Raad Zuidscharwoude. I JeLVeeïTr0:Zdt V°°rStel aan8e"°men- T"" moeten komen. I ben in deze tijden van gepaste zuinigheid waarach- Yooraittertaegt; tóten Directeur van het waterleidings-1 tig wel wat anders t.e doen. Het salaris van den bedrijf niet in bescherming te willen nemen, dochveldwachter werd gekort en dit moet blijven. Het Zaterdag 29 October 1921. 64ste Jaargang. No. 6915. Vergadering van den Raad op Donderdag 2.7 Octo ber 1921, nam. halfeeven. Aanwezig hij aanvang allen, behalve de (heer Kra mer, welke even latei- ter vergadering verschijnt. De voorzitter Jhr. van Spengler, opent de v er gade- ring, met een woord van welkom en vraagt, aan de raadsleden of er nog op- of aanmerkingen zijn op de notulen, der vorige vergadering., .welke met een klei ne opmerking van den heer Berkhout worden goed gekeurd. en geteekend. Voorzitter Idoet aneidedeeling van de gehouden kas opname, bij den gemeente-ontvanger, over het afgeloo- pen jaar, hetgeen volkomen in orde werd bevonden. De ontvangsten haddien bedragen f 190718.90, de uitga ven f 182091.64, batig saldo dus f 627.26. Ingekomen was een circulaire met verzoek te wil len.bevorderen nü. ihet georganiseerd overleg met de vakorganisaties "van werklieden, werkzaam in bet overheidsbedrijf. B. en ,W. stellen voor, dit voor ken nisgeving aan te nemen. De heer Zeeman vraagt, waarom dit zoo maar on middellijk moet worden aigewezen en meende dat hól heel goed was, tot georganiseerd overleg te besluiten. Georganiseerd overlag heeft zeer zeker zijn nuttige zij de en voor degenen die er belang bij hebben vond h?j het wel wat bruut dit zoomaar .a/f ;te wijzen. De meening van den 'heer Zeeman wordt echter met ondersteund, izoodat het yoor kennisgeving wordt aan- genmoen. Ingekomen een schrijven van het Nat. Verbond van Gemeente-ambtenaren, inhoudende eenige mededee- lingen. betreffende salaris der klerken weaikizaam aan de gasfabriek. B. en W. stellen voor, om dit voor ken nisgeving aan te nemen, aangezien een dergelijk adres ook wel -zal zijn ingekomen bij d'e gascommissie, wat toch het aangewezen lichaam is, om dilfc bet eerst te behandelen. |D>e heer De Jong vraagt, o<f als de gascomnnssie het er nu eens niet medé eens is, of we dan nog wat van dit adres hooren, waarop de voorzitter anltwooildt van niet., doch daar de 'salarissen kort geleden nog zijn onder de oogen gezien en voldoende geregeld, stelt hij voor dit voor kennisgeving aan te nemen, waartoe wo-idt besloiten. Ingekomen een schrijven van den Minister van On derwijs, K. en Wetenschappen, met verzoek de ge meen lê-klok niet te laten smelten, doch te ruilen voor eene klok die aanwezig is in het Rijksmuseum. Voorzitter zegt, dat ld.it een .oplossing is, 'die we aller minst hadden verwacht en stelt voor, om hierop in te gaan. De heer Zeeman is het hiermede eens, ooch zag nog gaarne, dat ter werd onderzocht of die klok wat klank betreft, enz., overeenkomt met de tlhans aanwezige, W.e zullen er wel wat op achteruit gaan, daar in bet schrijven is vermeld dat de klok er een is van kleinere afmeting en ook zullen er nog wel wat kosten op ko men van vervoer enz., doch als we een (geheel nieuwe klok moeten hebben, zijn we veel duurder uit, ter wijl 't toch ook mooi is, dat ncze klok .hel zoo genaamde historisch monument, behouden blijft, al is het dan in het Rijksmuseum. De heer Berkhout is van hetzelfde gevoelen, als de heer Zeeman, doch zag gaarne, dat gepoogd werd cle kosten van vervoer enz. terug te krijgen van het Rijk. De voorzitter zegt, dat het Rijk de gemeente al ont zettend veel onkosten spaart, omreden Kve voor een klok die niet meer luiden kan of mag .een gehee'1 ga ve klok terug krijgen, doch als echte kooplieden zul len B. en W. trachten Iden ruil zoo voordeelig moge lijk te doen zijn. De heer Zeeman zegt, dat de voorz. sprak van den den Ned. Klok- en Orgelraad, om die de klok in het Rijksmuseum te laten onderzoeken, doch zou het niet goed zijn, dat B. en W. zich ook 'zelf op de hoogte stelden? Voorzitter zegt, dat .B. 