AlieiiED Wiens- MmttMii- Lniiiiillil ie Conferentie te Washington. SI. NIGOLAAS-CADEAUX ITELIER HIESTADT - Magen. SPAARDER 8 Co., ALKMAAR. Zaterdag 19 November 1921. 64ste Jaargang. No. 6927. Uitgevers i N.V. v.li. CoScliiiyen. EERSTE BLAD. bij uitnemendheid zijn: Artistiek uitgevoerdü Vergroutingen, Aardige Kinderfoto's, Moderne Portretten. HET WITTE küis ALKMAAR'S ROEM. Tabaksfabriek J. R. KElUSS Alkmaar. Ie klas huis in HÊERKN-, JONGEMMN- en KINDEHKLEEDING. Kleeding naar maat Binnenland sch Nieuws. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiên nog zooveel mogelijk in liet eerstultkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden fl.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Is het den Gedelegeerden in Washington ernst, waarlijk ernst om tot ontwapening en daardoor tot Wereldvrede te geraken? Deze vraag legde ik mij heden voor, toen ik het telegram over de opening van de Conferentie las. Ik ben overtuigd dat het Amerika ernst is. Pre- j sident Harding zeide in zijne openingsrede: Amerika is voor geen ander volk bevreesd, wij, Amerikanen, hebben geen vijanden welke wij vreezen, wij hebben geen verlangen tot verove- ring, wij» zijn tevreden met hetgeen wij bezitten en hebben geen verlangen naar hetgeen van een ander is. Wij zijn tevreden. Maai- wij willen iets doen voor de geheele wereld, iets dat wij niet alleen kunnen, doch waarvoor wij u allon noodig hebben om met ons aan te zitten en te bespreken de mogelijkheid om door gezamenlijk i overleg, zonder intfclgues, doch intt edele mo- I tieven, te geraken tot vrede. De wereld gaat gebukt, zoo zeide de President der Vereenigde Staten, onder ondragelijke lasten en het is noodig onmiddellijk verlichting te bren gen. Waar wij juist gestaan hebben aan het graf van den Onbekenden Amerikaanschen Soldaat, daar voelen wij dat wat dé oorlog brengt, door de menschheid niet als rechtvaardig bepleit kan worden en daar vragen wij ons af hoe God het zal kunnen vergeven 1 De President als de officieele vader der con ferentie zeide, dat al had hij officieele de uit- noodiging voor de Conferentie uit naam van Amerika gezonden, hij besefte (lat Jiij onwille keurig de spreekbuis was geweest van een oor logsmoede en naar vrede dorstende wereld". De wereld voelt, dat het niet langer geduld kan worden om in vrede te betalen en in oorlog te sterven. De President eindigde zijne rode dat, alhoe wel hij officieel slechts namens de Vereenigde Staten sprak en honderd millioen menschen den vurigen wensch koesteren minder oorlogstoerus ting én nimmer meer oorlog en dat hij hoopte, dat de afgevaardigden, die hij welkom heette, bij de beraadslagingen dat wereldverlangen voor oogen zouden houden,daar hierdoor minder las ten en meer geluk het deel zou worden van een vredige wereld. Door dit te bereiken zouden do afgevaardigden nieuwe glorie brengen aan de vlaggen der ver tegenwoordigende naties, terwijl een verheugd menachdom als het ware voortreffelijke muziek in de hierna volgende tijden zal doen hooren." Na die rede werd op voorstel van Mr. A. J. Bal- four, den Britschen Gedelegeerde, den Minister van Buitenlandsche Zaken der Vereenigde Staten tot voorzitter aangewezen. Deze, Mr. Hughes, bracht toen als eerste gedelegeerde voor Amerika, onmiddellijk een voorstel aan de orde. Amerika stelt voor: lo. Om niet verder te gaan met hot afbouwen dor oorlogsschopen, welke Amerika, Groot-Britanniö en Japan in aanbouw hebben. 