llititii Nienws- Mmttitit- Lnihnvllt YVbensdac 14 September 1921. Ito. 0889. UITGEVER® TRAPWAN CO., SCBAGEN. NIEUWE ABONNÉ's vau dit blad ontvangen de tot 1 October a.s. nog te verschijnen nummers Git AT IS. Raad St. Pancras. Raad Heerhugowaard. Dit bind verschijnt viermaul per week -Dinsdag, Woensdag, Donder- dat' en Zaterdag. Bij inzending tot 's m.Snnr worden Advertentidn zooveel mogelijk in het eerstnitkomend nnmmer geplaatst. POSTCHEQUE en GIRODIENST 23380. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTKN BTIÉN van 1 tot 5 regels i' 1.10, iedere regel meer 20 ct. (bewijsno Inbegrepen). Groote lletters worden naar plaatsruimte berekend DH UITGEVERS. Vergadering van den Raad deoer gemeente, op Maandag 12 September, des avonds 7 uur. Aanweaig alle leden. iDe voonz.ltter opent met een woord van welkom ,'dö vergadering, waarna de noulen worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Van B. en W. van AKkmaar ls een schrijven inge komen in verhand met de warenwet, waaruit blijkt, dat volgens de voorloopige berekening die kosten voor detze gemeente c.a. f260 «uilen bedragen. Op de be groeting is or f26Q voor geraamd, zoodat het vrij goed geschat is. Door den voorzitter wordt hierna meegedeeld, dat het ingezonden stuik mn C. Kloosterboer Jr. aanlei ding ia geweest 'n aanklacht bij den officier van jus titie in te dienen. In dat stuk word ik zoodanig in- mijn kwaliteit van Burgemeester beleedigd, dat ik het noodzakelijk geacht heb, de beschuldigingen daar in Juist op die plaats aanhangig te maken. De heer Slijker zegt, zich over het ingezonden stuk i ten zeerste verwonderd te hebben. Voorzitter is het hetzelfde gegaan, temeer waar hij j zich niet bewust is de aangevallen woorden in de j laatste raadszitting gesproken te hebben. Klooster boer is afgegaan op hetraadsverslag in de Lange n- dijker Courant. Ik weet dat ik de uitdrukkingen, die in dat verslag gestaan heibben, niet gejbe<zi|gd heb. Mij zijn woorden in den mond gelegd, die ik niet gespro ken heb en ik vind het izeer onvoorzichtig van Kloos terboer om op dat voorloopig verslag af te gaan. Ik vind me tegenover mijn Burgemeestersambt verplicht de beschuldigingen aanhangig te maken, waar het behoort. Na eenige discussie merkt de voorzitter op, dat be- leetdiig.ende v drufckingen in hoofdzaak tegenover hem persoon .jk gericht zijn. De hr. D. Kloosterboer zou 't beter achten, dat zijn broer en de Burgemeester hierover eene bespreking Melden. 'Voorzitter: Ik betreur dat dit hier is voorgevallen. Ik bejammer bet ontzaglijk. Die verzekering geef ik. doch de wljize waarop de beschuldigingen zijn ge schied, gaat te ver. U begrijpt toch, dat ik geen lust heb naar Kloosterboer te gaan. Het had meer in den lijn gelegen, dat Kloosterboer gevraagd had of hot verslag in de Langendijker Juist was. Ik heb abso luut geen neiging in deze instantie me tot C. Kloos terboer te wenden om over de zaak te spreken. Te vens wil ik er hier wel op wijzen, dat ik bij mijn Inleidend woord absoluut niet het doel gehad hab te gen C. Kloosterboer op te treden. Niemand hier aan wezig, zal trouwens die indruk gekregen hebben, 't Is wat te ver gegaan. Ik wensch hier niet als leu genaar te zitten, dat duld ik niet. We hebben hier al tijd de zaken eensgezind behandeld. Als dan geschre ven. wordt van voorbedachte rade en gemeene leugen, meen ik -daartegenover den weg te moeten bewande len dion ik bewandeld heb. Ik betreur dat dit heeft plaats gehad, want de verstandhouding tegenover mij en KI. is altijd goed geweest. Zelfs de vraag, om hier even te komen spreken ever de