Tweede Kamer. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws Marktberichten. MOOKJ?AAT?8!i£ De toestand van Elisabeth Blaauboer was heden morgen zoo, dat de nacht wederom rustig was ge weest. De toestand blijft echter hetzelfde, dus nog zeer zorgwekkend, er is geen vooruitgang. f.enigenburg. In tegenstelling" met de meeste kermissen was het hier een „natte kermis". Maar niettegenstaande dit was het toch nog druk en gezellig in ons „Burgje". Maandags heeft de heer D. Pool in het café van J. Doorn de kermisgasten op zijn vrooliike voor drachten getracteerd, welke ook hier kolossaal in den smaak vielen. Dinsdag werd hier een ringstekerij met paard en kar gehouden, waaraan 11 deelnemers, waarbij als winners uitkwamen de heer H. Jonker alhier en mei. G. Delver, Zijpe le prijs f 8.— de heer P. Jonker alhier en mej. M. Cornelissén alhier 2e prijs f 6.— de heer'A. Jonker alhier en mej. 'C Cornelissen alhier 3e prijs f4.— de heer N. Kossen alhier en mej. D. Kos alhier 4e prijs f 2.—. Sint Maarten. Het bouwland, eigendom den den heer Jb. Dam uit Harenkarspel, groot 101 snees, is bij onder- handschen verkoop verkocht aan mej. de Wed. A. Blokdijk alhier. Winkel. Bij gunstig weer zal Winkel's Harmonie op Zon dag 18 September a.s. een matinée geven in de tent op liet terrein van den beer P. Bakker, des na middags van 3 tot 5 uur. Noord-Scharwoude. Uitslag van de biljarswedstrijder., welke in het lokaal van den heer J. de Bakker gedurende de kolffeesten gehouden zijn. Driedaagsche wedstrijdle prijs D. Baarslag te Amsterdam, 2e prijs D. Blom te Noordscharwoude, 3e prijs C. Kuiper te Noordscharwoude. Eendaagsche wedstrijden, Zondag: le prijs C. Borst te Oudkarspel, 2e prijs C. Swager te Oudkarspel, 3e prijs P. Swager te Noordscharwoude, Maandag: le prijs D. Veerman te Spanbroek, 2e prijs C. Swager te Oudkarspel, 3e prijs S. Koorn te Hoogwoud. Dinsdag: le prijs P. Kostelijk Pz. te Heerhugo- waard, 2e prijs C. Swager te Oukarspel, 3e prijs S. Koorn te Hoogwoud. Ue regen. Uit Twente schrijft men De regen, die thans valt, komt voor de knollen nog goed van pas en is voor het gras, dat voorde tweede maal dor werd, een uitkomst. Met het groenvoer staat het er verder in Twente niet best voor: mangelworteien en knollen leveren niets of zoo goed als niets op. Wleringcn (Den Oever). Alhier had evenals vorige jaren op 11 en ^Sep tember j.1. de jaarlijksche tentoonstelling plaats der Bloemenvereeniging „Flora". Zondag, nam. 2 uur had de opening plaats in de Kapel, door den Ed.Achtb. Heer burgemeester Kolff. Een reuzencollectie bloemen en planten trok ieders aandacht. Vandaar ging het met een flinke marsch der muziekvereeniging „Apollo" naar het feestterrein, waar ringsteken op fietsen plaats had eerst voor dames en daarna voor heeren. Het was een aardig gezicht te zien hoe ieder zijn best deed. De uitslag was voor de dames als volgt: le prijs mej. G. Zomerdijk Sd., 2e prijs mej. M. de Vries Sd., 3e prijs mej. T. Lont Ca.; die aer heeren; le prijs de heer C. de Haan Jz., 2e prijs D. Hegeman jz., 3e prijs M. Hegeman Wz. Alle prijzen beston den uit luxe voorwerpen. Vanhier ging het weer met muziek naar den Ka pel. waar om half 7 de prijsuitreiking plaats had. Ook hier werden door de muziekvereeniging „Apollo" eenige nummers ten beste gegeven. Om half negen ging het met fakkeloptocht naar het vuurwerkterrein, alwaar een schitterend vuur werk werd afgestoken. Hierna ging een ieder ver genoegd huiswaarts. Maandagavond 12 Sept. concert in de Kapel door orgel