beschrijvingsbrief v-oor de algem. vergadering, die Dinsdag 13 'September te Zoetermeer zal gehouden worden, maakt -de heer N. Raap de opmerking, 'dat bij het ineenzetten der be grooting, althans voor zoover hij daarover kan oor- dee-len, niet altoos de noodige. zuinigheid 'is betracht. Vorig jaar was er een tekort van 29000 gulden. Dit noopt tot zuinigheid. Niettemin staat nu weer een som van f 4000 subsidie ud-tgetroikken voor door het Rijk -gesubsidieerde cursussen. Dit lijkt hem heele- maal niet noodig. Alles wordt door het Rijk betaald. De geringe onkosten die er eventueel toch nog moch ten komen, kunnen het best door de deelnemers ge dragen worden. De heer Van Balen Blanken onder stelt, dat de 'subsidie vanwege de Maatschappij wel licht bedoelt een tegemoetkoming, teneinde v-oor on- vermogenden deelname mogelijk te maken. De afge vaardigde krijgt opdracht, naar de bedoeling van dien post te Anformeeren. en zoo de toelichting niet bevre digen mocht, voor te stellen, dezen post He schrappen. Voor het ovrige krijgt de afgevaardigde vrij mandaat. Omtrent de schippersvracMen wordt besloten, dat heit Bestuur een conferentie met de schippers zal hebben, terwijl het inmiddels zou dnform-eeren, hoe de 'vrachten elders zijn. De heeren J. Lindenbergh, en C. Rezelman moeten aftreden als bestuursleden en zijn niet herkiesbaar. In 'hun 'plaats worden gek o,zen de heeren D. Stam mes en J. C. Geerligs, die beiden aannemen. Van de proefvelden met suikerbieten zullen de re sultaten onderzocht worden. Een bespreking van het bekende arbeidscontract izal voor een volgende ver gadering worden geconvoceerd. Voorts zal men po gen een spreker te krijgen voor het onderwerp: „Ver zekering". Daar het artikel -daarover in „Het Leven" velen verontrust -heeft. Hierna sluiting. ANNA PAULOWNA. Ondier presidium van den heer J. C. Geerligs ver gaderde Donderdagavond 1 'September in „Veerborg" de groep „Anna Paulowna" van de leden der Zeeuw- sche Coöperatieve Kunstmestfabriek te Vl-aar-dingen. Men zal zich herinneren, dat detze fabriek gesticht werd om het hoofd te bieden aan de machtige trosts op bet gebied van den kunstmesthandel. 'Op Woens dag 7 Sept. zullen 'de leden der Z. C. K. een alge meen® vergadering honden in de fabriek te Vlaar- d-iugen. De groep hier ter plaatse bestaat uit 33 le den. 'Besloten is, 50 cent per aandeel bij te dragen in d-e -kosten v-oor afgevaardigden. Tot afgevaardigde Is gekozen de heer J. A. Woiboer en naar -de dis- trd-ctsvergaderiing de heer C, Reizelman. Zij nemen aan 'en krijgen vrij mandaat. NOORDSCHARWOUDE. In deze gemeente bestaan naast de openbare school ook nog een R.-K. en een christelijke. Do katholieke telt ongeveer 250 leerlingen, de christelijke 75. Als gevolg van de omstandigheid, dat de gemeenten aan den Langendijk aaneen zijn gebouwd alsof ze slechts één gemeente uitmaken, worden de bijzondere scho len door niet minder leerlingen uit de andere ge meenten dan uit Noordscharworie zelf bezocht. Nu de wet op het lager onderwijs heel andere bepalin gen bevat ten opzichte van de kosten, welke voor rekening van de gemeente komen, is er voor Noord scharwoude al een heel - ongunstige toestand ont staan. Zooals bekend, moeten volgens de nieuwe Wet o}) het L. O. de bijzondere schoolgebouwen worden "eschat, waarnaar de gemeenten aan de schoolbe sturen een vastgesteld percentage restiiueeren. Nu zou men meenCn, dat iedere gemeente daarin zou bij dragen in verhouding tot het aantal leorlingen, dat uit die gemeenten de bijzondere scholen bezoeken. 7oo gaan er uit, Zuidscharwoude een 100-tal op de R.