aanhangige protest- r» tfigaderlng wordt uitgespeeld als een gespannen net. Do hr. D. Kloosterboer dacht dat 't beter was, dat het niet gebeurde. De heer Van Kampen wil C. KI. niet verdedigen, doch een feit ls, dat vóór de protestvergaderlng de Baak al voor elkaar was, aoodat het adres ook naar Ged. Staten zou zijn gegaan, als we er allen geweest waren. Kloosterboer loopt wel wat met een bord voor het hoofd, doch -hij dient natuurlijk de eerste te zijn die komt oim den Burgemeester te spreken. De bedoe ling van den heer Kloosterboer, raadslid, begrijp ik zeer goed. Als er een rechtszaak van komt, zijn we over eon Jaar nog niet van de protestvergadering af. Al-s Kloosterboer hier komt, kan. het den goeden kant uitgaan. Het zou jammer zijn, als het een rechtszaak werd, want dan moet Kloosterboer alleen het les op zeggen. Hij is niet alleen. Ik hoop, dat Kloosterboer naar den Burgemeester toekomt. Tweedracht is in het geheel niet gewenscht, Ik weet zeker, dat ook eon rechtsizaak niet de volle zin van den Burgemeester heeft. Wethouder Duif wijst er ook op, dat het verslag in de Lange ndijker niet luist was, waarom het op den weg van den heer KI. ligt, naar hier te komen. Na de benoeming van een gemeente-ontvanger heeft hij ook een adres naar Ged. Staten gezonden, waarin leugens gezegd zijn. Hij heeft daar verzocht de stemming on geldig te verklaren en dan hem te benoemen De heer Schuit zegt, de protestvergadering te heb ben bijgewoond. Hij ls van oordeel, hoe meer er ge- P^t wordt, hoe verder van huis. hr. Muurling voelt volkomen de gemoedsbezwa ren van den voorzitter, doch over een Jaar is de zaak nog niet aan kant. Voorzitter: Ik heb nu het gevoelen van verschillen de raadsleden gelhoord. en wil alleen dit zeggen, dat m net verloop van die rechtszaak v-eel zal laten afhan gen van de houding van Kloosterboer. Ingekomen ig een schrijven van de besturen van Twiök, Spanbroek, Opmeer, Berkhout en Wijdenes, waarin gevrraagd wordt adhaesie te betuigen op een adres, dat aan de afd. Noordiholland van de vereenJ- ging van Ned. Gemeenten -wordt gezonden, om te ver krijgen, dat elke aangesloten gemeente een stem heeft betutgen' °n W0PC^ besloten adhaesie te *n de vorige vergadering mee- gdeelde adree, betreffende den Achterweg. B. en W. wobon dit adres besproken, de verlichting heeft bi] <We zullen er wonden geplaatst. Wat do weg betreft, stelden B. en allereerst het gedeelte te verbeteren, van G. nn j draai, met spoed daartoe over te gaan Je stampen met sintels, waarover TaL ^°Sr, **>hardin8- Hiertoe wordt besloten. vonHnn^ komt de waag, of de hoofdei, omslag °Vör WJS» m°et öf dat het over de blijven. B. en W. hebben hierover num gedachten laten gaan, de zaak ls In Haarlem be sproken, doch wij meenen, dat het beter is, deze zaak zelve te blijven beheeren. Ten eerste is het voor ons een groot bezwaar, dat de aftrek op f860 zou moeten worden gebracht, met een kinderaftrek tot 18-jarigen leeftijd en ten tweede moet alleen over het laatste Jaar worden aangeslagen, wat in een plaats als deze met wisselende inkomens niet mogelijk is. Wij zijn steeds gewoon, en dat is hier ook noodig, dat van het inkomen over de laatste drie jaar de H.O. gere geld wordt. Bij 'n slecht tuinhouwjaar zouden de en kele gegoeden en de vaste inkomens geheel de be lasting moeten opbrengen. De heer Kloosterboer merkt op, dat het Rijk toch meent," dat het den juisten weg i9. Het is ook eerlij ker om het over een jaar te doen. Na verdere bespreking wordt met 6—4 stem beslo ten ontheffing te vragen van de bepaling dat de H.O. door middel van 100 opcenten