tiemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Vei'eeniyde Vergadering van de beide Kamers mons 'het bestuur van de Floraüavereeniging een woord, van danlk gesproken, terwijl als waardeering aan de dames M. de Boer en E. Rooker en den heer A. Rooker elk een palm werd uitgereikt en een boek voor den jongeheer Jb. Rooker. Daarna ging men over tot de prijsu'itdeeling en verloting, terwijl een gezellig bal den zoo genotvollen avond besloot. WIERINGEN. iBegunstigd door prachtig weer had' heden onze land bouwtentoonatelling plaats. Ongeveer half elf uur had de opening in het ten- toonstellingslokaal, concertzaal van de Haan, plaats, door den eere-voorizitier, Burgemeester Kolff, Deze zei ongeveer 't volgende.: Dames en heeren, aan mij valt de vereerende taak te beurt om namens het be stuur van de afdeeling Wielingen van de Hollandscbe Maatschappij van Landbouw, u allen hartelijk wel kom toe te roepen, Ik hoef u niet te zeggen, dat dit •mij bijzonder genoegen doet, waar toch bekend is, dat de laatste vier jaar in deze gemeente dergelijk groot landbouwfeest nieit heeft kunnen plaats hebben. Ver leden jaar was het de tijd geweest dat de landbouw baar tentoonstelling zou houden, door den treurigen •toestand, geschapen door het mond- en klauwzeer, kon dit echter niet doorgaan. Ook dit jaar zijn wij een oogenblik bang geweest, dat door de groote droog te Je tentoonstelling niet zou kunnen plaatshebben. De inzendingen zouden misschien niet zoo groot en talrijk zijn als Wleringen dit vorige jaren gewoon was. Wij kunnen echter gelukkig constateeren, dat, (hoewel de droogte ook hier slachtoffers heeft ge maakt, wij vandaag schitterende inzendingen heb ben. Het is een groote strijd die op elk 'gebied zal moe iten worden gestreden, Aangezien mij door het toestuur van den Landbouw gevraagd is niet te lang te spre ken, zal ik bij den landbouw, in toet bijzonder dan de landbouw .„Wieringen" betreffende, niet lang blijven stilstaan. Ook niet bij de zaken die de landbouw ms in de laatste oorlogsjaren heeft geleerd: Het is ech ter gebleken dat er maar niet steeds op die domme boeren mag worden geschimpt, de domme hoeren zijn het toch geweest, die in de oorlogsjaren de legers, de vrouwen en verdere bevolking moesten voeden., die zorgden voor de maag en zorgden dat een Rijk krach tige onderdanen had. ,Ik beet verder hartelijk welkom de dames en hee ren juryleden, bijzonder hartelijk welkom. Zij zijn 't toch die van verre naar hier zijn gekomen om het bestuur welwillend1 terzijde te staan. Hun wacht een moeilijke taak, ja een zeer moeilijke keuring, hoe sterker de strijd is, des te heerlijker is ook de over winning. Ik heet u allen nogmaals hartelijk welkom en wensch u allen twee genoeglijke dagen toe en eindig met een „tooog de landbouw". Applaus. Ein hiermede was de tentoonstelling geopend en ving die ommetoctot door Hippolytustooeif aan, voorat- gegaan door de muziekvereeniging „Harmonie", 't Was zwart van alle menschen die zich achter de mu ziek bevonden. Op sommige punten was er geen door komen aan. En nu wat de tentoonstelling betreft, nu, die kan als schitterend geslaagd heeten. In de concertzaal van den heer M. de Haan werd een keurcollectie land- en uinbouwgewassen, boter en kaas tentoongesteld, terwijl diverse neringdoen den keurige standen op allerlei landbouwgebied, fou- rage enz. haden opgesteld. Om de Nod. Herv. Kerk te Hipp, stonden de paarden, koeien, varkens, wol en pluimvee opgesteld, een lust om te zien. De vele zeer vele inzendingen overtroffen ieders verwachting. Verder tirof men langs de straten allerlei machine rieën en