Alieicen Niems- Mmttillt- LnlIiiiHiL ninRdng 15 November 1921. 64*te Jaargang. No. 6924. UitgeversN.V. vh. TIIAPMAN Co, Scliayen. iSirmenlandsch Nieuws. FEUILLETON. SCHÜPPENKONÏNG. hl.ut verschijnt viermaal per week :l)insdug, Woensdag, Donder- '■I. /..ilrrdag. Hij iliZT'lullliy lol 's 'rn. M HUI Wol ilru A<l vrt Irul ihi! '"iwcl in nel rrThiuiikiMiiPiivl nummer u'fiii-uiist POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. no. 20 Prijs per 3 maanden t" 1.65. Losse nummers 6 cent. ADVliK l i\.s TlKN var» 1 tot 5 rebels i l.10, iedere re^el meer 20 ct. (bewipmo inbegrepen). «Ironie Iriters wmden naar plaatsrnimie berekend - ANNA PAULOWNA. Zaterdagavond 12 November gat de tooneolvereenicing „Klein Begin" een liefdadigheidsvoorstelling ten Bate der nagelaten betrekkingen van de verongelukte beman ning yan de reddlngsbooten „Brandariir en „Preeident van Heel". Lang voor achten was de zaal reeda van voor tol achter gevuld, doch daar de grimeur pas om 8 uur aanwezig kon zijn, was het niet mogelijk de voorstelling vroeger dan omstreeks 0 uur te. doen aanvangen. Eerst s prak de Burgemeester, de heer G. J. Lovink, een toepasselijk openingswoord. Spreker herinnerde daar bij aan dfe vele schipbreuken, die plaats hebben op onze gevaarlijke kust.v NEn wanneer de bladen dan melden, dat de bemanning gelukkig werd gered, dan maakt fJ.ie mededeeling gewoonlijk weinig indruk op ons. Immers we hebben al zoo dikwijls zulke berichten gelezen, dat wij er niet eens meer bij deuken, hoevèej moed tot .zulke reddingen wordt vereischt, met hoeveei levensgevaar zij dikwijls vergezeld gaan. Maar niet steeds wordt de redding even gelukkig volbracht en dan worden wij op eenmaal op harde wijze aan dien heldenmoed en dat doodsgevaar herinnerd. Zoo weten wij allen, dat ongeveer drie weken geleden de manschappen van de ,/Brandaris" en de „President van Heel" ter redding zijn uitgetrokken en dat allen hun dood in de golven hebben gevonden. Het was een sympathieke gedachte van de tooneelver- eenlging „Klein Begin", om ïerts te willen doen ten behoeve van de weduwen en weezen, door die veronge lukte mannen achtergelaten, èen gedachte, die werd omgezet in een daad, waarvoor wij 'haar gaarne nulde brengen. Spreker vroeg hierop aandacht voor do tooneel- vereeniging, fl'ie op zou voeren „Haar Gustaaf" door W. Wflker. Het 18 niet Wellevend, om op een liefdadigheidsvoor stelling scherpe critiek uit te oefenen, maar gelukkig hebben wil ons in dit geval geen geweld aan te doen, pm een dergelijke critiek 'in die pen to houden. We kunnen met volle gerustheid zeggen, dat met animo werd gespeeld en dat do vertooning met onverdeeld* aandacht werd (gevolgd. De Burgemeester verklaarde dan ook in zijn sluitings- woord, dat deze avond voor „Klein Begin" in dubbele mat© een succes was geworden ;in de eerste plaats wat. beuieft het financieel© resultaat: immers, na aftrek der onvermijdelijke onkosten was de opbrengst ongeveer 475. Maar ook in andéren zin had de vereeniging succes behaald. Haar goede spel toch was zeer zeker een mooie reclame geworden voor volgende uitvoeringen. BRAND. Zaterdagmorgen halfzes is brand ontdekt In de uitge breide kledingmagazijnen en werkplaats van de firma Gcbr. Bervoets te Zwolle. Gisteravond kwart vóór 8 had de controleur, belast met het inspocteeren van het ge bouw, niets bemerkt. De brand is in het achtergedeelte ontstaan en verplaatste zich, gevoed door de licht brand bare stoffen, snel naar voren, waar de ruiten in de talrijke ramen van het Vier verdiepingen hooge gebouw sprongen. Ruim 6 uur stortte de 25 meter lange en 7 meter breede lichtkoker, die de magazijnen verlichtte, naar beneden, Kwart vóór 7 viel de voorgevel, waardoor hot 'gevaar voor uitbreiding geweken was. