derde blad. ie dingen om ons heen. Staatsloterij. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Zaterdag 10 September 1921. 64ste Jaargang. No. 6887. De wereld heeft blijkbaar nog vacanitie. Er wordt unig uitgevoerd, maar zooveel te meer geredeneerd conferenties, congressen en vergaderingen, waar- 8 blijkbaar die zomermaanden hij uitstek geschikt jpdon geacht. Dan zijn do hotels in alle centra en alle treinen en Eten toch vol, is de bediening gejaagd en de wagon wfig, dus je ware tijd om in de stemming te men voor belangrijke besprekingen van nationaal i internationaal interesse. Wje het gelooft mag het foren en mag als belooning zedf naar een zomer- ngres. Het eendgo voordeel van congronist te azijn is ,dat B meen een officeel congres bezoekt, de .zaal ge- aonlijk ruim en plezier is en dat de officieele ,ont- mgst van de zijde der autoriteiten niet veel te wen- ben overlaat. Maar dit. is niet alles. Tenminste ndet voor hem die het ernstig meent met onderwerp waaraan zijn congres is gewijd. Eb het II 6r nu bijv. bij ons niet in, dat de besprekingen r Volkenrecht en zeerecht in Den Haag eenig eer succes zouden hebben gehad, dan wanneer men rapporten thuis had gelazen en er dan een behan- üing en eventueele amendeering in, in .zeer besloten dng had plaats gehad. paar dan had men niet gefuifd bij de regeering, den Amsterdamschen en Haagschen Raad en niet [de Koninklijke Petr. Mij. ok had men dan de toosten moeten missen van Ilenry Duke, die zoo aandoenlijk sprak over de derschap die .zeevaarders van alle landen, vriend 'ijand, vereenigt. en broederschap, die schitterend aan het licht d bij de tallooze torpedeeringen, ook van neutra- 1, toen men vanwege die internationale broeder- jap, die ronddrijvende broeders kalm liet verdrin- n of in hun zwemgordel eenvoudig neerschoot. Nu is het waar, dat de eerste broeders op de we id Kain en Abel, ook niet zoo bijster vriendelijk #t elkaar omgingen., terwijl de namen van Jacob f Esau nu ook aan iets anders doen denken, dan it men gewoonlijk onder bro-ederschap verstaat. bh is die broederschap uit de Bijhelsche Geschio- pis wel zoowat hetgeen er tijdens den oorlog als pederschap te' kijken werd gegeven. Je hebt maar n keer getorpedeerd te zijn, om al het schoone van t principe op de juiste waarde te stellen. Maar kortom, Sir Henry Duke toostte en vond het immer, dat er geen Duitschers aanwezig waren om 3 de doode Britten te drinken. Dat de Engeischen 'èl hun. glas hebben geledigd op het aandenken of et lang leven van de „herrlichen Ubootkomman- mre", vonden we ook niet in het verslag vermeld. Het zou wel een beetje heel dwaas-zijn, na het pro- s in Leipzig tegen d'e 'duikbootofficieren, die het »spitaalschap i(nog wel!) Llandovery Castle in den ond boordon, en tegelijk met 'de aankondiging van nerika, dat het Duitsche bezit in de Vereenigde aten verbeurd verklaard blijft tot dekking dor fierlkaansche schaden en verliezen bij hot vernieti- n van de Lusitania en andere schepen.... Na zulke ervaringen is men geneigd over die broe rschap maar zoo min mogelijk te zeggen en er lle- r op aan testuren, dat men het zeerecht veeleer at strafbepalingen dan met frasen regelt. Is er eenmaal een wet en heeft men het apparaat n die toe te passen, dan kan men toch eik jaar ten mgresse ieon toast slaan (en izelfs met heel wat meer inleiding) wanneer het in het afgeloopen Jaar niet Dodig is geweest iemand op grond van die wet te jroordeelen of aan te