15 cent per kwartaal. üe aanslaande werkeloosheid. Tweede Kamer Predikbeurten. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Alleen de Schager Courant VERLAAGT vanaf 1 October haar abonnementsprijs met Nlaawe Ahflwré'sjot I Oclober gratis. WIEaiHOSK. De loteling P. C. Lont is tegen 4 October a.s. opge roepen zich bij de infanterie te Amsterdam te laten indeelen. VLIERINGEN. Voor de bewaking van 'den ex-Kroonrpins te Oos- terland (pastorie) ia alhier tijdelijk gedetacheerd de rijksveldwachter Wïtvüdet wan Uitgeest, en van zijn detachemem ontheven de rijksveldwachter Emmer van Alkmaar. KüLRORN. (De kermis is weer gevierd, echter niet heeï druk, wat de vermakelijkheden betreft, was ook weinig, aanwezig. 2 zweefcaroussels, 1 is «er Dinsdag al afge broken wegens te gering bezoek, de andere en de luchtschommels, deze maakten nogal zaken. Maandag gaf het revuegeizeischap van Wielingen in de zaal van Rempt de revue, getiteld ,/t Komt Terecht". De zaal was eivol en er is volop genoten, het was in een woord prachtig. De tooneelclub „Oefening Baart Kunst" gaf een uitvoering bij Jonker. Opgevoerd werden de tooneel- stukken „De Drie Hoeden" en „Hara Luitenant". Ook hier hebben de aanwezigen volop genoten. KOLHORN. Woensdag jl. wend bij den heer Rempt een biljart* wedstrijd, welke door vele aanwezigen onder veel belangstelling werd bijgewoond. Prijswdnners waren in volgorde: Jc. Kistemaker Jr., Koihorn, G. Blaau- boer, Koihorn, C. Broks, Kolhora, S. Liefhebber, Koi horn, en B. Wit te Lutjewinkel. VERKIEZING HOUi DIN GELAND HOOGHEEM RAADSCHAP NOORDHOLLANDS NOORDERKWAR TIER. Hoe zit dat eigenlijk met deze verkiezing? vraagt iemand ons. Welnu, tusschen de verschillende politieke par tijen: Roomsch-Katholieken, Anti-Revolutionnairen, Christelijk-Historischen, Vrijheidsbond, Vrijz.-Demo- craten en SouflDemocraten is, na eenige vergaderin gen, een accoord gemaakt. Men wilde algemeen dat buiten deze verkiezing zoo mogelijk de politieke strijd moest blijven en men voelde dat een overeen komst hier de aangewezen weg was om in dit niet- politiek college te krijgen mannen van het vak. Welnu, men heeft er dit op gevonden: De 12 ze tels voor Hoofdingeland en 12 zetels voor plaatsver vangend Hoofdingeland, zullen worden verdeeld al dus: links 7, rechts 5. En deze zeven linksche en 5 rechtsche zijn weer onderverdeeld voor elke partij haar portie. Rechts is het: Katholieken 3 en voor de plaatsvervangers 2; Christelijk-Historischen 1—1; Anti-Revolutionnai- ren 1—1. Links: Vrijz.Democraten 3—3; Vrijheids hond 3—3; Soc.-Democraten 1—1. De candidaten worden in elke politieke partij apart nog aangewezen en met deze saamgestelde lijst gaat men algemeen tezamen de verkiezing in. Men verwacht en dit is dan ook de opzet, dat er geen stemming noodig zal zijn en dat men algemeen met deze candiduatstolling der verschillende par tijen zal accoord gaan, MOORDAANSLAG ZIJPE. De toestand van Elisabeth Blaauboer blijft nog steeds precies dezelfde, het gaat niet direct achter uit. Ai ie nachten wordt er nog bij haar gewaakt. De patiënte gebruikt nog niets, alleen wat drinken. DE STEENKOOLDISTRIBUTIE. De crisis-enquete-commissie heeft, zoo meldt de Telegr., een verslag uitgebracht over de gestie van het centraal verrekenkantoor voor brandstoffen. Daaruit blijkt, dat de schadepost f33.430.000 bedraagt. Het ongunstige eindresultaat is voor verreweg hot belangrijkste gedeelte gevolg van verliezen op voor raden, wegens prijsdaling