De dingen om ons heen. TWEEDE BLAD. Binneniandsch Nieuws. FEUILLETON. Van Tweeërlei Slag. Zaterdag 3 September 1921. 64ste Jaargang. No. 6883. het Verdrag van Versailles zou kunnen beletten, dan is de moord volmaakt overbodig. Kan men ten allen tijde via de stembus een regeering verkrijgen, die er rustig voor uit komt, dat men het verdrag van Versailles slechts door geweld gedwongen heeft aanvaard en door de onuitvoerbaarheid ervan niet verplicht is tot nakomen van onmogelijke eischen. Als de aanhangers van het wetsvoorstel zoo mach tig waren zou niets hen kunnen beletten de gehate republiek verder door een monarchie te vervangen en al de oude feodale en militaire heerlijkheden weer in te voeren en den Oppersten Raad te be duiden, dat men van een kikker geen veeren kan plukken. Blijkbaar hebben de rechterpartijen daartoe niet de macht, niet den durf, niet den aanhang. Consequentie: de meerderheid der Duitschers wil dus dat oude regime niet terug, wil wel boeten voor de zonden van anderen, wil betalen, waartoe men zich contractueel verplichtte. Wie verricht een weloverlegden moord, wanneer hij langs volmaakt constitutioneelen weg precies hetzelfde doel kan bereiken? Wanneer hij zich bin nen het kader der landswetten toch kan onttrekken aan onaangename verplichtingen? Niemand, die dan, door een moord op een individu, de kans wil loopen aanhangers van zich te vervreemden en alle De moord op Erzberger zal voor niemand een ver rassing zijn geweest. Men wist den datum niet, waarop hij zou plaats hebben, doch dat hij onafwendbaar was, komen moest, was duidelijk. Ook voor het slachtoffer zelf. Wanneer iemand de haat op zich heeft geladen van een geheel regime, van allen, die zich den uit- sluitenden titel van patriot aanmatigen, loopt hij j politieke tegenstanders te hoop te drijven, kwade kansen. Vooral in een land, waar minstens Het zou ^et allerdomst gebruik van macht zijn, de helft van de bevolking de wapens heeft leeren dat denkbaar was. hanteeren en zeker een vierde met wapens op zak Een moord als deze, geïnspireerd door haat van loopt. En zeker wanneer men reeds driemaal ge- een groep, van een klasse, van een .regime, is het poogd heeft zulk een man te vermoorden, terwijl klaarste bewijs van machteloosheid om langs de daders ongestraft of half gestraft rondloopen, is constitutioneelen weg het slachtoffer politiek en het duidelijk dat het nog wel eens zal worden ge- persoonlijk onmogelijk te maken en terzijde te du- probeerd endat het avond of morgen wel zal lukken. Erzberger wist, dat hij met zijn leven in zijn hand De eenige conclusie uit den moord te trekken is, dat het oude regime en de a.s. aangeslagenen^ in liep. Hij is er zelf herhaaldelijk voor uitgekomen en nieuwe belastingen geen kans zag den gang der werd in Berlijn dan ook altoos begeleid door een i gebeurtenissen tegen te houden, zich te onttrekken „lijfkozak" met revolver. aan de consequenties van 1914 en 1918 en dat het Dat hij dit tijdens zijn vacahtie in het Schwarz- derhalve uit machteloosheid den man liet neer- wald naliet, heeft zijn dood verhaast. Ofschoon ten- schieten, die door zijn daad in 1918: de onderteeke- slotte een revolverdragend begeleider geenerlei ning van het verdrag van Compiegne in den slaap- waarborg biedt tegen een sluipmoordenaar. wagen van Foch, do gevolgen erkende van den Wat men Erzberger verwijt is bekend, het onder teekenen van het