Alieneci Nicos- Mratntit- Luilmllil. Kleeding naar Maat, Van Rijswijk's SPAANDER X Co., ALKMAAR. SCHOENHAHDEL-SCHDEHMAKERU j ZUURBIER E NKLEEREKOOPER. EERSTE BLAD. Raad St. Maarten. Raad Wieringen. Schitterende collectie voor het Najaar. Zeer verlaagde prijzen. Binnenlandsch Nieuws. Zaterdag !Q September 1921. jMo, 6887. Dit bUd verschijnt viermaal per week :Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's m.8 unr worden AdvertennSn (umeel inogelnk in liet eerstuiikumend nnmmer geplaatst. UITGEVERS: TRAPMAN CO.. SCUAGÈN. POSTCHEQUE en OIRODIRNST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN DTIËN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 ct. (bewijsno inbegrepen). Groote Jletters worden naar plaatsruimte berekend DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Vergadering van den Raad op Vrijdag 9 Septem ber 1921, des morgens 10 uur. Afwezig met kennisgeving van verhindering de heer Brommer. Voorzitter de heer A. Klerk, burgemeester en secre taris. Na opening volgt lezing der notulen, die onveran derd worden vastgesteld. Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd de ver ordening op de keuring van waren. Voorzitter deelt mede, dat helaas weer een krank zinnige voor rekening der gemeente in „Duin en Bosch" wordt verpleegd., Voorlezing wordt gedaan van de bekende circu laire van Ged. Staten over het schoonmaken van daken, goten en regenbakken. In verband met dit schrijven deelt voorzitter mede dat een poosje voor de vacantie gebrek aan drinkwater in de school v/as. Bij P. de Heer is een put waar veel water uit vandaan gehaald werd en als drinkwater gebruikt werd. Voorzitter had den dokter naar dit water ge vraagd en deze had na een voorloopig onderzoek meegedeeld, dat ten opzichte van zout- en ijzerge halte het Water geen schadelijke bestanddeelen had. In overleg met den dokter evenwel was het water ter onderzoek naar het Centraal Laboratorium ge zonden en dit antwoordde dat het water zoowel door verontreiniging van faecale bacteriën, als door het hooge zoutgehalte ongeschikt was voor drinkwater. Mededeeling wordt gedaan van de vergadering van burgemeesters van gemeenten behoorende tot de Arbeidsbeurs te Helder over de mogelijke aanstaan de werkeloosheid. Gedeputeerde Staten berichtten dat de vergoeding herhalingsonderwijs over 1920 was bepaald op f690. Door opname in de rekening 1920 is nu een voor- deelig saldo ontstaan. Schatting heeft plaats gehad van de bijzondere scholen en w :1 voor de school aan 't Rijpje: school, meubelen en uijbehoorend terrein f36000; die aan de Stroet op f3500. Voor deze scholen zal dus door de gemeente jaarlijks moeten worden betaald f2454.53. Aan de orde komt de benoeming van een onder wijzeres. De oorspronkelijk door B. en W. opge maakte voordracht luidde: 1. Mej. van Essen, 2. mej. G. Langedijk, 3. mej. Speet. No. 3 evenwel had zich daarna teruggetrokken, terwijl de Inspecteur mededeelde, dat deze juffrouw niet op de voordracht kon voorkomen omdat zij een! ongezegelde sollicitatie inzond. Het is geen bezwaar een voordracht van 2 personen te hebben. De vergadering gaat in comité. Nai heropening wordt mej. Langedijk benoemd met fllgemeene stemmen. Indiensttreding 16 September. B. en W. stellen voor een wijziging te brengen in de tarieven voor de electriciteit en wel om de vaste kosten van het lè lichtpunt van f 18 terug te bren gen op f 12.en dan de stroomprijs te brengen van 15 cent op 25 cent. Hierdoor zal geen nadeelig ver schil ontstaan. Het voorstel wordt gedaan omdat meermalen is geklaagd over den.hoogen prijs van het le lichtpunt en door de wijziging zal iemand die meer stroom verbruikt dan een arbeidersgezin, ook wat meer moeten