vóór 1 October VIERDE BLAD. Abonnementsgelden. Nederlandscti Uosl-lndië en de üonierentie te Washington. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Zaterdag 17 September 1921. 64ste Jaargang. No. 6891. Aan 'onze lezen bolton de gemeente Schagen doen het verzoek de abonnementsgelden over het derde kwartaal ten bedrage vb nl 1,80 over te maken por postwissel ol over la laten schrij ven óp onze postrekening No. 23380, De laatste manier van verellenlng raden wi] ten zeerste aan, daar het bedrag dan voor slechts (0.05 windt Overgeschreven; formulieren zijn aan alle postkantoren eon halven cent verkrijgbaar. Fel ^postwissel daarentegen zijn de kosten 10.10. Na genoemden datum wordt beschikt met (0.14 verbooging. Toezenden le dm voozdeellgl Voor alle abonnó'l, dis gewoon zijn het couranten- geld aan onze 'Agenten (de plaatselijke hnntoorhon- ders) te betalen, geld! dit verzoek niet. DB ADMINISTRATIE. In mijn artikel vian 14 Mei heb ik gesproken over (het belang dat Nederland met 't oog op Nederlandsch Oost-Indlë heeft bij een evenwicht in den Stillen Oceaan (Pacific). Ik wiest 14 Mei nog niet, dat Ik reeds op 16 Juli d.tt.v. zou kunnen schrijven ever de be langrijke stappen dioor President Harding gedaan om Engeland en Japan tot eene conferontiie te Washing ton uit te noodden, waarbij de quaesties der vüoot- beperking en den Stilden Oceaan besproken zouden worden. Ik wees er in Juli op, dat voor een welslagen der conferentie ©en dringende edsch was, dat ook nog kndere landen, vooral Ohina, uitgenoodigid zouden worden. Het groote belang dat Nederland' als Kolo niaal Wereldrijk bij een© udnoodiging bad, werd eveneens door mij naar voren gebracht. Welnu, China en Nederland, worden uitgenoodigd de conferentie in Washington bij te wonen, en wel lide zittingen, waaitbij het zal gaa/n over zaken, 'welke het belang dezer landen raken. Men heeft vooral in Engelland ingezien, dat do verte ogen der Chlneescho ïtegeering, om in Washington mede te spreken, op een zeer gezonden basis stonden. JSr is maar éen middel om vrede in het Oosten te houden, dat is door China te helpen in haar pogin gen, om een goed georganiseerd wereldrijk te wor- &en, en door Japan zooveel mogelijk te verhinde ren een veroverings- en annexatiepolitiek door te voe- ron. Do Qhineezon zijn de vredelievende, do Japan ners de milillairistische bewoners van het Verre Oos ten, Japan kan echter, indien AmeTika, en Enge,land nu in Washington 'dadelijk bedenken, dat zachte heelmeesters stinkende wonden maken, daar gezet worden waar het behoort, omdat Japan 'tenslotte geen geld heeft om de bewapening te land en ter zee op het voor eene imperialistische politiek noodigo zeer hooge peil to houden. In die geldquaostie zdt de draaischi'oef waarmode John "Buil en Uncle 'Som, in het bellang van den wereld/vrede, kunnen werken. X>0 arrogante Japanners «uilen izteh verzet-ten, maar nu in, 1921 hebben John Buil en Uncle Sara nog do overmacht van het geld en de overmacht van leger en vloot Vooral nu, waar zoowel Rusland als Duitsch land buiten .beschouwing kunnen blijven en Mariuu- ne zeker niet buiten hare vrienden om met don Aizaaat zal gaan coquetteeren Het oogenblik om met Japan een ernstig woordje te sproken, is daarom he den zoo uiterst gunstig. Het is tenmlnsto wel niet. aan te nemen, dat de Nederlandsche financiers Japan met geld zouden steunen, dat zou eenvoudig misdadig wezen. Want ian 'zouden wij onzen eendgen gevaarlijk buurman in het Verre Oostefi steunen om ons zelif te vermoor den. Miaar do Noderiamdsohe Regeeri-ng zou 'dan ook wel ingrijpen, want onzo Regeering weet