-K. te Noordscharwoude, terwijl deze school ook door een aantal kinderen uit Oudkarspel wordt be zocht. De Minister van Onderwijs schijnt echter de Wet zoo uit te leggen, dat alleen de gemeente, waar dc school gebouwd is, het bedoelde percentage be hoeft te restitueeren, terwijl die van de andere ge meenten, ten welker behoeve toch mede de school werd gebouwd, niets kan terugvorderen. Een der gelijke toestand komt wellicht niet vaak voor, vooral ook waar de natuurlijke ligging dezer dorpen het geschetste schoolbezoek in de verschillende gemeen ten veroorzaakt; doch voor de betrokken gemeente is het toch een strop, als men in do niet benijd bare positie verkeerd van „centrum" te zijn. In ieder geval is bet onbillijkheid, ook al is het tienmaal in overeenstemming met de Wet. Het geval demon- streert intusschen weer, dat de natuurlijke ligging de samenvoeging der gemeenten wil. ZUIDSCHARWOUDE. De 80-jarige D. K.werd door niet tijdig uitwij ken door een fiets aangereden. De fietser bezeerde zich, terwijl de heer K. over de straat viel en ker mend van pijri moest worden opgenomen. Beenen en armen waren verwond. ZUIDSCHARWOUDE. De heer J. de Ruiter Pz. heeft met ingang van 15 September eervol ontslag gevraagd als agent voor de vrijwillige verzekering. ZIJPE. Tot 2en ambtenaar ter secretarie dezer gemeente is benoemd dc heer A. Bakker Gz. te Schagen (La- gedijk), zulks in de plaats van den heer J. Breg- man, aan wien met ingang van 1 September j.1. eer vol ontslag is verleend. BARSINGERHORN. De Rundveefokvereeniging „Barsingerhorn" heeft besloten tot bet houden van een veekeuring op 5 October a.s. op het gewone terrein van den heer C. Klerk alhier, waarbij het vee verdeeld wordt in de gewone rubrieken, evenwel met onderscheiding van: stierkalveren vóór 1 April, en die na 31 Maart ge^ boren (beiden met moederdieren, voor zoover bij den eigenaar aanwezig). Ook worden onderscheiden: stierkalveren van in onderzoek zijnde koeien en kui- kalveren dito. Ook is er de rubriek: 5 ingeschreven dieren van een en denzelfden eigenaar. Aangiften worden ingewacht bij den controleur op 15 September a.s. bij den heer J. Igesz te Scha- gen. Heeren veehouders kunnen dus profiteeren op den 5en October! WINKEL. Voor de Coöp. Zuivelfabriek „West-Friesland* is ontheffing verleend van de Arbeidswet en wel zoo, dat gedurende de maand September arbeid ver richt mag worden gedurende tien uren per dag en vijf en vijftig uur per week. OUDKARSPEL. Zooals onze lezers kunnen weten, wordt de 28ste Nationale Koifwedstrijd- op 11, 12 en 13 September te Noordscharwoude gehouden en hebben we voor een paar weken terug daaromtrent reeds velschillende mededeelingen gedaan. Nu het programma gereed is, kunnen we daaraan nog het volgende toevoegen: De wedstrijden op de baan van den heer J. de Bakker nemen 11 Septem ber om 12 uur een aanvang. Om 2 uur wordt door het Harmoniegezelschap Excelsior een concert aan geboden. Tusschen de muzieknummers zal de voor zitter van Ons Genoegen een welkomstgroet uitspre ken en zal door den voorzitter van den Nederland- schen Kolfbond, Dr. Van Balen Blanken de openings rede gesproken worden. Gedurende het concert zal tevens op verzoek de heer C. van Nienes op de Es-Clarinet „Air Varie" van Inconnu laten hooren. Na afloop worden de wedstrijden voortgezet. Maandagmorgen om half negen worden de wed strijden verder voortgezet en zal bij gunstig weer aan de liefhebbers een boottocht worden aangebo den. Om 1 uur heeft de ontvangst van het hoofdbestuur en het bestuur van Ons Genoegen .plaats ten raad- huize door het gemeentebestuur, bij welke gelegen heid tevens de eerewijn wordt aangeboden.

Schager Courant | 1921 | | pagina 2