Uil hel Harl van Holland. Poplar de zegeningen van'eene communistisch-socia- vreedzaam en ia broei^riyka liefde zonden samen- listisch bestuur genieten, mee zouden doen in éen leven, werd bitter teleurgesteid> pot, voor de gemeentebelastingen der 29 gemeenten, Men beschuldigde hem van protectie bij het aan- dadelijk de Poplarburgers zouden profiteeren van stellen van voormannen en het indeelen van werk, het zuinige beheer der kapitalistische gemeentebe- en het bleek hem, dat afgunst, haat en twist maar al sturen en minder belasting zouden hebben te betalen, te welig in deze ideale, socialistische samenleving De kapitalistische samenleving heeft volgens George tierden, Een der New Australiars schreef: Lansbury van alles de schuld, vooral de heeren, die „Wij zijn hier niets anders dan spaken in een wiel, nu op hun buiten prettig aan het jagen zijn. „Ware „wij zijn niet langer factoren, medewerkende in het er maar eens 'n kans om de denkbeelden van Karei „beschavingssysteem. Wij zijn hier eenvoudig slaven, Marx in practijk te brengen buiten den invloed der „die, terwijl liane voor ons denkt, slechts het domme kapitalistische maatschappijen", dat is de gewone „weatk doen. Het gevolg is: barbarisme", uivducht der leiders in gevallen als Poplar. Of nu al Behoef i khier nog aan toe te voegen, dat de on- in Rusland gebleken is, dat een communistische heil- tevredenheid steeds grooter werd, dat daarbij de staat zoo wat de ergste verschrikking is, die men kan moeilijkheden van vrije liefde en drankgebruik een bedenken, dat wordt ook al weer weggeredeneerd, bijzonder groote rol speelden, ten slotte eerst tachtig zooals Trotizky dat deed, door te zeggen dat de fou- j deelnemers den heilstaat verlieten en eindelijk Lane ten van het hedendaagsche Russische Regime het uit- j gedwongen werid in te zien, dat hij zich vergist had sluitend gevolg zijn van het vroegere kapitalistische en zijn raisflukte heilstaat, "met zooveel illusies en ais systeem. Het doodschieten van zeventig professoreneen propheet geëerd, begonnen, als een gehate paria en andere ontwikkelden verleden week, natuurlijk heeft verlaten, slechts door weinigen nog als pro- ook. Maar al zou men toegeven, dat het Marximisme piheet vertrouwd en door dik en dun gevolgd. Zijn feitelijk in Rusland ook geen eerlijken kans had, om-1 heilstaat was toen reeds als socialistische schepping dat het niet op een maagdelijken bodem, alles nieuw i totaal mislukt, De New Australia werd sedert zijn ver kon inrichten, dan is er toch nog een ander voor beeld, waaruit blijkt, dat die socialistische heilstaat slechts een hersenschim is. Kort voor den' oorlog is een boek verschenen „Whe- re Socialisme failed", door Steward Grahame-, uitge geven bij John Murrey in Londen. In dit werk be handelt de schrijver uit eigen ervaring, hoe in 1893 William Lane een Utopie opzette en hoe jammerlijk de door hem met zulk een enthousiasme opgezette socialistische heilstaat „New Australia" in Paragnay als socialistisch instituut mislukte. Natuurlijk kan ik hier niet te uitvoerig op dat werk ingaan en zal vol staan met enkele feiten te noemen en u de lezing van het boek ten zeerste aan te bevelen. Waar heden weer allerlei geruchten de ronde doen dat Lenin het communisme zou hebben afgezworen en terug wil naar kapitalisme, waar overal in de wereld, waar de arbeiderspartijen de meerderheid in bestuurscolleges hebben en op de meest ontstellende wijze met de gel den van de belastingbetalende burgers, dus met de gelden van derden, omgesprongen wordt, is het toch wel eens goed de nuchtere feiten onder de oogen te zien als een soort stimulant tegen al te