'en W. in dien geest ree'ds hebben gesproken, en dit zullen doen. De heer Kramer meent, dat de onkosten wel niet kunnen meevallen, daar het wel mogelijk is, dat er ge heel nieuwe fundeeringen of geheel niéuwe stoeien moe ten komen vanwege de andere constructie van den te rui len klok. De heer Groen kan niet den ruil meegaan, we zullen ér Wiel niet zonder onkosten afkomen, doch als we een geheel nieuwe moeten hebben, zullen-we veel duur der uitkomen, Weth. Kroon zegt, dat als de heeren van het Rijk nu heelemaal niet mede (willen wenken, dat hij er cniet 'tegen is, dat de klok er wordt uitgenomen en dan te laten vergieten, temeer ais Ide kosten geheel voor de gemeente zullen Ik omen. Ten slotte worden B. en W. gemachtigd, om, als de ruil een goede is, hiertoe over te gaan. Voorzitter leest voor een schrijven van. Ged. Sta ten betreffende art. 8 vervolgonderwijs, dat de benoe ming van het hoofd uitdrukkelijk moet worden |ver- meldi, eniz. Op voorstel' van B. en W. wordt besloten, aan dit verzoek te voldoen. Ingekomen een schrijven van den Directeur van het WateiTeMdhgsbedrijff, om terug te willen komen op het in de /vorige -raadsvergadering aangenomen hesluit en aan te nemen dat voorstel zooals door den Directeur van het Prov. Waterleidingsbedrijf was voorgesteld, om namelijk 19 (spruitstukken te laten aanbrengen. Het d.oor den iRaad aangenomen besluit was 2 brand- kranen en 4 spruitstukken te laten aanbrengen. rB. en W. stellen voor, om, aangezien het vorige besluit na rijp beraad is genomen, hierop afwijzend te beschikken De heer Berkhout is er voor, om hieraan tegemoet te komen, temeer daar het aanbrengen van spruitslukken weinig kosten medebrengt en als er later een brand- kraan moet worden aangebracht, zullen ide kosten aanmerkelijk hooger zijn, doch niet alleen dit, ook veel ongerief izal er door ontstaan, daar ide straat hier voor ida'n moet worden opgebroken, en de menschen daardoor twee a drie dagen verstoken zullen zijn van iwater. iDe heer Kroon (ziet er de noodzakelijikheid niet van in, dat het nood-ig is, ook niet van het plaatsen van 2 brandkranen en vier spruitstukken, iwaartoe is be sloten, gezien we hier rijk gezegend zijn met water Als t nu was te iBergen of Heiloo, waai' in 't geheel geen water is, dan zou hij er anders voorstaan, doch hier .is het geheel onnoodig. Weth. Bekker is van hetzelfde gevoelen, als de heer Kroon en vindt het niet zoo erg als er dan later nog eens werd besloten een s/pru its'tuk te laten aanbren gen,, de kosten nu eens weiden f 50, inplaa'ts van f 10. Do heer de Jong is het geheel met den héér Bèrk- hout eens, daar ook de kosten voor de gemeente met het aanbrengen van die meerdere .sluitstukken gering zijn, ongeveer f 60. De heer Kramer is er voor, dat alles zoo feoed mo gelijk wordt ingericht en kan vrijwel met het schrijven Van het Prov. Waterl. bedrijf meegaan. Ook de heer Groen kaïn hiermede meegaan. Voorzitter zegt, dat als de Raad besluit op 't vorige aangenomen besluit terug te komen, hij er de voor keur aan geeft dat dan 't verzoek van 't Prov. Wa terl. bedrijf ongewijjzigd wordt aangenomen. Wethouder Kroon betoogt nogmaals