verdrag van wapenstilstand, het willen nakomen van het vredesverdrag en het ont- frischen frohlichen Krieg van de heeren van 1914. Den man, die had meegehetzt en mee gepropagan- deèrd voor het oude Duitschland en voor de ver werpen van hooge belastingwetten. Het eerste is overing, voor de annexatieplannen, tot het hem dui- een zonde tegen het heilige keizerdom en het zege- delijk werd, dat de boel scheef liep en toen folte vierend militairisme, het tweede een zonde_ tegen face maakte. Van leider der Duitsche oorlogspro- den nationalen trots en de nationale schatkist, het paganda in het buitenland (wij hebben er van gelust derde tegen de nog heiligere portemonnaie. in Nederland!) voorman werd van de vredespartij. Die drie zonden zijn voldoende om iedereen den j Dat de Duit3che „revolutie" fabriekswerk is, ko- kop te kosten, Stuk voor stuk al, doch tezamen ze- j medio, die als een andere openluchtvertooning al- kor- I leen maar kon doorgaan bij goed weer, omdat je nu En als iuen dan nog bovendien met een glimp j eenmaal in een regenbui niet kunt „omwentelen" van waarheid meent te kuunen beweren, dat de is juist. snoodaard, die dit alles op het geweten heeft, zich Maar de heeren op Doorn en Wieringen en de zelf rijk heeft geboerd, belasting heeft ontdoken, heel veel andere feodale ci-divonte zijn toch daar misbruik van zijn macht heeft gemaakt om zich- a's bewijs, dat Duitschland in het algemeen van zelf te bevoordeelt welnu, dan is de haat méér dan dat oude regime niet is gediend, voldoende op hem geconcentreerd. Krijgt het ver- i Het moge zéér twijfelachtig zijn of de Entente zich moorden van zulk een man een aureool van ver- ooit de vingers blauw zal tellen aan de Duitsche dienste en van vergelding, terwijl velen, die de schadevergoeding, maar het is ook de vraag of hst daad op zichzelf, anders zouden afkeuren, nu de niet-betalen zal worden gesancionneerd door 'n her schouders ophalen en spreken van verdiend loon stcld oud-regime, dan wel door een nieuwe revo- en van zonde wat er naast valt! lutie. Die dan wtj zijn in Duitschland met de is deze moord een politiek mis- noodige Gründlichkeit uitgevoerd, wel eens zeer vor dering, één vordering, van f 170. terwijl hij in zijn 'woonplaats voor eenige tonnen ontroerende goederen bezit, onbezwaard. Geen wonder dat de®e zaak in handelskringen de aandacht trekt en er velerlei vra gen tot ons komen. Gaat dat zoo maar, .vraagt, mon, "voor één v orde ringetje en moet men niet eerst de ge legenheid hebben zich daartegen te (verweren? Dan moet er toch iets aan onze rechtsbedoeling haperen? Inderdaad1 hapert er iets. (De Frilldösememtswet schrijft niet gebiedend voor dat de Rechtbank den schuldenaar eerst moet oproe pen. Zij kan oproepen. Niettemin is het vaste ge woonte en die gewoonte is oo£ hier gevolgd. De vraag is echter: hoe wondt opgeroepen en met welken ter mijn? Men zal zien dat daar de hapering ligt. De oproeping geschiedt, zoo zegt de wet, bij briejf door don griffier. En over den termijn zegt de wet niets. Daarin is inderdaad' een ernstig gewaar gelegen. De brief van den griffier pleegt in Amsterdam door een bode der Rechtbank te worden bezorgd en dat zal wei met de noodige zorg geschieden. De boden gewen naar ik vernam zich steeds veel moeite om zich te overtuigen, dat de brief in goede handen komt; maar, waar zij b.v. geen gehoor krijgen., zullen zij al niet veel meer kunnen