andere benoodigdheden voor den landbouw dienstig zijnde,; benevens massa's fietsen, motorfiet sen, emaille waren, tuigen, enz., enz., te veel om op te noetmen. Dat dit alles veel bekijks had, behoeft geen ver melding, Honderden wandelaars en kijklustigen, waar •onder een massa vreemdelingen, waren dan ook op de been, om 't een en ander in oogenschouw te ne men onder de vroolijke muziek van „Harmonie", d"u een concert in de tent gaf. De Dinsdag was een mooie dag. De uitslag der bekroningen is ons nog niet be kend en hopen wij dezen met de volgende post te zenden. SCHAGERBRUG. Zaterdagavond 1.1. werd in een der zalen van Het Wapen van de Zijpe een algemeene vergadering ge houden van de Coöp. Vereen. Benoïd-Luchtgasfa- briek De Unie alhier. Ter vergadering waren 13 le den tegenwoordig. Na opening der vergadering volg de goedkeuring der notulen. Daarna werd rekening en verantwoording over 19201921 gedaan. De boe ken van den penningmeester werden door een twoe- tal leden nagezien en in orde bevonden. De ont vangsten bedroegen f5463.49 (w,o. batig saldo groot f 712.87) en de uitgaven f4686.01, voordeelig slot al- zoo f777.48. Tot bestuurslid werd herkozon de heer K. van Loenen. Verder werd nog besloten den gasverbruiker, die beneden het minimum verbruik blijft, te laten bijbe talen. ST. PANCRAS. Maandag 19 September J.l. had de aanbesteding plaats van den verbouw en de uitbreiding van het schoolgebouw met den Bijbel alhier. Ingeschreven werd voor het bouwwerk door: Hol- tus voor f 47576, V. d. Das. f 42843, Beemster f 41246, Kriller (met glaswerk enz. f40250, Termaat f37944, Hes en Morsch f35975, Faus en Rutsen f31790 en voor het glas- en schilderwerk door. Goedhart voor f3885, Ringers voor f2500, Druiven voor f2140, Petri voor f1764, Overdijk en Kievit voor f1735, Lansen- dijk voor f 1620, Kaleveld voor f 1577. Aan de laagste inschrijvers de heeren Faus en Rutsen en Kaleveld is het werk gegund. OUDKARSPEL. De vrachtrijderszaak van den heer F. Lodder al hier is verkocht aan den heer P. Tuinman alhier. OUDKARSPEL. Pogingen worden alhier aangewend om te komw tot stichting van een Bestuurdersbond, door ver- eenigingen aan den Langendijk aangesloten bij het Ned. Vakverbond. OUDKARSPEL. We vernemen dat het aantal kranten aan den Langendijk met éen vermeerderd zal worden. Het zal zijn een nieuws- en advertentieblad voor Lan gendijk en St. Pancras. Drukker-uitgever daarvan zal zijn de heer Bouman te Zuidscharwoude, admi nistrateur de heer Otto te Broek op Langendijk. Het blad zal voorloopig eenmaal per week verschijnen. JULIANADORP. De uitslag van de gehouden harddraverij op Zon dag j.l. was als volgt: le prijs de heer Jb. Smit met Zwartje, berijder W. Zon; 2e prijs de heer S. Bier steker met Jonker, f 10, berijder C. Bregman; 3e prijs de heer D. de Graaf met Bruin, f5, berijder J. de Graaf Dzn.; de heer M. Minnes met Zwart, berijder C. Ambuul en de heer L. Vader met Ali, beiden een troostprijs. Onze Harmonie Kunstzin speelde een paar stukjes muziek, die zeker zeer in den smaak vielen van het nogal talrijk opgekomen publiek en zooals altijd hield een gezellig bal menigeen nog langen tijd bij elkaar in de danszaal van den heer C. Vader. ZONDER TE WAARSCHUWENÏ Eeniigen tijd geleden is in de dagbladen de aan dacht gevestigd op het feit, dat men failliet verklaard kan word'en zonder dat men het weet. Vrijwel paral lel daarmede loopt een andere dergelijke zaak die eenigen tijd geleden den redacteur van een weekblad overkwam. Een nogal fel artikel im zijn krant haalde hem een aanklacht wegens beleedigdng op den hals. Hij ver scheen voor de rechtbank