B rgerlijke Stand. Tweede Kamer. Gemengd Nieuws. Uit en Voor de Pers. Predikbeurten. Marktberichten, Ingezonden Stukken. Plaatselijk Nieuws. Nederlanden en de 'muziek zet het .„Wilhelmus" in. Nu zal 't komen.... angstig kijk ik naar „the coun- cillor Zuurbier". Maar wat zien mijn oogen? Hij is ook opgestaan, recht-op in zijn 'feestkleedij. Hij heeft ook het glas champagn in de hand, hij glim lacht en als de toast is uitgebracht, drinkt hij ook een slokje „The councillor Zuurbier" eet en drinkt geduren de twee uren. En als om negen uur de tafel wordt opgeheven, dan heeft hij felroode kleurtjes op zijn glad-geschoren wangen en zoekt hij eenigszins wan kelend den uitgang,... Het Roomsch-Katholieke orgaan „De Tijd" schrijft naar aanleiding van dit boenend epistel in Het Volk het volgende: „Ook de wethouders Vliegen en de Miranda en het Raadslid Ed. Polak zijn bij die plechtigheid opge staan. Dit was verstandög. Men blijft van een feest weg of men richt zich daar naar "de algemeen gel dende gebruiken. „Eén enkel sociaal-diemocraat, was aanwezig, die hierover anders dacht, de heer Kleerekoper. Alleen deze is blijven zitten, „dapper" als altijd. Deze, altijd politicus, heeft bij het internationale feestmaal, ten overstaan dus van heel de wereld op fameuze wijzein zijn eentje, een indrukwekkende demonstratie ge leverd vóór de repuMikeinsche gezindheid van de sociaal-democratie en tegen het nationale lied; een betooging waarvan alle dagbladen van den aardbol gewagen en waaraan de groote naam Kleerekoper voor eeuwig verbonden is". En verder: Zelfs eindigt het gewichtige, met extra letter ge zette stuk in „Het Volk" met een leelijke insinuatie: „Het Raadslid Zuurbier eet en drinkt gedurende twee uren. En, als om negen uur de tafel wordt opgehe ven, dan heeft hij felroode kleurtjes op zijn gladge schoren wangen en zoekt hij eenigszins wankelend den uitgang Dit is onwaar. De heer Zuurbier is even netjes ver trokken als zijn collega's Vliegen, De Miranda, Polak, en Kleerekooper. Maar bij de lezers van „Het Volk' staat hij nu leelijk te boek. Te veel gedronken en Koningsgezind! Wij weten nu het onderscheid tusschen den heer Kleerekoper en den heer Zuurbier. Onze lezers heb ben met den heer Klerekooper kunnen lachen om den heer Zuurbier van het Amstelveld als* councillor en kunnen nu met „De Tijd" om den heer Kleere koper lachen, voegt het Hblad er aan toe. TREURIG ONGELUK, De opzichter van Polder Waard en Groet, de heer De Graaf, had Vrijdagmorgen een bezoek gebracht aan den Secretaris van dien polder, den heer Bres- haart te Hoogwoud, Daarvandaan komend moest de heer De Graaff, die per motorrijwiel was, de tram- overweg bij halte Aartswoud passeeren. Die ter plaatse daar bekend is, zal weten dat een boschje het uitzicht op den tramlijn totaal onmoge lijk maakt en dat is zeker wel de oorzaak geweest dat de heer De Graaff de komende tram uit richting Schagen niet heeft zien aankomen, met het noodlot tig gevolg, dat de tram hem overreed. Op bet oogenblik dat 't ongeluk gebeurde bemerk te de machlnistnleerlimg het ongeval en werd direct gestopt. Bij onderzoek bleek, dat het motorrijwiel van ach ter was gegrepen, en de ongelukkige berijder door de tram als 't ware in tweeën was gesneden. De dood moet direct zijn ingetreden. Door het tram personeel w«rd het verminkte lichaam in de tram gelegd en mee naar Wognum genomen. Im Hoogwoud werd Burgemeester en geneedheer gewaarschuwd, maar deze kon niet anders dan den dood constateeren. Het slachtofler was 