doen, dan den brief in de bus steken. Buiten Amsterdam gaat de brief gewoon per post, niet aangetedkend. Nu is de termijn van op roeping aan de Rechtbank overgelaten en de Am- ste'rdamsche Rechtbank neemit dien, om goede re denen gewoonlijk zeer kort, en nog geen twee volle dagen. Zoo gaat b.v. Woensdag de oproeping uit om Vrijdagochtend te verschijnen. En nu is het duidelijk dat bij zoo korten termijn er niet veel behoeft te ge beuren of de schuldenaar krijgt den brief eerst na dat de zitting der Rechtbank 'a morgens reeds ge- honden is en hij, niet verschenen, reeds is failliet ver klaard. Zijt gij, buiten Amsterdam woonachtig, een enkele maal afwezig, dan kunt gij den brief in han den krijgen precies als het te laat is. Mij dunkt, dat drijf. Begaan, door den een of ander, doch geïnspi reerd en wellicht georganiseerd, door een geheele groep. Maar iets anders is welke slotsom uit den moord moet worden getrokken. Nauwelijks was het feit bekend of er ontstond in ra&sende resultaten zou kunnen opleveren. Al zal zij dan ook zeker niet leiden tot de pa rodie, die men in Rusland op een omwenteling heeft geleverd. Haat van een groep, niet van een meerderheid, de Ententepers een soort Indianengehuil, niet over iaat staan: van een volk, heeft Erzberger doeh neei^ het gebeurde doch over de politieke beteekenis er schieten, van. Zie je nu wel, blerde de Temps, hoe onbetrouw- j baar die Duï'schers zijn. En andere bladen in Pa rijs en Londen blaatten het na. Die Duitschers! Zij zijn nog niet bekeerd. Zij zullen toch pogen zich te onttrekken aan het uitvoeren van het verdrag en schieten nu den man dood, die steeds opkwam voor het nakomen. Zelfs in onze pers klonk een dèrgelijk UITKIJK. Heette het, dat de Duitsche revolutie blijkbaar niet echt was geweest, omdat men nu Erzberger uit den weg had geruimd. Dat er. nu wel relletjes zouden ontstaan. Dat er bloed on tranen zouden moeten vallen, dat een regeeringscrisls zou kunnen vol gen. Dat de moord het sein zou zijn voor een reactie, mogelijk van een restauratie. Wij zijn zoo vrij van al die dingen zeer weinig te gelooven. Ja zelfs zouden wij geneigd zijn te beweren, dat de moord alles bewijst behalve wat men in die bladen beweert. Wanneer er In Duitschland werkelijk een groep bestaat, die zoo machtig is, dat zij het uitvoeren van HOE MEN FAILLIET VERKLAARD KAN WOR- geluid. i DEN. ROMAN VAN ANNA WAHLENBERO. li. Mijnheer ging met een tsudhit tta een (hoekje «ritten en tuurde uit het (venster. (Hij trok een gericht alsof hij er ook niets itegen zou hebben, eens oen poos de diaigelijksche beslommeringen den rug «toe te keeren. Maar mevrouw EOivin mam maast haar [zoon plaats. „Klaas", begon, izij, „die reds waarover je izooeven sprak ds eenvoudig onmogelijk. Die deugt mi et voor je." „Wel men zegt anders dat die buitenlucht zoo heilzaam is", antwoordde hij, izich op een gemakke- 1 ijken stoel uitstrekkend). „Men moet er soms eens uit en izijin loogen en Izijm 'lichaam wat opfrösschen. Buitendien, wat kan iemand anders id'oen, als hij geen atelier meer heeft?" Zijn «ouders keken hem verbaasd aan. „Heb jij geen atelier meer?" „Nee; een van die kameraden heeft beloofd het van me over te nemen, 't Helpt miiet, 't lamger te willen aanhouden. Vader huflisbaas izet 'n geacht als 'm nlj- ddlge stier, zoodra hij me riet." »»Rij (had jo «toch uitstel van betaling van huur be loofd?" ..Ja, ik had 