te Rotterdam en hoorde wegens beJeadiginig een boete van f100 tegen zich Uiteraard ging hij niet luisteren naar de uitspraak; wel las hij in de rubriek „Rechtzaken" in de bladen dat de uitspraak luidde: f50 boete subs, acht dagen hechtenis. Daar onze man nog nooit met het gerecht in aan raking was geweest en dus niet wist, hoe en waar deze boete betaald moest worden en bovendien kort na de uitspraak naar Den Haag was verhuisd, wacht te hij rustig op officieel bericht aangaande de uit spraak, hij hoefde die, meende hij, toch niet uit een krantenbericht te vernemen 1 Op zekeren Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur thuis komend, vond hij daar een open berichtkaart door een politieagent namens den officier van Justitie aan zijn buis gebracht en door de dienstbode aangenomen, waarbij hij werd geimvdteerd, zich Maandagmorgen tusschen 9 en 10 ur aan te melden aan het Huis van Bewaring ten einde wegens niet-betaling der boete acht dagen in hechtenis door te brengen, wanneer hij daaraan niet voldeed, zou hij onmiddellijk worden gearresteerd. •Gelukkig had hij op dien. Zaterdagavond toevallig f 50 in huis. Hij heeft zich dus gehaast dit bedrag te legrafisch over te maken aan den ontvanger der re gistratie en domeinen in zijn vroegere woonplaats en toeeft daarna toet regu van dezen telegrafischen post wissel met begeleidend briefje gebracht bij den Offi cier van Justitie. Hij wilde natuurlijk niet de risico loopen midden op straat te worden gearresteerd. In dat begeleidend briefje vestigde hij er de aan dacht van den Officier van Justitie op, dat er een •verzuim moest hebben plaats gehad, ernstig genoeg om aanleiding te zijn voor een onderzoek. Wij hebtoen nagevraagd, hoe toet in geval van ver- loordeeling gewoonlijk gaat. De ontvanger van regi stratie en domeinen zendt den veroordeelde een ge drukte kaart, waarop hij wordt uitgenoodigd, de boete aan hem te voldoen. Wellicht ds die kaart in dit ge val wel verzonden, maar ze heeft in ieder geval haar bestemming niet bereikt. Avp. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 20 September 1921. Uitspraken: IJ. H. te Zandwijk, misdrijf tegen de zeden (art. 247 W. v. Strafr.), (zaak met gesloten deuren), 3 rund. gev. voorw., met 3 proefj. Nicolaas B. te Bergen, verduistering, geen uit spraak, uitgesteld tot a.s. Dinsdag. Huibert D. te Egmond aan Zee, wederspannigheid, 1 mnd. gevangenisstraf. Arie Zwart te Egmond aan Zee, wederspannig heid, f30 of 30 d. h. (Hendrik V. te Enktouizen, eenv. beleed., f 10 of 10 d. h. Adriaan de M. te Bergen, appèl vonnis kanton gerecht, appèl niet ontvankelijk verklaard. Nicolaas V. te Bergen, appèl vonnis kantongerecht, appèl niet ontvankelijk verklaard. Grietje van 't V. te Uitgeest, mish., f 15 of 15 d. li. J. Vlottes te Uitgeest, mish., f 15 of 15 d. h. Cornelis T. te Egmond Binnen, misdrijf art. 247 W. v. Strafr., 4 mnd. gev. Dirk B. te Wieringerwaard, vernieling, f 20 of 20 d. h. Gerrit B. te Oudendijk, mishandeling, f20 of 20 d. h. Adrianus W. te Schagen, mish., f30 of 30 d. h. C. Beets te Nieuwe Niedorp, mish., f40 of 40 d. h. J. Oostorhuis te Hoorn, eenv. beleed., f7 of 7 d. h. Opgemaakt is de nominatie voor het voorzitter schap van de Tweede Kamer. Bij eerste stemming werd de oud-voorzitter, de heer Kooien, gekozen met 72 van de 80 stemmen. De tweede candidaat werd de heer Rink na drie stemmingen, waarbij rechts met oen 22 stemmen stemmen steeds op den heer MontéVerloren uit kwam. Candidaat no. 3 werd tenslotte de heer MontéVer loren met 35 stemmen met 31 op dén heer Schaper en enkele verspreid en 9 blanco. Rechts heeft dus thans zijn zin en de Soc.