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de zeer aanzienlijke schade. Het groote gebouw was 3 Maart J.I. in gebruik genomen. DIEFSTAL VAN 120.000 Oiigeveer twee weken geleden hoeft tol het per ceel Pompstationswefl 3 Den Haag, bewoond door de familie Handel, een belangrijke diefstal plaats gevonden. In het geheel werd vermist voor een waarde van onge veer f 20.00, waarbij f3000 aan contanten, een paarfen collier ter waarde van ongeveer I 10.000 en ecn groot aantal sieraden. Aanvankelijk verkeerde do politie omtrent de daden van dezen diefstal in het duister. Maar vannacht heeft- zij gearresteerd de 24-jarige dienstbode M. C. J. van der H., inwonende in het genoemde perceel, en haar beminde, den 29-jarigen P. J. van N., portier yan hét gemeentelijke ziekenhuis aan het Slykeinde in Den Haag'. Tevens jnoebt 'het gelukken, de -vermiste voorwerpen terug te vinden. Het grootste gedeelte van de buit werd gevonden in de woning van Van N. aan de Vail- Lantlaan. TREURIG. Te Bout-graven heeft gisteren het te bed liggendé vierjarige kindje van den heer S. een theelichtje naar zich toe getrokken, waardoor het bed en de kleeren var( die kleine in brand raakten. De vlammen waren spoedig gedoofd, maar de kleine is aan de brandwonden overleden. LAF. Bij den heer A. H. van Hulsteyn te Dodewaard zijn 35 vruchtboomen bij den grond afgezaagd. Men denkt aan een wraakoefening. HERSTELLING VAN STORMSCHADE AAN DE BOOMEN. De uienst der Gemeentewerken te Rotterdam is weder begonnen met het rechtzetten van verschillende boomen, die Zondag I.l. 'zijn omgewaaid. De gunstige resultaten, verkregen na den bekenden storm van October 1911. waarbij alle overeind geplaatste boomen, waaronder ver schillende zware, behoorlijk zijn aangegroeid, doen ver wachten,- dat ook thans een belangrijk aantal zal behou den kunnen blijven.. De boomen worden door middel van een herstelling in den rechten stand teruggebracht en met dra de», stevig vastgezet, terwijl van te voren het bij het o mwaaien ontstane .gat wordt verwijd en van mest en aarde wordt voorzien. DE DUURTE EN DE LANDBOUWERS. Het bestuur der Ovenjselsclie Lundbouw-Maatschappij heelt afwijzend beschikt op ,een verzoek van jlen Slagers hond om s teun van zijn adres aan dé regeering .om te komen tot gelijkstelling van biimenlandsch en buiten- Jandsch vleesch. Dit verzoek is reeds gedaan door het K.N.L.C., terwijl het bestuur van meening is, dat de slagers zelve veel meer tot het doen van verbeteringen in den geheelen vloeschftandei konden bijdragen, als zij slechts hun groote marge wilden verlagen. De prijzen voor de producenten dalen geweldig en toch is de duurte voor de consumenten bij lange niet geweken. Uit een ingesteld onderzoek to Almelo, Zwolle, Blok zijl, Hardenberg, Hengelo, Zutphen en Lonneker blijkt, dat de prijs van het varkensvieesch wisselt van 90 cent tot f 1.15 per pond. Het pond levend .gewicht komt op zijn allerduurst op 45 c. en van het 'geslachte dus op pl.m. 55 c. De verkoopprijs is het dubbele. Voor rundvleesch is bij een gemiddelden verkoopprijs" van 90 c. tot 140 c. per pond de verhouding ongeveer de zelfde. Ook bij aardappelen en