betalen. Op de vraag van den heer Blok of de overige lichtpunten op denzelfden prijs blijven, antwoordt voorzitter van voorloopig wel. Het is nog een nieuw bedrijf en tot verlaging durft men nog niet over te gaan. Wel ligt het in de bedoeling om de vaste kosten wat te verlagen. De berekening van den ad ministrateur is geweest: vermindering voor de eer ste lichtpunten 160 y f 6 f 960. Meer voor verbruik over 12000 K.W. f 1200, speling dus nog f 240. De heer Blok zegt er voorstander van! te zijn dat de betaling geschiedt naar het stroomverbruik. Het ia evenwel te Schermerhorn wel gebleken dat het niet doenlijk was de vaste kosten geheel af te schaffen, omdat bij het duurder worden van den stroomprijs het stroomverbruik zuiniger wordt. Spr. is bang dat daarom de rekening van den. administrateur niet ge heel zal opgaan. De heer Wit zegt dat B. en W. juist van meening zijn dat de rekening wel zal kloppen. Ook voorzitter meent dat de vaste kosten niet ge heel kunnen worden afgeschaft. De heer Limmen vraagt of het 2e lichtpunt niet te duur wordt tegenover het eerste. Voorzitter wijst er op dat er arbeiders zijn die vrij stelling van de aanschaffing van het 2e lichtpunt hebben gekregen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Volgt vaststelling der rekeningen, De heer Slot rapporteert dat alles in orde is be vonden en tot goedkeuring wordt geadviseerd. Rap porteur merkt evenwel op dat niet in de rekening voorkomt Rus, de timmerman. Het la een man met een groot gezin en hij komt al eenige jaren niet in de rekening voor. Spr. gelooft dat B. en W. in deze te kort zij% geschoten. Voorzitter geeft direct toe dat dit niet goed is. Het is echter niet met opzet gedaan en er zal rekening met de opmerking worden gehouden. De rekeningen worden goedgekeurd. Voorzitter brengt administrateurs en ontvanger dank voor hun gehouden administratie. Het bekende adres van B. en W. van Bergen over de medezeggingschap van de buitengemeenten in de schoolbesturen van de onderwijsinrichtingen te Alk maar, wordt in handen gesteld van B. en W., nadat voorzitter mededeeling had gedaan van het besluit der-burgemeestersvergadering, om zich met Alk- verbinding te stellen in verband met arti kel 121. Door den secretaris van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim wordt gevraagd voor de door de Commissie te houden vergaderingen presentiegelden in te stellen, opdat het aantal aanwezige leden zal vermeerderen. hebben noS 8een advies, maar hebben geaacnt aan het inkorten van de commissie. Aa. Winter echter moet de commissie aftreden en dan kan ae Raad op dit verzoek terug komen. Goed- H E T W I T T K HUIS HEEREN- KINDERKLEEDINQ. PRIMA STOFFEN en VOERINO. Eerste klasse bewerking. H. S. CLOECK. Alkmaar. gevonden. Aangeboden wordt de gemeentebegrooting tot een bedrag van f 47946.07H, onvoorzien f 829.94K, hoofde- lijken omslag f 15500. Vorig jaar was de hoofdelijke omslag f 14750, doch wellicht wordt de post voor 1922 nog met f1500 verminderd, indien het wetsvoorstel- De Geer wordt aangenomen wat betreft het verval len van de inhouding op de personeele belasting. De begrooting van het Armbestuur geeft aan: ont vangsten f8897.02, uitgaven f8700, saldo f 197.02; ge meentelijke subsidie f1800. Electriciteitsbedrijf ontvangst en uitgaaf f9198. Vastgesteld wordt de verordening op het vervolg onderwijs. Tot het geven van dit onderwijs worden benoemd voor St. Maarten de heer K. van 't Veer en mej. Langedijk; Valkkoog de heer W. C. Speets en mej. A. Kweldam; Eenigenburg de heer L. Teensma en mej. Teensma. Gelezen wordt een ontwerp-verordening op het schoonhouden van schoolgebouwen en -terreinen. De heer Slot vraagt wie die verordening