hersenschim mige voorspiegelingen. William Lane was een Engelschman van geboorte, doch in Australië een vooraanstaand figuur in de trek op coöperatieven grondslag bestuurd. Het is thans een vrij welvarende kolonie, waar hard ge- werk wordt onder het principe: „ik houd wat ik heb" en waar men niets wil hooren van socialisme, waar van men zich alleen herinnert, dat hetzelfde land, waar men nu tevreden is, als socialistische staat een „hel op aarde" was. Merkwaardig is, dat Grahame in 1912 zijn boek aldus eindigde: „Wanbeheer, buitensporigheid, protectie, vadsig heid, ontevredenheid en ongeloof zijn de noodzake lijke, begeleidende factorèn van het socialisme, ter- „wijl vlijt, spaarzaamheid, zuinigheid, onafhankelijk heid, zelfrespect en tevredenheid de gulden qualitei- „iten zijn, die worden naar ivoren gebracht door de ge rechtvaardigde trots van het privaat bezit. „Van deze onmiskenbare waarheid is de geschiet henis van New Australia een uitmuntende illustra tie. William Lane ging heen om aan de wereld een .^voorbeeld te geven, hij is daarin, alhoewel an- ,yders dan hij bedoelde uitmuntend geslaagd. Maar ,4e geschiedenis leert, dat men zelden van zulke „lessen geprofiteerd heeft „Een volk, zoowel als een individu wenscht zijn „eigen ervaring te koopen. De rassche schreden, „waarmede het socialisme veld wint, doet voorspel- sociaal-democratische kringen geworden. Hij had een „len, dat de huidige generatie civilisatie in chaos zal zeer welversneden pen en wist als redenaar zijn ge- „zien veranderen. hoor onder bekoring zijner woorden te brengen. Na de groote werkstakingen in Australië, in de jaren 1891 en 1S92, stond men in 1893 in Australië voor een ge weldige crisis, zoodat de werkloosheid in alle kringen en klassen op onrustbarende wijze woedde. Er was schitterend' merischenmateriaal aanwezig om een heilstaat mee te bevolken. Een comissie trok de wereld in om een geschikt terrein te vinden en kreeg op zeer gunstige voor waarden van de Regeering van Paragnay in Zuid- Amerika een buitengewoon vruchtbaar en gunstig gelegen terrein van 100 vierkante mijlen oppervlak te. De Regeering van Paraguay maakte het terrein geheel bevolkingsschoon door 450000 dollars te beste den aan het uitkoopen van kolonisten. Tegenpvêr al tortel gunsten door de Regeering geboden, eischt de „H&t drama, zooals dat op het kleine tooneel van „New Australia gerepeteerd werd, zal wellicht bin nenkort op groote schaal, met de geheele wereld „als schouwtooneel, herhaald worden. Als die dag „komt, zal het een tragedie wezen". Dat werd vóór den wereldoorlog geschreven, vóór de 'revolutie in Rusland en het verheffende schouw spel van den Ruasischen communistisch en heilstaat, vóór de misdadige woelingen van 1918 in vele lan den van Europa en daarbuiten. Wanneer men nu weer riet, hoe, overal in de we reld, hetzij in Ierland of in Poplar of in Indlë. enkele volksmenners een massa, tegen de wenschen van eene meerderhedd in, in eene bepaalde richting kun nen leiden, hoe utopistische leuzen toch blijkbaar nog op dë massa een bedwelmenden invloed uit Maar hoe ontzettend duur wordt daarvoor dan be taald! ze slechts de vestiging van 800 gezinnen binnen 4 oefenen, hoe weinig beseft wordt dat heusch in geld jaar. Lane kocht een zeilschip en de immigratie be- j het geluk niet zit en tevredenheid eon geheel andere gon. Reeds aan boord begonnen de moeilijkheden. I basis heeft dan. een gevulde beurs, dan denkt men Iedereen begrijpt, dat aan boord van een schip de ka-1 met zorg aan de toekomst van het volk, dat, zooals pitein de leiding moet hebben en dus moet comman- Grahame terecht zegt, liever zelf de