groenten is de winstmarge groot. Hier Is een groote misstand, meent het bestuur. Een varkensslager verdient dus aan den verkoop van 100 pond varkensvieesch veel meer dan een boer als week- verdienste mag besommen. DUITSCHE UITVOER. Ter illustratie hoe groot de uitvoer uit Duitschland de laatste weken geweest is kan dienen, dat de douanen aan Winterswijk nog niet gereed zijn met de visitatie van goederen, die drie weken geloden daar reeds aan kwamen. DE VERDUISTERING VAN 1100.008. Naar aanleiding van de aanklacht, door mr. F. A. Kokosky ingediend tegen mr. F. A. van Hall, presi dent-commissaris, van het Paleis voor Volksvlijt, wegens vermoedelijke verduistering van f 500.000, is ecn uitge breid onderzoek ingesteld, onder leiding van den sub stituut officier van justitie, mr. J. A. van Thicl. Gis termorgen is een huiszoeking gedaan door politie eü justitie bij mr. Van Hall in het Paleis voor Volksvlijt. Een aantal boeken is in beslag genomen. Na afloop van de huiszoeking is gistermiddag de 83-jarigo Mr. F. A. van Hall overgebracht naar het Huis van Bewaring. DE BOMAANSLAG IN DEN HAAG, Zooals reeüs werd gemeld, zijn in verband met den Maandag j.i. tegen de woning van hot lid van den krijgs raad, majoor Verspeyck, aan het Frankenslag te 's-Gra- venhago gepleegden bomaanslag, behalve de 24-jarige Amsterdamsche anarchist J. de Haas ook door de justi tie en politie aangehouden de 28-jarige student in de letteren L. van der Linde, wonende aan den Franken slag, de bij dezen tijdelijk inwonende 30-jarige monteur P. A- Kooyman en de 20-jarige electriaen C. A. Eekhof. Zooals men weet. heeft De Haas voor den hoofd commissaris van politie, den heer Van 't Sant, bekend den aanslag te hebben gepleegd en voor zijn daad de volle verantwoordelijkheid te willen dragen. De drie andere aangehoudenen evenwel ontkenden, bij net ver hoor na hunne arrestatie, iets met de zaak te hebben uit te staan. Politie en justitie daarentegen meendén, dat zij wel degelijk bij den aanslag betrokken waren en na herhaalde ondervragingen hebben de drie genoemde per sonen dan ook een bekentenis afgelegd! Omtrent de toedracht der zaak kunnen wij thans nog het volgende mededeelen. Op Vrijdag 4 November j.I., den dag, waarop Herman Groenendaal voor den Krijgsraad terecht stond ,is ten huize van Van der Linde door de vieraangehoudenen het plan van den aanslag tegen het huis van den heer Ver speyck beraamd. In gemeen overleg hebben zij daarbij den dag uitgekozen, waarop de daad zou worden ge pleegd. De Haas zou voor dat 'doel uit Amsterdam naar Den Haag komen. Op een afgesproken pfafits is "het viertal Maandag avond j.1. daarop bij elkaar gekomen, met de bom, Welke ten huize van Van der Linden (die r©servet-officier is) was gemaakt. In de nabijheid van het Frankenslag heeft het vitertal zich gesplitst. Twee hunner hebben zich 'naar het huis van den heer Verspeyck begeven en hebben een roostertje onder de ramen stukgestooten. De tweV andere complotgenooten hebben toende bom in de gemaakte opening geduwd. Aan het feit, dat zij de bom niet vergenoeg naar binnen hebben kunnen dringen, 1 wordt toegeschreven, dat de „explosie niet een nog ge weldiger uitwerking had dan zij heeft gehad. Nadat de bom eenmaal was geplaatst is de lont aangestoken en verspreidde zich 'het viertal. De Haas keerde aanstonds naar'Amsterdam terug met het bekende gevolg, dat hij bij aankomst aldaar direct werd gearres teerd. De aangehoudene Van dor Linden