klagen. Dit is een schoon staal van de slechte werking van jmcrcongressen op overigens normale menschen, En Ustrekt niet het eenige. (Een ander geen jurist, doch een staatsman Bokte zich ook op zoo'n zonnesteekdag schuldig aan gen-fraseri-idronkcni&chap. Dat. was do oud-minister, straks president der re- ïbliek, Poincaré, 'die bij de eorste steenlegging van 1 nieuwe bibliotheek van Leuiven de anomitelt voor In dag haalde, dat de Duitschers het hart hadden thad die eeuwenoude boekenverzameling te ver- Btigen. En dit terwijl als de oude bibliotheek er i nog stond hij in den 'gevel had kunnen lezen, dat fs bibliotheek pas in 1836 weder was opgericht, na- it hot oude gebouw en de inhoud ervan dn 1796 was srnietigd doorde Franschen, die destijds bo- g waren 'Europa gelukkig te maken met hun spe- ale notie van broederschap. Op de basis van het irbeffende Duitsche vers: „Und willst du nicht mein ruder sein, So schl&g' ich dlr den Schëdel einl" Maar die vergissing van Poincaró is niets erg Er jri meer menschen met zijn gebrek aan historische jnnis of te geringe achting voor 'historische waar lid. Als men vroeger (met marken van 58 inplaata van .et marken van 3A cent) een Rijnreis maakte, liefst p een boot met vele dwepende jongedames en een aar .zangvereenigiingen, die hun mond en keel beur- lings bezig hielden met bier, worst en gezang, pas- jerde men alle tien minuten een of anderen hoop eenen, de ruine van Schloss zooenzoo, „de overblijf- <len van bet kasteel Ditstein of Datbung". En altoos as dan de toevoeging van den betaalden iof gratis nateurgids, „In den dertigjarigen oorlog" of „in de apoleontische oorlogen door de Franschen ver- ost", of „in asch gelegd" Toen waren 't de Fran- ben die aan de wereld het voorbeeld gaven, hoe je an streek interessant maakt voor den pleizierreizi- er, die dan meewarig kon zuchten: Och hemeltje ef, wat een menschen om zulke mooie paleizen en 'aateelen op zoo'n manier te vernielen! Ein dan bedachten zij hoe groot de woningnood' is i hoe heerlijk het zou zijn voor niet al te veel mar sn (van VA centl) een dragelijk ruinetje te koopen, et op te knappen en daar den burchtheer te gaan >elen. Heel wat anders, dan in het vaderland in een ieoiwe wijk op een etage! Maar die Franschen! En die Duitschers. En al die Bdere volken, die ooit oorlog hebben gervoerd in m anders land en dus den boel kort en klein sloe- m. Komt zooiets te pas? Maarlest heugt best en zoo'n kapotgeschoten isteel of een verwoeste stad als Rheims, Yperen, jz., behoort een. mensch eigenlijk te laten staan om s aanschouwelijk onderwijsobjeet te dienen voor be- >ekers die gaarne willen weten, hoe slecht een „te enstander" wel kan zijn. 'Bovendien heeft dit het voordeel van den haat er 1 te houden. uMen mocht anders eens verget en en denken dat alle jenschen werkelijk broeders 'zijn. Aangezien dit het mde zou zijn van alle miMtairisme en wat daaraan nmox is met inbegrip van passementfabrieken en an°Ji?deterljen' m,0t aandeelhouders daarvan, preekt het vanzelf dat men zooiets 'niet mag en kan jskeeren. iWaar zou een land naar toe moeten, wanneer de psten voor militaire uitgaven eens wegvielen? Belastingvermindering komt bij geen enkel minis- anciën °°ft op: tegen alle precedent en eroepsetakette. En Je IwM \tyth kl dat geld niét benteden voor ea- larlsverhoogingen of bouw van nieuwe echolen? Ofschoon een contribuabel burger een heel eind zou komen, ali hij de regeeringen de onze zoowel als