Aliemcei Nicivs- Mmtntit- LaMlil Omnibus-Carrosserie, Woensdag 16 November 1921. 64ste Jaargang. No. 6925. UitgeversN.V. v.h. THAPMAN Co, Scliagen. Brieven uit Engeland. Raad Barsingerhorn. II.il. STAL- en GARAGEHOUDERS! C. KUIPER, gebouwd voor 15 personen. Gemengd Nieuws. glm hlail versiTiïjm viermaal per wrelc :l Rusdag, Woensdag, Donder- rn /.«terdag. Hij inzending tot 's m.ftnnr worden Adveitrnhfn zooveel mogelijk in het eerstuliUommd nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. no. 20 Prijs per 3 m*»nden f 1.65. Losse nummers 6 cent. ADVHK i K.N TlfiN van 1 tot 5 rebels t' 1.10, iedere reed meer 20 ct. (hewijsrm Inbegrepen). Groote letters wouleu riaar plaatsruimte berekent! Amsterdam, 12 Nov. 1921. Over zes weken is het Kerstmis, zegt myn kalender. Eerste Kerstdag dit jaar op Zondag, Nicuwjuursdog dus ook op Zondag. Hoe lang zullen we onze kalenders nog toestaan, ons die dingen te vertellen V Hoe lang zullen we nog genoodzaakt zyu, elk Jaar een nieuwe kalender te Koopen, om op te zoeken wanneer het Paasch is, en of we het volgend Jaar jarig zijn op Zaterdag of Zondag? Misschien nog een jaar. Volgens de ooserven van 9 October. Uit Home wordt gemeld, dat bat Vaticaan besloten heelt een aantal astronomen bijeen te laten •komen, teneinde zoo mogelijk te komen tot een andere en betere kalender, dan wij op het oogenblik bezittem De werkzaamheden der commissie, waarover, Kardinaal Mercier zal presideeren, zullen in April van het volgende jaar een aanvang nemen. Zooals wij weten, danken wij onze tegenwoordige tijdrekening aan Paus Gregorius XIII, die naar afkon digde in lo82. In de Katholieke landen word ze direct aangenomen. De overige landen van Europa volgden vroeger ot later, terwijl het Gtfiektec h-Kathofieke Rusland tot heden ten dage geweigerd heeft de Kooms^ch-Katholieke tijdre^eling in te voeren. Met het gevolg, dat Rusland 13 dagen bij da .rest van de wereld ten achter is. De tijdrekening, de verdeeling van het jaar in maan den en dagen, heeft de menschheid in den loop der eeuwen al neel wat hoofdbreken gekost. En heel wal rare tijdrekeningen hebben zij er op nagehouden. N De Romeinscne kalender, toegeschreven aan Homulus, don stichter van Rome, volgens do logende, bestond uit slechts 10 maanden, waurvan Maart de eerste, December de laatste was. Hot jaar had, volgens deze rekening, niet meer dan 30-1 dagen. Wait de Romeinen deden met de overige zestig is ons niet bekend. Onder Numa werden twee maanden aan het jaar toe gevoegd Januari aan het begin, Februari aan het eind. Nog later werd Februari achter Januari geplaatst. Do maanden bestonden om do andere uit 29 of 30 dagen, zoodat hot jaar 354 dagen telde. Omdat men do oneven getalion gelukkiger vond dan de even, werd dit aantal mot één vermeerderd, en kwamen de Romei nen tot oen Jaar van 355 dagen. Een hcole verbetering mot hot jaar van 304, inaar toch nog minstens 10 dagen to kort, Om dit to verhelpen- word om het andere, jaar ©en mnand ingeschoven van ruim 20 dagen. Do lengte van deze extra-maand schijnt niét wettig vastgelegd geweest to zijn. Dit werd een wapen in do handen van do priesters. De hoogepriester stelde het al of niet bestaan van de extra-maand vast voor elk jaar, met de lengte er van. Zoodoende kon hij het jaar verkorten, om een vijand, dio voor een jaar een be langrijke belrekking bekleedde, wat eerder van zijn waardigheid te ontslaan. Hij kon het jaar verlengon, om een vriend (fce gerieven. Zoo was de toestand ten tijde van Julius Caesar. De zaken waren toen al zoo in de war