het geheel on- noodige van dft voorstel en izegt, dat dit schrijven zoo misselijk mogelijk is, aangezien de heeren van het waterléidingsbedrijlf de 'toestanden in ideze gemeente onbekend zijin 'en zoodoende maar klakkeloos die ■plaatsen hebben, aangegeven waar de spruitstukken verzoekt den heer Kroon, zich te matigen en. parle mentair te blijven. Ook de heer Kramer komt er tegen op en zegt, dat het Prov. Waterl. bedrijf dit besluit na rijp beraad heeft gennomen, b.v. dat met dezelfde lengteslang men alle plaatsen kan bereiken. Nadat de vergadering een oogenblik door dén voor- ziter wordt geschorscht, wordt besloten 'in zooverre aan het verzoek van het Prov. Waterleidingsbedrijf tegemoet te komen, met uitzondering van 3 ispruit- stukkeii, niet te plaatsen op die punten iwelke de Raad geheel onnoodig voorkwam. Tegen alleen de heer Kroon. De heer Berkhout deelt nog mede, dat de leiding zal gaan door de Melkstraat, waar pas een straat is ge legd, die ongeveer f 500 kost en nu moet worden op gebroken. Spreker vindt dit jammer en betoogde dat dit best op een ander wijze kan geschieden, B. en VY. zuiien, .alis er .een ambtenaar vaji hef bedrijf komt, hiermede rekening houden, en er over spreken. Landverhuring. Bepaling: Het land te laten verhuren door Notaris Kroon, te Zuidscharwoude. De heer Zeeman meent, dat dit ook kan geschieden door B. en W. zelf, waardoor de kosten minder zul len worden. Voorzitter is hier tegen, omrede dit niet wettelijk is en 't ook niet op hun willen nemen, omreden als er een formaliteit niet dn oude is, dit op onaangename gevolgen kan uitloopen, waar B. en W. voor gevrij waard willen blijven. De heer Berkhout is het hiermede eens en zegt, dat terwille. van die paar pet, besparing wij niet de mo gelijkheid moeten scheppen dat dit op conflicten kan uitloopen. wat spreker uit onder vinding mededeelt. Het kan 10 jaar goed gaan, doch als 't 1 maal niet goed gaat, zijn de kosten veel hooger. Aangenomen wondt, het land te laten verhuren door Nat. Kroon. Voorstel om het land te 'verburen op korten termijn. Voorzitter zegt dat dit gewenscht is, daar, ais de tijden slecht zijn, de huurders er af kunnen en als de tijden goed zijn, 't schade is voor de gemeentekas. De heer Zeeman stelt voor, om het land voor zes jaar te .verhuren, met 't recht om er nog 6 jaar voor hetzelfde bedrag gebruik van te imaken. Dit is zeker van het grootste belang voor een goede behandeling van het land. De heer Kramer en Groen zijn het hiermee vol komen eens, en ook 'de keer Berkhout ging met di voorstel acoord. Wethouder Kroon stelt voor, het land voor 10 jaar te verhuren, waarmee de heer Zeeman ma verdere be spreking accoord1 gaat, nadat de 10 veranderd was in tweemaal vijf. Met aTgemeene stemmen wordt nu besloten het land voor 5 jaar te verhuren, met het recht van nog 5 jaar gebruik. Er liggen 4 akkers te J-Iugowaard, die steeds in een perceel1 verhuurd zijn. B. en W. stellen voor, dit ru in vier perceelen te verhuren, waartoe na eenige bespreking wordt besloten, onder bepaling dat het ook gecombineerd1 wordt aangeboden. De huurders zullen verplicht zijm, 'twee goede horgen te stellen, of den huurprijs vooruit to hetalon. In 't laatste geval zal 5 pet. rentevergoeding worden gegeven, zoo de ge meentewet dit toelaat. De schoolgeldregeling komt hierna aan de orde. De voorstellen van B. en W. luiden als volgt: Bij een inkomen van f 1000 tot f 1200 f 2.60 en 0.50, f1200—1500 f3.40 en f0.75, f 1500—1800 f5.20 en f 1, f1800—2100 f6.50 en f1,25, f2100—2400 f7.80 en f 1.50, had beter andersom geweest. De heer