natuurlijk evengoed als iik dat weet ofschoon er, zoover ik weet, nimmer in de Nederlandsche of Nederl. Indi sche Pers over geschreven is dat Japan zich in 19116 bloot gegeven hoeft, wat betreft hare annexa tieplannen ten opzichte van onze Oost-Jind-Ischo lan den. Do izaak was deze. Engeland wilde in 1916 graag daadiworkeiijken steun hebben van Japan. Japan had in don oorlog vrijwel niets anders gedaan dan een paar vette Duitsche kluiven in China en in den Stil ten Oceaan van Dultschlaiwi afpakken en verder in China heel erg intrigeeren en optreden, omdat de E<n- g-elscihe en Amerikaansc-he concurrenten de handen in Europa en Klein-Aziö vol hadden. En-geland wil de in Mesopotamiö en Palestina en desnoods ook el ders, Japansche troepen tzien komen, om tegen Tur ken en Duitschers te helpen. Japan verklaarde zich bereid om troepen te sturen, mits Engeland de vol dode condities .wilde aanvaarden: ile. afstaan van Britsch Noord-Boraeo aan Japan; 2e. onzijdig blijven bij een eventueel conflict tus schen Japan en Nederland -over de Nederl. Oost- Indische bezittingen. Engeland .heeft, die condities ndet aanvaard. Het zou natuurlijk bef eekend hebben 'dat al heel spoedig de Vtaleische Gefedereerde Staten met Singapore en - enang en daarna Britsch Voor- en Achter-Indië zou ten volgen om maar niet te spreken van Siam en ranaoh Cochinchina en de Amerik-aansche Philip- njnen. Het voor Japan noodige conflict met Neder- a°d zou gauw gemaakt zijn, b.v. door een eisch om ;en haven als Macassair of zoo, aan Japan af te staan 'ioi2op van e?n oorlog, met Japan zou natuurlijk 41! wij alleen gestaan zonden he-bben, .iet twijfelachtig geweest zijn. Maar Engeland heeft och Britsch Noord-Boraeo, willen afstaan, noch wdl- 3ii toestemmen, kalm toe te zien boe Japan onze ilanden, Java, Sumatra, Celebes, Boraeo enss., im- ®e* Wij kunnen niet dankbaar genoeig zijn, voor it besluit, dat we -onder meer te danken hebben aan Je betrekkelijke nabijheid van Australië en Nieuw- eeland, niet onze Oost. De regeeringen van deze uid,en ik weet dat uit den besten bron zijn ood-sbenauwd voor de expansie van Japan. -Bij de conferentie te Washington zal Groot-Brl- mnaë ais wereldrijk spreken. Minister Eloyd George soft laatst gesproken van de associatie van landen, elke men het Britsche wereldrijk pleegt te noemen. Welnu, in die associatie -zitten landen als Austra- 1, Nieuw-Zeeland en Canada, die zeker China zul- n steunen, tegen Japan, hetgeen van grooten in- oed zal zijn ^>ij de beraadslagingen. Reeds zullen Chineesche vertegenwoordigers ter mferentie te Washington binnenkort daarheen ver- ejtken. Dr. Sen gaat vooruit, de heer Wellington u» de gezant bij het hof van St. James zal later olgen. Dr. Sen en degenen die met hem meegaan, zullen aker niet vooj; niets gorgen jjuim een maand van vo<vrbereidh\£ fcv **0 Laten wij Nederlanders toch vooral bedenken, wat er voor oi«s op het snel s'.aat,. bedenken wat Japan in 1918 als oiuiitle 'rteld* voor zenden van troepen, laten wij bedenken, dat wij belang hebben bij een zich r-istig eo gestadig ontwikkelend China, eon land met eene "arbeidzame, vredelievende be volking en dat wij eigenlijk in Europa zoowel als in Indiö een groot gemeen belang hebben bij het wel en wee van die associatie van landen, welke men het Britsche Wereldrijk pleegt te noemen. Maar dat Wereldrijk hoeft ook' belang bij ons wel en wee. Het bezoek van een Britsche Vloot aan onze groote handelshaven is natuurlijk niet zonder beteekenis. Er zijn in Engeland personen, die een huwelijk tusschen onze prinses Juliana en Prins Henry, den jongsten zoon van