en viool en zar.gvereeniging „Excelsior". Ook deze avond had wederom een gezellig verloop Hierna sloot voorzitter, de heer C. Koorn Nz. de tentoonstelling met een woord van dank aan allen die hun best hadden gedaan om deze tentoonstel ling zoo goed mogelijk te doen slagen. Dr, storm. Sommelsdijk, 13 Sept. Gistermorgen brak on verwachts over het eiland Overflakkee en Goede reede een N.W. storm los. De geheele visschers- vloot van Stellendam die ter visscherij was uitge varen, werd daardoor gedwongen hals over kop binnen te loopen en een goede schuilplaats te zoe ken, velen met achterlating van hun vischtuig. De SL. 3 verloor hierbij zijn roer en kwam beoosten de haven lag'er aan wal terecht, terwijl de SL. 38 met een gescheurd zeil te Middelharnis binnen liep. evenals de SL. 17 welke laatste echter op den ha- vendam terecht kwam, en daardoor veel averij kreeg. Andere kwmen in het Spui terecht. DeSL. 3, werd later door de motorsloep van den heer Jansen, van., lager wal wegetrokken en later bin nen de haven gebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. De militaire pensioenwetten Naar de „Tel." verneemt, ligt het in het voor nemen van den Minister van Oorlog, om alle mili tairen, die volgens de binnenkort in te dienen pen sioenwet aanspraak kunnen doen gelden op vol pensiQen, welk recht door allen zal worden verkre gen na een diensttijd van 35 jaar, voor ontslag met recht op pensioen voor te dragen. Aan deze militairen zal dan niet meer worden vergund—zooals tot heden geschiedde—om te blij ven doordienen. Wordt deze maatregel doorgevoerd, dan zal reeds een groot gedeelte van het in verband met de legerreorganisatie overcompleet komend beroeps- personeel uit het leger verdwijnen. VERTRAAGD KOHIER. De burgemeester van Wadenoyen heeft den inge zetenen een circulaire gezonden met de mededeeling, dat het kohier van den Hoofdelijke Omslag op zijn vlugst in het laatst van September gereed kan zijn, maar dat de gemeente dringendgeld noodig heeft. Hij doet daarom een beroep op het gemeenschapsge voel der ingezetenen om reeds op voorloopige kwi- tantie een derde van den aanslag van het vorige jaar te betalen,, waardoor kan voorkomen worden, dat er weder een' dure kasgeldleening gesloten moet wor den. ANNA PAULOWNA. De heer M. Wissekerke had het ongeluk van een dorschkast te vallen, waarbij hij een pols brak. WIERINGEN. Men deelt ons mede, dat gedurende de a.s. laod- bouwtenitoonstelling Dinsdag 20 en Woensdag 21 Sept, het groote tweemaster circus „International, di recteur, eigenaar de heer H. Reuk en leider de heer A-Lbert Brumbach, alhier aanwezig zal zijn op het land van heer Jib. Broiul, tot het geven van groote voorstellingen. WIERINGEN. Onze plaatsgenoot, de heer H. Bax Jr. slaagde he den te 's Gravenihage voor het examen, als 3e stuur man op de Groote Vaari. De minister-president heeft nu wat uitvoeriger ge antwoord en zong den lof van het militaire stelsel van den tegenwoordigen minister van oorlog Van Dijk. Het was goedkooper, deugdelijker en practi- scher dan van zijn voorganger. Het beginsel van het Kabinet bezuiniging van militaire uitgaven bleef onaangetast en bij het stelsel-Van Dijk kregen wij een paraat veldleger, dat in sterkte het legertje van Pop belangrijk te hoven ging enz. enz. en toch min der kostte. En, zoo zeide de premier, de drie recht- sche groepen waren het met de regeering over deze zaak eens. Veel was het niet wat de premier zeide en uit alles bleek dat de katholieken hier ter wille van de politiek