46 jaar oud en laat «ene we duwe na. Vanuit Winkel schrijft men- ons nog over dit droe- vlg ongeval het volgende: Een ernstig ongeluk trol heden een Ingezetene dezer gemeente, hetwelk hem op jammerlijke wijze het leven kostte. Hedenmorgen omstreeks 8 uur was de heer L. G. de Graal, opzichter van den polder Waard en Groet per motorrijwiel van huls vertrok ken voor een ambtelijk bezoek bij den Burgemeester van Hoogwoud. Dit bezoek heeft hij afgelegd en op zijn terugtocht naar huls is hij op totnogtoe onverklaarbare wijze aan gereden door den stoomtram Schagen—Wognum, die narr Hoogwoud reed, bij den overweg aan den Mien- akker onder Hoogwoud. De getroffene stond bekend als een bedaard rijder en met moerite is aan te nemen, dat hij met gToote snelheid getracht heeft vóór de locomotief den over weg te passeeren, Of de tram vanuit de richting van den getroffene niet te zien was, daarover bestaat ver schil van meening, eensdeels meent men wel, ander deels van niet, het schijnt echter waar te zijn, dat di rect na het ongeval houtgewas langs den weg is weg gekapt geworden. 'De machinist, die van de aanwezigheid van den getroffene niets bemerkte, dacht wel, dat er iets scheen te haperen onder de machine, en remde zoo spoedig mogelijk. Ongeveer 30 M. verder stopte de tram, welke in zijn geheele lengte over het slacht offer was gereden. De aanrijding is zoo hevig ge weest, dat het lichaam bijna geheel was vermorseld. Alle kleeren waren vernield. De lichaamsdeelen zijn bij eikaar gebracht en met dezen droeven last is de tram opgestoomd naar Wognum. Uit papieren, ge vonden in de overblijtfselen der kleed ingstukken is de identiteit van den getroffene vastgesteld kunnen worden. Later is het lijk naar Winkel vervoerd. Zoodra het bericht in de gemeente werd aange bracht ging het van mond tot mond en met deern.H werd een zoo plotseling tragisch einde besproken van iemand in de kracht van zijn leven, die zoo noode kon worden gemist, in zijn omgeving, in zijn werk, wat hem alles was. AANBESTEDING. Uitslag der aanbesteding van het vervoer van uwu palen voor het electrisch bedrijf ta de gemeente Anna Paulowna.: N. Jonker. Anna Paulowna, f350.; C. M. Zwart Anna Pnulowna, f325; J. Muntjewerf, Anna Paulowna f387.50; Gebr. Dekker, Anna Paulowna, f405- J. Nap, en J. Kuiper, Harenkarspel, f438; J. P. AU, Kolhorn, f300. Gegund. Uilslag dar aanbesteding: plaatsing van palen en paalconstructdes. Laagste inschrijver J. Suiker, Heer- hugowaard, Noord. Gunning aangehouden. LANGENDIJK Tal van huisgezinnen zijn thans weer zonder wa ter Het heeft hier dan ook al bijzonder weinig ge regend. Men tracht in het gebrek te voorzien door water van de duinen aan te voeren. „Hadden we maar een waterleiding", is een verzuchting, die we meermalen hooren slaken, 't Is te hopen dat die ver zuchting snoedie werkeliikheid wordt. HEERHUGOWAARD. Aangezien door verplaatsing van het hulpkantoor Noord van de Oost- naar de Westzijde van den Mid delweg dit kanfoor in slechtere conditie is gekomen, ten aanzien van verlichting, hetoben eenlge ingeze tenen dit onder de aandacht van den Raad meenen te moeten brengen en de vraag gesteld, of het plaat sen van een licht daar niet gewenscht geacht moet worden. DE WATERLANDSCHE ZEEDIJK. In de te Broek in Waterland gehouden vergadering van Kring V der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, herinnerde een der leden aan de aan schrijving door Ged. Staten van Noordholland aan do besturen der waterschappen gericht, waarin werd