Gemengd Nieuws. FEUILLETON. Van Tweeërlei Slag. Binnenlandsch Nieuws. Voor hongerlijdend Rusland. Ziehier nog een enkel merkwaardig fragment uit de uitvoerige beschrijvingen, die een corres pendent van de „Times" in Rusland publiceert omtrent den toestand in de hongersnoodlijdende districten. "Ik zonder mij af mei een ouden boer, opdat de tegenwoordigheid van de Sovjet-ambtenaren ons niet sullen hinderen, ofschoon ik mij verplicht ge voel te zeggen, dat ik tot nog toe ntets vreesaan jagends gemerkt heb omtrent hun gedrag. (Het be treft hier twee met name genoemde Sovjet-ambte naren.) Wij komen spoedig aan de ledige hul, die mijn gids aanwijst als die van een man, die juist gestorven is. „Waar is hij aan gestorven?", vraag ik. „Is hij van iionger omgekomen?". „Mij is gestorven, omdat hij te veel heeft gege ten" antwoordde de oude man. En dan legt hij met een sardonischen blik uit wat hij bedoelt „Deze man had sedert langen tijd niet gegeten. Toen werd zijn oogst rijp, en hij was zóó honge rig, dat hij zijn oogst pat toen hij hem inhaalde, met huls en al, in plaats van hem naar den mo len te brengen en hem te laten malen. En hij at zoo veel, dat zijn maag opzwol net als dit" hij wees hierbij op een boog vlak vóór lam „en daarna werd hij zwaar ziek en stiei fin twee dagen tijds". Ik vroeg hoe het kwam dat hij zoo lang honger leed. Konden zijn buren hem niet wat voedsel geven om hem over den moeilijken lijd heen te helpen totdat zijn oogst rijp zou zijn? „Ja, in vroeger dagen hielp iedereen zijn buur. Met meel. of paarden, óf arbeid, of wat hij ook uoodig had. Maar tegenwoordig heeft niemand iets te missen. Kijk maar naar het brood dal ik eet". Hij haalde uit zijn zak een stuk van de ver schrikkelijke samenstelling, waarover reeds zoo veel geschreven is. Ik tracht,een stuklje van dit brood te eten, doch ik kan het niet verwerken. Mijn keel weigert. Er zit zoo weinig in dit brood dal voedsel is, en zooveel dat louter ballast is vooi de maag van deze hongerende menschen. De boer kijkt mij aan als ik hem het brood te ruggeef. „Is dit brood?", zegt hij met bitterheid. ,Ja, wij zullen allen van honger omkomen". Het is ijzingwekkend, ie beseffen dat wat hij daar zegt hoogstwaarschijnlijk waar is. „Wat gaat u nu doen)", vraag ik stupide, mee nei.de, dat er een weg moet zijn om uit deze el lende te komen. Dit bewijst dat ik nog steeds niet voldoende den omvang van de ellende van den hongersnood besef. Hij brengt mij spoedig tot rede. „Wat kunnen wij doen? Wij zullen hier blijven, en in een maand, of in twee maanden, zullen wij geen enkel voedingsmiddel meer hebben, en dan zullen wij sterven. Zoo wij naar de steden gaan, zullen wij, dat weet ik, ook sterven, Daarom blij ven wij maar hier". Hij spreekt zonder eenig gevoel, precies als een man die objectief een feit mededeelt. In onze nabijheid staat een paard, dat op de harde aarde knabbelt bij het zoeken naar een paar grassprietjes „Ik weet niet hoe wij de paarden zullen voeden. Wanneer wij ons zeiven niet kunnen voeden, kun nen wij de paarden ook niet voeden, dat is duide lijk. En zonder paarden kan de boer niet leven, Zells wanneer hij den hongersnood overleeft Onze weiden zijn deze lente niet overstroomd en wij heb ben geen voedsel voor ons vee of onze paarden". „Gewoonlijk is er geen plaats genoeg voor al onzen oogst1', zegt de boer; „doch dit jaar kijk zelf maar". Ik zie een half dozijn magere hoopen hooi, die verloren gaan in leegheid van het omheinde veld. Zoo is het met al onze oogsten", zegt mijn gids „gewoonlijk is er geen ruimte om ze te Dergen er is zooveel