hun beginsel: bezuiniging op mili tair gebied, over boord hadden gegooid. Over het processieverbod eveneens een toegeven der katho lieken aan hun politieke medestanders, zeide de mi nister eveneens niet veel. De rechtsche partijgroepeering was de eenige die regeerkracht had, daarom hadden de katholieken zeker alles maar toegegeven. Het Kabinet was ge noodzaakt zich te schikken. De heer Schokking maakte het later nog erger door te zeggen, dat één groot beginsel het gemeen schappelijk bezit der rechterzijde was en dat alle groepen der linkerzijde niets dan een negatief be ginsel hadden, n.1, de afwijzing van het gemeen schappelijk principe der rechterzijde. Die brave man had het natuurlijk over den godsdienst En het spreekt vanzelf dat deze zich-zelf-verheerlijkende -uiting links een hevig protest ontlokte. „Onbehoorlijk!" riep de heer Dresselhuys, die tel kens opnieuw den leider der christelijk-historischen tot verduidelijking van zijn vage phrasen trachtte te nopen, terwijl mr. Marchant hoonend uitriep: „Een gemeenschappelijk beginsel' Denk maar aan de pro cessies!" Waarop dr. Schokking antwoordde met de verbijsterende mededeeling, dat de katholieken z ij n verzet tegen de processies meer waardeerden dan de instemming der linkerzijde. Het was van rechts weer een povere geschiedenis en uit alles bleek dae het in hoogere kringen reeds tot een accoord tusschen rechts gekomen was voor links over de ministerscrisis was gehoord. EEN REUZENBOM. Te Havay, een doipje bij Bergen, hadden de Duit- echers naar „De Standaard" verhaalt, tijden» den oorlog uit een vliegtuig van een hoogte van 2000 meter een bom geworpen, midden op het dorp dat. zij als oefenterrein gebruikten. De bom ontplofte evenwel niet en zij bleef diep in den grond zitten tot grooton schrik van de bevolking. Maandenlang hebben geniesoldaten gewerkt om het gevaarlijke ding te verwijderen. Aanvankelijk had men het plan om de bom onder een dikke laag beton te begraven doch het was moeilijk de juiste plaats te vinden. Thans is men er eindelijk in ge slaagd deze te ontdekken. De bom die ruim 2000 K.G. weegt is 5 M. 80 hoog en heeft een diameter van 45 centimeter. In haar val is zij door een laag kiezel gedrongen van 2 M. dikte- en pas 13 M. onder de oppervlakte van den bodem blijven vastzitten. De genie zal trachten het gevaarlijke speelgoed aan de oppervlakte te halen. ERNSTIG AUTOMOBIEL-ONGELUK. Uit Berlijn, 12 Sept. Op de spoorlijn Godenberg- Remaken is een Amerlikaonsehe automobiel mot zes inzittenden in botsing gekomen met den sneltrom Dortmunidt-Firanikfort, De auto werd geheel verbrij zeld en de .zes inzittenden op slag gedood. DE STORM. -- Een ontzettende schade aangericht op Sardinië. Rome, 12 Sopt. - Een bericht uit Nuova Sassarl meldt, dat een buitengewoon hevige storm heeft ge woed boven de omstreken der stad, waardoor alle vertbindinigen werden verbroken. Een aantal bruggen is ingestort en een groote hoeveelheid vee is verdron ken. De schade wordt geschat op ettelijke miliioonen lire. EEN ORKAAN BOVEN NOORD-FRANKRIJK. Uit Rijssel, 12 Sept. Een orkaan heeft in het Noorden van Frankrijk gToote schade aangericht. Te Armentières is één slachtoffer te betreuren. EEN PETROLEUMTANK ONTPLOFT. Uit Halifax (Niéuw-Schotland), 12 Sept Dart- mouth, dat aan de overzijde der haven van Halifax is gelegen, is hedenmorgen ernstig geteisterd door het, ontploffen van een petroleumtank, toebeiboorenide aan de Imperial Oil Company. De ramp werd ver oorzaakt door brand. Een persoon wordt