ervaring koopt, deeren. Men wus echter allemaal gelijk en wilde niet *--- gecommandeerd worden. Maar ook in andere zaken moest er orde zijn, het verblijf op -dek, naleving van het drankverbod, hand having der orde en moraliteit. Jonge meisjes moes ten 's nachts in hunne afdeeling blijven, mochten 's nachts niet op dek veikeeren. Hot verbod werd niet erkend. Er ontstonden twee groepen, een voor, ëen tegen orde. Vóór de reis voorbij was, had men toch Een minder goede gezondheid, komt zelden zonder ingezien, dat handhaving der 'orde noodzakelijk oorzaak. Personen, die te veel eten, zich overwor- was en op het schip der vrijheid en gelijkheid was ken, te veel rooiken, te voel alcohol gebruiken, laat Lame, die zeeziek dn. zijn kooi lag, met algemeene naar bed gaan en geon lichaamsbeweging in de bul-l stemmen tot leider verkozen. Goedschiks of kwaad- tenlucht nemen, moeten in gezondhedd achteruit Igaan schiks was Lome dictator geworden. De moeilijkhe-^nn leefwijze is te laken. den, die in New Australia ontstonden, waren legio. 'Slechte gewoonten overladen het bloed met ver- Vóór alles de factor: „arbeid". Had men daarmede 1 ÈPftig urinezuur, dat zich ophoopt en de nieren ver- reeds last gehad aan boord en was daar steeds weer zwakt. Want 'de nieren weiiken als bloedifiliers; als de vraag gerezen wie het vuile werk moest doen, nu gezond zijn, filtreeren zij de onzuiverheden uit aan land werd dat steeds erger. De indeeling van de Woed, maar zij verzwakken bij overspanning .Bij werkzaamheden gaf aanleiding tot misnoegen De man zwakke nieren geschiedt de filtratie onvolkomen en die acht uur in den groentemtuin -moest werken, bo- blijft het schadelijk urinezuur in het gestel achtor. nijdde den herder, die te paard de koeien en scha- DU is de oorzaak van rugpijn, urinekwalen, dulze- pen moest bewaken, deze echter was jaloersch op den Hgheidi, onnatuurlijke loomheid, verlies aan gewicht, schoolmeester, die zijnerzijds weer vond, dat hij voor aanleg voor waterzucht, ontsteking van de nieren of hetzelfde eten toch werkelijk -veel meer deed, dan de blaas, rheumatische pijnen en zenuwachtigheid, geen, die zorgen moest dat de bel op bepaalde uren Goede gewoonten verschaffen een goede gezond- geluid werd, om aan te geven dat de arbeid begon heid door afvoer van het urinezuur on verlichting of eindigde of dat het etenstijd was. van de taak der nieren. Laat Foster's Rugpijn Nie- Dan was men ontevreden over het aanzetten tot ar- ren Pillen u hierin bijstaan; zij versterken zwakke beid door de .voorarbeiders. Als, hetgeen men vroeger nieren, lenigen de urinekwalen, en regelen de blaas, in de meetings gehoond had, waar was, dat in de ka- Zij slagen zelfs in gevorderde gevallen van nierwa- pitalistische maatschappij tweederden van het door terzucht, rheumatieik, steen en dergelijke urinezuur den arbeider geproducserde, van hem werd gestolen, kwalen Gebruik van Foster's Rugpijn Nieren PU-, dan behoefde de arbeddor in de socialistische samen- .ton, indien noodig, is op zichzelf een goede gewoonte; laving ook slechts dat ovengebleven derde deel te pro- £ij kunt geen verstandiger begin maken dian met dit i duceeren en kon het dus heel kalm aan doen. Wil- speciale niergeneesmiddel. liam Lane, die gedacht had, dat, eenmaal weg van Te Schagen verkrijgbaar bij de bekende drogisten den pernicieusen invloed -van het kapitalisme, allen f 1,75 per doos. tot 'tijd vertoonde zich eene schoonmaakster of arbei dersvrouw, met een mand aan den arm; en een paar kinderen vochten en schreeuwden bij de oude schut ting, die in het voorjaar zou worden afgebroken. Dit was het straatleven, anders niet. Maar