koren dal wij er geen plaats voor heb ben. Doch dit jaar kijk Mijn gids brengt mij naar een anderen boer. „Wij zijn met ons tienen in onze familie zegt de boer, "en dit is alles wat wij voor den winter hebben. Als wij dit hebben opgegeten, wat zullen wij anders doen dan sterven?" Mijn gids wijst mij op een lange rij kleine schuren, waarin elke hoer gewoon was zijn eigen voorraad graan te bewaren, waarop hij tot den volgenden oogst moet leven. „In al deze schuren", zegt hij, „is op het oogen- blik niet één enkele air. Zij zijn allemaal leeg'11 Hij leidt mij naar een hoop onkruid. „Dat is wat wij nu eten in plaats van meel", zegt hij. „Doch het is moeilijk om het thans te krijgen, want het is allemaal opgegeten. Het vee lust hel niet, doch wij eten het tegenwoordig graag. de levensstandaard in engeland. De officieele Labour Gazette geeft aan dat de kosten van het leven op 1 September J.l. 120 pet. bo ven die van Juli 1914 waren, tegen 122 pet. op 1 Augustus. De vermindering is hoofdzakelijk een gevolg van de daling in de prijzen van sommige le vensmiddelen, kleeren en steenkolen. roman van anna "wahlenberg. 1«. HOOFDSTUK XII. Vijf of zes keer was de meid reeds heit atelier in en uitgeloopen. Nu moest de kachel gevuld worden, dan kwam izij de lamp weer halen, die gepoetst moest worden of de wasch-tafel afdrogen, die .zij straks bij het -stof afnemen weineten ihad. Ook moest zij (nog even voelen of de ramen (wel goed gesloten waren. Ein bij elk idler belangrijke boodschappen, piepte die akelige deur. Daar stond bet mensch nu toch waar lijk alweer op den drempel, bet hoofd een weinig op «zijde en met een smeekende uitdrukking in de groen achtig grijize oogen. „Och, beste mijnheer, zou ik van u een paar lu cifers kunnen krijgen? Ik heb vergeten een nieuw doosje te koopen". „Ga je gang maar!" bulderde Klaas, zoodat de mu ren er van dreunden. iDe meid keek verschrikt op; behoedzaam sloop «zij zóó dicht naar dte tafel, dat zij, haar arm uitstekend, het lucifersstandaardje juist bereiken kon. Daarna verdween, zij vlug en stil als eene schim. Zij was niet gewoon mijnheer Elvin zoo onvriendelijk te zien. Zou hij biet wel zijn? Zoodra de deur gesloten (was, stond Klaas op, wierp zijn palet weg en begon door het vertrek te stappen. Het was feitelijk een onmogelijkheid te schilderen, wanneer je onophoude!ijk gestoord werd. Beneden, op de plaats, (waren een ihalfdozijm vrouwen aan 't klee- d<en kloppen, en zij kletsten daarbij zoo hard, dat je 't op een (kilometer afsitand hooren kon. IBij het huis in aanbouw, vlak dn de buurt, zongen de beiers, bij het indrijven der palen, den ganschen dag den lie ven deun: Laat ze zakken laat ze gaanl" Ein wat 'n gebel aan zijne deur. Tweemaal had hij haar nu al opengedaan voor een jongen, die den wachtmeester lAndersai op de eerste verdieping heb ben «moest, en drie van zijn kameraden had hij weg gestuurd met de boodschap hem maar in de (kroeg te wachter. Daar zouden zij nóg wel zitten. «Het kon bwp niet schelen. Hij had zich voorgenomen weer aan ihA werk te gaan. Zoo te loopen luieren deugde niet; Per vliegtuig. Een Amerikaansch zakenman, in Europa, die weinig tijd had en veel moest afdoen, had uitge rekend, dal hij zich te veel last. verveling 'en tijd verlies aan de grenzen der verschillende door hem te bezoeken landen, zou moeten getroosten, wilde hij de reis steeds met het spoor maken. Hij huurde dus een vliegtuig, met den Engelschen bestuurder Coblan. Op 24 Augustus vertrok hij. vergezeld van zijn secretaris, uit I.e Bourget door de lucht. In 22 dagen bezocht hij, zonder