Berkhout schaart zich volkomen aan de zijde van den heer Zeeman. De heer Kramer wil geen beschouwing houden over het voor of tegen van de Burgerwacht, doch een Burgerwacht vindt hij in het minst niet over bodig. Als er iets gebeurt moeten we klaar zijn. Men wenscht toch ten allen tijde verzekering van een goeden gang van zaken. Voorzitter zegt steeds in de gelegenheid geweest te zijn een eeresaluut te brengen aan de mannen van de Burgerwacht. Zij offeren zich belangeloos op voor deze zaak die in het algemeen belang is, ook in het belang van den heer Zeeman. Als de heer Zee man goed nadenkt zal hij heseffen, dat ook hij de bescherming van de Burgerwacht noodig kan heb ben. We kunnen niet genoeg hulde brengen aan de Burgerwacht. De heer Zeeman merkt op dat het in deze gemeente nog nooit op particuliere bijdragen is aangestuurd. Als men dat doet kan men tevens te weten komen hoe deze zaak door de ingezetenen op prijs wordt gesteld. Geweld kweekt geweld en elk geweld als zoodanig uitgelokt, zal met geweld beantwoord wor den. Laten de Burgerwachtvoorstanders dat ter harte nemen. Ik hou me aan den wensch van den minister, laat de gemeente toonen wat ze voor de Burger wacht over heeft. Laten door middel van het be lastingbiljet niet allen bijdragen aan deze voor velen onsympathieke zaak. Voorzitter: De wensch van den minister was Bur gerwacht. Als ge u dus aan den wensch van den minister wilt houden, dient ge ook de Burgenvacht te steunen. Tegen de subsidie stemmen de heeren De Jong, Zeèman en Kramer, zoodat de subsidie gehandhaafd blijft. Bij den post brandstoffen stelt de heer Zeeman voor om de levering van steenkolen voortaan uit te besteden. De heer Berkhout zegt in principe een tegenstan der van aanbesteding te zijn, omdat er in de meeste gevallen geknoeid wordt. Bovendien zijn hier slechts twee hrandstoffenhandelaren en is de concurrentie te gering. Het voorstel wordt niet gesteund en komt alzoo niet in stemming. Opnieuw komt hierbij in bespreking de hooge uit gaven voor brandstoffen en komt de vraag naar vo ren of er wel voldoende controle is. Bij den post subsidie voor het Burgerlijk Armbe stuur komt tevens in behandeling de begrooting van dat college. De begróoting wordt goedgekeurd met een ontvangst en uitgaaf van f2398.waarbij ge rekend wordt op een gemeentesubsidiê van f 1000. De heer Zeeman vindt den post kosten voor werke loosheid wat laag. Hij vraagt in verband hiermee of bij eventueel voorkomende gelegenheden de mis- sievo van den minister in gedachte wordt gehouden, waarbij steun voor werkeloosheid in uitzicht wordt «ygsteld.. Voorzitter vraagt of de heer Zeeman deze opmer king niet wat voorbarig vindt? De heer Zeeman: Ik wenschte het slechts even op te merken. Do post voor Vakonderwijs wenscht de commissie die de* hegrooting heeft nagegaan, te brengen van f 50 op f 101.25, welk bedrag gelijk staat aan het verzoek der vereeniging. De heer Kramer die dit punt naar voren bracht, wees er op dat dit bedrag is volgens voorschrift der ÏH59-2700 "l0 en f2- 2700-3000 f 10.50 cn f3, Niiverheidswêt. imwïn800 t1c,OJ,Amf330J?