vermist; de mateiüeele schade is zeer ernstig. BRAND TE BLACKPOOL. Zondagavond, nadat er een concert was gegeven, ontstond brand in het groote paviljoen op het einde van de pier der badplaats Blackpool. Het gebouw dat een waarde vertegenwoordigde van 40.000 p.st., en ruimte bood aan 2500 bezoekers, is totaal afgebrand De pier werd voor vernieling bewaard, doordat de brandweer in de nabijheid van het brandende gebouw haastig 'de planken wegzaagde en de vlammen daar door belette zich verder te verspreiden. DE HONGERSNOOD IN RUSLAND. De correspondent der Tel. meldt uit Londen, dat de „Times" aanvangt met de publicatie van een serie artikelen van een Russisch sprekend Etngelsch jour nalist, die pas uit Rusland is teruggekeerd van een beizoek aan de hongerdistricten. In het eerste arti kel vertelt hij o.a.: Op zekeren dag kwam ik to Samara aan, in gezel schap van eenige andere journalisten, en eenige par lementsleden van de Labour Party. Ik besloot zelf een onderzoek in te stellen, waartegen de officieele tolk, die ons was toegevoegd door het commissariaat voor buitenlandsche zaken, geen enkel bezwaar maakte. Ik moet trouwens zeggen, dat al hét moge lijke werd gedaan om ook de anderen, die geen Rus sisch verstonden, zoo juist mogelijk in te lichten. Te Moskou merkte ik op, dat de autoriteiten zeer onzeker zijn omtrent de houding, die tegenover den hongersnood moeten aannemen. Sommigen stellen den hongersnood op overdreven wijize voor, terwijl an deren daarentegen deze ramp trachten te verkleinen. Ik stelde mij daarom in verbinding met de plaatse- ijlke Sovjet van Samara, welken het alleen om de waarheid te doen was. De voorzitter van die Sovjet, een onderwijzer, afkomstig uit de stad zeM, verstrekte imij inlichtingen, waaruit bleek, dat de toestand in da provincie niet beter is, dan de ongunstigste berich ten hem voorstellen. De stad Samara vond ik, even als andere Russische steden, zeer vervallen, en veel gelijkend op de ruinen van oude Indische steden. De huiizen wonden niet langer onderhouden en wanneer zij onbewoonbaar zijn geworden, worden zij verla ten. Huur wordt niet meer betaald, en allerminst door de regeeringsdeparteimenten. De slachtoffers van den hongersnood zijn in twee categorieën te verdeelen, nl. zij, die in het eerste star dium verkeeren en zij, die reeds in het laatste sta dium zijn. Bijna alle inwoners van Samara beihooren tot de eerste categorie. Russische mannen en vrouwen hebben altijd een eenigszins matte gelaatskleur, doch in Samara hebben zij thans een vaalgele kleur van den honger. Zelfs de kinderen, die er te Moskou ge woonlijk goed en opgeruimd uit zien, daar de Bolsje- wiki goed voor de kinderen zorgen, zijn te Samara lusteloos en neerslachtig. Van verpleegsters in de of ficieele kinderhuizen vernam ik, dat den kinderen in een maand geen behoorlijke maaltijd kon worden voorgezet. De stedelingen zijn er zeer slecht aan toe. Nog veel slechter is echter de toestand, waarin de vluchtelin gen uit de dorpen verkeeren. Pcse vluchtelingen :iit~ ten in ^BvloEepIoin op do keften, om te wachten op vervoer, waarvoor d9 transport middelen echter ontbreken. Hun eenige beschutting bestaat uit wat vodden, op een stok gespannen. Zoo laven geheele gezinnen, nacht en dag opeengepakt, oude uitgeteerde mannen en vrouwen, die nauwelijks een voet meer kunnen verzetten. Zij doen allen de- zalfde verhalen. Den gaheelen zomer verschroeide het graan. Zij leefden van' het overschot van den slechten oogst van het vorig jaar en mengden