geleden. Niet goedkeuren kan de commissie, dat een minder juist en niet zeer duidelijk telegram door de Rijks- kolendistributle aan den heer Andrea werd gezonden waarin deze, zonder dat hem hiervoor blaam kon treffen, aanleiding hooft gevonden nog tot verdere aankoopen, gedoeltelijk op latere levering, te be sluiten. Deze aankoopen konden, nadat einde 1920 een groote prijsdaling voor kolen en vrachten was ingetreden, slechts ten koste van belangrijke schade voor den Staat worden geannuleerd. De commissie betreurt het in hooge mate, dat bij do onderhandelingen betreffende de annuleering van contracten, welke na hot intreden vAn de daling van de kolenprijzen in het najaar van 1920 nog loo- pende waren. Nederlandsche maatschappijen, wier directeuren Juist door hun positie als adviseurs der Rijkskolendistributie hot best ingelicht waren om trent do situatie dor ltolenvoorziening en het groote verlies, hetwelk deze aan den Staat dreigde op te leveren, zich niet tevreden hebben gesteld met een normale winstmarge, maar vasthielden aan een extra voordeel, hetwelk uitsluitend gevolg zijnde van de daling van' de kolenprijzen, haar door annuleering van hare contracten zou ontgaan. LANGEREIS. Alhier is in den nacht van Donderdag op Vrijdag Jl. bij een ingezetene eenig waschgoed van een bleek veld gestolen. KOEIEN UITBESTEED. Bij een veeho-uder te Weespeikarspel zijn veertig koeien uit de omgeving mn Kuilenburg uitbesteed om te weiden. VEEZIEKTE. Bij een veehouder te Watergang doet zich onder het vee de z.g. longjacht voor. Een vijftal koeien -is door deze ziekte aangetast en een is reeds gestorven. VERDACHT VAN VERDUISTERING. Te Winschoten werd gisteren in hechtenis genomen J. W. Bodeker, geschorst boekhouder der Spaar- en Voorschotbank aldaar, onder verdenking van ver duistering van f20.000. DE MOORDENAARRS VAN ERZBERGER. De Uftr. correspondent van Het Volk schrijft: In den sneltrein van den Haag naar Uitrecht zaten twee heeren Duitsch te spreken, terwijl hun gesprek liep over Enzberger. Daar eenige medereizers wa ren ingedut, zetten ze hun gesprek fluisterend voort. Een der reizigers, die blijkbaar wel eens wat ge- hiorji had o\er den moord op Erzbenger, luisterde het gesprek af en meende in de beide fluisterend sprekende personen de moordenaars te zien. Hij werd in z'n meening zóó versterkt, door het fluistegesprek, dat hij in Gouda den stationschef ging waarschuwen dat de moordenaars bij hem in den coupé zaten. De stationschef telefoneerde' direct naar de politie te Utrecht en toen de trein te Utrecht aankwam., ston den eenige agenten en rechercheurs op het perron gereed om de moordenaars te arresteeren, terwijl de trappen van den tunnel bewaakt werden door mili taire poltie! De beide Duitsch sprekende reizigers waarvan een dadelijk vloeiend Hollandsch sprak werden meegenomen naar het hoofdbureau van poltie. Daar bleek dat de Hollandsch sprekende heer hoonde aan de Biltstraat te Utrecht, terwijl de Duit- scher, iemand uit Keulen, een vriend van hem was en bij hem logeerde. Beide heeren waren in het be zit van voldoende legitimatiepapieren en hadden natuurlijk niets met den moord op Erzberger uit staande, hadden zelfs absoluut geen gelijkenis met de signalementen van de moordenaars. De politie bood natuurlijk haar verontschuldiging aan voor de onaangenaamheid den heeren berok kend. De halfgare medereiziger, die Mk. 120.000 beloo ning wilde verdienen, was er stilletjes tusschen uit geknepen! t