-Demo- craten buiten het presidium gehouden. Vorig jaar was dit mislukt. STAATSBEGROOTING. Ingediend is de Staatsbegrooting 1922. Raming uitgaven f 854.5 millioen, ontvangsten f 606.5 milli- oen, tekort bijna f247 millioen, waarvan op den ge wonen dienst bijna f 49 millioen. DE GOUW. Met de najaarskermis, die alhier Zondag en Maan dag jl. plaatsvond, heeft men veel van het „reuze- mooi-weêrtje" geprofiteerd, 't Was Zondagsmiddags nabij het café „De Otter" vanouds wan „Havik" (do hoer H. Slotoma'ker) thans sinds ruim een .jaar met dien heer J. Mak als kastelein, dan ook al heel gauw aardig druk. iKdnderwedistrijden als onderdeel vian een uitgebreid programma van openbare volksvermake- lijktooden is dan ook altijd weer opnieuw een zeer aantrekkelijk iets. En er was weer heel wat aardigs af te werken, Eerst kregen we jongens van 912 Jaar. tonrijden met hindernissen: le prijs Ja. Wit, 2e prijs Jb. Appel, 3e prijs Cor. Appel, 4e prijs Joh. Appel, 5e prijs Jan Manshande, 6e prijs S. Glas, 7e prijs Jb. Slagter, 8c prijs Jb. Glas, 9e prijs K. Rempt, 10 prijs Jan Mol, 11e prijs Cor Mak, Er waren l'l deelnemers. Touwtjespringen voor meisjes van 9—12 Jaar, 6 deeln.: le prijs Geertle Wit, 2e prijs Betje Bakker, 3o prijs Grietje Silver, 4e prijs Jansje de Boer, 5e prijs Geertje Bossen, 6e prijs Neeltje Manshande. Costuumloopen voor jongens van 6—9 jaar, 10 deel nemers: le prijs Andr. Rempt, 2e prijs D. Mak, 3e prijs A. Mak, 4e prijs K. Wit, 5e prijs Jn. Silver, 6e prijs C. Bessoling, 7e prijs P. Grootewal, 6e prijs D. Manshande. 9e prijs Cor Wit, 10 prijs K. Mes. Aardappelrapen, voor meisjes van 6—9 jaar, 10 deeln.: 'le prijs T. Kooiman, 2e prijs Grietje Silver; 3e prijs M. Mak, 4e prijs G. Kooiman, 5e prijs T. Rood, 6e prijs T. Wit, 7e prijs A. Maij, 8.e prijs M. Mans hande, 9e prijs T. Glas, 10 prijs L. Vink. Ringsteken per fiets voor volwassenen, heeren, 36 deelnemers: le prijs C. Roos van Wijdenes, 2e prijs Jn. Bakker Az., 3e prijs Jn. Bakker Jnz., 4e prijs KI. van Til, allen van de Gouw. Ringsteken per fiets, voor volwassenen, dames, 13 deeln.: le prijs Aagje Speets; 2e prijs Trijntje van Til, beiden van de Gouw. De prijzen bestonden alle uit kunstvoorwerpen. Na afloop der wedstrijden gezelligen dans en kermis. NACHTVORST. In de laatste nachten heeft het in verschillende plaatsen van Overijsel flink gevroren, terwijl het daar overdag zelfs zeer warm is. DOOR EEN MOLENWIEK GETROFFEN. Te Dalen is de zoon van den molenaar Arends door een der molenwieken getroffen en terstond gedood. DOODGEREDEN. Te Katwijk aan 'Zee zijn gisteravond twee voor een met steenkolen heiaden wagen gespannen paar den op hol geslagen, tengevolge waarvan drie kin deren zijn overreden. Een vijfjarig meisje, een doch tertje van den heer van der Plas, was terstond dood Het lijkje is vanmorgen naar Leiden vervoerd om daar gerechtelijk te worden beschouwd. De twee an dere kinderen kwamen er met verwondingen af. DRAVERIJ TE MEDEMBLIK. Medeonblik, 10 Sept. Heden werd alhier voor de 78ste maal de jaarlijksche Handicap draverij ge houden. Van de 29 ingeschreven paarden namen 14 dravers deel. De uitslag was: le prijs Meteor, donkerbr., 285 M., stal Wien, J. v. Leenwen; 2e pr. Gloriette, br. mer rie, 280 M., stal Wien, K. Bakker; 3e pr. Condor,, br. ruin, 275 M., C. Zwaan, P. Kou; 4e pr. Vitality, br, ruin, 300 M., stal Wien, K. Bakker. Troostprijzen: le pr. Harrold, br. ruin, 280 M., S. de Ridder, M. Hou ter; 2e pr. Barones, zw. merrie, J. Schoon, C. Broers. ROOKEN IN RAADSVERGADERINGEN. In de raadsvergadering van een Noordhollandsche gemeente werd bij