Koning George, later gaarne zou den zien. Ik heb bet vroeger wel al eens gezegd: Nederland is door zijne Overzeesche bezittingen een wereldrijk. Daarom wordt het ook naar Washington uitgenoo- digd. Laten wij daar nu vooral een vertegenwoordiger ter conferentie hebben, die het wereldrijk Nederland kan vertegenwoordigen, doordat hij de overzeesche bezittingen kent. Het gaat daar in Washington om onze positie in het Verre Oosten, daar kan slechts iemand Qver meepraten die in het Oosten vertoefd en de verschil lende moeilijkheden tör plaatse gezien en bestu deerd heeft. Zoover ik weet, is onze nieuwe gezant te Washing ton nooit in het Verre Oosten geweest. Laten wij hopen dat onze regeoring tijdig be denken zal, dat in Washington de toekomst van Nederland als wereldrijk op het spel staat. Graaf van Limburg Stirum, die zoowel als gezant te Peking en als gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië het Verre Oosten heeft leeren kennen zooals geen ander Nederlander, zou de aangewezen ma nzijn om het wereldrijk Nederland bij de, con ferentie te Washington te vertegenwoordigen. Tegenover iemand met een dergelijke ervaring, zou onze nie"uwe gezant zich niet gepasseerd behoe ven te achten, terwijl het feit dat Nederland, don oud-gouverneur-generaal van Nedeidondsch Oost-In- dië, den oud-gezant van Hare Majesteit te Peking de behartiging der algemeene Nederlandsche belangen te Washington toevertrouwde, dadelijk bij de an dere mogendheden den indruk zou vestigen, dat het Nederland ernst is bij de conferentie te Washing ton en dat de Nederlandsche regeering zich wel be wust is, dat bij die conferentie 70 millioen en niet 7 millioen onderdanen van Hare Majesteit de Ko ningin der Nederlanden vertegenwoordigd worden. Het wordt meer dan tijd, dat wij ons bewust zijn dat ons vaderland een wereldrijk is zoo groot als de helft van1 geheel EuropaJ en met zeventig millioen in woners. De positie van wereldrijk bezitten wij, laten wij zorgen dat wij, door ons daarvan zelf bewust to ton nen, die plaats waard zijn. In Washington komt nu de gelegenheid om het ge vaar, dat ons in 1916 bedreigd heeft, voor goed af te wenden. In Washington kan door onze vertegenwoordigers ter conferentie meer bereikt worden dan wij ooit door bewapening met ontzaglijke, niet te betalen op offeringen, zouden kunnen bereiken. Wij zouden geen vloot en leger in Nederlandsch- Indlë kunnen plaatsen tegenover een militairen staat als hot huidige Japan. Doch in Washington zal de gelegenheid wezen de toekomst van het Wereldrijk Nederland, in zijn hui- digen vorm, te verzekeren. DE WERKLOOSHEID IN HET BOOMKWEE. KERSBEDRIJF. Te Boskoop zijm in het boomkweekersbadrijf van wege de malaise reeds een groot gedeelte der arbei ders werkloos, welke werkloosheid hoogst waarschijn lijk van zeer longen duur zal zijn. Do betrokken land en titinarbeiderslboTDd'en trachten voor de werkloozen werkverschaffing te verkrijgen, terwijl zij- aan do re- gooring hebben verzocht een steunregeling in te voe ren. DOODGEVISOHT. Zóó lang en zóó onoordeelkundig is er ln do laat ste tijden op de groote rivieren naar zalm gewischt, dat er thans geen enkele' meer gevangen wordt. Do talrijke vdsschers hebben dan- ook hun bedrijf moeten staken en vreezen voor de toekomst het engste. DE WERKLOOSHEID OP HET PLATTELAND. :De commissie uit do moderne vakbeweging inzake d'o werkloosheidsbestrijding in de pro-vincio Gronin gen hiad detze week een bespreking mot den direc teur van den Weakloosheidsdionst en Werkloosheids verzekering, over te nemen maatregelen. "Tevens kwam de werklooshoid in de provincie Drente