door het Rijk geind (woridt. Art. 1 van de oude verordening wordt In dien 'geest gewijzigd," dat -do heffinlgiverordening »zal gel dig zijn van 1 Januari 1024 tot 1 Mei 1022, waardoor dus voor de vier maèunden van 1022 een derde van den aanslag over 1021 geind zal worden. Dit In ver band met een nieuwe wetsbepaling. De verordening op de heffing en invordering, gel dig tot 1 Mei 1922, zal ter goedkeuring worden opge zonden. Op voorstel van B. on W. wordt besloten het onbe lastbaar inkomen te brengen' van f 500 op f 600 en de •aftrek voor elk kind van f 40 op f 50 Behouden blijft de bepaling, dat 5 pet. extra van het bruto Inkomen wordt afgetrokken, voor hen die niet In de vermo gensbelasting zijn aangeslagen. Op voorstel van den heer Duif wordt de leeftijd voor kinderaftrek gebracht van 13 op 14 jaar. Dit in ver band met de komende invoering van hert zevende leerjaar. De heer Van Kampen kan zich met den aftrek van f600, vereenigen, omdat de inkomens over het alge meen Laag worden genomen. Was dat niet zoo, zou hij het te laag vinden. Van den heer Van Kampen is een schrijven inge komen, waarin hij verzocht het w-oord te mogen voe ren in verband met de ve-eniderij, de turfproductie, en ide aflevering, wat wordt toegestaan. Voor een goed overzicht, zegt de heer Van Kam pen, zou het beter zijn tot December te wachten, doch Verrschillenlde omstandigheden nopen mij, dat nu' reeds te doen. De veenderij is begonnen op 11 De- cemlbér 1920, tengevolge van de werkeloosheid. De voorloopige werkzaamheden duurden tot 2 Febr. 1921 Tot 27 Augustus is gewerkt om stuk- en baggerturf te maken, 52 arbeiders hebben er aan gewerkt en het minste aantal was 14. Zeven zijn er aan het werk ga- bleven. De totaal uitgaven tot heden bedragen f8546.06 voor Koedijk en fil0201,72 voor St. Pancras, totaal f18747,77., waaronder alles begrepen is, ook de uitgaven .die niet over een jaar kunnen worden ge nomen. Er is dit jaar ontvangen van de turf f 3120,50. Bijdragen, die nog ontvangen moeten worden, van verkochte turf of anderszins kunnen gevoegelijk op f1000 worden genomen. Er zal nu in ronde •getallen nog voor c.a. f 15000 turf verkocht moeten worden, om de uitgaven door de ontvangsten gedekt te krijgen. (Het is zeker in het belang van alles dat zooveel mo gelijk turf betrokken wordt, Het vorig Jaar ging het ze-er goed. De steekturf werd hier verkocht v-oor f6.50 per TOOO. De totaal ontvangsten waren f5500. Toen werd zelfs in April en Mei nog om turf gevraagd. Thans ls de turf goedkooper en beter en ze gaat niet van de h-and. Wat kan daarvan de oorzaak zijn? Er zijn menschen die de veenderij uit den booze aohten, omdat daardoor de loonen op peil worden gehouden. Toch is niet meer betaald dan f20 tot f24, wat toch niet te hoog te noemen ls. Ook is er gezegd, er wordt niet hard genoeg gewerkt Nu de school besproken wordt, wondt ook de veen derij in het geding gebracht. Ik zou zelfs gezegd heb ben: als de menschen maar in de veenderij zijn; dat Ls voldoende, werken komt er niet zoo net op aan, Misschien is er eenige reiden op sommige werklieden aanmerking te maken, doch dit mag niet als propa ganda gebruikt worden tegen de veenderij. Er zijn ook anderen, die hard werken. Er wordt ook gemeend, dat de brandstoffen goedkooper worden en het daar om niet geraden is om turf in voorraad te koopen. Het feit, dat de gasprijs slechte 2 ct. lager begroot wondt, zegt daartegen genoeg. Er is geen enkele re den o-m aan goedkoopere steenkool te denken. Ik zou gaarne willen, dat de burgers van St. Pancras en Koe dijk begrepen, dat het hun plicht en hun belang