medegedeeld dat in verschillende waterkeerin- gen door de droogte scheuren zijn ontstaan, welke oorzaak kunnen zijn voor doorbraak der dijken. Spreker had zelf geconstateerd dat ook in den Wa- terlandschen Zeedijk tusschen Schellingwoude en* Durgerdam dergelijke scheuren zijn ontstaan. Daar een goede zeewaterkeering natuurlijk een groot be lang is vfvor vn&dg hij» of dat misschien Aandacht hierop kan worden gevestigd. In antwoord hierop werd door een heemraad van het betrokken Hoogheemraadschap „Waterland" me degedeeld, dat zulke aanschrijvingen nog niet be wijzen, dat de waterschapsbesturen in verzuim zijn gebleken. En bovendien komt het Qok wel eens voor, dat Ged. Staten niet voldoende mede werken aan het in stand houden der dijken, hetgeen „Waterland" al eens heeft ondervonden. Doch in elk geval heeft het bestuur van „Water- ,nd' volle aandacht aan deze zaak geschonken om zorgen, dat de dijken in goeden staat zullen ver- keeren. Een der hoofdingelanden van „Waterland" meende, dat ook hier uit weer blijkt, dat de vergaderingen van polderbesturen openbaar dienen te zijn. Dan wordt een ieder met de zaken bekend, hetgeen ook noodig en nuttig is. (Applaus). Ook spreker had de scheuren opgemerkt en deelde mede, dat het bestuur van „Waterland" wel alles zal doen voor een goed onderhoud der dijken. Een der leden deelde nog onder 'instemming der vergadering mede, dat er dan door geheel Waterland een actie gevoerd moet worden voor openbaarheid der vergaderingen van het Hoogheemraadschap Wa terland. GRONWETSHERZIENING. De Memorie van Antwoord der Regeering betref fende de Wetsontwerpen tot Grondwetsherziening is 'verschenen. Er blijkt uit, dat de regeering in hoofdzaak haar voorstellen onveranderd heeft gelaten. De wijzigingen betreffen de volgende punten: De Regeering heeft teruggenomen de voorgestelde veranderingen in het Hoofdstuk „Van* den Gods dienst", waarover zooveel te doen geweest is.; het inkomen der Kroon wil zij zien gesteld op f 1,200.000; zij wil de eischen voor verkiesbaarheid in zoover verscherpen dat degenen die van de uitoefening van het kiesrecht zijn uitgesloten, ook geen zitting mogen nemen in Vertegenwoordigende Lichamen; de regeering wil tenslotte de mogelijkheid van af schaffing van den stemplicht in de Grondwet openen. LttiAKitESTiiERD. De secretaris van het Hoofdcomité der Groote Landbouwtentoonstelling te ZoetermeerZegwaart (welke dezer dagen gehouden wordt), die wegens overspanning zijn functie had neergelegd, is thans gearresteerd wegens verduistering van gelden. GEMEENTE WARMEN HUIZEN. Ingeschreven over de maand Augustus, 1921. Geboren: Margaretha Helena, d. v. Cornelis Mosch en Anna Sophia Woestenherg. Chriatina, d. v. Petrus Xohannes Pronk en van IJda Molenaar. Jan. z. v. Klaas Blankman en van Maartje Biersteker. Jacobua Willibrordus, z. v. Matthias Jacobus de Nijs en van Catharina Castrdcum. Godeliva Maria, d. v. Johan- nes Nannes en van Catharina Ligfchart. Maria, d. v. Petrus Tesselaar en van Maria Pronk. Ondertrouwd: Gerardus Henidrikus van der Hurk oud 25 jaar en Agatha van den Berg, oud 24 Jaar. Overleden: Volkert Nannes, oud 72 Jaar, weduw naar van Anna Maria de Zwaan. Trijntje van den Berg, oud 30 jaar, echtgenoote van Klaas Groot. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 7—9 Sept. 1921. Geboren: Adrlaan, z jv. A. Mul en A. Heddes. Ondertrouwd: Nicolaas Johan SiLver, 27 j. en Griet je Smit, 27 j., beiden te Zijpe. Carel Frederlk Wil helm, Blotevogel, 26 J., en Catharina de Boer, 23 Jr., beiden te Zljpe. Door het bedrag gewoon ie leenen tegen ver^ce- Kropsla f 6.10 10, per 100 stuks. Snijboonen f 58 20, ding van rente plus jaarlijksche aflossing, zouden sperciehoonen f 62 a 89, per 100 Kg. de lasten der vereeniging bij de schuld die nog be-i MiEjDiBMiBLIK, 8 Sept. staat te zwaar worden. In eene vergadering van on- Aardappelen: Bonte f2 a 2,30, blauwe f 1,-80 a 2.25, ze vereeniging werd daarom besloten voor het ver- per 25 Kg. Witte kool f560 a 620, roode kool f5 a 6, krijgen van deze gelden een beroe-p te doen op de per 100 Kg. Sperciehoonen f 9 a 9,80, per 15 Kg. burgerij en het benoodigde bedrag zooveel mogelijk ANNA PAULOWNA, 9 Sept. te verkrijgen door uitgifte van rentelooze aandeelen van f5.—. Bij het slagen dezer poging zullen jaarlijks min stens 10 aandeelen worden uitgeloot. Geachte burgerij, Directeur en leden ontzien zich moeite noch kosten, voonzoover dit laatste in hun vermogen is, .om van ons corps te maken wat er van te maken is en troosten zich de opoffering van tijd om u gratis goede concerten te kunnen aanbieden. Wij hopen, dat u thans uwe blijken van ingenomen heid in deze uiting zal geven door zooveel mogelijk aandeelen te nemen. iEénige personen zijn reeds aangewezen u In ver band met bowen-staande te bezoeken en hopen, dat u ons niet teleur zal stellen, Het Bestuur van de Muziekvereeniglng „Onder Ons", L. v. d. OORD, Voorzitter. J. HOMAN, Secetaris. Jb. SMIT, Penningmeester. S. v. d. OORD, Commissaris. Dirkshorn, Sept. 1021. De Kamer heeft zich beziggehouden met de rege ling van werkzaamheden, en hoofdzakelijk over de vraag wanneer of de interpellatie-Marchant over de reconstructie van het Kabinet zal plaats hebben. Gansch politiek was hier het verschijnsel, dat do heer Troelstra in ,yHet Volk", met kracht aandringend op een verklaring der regeering, over deze recon structie thans een dergelijk debat niet noodig scheen te vinden. De heer Marchant liet dan ook niet na, op deze eigenaardige houding van den leider der S.D.A.P. te wijzen. Ook de Communisten hechten geen waar de aan een debat over deze zaak en het eigenaar dige van de eindelijk volgende stemming was, dat de regeeringapartij de interpellatie-Marchant hielp doordrijven en deze zal op voorstel van den voor zitter volgen op de kieawetwijzigingen. Verder hield de Kamer zich bezig met de wijzigingen in de kieswet. De Tweede Kamer heeft gisteren de beraadslagin gen over de wijzigingen in de Kieswet voortgezet. Een amendement-Alberda is aangenomen, dat van groot belang is, en dat hierop neerkomt, dat de wil der kiezers wordt beknot en de macht der partij leiders enorm wordt versterkt. Noemt men dat „democratie"? Het wordt nu aldus: Voortaan wordt oo keen „lijstkiesdeeler" vastge steld, die het quotiënt is van het totaal aantal stem men van de lijst, gedeeld door het aantal aan die lijst toegekeknde zetels. Slechts die candidaat, die na overdracht van de stemmen méér dan de helft der stemmen van den lijstkiesdeeler aan voorkeurstem men bezit, mag aanspraak maken op één der nog overblijvende plaatsen. Korter en duidelijker kunnen we het amendement niet weergeven. Het resultaat van de aanneming er van, dat de voorkeurstemmen n de meeste gevallen niet het effect meer bereiken, dat degenen, die ze hebben uitgebracht, er aan heb ben willen geven. Onder het bestaande stelsel, dat geen „lijstkiesdeeler" kent, werden zetels, die nog te verdeelen bleven, toegekend aan diegenen, die het hoogst aantal voorkeurstemmen hadden verkregen. KERK OP GEVANGENIS. In