tochterwijl zij een advertentie over bij zonder doelmatige overschoenen las, die zij nooit zou koopen omdat zij die dingen nooit droeg, werd zij verrast door de ongewone verschijning van een rij tuig, dat in de verte aankwam, hl langzamer begon te rijden en eindelijk voor (hunne huisdeur stil hield. En daarna gebeurde het allermerkwaardigste, Eene deftige dame, in fluweelen mantel en een hoed met echte .veeren op, sprong er uit. Kris bleef luisteren: zou zij misschien de gang doorgaan, naar de binnen plaats? Daar woonden een paar arme gezinnen, die vaak hulp noodig hadden. Waarschijnlijk zou die aan rienflijke dame lid; zijn van eene liefdadige vereeni- ging on huisbezoek doen. Krisje sprong plotseling op. Er werd aan hunne deur gescheld. Haastig knoopte zij haar doekje om t hoofd, streek haar boezelaar in de plooi en ging open doen. Nu stond zij tegenover die deftige dame. Deze moest bij de Rosengrens zijn, zonder twijfel; zij vroeg of de kassier tehuis was? „Oude Kris zou wel even willen vragen of mijnheer te spreken was voor mevrouw Mevrouwhoe was hot ook weer? Zij had den naam niet goed verstaan; zij keek nog eens om, maar durfde niet ten tweeden-male vragen. Zij liep nu in haar verlegenheid, tegen haar gewoonte in, zonder kloppen, (bij mijnheer binnen, hoewel zij hem tot he den -nog nooi op dit uur gestoord had, want dan deed hij zijn middagslaapje. Imtusschen bleef mevrouw Allee in de eenvoudige huiskamer rondzien. Ze deden een droef verhaal, die oude meubelen, die reeds lang hun tijd hadden ge had. Die gestopte, verkleurde gordijnen; de platge zeten canapé, die zoo lang was afgeborsteld, tot er geen wolletje meer op zat; de kurken^mat onder de tafel, waarin geen patroon meer te herkennen was; dit alles zeide haar ten duidelijkste welk groot ver schil er bestond tusschen het armoedige huisraad van hun schuMeischer en haar eigen inboedel. Deze armoedige inrichting hinderde haar, en ten laatste hield zij hare oogen onafgewend op de deur gericht, waardoor de oude dienstbode verdwenen was. Uit de andere kamer klonk een geluid van ge dempte stemman, opwtfw&ïtesi ?»aa !Mkb m een zacht ritselen, haar tegen. Werd er toilet gemaakt vo-or haar? -Eindelijk kwam Kris de boodschap brengen, dat mijnheer dadelijk komen zou; en het duurde nu ook niet lang meer of de deur werd opnieuw geopend en Rosengren'is lange, gebogen gestalte vertoonde zich op den drempel. Hij hield de kruk aanzeilend*in de hand en staarde met vragend-en blik de onverwachte gast aan, tot ein delijk een vergenoegde uitdrukking zich op zijn ge laat vertoonde. iHij had zijne bezoekster herkend en liep met uitgestrekte handen op haar toe. -In het eerst kon mevrouw Alice geen woord zeg gen. Zijrn ingevallen gelaat was doodsbleek geworden, sedert zij hem 't laatst had gerien; die vriendelijke glimlach en de van blijdschap stralends oogen vorm den een te groote tegenstelling met dat bde'eke aan gezicht. Ze konden de zichtbare teekenen van pijn, die in zijne trekken waren gegrift, en die onwillekeu rig uit elk zijner gebaren spraken, niet verbergen. Zij voelde zich door dien aanblik diep getroffen; groot medelijden kwam in beur hart en tranen ston den''haar in de oogen. Ze waren naar de kale canapé gegaan. Zij liet 'zich daarop neerzakken, hij nam in het hoekje te genover haar plaats en wachtte, haar -met zijne vrien delijke, zachte oogen vragend aanziende; op hetgeen zij zeggen zou. „Ik wilde u eens komen meedeelen" begon rij ha* perend, „dat 't ons zoo vreeselijk spijt dat Si- gurd er zooveel hinder van heeft, niet te kunnen doen wat hij u onlangs beloofd heeft. Ër is allerlei tus schen gekomen, sedert