is de eigen turf te betrekken. Doen ze het nie-t, zal het op de belasting! drukken en dat meet toch niet noo dig zijn. Ik heb wel eens gedacht, dat men niet wil betrekken, omdat het voor werkverschaffing is, doch hoop niet, dat het waar is. Kloosterboek sprak van op de lat verkoopen aan arbeiders en kleine bouwers omdat ze niet direct een partij turg betalen kunnen Het ls wel een weg, doch het dient in den Raad be sproken. Het vorig jaar is er f 590 overgehouden, Toen is ook op crediet verkocht en alles is binnen op een postje na. We namen persoonlijk de risico op ons. Wat bij het afsluiten van de rekening niet betaald was, hebben we er uit eigen zak bijgelegd. Het valt ont niet mee, dat er actie tegen de veenderij gevoerd wordt. Als e'lk het maar begreep en ze betrokken wat steekturf, zou het niet noodig zijn, belasting voor de turf te betalen. Als alle turf verkocht is, moet er geen cen-t bijgelegd worden. Een woord van dank aan de Armvoogd IJ, die er 40000 betrokken heeft voor uitdeo- llmg. Ik hoop, dat ook de ArmvoogdiJ van Koedijk dit onder oogen ziet. Hot vorig Jaar nam het gemeentebestuur ze voor de scholen, nu meenen ze, het met cokes te moeten doen, doch do gietcokos uit de kamerovens is daar- voor niet bijzonder geschikt. De prijs van de bagger turf ls f12, van de steekturf f6, toch waarlijk niet hoog. (De handelaren moeten elders f 13.50 voor de baggerturf geven en dan zijn ze een derde kleiner.) Ook de neringdoenden houden zich -niet zooals het behoort, behoudens enkele uitzondering. Zij moeeten begrijpen, als de werkloozon aan het werk blijven, dit ooik hun voordeel is. Als alle bakkers en andere ne ringdoenden dat begrepen,. Het ls niet onze zaak, doch de zaak van de beide gemeenten. Ik hoop, dat B. en W. en de raadsleden al het moge lijke zullen doen in eigen kring in het belang van de veenderij Anders zullen we het volgend jaar de wer- keloozen weer voor de deur hebben en werkeloosheid ia. lang niet altijd hun schuld. Morgen zullen we eene vergadering bijwonen te Oudorp, waar de turf ter sprake komt Wij doen al het mogelijke om afootgebied te krijgen. Do oude Kloosterboer en Schuit willen ar uittrekken omdat het hen te machtig wordt. Een woord van dank aan ben voor hun reusachtigen ijver, Vanaf Januari ko men ze de meeste dagen 2 maal naar de veenderij. Er zullen moeilijk anderen te vinden zijn, die zooveel opofferen. Ik hoop dat ze blijven en dat ik door deze korte woorden velen heb overtuigd van het belang van de veenderij, en hoop, dat het hierna goed zal gaan. Als er werkeloosheid komt, zal het ook geld kosten. Over de arbeiders is niet te klagen, Er is behou dens een enkele uitzondering flink gewerkt. De voorzitter: Ik wist voor me zelf zeer goed;, wat er in de veenderij omging. Er is veel wéitk van ad ministratie en uitvoering aan verbonden. Be heeren zijn uitstekend op huö plaats en dienen 'te blijven. Veelal heb ik de vergaderingen, bijgewoond1 en altijd bleek me de ernst van de zaak, Om tot een oplossing te komen,,vraagt nu de veeruderljcoimnis-sie de mede werking. De turf gaat zeer sporadisch en langzaam af. De prijs van die anth-raciet is nog f 4 a f 5 per mud. Het is zeer goed, dat deze zaak eens in het openbaar belicht wordt. Ik hoop, dat het aanleiding -mag zijn, -dat de aflevering beter wordt. Het op crediet leveren is reeds meermalen onder oogen gezien, doch er blijft altijd een gevaarlijke kant aan. (Hierna gaat de Raad geruimen tijd in comité om dit punt nader te bespreken, en na heropening wordt met algemeene stemmen besloten aan de veenderij commissie in de geheele iveïkoopa&ngelegenfcefcL blan co mandaat te verleenen, waarvan ze mededeelen een gepast gebruik te zullen mafcon. Hierna wordt de vergadering gesloten. 