voor schrijft. Voorzitter: De minister. De heer Slot noemt het een mooi geschreven ver ordening, maar stuurt de minister elke week iemand die het schoonmaken naziet. Spr. acht de verorde ning niet na te komen. Voor kennisgeving aanne men gaat zeker niet. Voorzitter antwoordt ontkennend. De heer Limmen: We zullen hopen dat ze het een beetje sussen (wat de toepassing der verordening be treft. De verordening wordt goedgekeurd. Aangeboden wordt de verordening regelende de schoolgeldheffing, waarbij de heffing als volgt wordt voorgesteld: tot f1000 inkomen vrij, van f1000 tot f 1300 voor het eerste kind f 2.60, van f 1300 tot f 1600 f4, van f1600 tot f1900 f5.40, van f1900 tot f2200 f6.80, van f2200 tot f2500 f8.20, van f2500 tot f2800 f 9.60, van f 2800 tot f 3100 f 11.40, van f 3100 en meer f 12.40. Voor het 2e kind wordt dit geld verminderd met 20 3e met 40 4e met 60 5e met 80 meerdere gratis. Deze heffing zal, bijzondere scholen inbegrepen, ruim f900 opbrengen. De regeling, die wordt goedgekeurd, geldt ook voor uitwonende kin deren. Gewezen wordt op het eigenaardige, dat het school geld voor vervolgonderwijs op de bijzondere scho len niet door de gemeente mag worden geheven. Vastgesteld wordt de verordening op de heffing van de pl. inkomstenbelasting. Het daarin opgeno men tarief geeft aan dat b.v. van f50 belastbaar in komen moet worden betaald 20 cent, van f 1050 f 2.24, van f4600 f 191.84 en voor elke f100 belastbaar in komen meer f7.10 meer. Door dit tarief worden de binnenklassen ontlast, terwijl de hoogste klassen een hoogeren druk krijgen. Van een belastbaar inkomen van f7350 betaalde men bij de bestaande f353.22, bij de nieuwe f 479.23. Daarentegen bij een inkomen van f3350 bestaande f 151.62, nieuwe f 144.22%. De heer Slot vindt het gek dat de heeren die een hoog inkomen hebben, hier vandaan gaan. Voorzitter oordeelt dat dit niet in de belasting zit. De heer Blok: Misschien komen ze wel terug! Voorzitter zegt dat Ged. Staten verlangen dat ge lijk met deze verordening ook wordt bepaald het te heffen! percentage. B, en W. evenwel zijn van oordeel dat dit nog niet kan worden vastgesteld, omdat on mogelijk is aan te geven welke inkomsten de bou wers volgend jaar zullen hebben. De producten zijn nog op het land. Goedgevonden wordt dat voorzitter dit onder de aandacht van Ged. Staten zal brengen en aan dit college het obrdeel vraagt. Aan C. Laan wordt voor 8 maanden, aan F. Groet voor 9 maanden ontheffing hoofdelijken omslag ver leend. De commissie voor de poldersloot naar dë Stroeter- sl'uis vraagt overdracht door de gemeente aan den polder Valkkoog van 83 M2. land en 116 M2. water. Waar het bier een zaak van algemeen belang betreft, stellen B. en W. voor het gevraagde over te dragen tegen f 1.—. Goedgevonden. Sluiting. AAN ONZE ZAAK IS EEN le KLASSE COUPEUR. Spoedige levering. Concurreerende prijzen. gekomen. Wordt toot kennlsgerving aangenomen, Een schrijven van mej. do Wed. 8. Mostert, waar. In deze bericht dat 'dioor overlijden haar man op houdt lid van den Raad te zijn. Waar den Raad be kend la, welke woorden van waardeerlng en deelne ming door den Burgemeester bl] de begrafenis zijn gesproken, wordt dit voor kenniagervlng aangenomen. Eveneens voor mededeeling aangenomen een schrij ven van den heer N, de Vries, waarin deze mede deelt, zijne benoeming tot lid van den Raad aan te Raadsvergadering op 8 September 1921. Voor®. L. C. Kottf, Burgemeester, secretaris de heer C. F. van Duin. Afwezig de heeren Jac. Kaptein en J. KooiJ Cz. Een vacature. De voorzitter opent de vergadering en worden de notulen der twee vorige vergaderingen gelezen en goedgekeurd. Voorzitter doet mededeeling, dat door den