GEMEENTE ZIJPE. Geboren: Metiha, d. v. Simon Kossen en Cornelia Sluis. Daniël, z. v. Daniël Jinnmink en Vrouwtje Swan. Overleden: Trijntje Butter, 81 j., weduwe van Arie Eriks. Ndcolaas Kaag, 24 j., ongehuwd* straf met dwangarbeid veroordeeld wegens mishan deling van een hond. De hond had een paar van zijn vogels gedood. Rimmer deed daarop twee scho ten mei een revolver op den hond en gaf hem bo vendien vergiftig vleesch te eten. De hond overleefde de mishandeling echter. LOSGEBROKEN OLIFANTEN TE LONDEN. Vroeg in den ochtend van jl. Maandag, vertelt de „Daily Mail", renden angstige olifanten, voor het eerst vermoedelijk sinds menschen geheugenis, loei end dioor de bosohjes van Hampstead Heath, in het noorden van Londen. Een filmmaatschappij had er de dieren in een tent gezet, met het doel daar ,en groot circusfilm te doen tmaken. Daar stonden de twee olifanten, Saucy en 'Salt heel rustig te grazen. i Maar in den nacht barstte over dat deel der hoofd stad een .geweldig onweer los. De wind scheurde de 'tent vaneen en Saucy en Salt renden angstig de strui ken in; daar draafden zij loeiend rond' zoo lang de (bliksem flitste, de donder ratelde, en de regen bij btroomen neerviel. De eigenaars der dieren vingen hen later op, „en", \zeide huu kornak, „nadat zij voor hun ontbijt ieder j een paar flesschen jenever geledigd hadden, voelden 'zij zich „afgekoeld" en waren zij spoedig weder vol komen hersteld van de doorgestane angst." 16 MILLIOENALCOHOL-BlüuEVENDUN. Niet minder dan 45000 artsen in den staat New- York hebben, volgens het Ned. Tijdschr. v. Geneesk.. in den loop van één jaar 13.800.000 attesten afgege ven, dat menschen om geneeskundige redenen al cohol noodig hadden. Twee der tienduizenden doc toren zijn tot 300 dollars boete en voorwaardelijk tot 9 maanden hechtenis veroordeeld. EEN INDUSTRIEELE „SOVJET". Uit Londen, 15 Sept. Tengevolge van de staking van de transport-arbeiders der Drogheda-ijzergieterij als protest tegen de loonsvermindering, welke reeds drie weken duurt, hebben de stakers gisteren met geweld de gebouwen bezet, om het bedrijf op eigen houtje te voeren. Zij kondigen aan dat „de nieuwe Sovjet" heden de fabriek onder zijn bewaking zal stellen. GRIEKENLAND EN TURKIJE. De Grieken en Turken vechten nog steeds en de 1 Grieken die eerst nogal voorspoedig waren, hebben thans een leelijke nederlaag geleden. Hun poging om Angora te nemen is voor goed mislukt. Zij ver- j loren 10.000 man aan dooden, gewonden en zieken. I Ware het Turk9che transportwezen niet zoo slecht geweest, dan zou het verslagen leger in zee gedre ven zijn. De correspondent schrijft de -Turksche overwinning toe aan de gevechtswaarde en goede aanvoering van de Turken. De Turken hebben ook zware verliezen geleden. Maar ofschoon ze niet in staat waren de Griesche nederlaag geheel uit te bui ten, meent de correspondent, dat ze toch voor onbe- paalden tijd weerstand kunnen bieden en elke nieuwe poging om Angora te nemen kunnen afslaan. ENGELAND EN IERLAND. Nog steeds zijn de vertegenwoordigers van Enge land en Ierland bezig om tot een vergelijk te komen over de verhouding van Ierland tot Engeland. Er zou nu weer een nieuwe conferentie plaats hebben, maar de Iorsche vertegenwoordiger Valera wensch- to deze conferentie alleen als vertegenwoordiger van een souveroinen staat. Lloyd George verklaart thans, dat hij wegens het vasthouden aan do erkenning der Iersche souverei- niteit, genoopt fs de regelingen voor