het vaststellen van de gemeente rekening over 1920 door een der raadsleden de aan dacht gevestigd op een post van f100 voor 1200 si garen, welke in de raadsvergaderingen door de leden zooden zijn opgerookt. Dit aantal vond het raadslid veel te hoog. In 1920 zijn 16 vergaderingen gehouden en als hij voor elke vergadering 20 sigaren rekent, dan wordt dat er dus 320 voor de raadsvergadering. Rekent men, heel ruim, er ook 320 voor de wethou dersvergaderingen, dan wordt het nog maar in to taal 640 sigaren. Waar bleven dan de overige? (De voorzitter merkte op, dat ook commissieverga dering in het Raadhuis worden gehouden, waarbij sigaren worden gepresenteerd. Het raadslid vond echter in elk gerval een post van f .100 voor sigaren te hoog en wilde hierop bezuinigen, of in het geheel niet meer op kosten van de gemeente in de verga deringen rooken. De raad was het er over eens dat in deze bezuinigd moest worden. DE REIS DER LABOUR-BURBEMEESTER8. Uit Londen, 20 Sept. De premier is naar Galr- loch gevolgd door de Labour-bungemeesters, die vast besloten zijn, hem te spreken over het werkeloos- heidarraagstuik in hun gemeenten en veriklaren dat zij niet naar Londen zullen terugkeer en zpolang Lloyd George hen niet ontvangen heeft. De andere leden van het Kabinet, die in verschil lende dalen van Schotland vertoeven, zullen té Gair- loch weer tezamen komen., naar men vermoedt om het vraagstuk der werkeloosheid te bespreken. DE HULPACTIE VOOR RUSLAND. Uit Londen, 20 September. De Paus heeft blij kens een bericht uit Rome aan den gemeenschap- pelijken raad van het internationaal Roode Kruis- comité en de Liga van Roode Kruisvereeniging me degedeeld, dat hij een millioen Lire bijdraagt voor de steunverleening voor den hongersnood in Rus land. Volgens een B. T. A. bericht uit Genève is de helft der som ter beschikking gesteld van Nansen en de andere helft van den international, bond tot hulp verleening aan iedereen, voor de actie, door dezen bond in Rusland onder leiding van Nansen onder nomen. HET SPOORWEGONGELUK IN NOORWEGEN. Uit Kopenhagen, 19 September. 'Het ongeluk op de Dorrespoor is 's avonds om 11 uur twee K.M. bui ten Drontheim gebeurd. Hier, waar de pas geopende spoorweg zich met de oude Drontheimspoor bij het zuideinde van de Nidarei-tunnel vereenigt is de ge wone sneltrein uit Kristiania in volle vaart op de extra-trein uit Drontheim geloopen. Do oorzaak is onachtzaamheid van het personeel van den snel trein uit Kristiania^ dat opdracht had om bij het laatste station (Marienberg) vóór den tunnel te stop pen om den extra-trein te laten passeeren. Deze schriftelijke opdracht was door het personeel ge- teekend, ten bewijze dat het ervan op de hoogte was. Niettemin is de sneltrein Marienberg voorbijgereden; de machinist zegt dat hij is doorgegaan omdat de seinen veilig stonden. De botsing wa9 zoo hevig dat een wagon van den extra-trein letterlijk doormid den is gereden. Er zijn zeven dooden en twintig gewonden. OVERSTROOMINO IN SPANJE. Uit Notilla de Palancia in de Spaansche provincie Valencia wordt gemeld, dat bij een hevig onweer de stad overstroomd is. Dertig huizen stortten in; er zijn talrijke slachtoffers. MIJNRAMP IN AUSTRALIë. Uit Londen,- 19 Sept. Een telegram uit Sydney meldt, dat in een steenkolenmijn bij Mont Mulligan een ernstige ontploffing heeft plaats gehad. Zeven tig mijnwerkers werden bedolven. Men vreest, dat zij niet meer kunnen worden gered. ERNSTIGE BRAND IN PARIJS. Te Bagnolet bij Parijs heeft Zaterdag een hevige brand gewoed. Do .brand ontstond in een meubelfa briek in de Rue de 1'Aivenir en sloeg van daaruit over