—361,0 J Jjj.20 .enf 5, f 3000— I wethouder Kroon vindt f50 reeds niet onbelang- 4000 f ~0 en f 0. i 4000 en hooger i 20 en f 7. i rijk Dat ze zulke ongelukkige wetten maken, krui ken voorstel van de minderheid van B. en W. is: iwii niet helnen -^"2 en en'^f MoTl mteenge^vfn'ft H.fhl °d™eekn pfeU- 2800 f 18 f 1^^^ 2300—3000 f21 en f4, f 3000—32001 rede voor deze zaak en brengt in dit verband in 8n f-y' tó^ÜO~ÓD(X) en f6, f3500 en hooger herinnering dat de inkomsten uit vergunningsrecht fdo en f7, ,Qk i,^„Q. <7111ion 171171 De heer (Zeeman zou met f 1200 willen beginnen, al is hij dan ook een voorstander van geheel kosteloos onderwijs. Den ikeer Berkhout was flbij de voorstellen van de andere gemeenten (den schrik om het hart geslagen, doch is dankbaar voor het eerste voorstel .van B. en W. De heer Groen prefereert het tweede tarief. Het voorstel-Zeman wordit niet gesteund en het tweede tarief izijn alleen de heeren Bekker, Groen en Kramer voor, zoodat het eerste 'tarief aangenomen wordt, waartegen zich de heeren Bekker en Groen verklaren. Bij de .verordening regelende de rang, het getal, de benoeming enz., stelt de heer Zeeman voor om niet '^°ch 6 maanden haltf loon bij iziekte ua't te keeren, nadat 6 maanden vol salaris uitgekeerd is. De heer Kroon vindt ide re'geling reeds mooi. *h^-0ei' ^ee??'lan wijst er op, dat de regeling in een 35 hooger zullen zijn. Na eenige bespreking wordt dit voorstel met de stemmen van de heeren Kroon, Bekker en Groen te gen, aangenomen. Ter tafel komt het aangehouden adres van het Fanfarecorps om subsidie. B. en W. stellen voor f 15 subsidie te verleenen. De heer Berkhout vindt dit voorstel te schriel en wil het minstens verdubbelen. Voorzitter wijst er op dat er meer vereenigingen zijn die om steun kunnen aankloppen. De heer Kramer wijst er op dat het in de eerste plaats een liefhebberijvereeniging is, in tegenstelling van de voor deze behandelde subsidies. Voor het voorstel-Berkhout stemmen de heeren De Jong, Zeeman en de voorsteller, waarmee dit voorstel verworpen en het voorstel van B. en W. aangeno men is. De post H.O. is geraamld op f 14500, waarna door den overheidsbedrijf 'zoo goed mogelijk gemaakt moet voorzitter de opmerking wordt gemaakt, of be't .met worden. [beter is, de vergadering te verdagen, daar het in. 1 ©gen, liet voorstel-Zeeman verklaren zich de heeren middels half twaalf is geworden. Kroon en Bekker, zooda't dit aangenomen is. j De besprekingen leiden er echter toe, dat met ver Nog zal worden voorgesteld aan de gascommissie in g aderen wordt doorgegaan tot alle punten zijn af ge •de .verordening op te nemen, dat niet alleen sterken di ank, doch alle alcoholische dranken op het terrein van de gasfabriek geweerd worden, en dat personeel, dat abnormaal op .het werk komt, geweerd moet wor- den. '^erna kom;t 'in 'behandeling de gemeente-hegrooting. J behandeling van de uitgaven stellen B. en W. voor om het salaris van den veldwachter te bren- Van 1 0I) f 14:00.Hij heeft daarboven tloU voor kleeding en uitrusting en f100.— voor en w- hadden gehoopt dat Ged. Staten vroegtijdig een schema zouden zenden doch dit blijft uit. Het salaris, zoo deelde de voorzitter verder mede, is hier laag. De verschillende salarissen aan de gas fabriek zijn sinds kort herzien aan de hand van het Staatsrapport, doch voor den veldwachter durven we niet naar het Staatsrapport te kijken, doch meenen toch te moeten voorstellen het salaris met f 140.— te verhoogen. De heer Kramer wil het laten zoo het is cn af- w achten wat, van hoogeraf wordt voorgesteld. De heer Zeeman merkt op dat hij daaraan op het oogenblik niet veel heeft. Hij heeft geen goed bestaan en zijn emolumenten zijn hier gering. De heer De Jong wil het ook laten zoo het is; het moet weer opgebracht worden en gezien het werk dat hij er voor te doen heeft is bet salaris niet te laag. De heer Berkhout vraagt of hij ook nog niet f100 heeft van de Burgerwacht, welke vraag bevestigend wordt beantwoord. De heer Berkhout: Dan kom ik tot f1800 met het schoonhouden van het raadhuis mee. We kunnen