'hem' geluklkdg aan zijn verstond ge bracht dut ide menischen op ide Tentoonstelling izekor mijn 'stukken zouden koopen. iMoar de oude heeren, die kamers verhuren, lezen motuurlljk de bladen ook, en ik hel) mijn huisbaas er van verdacht zulks even eens te doon, omdat hij de laatste dagen izoo bijzon der onvriendelijk, geworden is". Hiertegen had niemand dets in te brengen. (Heft stil zwijgend werd drukkend; ieder scheen van zijn eigen overwegingen vervuld te zijn. „En je had zulke prachtige schetsen", begon me vrouw Allee eindelijk. „Als ja die ivoor de Tentoon stelling In 't voorjaar had uitgewerkt, zou je den minder gunstige n Indruk van ddt najaar hebben kun- fcoa uitwisschen. ..Met die werkzaamheden moet men op zachter weer wachten". Maar zijne moeder dacht hierover anders. bestelde portret, hoe moet 't daarmee 8*80?" vróeg «y. i Mr. Z. van den Bergh, te Amsterdam, schrift Jn het Handelsblad onder het bovenstaande hoofd het volgende, een kwestie aanroerend, die wij ook voor onze lezers belangrijk genoeg achten: Bij advertentie hebben wij een eigenaardig geval ter kennis van het publiek moeten brengen: Iemand die als zeer vermogend bekend staat, de heer G. uit Laren, Is op zijn vacantiereis hi het buitenland en wordt inmiddels failliet verklaard zonder'dat hij of degeen die bier zijn belangen waarneemt, daar iets van vernomen,heeft. Failliet verklaard voor een vor sule ,dat de schuldenaar meerdere opeisehbare schulden onbetaald laat." En dit moet men kunnen bewijzen. Deze formule is ook in ons geval gebezigd maar het bewijs moet ontbroken hebben. In het dossier is daaromtrent dan ook geen enkel stuk aan wezig. Of de vacantiekamer der Rechtbank zich met die vraag niet heeft bezig gehouden of wel de bloote bewering voor waarheid heeft aangenomen omdat er niemand was om de aanvraag tegen te spreken het is mij onbekend. Maar dit is duidelijk: dat men op die wijze wegens een enkel vorderingetje van f170 kan worden failliet verklaard. HET ASYLRECHT VAN DEN VROEQEREN DUITSCHEN KEIZER. Reuter seint uit Londen: Inlichtingen uit kringen die nauw verbonden zijn mét Downingstreet, toonen aan, dat de Britsche re geering met groote aandacht de gebeurtenissen in Duitachland volgt en den terugkeer en den invloed van persoonlijkheden in Duitschland's binnenland- sche aangelegenheden, die verantwoordelijk zijn voor den oorlog, niet zal gedoogen. De Britsche regeering zou zich met het Haagsche kabinet in verbinding gesteld hebben en in krach tige termen haar zienswijze hebben doen weten be treffende het fameuze telegram van den vroege- ren Keizer aan zijn getrouwen in Duitschland. (Een telegram, waarin Wilhelm II antwoordde op een huldebetuiging van betoogende Duitsche monarchis ten en waarin hij gewaagd moet hebben van bet „onverslagen leger".) Het incident wordt, heet het, door het kabinet te onden als een vergrijp tegen het asylrecht beschouwd, hetwelk den vroegeren Keizer Doorn is verleend. Qok de Morning Post bespreekt In een hoofdartikel de jongste gebeurtenissen in Duitschland en spreekt de hoop uit, dat de Nederlandsche regeering zorg vuldig de rol overweegt, welke de Doornsche ban- clie gewoonte zal moeten veranderd worden, zeker a's neling in de huidige beroering in Duitschland speelt, de schuldenaar huiten de stad woont, en althans in Dis regeering neemt, aldus het blad, een zware ver- de vacantie-maamden, wanneer zoovelen korter of antwoordelijkheid op .zich door den gewezen Keizer langer afwerig zijn. Bij andere Rechtbanken wordt de termijn dan ook langer genomen. Nog onlangs had ik een geval in het arrondissement Zutfen. Een maat schappij, in een kleine plaats gevestigd, werd opge roepen naar aanleiding van een failliet-aanvraag. Juist was de directeur allgetreden, en het duurde twee dagen eer de oproeping den plaatsvervanger be reikte. 