die in andere landen haar gang liet gaan.... iAjIs er al te veel geld in kas bleef komen, zoodat het zelfs met subsidies en dergelijke niet was weg te werken, zou men zien, dat de schatkist ten langen •leste .zich gedwongen zou zien, liever dan de belasting ie -verlagen, staaktoeslagen to geven aan de belasting plichtigen, als eenig middel om te ontkomen aan den overvloed. AÜles liever dus dan het militairisme don hols om te draalen, het, onmogelijk te maken door het aan 'den wortel aan te tasten, door nu eindelijk eens te Verdonkeremanen, wat de volkon kan verdeelen, op te houden met nationale haat te kweeken en de her innering levend te houden aan 'gruwelen van vroe ger tijd. Het is nauwelijks te verwachten, dat er ooit zulk een goede tijd voor d'e wereld zal aanbreken, waar in wehkel ijk neiging tot broederschap de menschen er toe brengt te zoeken naar wat vereent in plaats van de aandacht te vestigen op wat kan verdeelen. 'Het zal nog wel een poos een wereld blijven, waar in do Antwerpsche wethouder met den „echt-Belgi schen" naam Strauss zeker is van toejuiching ais hij verklaart weg te blijven van congressen, waar ^Duitschers komen, tot Dudtschland hem, sinjoor 'Strauss, excuus hoeft gevraagd en beloofd heeft, het •nooit weer te zullen doen.... UITKIJK. Reclames. Laboratorium-Arbeid De maag is als een laboratorium, waarin da spij zen, die de grondstof zijn, als de elementen verwerkt woerden, die bestemd zijn voor alle organisch leven De verwerking kan natuurlijk niet geheel en al plaats hebben, wanneer Ida maag niet sterk is en niet good functionneert; dan is in den regel het bloed, dat do groote verspreider is van kracht, in de verschillende organen, te arm geworden om zijn rol goed te vervul len of Ide maag is zelf oen weinig vermoeid en (heeft een krachtige opwekking noodiig. Zooals het geval van Mej. DE VRliES, geboren VISSER, aantoont, is de Ihulp der Pink Pillen een der krachtigste, want de Pink Pillen bezitten, zooals men weet, de zeldza me kracht het Moed te hernieuwen en (zij hebben hun invloed rechtstreeks op de maag zelf, wier werk zij krachtig bevorderen, Mej. DE VRIES, Koekoekatraat 39, Amsterdam, heeft zich bij het gebruik der Pink Pillen zeer wel bevonden. „Ik verklaar hierdoor, schrijft zij ons, dat ik -ongeveer 5 jaar geleden veel last. gehad heb .van maagpijnen. Ik had een slechte spijsvertering, leed aan geweldige hoofdpijnen en was uiterst zwak; zelfs was ik dikwijls Verplicht het bed te houden. Toen ik het besluit heb genomen de Pink Pillen te gebruiken, nam ik "met genoegen een spoedige ver betering waar in mijnen toestand en ik was weldra geheel opgeknapt. Onlangs had ik weer eenige last van mijn maag, nam weer dadelijk die Pink Pillen en was weer geheel gezond.' De prijs der Pink Pillen bedraagt f1,75 de doos, f9.— de zes doozen. iZij worden verkocht in het Hoofddépot: Nassaukade 314 te Amsterdam. Eisch dit adres en de Hollandschie gebruiksaanwijzing. Do Pdnk Pillen zijn ook te verkrijgen bij alle goede apo thekers -en drogisten. Trükjkiü# van Donderdag 8 Sept. 4e Klaase. 4o Lijst. No. 11989 11000. Prljizen van 165. 