een do volgen- do weck in Inverness te houden Britsch-Iersche conferentie te annuleeren. Hij moet het Kabinet over de actie, welke noodzakelijk is geworden, raad plegen. We zijn dus thans verder dan ooit van een over eenkomst af. DE TREURIGE TOESTAND IN DE RUSSISCHE INDUSTRIE. Uit Brussel, 15 Soptember. Volgens berichten uit Re val publiceert het statistisch bureau van den Petrogradschen Sovjet de volgende bijzonderheden over den toestand van de industrie in genoemde stad: In 1918 waren in 434 fabrieken on werkplaatsen 280.500 arbeiders werkzaam. Per jaar werd 1Ö2.5 mil- loen poed steenkool verstookt. In 1921 waren er slechts 48.700 arbeiders in 150 fabrieken on werk plaatsen. Per drie maanden werd nauwelijks 5 milli- oen poed steenkool verstrekt. De fabrieken zijn ge waarschuwd dat zij voortitan niet meer cis n 1 mil- lioen poed steenkool por maand mogen verstoken. In 1916 gebruikte do Poetilof-fabrieken alleen meer dan 1 millioen poed. MILLIOEN ENOELSCHE BOEREN NAAR AU- STRALIë. Omtrent het plan van Sir Joseph Carruthers, den 1 voormaligen premier van Nieuw Zuid Wales, tot het vestigen van nederzettingen op enorme uitgestrekt- j heden regeeringsland in de verschillende doelen van Australië, verneemt de Evening News" uit Sydney de volgende bijzonderheden: Het plan stelt voor, binnen twintig A vijfentwintig Jaar op een millioen boerderijen een millioen boeren te vestigen, die voor het meerendeel uit Groot-Bri- tannië zouden moeten komen. De immigratiepolitiek van Australië ging tot dus ver niet verder dan het groepeeren van arbeiders en het overbrengen van deze groepen naar de Austra lische steden, waar zij dan in hun eigen onderhoud moesten trachten te voorzien. Volgens het plan van Sir Joseph Carruthers zullen er spoorwegen, wegen en waterreservoirs worden aangelegd, zoodat het land bruikbaar zal zijn voor de landbouwers, reeds terstond nadat deze in Au stralië zijn aangekomen. Carruthers stelt voor, een gemeenschappelijk Britsch en Australisch fonds van dertig hrillioen pd. st. te vormen, dat in de eerste zes jaar zal worden uitgegeven. Er wordt op gewezen, dat voor de voorbereidende werkzaamheden alle werkloozen in Australië aan den arbeid zouden kunnen worden gezet, terwijl ook duizenden werkloozen aan het Vereenigd Koninkrijk zouden worden onttrokken. Australië is een „bijna onbewoond" werelddeel. Naar Sir Joseph Carruthers mededeelt, is slechts acht percent van het land verkocht. Sir Denison Miller, directeur van de Australische Commonwealth Bank, verklaarde, dat hij de Austra lische helft van het benoodigde geld beschikbaar zou kunnen stellen, wanneer Londenschebankiers voor de andere helft willen zorgen. Er is sprake van, dat Sir Joseph Carruthers naar Londen zal vertrekken om de financieele aangele genheden in orde te maken, doch er zullen geen de finitieve stappen worden gedaan voor de aankomst in Australië van den premier Hughes, die thans op weg is daarheen. STORM IN SAN DOMINGO. Uit San Juan, 15 September. In San Domingo heeft een storm gewoed, die Zondagavond zijn groot ste hevigheid bereikte en die aan22 menschen het leven heeft gekost. Er is ook groote stoffelijke scha de aangericht. In de havens van San Domingo zijn tal van kustvaartuigen vergaan. Ook van Puerto Rico is tijding ingekomen, dat de storm daar over ihet geheele eiland groote schade heeft teweeggebracht, vooral aan de scheepvaart en dat er drie menschen tzijn omgekomen. DE TOESTAND IN IERLAND. Uit Londen, 16 Sept. In zijn antwoord aan Lloyd George (op diens mededeeling dat de conferentie te Inverness niet doorgaat, daar Sinn Fein volhardt in zijn eisch als vertegenwoordiger van een souverei- nen staat te verschijnen) st'aat De Valera er op dat de onderhandelaars bijeen moeten komen zonder door eenige voorwaarden belemmerd te zijn. De beide moties van Schaper over het bouw^maar- cor cn let niet op de finantiën, hebben niet an- ers dan de stemmen der Soc.