ter sprake, De commissie drong aan op hot nemen van irngrijiponid-e maatregelen, do krachtige bevordering van do Uivoering vian groote werken, op de benoe ming oener commissie voor onderzoek naar de moge lijkheid van blijvende verplaatsing der arbeiders, als mede op overleg met de arbeidersorganisaties 'over de vaststelling van de loonen, gegeven in werkver schaffing. Medegedeeld word, dat meerdere belang rijke wonken in do provincie Groningen on Drente (aanlog van wegen en kanalen) thans 'zoover zijn voorbereid, dat er zeer binnenkort aan kan worden begonnen. Ook werden mededeelJmgon gedaan over een mo gelijke migratie van jonge iandibouwiwerkkrachten voor Canada en de 'Vereenigdo Staten. DE KERKGLAZEN TE BIERVLIET. Men schrijft aan het Hdbld.: Hare Majesteit brengt een bezoek aan Zeeuwsch Vlaanderen, o.a. aan Biervliet, om daar te bezich tigen de geschilderde glasramen in de Ned. Herv. Kerk. Bekend is, dat deze voorstellen Willem Beu kei sz., dié hier in 1347 overleed en den naam draagt van uitgevonden te hebben het haringkaken; ver keerdelijk staat op de glazen 1397. Treedt men de hoofddeur der kerk binnen, dan ziet men aan de rechterzijde een geschilderd glasraam. De schilderij stelt voor een visscher, de afbeelding van den be roemden Vlaming. Met, een kap op het hoofd, welke over de schouders neerhangt en die bedekt, een blauw wambuis of baaitje, zooals de schippers nu nog wel dragen, met halve wijde mouwen, waaron der de hemdsboorden zichtbaar. Een korte broek bedekt zijn beenen, zijn voeten steken in klom pen zonder hakken. Hij zit op een omge keerde mand, vóór hem nog een andere mand, achter hem een vischtuig en een vaatje, waarin ha ringen zichtbaar zijn. In zijn linkerhand houdt hij een haring, terwijl hij in der rechter een kaakmesje houdt, dat zoowel zijn naam als zijn geboorteplaats onsterfelijk moest maken. Een visschersfuik in de nabijheid van eenige vaartuigen in de verte voltooien het tafereel, dat tot randschrift heeft: „Willem Beu- kels, sterf in 1397'*. Historische waarde schijnt niet aan deze glazen toegekend te mogen worden, althans niet in dien zin, dat ze dateeren uit de dagen van Willem Beukelsz, of betrekkelijk kort na zijn overlijden. Ze zouden haar oorsprong verschuldigd zijn aan de verbeelding van den niet algemeen bekenden schilder Cornelis van Barlaar, die, tusschen 1658 en 1662, dit werk voor den magistraat van Biervliet vervaardigde. De Staten van Zeeland vereerden de toen gebouwde kerk, gelijk gebruikelijk was in die dagen, met een glas, waarin het wapen der provincie, en do prins van Oranje voegde daarbij de afbeelding van Bel- lona. Om verwaarloozing tegon te gaan werden de glazen in 1876 op kosten van Rijk, Provincie en Ge meente ieder voor een derde der kosten gerestau reerd. In een acte van September 1308 werd aongeteekond gevonden, dat Elisabeth Boekels, moedes van Willem en va*s dtens yw.sftir 499 f.9 mvt V] schonk voor d« door haar gestichte kapel. In 1312 werd door Willem en zijn genoemde zuster ze kere Johan van Kerkhoven aangesteld als kapelaan der kapel door wijlen hun moeder gevestigd terwijl in hetzelfde Jaar Willem Beukels, nu lid dor Stads- regeering, en zijn zuster, afstand doen van het recht van collatie. In het provinciaal archief is in later jaren ge vonden een akte van 6 Februari 1433, waarbij Pieter Beuckel, Willomsz. aan de Mariakcrk schenkt een zilver vergulde beker om misse te doen, onder voor waarde van hot houden van het jaargetijde van zijn vader. De archivaris Van Visvliet maakte uit, dat het gemelde sterfjaar 1397 moet zijn 1347. Het behoeft werkelijk niet te