geloopen, door de willekeurige al of niet inlassching van maanden, dat de tijdrekening ruim twee maanden ten achter was geraakt. Dit was in hot jaar 46 vóór Christus. In dit jaar werd door Caesar, met behulp van den sterrenkundige Sosigcnes, de nieuwe tijdrekening Inge steld, cf-e Juïfiaanscne. Vastgesteld werd, dat een jaar feitelijk 3651/4 dag telde. Daarom weltt drie maal achter een een jaar van 365 dagen genomen, met een vierde van 36C dagen. Om het verlies in to halen, werd het eerste jaar van de nieuwe tijdrekening met 67 dagen verlengd, zoodat dit jaar, dat er toch al een had moeten zijn met oen extra-maand van 23 dagen, en dat dus 378 dagen had moeten tellen, een jaar werd van niet minder dan 445 dagen. Een tegenvaller moet dat geweest zijn voor misdadigers, die een jaar gevangenis straf haddien ontvangen. En zouden er in dien tijd a) jaarsalarrissen geweest zijn? Dan was het voor de gelukkige bezitters ook geen vetpot, die laatste 67 Sagen. Het eerste jaar van de nieuwe tijdrekening was dus 46 v. Chr. De maanden werden gesteld op 30 en 31 dagen, om de andere, met 29 dagen voor Februari in een gewoon jaar, 30 in een schrikkeljaar. Maar toen keizer Augustus aan de regeering kwam, wilde hij evengoed als Julius Caesar, een maand naar zich laten vernoemen. En zijn maand, Augustus, mocht natuurlijk niet minder dagen hebben dan do maand van Caesar. De achtste maand kreeg toen een dag meer en Februari kreeg er een minder. Zoo bleef de kalender verscheidene eeuwén, tot men langzamerhand begon te merken, dat de zaak nog niet h eel/*m 0 a 1 iri orde was. Caesar had het jaar 11 minuten, 14 seconden te lang gemaakt, met het gevolg, dat men in de 16e eeuw een dag of tien bij de zon was achtergekomen. Verschillende malen was al over een herziening van de tijdrekening gesproken. Eindellijk werd zo door Paus Gregorius aangepakt. In 1582 werd door dezen bevolen, den 5den öctober als I5den te rekenen, en voortaan niet als schrikkeljaren aan te merken, die eeuwjaren, waarvan het aantal der honder den ondeelbaar was door 4. Wel dus 1600, doch niet 1700, 1800 en 1900. Zooals ik reeds gezegd heb, namen de Katholieke %den de nieuwe regeling terstond aan. Engeland Jithtto er echter mee tot 1752, toen de fout reeds 12 da$n bedroeg. In dat jaar, werd 2 September tot 14 September bevorderd, niet zonder groote tegenstand van bet Volk, dat op verscheidene plaateen te hoop liep. en cie dagen terug wilde hebben, die men bet „ontstolen" bad. De tijdrekening van Paus Gregorius hebben we ook thans nog. De verandering, die men nu wil maken, is biet om oen fout te herstellen. De fout, die thans gemaakt wordt, is te gering om er aandacht aan te schenken'. Om ze tot een minimum te beperken, zouden als schrik- keliaron kunnen vervallen do jaren 4000, 8000, 12000, In dat geval zou de fout nog bedragen 6 minuten In 4000 jaar, of 1 dag in 100.000 jaar. Wie dan leeft, dan zorgt. Maar welke verandering heeft men dan op het oog? Geen verlenging ot verkorting van het jaar, maar een eenvoudiger indeeling. Het e 1 g e n; 1 ii k e jaar, voor zoover het In maanden en weken verdeeld wordt, zal volgens de nieuwe règéling «64 dagen gaan tellen. Dus, precies 52 weken, of *4 «wartalen van 91 dagen ieder. Elk kwartaal zal dan wee maBnden van 30 dagen krijgen, en één van 31. Wat te doen met den exlra-dag in een gewoon jaar en jte iwee extra-dagen in een schrikkeljaar? Een gewoon trj', ,Word_t Voorafgegaan door een vrijen dag, een Bank noiiday. Die dac is geen weekdag^ en geen dag van een 1 andere maana, hij