dit graan met eikels, boomschors, bladeren, klei en zelfs met insecten, en toen alles was opgeteerd, verkoch ten zij hun bezittingen voor een appel en een ei. Een paard bracht nauwelijks genoeg op om het bestaan der familie een week te verzekeren. Als alles was verkocht, spanden zij hun laatste paard in en trok- i ken weg. Zij hebben geen kracht meer om te wer ken. Een oude boer zeide mij: „Drie dagen geloden stierf een van mijn kinderen, gisteren weer twee en spoedig zullen wij allen dood zijn". Dit hoorden de anidere familieleden aan, alsof het de natuurlijkste zaak ter wereld is, van honger om te komen. HET GROOTSTE TER WERELD. Aan een Britsche werf wordt op het oogenhlik het paissagiersschip Majeatlc voltooid, dat het grootste ter wereld zal zijn. Het is bijna duizend voet lang en ruim honderd •voet breed. Het zal vierduizend passagiers kunnen vervoeren en zijn vaart zal drie-en-twintig knoopen •zijn. Er zijn bijzondere maatregelen voor de veilig heid genomen door het kwistig aanbrengen van wa terdichte schotten. Als voonzong tegen brand zijn de 6ialen tusschenecbotten bekleed, met onbrandbaar ma teriaal en is een reeks van automatische brandalarm- toestellen aangebracht. Dan zijn er toestellen voor het ontdekken van rook en het geheele stelsel ia gecentra liseerd op de navigatie-brug, waar voortdurend wacht wordt gehouden. De Majestic zal met olie gestookt worden en is van turbines, die vier schroeven in beweging brengen, voorzien. DE MOORDENAARS VAN EHZBERGER. De politie van Baden is er in geslaagd de namen van de moordenaars van Enzberger vaat to stellen. Het onderzoek in de zaak is hiermede natuurlijk een flink stuk gevorderd. De moordenaars zijn de koop man Heinrich Schuliz, die 20 Juli 1893 to SaaifeLd is geboren, en 'n student in de rechten, Heinrich Talles sen genaamd, die 27 November 1894 te Keulen-Lin- dentflial geboren is. Het tweetal heeft sinds einde April of begin Mei te Munchen in één huis gowoond. In hun woning is reeds een huiszoeking gehouden, waarbij hoogst bezwarende stukken in beslag zijn ge nomen. Het is reeds gebleken, dat de beide mannen dezelfden zijn, die tot aan den moord op Erzberger in het hotel Zum Hirschen te Oppenau hebben ge woond. Men weet, dat een der moordenaars een ver minkt oor had, dat is mat Schulz ook het geval. Uit het onderzoek is verder reeds gebleken, dat de twee in voortdurende verbinding hebben gestaan met een Berlijnsche familie. Tot den 6en Augustus heb ben zij bij deze familie gelogeerd. Na hun vertrek be gon een drukke briefwisseling tusschen het tweetal en de familie, die uit een vrouw en haar drie kin deren bestaat. Twee der kinderen zijn jonge meisjes, heit derde is studenit. De twee jonge meisjes en hun broeder zijn gisteren in hechtenis genomen. De moe der, een oude zieke vrouw, is voorloopig in vrijheid gelaten. De gearresteerden zijn reeds in verhoor ge nomen. Of zij medeplichtig zijn aan den aanslag op Erzberger is nog niet uitgemaakt. Wel hebben zij eenige interessante bijzonderheden over het gezochte tweetal medegedeeld. Schulz en Tillessen woonden reeds geruimen tijd te Munchen, Voor dat zij zich in do Beiersche hoofdstad hadden gevestigd, hadden zij deel uitgemaakt van de beruch te brigade van Ehrhardt. Zij hebben als soldaten de zer brigade aan den staatsgreep van Kapp deelge nomen. Nadat de brigade was ontbonden, hebbon zij weer bij do Berlijnsche familie vertoefd en vandaar zijn ze naar Munchen. vertrokken. Enkoio weken voor den moord verschenen zij weer to