op de aangrenzende hulzen, voordat er hulp uit Pa rijs had kunnen komen. Vijftien huizen werden vol komen in de asch gelegd. Vijfendertig gezinnen, In staande uit ongeveer 150 personen, zijn dakloos .Bij het blusischingswerk werden zes brandweerlieden en verschillende burgers gewond. De schade wordt op verscheidene, milldoenen francs geschat. Door hel honaerlifdend Rusland. Reeds een paar maal hebben wij een en ander ontleend aan de beschouwinpen, welke een per soonlijkheid, die een reis door het hongerlijdend i»ebied in Rusland heeft gemaakt, in de „Times" aan zijn ervaringen wijdt. Uil zijn jongste artikel lichten wij enkele opmerkingen over de politieke gevoelens der noodlijdende bevolking. Van een Russisch ambtenaar, die van een reis uit het ge teisterde gebied terugkeerde, vernam hij, dat de bolsjewistische regeenng niet ernstig een revolu tionair- beweging ducht. Zij draagt er wel zorg voor, de steden worden gevoed, en inderdaad is de '-j istand in Peti ograd en Moskou in dit op zicht veel beter dan hij soms in de afgeloopen drie of vier jaren is geweest. Kr bestaat dus wei nig gevaar dat een honger betoouing in de steden in een revolutie zal overgaan zooals dat in Maart 1917 het geval was. En in de districten, waar de hongersnood het ergst is, is tfh bevolking te vrees achtig en te hulpeloos om in staat te zij.ti een revolutie te beginnen, zelfs indien zij ditwenschte. Dé plaatselijke Sovjets verdienen hulde; zij doen wat zij kunnen. Zij zijn uit den aard hoofdzakelijk samengesteld uit communisten, d. w.leden der comminiMische partij, die zich als een uitgebreide lesuiten-organisatie over het geheele land uit strekt. De tucht is zeer streng bij de plaatselijke sovjets: een communist die schuldig woidt bevon den aan een misdrijf wordt veel zwaarder gestraft dan een niet communist. De schrijver aarzelt te zeggen, dat alle „beroeps- communisten", die de partij vormen, van ganscher harte communisten zijn. Integendeel, hij zou zeer verbaasd zijn indien één kwart van hen hel is. Zij zijn „rood" van builen en „wit" van binnen. Doen hun toetreden tot de partij is van voordeel niet alleen voor hen. maar ook voor de bevolking als geheel. Een man, die niet van harte communist is, maar tot de partij behoort, zal zelfs makkelijker met de groote niet-communistische meerderheid der bevolking overweg kunnen dan de volbloed communist. De schrijver meent zelfs temogen ver klaren, dat de plaatselijke ambtenaren in de Rus sische provincies heden ten dage beter zijn dan de vroegere uit het tsaristisch regiem. In de groote steden is het 't omgekeerde: Moskou en Petrogad worden slechter bestierd dan men moge lijk acht. Het is wel is waar juist om te zeggen, dat er ihans in Rusland geen partij is overgebleven om het -bewind eventueel over te nemen, doch men dient in het oog te houden, dat. alhoewel de poli tieke zin van het Russische volk zich niet ver heeft ontwikkeld, dit althans het stadium heeft be reikt, waarop het weet wat het niet wil.... BOUWEN. Aan de Handeldrijvende en Industrëele Midden- slandsvereeniging alhier is eenrijkspremie toege kend van f27200.voor het bouwen van een 16-tal middenstandswoningen. Zooals bekend is voor deze 16 woningen bereids grond aangekocht. De nieuw te projecteeren straat zal loopen vanaf Landbouwstraat, aansluitende op de zijstraat van de Magnusstraat. PURMEiREND, 20 Sept. Op de heden gehouden markt waren aanvoer en prijzen als volgt: 12 stapels fabrieksbaas f71, met rijksmerfc f73; 35 stapels boerenkaas f74, met rijks- merk f77, 4 stapels commissiekaas f74, met rijksm.; 3 stapels Goudscbe kaas f71 met