dien dag, waardoor hij er niet toe in staat is geweest, en vooreerst kunnen we nu nóg niets doen. Maar toen Klaas gisteravond thuis kwam en vertelde dat u ziek was, maar toch niet tot een operatie wilde besluiten, toen konden we die ge dachte niet verdragen. Het is ons onmogelijk, nu we dit weten, er stil bij te blijven zitten. Die operatie moet gebeuren. Dat moet...." Bij deze hartelijke woorden, die hem als 't ware overstelpten, was hij ook zeer ernstig geworden. Toen zij nu hare hand op de zijne legde, die op de leuning van de de canapé rustte, zag hij haar angstig en ver legen aan. „Ja", zeide hij, wzëker, dat is ook mijn voorne men. „Maar spoedig. Men mag zulke belangrijke dingen niet uitstellen." Er vinden de laatste dagen vele gewichtige bijeen komsten en conferenties plaats in de residentie en dus wordt er veel gebanketteerd. Daar is in de eerste plaats de internationale Law Association, die recht heeft op de duidelijke en uitbundige bewijzen van onize gastvrijheid. Deze bewijzen bestaan in verschil lende noen- en avondmaaltijden, tea's met of zonder toespraken en muziek en wat er verder voor feeste lijks op dit gebied is uitgevonden. Dan hebben we een banket gehad, dat werd aangeboden aan Britsche zee-officieren en wijders is er het wereldpluimvee- congres, waarvan de deelnemers eveneens op echt gulle wijze getoond wordt, wat wij Hollanders onjder gastvrijheid verstaan. Werkeflijk, als men zoo leest, wat er voor ontspanning en vermaak op touw wordt gezet, dan kunnen de dames en heeren zich niet be klagen, dat hun niet genoeg wordt aangedaan. Voor het werelidpluinaveecongres bestaat onder het publiek geloof ik nog meer belangstelling dan voor de vereeniging van internationaal recht. Het ligt ook meer binnen de grenzen van ieders begrip, boven dien zijn er attracties bij, in den vorm van films, waar op verschillende wetenswaardigheden in verband met pluimveeteelt worden vertoond, en het publiek ziet nu eenmaal graag plaatjes en is vooral dol op een bioscoop. En dan en dat moet men vooral voor een stad als Den H-aag niet te min tellen het pluim veecongres verheugt, zich in "de koninklijke belang stelling.. Het werd door de koningin in eigen persoon geopend en prins Hendrik zit in een comité of iets dergelijks en dus wordt het onmiddellijk gerekend tot den goeden stijl te behoor-en om er ook belang stelling voor te heibben. Wat nu de debatten en de besprekingen, welke er op dit congres worden ge houden de goe-gemeente eigenlijk veel kunnen In teresseeren is me niet volkomen duidelijk, .gezien vooral het feit, dat deze goe-gemeente voor het over- groote deel uit Hagenaars, stadsmenschen dus, be staat, die feitelijk van de ernstige kippenfokkerij toch geen verstand hebben. Ze kunnen wel een beetje lietfheberen in het stadstuintje waar ze vooralsnog de vrijheid hebben kippen en een haen te houden, maar dat blijft uit den aard der zaak toch maar al tijd beunhazerij, vergeleken bij de pluimveeteelt iu het groot, zooals die in hoenderparken en op daar voor speciaal ingerichte hoeven bedreven wordt. De eerlijkheid gebiedt mij hier onmiddellijk hij te voegen, dat een mijner buren, die beschikt over een stadstuintje van vrij aardig 'formaat een stel kippen bezit, waarvan hij kuikens gefokt heeft, die een lust voor de oogen zijn en die Je met het geheele kippen- ras, den haan incluis, volkomen zouden verzoenen. Prachtige, witte dieren zijn het, van welk ras zou lk niet kunnen zeggen, want ik ben niet zoo'n bijzon dere kippenkenner, maar mooi zijn ze. En welopge voed zijn ze ook, want de haan valt Je nooit erg las tig met zijn aankondiging, dat de dag