daarbij in aanmerking nemen dat de levensstan daard verlaagt. De voorzitter: Het spijt me dat verschillende hee ren er niet voor zijn. Het salaris is betre klcelijk wei nig te noemen en een politieagent kent geen acht- urendag. De heer Groen is niet van oordeel dat er van een niet behoorlijk salaris gesproken kan worden. Men kan zich niet altijd blijven spiegelen aan wat ande ren doen. De vraag is of er ook niet e< ms rekening moet worden gehouden met de salariss en die in de gemeente worden uitbetaald. In stemming gebracht, wordt het vo« mstel van B. en W. verworpen. Voor stemden de w ethouders en de heer Zeeman. De post f 50.voor de brandspuit, v ond de heer Bekker aanvankelijk te laag, doch na to elichting van den voorzitter gaat hij er mee accoord. De heer Zeeman verklaart zich tej ?en den post f 100.voor de Burgerwacht. Ilij ho udt niet van moorden. We moeten waarachtig niet /langer komen met het smoesje: vrees voor revolutie. De opleiding tot schieten is geen taak voor de geme ente. We heb- wikkeld. De heer Zeeman vraagt naar aanleiding van den H.O. of de aanslagen gebaseerd zijn op de nieuwste aanvulling der wet, waarbij gesproken wordt van 2'$ maal de heffing, inplaats rvan 2 maal. De hoogere in komens kunnen 'hierdoor beter worden getroffen. Voorzitter wijst er op, dat. dit buiten het bedrag om gaat, de f 14500 moet toch binnenkomen, zpodat voor stellen daaromtrent evengoed in de volgende verga dering kunnen komen. Bovendien is het voor de hee ren op het oogenblik moeilijk te beoordeelen, welk systeem het beste is De heer Zeeman spreelk't .verder over een hoogere 'heffing van opcenten op de vermogensbelasting, en geeft B. en W. in overweging met de besprekingen ook hiermee rekening te houden. Opcenten op do ver mogensbelasting moet meer sympathiek zijn, dan op de personeele belasting. Voorzitter wijrt er op, dat de personeele belasting reeds geregeld is. De beer Zeeman merkt op, dat daar desnoods op terug'gekomen kan worden. Voorzitter wijst er verder op, dat juist me! het oog op de nieuiwe wet de opcenten op de personeele be lasting verhoogd zijn. De beer Kramer wil liever deze punten eerst nader onder oogen zien alvorens er een beslissing over te nmen. Het zou dan ook goed kunnen zijn om de ver gadering over een week te vervolgen. Mogelijk zijn er meerdere bronnen waaruit inkomsten zouden kun nen worden geput. Voorzitter wijst /er nog eens op, dat er niets tegen is de hegrooting evengoed af te handelen, omdat het buiten het bedrag omgaat. De heer Kramer: We krijgen dan toch andere bedra gen. Door verhooging van opcenten wordt de H.O. verminderd. Voorzitter wijst er op, dat voor behandeling van deze punten tijd is tot 1 Mei. De heeren gaan er mee accoord, dat dit de volgende vergadering ter tafel komt. De begrooting wordt hier na vastgesteld in ontvangst ,en uitgaaf op f 58634.97 M, met een post onvoorzien groot f 907,37, .welke laatste post echter in veiband met genomen besluiten een kleine verandering iza'1 ondergaan. Bij de behandeling van. de begrooting voor de licbt- bedrijven wijst de heer Kramer er uit naam van de commissie van rapporteurs op, dat daarin ,de prijs van 'het dubbel tarief niet genoemd is, wat eebter volgens den directeur zit in bet feit dat de meters er nog niet zijn. DaaPdoor izijn de andere posten ihooger geraamd. De post straatverlichting kwam de commissie zeer hoog voor. Er is alleen voor de lampjes 1200 gulden geraamd. De directeur deelde mede, dat er vélé lampjes bre ken, doordat het staand licht is. Hel kan niet anders

Schager Courant | 1921 | | pagina 13