Raad Oudkarspel. Donderdag 3 November i9Jl. bdslc. üaa.yany. No. 691Ö. Vergadering van den Raadi dezer gemeente op Woensdag 4 November, des avonds 7 uur. Afwezig met kennisgeving de heer Hart, wetlhouder. De voorzitter openlt met een woord van welkom de vergadering, waarna de zeer uitgebreide notulen wor den gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. Dankbetuiging van den omni- busrijder Hoogeboom voor die toegekende subsidie en de mededeeling, dat bet hem niet cpogelijlk is, zijn dienst tot het noordeinde dezer gemeente uit te breiden. iBericbt van de gemeente Noordscbarwoude, dat als onderwijzeres in nuttige handwerken voor de U.L.O.- school benoemd' is: mevr. Frielimlk-Nalds. iStaat van gebonden melkonderzoek over bet tijd perk iSeplt.—Oei» waaruit blijkt: C. Sparnjaart 3.20 vetgehalte en 8.46 vetvrije droge stof, P. Kamp 3.15 en 8.35, G. Zeeman 3.15 en 8.47, G. Zeeman 3.10 en 8.71, C. Spanja&rt 3.50 en 8.61, G. Zeeman 3.15 en 8.30, P. Kamp 3.45 en 8.55, C. Spanjaart 3.90 en 8.28, P. Kamp 2.60 en 8.41. Bericht van den Rijksontvanger dat aan den gemeente ontvanger is uitbetaald f 113.31 en f 114.37. Bericht van den Rijksbetaalmeester, dat aan den gemeente-ont'vanger is uitbetaald f 2837.32K. Goedkeu ring op de geDdleenimg, groot if 10000 voor kasgeld. Dankbetuiging van F. Moeies voor de toegekende salaris verbooging als doodgraver. Goedkeuring op de gewijzigde artikelen in bet regie ment van het Burg. Armbestuur. Bericht van Ged. Staten, dat gezien de hangende overweging betreffende verzoeken om herziening van d'e salarissen voor Burgemeesters, secretarissen en ointtvangers beawaar bestaat tegen bet incidenteel her zien dier jaarwedden voor een bepaalde gemeente, zoodat aan het verzoek dienaangaande niet kan wor- den voldaan. De heer £chrieken is van meewng, dat ze aan de griffie niet begrijpen wat de motieven mn den Raad zijn, daar het bier toch alleen betreft het terugbren gen in de klasse waarin de gemeente tlhuisbchoort. Voorzitter wijst er op, dat het een vnslgestold be sluit is, waarin deze gemeente in de hoogere klasse geplaatst is. Goedkeuring is ingekomen op het besluit betreffen de het rverleenen van vrij pensioen aan de gemeente ambtenaren. Ingekomen een verzoek van ihet nationaal verbond van gemeente-ambtenaren om een betere salarisre geling voor de klerken-incasseerders aan do gasfa briek. De heer Paarlberg zegt, te gevoelen, dat zij zich met de vastgestelde (verordening verongelijkt gevoe len, doch gezien hetgeen de andere raden in deze reeds besloten hebben, ziet hij er het nut niet van in een voorstel te doen. Alle stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Ingekomen. Is een adres waarin verzocht wordt ge organiseerd overleg met de vereeridging van Ned, ge meenten en de vakbonden te bevorderen. De heer Paarlberg zegt, voel voor georganiseerd overleg te gevoelen, doch waar de vereoniging van Ned. gemeenten reeds blijk gegeven heeft daarvoor niets te gevoelen, zal het geen nut hebben als enkele gemeenten daarop aandringen, Voorz. meent, dat het beter in eigen kring te regelen is. De heer Bakker la .van oordeel, dat geschillen beter worden uiit den weg geruimd, als bet langs organi- satorisehen weg gaat. Besloten wordt} op dit adres afwijzend te beschikken. Ingekomen is een verzoek van de voetbaivereeni- gttng D.T;S., om een subsidie van f60, Voor het In orde brengen, van bet terrein B. en W. stellen voor om hierop .afwijzend, te beschikken. De beer Sc.hr lek en is over bet algemeen tegen sub sidie, doch het geldt