aanbreekt, de kippen kakelen niet onhebbelijk, als ze een ei heb ben gelegd en van de kuikens hoor je niet anders dan een niet onwelluidend gepiep, als ze eten krijgen of slapen gaan. Sedert die beesten in onze nabijheid zijn, is me eerst 'duidelijk geworden, wat eigenlijk een piepkuiken is. Vroeger dacht ik, dat het een kui ken was, dat gepiept werd, zooals je ook aardappels piept, maar nu geloof ik, dat het een kuiken is, dat zelf piept en ik voel me erg trotsch in die wijsheid. Wat me inusschen met al die congressen en confe renties oenigsziJis duister blijft, is de vraag waar zo in 's hemelsnaam al die menschen onderdak gebracht hebben. Het is immers bekend genoeg, dat er in Den Haag een nijpend en pijnlijk gebrek is aan goede ho tels. Zoo nijpend is dat gebrek, dat toen, nu enkele weken ge-leden, het hotel De Oude Doelen op het punt stond verkocht te worden, omdat het zich in groote finanitieele moeilijkheden bevond, ernstige ge ruchten gingen, dat de gemeente zou willen bijsprin gen om het hotel toch maar in exploitatie te houden. Do verkoop ia toen niet doorgegaan, zoodat De Oude Doelen nog in gebruik is. Gelukkig maar, want an ders was men zeker hotelruimte tekort gekomen. Waar echter reeds in gewone tijden zoo ontzettend geklaagd wordt over gebrek aan goede hotels in Den Haag, moet de toevloed van logeengasten door de bij eenkomsten, die hier gehouden worden, toch wel even ongerustheid hebben veroorzaakt. Het gebrek aan groote, goed ingerichte, werkelijk moderne hotels, waaraan Den Haag lijdt, is wel een groot onvennient voor de residentie en schaadt eenlgsMhs aan de rol, die zij, ook in het buitenland zou kunnen spelen. Zoodra er ergens sprake is van Den Ilaag voor een of andere plechtigheid, of iets dergelijks we behoeven in dit verband maar te denken aan den zetel van den Volkenbond dan haalt men minachtend de schouders op met een: maar daar is immers geen gelegenheid om den men- schen behoorlijk onderdak te bezorgen l We maken een figuur als een mevrouwtje, dat dolgraag wil mee doen aan het mondaine leven van haar vrienden en kennissen, maar wier bekrompen woning het haar onmogelijk maakt behoorlijke menschen te ontvan gen. Dit gebrek van Den Haag is naar aanleiding van de geschiedenis met De Oude Doelen weer eens een punt van zeer ernstige bespreking geworden in ver schillende kringen. Van alle kanten is er op gewezen dat er toch noodzakelijk in heit gebrek aan goede ho tels voorzien dienit te worden. Het is te armzalig. Er moet iets gedaan worden! Jawel, 3iaar wat? Planten worden er genoeg gemaakt, op papier, maar als het op de uitvoering aankomt schijnt er iets te haperen. Dat is ook te Amsterdam gebleken bij den bouw, of liever den niet-bouw van het Atlantehotel, die op on- overkomelijke bezwaren is afgestuit. En daar waren ze dan toch tenminste reeds zoo ver gevorderd, dat 1 de plannen eenigen, zelfs zeer vosten vorm hadden aangenomen, terwijl het hier in Den Haag altijd maar blijft bij vage aanduidingen. Hoeveel plaat sen de laatste jaren al zijn aangewezen voor den bouw van een nieuw, naar alle eischen des tijds in gericht hotel, is met geen mogelijkheid te zeggen. Het is, zoowel in het centfum als in de aanzien- lijke buitenwijken, al ontelbare malen in volle pracht verrezen, met of zonder aanhang van theater, -con certzalen en meer fraais. Maar het is nog nooit meor geweest dan een luchtkasteel, of dat nog niet een9, een luchtspiegeling, want zoodra -iemand er een hand naar uitstak, of het iets van meer nabij wilde be schouwen, verdween het als nevel in de zon. En zoo -blijven we voortsukkelen, met een tekort aan hotels, maar begaafd met veel