staat eenvoudig onder en noven de 1 «n valt buiten het Jaar. In oen schrikkeljaar zullen 1 er twee van zulke dagen komen. De tweede tusschén don laatstcn Juni en den eersten Juli. Eerste Kerstdag en 1 Januari zullen altijd vallen op Maandag, Paasch-Zondag zal vastgesteld worden op 14 April,zoodat ook Hemelvaartsdag en Pinkster steeds oq tienzelfden dalum vallen. Wie eenmaal jarig is op Maandag, is altijd jarig op Maandag. Wie geboren wordt op den extra-feestdag tuusehen don laatsten van het jaar en den eersten van het volgende, is' voortaan steeds o,p dien naainloozcn dag jarig. Wie zal, wanneer de kalender eenmaal op zulk een wijzg s» vastgesteld, zich nog de uitgave voor een nieuwe getroosten ieder jaar? Alweer een bezuiniging in dezen tijd van bezuinigen. Naar alle waarschijnlijkheid zal het Vaticaan wei andere godsdiensten, b.v. de Anglicaansche kerk in Engeland, de Grieksch-Katholieke enz, uitnoodigen, om te zamen tot overeenstemming te komen. Hel jaar 1923 zou dan een'heel goed begin kunnen maken, omdat het uit zich zelf al doet, wat de hervormers van elk nieuw jaar voorlaan zullen eischen, het begint op Maandag. Vergadering op Dinsdag 15 November 1921, ctes mid dags 2 uur. Voorzitter fcle heer K. Breebaart Dz., burgemeester; secretaris de heer P. Bronder. Na opening der vergadering volgt de goedkeuring der notulerf. Ia ingekomen goedkeuring van Ged. Staten op. wijzi ging verordening Hoofdelijken Omslag voor 1 Jan, 1 Mei 1922. De heer Blaauboer informeert boe dit wordt ge regeld. De heer Engel meent dat het kohier over 1921 als het ware met 4 maanden wordt verlengd. Voorzitter zegt dat voor den omslag over de 4 maanden van 1922 met de werkelijkheid rekening moet worden gehouden, dus een nieuw kohier zal moeten worden gemaakt. De zaak zal in B. en W. nog eens worden besproken. Ged. Staten hebben goedgekeurd kohieren Hoof delijken Omslag en Hondenbelasting. Van het gemeentebestuur van Winkel was een schrijven ingekomen met afwijzende beschikking op het vorzoek verhooging Loekorbrug. Voor kennisge ving aangenomen. In de vorige vergadering was reeds behandold een schrijven van den Inspecteur der Volksgezond heid, met wiens opvatting Ged. Staten rccoord gin gen, over het indertijd genomen raadsbesluit, waar bij de hoogte der vertrekken in een woning was gebracht van 1.80 M. op 2 M. De Inspecteur achtte een dergelijke verscherping der eischen in een tijd als thans, nu er woninggebrek is niet gewenscht, aanleiding als zulk een eisch zou geven tot meer dere afkeuring, dus tot meerder woning-tekort. Ged. Staten vroegen daarom intrekking van het bewuste raadsbesluit. De heer Engel haid aanhouding van deze zaak be pleit in dö vorige zitting, opdat eens zou kunnen worden nagegaan hoe in deze te handelen. Over dat voorstel hadden de stemmen gestaakt. Voorzitter geeft gelegenheid de zaak nog eens toe te lichten, waarbij de heer Engel scherp doet uit koken dat het niet de bedoeling van den Raad is geweest, de huizen die geen 2 M. vertrekhoogte had den af te keuren, maar dat alleen te doen als zij bouwvallig waren. Was deze eisch niet opgenomen, dap konden al die krotten met wat onkosten weer wórden opgelapt, wat met een hoogteisch van 2 M. 