1 Vergadering van den Raad der gemeente Heerhu gowaard, gehóuden op Maandag den 12den Septem ber 1921, des namiddags ten 2 uur. Voorzitter Burgemeester Van Slooten. Afwezig de heer Wijnker, wethouder. De voorzitter opent de vergadering, waarna de no- tuelen worden gelezen en goedgekeurd. Voorzitter doet mededeeling omtrent de aansluiting van eenige woningen, staande aan de overzijde van den Laanderweg. Die perceelen worden aangesloten bij het Gemeentelijk Electrisch Net. Wat voorloo pig nog niet geheel was bewerkstelligd in verband met de omstandigheid dat de telefoongeleiding nog moest worden veranderd. En dat is nog altijd niet geschied. Daarom is nu toegestaan, dat de aanslui ting der perceelen voor electrische verlichting voor loopig met geïsoleerd draad plaats vindt. En daarmee is men nu bezig. Ingekomen: dankbetuiging van de afd. Heerhugo waard van den Algem. Nederl. Geheelonthoadersbond voor toegezegde subsidie. Van dezelfde afdeeling van dit lichaam is ingekomen een adres waarin wordt verzocht om met kermis tapverbod in te stellen. Voorzitter zegt dat dit onderwerp al eens in den Raad is besproken naar aanleiding van een daarover handelend schrijven. Maar toen is het doodeenvoudig voor kennisgeving aangenomen. De heer Met: Maar het adres wat we de vorige maal in den Raad hebben besproken was toch om de geheelonthoudersvereniging financieel te steu nen. En hier geldt het de wensch om een tapverbod te zien invoeren. Er is dus verschil in de strekking. De heer Krom: Maar vóór we dit schrijven heb ben ontvangen, hebben we toch al twee andere adressen gehad. En wel één om steun aan de ge heelonthouding en een ander om een tapverbod in gevoerd te krijgen. Doch laatstgenoemd adres was niet afkomstig van de afd. Heerhugowaard. Dat was ingekomen van de federatie Schagen en omstreken van den Alg. Ned. Geh. Onth.Bond. De heer Sloothoofd: Waar is nu deze aanvrage van? voorzitter: Van de afd. Heerhugowaard. WIJ heb ben het in het college van B. en W. besproken. Van meerdere verschillende plaatsen hadden we er reeds over gelezen. En niet veel moois. Meermalen is het reeds voorgekomen dat de lui zich daarop daags te voren van drank voorzien en die dan medenemen naar zoo'n plaats, waar het tapverbod „werkt". „Werkt".»» ja,-., maar met weinig succes. Het schijnt wel, dat, wanneer men de menschen iets verbiedt, het dan nog meer genoegen inhoudt, om het toch te doen. Men keert er dat kwaad toch niet mede, al voert men het tapverbod in. De vorige maal is trou wens ook reeds afwijzend beschikt. En B. en W. ad- viseeren nu dan ook om het heele adres maar dood leuk voor kennisgeving, ter zijde te leggen. Bestuur der gemeente heeft de vaste overtuiging dat het zeer wenschelijk mag heeten dat men zich niet aan drank misbruik te buiten gaat. Maar tevens heerscht bij B. en W. de stellige meening, dat het resultaat van invoering van tapverbod nihil zal zijn. De heer Met dankt voorzitter voor de ten beste ge geven inlichtingen en verklaart, voor tapverbod te gevoelen. Maar als ik een voorstel doe tot invoering, zal dat. denk ik, toch wel geen steun vinden. Voorzitter: Ik geloof ook werkelijk, dat al voerden we het verbod in, er toch geen succes mee werd be haald. De heer Met wil echter, toch het verloop van som mige kermissen voor oogen houden. En daarin is waarachtig voor den gemeenteraad wel aanlei ding te vinden' om do bestrijding van het drank misbruik in de hand te