verwonderen, dat Hare Majesteit eon bezoek brengt aan de kerk en zij volgt daarmede het voorbeeld van Karei V, die met zijn beide zusters, de koningin-weduwe Eleonora van Frankrijk en Maria van Hongarije op 30 Augus tus 1556 het graf van Beukels bezocht, en onze laat ste stadhouder op 31 Juli 1785 de schilderij bezichtig de, wat in later dagen, 24 Mei'1862, eveneens ge schiedde door Z. M. Willem III. De „Groote visseherij" werd door de uitvinding van Beukelsz 'n rijke bron van bestaan en aan die vis seherij dankt ons land zijn toenmalige welvaart, maar ook zijn roem en grootheid, want op de haring vloot werden de durvende kloeke zeelieden gevormd, die do eer van onze vlag handhaafden op koopvaar- dij- en oorlogsvloot. ANNA PAULOWNA. -Do aanleg van huuriinstaïiatiefl voor de electdfi- catie onzer gemeente is gegund) aan de firma A. Dek ker en Paleari in samenwerking met de firma K. Jonker en Schuurman. ANNA PAULOWNA, Bij .de verloting der Schagerbrugger Tentoonstel ling viel de hoogste prijs, een 'paard met tudg^ ten dieel aan den heer N. Vroone Jr„ alhier. ST. MAARTENSVLOTBRUO. In eene gehouden vergadering van eenige belang stellenden werd 'besloten des .Maandags van kermis een kinderfeest te houden, en Dinsdags een harddra verij, Een lijst, -voor dat idool zal bij de ingezetenen circule-eren. Hoe ruimer nu die bijdrage, hoe beter de feesten Gullen slagen. JULIAN ADORP. Met de harddraverij op Vrijdag 18 'Sept. zullen 16 paarden daaraan deelnemen. Daar er nog inooit zoo veel idrav-ers zijn opgege-ven, staat het maar een druk ke en tevens wel gezellige harddraverij, daar onze Harmonie hare medewerking heeft toegezldi. LANGENDIJK. Alfhier heerscht weer heel wal werkloosheid. Doof de slechte toestanden in het tuinbouwbedrijf krijgt het losse volk gedaan. Verschillende bouvew 'had den bovendien geen vaste lanbeidors gehuurd, zoodat er veel meer losse werklieden waren dan gewoon lijk. ZUIDSCHARWOUDE. In geen jaren is Ihet voorgekomen dat ln de fa briek van de firma Kramer geen boonen werden in gemaakt. Diit jaar is dit echter niet geschied. 'Voor tal van menschen is dit een tegenvaller, daar met het afhalen en insteken van boonen een aardig, centje werd verdiend. Vooral vóór d-e kermis was dit voor vel-e moeders een middel tom de kleinen in nieuwe te steken. Nu zal dit er wel eens moeten bij inschieten BOERENLEENBANK EN HANDELSREGISTER. Indertijd deelden we mee, dat het bestuur van. het Handelsregister (in het district Alkmaar sommige Boerenleenbanken 'had aangeslagen naar een kapi taal, waaronder ook de spaargelden waren begrepen. De Centrale Bank te (Utrecht behandelde deze .zaak voor bedoelde en ook ander Boerenleenbanken in hooger beroep, waartoe de gelegenheid 14 (dagen was opengesteld. De Raiffelsenbodc, orgaan van 1 de UtrechtiSche Centrale Bank, meldt, thans, dat reeds succes is te boeken, daar de Boerenleenbank 'te 'De Wdlp van den Minister ven Landbouw, Handel en Nijverheid bericht ontving, dat zij voor een kapitaal van niet meer dan f'10000 behoort te worden aange slagen. ZUIDSCHARWOUDE. De toekomen voor de a.s. kermis zijn er. Een vier tal koekkramen zijn gearriveerd, de .zweef neemt zijn vroegere^ plaats weor in, de bioscoop is weer op het bekende terrëin-Do -Boer aanwezig, «chiettent en koekkramen wachten de liefhebbers, De WilsonB ko men in hotel-Kram er met het successtuk „Verkocht on (Betaald", en na acht uur mag geen borrelt je meer word-on gedronken, 't Wordt dus meteen een zedige kermis. V EENHUIZEN. Heden had de aanbesteding plaats van hot kroo zon, enz. van do polderslooten alhier. Het werk werd aangenomen door