heer C. Scheltua twee schilderijen, geschilderd door den oud- Burgemeester, den heer Van Kempen, voorstellende de Hervormde Kerk te Hippolytushoef voor en na de restauratie, geschonken zijn en stelt voorzitter den Raad voor, deze in dank te aanvaarden., Wat ge schiedt. Op den verjaardag der Koningin is door den Burge meester namens den Raad een telegram aan Hare Ma jesteit gamonden, waarvoor een dankbetuiging is in- Van de desbetreffende vereenigingen zijn dankbe tuigingen ingekomen voor de verleende schoolfeest- subsiddën. Op 3 Augustus is van Ged. Staten een schrijven in gekomen, dat zij het besluit van den Raad- inzake .verdeeling der zeegraswinst, aanhouden,; dd. 17 Augustus is een schrijven ingekomen, dat zij accoord gaan met de winstverdeeling .en is de wijziging in de instructie van den gemeente-ontvanger goedgekeurd. Door Ged. Staten is afwijzend beschikt op de re clames van 'C. Wiegman Lz., C. Verfaille, N. Bakker Sz., J. Mostert en B. Kaleveld. Hierna worden ingezien de maandstaten der zee grasexploitatie over de maanden Juli en Augustus en bedroeg de verkoop respectievelijk 1155 en 1153 balen. Wordt voorgelezen een schrijven van mej. A. Dek ker—'Willegrijp, waarin deze verzoekt tegen 15 Oct. a.s. eervol ontslag als verloskundige alhier, wegens hare benoeming te 's Graven lande. Dit ontslag wordt eervol verleend. De Raad spreekt er spijt over uit, dat mej. Dekker vertrekt," en wordt besloten een oproep voor eene plaatsvervangster te doen. Het salaris wordt vast gesteld op f 1000, met 4 twee jaarlijksche verhoogin gen, terwijl besloten wordt de vergoeding van f 5 aan de verloskundige voor elke door den dokter verrich te verlossing, in te trekken. In verband met de nieuwe Nijlverheidsiwet vraagt het Bstuur van het Vakonderwijs in Westfriesland eene wijziging der subsidie. Waar nog niet te zeggen is welk bedrag hiervoor In aanmerking komt, wordt dit verzoek met algeheels volmacht naar B. en W, verwezen. Voorzitter deelt mede, dot S. Verfaille bij hem is geweest met verzoek om 1 a 2 maanden uitstel voor de betaling van zijn H. Omslag, dienst 1920. Hij be weert, dit bedrag niet te kunnen voldoen, daar thans de scheepvaart zeer slecht is. De zaak is zoo, dat wanneer de Raad dit niet toestaat, wordt beslag op zijn schip gelegd. De advocaat van Verfaille be weert, dat wanneer dit plaats heeft, hij de gemeente voor schadevergoeding zal aanspreken. Voorzitter maakt zdoh hierover nu juist niet onge rust, want dan wordt het een proces en moeten wij ook een advocaat nemen. Verfaille kwam echter uit zichzelf dit verzoek doen en was toen met de ge voerde correspondentie met den advocaat nog niet bekend. Burgemeester zou hem dit uitstel willen ver- leenen. De Raad is hier niet direct voor. Er wordt gemeend, dat hij zich armer houdt dan hij in wer kelijkheid is Dit bedrag is toch wel te leenen? Wordt ook geopperd: als 'het maar geen politiek is. iNa verschillende ddscussiën wordt besloten hem uitstel te verleenen, hoogstens twee maanden en zal hiervan worden kennisgegeven.; 0 stemmen voor, 2 tegen. .Een adres van de Fruit- en Groentenhandelaren te Wieringen, om den verkoop van groenten en fruit door vreemde kooplieden te verbieden,, wordt voor kennisgeving aangenomen. Wordt gelezen een verzoek van de bewoners der Voorstraat te den Oever, welke den Raad attent ma ken, dat de weg achter hunne huizen loopende, en waarlangs zij de inhoud hunner vuilnishokken moe ten vervoeren, geheel met steen is volgeplaatst in zake de Zuiderzeewerken. Hierdoor is de daar achter langs loopende rioleering verstopt en wordt door de ze verstopping een zeer onaangename lucht verspreid en wordt verzocht maatregelen te willen nemen, op