bier een jonge vereenlginig, die bet goede beoogt, een goed terrein n'oodig beeft en dit zelve niet kan bekostigen. Hij stel't deilhalve voor, om f 25 subsidie toe te kennen. De heer Paarlberg is er een voorstander van do sport te steunen, doah waar het hier geldt het In orde maken van een term in, zou hij willen weten, of ze er zeker van zijn, 'dat ze dit terrein kunnen be houden. Hij meent, al meer malen gehoord te heb ben, dat ze hieromtrent geen zekerheid hebben. Ook zal het gewenscht zijtn er rekening mede te houden, dat er nog een voetbalvere5ndging is die niu wel geen terrein beeft, doch ook zij in de naaste toekomst om subsidie zouden kunnen kernen. Ook zou hij wel wil len weten, of het waar is, dat niet alle jongelui lid vnn D.T.S. 'kunnen worden; Dit is hem al meermalen meegedeeld. Voorzitter merkt op dat het dan misschien beter zou zijn om het adres aan ten houden. De heer Schrieken meent dat wel allen lid kun nen worden en dat ze het terrein kunnen behouden, althans ze hebben toestemming gekregen oni de grep pels dicht te maken. De heer Van Exter merkt op dat het nut van voetbal door velen niet 'wordt ingezien. Hij zou het derhalve beter achten wanneer deze zaak door par ticulieren gesteund werd. De heer Bakker voelt voor het voorstel-Schneken doch is niet tegen aanhouden. Het mooiste zou zijn wanneer de gemeente een sportterrein beschikbaar kon stellen, dan zouden allen daarvan kunnen pro- fiteeren. De heer Meiten voelt niet voor steun, hij heeft op de straat van voetbal niet veel goeds gezien. Voorzitter vraagt aanhouden of afhandelen. De heer Schrieken is voor afhandelen. De heer Paarleberg zegt, dan in een moeilijk par ket te komen. Als het voorstel-Schrieken in stem ming komt is hij voor het voorstel-Schrieken, doch als het in te stellen onderzoek bevredigend is, zou hij verder willen gaan. Besloten wordt het verzoek aan te houden. Ingekomen is een verzoek van D. Scheffer, bloe mist te Nqprdscharwoude, om eventueel voor ge meentewerk in aanmerking te mogen komen. Hem zal bericht worden dat de boomen door Moeies in orde gehouden worden en dat er geen ander gemeen tewerk is. Van God. Staten is bemorking ingekomen op de be groeting wat betreft de daarop lager dan liet ko ninklijk besluit aangeeft uangebraehte salarissen van burgemeester, secretaris en ontvanger. De heer Van Exter: Gezien het feit dat door den Raad herhaalde pogingen zijn gedaan en het schrij ven van Ged. Staten, zou ik voorstellen de bedragen maar te voteeren. Het helpt toch niets meer. i De heer Schrieken: Ze kennen zoo langzamerhand I onze meening wel, doch ik meen dat we op ons I standpunt moeten blijven, temeer waar het goed kan zijn, gezien de plannen die weer aanhangig zijn dat we tot het eind toe onze meening doen kennen. De heer Van Exter: Onze rneening kennen ze nu wel. Voorzitter vermoedt dat Ged. Staten met een vol gende regeling wel rekening met de houding van den Raad zullen houden. De hoer Bakker is ook van meening dat het wel niet zul geven, doch zijn stem kan hij er niet aan geven. Het is niet goed te keuren dat wij meer moe ten betalen dan andere gemeenten. Laten we nu inaar eens afwachten van welke posten Ged. Sta ten de bedragen zullen afhalen. De heer Bakker wijst er vorder op dat de functies met den vollen persoon cisdien. Voorzitter is van oordeel dat de heer Bakker daar over niet kan oordeelen. De heer Paarlberg wijst er op dat de houding van den Raad voldoende bewezen heeft dat het niet in hoofdzaak ging om het te hooge salaris dan wel om de