rijksmerk; 740'A kilo boter f3,25—3.40 per kilo; 894 runderen, waar onder 430 vette, f1,301,70, handel matig; 421 melk en geldekoeien f250700, handel matig; 43 stieren; 40 paarden 1200—400, handel matig; 1'40 vette kal veren 12,30—2,50 per stuk, handel mfig; 194 nucht. kalveren, slachtkalveren 120—60, fokkalveren 125— 56; 400 vette varkens 1,04—1,10 per kilo, handel ma- I tig; 52 mag. varkens 136—60, handel vlug, 294 big- j geh 118—30 handel vlug; 1043 schapen f35—62, han del matig; 960 lammeren 124—37, handel matig; 157 bokken: 16 ganzen 110 per stuk; kipeieren f 13.50— 14.50, per 100; 800 zak appelen 11—8 per zak; 600. zak peren '12—10, per zak. LANGENDIJKER GROENTEN VEILING, Bi. op L. 20 Sept. Bloemkool, 2e soort 12 a 3,70, per 100 1 st. Roode kool 13,70 a 5.90, 2o soort f 1,20 a 3,40, gele (kool f5.50 a 8,40, 2e soort f '1,00 a 5.30, witte kool f5.30 l a 7,70, 2e soort f 2,50 a 5, alles per 100 Kg. Wortelen f 12 a 12,80, per 100 bos. Schoolmeesters f 7,30 u 9.50, I blauwe f8 a 9.40, brarvo 16.60 a 7,50, bieten 15.40 a 7,30, gele nep 18,00 a 9.60, drielingen 16.90 a 7,50, uien f9 a 10, 2e soort f3,70, losse wortelen f7 a 7,80, sla- boonen f44.90 a 48,80, alles per 100 Kg. Aanvoer: 2300 st. bloemkool, 65800 Kg. roode koo", 43250 Kg. witte kool, 32800 Kg. gele kool, 500 bos j wortelen, 4525 Kg. losse wortelen, 25400 Kg uien, 2565 Kg. gele nep, 5200 Kg. aardappelen, 11100 Kg. i bieten, 68 Kg. slaboonen. NORDERMARKTBOND, Noordscharwoude. 20 Sept. Eigenheimers f 520 a 7,10, blauwe aard- I appelen, f 8jl0 a 8,60, braivo's f 7,20 a 7,40, roode ster 1 f6.50, drielingen f2,90 a 3,10, kleine f2.60, roode uien 1 f 13,10, grove uien f9,60 a 9,80, drielingen f7,60 a I 8,10, nep f 9,30 a 9,50, peen f7,40 a 7,50, roode kool I f4.30 a 6.60, gele kool f 0.50 a 8,40, witte kool f4 a I 5.90, alles per 100 Kg. Boswortélen f4.80 a 12.80. per 100 bos. Kroten f4.80 per 100 st. ANNA PAULOWNA, 20 Sept. Groote aaidappelen f5.35 u 9,50, drielingen f2,60 a 3,90, slaboonen f 55.50 a 63,50, snijboonen 144.50 a 55, per 100 Kg. op Dinsdag 20 September 1921. De heer Van Voorst tot Voorst, die den voorzitters- stoel bekleedt, opent, nadat de leden van de beide Kamers zich naar de Ridderzaal op het Binnenhof hebben begeven, des middags te 12 uren de verga^ dering en laat door den griffier van de Eerste Ka mer voorlezen het Koninklijk besluit, houdende zijne benoeming tot voorzitter van de Eerste Kamer gedu rende de zitting, die heden zal aanvangen. De voorzitter benoemt in de commissie, die Hare Majesteit de Koningin in het gebouw zal ontvangen en uitleiden, de heeren Dojes (voorzitter, Van Ba tenburg, Van der Maesen de Sombreff, De Boer en Diepenhorst van de Eerste Kamer; en Marchant, Schokking, Van der Voorst van Zijp, De Kanter, Scheurer, Drion, De Groot, Swane, Wintermans en Beymer van deTweede Kaïner. De Ministers, hoofden van Ministerieele Depar tementen en de leden van den Raad van State ver- eenigden zich te één uur des namiddags mede in de vergaderzaal. Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, kort daarna in de ver gaderzaal binnengeleid, neemt plaats op den troon en houdt, terwijl Zijne Koninklijke Hoogheid do Prins naast Haar gezeten is, de volgende TROONREDE: Mij wederom in Uw midden bevindende, leden der Staten-Generaal, mag ik niet verhelen dat zelfs thans, nu de wereldoorlog welhaast drie •jaren tot het verledene behoort, zijne gevolgen zich nog in hevige mate doen gevoelon. Schoon God ons voor zware rampen spaarde, lijdt ook het vaderland on der do algemeene ontwrichting der economische verhoudingen. Met noesten ijver aan het herstel