begaf zich naar zijn dicht in de nabijheid van het Frankenslag gelegen woning. Nauwelijks was hif op zijn kamer, 'of do slag van de ontploffing .dreunde. Van der Linden keek uit het Vaam en moet nog daarbij gezegd hebben „Er is zeker een ongeluk gebeurd. Ik ga eens kijken." Inderdaad is hij daarop tot 'tweemaal toe de straat opgegaan en heeft daarbij op de plaats van den aanslag staande 'tusschen den hoofd-commissaris den heer Van 't Sant en ($£n onder-commandant der* brandweer, den heer Spoelstra, naar de aan het huis van den heer Ver speyck aangerichte schade staan kijken. SCHAGERBRUO. Bij onderhandschen verkoop is het perceel wel- en bouwland van den heer H. Rremer, thans in huur bij den heer G. Plevier te Schagerbrug, In eigendom over gegaan aan fcïen heer A. L. Zuidscherwoude te Petten. ST. PANCRAS. Vrona I spéélde alhier tegen Alcmaria-Vïctrix V een match, die in 't voordeer van A. V. V eindigde en wel met 10. Vrona I scoorde éénmaal door eigen do©i en wist 2 penalty's niet te benutten. Vrona II Speelde tegen Schoorl IH en verloor met 0—3. Zij speelden daar vriendschappelijk, daar scheids rechter Sieuwerts niet 'was opgekomen. Vrona III tóng mot 10 spelers, waaronder 5 adspi- ranten, naar D. F. S. II te Oudkarspel. De Vroners wisten D. F. S. III te verslaan en wed met 2—0. NIEUWE NIEDORP. We hoorden en zagen Zondagavond i.l. in „De Prins Maurits" alhier „Met Verlof", een boeiend klucht- DETECTIVE-ROMAN NAAR HET ZWEEDSCH VAN S. A. D U S E. 6. ft „Dat hier iemand binnen was," zeide de majoor nu, „valt niet te loochenen, daar de papieren gestolen zijn. Dat feit spreekt voor zichzelf. Alleen hoe de dief erin en eruit gekomen is, blijft taij onverklaarbaar." „En toch zal het langzamerhand te verklaren zijn," zeide Carring overtuigd, „ondanks alle kunstsloten en grendelinrichtingen. Op jiet oogenblik interesseert ons echter wel iets anders dan die verklaring; het voor naamste is zoo gauw mogelijk 'het gestolene terug te 'at is zeker. Maar bestaat daar niet even weinig kans op V „Dan zou ik deze zaak niet op mij genomen hebben. Wilt u mij den sleutel van de casette geven" Met een wanhopigen zucht gaf de majoor hem ziïn sleutelring. Carring maakte de casette open en verdiepte zich in den inhoud. „Wat voor geheime palieren zijn eigenlijk gestolen?" vrr— at kan ik u onmogelijk zeggen. Mijn eed verbiedt mij dal." „En u wilt, dat ik ze terug bezorgen zal zonder ook maar de geringste aanwijzing te hebben waarom het gaat." „Is het voldoende," vroeg de majoor na even nage dacht te hebben, „als ik uv '-zeg, met welke slempels en nummers zij voorzien waren?" „Neen,antwoordde Carring beslist, „dat is niet voldoende. Stempels .en nummers zijn gemakkelijk te verwijderen en door andere te vervangen." '„Dan kan ik u geen inlichtingen geven," zeide de overste kortaf. Carring liet het deksel der cassette vallen en de harde plof deed de anderen opschrikken. Dan wendde hij zien tot den majoor. „Ik geloof, dat erg zenuwachtig bent, majoor." zeide hij kod. „Maar dat verwondert me heeiemaaj. niet. Door mij 'de inlichtingen, die ik hebben moet, to weigeren verbrandt u uw schepen achter u. U laat daardoor iedere gedachte aan redding varen en be bouwt de zaak als hopeloos." „Misschien is dat wel zoo," zeide de majoor en liet zijn hoofd hangen, „Maar ik kan niet anders han delen. Een beetje achting voor1 mezelf moet ik behouden. Het is geen waantrouwen tegenover u, mijnheer Carring. wees daarvan