Washington heeft een rechter aan vijf jonge mannen, die auto-benoodigidiheden gestolen hadld-en, de keus gelaten tusschen een jaar dwangarbeid of de verbintenis om een jaar lang iederen Zondag naar de kerk te gaan. Onnoodig te zeggen, dat die beklaag den de voorkeur gaven aan de kerk Het schijnt de gewoonte onder Amerikaansche rechters te worden, om jonge delinquenten tot kerk of Zondagsschool te veroordeelen om hen van den slechten weg af te brengen. In New York zijn zulke vonnissen ook reedis geveld. In de bladen verschijnen ingezonden stukken van verontwaardigde lezers, die betoogen, dat de meeste misdaden-met-geweld door opgeschoten jongens be gaan worden en men drirgt aan op toepassing van de zweep, gelijk in den staat DeJaware wordt gedaan. DE AANKOMST DER LEVENSMIDDELEN TE PE» TROG RAD. Berlijn, 8 Sept. Uit Petrograd wordt gemeld: De Sov(jet-regeering heeft zich in elk opzicht bereid ge toond aan de hulpactie der Amerikaansche Relief Admdnlstration mede te verken. Een groot pakhuis ls ter beschikking der Amerikanen gesteld. De lossing van het eerste schip heeft zonder voor vallen plaats gehad. Het was een eigenaardig gezicht toen uit de haven meel, suiker, cacao, gecondenseer de melk en ander reeds lang onbekend geraakte de licatessen vioor de bevolking van Petrograd werden uitgestald. Er werdén enkele pogingen tot plundering gedaan, maar de overheid plaagde erin, die te ver hinderen. De Sovjet-autoriteiten verklaarden, dat de toestand op de levensmiddelenmarkt hopeiloos is. Weliswaar bestaat er een organisatie voor hulpverleendng, maar er zijn geen levensmiddelen. De Amerikaansche com missie hoopte 6 dezer de eerste volkskeuken te kun nen openen. Op 9 September zal met het geneeskun dig onderzoek van alle kinderen worden begonnen. Zestig doctoren en 120 verpleegden zullen dit wérk verrichten. Er moeten 120.000 kinderen onderzocht worden. Vijftigduizend van hen komen voor de eerste hulpverleenlng in aannaeikJng. Hiertoe worden slechts kinderen van 3 tot 14 jaar toegelaten. Eerst later komen de moeders en de zuigelingen aan de beurt. Groote aardappelen f7 a 9, drielingen f3.40 a 4.60, slaboonen f 68 a 69.50, snijhoonen f 64 a 69, p. 100 Kg. TREUB'S UITTREDEN UIT DE POLITIEK. „Het Volk" schrijvend) over Treub's afscheid van de politiek zegt o*a.: „Een man van groote kwaliteiten, maar als demo craat vernietigd door het grootkapitalisme. Een man, wien zijn tegenstelling tot de arbeidersbeweging ge leid heeft tot het bestrijden van al wat hij vroeger beleden heeft. Een man van het sterke woord, maar toch ln den grond zwak van-beginsel. Uitgegaan als „tempc; ir van den klassenstrijd" en geëindigd als de felste klassenstrijdaanvoerder aan den verkeerden kant. ïn weerwil van zich zelf toch eigenlijk conse quent van loopbaan. Maar van een naargeestige con sequentie.". ZONDAG, 11 Sept. NED. HERT. GEMEENTE ta: VaMcoog, voorin. 10 uur, De. Ttoholt. LANGENDIJKER GROENTEN VEILING, Br. op L. Sept. Bloemkool, le soort, f 5.90 a 8.40. 2e soort fl,60 a 5.50, per 100 stuks. Roode kool f4.20 a 6.60, 2e soort f 1 a 2,60, gele kool f 5.00 a 9,30, 2e soort f 2,70 a 4.60, Witte kool f5.80 a 8,70, 2e soort f2,30 a 4,10, alles per 100 Kg. Wortelen f 11,10 a 14,20, per 100 bos. Schotsche muizen f 10.40, blauwe f8 a 10.30, eigen heimers f7,30 a 7,60, bravo's f6 a 6.10, drielingen f 4 a 4.80, kleine f 2,70, bieten f 4.70, gele nep 'f 9.50 a 10.40, drielingen f 7.40 a 8,70 uien f 920 a 10.10, losse wortelen f7,30, slaboonen f60.10 a 68, alles p. 100 Kg. Aanvoer: 15000 st. bloemkool, 88000 Kg. roode kool, 58000 Kg. witte kool, 46300 Kg. gele kool, 1670 boB wortelen, 1375 Kg. losse wortelen 21600 Kg. uien, 2900 Kg. gele nep, 11000 Kg. aardappelen, 1400 Kg. bieten, 45 Kg. slaboonen. NOORDERMARKTBOND, Noordscharwoude. 