'Gelukkig was de termijn lang genoeg en werd het faillissement voorkomen. Ware de termijn als in Amsterdam slechte twee dagen geweest, dan ware de maatschappij 'failliet geweest voor zij iets van de aanvraag had vernomen. Zoo kan er allerlei voor komen, vooral bij verzending per post, b.v. een ver keerd adresnummer, een vertraagde of foutieve be stelling (in mijn 'eigen bus vind ik herhaaldelijk brie ven bestemd voor een naamgenoot in (dezelfde straat). Bij een ruimeren termijn van oproeping wordt het ga- vaar natuurlijk wel veel minder, toch meen ik, dat een oproeping naar plaatsen buiten den zetel der rechtbank wel bij aangetoekenden brief mocht ge schieden. In onze wetten is de laatste jaren „de te advi- seeren dienstbrief', die als aangeteekende brief wordt verzonden, wel voor kennisgevingen en op roepingen van veel minder beteekenis ingevoerd (b.v. bij de oproepingen voor de huurcommissie). Die mocht waarlijk wel vereischt worden bij een failliet- aanvraag, waar zoo gewichtige belangen bij betrok ken kunnen zijn. Ten slotte nog een woord over de vraag of men wegens een ^nkele schuld kan worden failliet ver klaard. De wet zegt daaromtrent niets. Uit feiten of omstandigheden zegt zij, moet blijken, dat de schul denaar, „in den toestand verkeert dat hij heeft opge houden te betalen". De praktijk neemt in den regel niet aan, dat dergelijke toestand bestaat zoolang niet blijkt van een tweede schuld. In de requesten. tot faillietaanvraag is dan ook een gebruikelijke clau- toe te staan zoo dicht bij de gevaarlijke zone te blij ven en klaarblijkelijk een leidende rol te spelen in samenzweringen van zijn trawanten over de grens. Van Doorn naar Potsdam is niet ver. Een beslissing om hem naar een Nederlandsch St. Helena te zen den mag een buitensporig compliment voor hem zijn, maar zou tegelijkertijd een wijze voorzorg kun nen blijken. PETTEN. Het jaariijkseh schoolfeest alhier heeft Dinsdag en Woensdag plaats gehad. De 5de en 6de klasse zijn Dinsdag per spoor naar Amsterdam geweest. Een bezoek werd gebracht aan Artis en Aquarium, aan het Koninklijk Paleis, het gebouw der Burger wacht en aan het stoomschip „De Vondel", hetwelk den vorigen dag van Ned.-Indië was binnengekomen. Wat de kinderen hebben gezien, kunnen zij niet achtereenvolgend mededeelen, zij hebben te veel ge zien. Het Paleis heeft zeker een indruk bij hen ge maakt. De heer W. J. van de Vrande, voorheen al- hier, thans te Amsterdam, had er voor zorg gedra gen dat een bezoek aan het palels, het gebouw van de Burgerwacht en het stoomschip „De Vondel", kon plaats vinden. Hierdoor heeft hij aan de kinde ren een onvergetelijken dag bezorgd en een woord \an dank, zoowel van de ouders als van dé kinde ren, zij hem gaarne gegeven. Woen^lag hebben de Jongere scholieren een rij toer gemaakt naar Schoorl en Bergen en dat de kleinen daar hebben genoten, behoeft zeer zeker niet te worden vermeld. De scholieren van Petten hebben dit Jaar een prachtig en leerzaam schoolfeest