do heeren P. Pauw en K. Bart, voor f108, dti. ongeivoer f30 minder 'dan het vorige Jaar. DIRKSHORN. De aanbouw van do O.L. school te Dlrkèhorn Is ge gund aan d<e héeren Dam, on Visser te Diiikshorn. DIRKSHORN. Bij gunstig weer zal het muziekkorps „Onder Ons" alihièr, Zondag 18 Sept. nam. 2—4 een concert 'gaven. WI ERIN OEN. -Mej. Tr. Zomerdijk, thans alhier, voorhoen ver pleegster in het Stadsziekenhuis te Alkmaar, en het Academisch Ziekenhuis te Uitrecht, is door het bo st/uur van ons „Witte Kruis", benoemd tot tiJd-Avijk- iverplleegster. Mei. Zomerdijk heeft die benoeming aangenomen en is reeds 'in functie getreden. DOOR HONGERLIJDEND 'RU8LAND. 'Een „bevoegde opmerker" die ln d-e „Times" zijn indrukken weergeeft, van een tocht door Rusland, waaraan wij reeds het een en ander meedeelden, schrijft thans een tweede artikel, waarin hij gesprek ken weergeeft, die hij heeft gevoerd op do kade te Sa- mara, of aan boord van een passagiersschip, waar mee hij een tocht op den Wolga heeft gemaak. -De schrijver heeft op een vraag aan een boer op de kade te Samara, of het waar was, dat de dorpen leeg- loopen en de boeren naar de steden en rivieren de wijk nemen, in do hoop voedsel te vinden ten ant woord gekregen, dat dit meer het geval was in de lente, en bet begin van den .zomer, toen de hongers nood voor den eersten keer acuut werd.. Toen trokken duizenden weg; doch velen waren gebleven in weer wil van de tropische weersgesteldheid, die rudne voor den oogst beteekende, omdat zij nog altijd de hoop koesterden, dat een of andere verandering ten goede zou intreden. Thans hadden zij een schralen oogst van hun vernielde velden ingehaald dikwijls een tiende van het koren dat zij hadden uitgezaaid en dit had, voor het oogenhlik, d-e vlucht tegengehou den Doch in 't dorp van deen-geen, met wien de schrij ver het gesprek voerde, werden alle huizen gesloten daar de families er een voor een wegtrokken. Hi( aelf had zijn huis verkocht voor voedsel in het be gin van den zomer. „Ik heb mijn huis opgegeten", zoo d-rukt,e hij zich- uit. De schrijver vroeg of de boeren thans hun huizen en paarden verkochten aan de rijken in de dorpeD aan de woekeraars. „Wie koopt er thans?" kreeg hij ten antwoord. De woekeraars zijn thans zeiven bede-| laara. Wie verkoopt er een huis wanneer er geen voedsel te krijgen is? En wie wil er een paard heb ben om het te eten te geven?" Elders vernam de schrijver, dat als de uitgeweke nen uit de dorpen hun laaste paard verkocht hebben, zij door vee-speculanten dan vaak uitgenoodigd wor den ook hun schamele kleedingstuken, die zij nog bezitten, te verkoopen. Niet alleen op de boeren, doch ook op de stadsbevolking wordt drang uitgeoefend om haar kleeren te verkoopen. Deze kleeren worden door de speculanten, dan naar het Oosten van Rus land getransporteerd-, waar graan in groote voorra den aanwezig is, doch fahrieksgoederen uitermate schaarsch zijn. Daar ruilen zij de kleedingstu-kken in tegen koren, dat zij naar de din-. Meten Cl «Kso rif ;VK-O* aan twee kanten jijden. Aldue ve^am de rijver, werd Siberië het voriya Jaar wekleed ten koste van do hongerende gebieden van den Wolga, teradjl dü Jaar het de beurt van Ta?jkont is om te profiteeren. De- speculanten knopen ook diamanten 0Pi on de voorraden on aandeden, welke hun oorspronkelijke eigenaars hog vasthouden, ln do hoftp dat zij nog oens van waarde zullen worden, en karpetten, bont werken, ln het kort alle antdkolon, die een intrinsieke waarde bezitten. Ter illustratie van het verhaal aan den man van die „Times" over het veriaton van de 'dorpon door ha-ar bewoners moge hieronder een beschrijving vol gen van een correspondent van do .