0 Sept. Schotsche muizen f7,70, schoolmeesters f6,10 a 6.80, eigenheimers f5 a 7,30, blauwe aardapp. ,«6ov f7,10 a 8,90, bravo's f6.80 a 7,30, drielingen f3.90 a Maar het aangenomen amendement vernietgit nuj 5-30, kleine f2,10 a 2,50, sperciehoonen f 5.80 a 6560, - - - 1 snijboonen f34.90 a 47,50, kroten f4.70, grove uien 560, kline f2,10 a 2,50, spercieboonen 151,80 a 65.30, peen f8,50, roode kool, f4.80 a 7,30, gele kool f5 a 9,70, witte kool f620 a 7,30, alles per 100 Kg. Bos wortelen f760 a 11,40, per 100 bos. Bloemkool f4.40 het effect der voorkeurstemmen, indien zij niet be dragen de helft van den vastge-stelden lijstkiesdeeler plus 1. In de, practijk zullen dus weinig candidaten meer door voorkeuhstemmen kunnen worden geko zen, maar zullen die candidaten de meeste kans van ------ - - ■£*-.« t verkiezing hebben, die het hoogst op de lijst staan. a 7», 2e soort f 1, per 100 stuks. Me andere woorden: men heeft het beginsel, dati WINKEL, 9 Sept. gelegen is in het doen rekenen met voorkeurstem-Appelen f5 a 15, peren f6 a 47, slaboonen f25 a 43, men, eigenlijk vermoordt. De eindstemming over de j augurken f 8 a 41, uien f 4 a 6, per 100 pond. Kom- ontwerpen tot wijziging van de Kieswet, zal later kommer8_f6__a_15,_per^ 100 stuks. worden gehouden. De interpellatie-tMarchant „over de jongste recon structie van het kabinet" kon niet meer aan de orde komen. Daarvoor was het te laat geworden. De heer Marchant zal nu Dinsdag het woord krijgen. Vermelding verdient nog, dat analfabeten niet stem gerechtigd rijn. Een amendement, om het mogelijk te maken, dat zij door een lid van het stembureau wor den bijgestaan, werd verwerpen. WARMBNiHUIZBN, 8 Sept. Roode kool f 4.40 a 5.70, gele kool f 8.70 a 820, witte kool f4.40 a 6.40, uien f9.50 a 9.80, nep f920 a 9,70, driel. f8 a 8,60, peen f820, schoolmeesters f5.50 a 6.10, blauwe aardapp. f850 a 9.30, slaboonen f58 a 59,60. Aanvoer: 8450 Kg. roode kool, 5550 Kg. ge'e kool, 12275 Kg. witte kool, 750 Kg. aardappelen, 4800 Kg. nep, 7175 Kg .uien, 800 Kg. peen. WARMENHUIZEN, 9 Sept. Roode kool f4.90 a 7, gele kool f4.60 a 8.50, witte kool f4.90 a 6.90, uien f8,90 a 960, nep f9 a 9,90. .driel. f760 a 8,10, peen f7,80 a 8,20, schoolmeesters f 7,40, blauwe aardapp. f 850 a 8,90, eigenheimers f6.50, Aanvoer: 15550 Kg. roode kool, 8450 Kg. gele Aan de burgerij van Dirkdhorn e.o. Zooals velen uwer bekend is, werd onlangs door het Bestuur van de Muziek vereeniging „Onder Ons" kool, 6625 Kg. witte kool, 9400 Kg. uien, 5225 Kg, nep, een oproep gedaan aan dde personen, die er iets voor 3700 Kg. aardapp., 4)800 Kg. peen. gevoelen, zich als werkend lid onize vereeniging op HOORN, 8 Sept. te geven. Bij de steeds zwaarder wordende eischen KI. flabriekskaas, gem. f82, kl. Boerenkaas, ongem. in de hoogere afdeelingen waarin ons corps ln 't ver- f82, Boeren Comm. Kaas, gean. f$l. volg op concours zal moeten uitkomen, is het zeer Aangevoerd: 48 stapels, wegende 19622 IKg. gewenscht, dat de bezetting wat kan worden uitgo- Handel stug. breid. ALKMAAR, 9 Sept. Als gevolg van deze oproeping hebben zich thans Heden werd besteed: Aardappelen f 3.50 a 7,81. 