gehad, en een woord van dank aan de burgerij voor hun geldelijke bijdrage en voor het ter beschikking stellen van rij tuigen, en niet minder van de heeren leiders, is hier wel geplaatst. „Ja, lik* weet niet of die oudie heer zoo ivirienidielijik zal willen zijn, om inet stoel «en al op straat voor mij te gaam „ritten". „Heb je al bij je kameraden aangeklopt en gevraagd of ze je niet tot 't einde ivan ddt (kwartaal 't geld voor de hiuur wilden leenen? Dan „Ultgepompt, moedertje 1 totaal leeggepompt." „Zou Tante Reda misachten. „Haar hebt u immers «zelif o«nla«ngs uitgepompt? Ik denk niet dat «ze na dien tijd al weer veel voor haar hoenderpark zal hetbiben overgespaard." Het was nog geen wol jaar geleden, sedert de oude juffrouw het geheele huisraad van haar broer had gekocht, voor «het overgespaarde geld, waarmede zij hoopte eenmaal haar droombeeld te kunnen verwe zenlijken: buiten, ,op een rusthlg plekje, een kleine hoeve te gaan bewonen, -met een lapje grond erbij, 'om erwten en boonen te kweeken, en kippen te hou den. Deze plaats .zou zij dan tot een modèlhoend'er- paik maken. DB«e plannen nqg onvoorwaardelijk te moeten uitstellen was haar «blijkbaar aan het hart gegaan, al had izij er niet veel over gesproken; en men Ihad haar daarom niet opnieuw om hulp «durven vragen. Op het gezegde van Klaas, had mervrouw Elvin &een antwoord gegeiven. Die jongen kon de zaken soms zoo onaangerfaam bespreken, hoewel zij kon 'het niet loochenen hij nu misschien gelijk had met die opmerking. Het izou wel wat al te spoedig na het ivoor afgaande zijn. Maar hoe izou men dan een uitweg vinden? Men bleef een poosje zwijgend ritten. De stilte werd alleen afgebroken door het ritselen van de bla den, dde de heer >Eüvin in zijn hoek omsloeg, ofschoon 'hij geen enkel woord las. „Je zou misschien 't «noodige tot 't volgende kwar taal wel kunnen krijgen", reide hij, plotseling op ziende. „Wat blief?" Klaas gaf zijne gToote verbaring, door het haastig vooruitsteken van zijn hoofd, duide lijk te kennen. wDat is te zeggen", hernam zijn vader", „eigenlijk heb ik dat geld aan Rosengren beloofd, tot afreke ning van een klein gedeelte van de schuld. Maar.... kom aanHij krijgt dan later des te meer". Rosengren! Het noemen van dien naam herinner de Klaas aan een klein, tenger (meisje, dat daar straks 'de plaatwerken, die op de canapétafel verspreid la gen, verlegd had, en dat zulk een kleur had gekre gen toen hij haar daarbij verraste. Dde gedachte wekte bij hem onwillekeurig een beizwaar tegen het door zijn vader voorgestelde, zoodat hij aarzelde zich daarvoor dankbaar te toonen. wHij- heeft dat geld misschien even hard nooddg als 'ik", zedxle hij, zonder op te zien van zijne nagels, dVe hij zeer nauwkeurig beschouwde. „Och, hij legt 't eenvoudig op hoopjes; (hij spaart Voor zijn dochter. Al schraapt hij nóg zoo, daarom leeft hij geen zier beter, 't Komt er dus ook niet op aan of hij dit geld een paar weken vroeger of later krijgt". „Als hij 't toch vooreerst niet gebruikt" viel me vrouw Alice hierop in. „Hm ja...." zeide Klaas langzaam. Hij was het geheel met zijne ouders eens, dat iemand die zijn geld in de kast beigt, het niet noo- dig heeft. Hierover dacht hij ook minder. Maar Klaas had omtrent sommige dingen, toch wel eene andere opvatting. „Is 't stellig en zeker, dat hij 't over een poosje krij gen kan?" vroeg hij, opziendehoewel hij het hoofd naar