'niet kon, omdat zij daaraan niet konden voldoen. Liet de Raad deze eisch, waartoe na rijp beraad was besloten, nu weer vallen, dan kwam er van verbete ring der woningtoestanden al heel weinig terecht. Spr. begrijpt het niet dat de Inspecteur der Volks gezondheid zulk een advies kan teekenen. Spr. be pleit uitvoerig om nog eens te protesteeren, om Ged. St. tot andere gedachten te brengen door nog eens duidelijk te laten uitkomen dat het niet de bedoe ling is huizen met lagere vertrekhoogte dan 2 M. allen af te keuren. Voorzitter zegt dat B. en W. hun meening in deze reeds hébben toegelicht, n.1. dat alleen bij ontrui ming der woning of bij bouwvalligheid deze lagere hoogte een reden tot afkeuring zal zijn. Do heer Engel meent dat alleen is gesproken, ten minste is bedoeld bij bouwvalligheid en niet steeds bij ontruiming. Secretaris leest den brief voor aan den Inspecteur geschreven, ook daarin staat bij ontruiming. De heer Blaauboer wil met Ged. Staten meegaan. Ook spr. acht in een tijd als deze 2 M. hoogte te streng. Het afkeuren van de woningen die onbe woonbaar zijn, houdt de Raad toch in handen. Mevr. BergmanGons gaat met den heer Engel mee, anders komt men nooit tot verbetering van den woningtoestand. Het voorstel-Engel om nog eens bij Ged. Staten te probeeren, wordt verworpen. Voor de heeren Engel en Burger en mevr. Bergman—'Gons. In de vorige zitting hebben de stemmen gestaakt over het voorstel om de electrische stroom te vèr- koopen voor 22 of 23 cent. De meerderheid van B. en W- wilde 23 cent, de heer Engel 22 cent. Thans stemmende verklaren de heeren Burger en Kooljman zich voor 22 cent, do anderen voor 23 cent. De heer Engel zeide, dat hij dacht dat de voorzit ter hem nog wel gelegenheid zou geven zijn veran derd standpunt toe te lichten. Spr. heeft gezien dat de post normale belasting: hooger is dan geraamd is en tevens gelezen het schrijven van het adviesbu reau van de afd. N.H. der vereen, van Ned. Gemeen ten, waarbij.van de hand van de reorganisatie van het P.E.N. een prijsverhooging in zicht werd gesteld. Ook het krijgen van veel stormschade, die niet ge- hel uit de afschrijving zou zijn te dekken, heft spr. tot andere gedachten gebracht. Voorzitter meende, dat de heer Engel niet heeft gezegd, dat hij 'thans voor 23 was, anders had hij hem gelegenheid gegeven om zijn meening toe te lichten. De heer Engel is anders niet zoo onnoozel of hij kan dit zelf wel vragen. De heer Engel zegt, dat de vorige B. en W.-verga- dering nogal overhaast ia geweest en spr. daan* niet meer tot een besluit kon komen. Hij wil het goed overwegen. De begrooting van het gemeentelijk electriciteitabe- drljf wordt alsnu goedgekeurd imet algemeen© stem men. Voorgesteld wordt een wijziging van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur, om het salaris van den secre taris te brengen op f300. Allen voor. Voorzitter doet verschillende mededeellngeu over de beperking der werkeloosheid Donderdagmiddag heeft er met de polderbesturen in do ze gemeente eon bespreking plaats gehad. Spr. heelt er alie moed op, dat er door de polderbesturen werk izal worden ga- vonden. Zoowel van Kaag- als Hooglandspolder is reeds officieus bericht, dat er wel wat wenk is en dat veel poldersloóten van particulieren zullen wor den afgekeurd. In het laatst van deze maand is er te Schagen een vergadering van gemeente- en pol derbesturen in het kanton Schagen. Er zal gepoogd worden 20 pet. subsidie voor werken tegen de werke loosheid van de regeering los te krijgen. Ook de ge meentebesturen zullen moeten subsidieeren Deze gemeente heeft f1000 op haar begrooting staan. Spr. heeft alle hoop op deze wijze het euvel der werke loosheid te kunnen- bestrijden. Algemeen goedge vonden. Volgt een kwestie, nog hangende met het P.E.N. Indertijd is door den ingenieur Boom verklaard dat IVt pet. van de bruto-opbrengst van de industrie