dat deze weg weder begaanbaar wordt gemaakt. Voorzitter deelt mede dat deze brief aan Wethou der Hermans te Den Oever ter behandeling is toege zonden en deze zaak in orde ie gemaakt. Verder deelt voorzitter mede, dat de Nortonpomp op het schoolplein in orde is gekomen en 118 voet diep is. Deze geeft veel en goed water en wordt er druk gebruik van gemaakt. Het water is ter onder zoek opgezonden, maar nog geen uitslag ontvangen. De heer Rotgans vraagt, waarom de pomp nog niet veranderd is. Voorzitter zegt, dat dit wacht op den uitslag van het ter onderzoek opgezonden water. De heer Veerdig zegt, dat hem al een paar malen is gevraagd hiernaar. Het is thans lastig. Wordt besloten dit voorloopig aan te houden. Ten slotte wil de voorzitter den Raad nog in over weging geven, eenïs te denken over aanschaffing van eene brandspuit te den Oever, of wel verplaat sing van de spuit van Hippolytush. naar den Oever Dit is slechts een voorloopig verzoek. Het is voorz. echter gebleken, dat de spuit te den Oever niets is., er is 25 M. slang met 10 M. aanzetslang en wordt een straaltje verkregen, waarmede niets is te verrichten. Voorloopig© vaststelling der gemeenterakening 1900. Deze rekening is nagezien door de heeren Min nes, Tijsen en Veerdig en adviseert het door deze commissie uitgebrachte rapport tot goedkeuring, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Aangeboden wordt de begrooting, dienst 1922, wel ke gedurende 14 dagen ter visie zal liggen. Voorzitter: Het blijkt, dat het Kerkhof te Hdppoly- tushoef op het kadaster staaf, noch ten name van de. kerk, noch ten name der gemeente Wieringen, zoodat de koop, zooals eerst besloten was, niet kan door gaan. Overdracht door het kerkbestuur is dus bij verkoop niet mogelijk, Wordt nu voorgesteld aan het kerkbestuur te betalen geen f 1500 koopsom, maar f1500, terwijl dan het kerkbestuur de recognitie van f60, wat de gemeente jaarlijks betaalt,Iaat verval len. Hiertoe wordt besloten. Voorzitter zegt nog, ter aanbieding te hebben de plannen en teekening voor eene UJL.O.-sehool te Wie ringen, Spr. wil echter eerst tot de rondvraag over gaan. De heer Rotgans biedt den voorzitter zijn excuus aan, dat hem tijdens den brand op Stroe geen ken nis is gegeven, en wil tevens verzoeken om daar nog een brandzeil beschikbaar te stellen, zoodat er dan twee zullen zijn. Wordt besloten, om, zoo er te Westerland ook niet zijn, 6 stuks te koopen voor Stroe, den Oever en Wes terland. De heer Tijsen zal hiernaar te den Oever eens uitzien of er geschikte zeilen te koop zijn en zal de voorzitter eens te Westerland laten informeel ren. De heer Tijsen meikt op, dat hij met den heer Her mans over het zeegraspersen heeft gesproken Er wa ren toen nog twee maaiers (Me niets geleverd hadden. Het is heter dat het zeegras geperst wordt, dan op het veld blijft staan. Er was- aan den Oever wel ruimte, thans wordt er voor een geperst. Spr. zou voorzitter willen vragen, of het niet mogelijk is, dat ook van dezen laatsten wat geperst wordt. Voorzitter antwoordt, dat deze zaak door de ge meente zoo goed mogelijk geregeld wordt. Er is thans weer eene bestelling gekomen en kan aan dit ver zoek voldaan worden. Was die 'bestelling er echter niet geweest, dan had hieraan geen gevolg kunnen worden gegeven. De zaak wordt door de gemeente zoo goed mogelijk geregeld, ook in het belang der maaiers. Wordt er te veel geperst, dan worden de pakken te licht en worden ze soms onoogelijk. Voorzitter wil hier uitdrukkelijk zeggen, dat dö zaak door de gemeente en niet door de maaiers gere geld 'moet wor-den, Hebben ze iets te vragen, dan kunnen zij zich bij B. en W. vervoegen, maar moeten niet telkens met allerlei