74 109 030 760 1661 1887 2244 2525 2742 2829 3150 3525 3704 3978 4027 4101 4228 4436 4453 4527 461» .4013 4818 4825 4889 4078 5122 5188 5242 5331 5778 5816 01141 6879 7040 «777 8909 9331 9617 10363 10422 10465 10745 10850 11341 1H666 11816 11821 1211 ,12294 12391 12441 12745 12936 12975 13078 13451 13702 13987 14161 14548 14796 14839 14917 14978 15002 15642 15566 15588 15832 16017 16042 16455 16496 16592 17025 17125 17,159 17306 17580 17808 17788 18275 18494 18502 18724 19128 19255 10281 19372 19668 20797 20814 20897 21020 21848 22021 22323 2257,1 ONTPLOFFING. Te 's Gravenhage ls gistermiddag in de Twent- straat een ontploffing ontstaan doordat een hoeveel heid 'carbid, welke in een riool was geworpen, tot ex plosie geraakte. Zeven jongens werden aan de oogen gewond. De toestand van twee hunner 'is zoo ernstig, dat zij naar het ooglijdersgestdeht moesten worden vervoerd. De andere konden naar hun woning terugkeeren. Bij informatie bleek later, dat de 'toestand van 'de twee slachtoffers, die in bet gesticht aan de Taan van Meerdervoort zijn opgenomen, geen gevaar voor hun oogen oplevert, (zoodat zij binnen enkele dagen we der kunnen worden ontslagen. VLIEGENDE KOOLLUISJES. Men meldt ons uit Alkmaar: In dezen (prachtdigen nazomer wordt de vreugde om buiten te zijn min of meer bedorven door de aan wezigheid van ontelbaar vele 'vliegende koolluisjes. Op een fietstocht naar Bergen kregen wij er eenige honderden op onze jas 'en herhaaldelijk moesten wij afstappen omdat dit lastige goedje ons 'in de oogen gevlogen was. Gistermiddag was Ihet fietsen 'bijna onmogelijk en reed bijna iedereen met half gesloten oogen. De groote droogte is )de oorzaak van deze luis- jesplaag. EEN STAKEND PREDIKANT. In de gemeente Knijpe (Fr.) heeft onlangs de Her vormde predikant bekend gemaakt, dat hij niet eer der voor de gemeente zou optreden, danWlad&t eerst bet tractement was verhoogd. Voor den oorlog nl. was hij beroepen op een trac tement van f1600, onder de bijvoeging dat het sala ris zou worden verhoogd, zoodra het maar eenigs- eins kon. Dit nu was niet gebeurd. De dure oorlogs jaren en de dure jaren die er op volgden, heeft deze voorganger moeten doortobben met zijn nietig in komen. -Nadat de predikant, die in de gemeente zeer wel gezien is, twee of drie maal den dienst had laten stilstaan, was er in de o-ver het algemeen arme ge meente een jaarlijksche extra-toelage bijeengebracht van omstreeks f800. Het merkwaardige is echter, dat een der bijdragen, groot f 1000, gegeven wordt onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat ze den predikant niet mocht ten goede komen, maar aan het kerkgebouw. De bijdrage was van den president-nkerkvo ogd. -Vond1 ktristHJke autoriteit een inkomen vmo 11600 voor een predikant nog voldoende? TWEEDE KAMERVERKIEZING. In de Donderdag gehouden zitting van het Cen traal Stembureau voor.de verkiezing van leden van de Tweede Kamer zijn tot leden van die Kamer, ter voorziening in de vacatures/ontstaan door het over lijden van den heer W. P. G. Helsdingen en door het bedanken van den heer D. J. de Geer, benoemd ver klaard resp. de heeren P. Heemstra te Leeuwarden en mr. J. Ankerman te 'a-Gravenhage. BROEK OP LANGENDIJK. Tot secretaris dezer gemeonte werd heden door den Raad benoemd de heer P. Keizer te Hellevoetsluis, Mede op de voordracht stond de heer' J. Groenestein te Alpbon ad. Rijn. Er waren 35 sollicitanten. WIE RINGEN. lm diverse buitenlandsche bladen komen berichten voor omtrent die hoefijzer-affaire van den ex-Kroon prins- van Duitiscbland, waaruit de veronderstelling blijkt, dat men in de meening is, dat de Kroonprins met het vervaardigen van hoefijzers bij den hoef smid J. Luijt alhier een winstgevende zaak heeft. Dergelijke berichten berusten op een grove onwaar- beid. De zaak is