werken. Voorzitter: Wij zijn ook niet ongenegen om het t^ probeeren. Maar B. en W. twijfelen sterk aan de resultaten. En als je iets doet, gaat het er toch om, om Je doel te bereiken» De heer Kostelijk: Maar met loterijdagen wordt zooiets toch wel toegepast. En zooals hier dan toch de laatste jaren kermis wordt gehouden, dat mogen we toch waarachtig ook niet gedogen. Zooals het nu weer verloopen is met de kermis dat is te ver gegaan. Of er een oude wrok was, die er een rol In heeft gespeeld, dat weet ik niet. Maar het ging te ver. Voorzitter: Wij vinden het ook niet goed als er te veel gebeurt. Maar heusch, het tapverbod zal niet veel geven. De neer Kostelijk: Was de politie niet bij machte om de vechtpartij te stuiten? U als hoofd der politie zal daarnaar toch wel geinformeerd hebben. Voorzitter: Ja de politie is er om de orde te hand haven. Nu had met die kermis dit Jaar m hei café „De Hengstman" het publiek bij de bedoeld© vecht partij al heel gauw het licht uit ^cdaap. En toen in het duister met man en macht „aan het werk". Met stoelen en alle mogelijke dingen werd eg maar PB losgeslagen. Maar het laat zich best begrijpen dat het onder zulke omstandigheden voor de politie toch al zeer moeilijk is om handelend op te treden. En dat de agenten dan denken: lk Heb liever dat jelui eerst je eigen hoofd stuk slaat dan het mijne», nu. wie zal dat kwalijk nemen? Baarbij behoef je nog volstrekt niet aan eenig gebrek aan persoonlijken moed te denken. Eigenlijk moeten de caféhouders toch ook beter toezien wie zij wel in hunne zaak toelaten. Daar moeten ze zelf op toezien. De heer Bloothoofd: Maar in zijn kwaliteit van caféhouder kan men toch niet altijd zien aan een vreemdeling die binnen komt, of hij een vechters baas zal zijn. En, merkwaardig is het maar wéér, te vens. dat de -politie er doorgaans nooit bij is, als een vechtpartijtje begint, Wat het gebeurde in het café De Hengstman van den heer Portegies alhier betreft, dat was wel een bijzonder geval, D&t is wel van te voren opgemaakt werk geweest* Maar enfin, als het hem enkel in den drank heet te zitten en het kan door tapverbod werkeiijki verholpen wor den..» welnu, dan ben ik er voor. Ik zelf heb als caféhouder met de voorjaarskermis aan het Noord einde geen 5 Liter sterken drank verkocht. En in De Hengstman is er met de kermis in Juli ook niet veel sterken drank verkocht geworden. De heer Kostelijk: Als het geen tasten was in de broodwinning der caféhouders, dan moesten we maar beginnen met wat de heer Bloothoofd! voor stelt. De heer Bloothoofd: (levendig): Maar ik stel het niet .voor. Doch ik zeg als het drankmisbruik is, waar het in zit en indien dat door het invoeren van een tapverbod zou zijn te verhelpen dan ben k daar voor* Maar dan mocht ook wel aan het bier gedacht worden. Ik heb jaren kennis gehad zon- deri vergunning tot verkoop van sterken drank ook. Voorzitter: Nu, B. en W. adviseeren, geen tap verbod in te voeren, omdat we er niet veel mee zullen bereiken. Algemeen wordt goedgevonden overeenkomstig dit advies te besluiten. Adres van het Hoofdbestuur- van den Bond van Politiepersoneel in Nederland, waarin wordt aange geven. dat adressanten het niet eens zijn met het rapport te dezer zake uitgebracht door de Staats commissie. Voorzitter zegt een en ander te hebben doorgele zen. In het Staatscommissierapport is een meerder- beid en een minderheid.. Beide hebben het er ov^ij dat de politie te weinig verdient. Maar ze verschil- len in den prijs. De meerderheid en ook de minder heid, spreken van f1800 tot f2800 als salaris. Maar in wat daar tusschen is