ongevallen van welken aard ook, Lónden, Brussel, Amsterdam, Breinen. Hamburg, Kopenhagen, Stockholm, Kristiania, Ber lijn, Warschau, Praag. Weenen, Triëst, Venetië, Milaan, Genua, Marseille en l .yon. Een paar dagen geleden waren de luchtreizigers in Le Bouigel terug. Shacklrfon. Gisteren is de „Quest", het expeditievaartuig van sir Kniest Shackelion uil Londen vertrokken. Eerst wordt Plymouth aangeloopen, om de kom* passen nog eens definitief te verifieeren en dan uaat het direct naar het Zuiden. Men wt et. dal behalve het onderzoek in de weinig bevaren Zuide lijke zeeën, ook een bezoek aan tal van eenzaam gelegen eilanden in verschillende Oceanen zal worden gebracht. Omtrent het doel van de expeditie van Sir Ernest Shackleton met de „Quest" wordt uit Londen nog het volgende gemeld. De reisroute is op 30 duizend Eng. mijl geschat. Hoofddoel der expeditie is de exploratie van liet Enderbv Quadianl. d i. bei ge, deelte van de Zuidelijke 1|.sy.ee. dat gelegen is lusscheu Zuid Afrika en de Zuidpool. Kaapstad zal de eigenlijke basis zijn van d~ expeditie. Kr zijn aan booid twee krachtige installaties voor Ladio- telegrafie. („N R. Crt.") Aluminium geld In Frankrijk worden thans aluminium geldstuk ken .uitgegeven, verguld als waren .het louis d'or, die kunnen worden ingewisseld tefcen bankbiljetten dier bank. Het nieuwe geid wordt uitgegeven on der garantie van de Fransche Kamers van Koop handel, die evenwel niet het recht hebben tot in wisseling. Donderdag, den eersten dag, dat de in wisseling kon geschieden maakte men queue voor de Fransche Bank. Ieder had recht op vijftig francs van deze geldstukken, maar de Toeloop wa* zoo groot, dat die hoeveelheid wel zal moeten worden verminderd DER MOEITE WAARD. De Labour Gazette constateert dat dit jaar reeds 84 millioen arbeidsdagen verloren zijn gegaan ten gevolge van arbeidsgeschillen. ARBEIDERS VOOR DE VERWOESTE GEBIEDEN. Uit Genève 17 Sept. In een brief aan den voor zitter van den Volkenbond zegt prof. Conatantlni, •directeur van het instituut voor sociologie te Turijn, dat het instituut in samenwerking met de vakbonden •een corps van 100.000 ItaUaansche arbeiders gaat vór men, bereid om hulp te verleenen bij den herbouw •van de verwoeste gebieden. WEL HANDIG GEDAAN. Een Weensch blad meldt, dat sedert eenige dagen te Praag een prentbriefkaart verkocht wordt met het beeld van president Masarijk er op met het onder schrift: „Wie zal de tweede president van Tsjechië zijn?" Wanneer men de kaart tegen het licht houdt, ziet men het beeld van ex-keizer Karei. De politie zoekt Ijverig naar de vervaardiger dezer kaarten. DE MOORDENAARS VAN1 ERZBERGER. Uit Berlijn, 18 September. Officieel wordt mee gedeeld, dat de rijksregeerlng de belooning voor het aanhouden der moordenaars van Erzberger tot 200.000 Mark heeft verhoogd. HET DIENSTBODEN-VRAAGSTUK. Hoewel hot dienstboden-vraagstuk in Engeland nog lang niet ls opgelost en er nog steeds gebrek Is aan goede dienstboden, melden zich bij de arbeidsbeurzen toch reeds veel meer vrouwen voor huiselijke dien sten aan. Evenwel is do grooto moeilijkheid steeds, dat zij nagenoeg nooit bereid zijn zich te verhuren voor „dag en nacht" en alleen in dagdienst willen gaan. Een andere moeilijkheid is dat een groot per- contage" dgrgenon, die zich aanmelden, voor het feit dat zij gedurende den oorlog oorlogswork verricht hebben, niet voldoende voor huiselljken arbeid zijn geschoold. Men heeft dan ook reeds ln vele steden des l&nds Inrichtingen geopend om dienstboden ge durende dertien weken een hulshoud-cursus te la ten doormaken. Ook poogt men