Berlijn. Zij bleven er itot Augustus èn vertrokken toen naar Zuid- Duitschland. In de laatste dagen van Augustus ont ving de Berlijnsche familie uit Munchen brieven van het tweetal. Een va nde beide jonge meisjes zou in don loop van Augustus naar GarmlschnPartonkir- chen gaan, om daar het tweetal to ontmoeten. Op het laatste oogenhlik ontving zij echter een telegram van Schulz en Tillesen, zeggend dat deze op den afge sproken dag niet te Garcnisoh-Partenkirchen kon den zijn en zij Beioren 31 Augustus zouden verlaten. Het ver oeden, dat de moordenaars van Erzbeiger eerst k#ar Beieren en daarna naar het buit onland zijn gov'Mcht, wordt hierdoor versterkt. In de wo ning van de Berlijnsche familie zijn tal van,fotogra fieën van de moordenaars, de correspondentie met de familie en,het hierbovenvermeldo telegram te ruggevonden. Uit de correspondentie blijkt, dat de moordenaars tot de radicale kringen van de rechter zijde belhooren. Bij de huiszoeking in de woning te Munchen, waar Schulz en Tillesen kamers hadden gehuurd, zijn brie ven en aanteekeningen gevonden, welke wijzen op een verstandhouding der twee verdachten met een bepaalde nationalistische groep. Op grond van deze compromitteerende stukken zijn gisteren een twintig personen in hechtenis genomen. De moesten hunner zijn na verhoor weer op vrije voeten gesteld doch en kelen, tegen wie de verdenking van medeplichtigheid het grootst is, worden vastgehouden. De politie neemt een volstrekt stilzwijgen in acht over de arrestatie en de redenen daarvan. EEN ZWEEDSCHE SCHOENER VERGAAN. Uit Kopenhagen wordt gemeld: De Zweedsche schoener „Nanna" is aan de westkust van Zweden, ter hoogte van Mölle* in een zwaren storm ver gaan. De bemanning, bestaande uit vijf personen, is omgekomen. De kapitein en twee man verdronken •met het zinkende schip. De beide andere leden der bemanning waren in een boot aan de schipbreuk ontkomen, doch stierven eenige uren later tengevolge van uitputting. STORM IN ZUID-AFRIKA* Ook Zuid-Afrika is door een hevigen storm geteis terd; het grootste deel van Natal en Oranje vrij staat en gedeelten van de Kaap en Transvaal hebben er van te lijden gehad. Pietermaritzburg was geheel van het noorden afgesneden, doordat de spoorwegen, de telegraaf en telefoon vernield waren. Door den hevigen sneeuwval, waarbij de sneeuw tot drie vier voet hoogte viel, hadden de treinen groote vertraging. ERNSTIGE KETEL-ONTPLOFFING TE DORT- MUND. Uit Dortmund, 14 September. In de ketelfabriek Hanseman heeft een ernstige ontploffing plaats ge had. De oorzaak is nog niet bekend. Twee arbeiders werden onmiddellijk gedood; drie overleden bij het transport naar het ziekenhuis. Voor het leven van een zesden arbeider wordt gevreesd. ZWARE BRAND TE MUNCHEN. Uit Munchen wordt gemeld, dat in de machinefa briek Fritz Neumeyer in den afgeloopen nacht brand is uitgebroken. Het groote fabrieksgebouw ter lengte van 120 Meter bij een breedte van 150 meter, brandde geheel uit. Groote voorraden en kostbare machines gingen verloren. De schade wordt op vier millioen mark geschat. Vierhonderd arbeiders zijn door de ramp broodeloos geworden. EEN FRANSCH VOORSTEL TOT HERZIENING VAN HET VERDRAG VAN VERSAILLES. De Londensche berichtgever van het Hdbld, seint: Ik verneem uit goede bron, maar deel het met alle voorbehoud mede, dat Doumer Vrijdag hier kwam ten einde de Britsche regeering over te halen tot toestemming van herziening' van zekere punten van het Verdrag van Versailles. De kanselier van de