-Democraten en Com munisten kunnen verwerven. Verder was er een interpellatie van Van Raven- steijn over den dienstweigeraar Groenendaal. Van Ravensteijn had indertijd heel wat haast om te in- terpelleeren en nu het zijn beurt dan was, kon de goeie man niet aan het woord komen, omdat.... hij nog niet klaar was. Het spreekt vanzelf dat deze communist over deze schandelijke wijze van doen het een en ander te hooren kreeg. De interpella tie ging nu van de agenda af. Volgde de verhooging der uitkeering aan de ge meenten krachtens de wet van '97. Wij weten hoe dit punt vlak voor de ministerscrisis even in be handeling is geweest en hoe tie tegenwoordige mi nister De Geer een eigen voorstel had ingediend. Dat is nu door hem ingetrokken en het voorstel van zijn voorganger is door hem wat gewijzigd en na tuurlijk een staatscommissie ingesteld om deze kwes tie wat dieper te beschouwen. Wat nu geboden werd vond zoowel bij de linksche als rechtsche sprekers geen genade en de ministers hoorde meermalen het verwijt dat wat de groote steden hadden opgemaakt, op deze wijze door het platteland moest worden be taald. De minister ontkende dit laatste en zeide dat de nood bij de plattelandsgemeenten juist het ergst is enz. enz. Gestemd is er nog niet. ZONDAG, 18 Sept NED. HERV. GEMEENTE te: Kolhora, voorm. 10 uur, Ds. Buiskool, van Helder. Wie POLITIEAGENT, KOMMILS, BESTELLER of BE WAARDER wil worden, moet schrijven aan P BOER, Nieuw Amsterdam. Ten lokale van den heer Igesz vergaderden Vrij dagmiddag 16 Soptember bestuursleden van de af- deelingen behoorende tot de federatie Noordhollands Noorderkwartier van den Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf, met een lid van het hoofdbestuur van genoemden Bond, met het doel een bespreking tö houden over hot w erkloozenvraagstuk. Aanwezig zijn de afdeelingen Anna Paulowna, Schagen, Winkel, Wieringerwaard, Koegras, Cal- lantsoog, Koihorn, St. Maartensbrug en 'Harenkarspel, afwezig de afdeéling Oudeslui». Na opening wordt door het hoofdbestuur allereerst voorgesteld sympathie te betuigen met het besluit van de burgemeesters der omliggende gemeenten tot het richten van een adres aan de betrokken minis ters om de Zuiderzeewerken in breederen omvang te doen uitvoeren, zoodoende do te wachten werkloos heid zooveel mogelijk te beperken. Met algemeene stommen wordt tot de sympathie betuiging besloten. De heer LooiJ, Anna Paulowna, memoreert, dat zijn afdeeling in dat werk een aandeeltje hooft en dat door hem in den gemeenteraad den raad is ge- j geven deze kwestie aanhangig te maken bij dé Ver- ooniging van Nederlandsche Gemeenten. Door die bespreking in den Raad is de kwestie aanhangig ge- j rrtunkt bij de Centrale Arbeidsbemiddeling district Helder. Ook de burgemeesters voelen dat er gevaar bestaat voor werkloosheid, evenals in den vorigen winter. Er dient evenwel voor gezorgd te wordon,1 wat ook in het adres van do burgemeesters is woer- gegeve" dat die tewerkstelling niet moet geschieden j tegen h-u