beneden bleef houden. „Zeer zeker! Over veertien dagen, of hoogstens over een maand is alles geregeld. Ik ontvang dan ten minste een vijfentwintig, of dentdg aandeelen, en en kele stukken kan men altijd van de hand doen." „Mooil" zeddie Klaas. -En hiermede was «de zaak afgedaan. Dit jaar kwam er van eene voetreis in den winter niets. HOOFDSTUK WH. Er werd gebeld. Tflda's voetstappen klonken door de gang en* even later hoorde men het slot knappen. Eene zachte man nenstem vroeg of mijnheer te spreken was en de dienstbode antwoordde dat deze was uitgegaan. Ge woonlijk was hij op dit uur thuis, inaar nu, toevallig, om zes uur een wandeling gaan doen. Mervrouw was wèl thuis maar deze deed haar middagslaapje en de jongen meneer.... „Nee, nee; dank-je; ik wil niet storen: Ik kom ïiever eens terug', «hernam de vreemde stem. Klaas, die in het kabinet zat, met een boek en een half opgerookte sigaar, wachtte op het geluid van de dichtvallende huisdeur. Maar het bleef verwon derlijk stil in de gang en plotseling hoonde ihij Til- da angstig vragen: j^Ldeve hemel, mijnbeer, is u niet wel? Kom toch binnen, kom alsjeblieft binnen, dan zal ik...." Een flauw protest volgde op die woorden; maar de oude dienstbode Met zich niet terughouden; in (het vol gend oogenblik stomd zij op den drempel van 't kabi net. ,fMIjiniheer Klaasl O., mijnheer Klaaal Er staat *n heer In de gang, die ziek ls geworden." Toen Klaas kwam, herkendie hij ln den vreemden man, dde tegen den muur geleund stond, dadelijk Ro sengren, den ouden kassier. Al hield hij het gelaat •afgewend, kon men zich toch onmogelijk vergissen in die voorovergebogen gestalte, den langen dunnen hals en het karakteristieke grijze hoofd. De man hield rich krampachtig vast aan de deurpost. Nu keerde hij rich om, en toen Klaas die vertrokken gelaats trekken en die bleeke lippen zag, dde zenuwachtig tril den bij de vergeefsche poging om iets te zeggen, schrikte hij' er geweldig; van. „Vrees niet", fluisterde de rieke. ,,'t Gaat al weer orver, 't gaat spoedig over." Klaas nam hem stevig onder den arm en trok hem zacht mede naar binnen, hoewel de mam er rich eerst tegen verzette. Hij behoefde niet te rusten, ver- i zekerde hij. Spoedig zou hij geheel beter zijn. «Maar toen ze in mijinheer Elvdm's kamer voor de canapé stonden, güeed hij daarop neer, slap en mach teloos, en hier bleef hij stil en met gesloten oogen liggen. De pijnlijke trek op het nu geelbleeke gelaat was de uitdrukking van de Mchamelijke smart, die «hem had overmeesterd. •Op elk voorstel om iets te nemen dat pijnstillend werkte, had hij slechts een flauwe, afwijzende hand beweging tot antwoord, terwijl Klaas, onbeweeglijk en ten einde raad, met een glas water bij hem stond. Na en-kele minuten ging de oude man plotseling op ritten en streek met de hand over de slapen. „Zoozoo.... nu is 't beter nu is 't over", fluisterde hij. Hij zette zijne voeten op den grond en hield rich aam de leuning vast, terwijl hij trachtte op te staan. Het scheen dat rijn gewrichten wederom dienst kon den doen en dat daarmede ook een geregelde gedach- tenloop terugkeerde. Nog eens streek hij met de dun? ne, bevende vangers over zijn voorhoofd, en met een bezorgden blik vroeg hij: ,/Dat dienstmeisje in de gang kan men haar vertrouwen? Ik bedoel, als men haar vriendelijk vraagt, over iets niet te praten.... Want Helga mag

Schager Courant | 1921 | | pagina 5