overtuigd." »Nu," zeide de detective, „dan zal ik niet langer probeeren u een u toevertrouwd geheim af te dwingen. Enicfes te minder, omdat het voor mij geéh geheim is." Weer scheen een moe glimlachje'over van Heden's gezicht te glijden, een glimlachje, dat hoonend öe- doeld was, doch slechts een grijns werd. „O zoo," zeide hij, „zijn die documenten geen geneim meer voor u?" „Neen," antwoordde Carring kalm. „Wat mij betreft, behoeft u uw plicht om te zwijgen niet te verzaken. Ik weet om welke papieren het gaat." Hij zeide hef met zóó overtuigende kracht, dat de majoor vlug opstond en naar hem 1 „Dat weet u fliet! riep hij liit. „Gelooft u het niet? Dan moet ik u wei overtuigen. Het zijn de plannen voor de nieuwe vestingwerken in de streek vanHet slot fluisterde hij "den verbluften majoor in het opr. Deze werd doodsbleek. „Hoe in 's hemels naam weet u dat?" vroeg hij met bevende stem. „En de plannen voor de kustverdediging zijn....-' Weer fluisterde Carring hem het slot in „Geef antwoord, kerel," schreeuwde de majoor in toenemende opwinding. „Hoe hebt u dat gehoord? Hebt u de oude plannen gezien?" Hij trok een Iade van zijn schrijftafel open en nam er een actenbundej uit, dien hij op de tafel legde. „Kijk," zeide hij, terwijl hij ze uitspreidde, „hier nebt u de oudeopgegeven plannen. Hebt u die ergens gezien en \tflt u mij door 'raden overbluffen?' „Ik overbluf nooit," antwoordde Carring trotsch. „fin ik raad zelden. De papieren heb ik vroeger nooit gezien." „Dan begrijp ik u niet," zeide de majoor verbijsterd. „Hebt u het werkelijk gewaagd die documenten in uw schrijftafel te laten liggen?" „Daar is geen gevaar aan verbonden. Zij' zijn ver ouderd en volkomen waardeloos. Die mag een spion gerust stelen; het kan ons niet de geringste schade berokkenen, eerder het tegendeel." Carring bladerde langzaam en rustig in de papieren. „Ja, dat zie ik," zeide hij. „Bü de nieuwe piSnnen is de geheele versterking uitHij 'fluisterde ae ma- loor weer een paar woorden in. „En zij baseert zien op gehee/andere grondslagen." Hij bladerde verder. „En deze bijzonderheden hier," hij wees op een paar paplè- ren," zijn totaal 'gewijzigd." spel in drie bedrijven, opvoeren.' En de acht men- 6chen, die daarvoor op ae planken zijn gekomen, heb ben weer eens getoond, veel te kunnen geven. Zij tre den op als „Het Kleine Tooneel" van Noord-Schar- woude. En dat doen zij met groot "succes. De taak, die men heeft bij de reproductie van een moeilijk "stuk ais „Met verlor' (heeft men waarlijk niet te onderschatten, maar de dames en heeren van het heden opgetreden clubje zijn er voor berekend, dat mag gezegd worden, feder deed individueel op (keurige wijze, wat de rol eischte en het samenspel was verrassend mooi. 't Is een uitgelezen dilettantengezelschap en we mogen wel zeggen, jdat men te Barsingerhorn den vorigen Zondag veel gemist heeft, toen daar wegens het ongunstige weer, de uitvoering van „Hot Kleine Tooneel" niet doorging.. Een gezellig bal hield de menschen in „De Prins Maurits" van den heer Peetoom voorts aangenaam bezig en was het slot van dezen prettigen avond. UIT DE KRACHT GEGROEID. Bij den landbouwer J. Nijman te Weesp is een wortel gegroeid die de respectabele lengte had van 1.15 M. GEVAARLIJKE „TINNEN" GEBRUIKSVOORWER PEN. Het schijnt nog altijd niet -voldoende bekend' te ■zijn, dat zoogenaamde tinnen .