te laag loon, omdat daardoor de menta-1 liteit dor arbeiders achteruitgaat. Het is voor.de ro- geering van groot gewicht dat het initiatief wordt genomen de Zuiderzeewerken goed aan te pakken, want dan is er in 50 Jaar geen werkloosheid. Mil- lioenen worden nu uitgegeven aan onproductief j werk, aan het fooienstelsel dat de arbeider krijgt, wanneer hij zich bij het gemeentebestuur als werk- i looze moet aanmelden. Een uitkeering waardoor zij van honger moeten crepeeren en wat een schande is voor de regeering, zoolang er nog plassen, heide gronden en Zuiderzee zijn om productief werk te maken. De regeering moet geen millioenen verprut sen maar productief werk verschaffen en daarvoor willen wij arbeiden, terwijl de mentaliteit vooruit zal gaan. De heer J. Grootes, afd. St. Maartensbrug, wijst op de tegenwerking die zijn gemeentebestuur ten op zichte van het beharden van den Zijperdijk onder vindt van het polderbestuur daar. Voorzitter meent uit het gesprokene te mogen concludeeren dat er groote werkloosheid verwacht wordt, maar dat er genoeg werk is als het benoodig de geld maar gevoteerd wordt. Wij moeten dan nu maatregelen trachten te nemen om de ramp te voorkomen en spr. vraagt thans den afgevaardigden werken op te noemen die hier in den kop van Noordholland zouden kunnen worden uitgevoerd. De heer Bakker, afd. Schagen, wijst er op hoe ondanks de groote werken die in Schagen in het midden van het drukke seizoen worden aanbesteed, als het dempen van de sloot achter de huizen aan den Stationsweg, de schoolbouw, waarbij niet gelet wordt op het belang van de plaatselijke arbeiders, toch de arbeiders reeds veel moeite hebben aan het werk te blijven. Waar moeten die arbeiders van den winter belanden? De heer Looij zegt dat bij werkverschaffing de ge meentebesturen in het algemeen de gehuwde per sonen het allernoodigste laten verrichten, maar wat moeten die jonge kerels die zich loopen te versage- rijnen. Als er wat moet worden betaald dan moeten die ook meebetalen. Ook de heer Van der Ham, Anna Paulowna, wijst op de toename van werkloosheidin de laatste ja ren, wat blijkt uit de uitgekeerde bedragen. In Anna Paulowna was dat in den winter van 1919— 1920 f 275, inl9201921 f 1600 en verwacht wordt van dit jaar nog veel meer. Ook deze spreker wijst er op hoe het bestuur van den Anna Paulownapolder, hoewel 40 rijkssubsidie zou worden gegeven en zoonoodig nog 10 door de gemeente, geen sloot- werk wilde laten uitvoeren. In dat polderbestuur zitten evenwel werkgevers, dezelfde werkgevers waar wij komen om werk en spr. noemt het dan ook niet anders dan saboteeren wat dat polderbestuur doet, de arbeiders op gemeene manier broodeloos maken. DIERENMISHANDELING. Te Greenwich i9 een zekere John William Rim- 'mer, voö Het heet over het algemeen dat er bezuinigd moet worden, maar op de arbeiders kan er allerminst be zuinigd worden. In onze afdeelingen zijn er die aan het eind van den winter 10, 11 en 12 weken werk-5 loos waren geweest en door de bedelfooi van f 9.G0 achterop geraakt waren. In de maand Juli zijn na dien van de 160 170 leden nog 78 werklooze weken uitgekeerd, ongeacht nog de 14 dagen die men werk loos moet zijn gefeest eer een zegel wordt geplakt. Op deze manier heeft de arbeider geen gelegenheid zijn achterstand in te halen. Wethouder Rezelman wag van meenigng dat er dezen winter werk genoeg was als het maar uitgevoerd werd, doch hij was hang dat dit niet gedaan zou worden. Als er geen