onbillijkheid die er in opgesloten ligt. Ook hij kan zijn stem er niet, aan geven. Tenslotte staken do stemmen. Do lieeron Schrieken, Paarlberg cn Bakker wenschen het besluit te hand haven; de heeren Vari Exter, Meiten en De Groot wenschen zich bij den wensch van Ged. Staten ncor te leggen. Het punt wordt dus tot de volgende ver gadering 'uitgesteld. Een andere wijziging die meer administratief is, zal worden aangebracht. Overeenkomstig het voorstel van Ged. Staten wordt een kleine wijziging aangebracht in de verordening op het vervolgonderwijs. Voorzitter doet mededeeling da4 van het kerkbe stuur een verzoek is ingekomen om oen pad te mo gen koopen van het terrein benoorden de sluis. De heer Paarlberg vroeg 91 het geheele terrein daar van de gemeente is en of verkoop van een strook daarvan later geen moeilijkheden zou kun nen opleveren. De eerste vraag beantwoordt de voorzitter beves tigend, de tweede vraag ontkennend. Overigens kun nen de heeren er eens over denken. Op een vraag van het Waterleidingbedrijf omtrent het aanschaffen van opzetstukken, wordt afwijzend beschikt, omdat die overbodig worden geacht. Van het gemeentebestuur van Harenkarspel is het verzoek ingekomen om met het oog op de mogelijke opheffing vari de openbare school te Waarland een zestal kinderen op de school in deze gemeente over te plaatsen. De Raad heeft hiertegen, gehoord het advies van het hoofd der school, geen bezwaar, op voorwaarde dat de totaalkosten van het onderwijs per kind vergoed worden. Goedkeuring wordt gehecht aan het voorstel van de gascommissie om enkele wijziging te brengen in het huishoudelijk reglement voor de gascommissie. Vastgesteld wordt een verordening regelende de in richting en samenstelling van de commissie van plaatselijk toezicht op het L. O. Komt aan de orde een voorstel van de gascommis sie tot aanvulling van de verordening regelende den rang, het getal etc. voor de ambtenaren van de gas fabriek. De heer ..Schrieken vraagl naar aanleiding daarvan of onder ambtenaren o-ok dé iirecteur beschouwd wordt. Voorzitter deelt mede, drt daarvoor een aparte ver ordening is. - i> De heer Paarlberg wijst op het voorstel inzake uit- keoring van loon bij ziekte. Het voorstel van hel dagelijksch bestuur van de gas commissie was, om bij ziekte 12 maanden vol cn 6 maanden half geld uit te keeren, doch ze zijn daarop later 'teruggekomen en stelden toen voor 6 maanden vol en 3 maanden half salaris. In de. gascommissie heeft hij dit ook reeds ter sprake gebracht tn wijst cr op, dat zich gevallen kunnen voordoen, waarbij het zeer goed mogelijk is, dat iemand langer dan 9 maanden ziek is en daarna hersteld weer in het werk kan terugkeeren. liet is Haard wanneer men voor hel geval komt te staan, dat een ziek arbeider geen loon meer kan worden uitgekeerd en hij daardoor op andere instel lingen aangewezen is en zou daarom willen voorstel len om het eerste voorstel als het hieest gewenschte te beschouwen, dus 12 maanden vol en maanden hall salaris. Betreft het invaliditeit, komt zoo'n persoon voor pensioen in aanmerking, doch is het een ,gewone ziekte, komt er geen ander uitkeoring als het loon op houdt. De heer Schrieken zou er voor gevoelen wanneer het personeel in èen invaliditeitsverzekering' was, waarvan, dc kosten niet zoo hoog zullen zijn Dc heer Bakker kan zich zeer goed met het voorstel Paarlberg vereenigen, Houden in zoo'n gezin de in komsten op, komt bovendien het onderhoud van dat gezin voor oen gemeente op, terwijl hel bij langere uitkeering door de 5 geme^mbn wordt gedragen, Spreker vraagl verder hoe het met de underc gemeen te-ambtenaren geregeld is. Dc heer Meiten zou het zoo willen laten als het is. Daar volgens een mededeeling van den Voorzitter, de volle pensioen-uitkeering pas ingiat wanneer een personeel-lid 10 jaar in dienst geweest is, zou de heer Van Exter de premie willen doorbetalen, wan- neer een lid eerder door ongesteldheid niet méér. 