2o. Gedurende tien jaren geen enkel oorlogsschip te bouwen of een verouderd schip door een ander te vervangen. Practisch gesproken beteekont, dit voorstel, dat over enkele jaren geen oorlogsvloot van eenige beteekenis in d-a wereld zal bestaan en dat het dan veel te kostbaar zal worden een nieuwe oorlogsvloot te 'bou wen, 'dus do oorlog ter tzee voor goed onmogelijk ge maakt zal zijn. Wat zien wij rnu hedenmorgon 'in het Londensche ochtendblad? Wij zien dat de corrospondent van het groote Engelsche blad allerminst ingenomon is met dezen door Hughes geworpon „bqpi", mét dezen algc- heelen Uitverkoop van do vloot. Ik wil u even eenige cijfers noemen. Wat he* eer ste gedeelte van het voorstel betreft, zou dat 66 oorlogsschepen met totaal 1.878.043 tons raken en wel voor Amerika 30 schepen met 845740 tons, voor En geland 19 schepen met 583375 ton, voor Japan 17 schepen met 448928 ton. Wat Amerika betreft zijn daarvan 15 schepen in aanbouw, waarop reeds 330 millioen dollar (pl.m. f 825.000.000.is betaald. Die 825 millioen gulden worden dus gewoon afgeschreven, geofferd op het altaar van den vrede. Mr. Hughes voorstel behelst verder, dat na 10 jaar Engeland en Amerika ieder 500.000 ton en Japan 300.00Ó ton aan oorlogsschepen zullen bezitten, als maximum. Wanneer men bedenkt dat die 15 Amerikaansche i schepen, die met de daaraan bestede 825 millioen \gulden, tot vredes-oudroest worden gemaakt, 600.000 ton vertegenwoordigen, kan men ten -eerste beseffen, lat na die 10 jaar de vloten geen buitengewoon groote beteekenis meer hebben, vergeleken bij de formidabele vlootprogramma's van heden en ten tweede, dat Amerika hier werkelijk de ontwapenings- tro&ven op 'tafel gooit. Het schijnt dat dit voorstel alle ontwapeningsver wachtingen verre overtreft en dat men er zelfs in Amerika geen notie van had dat dit krasse voorstel zou komen. Het voorstel werd door Hughes in 45 minuten ge daan en toegelicht, alles zoo vlot, zoo eenvoudig, zoo echt Amerikaansch, dat het aan Engeland en Japan schijnbaar slechts dit alternatief laat: to fish or to cjit bait; niet andere woorden: samen uil visschen te gaan of het aas weg te smijten', dus doen of laten. Zooals ik reeds zeide heeft dit voorstel, wat door Hughes toegelicht werd als noodig omdat de we reld noodig heeft: „onmiddellijk optreden", aller minst de sympathie van de Groote Pers. Do groote Pers heeft meer aan lang gezwam, veel stof voor de courant en geen stap in de richting van vrede, méér aan later weer opnieuw beginnen. Ik ga niet zoo ver met algeheel te onderschrijven de nogal hier en daar verkondigde opinie, dat de Groote Pers in de geheele wereld oorlogspropaganda verkondigt, omdat door oorlog de Pers bloeit, dat de Groote Pers met leede oogen den vrede in 1918 zag „losbarsten", waardoor do gouden tijd- der groote dagbladen ophield. Maar daarentegen kan men gerust zeggen, dat de Groote Pers niet vredelievend is. Ook in Holland niet. liet Handelsblad heeft nog steeds een hoofd: „Vredesonderhandelingen" alsof er nog oorlog is. De groote Nederlandsche Dagbladen zullen nim mer een lans breken voor vermindering van uit gaven voor leger en vloot. Men leest wel artikelen óver leger en vloot, tech nische artikelen over wat goedkooper is: kruizers of pantserschepen, een volksleger of het hedendaagsche stelsel, maar men ziet nooit een artikel, dat wijst op de onmogelijkheid voor Nederland om zelfs met het uitgeven van millioenen voor bewapening, een oorlogsuitrusting te verkrijgen, die verdediging tegen een