verschillen ze dan onder ling. Er is een memorie van toelichting bijgevoegd. De heer Krom vindt dat ook wel goed. De heer Bloothoofd: Maar wat is het doel? En is het salaris hier niet voldoende? De heer Krom: Het gaat over het klimmen van het salaris en over de rangen en zoo. Wij kunnen het toch niet beoordeelen. Voorzitter: Er wordt aangestuurd op verbetering van salaris. De heer Borst: De temperatuur der salarissen is zeer verschillend. Dat zie je in de regeling hier. Voorzitter: De f1350 salaris die onze veldwachter geniet is ook niet zooveel. Hij heeft er f150 bij voor kleeding, fiets en bewapening. Doel van het adres is betere salarieering en misschien ook om de ge meenteveldwachters van die diverse bijbaantje die ze er veelal bij waarnemen ontheven te zien, als mede regeling van arbeid enz. Het adres zegt, het niet eens te zijn met het Staatscoiümissierapport. Wil de Raad het rapport nog eerst eens bestudee- ren, mij goed. De heer Blooothoofd: Dus Hartog heeft 11350 en f150 is f1500 totaal. Voorzitter: Maar hij moet daarvan ook uniform koopen. En die is niet zoo goedkoop als gewone kleeding. De heer Kostelijk: Het doel der Staatscommissie is dus verdeeling in klassen enz. Voorzitter: Ja zooiets. En dan is ook de bedoeling dat de veldwachters niet meer, optreden als veilers, niet een functie hebben voor 't Witte Kruis enz* En ook wordt achturige werkdag bedoeld. De heer Bloothoofd: Hoe lang werkt onze politie? Voorzitter: Ja, dat hangt er van af. Alle dagen is er werk, soms druk, soms minder druk» Dat ver schilt natuurlijk aanmerkelijk de eene dag bij den andere. Voor het surveilleeren op kermissen krijgt de politie natuurlijk aparte gratificatie. De heer Kostelijk: Ik denk dat Haster niet erg blijde zou zijn als men hem zei, dat hij 8-urigen werkdag had, maar dat men hem oplegde, te sur veilleeren zoodanig dat de 8 uur er aan vol waren. Voorzitter: Ja dan zou het wat erg .^nodel" wor den. De heer Kostelijk: Maar we hebben ook onzen rijksveldwachter Van der Plóeg nog. Voorzitter: Ja, maar over hem hebben we niets te zeggen; ik vind de regeling der werkzaamheden voor de politie zooals die thans bestaat, zoo goed. Maar het is niet mooi voor een politieman als hij er allerlei baantjes bij moet waarnemen om aan den kost te komen. Algemeen wordt goedgevonden, bet adres nu nog aan te houden. Volgt adres; waarin ondetgeteekenden er op wijzen dat zij in minder gunstige conditie zijn gekomen met de verlichting van het hulppostkantoor aan het Noordeinde van den grooten Middenweg, zooals die verlichting thans is gewijzigd. Eu is een lichtpunt verplaatst van de oostzijde naar de westzijde, wat voor adressanten zeer verslecht is. Voorzitter geeft in overweging om ep de lichtcom- missie over te hooren. De heer Bloothoofd zegt: Ik ben er niet tegen, maar of het nu zoo erg noodig is om het te doen. Als er bij Arie Groen ook een lantaarn zou komen, zou ik er meer motief voor vinden. Als we het zoo maken dat we er meer straatverlichting door krij gen, dan ben ik er wel voor. Maar overigens is het niet zoo noodig. Ik vind laat de lichtcommissie het onderzoeken. Anderen vinden het ook en daartoe wordt met al ler goedvinden dan ook besloten. Voorzitter deelt mede, dat het kohier Hoofdei. Om slag goedgekeurd van Ged. Staten is teruggekomen. Van de afd. Noordholland der Vereeniging van Ned. Gemeenten is afschrift ingekomen van het verzoek inzake het verkrijgen van gelijkheid van stemge- rechtigheid in dat lichaam voor kleine en groote ge meenten zoodanig, dat kleine gemeenten een stem

Schager Courant | 1921 | | pagina 1