verzoeken en klachten bij anderen komen. De gemeente regelt het bedrijf in het belang van de wiermaaiers, dit moet goed begre pen worden. Hierover volgen nog enkel© ddscussaën. Naar aan leding van de nageziene rekening' wijst de heer Tijsen er op, de gemeentewerken wat meer te verdeelen, zoodat elk wat kan doen. En b.v. elk in zijn vak te laten en geen ijzeren pomp bij een tim merman, maar bij een smid te bestellen. Dit is ge beurd onder den vorigen burgemeester. Voorzitter zegt toe, hiermede rekening te zullen houden. Hierna wordt de vergadering gesloten en gaat de Raad over tot bespreking en bezichtiging van de plannen en teekeningen voor de U.L.O.-schoo], waar na ook het terrein nog gezamenlijk zal worden be zichtigd. „'Het Volk" schreef enkele dagen geleden het vol gende óver het communistische raadslid Zuurbier, mede-candidaat op de lijst-Had-je-me-maar. Zaterdagavond. De groote zaal van het Concertge bouw. Diner, door het gemeentebestuur van Amster dam aangeboden aan de deelnemers van de inter national Law Conference". Veel licht, veel bloemen, muziek. En zes feestelijk gedekte tafels, aan welke straks gasten en- gastheeren zullen plaats nemen. Ik drentel een beetje door de nog leege zaal en lees de kaartjes op de borden, Ik zie heel wat namen, die in de wereld een goeden klank hebben Beroemdheden op het gebied 'van het internationale recht. En daarlusschen lees ik tot mijn verrassing een ty pisch Amsterdamschen naam, die herinneringen 'op wekt aan den Haarlemmerdijk en het AmstelvekL. „The Councillor Zuurbier". Wel, denk Ük zoo, deze anarchist, die iederen Maandagmiddag, op het Amstelveld de bourgeoisie met dood en verderf bedreigt, zal hier komen om een grooten slag te slaan. Hij heeft natuurlijk in iederen zak een bom en zal die straks werpen onder het bur gerlijk intellekt, 'teneinde die kapitalistische klasse te berooven van een groep harer knapste koppen.... Of wellicht zal hij gebruik maken van een dier re cepten, door zijn vriend Rijnders een tiental jaren geleden in een brochure verzameld, waarbij o.a. het voorschrift was, hoe men de kleeren van een politie agent langs chemischen weg in brand zetten kan Dus wacht ik met spanning op de diDgen die ko men aullen. De gasten treden druk pratend binnen, onbewust van het vreeslijke igevaar dat hen wacht Correcte zwarte jassen, diplomatieke en militaire uniformen, kleurige avond-japonnen dwarrelen door een. De zaal is plotseling vol gerucht, er wordt ge praat en gelachen, de muziek zet een vroolijken martsch in. Ha! denk ik, gij danst op een vulkaan. Nog een oogenbldk 'en een donderende explosie zal aan al die feestvreugde een einde maken. Gekerm en doodsge rochel zullen de 'lucht vervullen. Koortsachtig spied ik rond. Ja, waarachtig, daar is j,the councillor Zuurbier" Maar het is niet dezelf de Zuurbier van het Amstelveld. Hij is duchtig ge camoufleerd. Zijn wangen zijn gladgeschoren, zijn blonde lokken fcetjes gekapt en hij draagt een goed zittend „jacquet" van zwart laken. Hij neemt zijn plaats in, tusschen een sieraad der juridische 'facul teit der hooge school van Genève en een licht ner uni versiteit van Bonn. De servetten woTden opengevouwen, de deftige kellners van „Couturier" loopen onhoorbaar achter de ga9ten en schenken eerbiedig de kristallen glazen tot aan den rand toe vol met schuimende champagne. De burgemeester, president van de tafel, tikt aan zijn glas en geeft het woord aan Sir Henry Duke. 'De statige Engelschman staat op en met hero rijzen 300 gasten omhoog. Alleen eenige „doodgewone so ciaal-patriotten" in mijn. buurt blijven op hun stoel zitten. Sir Duke brengt een dronk uit op de konigin der

Schager Courant | 1921 | | pagina 1