zóó: de Kroonprins maakt met be hulp van Luijit boefijzers. De smid Luijt verkoopt die hoefijzers aan particulieren eruz., voor flö per stuk. De helft van dat bedrag is voor Luijt en de andere helft voor den Kroonprins. Van tijd tot tijd rekent Luijt met den Kroonprins af en dan draagt de Kroon prins zijn aandeel terstond af aan burgemeester Kolff alhier, met de opdracht dat geld te bestemmen voor zieke en arme menschen in deze-gemeente. Burge meester Kolff, die zich steeds op de hoogte laat hou den, welke zieke en arme personen zich in de ge meente bevinden, verdeelt dan onmiddellijk het door den Kroonprins voor zijn hoef ijzer-af faire afgedragen bedrag, aan die personen, zoodat de Kroonprins geen centime daarvan ten eigen bate in zijn bezit houdt. ST. PANGRAS. Mej. M. v. Essen, tijdelijk onderwijzeres alhier, staat No. 1 op de voordracht voor onderwijzeres te St. Maarten. NOORDSCHARWOUDE. In het lokaal van den heer J. de Bakker had- Woensdag een kolf wedstrijd plaats, waaraan door een flink aantal personen werd deelgenomen en waar van de uitslag is als volgt: le Klasse: T. Pranger alhier, 145 punten, le prijs; KI. Kroon te Oudkarspel, 166 punten, 3e prijs; P. Kos telijk te Heenhugowaard, 134 punten, 3e prijs; serio prijs de heer D. Blom, te Noondscharwou-de, met 54 p. 3e Klass: J. Schrieken te Oudkarspel, 122 punten, le prijs; J. Joman, alhier, 120 punten, 2e prijs; R. Luyting te Zuidsoharwoude, 1-10 punten, 3e prijs; se- rieprijs de heer C. Butter te Oudkarspel met 45 p. In Concordia had denzelfden dag een koLfwedstrlJd plaats met den volgenden uitslag: C. Pranger, alhier, le prijs met 128 punten; R. Luyting, te Zuldschar- woudo, 2e prijs met 128 punten; A. Groot te Oud karspel, 3e prijs met 107 punten; G. Langedijk te Oud karspel, 4e prijs met 103 punten en J. Sijpheer, al hier, de serieprijs met 40 punten. In Concordia werd tevens een biljartwedstrijd ge houden met den volgenden uitslag: C. Pranger, al hier, le prijs; W. Kuiper, alhier, 2e prijs; C. Swagèr Gz., alhier, 3e prijs; L. Dekker alhier, 4e prijs. NAARDEN—BUSSUM. Ged. Staten van Noordholland hebben het gemeen tebestuur van Bussum toegezonden een wetsontwerp in zake de samenvoeging van Bussum en Naarden tot één gemeente, met don naam Naarden-—-Bussum. Als datum van ingang der samenvoeging wordt 1 Januari 1022 aangegeven. EXPRESSE BESTELLING. De klachten over het te laat bezorgen van expresse- brieven zijn niet van de lucht. Dit berust meestal op een misverstand. Jan Publiek gelooft, dat een ex- pressebrief, waarvoor hij veertig cent extra betaalt, werkelijk ook extra-gauw naar de plaats van be stemming wordt verzonden en aan huis bezorgd; terwijl onze postadministratie n'en déplaise de 40 cent extra deze stukken behandelt, alsof ze volstrokt niet de minste haast hebben. De klagers beelden zich geheel ten onrechte in, dat een expresse-brief bijvoorbeeld aan het hoofdpost kantoor te 's-Gravenhage afgegeven met bestemming voor Amsterdam, met den eerstvolgend en trein uit onze Residentie naar de hoofdstad wordt medegege ven, om aldaar direct te worden bezorgd. Dat is een zeer naieve veronderstelling. Onder een expresse- brief verstaat „Tante Pos": een brief, die, na aan komst op bet kantoor van bestemming, direct ex presse wordt besteld. In dit verband is alleen sprake van expresse bestelling, dus niet van expresse verzending. Waaruit volgt, dat onze postadmi nistratie de expresse-brieven laat liggen, totdat deze met