13 personen als lid opgegeven, Voor die 13 nieuwe 100 Kg. Bloemkool f 4 a 22,90, per 100 stuks. Roode 6 en 7, groot 324.o0 h.A., kopers S. Kroon, Alkmaar leden zijn echter maar 3 instrumenten beschikbaar en kool f5.10 a 7,80, per 100 Kg. Appelen f 0.11 a 0.38, en P. Molenaar, Winkel, voor f9008,92; perc. 8 en 9, zullen er dus 10 bijgekocht moeten worden, waarvoor per Kg. Wortelen f 11,80 a 2220, per 100 bos. Uien groot 4.20.60 H.A., kooper j. Koolj, Wieringerwaard, ongeveer !800 zal bez>oc4^d *ijn. f8,10 a U20, pwr 1GQ Kg. Peren 10,12 u 0.£8, per Kg. voor f11270. Totaal 133903.92. MARKTOVERZICHT, De handel in de vette koeien was een Donderdag jl. lang niet schitterend. De gang was stil, stug, de prij zen liepen van de 7080 en 87JS ets. per pond. Met de kalf- en geldekoeien was het ook stilletjes, en stug; in de stieren was het redelijk. In de paarden zoo goed als geen handel. Voor de nuchteren kalveren was het te warm, Lon den vraagt niet, gevolg ook stug. In de magere schapen wsa het ook niet veel. ue lammeren gingen iets beter dan stug, dus matig. Met de vette was het al heel slecht. Van dezen was wel 6 a 7 gld. per stuk af, hij de vorige week. De omzet in de bokken en geiten was ook niett eedaan Magere varkens en biggen waren er wel wat Mol aangevoerd, bet ging tamelijk. Met de vette varkens liep bet nog wel, de handel was goed, 60 ct. per pond was de hoogste markt. De konijnen, kipjpen en eenden gingen weer vlug van de hand. De boter was weinig vraag naar, doch prijshoudend. In de kipeieren was het zeer stug. Over het alge meen zat er weer niet veel geest in den handel. LANDBOUW. a Vrijdagavond vergaderde onder leiding van den heer S. Smeding de afdeeling Schagen van de Hou. Mij. van Landbouw. Meegedeeld werd dat de secretaris, de heer J. de Veer niet aanwezig kon zijn, deze was opgetreden als secretaris van het Hoofdcomité der groote Landbouw tentoonstelling, dezer dagen te Zegwaart te houden. Ingekomen waren verschillende candidaten voor lid van het Hoofdbestuur van Zuidholland, o.w. de heer Braat, lid der Tweede Kamer. Naar aanleiding hiervan werd de wenschelijkheid uitgesproken, dat m de toekomst bij de Kamerverkiezingen er op zou worden gelet dat de kenners van den landbouw in ruime mate in de Kamer vertegenwoordigd zouden zijn. Teekenend was een gebrek aan kennis in de Tweede Kamer voor plattelands toestanden. Enkele provinciale landbouwmaatschappijen hadden reeds de wenschelijkheid van een betere landhouwverte- genwoordiging geuit. Er werden verschillende mededeelingen uit het jaarverslag der maatschappij gedaan, waarvan wi] vermelden dat wederom twee beurzen van f 200 voor het bezoeken van de Rijkslandbouwwinterschool te Schagen beschikbaar zijn gesteld. Van de proefvelden der H. M. v. L. te Klaaswaal, waar in hoofdzaak aardappelen werden gepoot, werd pootgoed naar België uitgevoerd. Uit de vergadering kwam de opmerking dat gezien de omstandigheden, het meer gewenscht was dit pootgoed voor Hollalnd zelf te houden. Voor candidaat hoofdbestuurslid voor Noordhol land, werd gekozen de heer K. Breebaart Jz. Voor Zuidholland kreeg de afgevaardigde vrij mandaat, mits niet mogende stemmen op den candidaat Braat, lid der Tweede Kamer. Voor de verdere verkiezingen kreeg de afgevaardigde vrij mandaat. De rekening der H. M. v. L., met een verlies van f25.900, gaf nogal wat aanleiding tot bespreking. Dit verlies vond in hoofdzaak zijn reden in den export van granen. Men achtte het niet juist dat dit tekort uit de gewone kas der H. M. v. L. moest worden aan gezuiverd.