in het gebied der gemeente, aan de gemeente zal wor den afgedragen. In het contract is dat nooit opgeno men. De gemeente had zich bereid verklaard do kolen- clausule te aanvaarden, mits deze 2H pet. contrac tueel voor de gemeente werd vastgelegd. Over deze kwestie is een bespreking met den heer Smit Kleine en zijn secretaris gehouden en in een brief is de bevestiging van dat onderhoud ontvan gen. Het P.E.N. verklaart als Juist de mededeeling des heeren Boom, het ls niet in het contract geko men, omdat deze contracten zijn gewijzigd ten slotte, zoover dat elke bepaling omtrent de 2/4 pet. bruto der groot-industrie is geschrapt, mede ook al omdat niet alle indusltrieaansluitingen winst voor het bedrijf gaf en dus deze bepaling tot de eigenaardigste con sequenties leidde. Heit P.E.N.. wil deze bepaling voor Barsingerhorn opnemen en een verruiming toestaan vor de lemmertng van industrie tot 20 PTC., maar uitsluitend! aan polderbesturen, waterleiding, trac- tiebedrijf, enz., ontoerekenbare gevolgen als hot an ders voor het P..E.N. zou kunnen hebben, Riilulo- en Cerrosserietabrikanl, Anna Paolowna noodlot belangstellenden gaarne uit lol ean BEZOEK Ier bezichtiging van een INLICHTINGEN WORDEN GRATIS VERSTREKT. B, en W. stellen voor, om op deze voorwaarden niet in te gaan, omdat zij do billijkheid dezer voor waarden niet inzien. Verder wijtzen zij op de reor ganisatie van het P.E.N. en op het advies Van de Vereen, van Ned. Gemeenten, om zoolang geen wij ziging te brengen in de loopende contracten en op het feit, dat volgens die Vereen, het groot-krachtge- bruik bij de gemeenten moet worden ondergebracht en B. en W. dus op een beslissing daarop niet" wil len vooruitloopen. Allen voor. Volgt benoeming onderwijzer te 'Kolhorn. De Raad gaat in comité. Na heropening wordt meegedeld, dat de voordracht luidt: no. 1. de heer R. H. Bax, Wie- ringen, no. 2 mej. E. Plooij, Waarland, no. 3, mej. B. Joosten, Alkmaar. jMet algemeen© stemmen be noemd de heer Bax. In functietreding 1 Dec. a.s. Bij de rondvraag informeert de heer Burger, wie er benoemd' is tot correspondent der arbeidsbemid deling. Voorzitter: De heer iH. Dubbelman» Er was nog 1 sollicitant, de heer Droog te Kolhorn. De heer Burger achtte het gewenscht, dat de cor respondent te Kolhorn woonde, daar zijn de meest georganiseer den en eiken dag stempelen is verplicht Voorzitter zegt, dat het een zaak van B. en W. is. De meerderheid wenschte de heer Dubbelman, De werkeloozen izijn te Haringhuizen, iKreü, Poolland en Kolhorn, Barsingerhorn is het midden. Hierna sluiting. HUGO STINNES. Het verbond der industrieolen in Duitschland wilde de Duitsche regeering wel ean crediet helpen, mits zèkèrè voorwaarden verder vervuld. Welke? Welnu de commis sie heeft daarop onderstaand antwoord gegeven. Principieel wordt geöischt, de staatsbedrijven tot par ticuliere te maken. Een begin zal worden gemaakt met de staatsspoorwegen en de regeering moet daartoe een wetsontwerp indienen. Niet alleed moet het rijk worden ontheven van alle lasten, die ujt het beheer der spoor wegen voortvloeien, maar van een zeker oogenblik af moet de onderneming ook rendeerend gemaakt worden. De eerste stap daartoe is vermindering van het per soneel dat thans ongeveer een millioen menschen telt. De ambtenaren enz. die ontslagen worden, kunnen niet zoo maar op straat worden gezet en daarom moet de hervorming van het spoorwegwezen gepaard gaan met een systeem van binnenlandsche kolonisatie, dat aan het ontslagen personeel een middel van bestaan zal moeten