een der zeldzame treinen, waarmede de post wordt verzonden, ton postkantore in de gemeente der bestemming zijn aangekomen. Met het gevolg, dat de zakenlui, die zich de weelde van een postbox veroorloven, of hun kantoor in de buurt van het postkantoor hebben, de expresse-brieven geijkltijdig met of ten hoogste enkele minuten vroeger dan de gewone brieven in handen krijgen. En voor de kleine moeite eischt de postadministratie veertig cent extra. Dit stelsel is verkeerd. En, naar verhouding van de moeite, welke de postadministratie zich getroost, is het tarief voor expresse-brieven veel te duur en absoluut ongemotiveerd. Weet de directie van Post- en Telegrafie dan niet, hoe de verzending en bestelling van expresse-brieven in andore landen ia geregeld? In Antwerpen cn Brus sel, alsook in enkele groote steden van Duitschland, behoeft men niet eens naar het hoofdpostkantoor te gaan om een expresse-brief gauw te verzenden, Aan elke tram is een kleine brievenbus, welke op oen cen traal punt, waar verschillende tramlijnen samen komen, zooals bijvoorbeeld te Amsterdam op den Dam en te Den Haag, op het Plein door postee- rerude jongens w-orden gelicht. Deze zorgt er voor dat de expresse-brieven terecht komen in de bus van een tram, die langs ht hoofdpostkantoor gaat, waar de bus opnieuw wordt gelicht. Vandaar worden de exjpresse-brieven onverwijld naar het station gebracht waar ze onder enveloppe aan den -conducteur van den eerstvolgenden trein worden toevertrouwd. Bij de aankomst der treinen is er telkens een jongen van het post- of telegraafkantoor deze diensten zijn voor dit speciale doel gecombineerd om de ex presse-brieven in onvangst te nemen en voor een di recte bestelling te zorgen. In handelscentra, zooals te Antwerpen bijvoorbeeld, zijn er bij het post- en te legraafkantoor in het Centraal-station dertig k veer tig Jongens in dienst, uitsluitend voor bestelling van expresse-brieven. Het merkwaardige is, dat het tarief voor exjpresse-brieven naar verhouding lager is dan in ons land. In 't belang van handel en industrie en ook van de pers, die de verslagen en correspondenties, welke haar als expresse-brieven worden gezonden, meestal veel te laat ontvangt is het gtewenscht, dat de direc tie van het P. en T.-bedrijf haar verkeerde opvatting inzake de behandeling van expresse-brieven laat va ren. Met dit loome stelsel moest worden gebroken. Wat elders kan behoort in Nederland niet als onmo gelijk te worden beschouwd. «Tijd.." EEN MUGGENPLAAG. In het Gard-departement doet zich een muggen plaag voor, die zoo hevig is, dat men op sommige plaatsen met den frijn-oogst heeft moeten ophouden. HET BERUCHTE GEHEIME GENOOTSCHAP. Af en toe duiken er in de Amerikaansche pers berichten op over de tot nieuw leven ontwaakte Ku Klux Klan het beruchte geheime genootschap dat, na den Burgeroorlog, gseücht was om in <Je zuidelijke staten aer Unie de negers binnen de per ken te houden door intimidatie en terrorisme. De New York World doet onthullingen over de nieuwe actie van dit genootschap, dat zijn streven thans schijnt te richten tegen de Joden, de Katho lieken en de buitenlanders. Leider is zekere kolonel William Simmons, tot voor kort een leeraar in de geschiedenis. De penningmeester is Edward Clarks, die een advertentiebureau beheert. De derde kracht in de leiding ia mevr. Ellzabeth Tyler dde het blad „The Searchlight" uitgeeft. De Ku Klux Klan werkt nog altijd met nachtelijke