van de welvaart te arbeiden en angstvallig do spaar zaamheid te betrachten, is ons aller plicht. Zorgwekkend is de toestand der schatkist. De atov- ke groei der uitgaven in de laatst verloopon jaron heeft den verrassenden aanwas der middelen nog ver overtroffen, terwijl de laatsto thans tot staan gekomen is en teruggang reeds plaats vindt. Aan belangrijke opvoering van de reeds zwaar drukken de hof fingen valt wogens do daaruit dreigende schade voor het algemeen belang wel nauwelijks te denkon. Het publieke léven op meer bescheiden voet don tot dusver in te richten zal noodzakelijk zijn. Ook in de overzeesche deelen van den staat is een zuinig beheer geboden. Vooral de scherpe da ling der prijzen van de producten van land- en mijnbouw baart zoowel in Oost-Indiö als in Su riname ernstige zorgen. De internationale toestand blijft ernstige aan dacht vorderen. Intusschen geeft MIJ do ontwikke ling van de betrekkingen, die niet vreemde mogend heden worden onderhouden, in velerlei opzicht re den tot voldoening. Met wattrdeoring en ingenomen heid maak Ik gewag van het door de in den Vol kenbond vereenigde mogendheden genomen besluit tot vestiging van het Permanent Hof van Interna tionale Justitie te 's-Gravenhage. Do afdoening van de in hot afgesloten tijdvak voorbereide wettelijke maatregelen, allereerst do herziening van de Grondwet, zal uw volle toewijding vorderen. Met partieele herziening van verschillende onzer wetboeken zal worden voortgegaan. Een wetsontwerp tot regeling van het levensver zekeringsbedrijf zal u zeer 9poedig bereiken. Ter versterking van de zeemacht, vooral met het oog op de verdediging van Nederlandsch-Indië, zal een voorstel worden ingediend. In voorbereiding is een wetsontwerp, dat beoogt de mogelijkheid te 9penen om vrijstelling van mi litairen dienst te verleenen aan hen, die daartegen ernstige gewetensbezwaren koesteren. Voorstellen tot wettelijke regeling van de" ruil verkaveling en tot herziening van de bepalingen betreffende de pachtovereenkomst zullen worden ingediend. Ontwerpen tot wijziging en aanvulling van de Ar beidswet, de Invaliditeitswet en de Ouderdomswet zullen u weldra bereiken. In afwachting van de totstandkoming der voorge stelde wijzigingen van de Grondwet, wordt eene daarbij aansluitende herziening van het Regeerings- reglement voor Nederlandsch-Indië voorbereid. Moge op uwen arbeid Gods zegen rusten. Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, en voorafgegaan door de commissie, verlaat de vergaderzaal. De voorzitter sluit, nadat de commissie in de zaal is teruggekeerd, de vereenigde vergadering. Een incident. De opening van de zitting der Staten-Generaal is gistermiddag gestoord geworden door een kleine de monstratie voor de vrijlating van den dienstweige raar Herman Groenendaal. Mevrouw KolthekTim mer, echtgenoote van het Kamerlid Kolthek, had als zoodanig een kaart tot bijwoning van de openings plechtigheid in de zaal. De commissaris van politie Besseling had aanvankelijk bezwaar tegen haar toe lating en wilde den hoofdcommissaris doen beslis sen. Deze vond het echter beter, dat de voorzitter der Vereenigde Vergadering baron Van Voorst' tot Voorst zou uitmaken, of mevrouw Kolthek de plech tigheid kon bijwonen. De heer Van Voorst tot Voorst vroeg mevrouw Kolthek, of zij beloven wilde niets te zullen doen. dat de orde zou verstoren. Zij wilde echter niets beloven, zoo verklaarde zij. De voor zitter zeide daarop, haar te willen toelaten, in het vertrouwen, dat zij zich als een fatsoenlijke vrouw gedragen zou. Mevrouw Kolthek nam vervolgens

Schager Courant | 1921 | | pagina 2