- De begrooting van 1922 wees ook reeds een verbetering in dit opzicht aan. De rekening liet verder zien f 10.000 voor het Jaar boekje, wat algemeen een te hooge en onnoodige uit gave werd genoemd en werd na een geanimeerde discussie besloten om voor te stellen dit boekje af te schaffen en het zoogenaamde officieele boekje van vereenigingen en personen dat de regeering uit geeft, voor de bestuursleden der afdeelingen ver krijgbaar te stellen. De begrooting sloot in ontvangst en uitgaaf op f50700.-— en uit de verschillende posten bleek abso luut niets van een werkplan van het Hoofdbestuur. De eenige posten die op belangrijke plannen wezen, "fraren vrijwel pro-memorie uitgetrokken, zoodat wel bleek dat er niet veel zou worden aangepakt. De begrooting voor zaaizaden was opgemaakt tot een bedrag van. f125.000. De hooge huur van de 3 H.A. proefvelden f750 per HA. werd besproken, terwijl eveneens de vraag naar voren kwam, waar uit! zal het moeten betaald worden als er verlies is* Aan de orde kwam de vraag hoe de runderhorzel te bestrijden en zal aan het Hoofdbestuur gevraagd worden of er nog brochures over dit euvel bestaan en of in het landbouwweekblad deze kwestie niet uitvoerig kan worden behandeld. Om het Hoofdbestuur en de afdeelingen meer aan het werk te krijgen, werd het wel gewenscht ge oordeeld dat eveneens als in Friesland en Groningen door het Hoofdbestuur aan de afdeelingen vraag punten werd voorgelegd. B.v. over de ierwinning. Op de afdeelingsvergaderingen ontspinnen zich over zulk een vraagpunt discussies, een rapport wordt opgezonden en het hoofdbestuur kan uit die verschil lende rapporten een zeer waardevol hoofdrapport distilleeren. Er komt meer actie en meer voeling. Algemeen toegejuicht dat dit plan op de algemeene vergadering werd besproken. Voorzitter deelt nog het een en ander mee over de aanhangige reorganisatieplannen. Hij memoreert dat voor een scheiding tusschen Noord- en Zuidhoiland geen voldoende belangstelling was, dat thans een commissie uit de H. M. v. L. bezig is te probeeren om de verschillende vakvereenigingen op landbouw gebied aangesloten te krijgen en dat Hollands Noor derkwartier, voor en aleer iets te doen, het resultaat van deze poging wil afwachten. Tot afgevaardigde wordt benoemd de heer S. Sme ding. De vraag kwam nog naar voren hoe te handelen met het brakke vuile water dat thans in de sloo- ten staat, als straks de regenperiode aanbreekt? Voor binnenpolder was men van oordeel uitmalen zooveel als maar kon, opdat het zoete water zoo veel mogelijk de slooten zou vullen. Hierna sluiting. BENOEMD. Van 8 September 1921 tot 1 September 1922 is be noemd tot leeraar aan de Rijkslandbouwwinterschool alhier, de heer S. L. Fokkema, landbouwkundig in genieur te Sneek. BENOEMD. Onze vroegere paatsgenoot, de heer G P. Berk houwer, is benoemd als leeraar in de Hoog-Duitsche taal aan de Hoogere Handelsschool te Den Helder. BRAK WATER I<n onze gemeente zijn ih een paar weken tijds 5 koeien aan de brakwaterziekte gestorven. De schade wordt op f2500 a f3000 getaxeerd. En nog rijn er boe ren dde geen tegenmaatregelen nemen. VERKOCHT. Het huis van den heer J. Boontjes aan de Nes is in eigendom overgegaan aan den heer M. Schoen alhier. VERKOOPING. Uitslag der verknoping in „de Beurs" alhier ten overstaan van notaris Vrijburg. Boerderij in den Braakpolder, gem. Winkel, gToot 11,10.10 H.A., eigendom van Jhr. van de Brandeler, in' gebruik bij C. Koster, Perc. 1 tot en met 5, groot 3,67,00 H.A., I. Hagen, Heerhugowaard, f13685; porc.

Schager Courant | 1921 | | pagina 2