^Manchester Guairdian" van den toestand ln den omtrek van het halflvorlaten dorp Semeniko, een verzameling .van 200 bouten huizen op een twintig mijl af stands van Samara: JDe uitwijkende families zdtten in "hum karren bo ven op hun beddegoed. Do paarden '-zijn alle ver schrikkelijk vermagerd en 'dikwijls zoo zwak, dat zij sterven nog voordat zij ver geloopen hebben. Ik ben op verscheidene geraamten van paarden op mijn weg hier gestuit. Eën familie een oude man, zijn vrouw en .zos kinderen stonden er hulpeloos en apathisch rondom het paard, dat een paar minuten tevoren dood- was ineengezakt. Als een paard sterft, wordt het opengesneden en het vieesch opgegeten of ver- kodht. De familie zet de reds te voet voort, 'met ach terlating van den wagen en -het grootste deel' der huishoudelijke goederen. „Bijna 'de helft der hui-zen i-n Semeniko is ver laten. Ik heb een familie van acht personen bezocht, die mij lieten zien al wat zij nog te eten had, een paar verschrorafpeüde tomaten en wat brood, dat van gras, meloenschdT en zoirnebloemizaden was gemaakt en walgelijk is voor ieder die niet van honger sterft. Zij had juist haar wagen met. wat beddegoed en meu bels geladen, die zij in Samara ging te gelde ma ken. Zij zou dan in staat zijn om voldoende voedsel te koopen om zich n/og voor een week of veertien da gen in het leven te houden." (Ddt is volgens den correspondent d-e geschiedenis »van tallooze families in het geheele hongersnoodiUJ- /dend gebied, waar de leiveinsmiddolon uitgeput ra- kon en de menschen hun huizen verlaten, in de hoop elders voedsel te vinden. Zij -trekken in het algemeen naar d-e groote stad, wanneer er één in de buurt is, «doch weten dikwijls niet waarheen zich te wenden •en loopen dan maar raak tot zij er bij neervallen van uitputting en sterven. Velen dengenen, die geen paard •on wagen bezitten, wachten den dood gelaten in hun huizon af. „Wanneer er nitt zeer spoedig hulp op daagt, zal er te Semeniko geen levende ziel over blijven". „De dorpelingen", gaat de schrijver voort, „hebben alle hoop laten varen. Het vooruitzicht van „Arneri- kaanacho hulp", maakt geen indruk op hen. De hon gersnood diuurt 'daarvoor al te lang, daarvoor zijn reeids te veel onvervulde beloften gedaan". EEN DUURTESTAKINO IN FRANKRIJK. In de weefnijverheid van Noord-Frankrijk is, zoo als reeds gemeld, een staking uitgebroken, die nogal aankomt. Thans leidt de Fransche minister van Ar beid Daniël Vincent te Parijs besprekingen tusschen de vertegenwoordigers van patroons en arbeiders en poogt deze tot elkaar te brengen. Voorloopig is daar echter nog geen sprake van, werkgevers noch werknemers willen toegeven. Het salaris-vraagstuk is tamelijk ingewikkeld. In het algemeen stelde een commissie, saamgesteld uit gedelegeerden van patroons en arbeiders, op gezette tijden overeenkomstig den coëfficiënt van de levens duurte het loon vast. Daarbij ging ze uit van de prij zen in 1914 voor verschillende artikelen gevraagd. In Maart 1920 kwamen de werklieden tegen deze wijze van doen op; ze zou niet billijk zijn, daar de toestand der textielarbeiders vóór den oorlog aller ellendigst was en al lang grondige verbetering be hoefde. Door de salarissen van 1914 eenvoudig met dien coëfficiënt te vermenigvuldigen, zou men dien toestand dus bestendigen of liever: nog verergeren. De oorlog toch had verscheiden hunner kamera den aan nieuwe behoeften gewend zooals vieesch eten en wijn drinken. Zelfs als zouden ze willen, zouden zij hun oude gewoonten niet kunnen hervat ten. Vroeger voedden ze