verschaffen. Deze verandering in hun middel van be staan zal voor de betrokken spoorwegmannen wel niet aangenaam zijn, maar dit moet men op den koop toe nemen, daar anders van een saneering der rijksfinanciën niets komen kan. Zooals bij de sporen moet dan gelei delijk bij alle staatsbedrijven te werk worden gegaan, en ten s lotte ook zoo in het heele bestuursorganisme. Men kan nagaan, dat deze voorstellen een geweldige opschudding hebben gemaakt en dat allerwege de naam van Hugo Stinnes, de groote industrieel© kracht van Duitschland, weer op aller lippen is. Het is wel eens eblangwekkend het een én ander hier op te nemen van den man, die op dit oogenblik zulk een wereldpositie inneemt, welke bijzonderheden wij ontleenen aan een correspondentie van het Handels blad uit Berlijn: Hugo Sünnes wil niets meer en niets minder dan met één slok de staatsspoorwegen en de correspondent gaat Voort en vraagt: Kent ge hem, Hugo tinnes? Den merkwaardigstcn man van Duitschland? Hugo Stinnes is thans ruim 50 jaar oud» Middelmatige grootte. Een bijna onbeduidend gezicht. Kortgeknipt, zwart haar. 'n Puntbaardje, ook gitzwart. Type onderwijzer lagere school. Gele gelaatskleur. Zou in wijde Oostersche kleeren met tulband op 't hoofd 'n pracht van een Arabier geweest zjjn. Zelfs de ietwat gespleten oogen ontbreken niet Als ge honderd Duitsche mannen van om en nabij de 50 jaar naast eikaar zoudt zetten en iemand, die van Stinnes het noodige gehoord en gelezen heeft, zoudt zeggenzoek daar Stinnes uit I Dan zou hij stellig den werkelijken Stinnes bet allerlaatst aanwijzen. Hij is nu eenmaal geen man die opvalt. Zijn uiterlijk type is, nadat hij bankwerker geworden was, niet meer veranderd. En hij deed zelfs niets om iets meer op 'n salonmensch te gelijken. Het is hem volkomen onverschillig. De eerste de beste rijke Kurfilrstendammschieber met misschien '1 0/0Q van Stinnes kapitaal zou hem la een of ander restaurant opzij schuiven en minachtend 'zeggenvrind, schik 's "n beetje op, je staat hier in den wegi En Stinnes zou waarschijnlijk zonder een woord te zeggen op zij gaan en slechte even vluchtig glimlachen. Hij spreekt weinig, kijkt maar, en denkt. Een redenaar is hij trouwens niet. Als ftij iets te zeggen heeft is het kort, grootboek- of financieel-verslag- stl)l. Elke zin zit en snijdt. Geen woord te Teel. En zelfs de wijze waarop hij spreekt is geheel het tegengestelde van wat men verwachten zou. Het klinkt als een gemompel, alsof hem elk woord moeite kost, alsof hij denkt; och, waarom praten, waarom jullie vertellen wat ik denk? Is het niet genoeg, dat ik hst zelf weet? Dat is de uiterlijke Stinnes; nu zijn werk. Goon bekend koopmansgeslacht. Verder dan tot zijn grootvader, die de kleine firma Matthias Sünnes Kommandit-Geaeltechaft zu Mühlheim stichtte, gaat de herinnering niet. Pa Hugo heette In het adresboek eenvoudig i koop man". Rijk was hij niet Hugo Junior liep het gymnasium af en kwam In de leer bij Karl Spa ter in Koblenz. Het werdKarl jotzt—-Hugo spatel) I De kleine Hugo groeide binnen weinige maanden den leermeester boven net hoofd en liep uit Koblenz Wég. Werd bankwerker, daarna mijnarbeider, boven en onder den grond. Ging in '89 naar de Mijnbouw-Academie in Berlijn, werd twee jaar later vennoot in. de firma Matthias Stinnes (zijn moeder had een-vijfde der aandeelen vast gehouden), maar hield het ook daar niet uit en slicht te, 23 jaar oud, met 50.000 Mark grondkapitaal de firma Hugo Stinnes, Naamlooze Vennootschap, ot, gelijk ttet in Duitschland heet w,G.mJ).H.