goeden wil om te roeien met de riemen, die we hebben en het is on getwijfeld deize goede wil geweest, die .het mogelijk gemaakt heeft, tegelijkertijd in Den Haag -een confe rentie van de Internattenal-Law Association en van he-t wereldpluimveecongres -te houden. W. P. 1624 2546 3742 „Nee, zeker niet En hierbij zag hij langs haar heen het venster uit., alsof hij aan geheel iets anders dacht. Nu schoof zij snel dichter naar hem toe, trok zijne hand tot zich en drukte ze krachtig. „U moet 't mij beloven", smeekte zij. „Ter wille van .Helga. En ook om onzentwilom mijnentwil...." (Zij bedelde en smeekte alsof het hare gemoedsrust gold. Hij verstond haar. Op dit oogenblik leed zij met hem, en zij kon de gedachte, dat die kwelling 90g Langer voor hem zooi moeten duren, niet verdragen. 'Hij had zóó lang alleen met zijne kwaal rondgeloo- pen, dat de gewaarwording, medelijden en bezorgd heid bij een ander te ontmoeten, voor hem iets vreemds was. En dat het zoo was, dat hij echte war me belangstelling ondervinden mocht, deed hem goed het trof hem. Met een flauw glimlachje en een eigen- aardigen, vochtdgen glans onder de zware wenkbrau wen, zeide hij„Hoe lief van u mevrouw, zoo bezorgd voor me te zijn: Wat is u toch lief en goedl" „Goed?" herhaalde zij, zijn hand loslatend, alsof deze haar brandde. Zij keek even een andere rich ting uit. Daarna wendde zij zich weder tot hem en sprak zacht: „Wees ook niet bezorgd voor Helga. Als zij ooit een tweede tehuis mocht noodig hebben, dan weet u dat zij dit bij ons vinden zal." Opnieuw trof haar uit zijn grijze oogen een blik, dien zij verstond. Maar na een oogenblik zwijgens, hernam hij: „Ik dank u ik dank u hartelijk". ,,'t Zal haar aan niets ontbreken wat zij noodig heeft, of wat tot haar ontwikkeling en studie ver- eischt wordt; dat beloof ik u stellig. Wat we u schul dig zijn, dat zijn we ook haar schuldig. Omtrent haar toekomst kunt u dus gerust zijn." „Ja, ja. Ik dank u." „We zullen haar pad tr-achten te effenen. Ze zal al les krijgen wat ze wenscht." „Dank, mevrouw Elvin; hartelijk dank." Maar hij zat verwonderlijk strak vóór zich naar den grond te turen, zoo stroef alsof hij niets hoorde van hetgeen zij zeide. Zij zag geen kans nog meer goede dingen te be denken, waarmee zij hem zou kunnen troosten; dus liet zij het er nu ook bij en zweeg. Even later vroeg zij: „En waneer zal 't nu zijn? Zal 't morgen gebeuren, of misschien overmorgen?" Zij wilde weten boe *4 zou gaan. Zij had rieb voor i^vr^DrriüDGEEST". Trekking van SOOnummers len overslaan van Notaris A. G. MUblE. Woensdag 7 September 1921, Pry» van 25 Y0 2757 1 CO 5120 6229 1.821 500 13096 IQ 2uO 18150 1U0 1235 11627 Prl)»» van 1 90.— eigen geld. 4 ?487 4779 7063 949911556 14579 16616 18982 194 2503 4826 7165 9529 11683 14615 41 1S001 SS il 7234 '9 11733 58 82 52 300 72 56 52 94 97 75 88 19184 15 o? JS* 3804 11872 14714 16745 94 'I 8' 4020 '33« 81 11963 41 73 19255 12036 65 74 19349 ra 77M ra 9730 2255 14871 16801 1942U STnvon? SS 12424 14907 33 76 570 2901 44 91 94 25 13 QQ1QK3M 2® o 1402 9890 82 49 16989 19630 885 22?7 W'8 12673 71 17124 58 S'ï „J0 '2711 13072 75 10701 676 '3 30 93 10013 12807 76 17233 12 1092 61 90 7609 48 20 88 76 90 "31 3312 5311 69 49 1303315103 84 19918 33 g 18 89 93 13106 24 17375 21 85 54 55 7723 10194 54 28 17475 60 al na?? 783l10233 73 82 17554 68 l wt i 3 69 74 13228 15220 17640 200U1 !302 44 5522 83 10313 13350 15384 90 23 7 71 79 90 33 73 35 99 72 13 38 81 7937 39 13403 16451 17895 2012-1 1432 3769 5607 88 70 43 98 17974 48 70 3898 16 8025 81 88 15585 78 20231 544 3916 5752 26 10402 92 89 65 40 '82' 53 56 10514 96 15635 91 41 35 36 