schatkist, I-Iorne, antwoordde, dat hiervan geen sprake kon zijn tenzij de andere geallieerden even eens den wensch tot zulk een herziening te kennen gaven. De Italiaansche ambassadeur deelde Zater dag mede, dat zijn regeering het voorstel niet in overweging wenscht te nemen. De kanselier van de Belgische ambassade ging Za terdag' naar Brussel eu fcuachi «w ji deeling dat België weigert Frankrijk te steunen Frankrijk zal wel hebben aangedrongen op een verscherping van het verdrag wat de ontruiming van het bezette gebied betreft. MET MUZIEK VERWELKOMD. Het gebeurt zeker niet dikwijls, dus schrijft de cor respondent der „Daily Chron." te New York, dat de directeur van een bank, die met een tekort van 160.000 gesprongen is, eerst vlucht en dan terug gekomen, door het publiek ingehaald wordt met gejuich en muziek. Tocli is dat dezer dagen gebeurd met den direc teur eener bank te Blair in den staat Nebraska. Toen hij daar terugkeerde stonden er honderd menschen gereed borg voor hem te blijven, opdat hij ongehinderd naar zijn gezin zou kunnen terugkeeren De oorzaak yan dit ontvangst was dat deze bank directeur in vele slechte jaren, toen de oogst door sprinkhanen was vernield, honderden boeren voor ondergang had bewaard door hen' uit de fondsen van de bank geld voor te schieten en de bank ging ten slotte, na een eervol bestaan van 59 jaren te gronde, omdat de groote datftig in do landprijzen volen be let had de voorgeschoten gelden terug te betalen. Alleen do aandeelhouders hadden hun geld verloren; uilen die hun geld gedeponeerd hadden, waren vol ledig uitbetaald geworden. De bankier had na zijn vlucht zeven maanden in winkels zijn brood verdiend met adressen schrijven e.d. Hij werd" nu tegen een borg van 400 vrijgela ten en zeide, dat hij met 350 opgespaard geld we der een nieuw leven zou beginnen. Urt winsl van Arte. De bekende loteiidehitant der heer A. van Twuij- ver alhier had een zeer gelukkige Zijper trekking. Uu de bus kwamen, voor de collectie van Ariede eerste prijs, een paard met kar en tuig, de tweede prijs, een paard, de 4e en 7e prijs, twee veulens en eenige schapen als lagere prijzen. Je moet maar bij vrouw Fortuna in een goed blaadje staan, dan is veel geluk heel gewoon. GESLAAGD. Onze vroegere plaatsgenoot, de hoer K. Roggeveen, thans te Haarlem, slaagde dezer dagen voor diploma machlnoschrljvon on stenografie. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Elisaibeth Anna, dochter van Frans Groo- tes en van Antje Kater. Predikbeurten. DONDERDAG, 15 Sept. EVANGELISATIE tè: Schagien, nam. 6 uur, Ds. Boekc. Bijbellezing. ZONDAG, 18 Sept. NED. HERV. GEMEENTE te: Behagen, voorm. 10 uur, Ds. van Dijk. Dirkslhorn, voorm. 10 uur, Ds. Damnté St. Maarten,, voorm. 10 uur, Ds. Tinholt. Hecnihuigo waard', voorm. half tien. Ds. Broekoma. Winkel, voorm. 10 uur, Ds. Nijenlhuis Ockhuijsen Oude Ndedorp, geen dienst. Veeruhulzon, voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Oudkarspel, nam. 7 uur, Ds. de Leeuw. Callantsoog, voorm. halfolf, Ds. Franco. Petton, geen dienst. Schagerbrug, geen dienst. Oudesluis, geen dienst. St. Maartensbrug, voorm. 10 uur, Ds. Onnekes. Bungenbrug, geen dienst. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. v. Loon. DOOPSGEZ. GEMEENTE to: Barsingerhorn, geen dienst. Hippoly.tushoef, voorm. halifelf, Ds. Kuipers, van do Deemster. Nioflwo Niedorp, geen dienst. Oudesluis, nam. 2 uur, Ds. J. Koster v. d. Heldor. (BniiTgevlotlbruisr. ivoorm. m m». tw fl&mkoma. wan Haarlem. EVANGELISATIE te: Behagen, voorm. 