(theeservies!]es, kroezen en dergelijke vaak uit een alliage va nlood en tin bestaan. Dezer dagen kwam ik met zulk een geval in aanraking, daar een mijner vrienden mij' ver zocht, hét serviesje, waarmee izijni kinderen speel den, te onderzoeken. iEen belangrijke hoeveelheid lood bleek erin aanwezig te zijn. iHet behoeft geen betoog, dat dergelijke voorwerpen hoogstgevaarlljk zijn, vooral als er uit gedronken of van gegeten wordt. Lood is een sluipend vergift, waarvan men pas na Hangen tijd de funeste gevolgen waarneemt. Dan zal het bovendien voor den medicus vaak heel moeilijk zijn, om het lood als oorzaak van de (Ziek teverschijnselen viast ite steilten. WAAR BEGINT EEN NIEUWE DAG? W, C. SchöusLedt, die in „Vragen van den Dag" deze vraag aan de orde stelt, geeft aldus nader aan, wat hij daarmede bedoelt „Indaen een jongen aan ziin vader vraagt j „Vader, waar op £ardê wenschen de menschen elkaar het eerst een goed nieuwjaar Beeft ftij veel kans een antwoord te ontvangen, waaruit blijkt dat „pa" dat ook zoo precies niet weet. Wef weet „pa", dat in het boek van Jules Verne „De reös om de aaide 'in 80 dagen" bij de terugkomst van Ph. Fogg in Londen blijkt, dat zijn tijdsberekening niet klopt met die van Engelandk hoofd stad en heeft hij eenige notie dat het in het Oosten later en ln net Westen vroeger is; maar over een datumgrens heeft hjj zich in den regef nimmei hei hoofd gebroken. „Toch 'is het niet van belang ontbloot eens na ie gaan hoe do datum-grens ontstaan is en waar wjj die moeten zoeken. „Hiertoe moeten wij' ln onze geschiedenis terug gaan tot öp het einde der middel-eeuwen en het tijd perk waarin de Spaansch© Portugeesche zeevaarders zich losmaakten van de kusten en het waagden de oceanen te bevaren." Voor dien hield de scheepvaart zich aan de kusten; men waagde zich niet voluit op den Oceaan. „Zulks moge ons verwonderen, maar onbegrijpelijk is het niet, wanneer we bedenken, dat de kundige geléér den steeds betoogden dat naarmate men meer Zuidwaarts doordrong, de hitte zoo groot werd dat alle dierlijk en plantaardig leven ophield en dus ook de mensch claar niet kon loven. Bovendien dééd zoo meende men do gloeiende hitte het zeewater verdampen én wérd de zeo tot een dikke brei, waarin de schepen vast raakten en jammerlijk 'te gronde gingen. Voorts waren in dien voorlijd de begrippen omtrent de gedaante van de aarde vaag en onjuist: „In een oud Nederlandsch werk kan men lezen: De verbijstering van den majoor was zóó groot dat hil een tijd lang niet in staat was om te spreken. Einde lijk ging hij Carring te lijf. Zijn oogen tbnkefdeü en zijn vuisten waren gebald. „Geet antwoord lT- zeide hij met van woede tril/enae stem. „Hoe weet u deze geheimen? U bent toch geen..." „Spion wilt u zeggen?' viel Carring hem m aö rede Stei u gerust. Ik ben de gevaarlijkste vijand van alle spionnen nier." „Maar...." begon de majoor weer, die echter onmid dellijk weer door Carring' ïn de rede gevallen wera. „Wanneer ik u zeg, dat ik iedere bil zonderheid van uw documenten bestudeeren kan, als ik daar iust in heb, dan zult u waarschijnlijk gelooven, dat ik een leugenaar 'of toovenaar ben, niet waar?" De (p verste knikte. Het zekere optreden van uen detective begon hem te imponeeren. „En toch is niets eenvoudiger dan dat,-' ging Car ring voort. „Want al de gestolen papieren liggen in uw casette." Deze woorden werkten op den majoor als ee.n eiou- trische stroomra. Een fractie van oen seconde kee- hij Carring onderzoekend aan om 'e zien ot inj hem cok soms voor den gek 