overvallen, geoselingen, teeren en veeren, enz. Het heet, dat het genootschap thans 650.000 leden heeft, die een contributie beta len van 10. De „onthullingen" in de New York World als men ze zoo noemen mag zijn afkomstig van eon vroegeren hoogen bestuurder der geheime organisa tie, aan welke hij echter den rug had toegekeerd, omdat zij hom gebleken was een onvaderlandlieven de, wettelooze bedreiging te zijn van den vrede en de. veiligheid in de Ver. Staten. BOSCHBRANDEN. In den staat Minnescta woeden, in de buurt van de plaats Gorannex, zware bo&chbranden. Ten Noord oosten van Mograth worden twaalf dorpen bedreigd. Het woud brandt over een frontbreedte van 6A K.M. De staatstroepen en de houtvesters en bosch wachters kunnen het vuur niet meester worden. Daar de wind aan sterkte wint vreest men voor een herhaling van de groote brandramp in 1918, toen millioenen acres door het vuur werden vernield en 300 lieden in de vlammen omkwamen. VAN BUURT-SOVJET TOT GARNALENWINKEL, ,/Het Volk" kreeg het bericht dat de „buurtaovjet" van Kattenburg, na een heslaan van eenige maan den is onthouden. De penninjgimee<ster richtte, naar men het blad mededeelt, van de bijeenigezamelde con tributiecenten.een garnalenaffaire op. Zijn me deleden zijn nu zoodanig ontmoedigd, dat zij beslo ten, de heele Kattenburg-sovjet maar op te doeken. EEN MODERN AVONTURIER. Te Berlijn staat thans een oplichter terecht, ,jk«apl- tein" '(hij is echter 'slechts eerste luitenant) 'vun Ket- teler, die zich wegens een groot aantal gevallen van bedrog heeft te verantwoorden, tHij heeft een zeer be wogen leven achter zich. Als officier was hij gehuwd met de dochter van een vermogend Nederlander, die hij in den steek liet door naar Amerika te vertrekken In het begin van den oorlog werd hij' weer officier in aotdeven dienst en'na een lichte verwonddng als eerste luitenant gepensionneerd. Kort daarop dook hij als vliegerkapitedn met het ijzeren kruis weer op, of schoon hij noch op den titel, noch op de onderschei ding recht had. Van toen af ging het van kwaad tot erger wegens onbetaalde 'schulden. Met oen vrouw voerde hij allerlei flesschentrekkers-ipractijken uit als „baron en barones von Ketteler.". De vorderingen tegen het paar loopen in de 'hon derdduizenden. De beklaagde beriep zich v-oor den rechter op zijn credietwaardigheid, daar hij een erfenis van 680.000 Mark uit Amerika in het vooruitzicht had. STAKNIG IN DE FILMINDUSTRIE. Uit Berlijn, 8 Sept. De staking 'in de filmin dustrie, die reeds gisteren dreigde, is thans een feit geworden. In hoofdzaak ligt heden de filmfabricage stil. De groote ateliers zijn gesloten en alleen in eeni ge kleinere wordt nog, ofschoon gedeeltelijk, gewerkt. iDe industrie is op den strijd voorbereid en zal po gen, 'hem vol te houden. Naar men verneemt zijn toebereidselen getroffen, dat zelfs een staking, die een maand duurt, door de filmindustrie kan worden gedragen. POGING TOT SMOKKELARIJ. Uit New-York wordt gemeld, dat een bediende van het ss. Zeeland, dat uit Antwerpen te New-York was aangekomen, toen hij van boord wilde gaan werd gefouilleerd. Het bleek toen, dat hij diamanten bij zich droeg ter waarde van 100.000. De autoriteiten meenen, dat zij hierdoor op hot spoor zijn gekomen van een belangrijke smokkelzaak. De bediende ver klaarde, zelf bedrogen te zijn. Hij heeft den naam medegedeeld van den man, aan wien het paket moest worden afgeleverd en die een bekend diamant handelaar is. BRAND IN EEN