aanvaller met de moderne hulpmiddelen gas en luchtvloot met succes mogelijk maakt. Men wijst in onze Groote Pers niet op de onmo gelijkheid om, ondanks onze waterlinie, ons land te verdedigen, terwijl toch die Pers uitmuntend bekend is met het. feit, dat geen waterlinie iets vermag tegen het giftige gas, noch tegen de ontzaglijke over macht van vliegmachines en dat een land ais het onze eenvoudig, bij een moderne oorlog ter slacht bank gaat, niet, alleen de soldaten, doch ook de weerlooze burgers, die door gas en bommen uit de lucht over hen gebracht, in massa uitgeroeid zullen worden. Waarom wordt dit verzwegen door de Groote Pers? Omdat de Pers niet vredelievend is en altijd nog onder den invloed van een militaristische kliek. Nu Amerika het --beeld geeft is het nu nitu beschamend dat Nederland niet voorgegaan is. Het werd echter in de Politieke partijen steeds weer door een ondergrondsche militaire strooming tegengehou den. Nog zal onze Kamer wellicht den moed missen de ooriogs- en vlootbegrootingen zoodanig te beknotten, dat leger en vloot eindelijk in het niet genoeg te zegenen stadium van liquidatie zullen komen. Wij hebben er moed. op, dat behalve de Sociaal- Iicouciid vdD 's morueus 9 lol 's avouds 9 uur. OUK ZONUAIiS. eenige zuer hulpbehoevend waren, maar oin speelschul den te no luien. j „Lady Bonham-Carter zeide, dat door de Con ferentie de wereld een goede kans had). Engeland „en Amerika hadden nu feitelijk het lot van dc „wereld in handen, nel gaat thans niet eenvoudig „om de keuze - tussehen goed en kwaad, doch om de keuze tusschen .leven of dood voor de „geheele wereld.' De oorlogen hebben nooit an- J5ders dan mislukking gebracht. Het is nu aan de „vrouwen van de genode wereld om eenparig als „vrouw uit te roepen: ,,,Weg met d$ oorlogssche pen, op naar een nieuwe, een betere orde van „zaken.'' Moge toch ook in Holland eene organisatie yan vrouwen ontslaan, die een „Vrouwen Ün ie voor den V 0(1 k e n bo nd" vormt. Laat deze organisatie dan beseffen, dat1 er aan de 1 idealen, neergelegd in het wezen van den Volkenbond, 1 geen grooleren steun gegeven kun worden dan hoor i thans het Congres te Washington te doen slagen. Ik ontmoette heden een Engel ach groot-gronidbezilber en een Engelsche bankier. Zij zeiden over het voorstel van Hughesen Duitsehland?' i Ik antwoordde, dat ik in de Ouitsche mannen als j vredes-apostelen geen vertrouwen had en, dat als mor gen Wilhelm von Hohenzollern, de studeerkamer vani Rijkspresident Ebert binnen zou stappen, Ebert, die het wellicht in het leger nooit verder dan korporaal ge bracht zal hebben, op zou springen, de hakken tegenf elkaar zoy slaan en zou salueeren voor„Majestüt", „Oberster Kriegsherr." Dat is dien menschen met de moeder en flesschenf melk ingegoten, de Duitschers weten niet betèr. Maar er is ook daar door middel der vrouw goed werk te doen. De Duitsche vrouwen moeten tot inzicht gebracht worden, dat er nog één schooner taak voor een vrouw namens den Christelijken Boeren- en Tuindersbond' in Nedenand, Th. J. Mansuolt, Inspecteur van; den Land-: bouw, J. G. Hazeloop, J. Heemstra, W. G. v. d. Krab en R. R Bonthuis, Rijkstuinbouwconsulent resp. te Alkmaar, Groningen, Maastricht en in Algemeenen Dienst In bespreking kwam een ontwerp van wet met daarbij behooremle Memorie van Toelichting tot het instellen van een controledienst op den uitvoer van Groenten en Fruit. Reeds lang, zeide de voorzitter, is deze-zaak in bespreking bij de organisaties, een