zich bijvoorbeeld grooten- deels met gestremde melk. Deze kost nu is tegen woordig ongeveer onvindbaar. De mannen moesten hot dus wel mot duurder voedsel doen. De industrieolen stribbelden tegen. Er dreigdo sta king, door de scheidsrechtelijke uitspraak van den t.oenmaligen min ster van arbeid werd ze voorkomen. De heer Jourdain stelde de werklieden in het gelijk: het uurloon werd mot 15 centiem verhoogd. De pa troons logden zich daarbij neer, het waren toen de vette maanden. Daarop zijn de magere gevolgd, thans trachten ze die 15 centiem weer weg te krijgen. Of z.e ook voorstelden, dit te storten in de kas voor den kinderbijslag of ze op to nemen in do vermindering met 20 centiem per uur, op grond waarvan do sta king nu uitgebroken is, het personeel wil er niet van weten. Die kinderbijslag bedraagt in zijn geheel onge veer zeven procent van het totaal der loonen. Do arbeiders beuren namelijk twee frank voor elk kind, 5 voor twee, 8 voor drie en 12 voor vier kindoren. Ze beschouwen die verhooging van Jourdain niet als duurtebijslag, maar als voor goed toegestaan. Sinds het intreden van de crisis hebben zo al ver scheiden malen in loonsverlaging toegestemd. Thans meunen ze, dat het genoeg is. Daartegenover voeren do patroons de salarisvor- hoogingen van de afgeloopen jaren aan. Op het ocgenblik heeft de staking hun personeel al voor 20 millioen doen verliezen. Inderdaad werd al voor een heel bedrag aan de plaatselijke -spaarbanken ont trokken. Bovendien was vóór de staking de helft der arbeiders reeds werkloos, de fabrieken werkten maar 25 uur in de week.^Als de loonen met 20 pro cent dalen, zullen ze nog 25 tot 30 procent meer ver dienen dan hun kameraden in de andere Fransche weefcentra. De minst begunstigden in het noorden genieten een loon, hooger dan de stijging van het levenspeil, die door den coëfficiënt 3.36 wordt uitge drukt. HOE OUD IS DEI AARDE? In een bijeenkomst van de British A-ssociation te Bdidburgih, werdi de-zer dagen die vraag besproken, „Hoe oud. is ide aarde?" Professor Gregory berekend© dien ouderdom van de aarde na-ar heit zoutgehalte v.an d-e zee. Als men aanneemt, dat die eens zoet water bevatte, hoeveel tijd is er dan noodig geweest, om haar haar tegen woordig zou/tgelhalite te gewen? heeft men gevraagd. Men was eerst tot een uitkomst gekomen van 70 tot 150 millioen jaren. Maar latere onderzoekingen heb ben aangetoond, dat die getallen met 10 of 12 ver menigvuldigd moeten worden. Lord Rayleiglh, grondt zijn berekening op radio activiteit en komt tot de schatting, dat een veelvoud van 1,000.000.000 jaren noodig is geweest, om de aard korst voor levende wezens bewoonbaaar te maken. Hij denikit, dat 111,000.000.000 jaar te veel- is, maar er k-an. 8.000.000.000 jaar voor nooddg zijn geweest. EEN ELECTRISCHE STROOM VAN EEN MILLI OEN VOLT? De „Times" verneemt uit New York: De „New York Times" meldt, dat de ingenieurs van de General Electric Cy. te Pittsfield in Massa^- chusetts er in zijn geslaagd, een electrischen stroom van één millioen volt te transmitteeren. Door dit re sultaat van dertig jaar lange proefnemingen wordt het mogelijk geacht, electrische kracht over een af stand van 1000 mijl over te brengen. De ingenieur, met de proeven belast, gaf to ken nen, dat het overbrengen van dezen stroom van een millioen volt zeer goed mogelijk is op economische wijze en zonder noemenswaardige krachtverspilling, doch de geleiding zou zeer hoog boven den grond moeten zijn, daar personen die binnen vijftien volt afstand van den draad, zouden komen, groot ge vaar gouden loopen,

Schager Courant | 1921 | | pagina 11