te Londen op te rich ten een tehuis voor dienstboden, die wel voor dag diensten willen uitgaan, doch in hun dienst niet willen overnachten. EEN RODELBAAN INGESTORT. Uit Munchen, 18 September. Op de „Oktober- festwicse" is oen rodelbaan ingestort. Op het plat vorm bovonden zich 30 personen, hoewel dit slechts 15 kon bevatten. Naar medegedeeld wordt zijn 5 personen gedood, talrijke andere zwaar en licht gewond. overstroomingen in Juid-frankrijk. Uit Parijs, 19 September. Uit het Corrèze-depar- tement, worden ernstige overstroomingen gemeld. VLIEG-ONGELUK. Uit Lausanne wordt gemeld, dat een vliegtuig, be mand met bestuurder Bouchen en een passagier, dat zich van Soleure naar Lausanne begaf, in de buurt van Mézières is gevallen. Beide inzittenden werden gedood. hij izou 't niet langer doen! Maar, alsof de duivel er mee speelde, telkens als bij een penseel opnam, werd «hij weder gestoord. Nu «bracht het een, «dan weer bet anider ihem uit de goede stemming. Vroeger kon bij kalm doorwerken, al stonden vijf of zes menschen rondom hem te praten. Maar dit wias blijkbaar anders geworden. Wat de «oorzaak er van was? Hij wist het niet. Zou hij misschien ook last van zenuwen hebben? Dat zou vreemd zijn en verontrustend bovendien.... Hij plaatste (het giroote landschap, waaraan (hij be zig was, tegen den muur en vergeleek hetmet een kleiner doek, dat in een hoek verborgen stond. Het was (hetzelfde waarop de «schets van Agda Bjorks portret had gestaan. Maar nu «zag een geheel ander gelaat hem daaruit aan; een gelaat dat hem steeds was bijgebleven, sedert het «op een guren avond .zoo helder ivoor hem was verschenen, tegen een «achter grond van leed en zorgen. Het beeld had hem niet slechts «dien avond en nacht vervolgd; elen dag op nieuw had hij het vóór zich zien zweven tot hij ein delijk «besloot het te schilderen. Dan zon hij 't mis schien kwijt raken. En «daar was het nu, overschaduwd door «dat «zwarte regenscherm, en omgeven door de sombere vertegen woordigers van het straatleven, op wier uiterlijk ar moede, gebrek, harde arbeid en vuil hun stempel hadden gedrukt. Ze liepen haastig, «schuivend, drin gend en dreigend; maar het lichte, heldere gelaat scheen daarvan niets te merken in zijne onbewuste zorgeloosheid. Klaas bekeek bet schilderij aandach tig; hij haalde een palet en begon te veranderen en bij te werken. Hij was er niet over voldaan, er was niet genoeg uitdrukking dn, 't sprak niet duidelijk genoeg, hij moest er iets meer in leggen. Het zeide hem niet al les wat hij wilde dat het zeggen zou. Was «het misschien een gevolg daarvan, dat dit gelaat hem zoo verschillend voorkwam, sedert hij begonnen was, het te «schilderen? Telkens weer «verscheen het voor hem onder omstandigheden, welke hij onmogelijk op het doek «kon weergeven, Hij begreep zelfs niet, hoe hij al die kleine schakeeringen nog had kunnen onthou den. «Hij zag dat kopje op een guren herfstdag op het.KenMiofsplein, blauw en verstijfd van koude, ter wijl de draagster als een arm, uit het nest gevallen vogeltje, op een bank in elkaar gedoken zat, met de handen in de zakken. Ja, «ja, zij was toen uit eene vriendelijke, gezellige huiskamer verjaagd; wel niet met ronduit/gesproken woorden, maar het meisje was GROOTE BRAND IN ZUID-ZWEDEN. Uit Kopenhagen, 18 September. Naar uit Malmö wordt gemeld, .beeft te Hassjö in Zuid-Zweden een groote brand gewoed. De brand brak des nachts uit. Een groot aantal personen is dakloos. De schade bedraagt eenige millioenen kronen. De oorzaak is onbekend. CHARLIE CHAPLIN IN PARIJS AANGEKOMEN. Uit Parijs, 19 September. Charly