*'. En het lukte. De sprongen die Hugo Stinnes G.m.b.H. Ia Weinige [aren maakte, grenzen aan het ongelooflijke. Kolenhandelaar. bezitter van veie mijnen, briketten- fabrikant, scheepsoezitter, reeder in het groot, opperste chef van meer dan 30 filialen over heel Europa. O.a. ook in Rotterdam, later tijdens den oorlog, natuurlijk op de Zwarte Lijst 1 13 eigen stoomschepen. Dienst op de Noordzee, de Oostzoa de Zwarte Zee, Vervoer van kolen, hout, ertsen, maan, Engelsche kolen uit Newcastle naar Hamburg, en Rotterdam. Naar Genua. Stettin, Königsberg, Ooessa. Zijn vermogen groeit tot tenminste 40 millioen gou den Marken. Vóór den oorlog zéér respectabel. Van af 1903 is hij in het RIjnsch-Westfaalsche «in dustriegebied een der leider». Voorzitter van commis sarissen der Duitsch-Luxemburgsche „Bergwerks- und Hütten .aktiengeselllschaft" en van dén „MüliLheimer Bergwerks-Verein" 1 Maar hij zit bovendien nog in den Raad van Commissarissen van vrijwel alle ander© be langrijke industrieele ondernemingen in het Ruhrgebied. De Bankwereld moet met hem rekening houden; en zij vreest hem. Yreest hem bijna zoozeer als zijn directeuren. Als Hugo Stinnes plots, onaangediend, in de werk kamer van een zijner directeuren binnenvalt, dan ver bleekt de ondergeschikte al is hij op z'n eigen terrein nog zoo'n groote baas. Hugo weet alles, elke kleinigheid, elk détail beheerscht hij. En als ar Jets niet klopt, dan kan hij ongemakkelijk grof worden. En meneer de directeur die een paar maal achtereen geen voldoend antwooird kan geven, die toont niet in dé puntjes van zijn eigen bedrijf op de hoogte te zijn, heeft al heel gauw dén ontslagbrief thuis. Dat is hard; maar het is de cenige manier om in de .wereld iets tie bereiken. Juist dat een staatsbedrijf die discipline, dien voort- durenden angst om het bestaan, om het baantje, niet kent. &s teeden. dat elke ^-^^-onderneming stukken .bij het particulier bedrijf ten achter blijft. Niemand weet dat in Duitschland beter dan Hugo Stinnes. En het is wel een van de beste verklaringen voor zijn krasse voorstel van gisteren aan de Duitsche Rjjks- regeeering. k Het is tok een standpunt, waar weinig practisch© bezwaren tegen in te brengen zijn. Eerst de wereldoorlog maakt Stinnes tot trustkoning en wel volkomen yolgens het Amerikaansche voorbeeld. Natuurlijk lijdt hij aoor zijn buitenlandsche bureaux ook schade. Groote schade zelfs. Maar dat alles zinkt in het niet vergeleken bij zijn borlogswinst, door wat hij "bijvoorbeeld verdient aan den uitvoer van zijn kolen naar het neutrale buitenland. Hij wordt een Sarne gezien gast bij "Hindenburg en Ludendorff in -euznach, later in Spa. Als de Duitsche legers Belgiö en Noord-Frankrijk bezet houden, is Stinnes de man, die het bestuur van de veroverde industrie-centra en kolenbekkens overneemt De belasting op de oorlogswinst bracht hem weinig nadeel. Hij had er tijdig yoor gezorgd het noodige geld op buitenlandsche banken te beleggen. Hij wordt multi-millionair. Het geld stroomt hem zoo van alle kanten toe, dat hij het onmiddellijk weer be leggen moet in honderd nieuwe en oudej opgekochte ondernemingen. Het is ongelooflijk, wat hij alles bijeen- fcoopt Een volledig overzicht ontbreekt me helaas. Daarom wil ik alleen opsommen wat me op het oogen blik invalt: In 1916 de Woermann- en de Duitech-Oost-Afrikalijn In Hamburg, in samenwerking met de Hamburg-Ameri- ka-lijn en met den Norddeutschen Lloyd (Stinnes koopt moestal nooit alleen, maar houdt toch altijd de tpuw- tjes in handen f) j

Schager Courant | 1921 | | pagina 1