werk wordt gegeven, zullen de arbeiders komen demonstreeren of ze komen ten laste van het Arm bestuur. In huis blijven zitten als 30 jaar geleiden doen ze niet meer, ze eischen thans hun rechten.; Heel wat millioenen aan oorlog en aan de Lieve Heer vogels (vliegmachines), want ze vliegen niets anders dan bij mooi weer, worden er besteed. Laat daarop bezuinigd worden maar niet op ons, want op ons kan niet meer bezuinigd worden. De heer Bakker, afd. Schagen, begint nu een heel; lijstje werk op te noemen dat naar zijn meening kan worden uitgevoerd en wel het ophoogen van dijken, van polder Westerend, vóór polder Dirkshorn, Waar landspolder, Slootgaardpolder, Woudmeer en Spek-1 eterspolder, LeijerpoMer en Moerbeekpolder, de polder onder Nieuwe Niedorp, het verbeteren van den Waterweg in den Oostpolder, waarvan een Heemraad van Winkel zou zeggen dat er wel water gaten gemaakt werden maar geen waterwegen. Spr. noemt verder het maken van behoorlijk vaarwater iri den polder Schagen enz. enz. Als al dat werk werd uitgevoerd, zouden we van het fooienstelsel ai' zijn. Als er een knap loon gegeven wordt, is er geen lijntrekkerij, dat verwacht spreker niet van de jongens hier. Spr. noemt als voorbeeld de Bleekmeer- polder. Om die thans droog te krijgen wordt vrij mandaat gegeven en gaat er een bedelbrief de we reld in om fooien te geven. Houdt de dijken in orde, den is er geen vrees, maar is er eten en drinken. De polderbesturen houden maar een paar gastdagen, bij welke gelegenheid een rondgang wordt gemaakt en de deskundige, gewoonlijk een boerentimmerman, meeloopt. Dat zoo'n timmerman de deskundige van het polderbestuur is, acht spr. ook niet goed. Dié is te afhankelijk als het 't afkeuren van slooten e.d. betreft, kan geen voldoende pressie op het polderbe stuur uitoefenen. Het zou zeer gewenscht zijn dat een paar polders een flinken opzichter hadden. Ook door de afdeelingen Wieringerwaard, Zijpe en Anna Paulowna worden nog plaatselijke uit te voe ren werken genoemd, Voorzitter acht het na deze besprekingen 'ge wenscht, 'n bevrienden burgemeester uit te noodigen het initiatief te willen nemen een vergadering bij een te roepen van vertegenwoordigers der omlig gende gemeentebesturen, vertegenwoordigers van werkgeversorganisaties on vertegenwoordigers van werknemersorganisaties. En spr. heeft zelf met een heel sympathieke burgemeester- uit deze omgeving kennis gemaakt, n.I. met den burgemeester van Anna Paulowna. Spr. verwacht wel dat deze genegen zal zijn het initiatief te willen nemen. De heer Looij kan zich hiermee vereenigen, om dat de heer Lovink steeds voor de arbeidors heelt klaar gestaan als dat noodig was. Als hot om het algemeen belang ging, wilde hij daarvoor werken en zoo ook voor óns arbeiders. Algemeen wordt goedgevonden aan den heer Lo vink het verzoek te doen. Up die vergadering zou dan een andore commissie, kunnen worden benoemd die zich met polderbesturen enz. in verbinding kan] stellen en voorzitter moent dat dan de polderbestu ren misschien meer geneigd zijn werk te laten ver richten. Spr. zegt dat het vaak blijkt dat men van dén kant van den werkgever van oordooi is door de1 werkloosheid het loonpoil naar beneden te kunnen krijgen, doch het zal ook in het belang van d» werkgevers rijn etle tMJ-ïjïj uus -komen. De heer Looij vindt hierin aanleiding er op te wijzen dat in den Polder ook werkgevers zijn die de arbeiders willen laten werken voor een habbo-; krats en er dan gaklaagd