'kan weraen. v Tenslotte wordt het voorstel-Paarlberg verworpen met 5—2 stemmen. Voor de heeren Paarlberg en Bakker. De heer Schrieken stelt hierna voor, om een onder zoek in te stellen naar de kosten van invaliditeitsver zekering. De heer Van Exter: We kennen reeds premieyrij pensioen toe, zoo zou liet dus even dubbele betaling worden. We komen zoo in een verkeerde lijn. De heer Schrieken acht deze verzekering .minstens even noodig. Voorzitter wijst cr op, dat ze bij tmgevalk-n verze kerd zijn. I Met 3 voor en 3 togen wordt het voorstel-Schrieken aangehouden. Voor stemmen de heeren Schrieken, Paarlberg en Bakker. Do heer Paarllberg stel't voor, wu, gesproken wordt van: (het Is vonboden sterken drank cniz., te veranda- ren in alcoliolhoudenden drank en in de verordening op te nemen dat iemand die in ahnormalen toestand verkeert, van "hot webk geweerd wordt. Met eerste wordt algemeen goedgevonden cn het tweede wordt minder noodig geoordeeld, omdat het i als vanzelf spreekt. Do heor Paarlibeïig: Er sdhijnt laatst wat op de fa briek voorgevallen te zijn dat iemand in normalen toestand niet zal doen. III. zou dan ook de verplich ting willen zien vastgelegd, dat zoo iemand geweerd wordt. Aldus wordt besloten. De heer Schrieken zou *-aat willen leggen, dat het personeel tegen eiken uitspraak betreffende boete enz. in hooger beroep kan kon en, waarmee de Raad ac- coord gaat. Hierna wordt de verordening goedgekeurd. I Als leden in de commiede tot wering van school- verzuim, waarvan aftredend zijn do hoeren Vos van Zon, J. van Hout, J. Tuinman, P. Kuilboer, C. J. de i Wijn en J. C. Bwager .wow en de vijf oerstgenoemden i herkozen en gekozen de h< er B. Bommer. I Benoeming van een lid in het Burg. Armbestuur, I aftredend J. van Exter. Met drio van de vijf stem- i mon wordt de heer Van Exter herkazen. Een stem was op den heer Bakker, ein stem op den heer Paarl- i berg uitgebracht. De heer /an Exter neemt de benoe ming weer aan, het is wel geen gemakkelijke taak, doch hij wenacht het nogmaals te doen. Bij de rondvraag wijst c.e heer Paarlberg op-losse steonen in de straat. De voorzitter izegt, dat r >paraties aan de straat tot na het leggen van de buizen voor de waterleiding worden uitgesteld. Losse steenen dienen echter vast gelegd £e worden. De heer Do Groot wijsrti er op, dat een elecJriscHe draad voor de fabriek van de firma Hart gevaar op levert hij hot lossen van 9:hepen. Voorzl izal er den directeur mee in kennis stellen. De heer Van Exter vraagt, of het niet mogelijk is voorzorgsmaatregelen te nemen, dat het leggen van de buizen zoo min mogelijk last veroorzaakt. Hij zou de ingezetenen er mee in Tennis willen stellen, dat er grond beschikbaar komt, dte voor hen, die 'het gebrui ken kunnen, beschikbaar in. Voorzitter is van oordeel, dat het met deze opmer king wel voldoende ter kennis zal komen. De aan nemer dient er" voorts voor te zorgen, dat de zaak weer zoo spoedig mogelijk ruim is. Er zal worden ge daan wat mogelijk is. Hierna wordt de vergadering met een woord van da/nik voor de gezellige bespreking door den voor zitter gesloten.

Schager Courant | 1921 | | pagina 5