HAVENSTADJE. Uit Annapolis (Nieuw-Schotland), 8 September. Een brand heeft een derde gedeelte van deze plaats Woensdagavond vernield. De schade beloopt hon derdduizend dollars. De oorzaak was, naar men go- looft, een achteloos weggeworpen sigaret. NOG STEEDS ROERIG. Te Spiera in de Beiersche Palts waren onlangs eenige communistische raddraaiers, die zich bij een betooging tegen den moord op Erzberger aan daden van geweld hadden schuldig gemaakt in hechtenis genomen. Gisteren hebben de arbeiders der stad het regeeringsgebouw bestormd om de vrijlating der go- vangenen af te dwingen. In het gevecht met de po litie dat volgde, is een arbeider gedood en verschei dene zwaar gewond. Do Fransche bezettingsautoriteit heeft nu de ge- heele politie in de stad overgenomen. SCHANDELIJKE TOESTANDEN. Een lezer schrijft aan 't Berl. Tagebl., dat in de Rijksbank te Berlijn uitbundige vreugde heerschte, toen de moord op Erzberger er bekend werd. De hoogere ambtenaren juichten de daad vrij algemeen toe; de een betreurde, dat ze niet drie jaar tevoren was gepleegd, eon ander maakte van louter lol een luchtsprong, eon derde vond het jammer, dat Dietz, het Rijksdaglid dat Erzberger vergezelde, den dans was ontsprongen. Als ook hij beter geraakt was, zou er nu geen getuige meer zijn, enz. Opmerkelijk acht de inzender het, dat eenige maanden geledon, in Febr. en Maart, aan de Rijks bank een inzameling is gehouden om Oltwig v. Hirschfeld, die toen te Tegel gevangen zat. sigaret ten, chocolade en andere versnaperingen te zenden. In een der bijkantoren van de Rijksbank hangt een beeltenis van president Ebert, wien een vuist in het gezicht slaat. Het onderschrift luidt: „De sterke vuist". HET WORDT EEN FIASCO. De Daily Mail verneemt van haar correspondent te New-York, dat de strijd dien de Amerikaansche regeering voert ter toepassing van het drankverbod, hoe langer hoe meer blijkt een fiasco te zijn. Thans heeft het dept. van handel te Washington de mede- deeling gepubliceerd, dat de invoer van whisky in de Ver. Staten gedurende de laatste zeven maanden driemaal zoo hoog was als in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Van de ingevoerde champagne was de hoeveelheid zelfs het vijfvoud. Nu gelden deze cijfers enkel voor de langs wettolij- ken weg ingevoerde hoeveelheden whisky en cham pagne, Maar volgens een schatting, die naar het heet, niet overdreven is, worden voor iedere flesch die op openlijke legitieme wijze wordt ingevoerd, er zeker honderd de Unie binnengesmokkeld. Ook jenever en brandewijn zijn de jongste zeven maanden op groote schaal in de Unie geimporteerd. Toch mogen die dranken enkel als medicamenten worden genuttigd op dokters recept. EEN TELLING. ,Te Parijs is men bezig de bevolking te tellen en hoewel het juiste bevolkingscijfer nog niet is vast gesteld heeft men' toch reeds uitgemaakt, dat de aan was van de bevolking van Parijs bijna geheel te dan ken is aan de vreemdelingen. Hun aantal dat in 1911 158.000 bedroeg, bedraagt thans 169.527. Voorts is reeds gebleken, dat het aantal vrouwen te Parijs veel grooter is dan liet aantal mannen. In het ne gende arrondissement wonen 47.418 mannen en 65.947 vrouwen. In het bijzonder hlijkt, dat, naar de leef tijden gerangschikt, de vrouwen van 20 tot 39 jaar de mannen van denzelfden leeftijd verre in aantal over treffen. De treurige verklaring van dit verschijnsel is met één woord té geven: de oorlog,

Schager Courant | 1921 | | pagina 9