94 71 17 13545 51 99 71 .4? M:2 8132 60 65 52 '8045 41i? li 71 81 15773 53 20317 31 31 78 8282 94 82 88 18191 20432 32 46 5979 8443 10694 13619 15824 982055/ 56 49 94 58 10709 30 52 18221 t'1 71 82 6105 69 20 47 87 33 7,1 1858 4221 46 88 38 13726 15902 05 68 66 52 6205 8637 72 62 32 84 95 77 „53 6330 8732 K1861 82 75 18300 20636 94 4306 74 8800 89 13816 16020 40 41 1906 4427 6417 11 10902 31 33 51 4i 21 32 22 73 5 13960 74 74 tl M 8? ^79 8919 rüM,8S foeS |„oM liaaüscaïü 2138 4522 g fJ 00 81 6732 9041 11213 86 16256 72 43 75 4601 44 49 28 9416315 18611 82 2211 42 6825 9242 47 14321 45 23 84 98 57 35 75 56 28 97 18728 2328 82 42 97 11341 59 16448 48 47 96 50 9342 11401 86 16530 185:49 n 91 4706 95 9415 12 88 48 54® ,,g 02 7042 21 11511 14411 58 18955 2484 64 50 78 25 82 63 56 N.V. ,,i_ TIJÜG~EST.; Trekking van lOOnummersten overstaan van Notaris A. G. MULIE. Donderdag 8 September 1921. Prija vun 100 12925 1843 Pri)zem van f 9j, eigen geld 241 3381 5091 7525 10321 12962 14780 17026 20027 503 3414 5185 7616 10532 13016 14896 98 2Ü2Ö8 621 19 5302 78 10783 72 15015 17158 20341 739 3844 5414 771111106 13466 79 17323 06 1362 3957 5777 7823 11345 13537 15101 17881 20439 1910 4230 5916 8203 54 13773 15779 17932 20542 2200 4405 6028 9154 11916 13850 16124 18542 20610 2419 4609 6295 9830 12071 89 16794 50 48 2734 98 6807 64 12633 14288 16825 74 20844 50 4810 7199 10021 12855 14311 32 19515 20926 86 5086 7341 *0213 12*53 14664 16905 19689 genomen niet heen te gaan, alvorens eene stelligs, belofte van hem te hebben. Nu zat. zij ongeduldigste wachten, terwijl hij peinzend over zijne knevels streek, als om tijd te winnen voor overleg. „Morgen nog niet", zeide hij, „en overmorgen ook niet. Ik heb nog 't een en ander in orde te brengen. Maar zoodr-a moge-lijk zal ik 't doen. Dat beloof ik u." Zijne trekken hadden hij deze woorden een onge woon besliste uitdrukking, welke aan mevrouw Ali ce te verstaan gaf, dat zij vooreerst nietó meer kon .winnen. Trouwens zij had hare boodschap gedaan. Zij had zijn woord, dat hetgeen gebeuren moest, zoo spoedig mogelijk geschieden zou. Zij was tevreden met het bereikte gevolg en toen zij opstond om te vertrekken, straalde haar gelaat van voldoening, aï* of zij eene groote overwinning had behaald. „Maar geen woord hiervan tegen HeJga?" smeek te hij. „Natuurlijk l" Hij bracht haar naar het rijtuig, stopte de punt vian -haren mantel, die tusschen het deurtje geklemd zat, nog zorgvuldig in en sloot toen het portier. „Ik zal 't nooit vergeten, dat u bij mij gekomenis", prevelde hij, toen het rijtuig zich in beweging zette. Zij kon hierop alleen met een glimlach antwoor den, en toen zij in do kussens leunde, droomde zij, ■zoo gelukkig te zijn geweest een menschenleven te redden. Ontroerd verlangde zij naar huis, om aan Klaas en aan haar man te kunnen vertellen, met welk een goeden uitslag hare poging beloon^ was. Rosengrens bleef het rijtuig nastaren tot het om den hoek der straat verdwenen was. Toen eerst ging hij met langzame schreden naar binnen, maar niet naar £jne kamer, doch naar de keuken, waar de oude Kris nu was. „Wed", begon hij langizaam, de handen over elkaar wrijvende, zooals hij gewoonlijk deed, „weet je nu wie dat was?" Kris veegde fiaar mond af met een slip van haar boezelaar, welk middel zij bevorderlijk achtte voor een duidelijk gesprek. Zij antwoordde, dat de naam haar weer was ingevallen, toen zij de eetkamer uit was; zeker, het was de oude mevrouw bij wie juf frouw Helga 's middags gimg eten." „Juist die was het; je hebt goed geraden, Kris je", hernam hij. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1921 | | pagina 6