deel der belang hebbenden wilde contröle, een ander deel niét. Ten >slottc is men het er over eens geworden dat *le uitvoer van ondeugdelijke waar den naam van ons land in biet buitenland groote afbreuk doet omdat do Minister geen enkel machtsmiddel bezit om den bonafi- den handelaar en producent tegen geknoei in waar, maat en gewicht te beschermen. Sommigen vragen hoe de contröle die men zich gedacht heeft 'zal werken. De voorzitter merkt op, dat niet" bedoeld wordt goed gekeurde zendingen van een merk te voorzien, maar alleen bescherming van eerlijken handel en geeft dan frapante voorbeelden hoe knoeiers werken, wat tenge volge heeft dat men de producten van Neder!aodschen oorsprong niet vertrouwt, of in den prijs dien men biedt, de risico van bedrogen te worden reeds verdis conteert. Men wil niet beletten dat ook mindere kwaliteit1 wordt uitgevoerd, maar dan ook uitsluitend als zoo danig en niet verpakt in manden of kisten waar bovenop mooie waar ligt en onderin den rommel. HEEREN- dB KINDERKLEEDING. PRIMA STOFFEN on VOERING. Eerste klasse bewerking. H. S. CLOECK. Alkmaar. Ten slotte waren al de afgevaardigden het eens over het beginsel om eencontroledienst in 'te stellen maar tbet wetsontwerp is nog niet volledig en moet bijgewerkt worden. Zoo zal de vaststelling der ©ischen waaraan de zonding moet voldoen niet plaats hebben dan na ge pleegd overleg met de organisaties. Over 'die bestrijding der kosten was men het eerst niet eens, daar sommigen meenden, dat die ton laste van het Rijk moeten komen. Na uitvoerige besprekingen wordt men het er over eens, dat die kosten moeten gedragen worden door de Prima geurige PIJPTABAK gefabriceerd door de Neemt proef met deze prima kwaliteiten in fraaie verpakking. VRAAGT ze uwen winkelier. ■wi dondf.rdags in schagen gelegen heid vook passen bij zwaag. Democraten ook een Vrijzinnig-Democraat als Mr. Oud de zaak aan zé.1 durven en als finantieele spe cialiteit de leger en vloot-begrootingen zal bestrijden. Maar wij hebben geen vertrouwen in Mr. Marchant, wiens optreden wel eens schommelend .was en niet vrij van den invloed van zijn militairen zwager Rum- bonnet. Wij "hebben geen vertrouwen in Mr. Rink, of Otto of Vos, bestuursleden van den Vrijheidsbond, in een oorlog zullen zij hun huid niet wagen, maar in wij len de Liberale Unie waren zij, de een met; de on- misbare gekleede jas, de andor met hevig armgebaar, j de derde in uniform van militair arts, nog altijd op de bres om het militairisme in bescherming te ne- men. In de af doding Amsterdam van den Vrijheids- bond zal de Voorzitter de heer du Mosch, met oud testamentisch gebaar, de heer' Smeengo met het don derend geluid van de Drentsche heide, mejuffrouw Dr. Baale, met het lieflijk geluid der gymnasium- leerares, Mr. Dr. van Tienen, met zijn sympathiek sopraantje, zij allen zullen van achter de groene ta fel de bekende pro-militaire toonen doen hooren. Zij zullen nog'niet bekeerd zijn door het-schitterend voorbeeld van groote mannen als President Harding en Minister Hughes. Maar wij kunnen ons niet meer ongerust maken over het lijdelijk verzet van al de politieke Ijeeren, tot welke partij-organisatie zij ook behooren, evenmin over de nu reeds verpolitiekte vrouwen, die in mannen- kiesvereenigingen ODgenomen, door den blauwen rook walm heen een heel Klein woordje mee mogen spréken. Er komt eene zoo krachtige organisatie achter Pre- Harding, Minister Hughés en alle' waarachtige paci- tislen staan, dat den