Chaplin is hier gisteravond strict incognito ongemerkt aangekomen, vergezeld van zijn secretarissen. Hij betrok onmid dellijk hotel Cralidge, en heeft de pers medegedeeld dat hij hier korten tijd zal blijven om studies te maken voor zijn filmwerk. EEN GOED IDEE. De heer Edge, een bekend Engelsch landbouwer heeft, om zijn werklieden te bewijzen dat de loonen moeten dalen, aan een commissie uit hun midden een gedeelte van zijn bedrijf in beheer overgedragen, en hun tevens de zorg gelaten voor de uitbetaling der loonen uit hetgeen er wordt verdiend. „Zij den ken dat ik van hen leef", verklaarde hij aan een man van de krant, „maar ze zullen nu zien, dat zij op mij teren". ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN NOORWE GEN. Uit Drontheim, 19 September. Een extra-trein die de deelnemers aan de opening van den Dovrespoor- weg vervoerde, liep door een onbekende oorzaak aan het zuid-einde van den Nitareidtunnel op een bewo nen trein. De beide eerste wagons van den extra-trein werden geheel vernield. Zes personen werden gedood, waaronder de directeur der telegrafie lleftye, die vroeger lid was van de internationale commissie te Flensburg. Er zijn veel gewonden. Onder de omgekomenen bij het spoorwegongeluk bij Drontheim zijn drie derbekendste mannen in Noorwegen, nl. behalve d«e directeur der telegrafie Heftye, nog kolonel Sejersted en de architect Giosi- nod. Onder de gewonden bevinden zich de chef van den generalen staf Bauck, de vroegere directeur der spoorwegen, Fenssen en de Zweedsche directeur der spoorwegen Kernell. DE WERKELOOSHEID IN ENGELAND. Uit Londen, 18 September. De burgemeesters die voornemens waren naar Inverness te gaan om een onderhoud met Lloyd George te hebben oiver het werkloosheidsvraagstuk hebben daarvan afgezien wegens de ongesteldheid van den eersten minister. Acht burgemeesters van de arbeiderspartij in Lon- densche boroughs zijn vanavond aan het Euston-sta- tion samengekomen en hebben aan Lloyd George ge seind, het hun plicht te achten naar Schotland te gaan om onverwijld met hem over de werkloosheid te spreken. Het vertrek van de Londensche burgemeesters van de arbeiderspartij naar Inverness, die op weg zijn ge gaan ondanks een telegram van Lloyd George, dat de dokters hem gesprekken hadden verboden, heeft ongehinderd plaats gehad. Een optocht van driedui zend werkloozen was naar het Euston-Station ge trokken, om hun met vaandels en muziek goede reis te wenschen. Hij werd echter niet op het station toe gelaten. VIJFTIEN LABOURBURGEMEESTERS. Lloyd George is nog niet geheel hersteld, doch ook niet meer bedlegerig. IliJ was door zijn ziekte ver hinderd de vijftien Londensche burgemeesters te ontvangen, die gistermorgen te Gairloch aankwamen. De stationschef overhandigde hun een telegram van den particulieren secretaris van Lloyd George, mel dende, dat de premier op dokters voorschrift nog geen conferentie mag bijwonen en waarin hun werd verzocht, te Inverness nadere berichten af te wach ten, waarmede zil genoegen namen. Lloyd Georgo zal waarschijnlijk niet voor Donderdag aan een kabi netsraad ln zake de Iersche kwestie kunnen deelne men. DE HULPACTIE VOOR RUSLAND. Lenin heeft de hulp van het Amerikaansche steun comité, aldus meldt de „Temps", voor Rusland tele grafisch aanva-ard, om geschoolde arb&idera naar Rus land to zeniden, waaraan groote behoefte (bestaat. Maar deze arbeiders moeten voor twee jaar voedsol bij zich hebben en tot allo ontberingen bereid zijn. WOLKBREUK IN SARDINIë. In Snssari, de Noord-Oostelijke provincie van Sar dinië, heeft een -hevige wolkbreuk zeer groote ver woestingen aangericht, een aantal bruggen zijn weg geslagen en verscheidene huizen vernield. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. GetoofSii: Geertje, d. v. H. Smit en van C. Schrie- ken. Nt-i .ije, d. v. C. van der Linden en van C. Dok- ker. Sophia, d. v. D. do Schipper en van A. C. Oole. Ondertrouwd-: Gornelis do llonde en Grietje Win kel. - st. maartensbrug. De toestand van mej. Betsy Blaauboer was heden morgen naar omstandigheden gu«nstig. Er schijnt van eenigen vooruitgang gesproken te mogen worden. Het verstand, de herinnering worden boter. Overigens is de gezondheidstoestand van de getroffene goed. DE SCHORSKEVER. «Men schrijdt uit Zaltbommel: De iepenboomen in ons mooie plantsoen en langs den Singel zijn in hevige mate aangetast door een tro'tach en fijngevoelig en verstond ook niet gesproken woorden maar è.1 ,te goed* Hij zag haar ook op «de tentoonstelling, (bij de ver zameling, die door den porseleinschilder ingezonden was. Welk een Igufllle, eerlijke bewondering toonde aij voor het werk van een ander, wiens scheppingen zij in .zich opnam, met hart en (ziel. Hoe aardig eenvou dig was hare bekentenis, dat zij van die andere din gen geen verstand had! Dan weer izag hij haar op het bal, in dot grijze kleedje, met den fijnen kanten kraag en het gevallig gekapte haar; de glanzige vlechten schenen uit de stijve vormen te izijn losge maakt, o-m duidelijk te doen uitkomen hoe mooi die zware, golvende haardos eigenlijk was. Hij zag haar wederom (in diezelfde (kleeding, doch met eene veran derde uitdrukking op 't gelaat en -met van toorn flik- «kerende oog, terwijl zij zijne moeder tegen de belee- digende taal der -keukenmeid verdedigde, zóó warm als ihij het zelf nauwelijks zou -hebben kunnen doen. Maar het duidelijkst van alles zag hij haar staan over de canapé tafel dn het salon gebogen, haastig iets onder de tijdschriften wegstopende. Die blos op «het ontstelde gezichtje, bij zijn onverwacht binnenko men, stond haar buitengewoon lief. Dat bedeesde, schuldbewuste en tpch 'hartelijke lachje zeide hem goed verstaanbaar, «dlat zij iets in zijn belang had ge daan. In haar wezen lag eene (kiesche terughouding, ge paard aan iets, «dat van teederlieid, fierheid en van een warm hart getuigde. Deze gezamenllijke karakter trekken hadden op hem gewerkt als de geuren eener bloem, waarvan men de aanwezigheid be merkt zonder dat men baar ziet. •Nu echter had hij haar toch gezien, en haar frisch gelaat stond op het doek, jong, helder en zacht zooale «het was. Maar datgene wat hij er ook nog zoo gaarne in -wilde zien; dat hij gevoelde zonder er bepaald op te letten; d<at hij in zich had opgenomen zonder er «zich rekenschap van te geven dat zag hij nóg «niet. Hij kon het eT ook niet inbrengen. Het zou ivergeefsche moeite zijn, waardoo-r hij -het stuk eer minder dan beter -maakte* 1 Dus plaatste hij dit doek ook met eene ongedul dige beweging in den «hoek bij de andere schetsen. Hij trad naar het venster, dat de meid juist gesloten had, en zette het wijd open. Nu eerst zag ih'ij welk een heer lijk -sdhoone dag -het was. De zon scheen en een frisch windje, niet guur, maar als een aangename voorjaarskoelte, woei door de bladerlooze boomen, die over bet huis been keken. In de straat fladderden snuit- of schorskever. Onder de schors wemelt het' van larven, die een ware verwoesting aanrichten, ter-1 wijl tal van zwarte kevertjes de aangetaste boomen' verlaten om elders hun vernielenr onheil aan te richten. De aandacht van het Dagelijksch Bestuur is op dit kwaad gevestigd. De heer Springer, tuinarchitect