'hield. Dan vloog hij naar de casette en opende die met bevende haaien. Het volgende oogenblik weerklonk een jubelkreet door de kamer. Hij werd uitgestooten door den majoor, die zo* dat Carring de waarheid gesproken had. Hij nam d* de papieren eruit en legde ze voor zich n« V. Met koortsachtige haast keek hij ze ioor en verg ajö* ze met de notities in een klein boekje. Welk 'wonder \yas hier geschied. Alle stukken war,»n er weer, precies zoo gerangschikt ah lij 'ze vóór zijn vertrek weggelegd had. HOOFDSTUK VI. „Laten we de zaak nu eens rusigt nagaan," zeide Carring, nadat de majoor wat tot kalmte gekomen was. „Aangenomen, dat deze documenten werkelijk weg. waren „Welke vrijheid permitteert u zich P' riep von Heden verontwaardigd uit. „Toen ik vanavond de casette open maakte, waren er alleen blanco papieren in. Ik ben toch nog wrel bij mijn verstand. ..En een vergissing is uitgesloten?" „Natuurlijk; ik heb ieder blaadje nauwkeurig na gegaan." „Ja, dat kan ik bevestigen," mengde Ragnhild zich in het gesprek, „ik stond ernaast. Er was geen letten op geschreven." „Nu, dan g|a ik uit van de zekerheid, dat u u met vergist hebt, en dat de documenten verdwenen waren, toen u thuis kwam. I „Maar nu heb ik ze Weer terug", riep de majoor tri omfantelijk. „Juich niet te vroeg, majoor waarschuwde Carring ernstig. „Ga i eens goed ha wat er gebeurd isDe Êapieren zijn tijdens uw afwezigheid verdwenen en op et laatste oogenblik op geheimzinnige wijze weder op hun plaats teruggelegd. Hoe lang kunnen zij in andere handen geweest zijn?" „Dat kan ik onmogelijk weten." „Toch wel. Berekent men den tijd, dan komt men tot 'het resultaat^ at zy misschien acht uur of langer in het bezit van een spion waren. Dus lang genoeg, om' gecopieerd te kunnen zijn." „Acht uur! Onder voorwaarde, dat de diefstal on middellijk na mijn vertrek 'gepleegd is. Maar dat is onmogelijk. Niet waar. Ragnhild? Je bent nier nog in den salon gebleven? „Ja zeker. Ik ben maar een paar minuten boven ge weest om iets te halen en daarna heb ik hier tot half acht gezeten, uitgezonderd natuurlijk tydens 'het diner. Maar toen stond de deur van de eetkamer open, zoodat ik zonder eenigen twijfel gezien zou hebben, wanneer iemand door den salon gegaan was." „Nu hoort u het," zeide de majoor. „Vóór half acht kan het niet gebeurd zijn en even na half tien was ik j weer thuis." Carring haalde zijn schouders op. I „Een fotografie is heef gauw te maken" zeide hij. Dan ging hij met zijn hoofd in zijn nanden in den bureaustoel zitten. Na vijt minuten van diepe stilte stond Carring. weer op; een rilling doorhuiverde zijn geheele lichaam. „Ik ben ziek geweest," zeide hij als tot zijn veront schuldiging. „Ik heb een zwaren aanval van influenza gehad en ben nog niet heelemaal koortsvrij. Ik voel, dat ik mijn gewone eneigie nog niet terug heb en nog niiet in/ staat ben scherp te denken. Dat is zeer te betreuren. Want om dit kluwen te ontwarren, heb je een helderhoofd noodig. Het voornaamste is de werkmethoden en plannen van onze tegenstanders te loeren doorzien. Hun geheele manier van doen schijnt mij Vobrloopig zeer verward en weinig doelbewust 'toe. Hoe is het bijvoorbeeld te verklaren, dat de papieren weer op hun plaats teruggelegd zijn?" „Dat is toen zoo moeilijk niet," meende de majoor. „Zij hebben het natuurlijk gedaan in do hoop, dat Ik niet merken zou, dat zij weg waren." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1921 | | pagina 1