wordt dat de arbeiders zoo lui zijn. Laat men evenwel eerst een klein beetje royaal zijn en een behdbrjijk loon geven, waarvan een huisgezin behoorlijk kan loven, dan Ï:eef ik de verzekering dat wij, do voormannen, zul- en zeggen: en nu jongens, nu hebben jullio behoor lijk loon, nu ook in het ordentelijke aangepakt. Maar dat is juist het puntje waar hot om gaat. De werk gever zegt:ik laat niet werken, laat maar komen dun wat .wil. En dan komt er misschien een rel letje, misschien wordt hot dan in do toekomst: vcoruit soldaten, schiot er maar op los. Voorzitter sluit er zich bij aan dat een behoorlijk loon. moet worden gegeven en dat er dan voor ge zorgd moet worden dat er behoorlijk gewerkt wordt. Wij staan er wel degelijk op dut er flink gewerkt wordt, maar dan moet de arbeider ook aan het einde van de week kunnen zeggen: zie zoo ik heb hard gewerkt, maar ik kan mijn gezin de volgende week onderhouden. De heer Looij wijst dan nog eens on het dicht maken van scheuren in don dijk vanaf Nieuwesluis tot aan den Kooijhoek, welk werk dit jaar is uit gevoerd en waaraan ook spr. werkte voor f3.50 per dag en dat in den drukken tijd, wat spr. zijn strot uithing. De heer .T. Grootes zegt nog dat het polderbestuur in de Zijpe geen 40 rijkssubsidie kon krijgen. De heer Van der Ham wijst er op dat dit kwam doordat ook niet-georganiseerden aan het werk yver- den gezet. De minister is niet zoo'n reuzekerel, ik sympathiseer niet zoo mot hem, maar dat vond ik reusachtig van hem. Het polderbestuur in de Zijpe wilde de organisatie een trap geven. Voorzitter wil zich niet zoo sterk uitdrukken en neemt aan dat het polderbestuur de gedachte had ook de niet-georganiseerden te moeten helpen. Ook de werkgevers organiseeren zich, waarom zouden zij dan tegen de organisatie der werknemers zijn? Spr. hoopt dan ook dat ze straks mee zullen helpen de werkloosheid tot een minimum te bepreken. Na dank gebracht te hebben aan pers en de ai- deelinesbesturen, volet sluiting. MARKTOVERZICHT. i De handel in ,d<e vette koeien was een Donderdag jl. vrij goed, er was weinig aanvoer en nogal tamelijk hooge prijzen. Ook zeer lage prijzen zijn er besteed maar dat was dan zeker ook minderwaardig vee. Zoo liepen de prijzen gemiddeld, van 60—7590 ets. per pond. In de kalif- en geldekoeien was het stug, doch duur. Met de stieren was het al heel slecht gesteld, hoe genaamd geen handel. Nuchtere kalveren waren er weinig aangevoerd, maar toch een stuggen omzet. De handel in imagere schapen was goed. In de vette was het iets vlugger, hoogste prijs was besteed tot f66 per stuk. Dus er iwas weer f2 a f3 per stuk af bij de vorige week. De lammeren waren haast on verkoopbaar. In de bokken en geiten is het tegenwoordig ook niet veel waard. De markt van biggen en magere varkens was ma tig. Biggen waren er wel iets te veel vioor oen vlug gen handel, aangevoerd. Met de vette .varkens was het vandaag ook niet roosMeurig, de hoogste markt per pond bij de. vorige week was 2 cent af. Konijnen, kippen en eenden gingen feer goed van de hand. De handel in de "boter ten kipeieren was trekkend, toch merkelijk duurder bij de vorige week. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Gerardus Joseph, zoon van Jacobus Pe trus Schilder en van Cornelia Sneekes. Jacob, zoofl van Jacob Peper en van Guurtje Domper. POLITIE. Is komen aanloopen een' kip, met wit ringetje om poot. Inlichtingen ter gemeente-secretarie.

Schager Courant | 1921 | | pagina 2