te Haarlem, zal met dit euvel in kennis worden gesteld. I BIJLEVERING VAN MELK. «Uit Amsterdam, lü Sept. Naar wij «vernemen, ls door het „Centraal Melkbureau" aan de zuivelfabri- kanten in ons land een rondschrijven verzonden, waaraan wij het volgende ontleenen: „Wederom is de periode aangebroken, dat de melk-1 inrichtingen en slijters in verschillende gedeelten v«an ons land zich niet op de gewone wijze van een vol doende hoeveelheid consumplieinelk kunnen voor zien. Het Cenraal Melkbureau heeft reeds eenige maan den zijn taak moeten en «kunnen volvoeren, nl. hut met medewerking der. zuivelfabrieken, dokken der melk-tekorten bij melkinrichtingen en -slijters. Bij het steeds grooter wordende tekort aun melk hebben in de laatste weken verschillende andere in richtingen haar wensch tot aansluiting te kennen g-e- go-vfcn, terwijl reeds aangeslotenen verzochten huif (kwantum te mogen verhoogen. Dergelijke nieuwe aanvragen kunnen echter niet uitgevoerd worden, eoolang anderzij'ds. geen nieuwe toezeggingen tot le vering worden gedaan. Doordat eenige inrichtingen, welke niet bij het Cen traal Melkbureau zijn aangesloten, met moeilijkheden te kampen hebben, bij het verkrijgen der benoodigde I melk, zijn door haar en door hare organisatie, de i Neder lanidsche Mellkindustrieele 'Vereendging reeds stappen gedaan bij den minister, ten einde door re- geeringsmaatregelen deze moeilijkheden op te lossen. „Wij wenschen aldus wordt verder in deze circu laire aan de zuivelfabrieken gezegd met U er toe mede te werken, dat ingrijpen van regeeringswege zal voorkomen worden, en ddt kan voorkomen wor den, zoo u mede uw toezegging wilt doen, mellk voor d«e consumptie beschikbaar te stellen. De laatste weken hebben ons wel geleerd, dat de meeste kans van slagen bereikt .zal worden, zoo de voorziening in de melk-tekorten in handen wordt ge legd, van één Centraal Melkbureau". INBRAAK. Te Maastricht is in den nacht van Zaterdag op Zondag ingebroken in de woning van den heer Na- daud aan de Oude Tweebergenpoort. De dief of die ven, die blijkbaar langs den tuin van de buren door verbreking van een ruit de serredeur van binnen heb ben geopend, hebben uit de kamor gouden en zilve ren voorwerpen, voornamelijk tafelzilver, ontvreemd, en voorts een spaarpot met geld, de beurs van het dienstmeisje en sigaren en zich in do keuken te goed gedaan aan wat zij er vonden. Daar de familie op reis is, kan niet met Juistiheid vastgesteld worden, wat er gestolen is. DOODGESCHOTEN. Te Ileerlertieide is Zondagavond de metaalbewer ker Thienen bij een herbengtwi*,* doodgeschoten. Do vorslagene laat een groot gezin achter. Personen, d'.o bij den twist besrokken waren, zijn door de politia gearresteerd. EEN ONHANDIGE SCHUTTER Zaterdagnamiddag fietsten een heer en een dame uit Emmcn langs den weg van Oudepekela naar Win schoten. Plotseling moest halt gehouden worden. Een jager schoot over den weg op een patrijs en raakte de dame. Een hagelkorrel drong achter het. oor naar bdnnen. Zij moost zich onmiddellijk on«dor geneeskun dige behandeling stellen. Later is gebleken dat ook ln den bovenarm «en hagelkorrel zat. De jager, die bekend is, legde de grootste brutaliteit aan den dag. DOODELIJK ONGELUK. Uit Weert, 17 September. De 18-Jarige V. K. te Weert, die met oen jong paard een vrachtje zou ha len, had de loldsols meermalen om den arm ge slagen om het paard in bpdwtuui W kunnen hou den. Iïet paard sloeg op hol, de jongen viel van de kar en werd meegesleept. Óp de markt reed hora bovendien de kar nog over het lichaam. Toen hot paard tot stilstand