10 uur, Ds. Boeke. Bireeizand, voorm. 10 uur, de hoer Boon. Nam. 7 uur, de hoor Boon. GEREF. GEMEENTE te: Schagen, nam. halfvier, in „Bethel", Preefklezen. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Preeklezen. Nam. halfdrie, Preeklezen. SCHAGEN, 15 Sept. 10 Stieren f 150 a 350, 80 gelde/koeien, mag. f 300 a 550,. 70 idem, vette f450 a 675, 70 kalfkoeion f500 a 760, 34 nucht. kalveren f 18 a 28, 81 schapen, mag. f45 a 54, 186 idem, vette f 46 a 65, 148 lammeren f 20 a 32, 6 bokken en geiten f4 a 16, 38 varkens, mag. f45 a 65, 00 idem, votto, p. Kg., f 1,04 a 1,16, 250 biggen f 13 a 26, 90 konijnen f0,25 a 2, 311 kippen f 0.50 u 4, 100 eenden fO.CO o4. 79. Kg. boter f3 a 3,20, 7380 klpeieron fll a 13.50, 4/12 eendeieren f 12. 4 AMSTERDAM, 14 Sept. Ter veemarkt sijn aangevoerd: 228 vette kalveren le kw. f2,50, 2e kw. f 2,30, 3e kw. f2 per Kg. 63 nucht. kalveren f2032, per stuk. 746 vette varkens le kw. f 1,40, 2e kw. f 1,33, 3e kw. f155 per Kg. schoongew. LANGENDIJKER GROENTENVEIUNG, Br. op L. 14 Sept. Bloemkool, le soort f5.90 a 9,80, 2e soort f2,40 a 5.10, per 10 stuks. Roode kool f4.50 a 7,10, 2e soort f2,20 a 4,30, gele kool f6.80 a 9,90, 2e soort f2,80 a 5.90, witte kool f6.70 a 8,40, 2o soort f2,20, alles por 100 Kg. Wortelen f0 a 15.10, per 100 bos. Schook meesters f '10.50, blauwe f 6.70 a 8,20, bravo's f 6.30 a 6.80, drielingen f4,20 a 4.60, kleine f2,70 a 2,80, bieten f4.50 a 5.30, gele nep f9.30 a 9,80, drielingen f7,50 a 7j80, uien f10 a 10.30, slaboonen f30 a 55,10, alles p. 100 Kg. Aanvoer: 8000 st. bloemkool, 85000 Kg. roode kool, 27200 Kg. witte kool, 54700 Kg. gele kool, 3300 bos wortelen, 2500 Kg. uien, 1525 Kg. gele nep, 4300 Kg. aardappelen, 1350 Kg, bieten, 60 Kg. slaboonen. NOORDERMARKTBOND, Noordscharwoude. 14 Sept. Schotsche muizen f 8.40, spercieboonen f 60 a 64.90, kroten f 5.90, grove uien f 9 a 9,60, drie lingen f7,G0 a 7,90, nep f9,20 a 9,70, gele kool f7,90 a 11, roode kool f4.50 a 6.90, witte kool fG.70 a 7,40, al les per 100 Kg. Boswortelen f 13,10 a 15.50, per 100 bos. Bloemkool f 1020, 2e soort f 0.80, per 100 st. WARMENHUIZEN, 14 Sept. Roode kool f4.60 a 6.90, gele kool f6.50 a 6.70, wi*te kool f 6.20 a 6.90, uien f 9,30 a 9,70, nep f 9,30 a 9.60, driel. f7,30 a 7,80, peen f9,20 a 9.60, uitschot roode kool f 1,10 a 2,80,, blauwe aandapp. f:S,80 a 9.40, eigen heimers f 7,60. Aanvoer: 13775 Kg. roode kool, 3500 Kg. gele kool, 21900 Kg. witte kool, 3625 Kg. uien, 3825 Kg. nep, 4060 Kg. peen, 7325 Kg. aardappelen. WINKEL., 14 Sept. Appelen f4 a 12, peren f7 a 23, slaboonen f30 a 37, - snijboonen f 40 a 49, uien f 4 a 6, augurken f 10 a 45, alles per 100 pond. Komkommers f4 a 10, p. 100 st. Raad Mkarspel. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Woensdag 14 September 1921, 's namiddags 2 uur. Alle leden zijn aanwezig. De voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering, waarna de notulen van de laatste vergadering worden gelezen en onveranderd vast gesteld. De heer Bakker wenreht naar aanleiding van de notulen even op te merken, dat hem gebleken is dat de opmerking betreffende weinige uitkeering door een christelijk armbestuur misverstand gewekt heeft. Hij heeft daarmee niet bedoeld het gerefor meerd kerkbestuur, daar hem bekend is, dat daar met de beschikbare middelen een zeer goede rege ling is en 't veelal meer doet dan van hen verwacht zou kunnen worden. De uitdrukking is misschien wat onvoorzichtig geweest, waardoor bij bet gere-

Schager Courant | 1921 | | pagina 2