werd gebracht, was de Jongen al bijna dood. Illj overleed kort daarna aan do be komen verwondingon. HOOIBRAND IN RANSDORP. Gistermiddag is brand ontstaan In oon hooischelf op do boerderij van J. Bant, onder het voormalige Ransdorp. Een paar kindoron hadden met een ledige carbid bus gespeeld. Het achtergebleven poeder was vochtig geworden en ontwikkelde eenig gaB. Voor do aardig heid stak een der kinderen eon lucifer af. Het gas ontbrandde met een lichte ontploffing, waardoor het nabijgelegen hooi vlam vatte. Het waalde flink en het vuur had daardoor spoedig een twoede schelf aangetast. De boerderij li>g vlak naast het brandende hooi, zoodat gevaar voor uitbreiding van het vuur groot was. De brandweer van het voormalige dorp spande allo krachten in en had althans het buccos de boerderij te sparen. Inmiddels kwam ook de stadsbrandweer aanruk ken. Maar de bruggetjes bij Ransdorp zijn niet op de zware motorspuiten berekend en het gevaarte zakte dan ook door het laatste bruggetje. Voor de volgende kleine spuit was nu bovendien do weg ver sperd. Deze laatHte kon echter dwars door het land naar de plaats des onhells worden gesleept. de rokken -der vrouwen ,en die windwijzer op (het .dak wiegelde op zijn «stang. Er lag nog een (beetje rijp op de telefoondraden, op die [vensterbanken, kozijnen en deurposten; ze zagen er uit alsof ze met glinsterende parelen waren omlijlsf. D« atraatsteoneft waren schoon en drooggevroren. Het was «een prachtige dag voor eenie schets in de open lucht 1 Zonder verder overleg, pakte Klaas zij«ne schilderabenooddigdhedien bij elkaar en ging erop uit Waarheen hij gaan zou wist hij nog -niet, toen hij reeds op straat stond; hij liep op goed geluk naar die zijde van de «stad vanwaar men het ruimste .gezicht had. Onwillekeurig kwam -hij aan de rivier en volgde werktuigelijk den waterkant tot het hem, bij de sluis gekomen, plotseling «duidelijk -werd welk doel hij kie zen moest. Reeds verscheidene dagen had «hij lust gevoeld •eene wandeling te doen naar de zuidelijke wijk. Hij zou zoo gaarne willen weten, waarom dat besliste, dat „bet gebeurt" «nog altijd niet op Helga's g-elaat verscheen. Er was aan zijne moeder toch een stel lige 'belofte gedaan? -En nu hielden ze hun woord niet. Waarom «niet? Er was waarlijk geen tijd te verliezen. Iedere dag verzuim bracht meer levensgevaar. Dit htd de man toch zelf toegestemd en -het stond ook op zijn gezicht te lezen! Nu had Klaas misschien honderdmaal tot zichzelf gezegd, dat -die heele ge schiedenis hem niet aanging. Hij was volstrekt niet weekhartig en liet de menschen maar liefst ieder zijtn eigen stoep schoon vegen. Maar toch het beeld «van dien grijsaard, di«e daarginds, eenzaam en verlaten, onder een eigenzinnig stilzwijgen, zijne kwaal liet verergeren, kon hij maar niet uit zijne ge dachten kwijt «raken. Een duistere gewaarwording, dat hij jegens dien man mede schuldig was, drukte hem. Misschien veroorzaakte juist dit gevoel die buien van zenuwachtigheid, die hem (beletten te wer ken? Zoo precies kon hij er zich geen rekenschap van geven; maar zooveel wist hij althans, -dat hij na zijn laatste bez/oek aan de overzijde, geen gerust uur meer had, gehad. Hoe zeer had dit stadsgedeelte ihem voortdurend aangetrokken, in al die dagen! Herhaalde keeren had hij er heen willen gaan. Soms was hij «halverwege omgekeerd. Het was zoo ellendig, op de plaats zelf de rol te spelen van een vraagal, wanneer men geen hulp bieden en geen raad schaffen «kan. Welk recht hadi hij om.... Neen «het ging toch nietl Wordt vervolgd'.

Schager Courant | 1921 | | pagina 2