echten .en geheimen militairisten ten spijt, de vredes-idee veld zal willen.. Deze organisatie is die der Vrouw. Eergisteren, op den dag der herdenking van den wapenstilstand, aan den vooravond van "de opening van. het Congres te Was hington werd onder leiding van Lady Frances Belour en I Lady Astor, lid van het Parlement, door de Britsel 10 Unie voor den Volkenbond, eene demonstratie van i Engelsche vrouwen gehouden tot ondersteuning van de j zich over de wereld verspreidende vredesgedachtè. Vereenigingen van verpleegsters, leeraressen, onder- wijzeressen, vrouwelijke ingenieurs, vrouwelijke kantoor bedienden, enz. enz., waren vertegenwoordigd en ver zonden een telegram, namens 8/ vereenigingen van vrouwen onderteekend. i In dat telegram brachten deze vrouwen hulde aan, hare zusters m Amerika, die doende zijn steun le geven aan de vredes-idee, opdat nimmer meer zulk jeen vrcesdijke oorlog de wereld zal teisterèn. Lady Astor, die een Amerikaansche van geboorte is, I verklaarde, dat 23 millioen Amerikaansche vrouwen j eene petitie ten behoeve van ontwapening hadden onder- teekend en dat zij overtuigd was, dat nu de vrouwen om ontwapening vroegen, zij die zouden krijgen. Miss Margareth Bondfiel op aarde is, dan om een soldaat tg bareu. De angst voor den militairen geest der Duilschers zit cr bij de geallieerden zoo in, dat wellicht daardoor het voorstel van Hugiies zal stranden. Maar, wanneer die angst maakt, dat men zich voor een aanvalsoorlog gaal blijven toerusten, dan zal er nimmer Ipntwapcning tot staiVl komen on nimmer vrede zijn. Daarvoor moet door <Je vrouwen die angst beteugeld' worden. De vrouwen der verschillende landen zullen samen moeten gaan om te bereiken, dat waarlijk alle volkeren, ook Duitschland en Oostenrijk, zich zullen mogen en willen aansluiten bij het iniatief van Amerika ten opzichte van ontwapening en Zullen worden opgenomen in den Bond der Volken. Hei zal een ontzaglijke taak zijn voor de vrouw, vooral omdat zij op zich neemt iets tot stand te brengen, waarin de mannen faalden. Maar onze nieuwe dominee wues hedenoci j.tnld op Ecclesiastes 8:8, de woorden; „There is no dismarge in that war", en wees er pp, •hoe het teven zonder moèilè of strijd niet het leven waard is en hoe men in hei leven steeds .moet werken en strevèn naar vérbêtcring en naar. idealen. Daarom zou de taak^ die nu reeds 23 millioen Ameri kaansche vrouwen in eene petitie als haar ideaal naar voren brengen, de moeite, jfen strijd waard zijn. Een vredelievende strijd, een strijd, zooals in dat bijbelwoord bedpeld is, maar, die dan ten slotte ons mannen In ootmoedige dankbaarheid lauweren zou doen brengen aan de vrouwen, die door haar inzicht, haar naastenliefde, haar wijsheid en haar strijden en lijden de wereld hebben helpen verlossen van hét vrêèsëlijk monster Oorlog en zegenend ingeluid hebben de harmo nische tonen van den Vrede- UITVOER VAN GROENTEN EN FRUIT. Od initiatief van het Ministerie van Landbouw werd op 3 November te 's-Gravenhage in een der zalen van het ministerie een vergadering gehouden' van afge vaardigden uit de Vereenigingen die betrokken zijn bij vergeleek de Règeerinff dij een moeaer van een groot gezin, die haar geld niet besteedde ten behoeve der kinderèn, waarvan er den handel in Tuinbouwproducten. Verzocht werd de besprekingen niet publiek te maken voor alle aanwezigen de notulen hadden onltvangen. De vèrgadering werd geleid door den Directeur-Generaal van den Landbouw, den heer P. v. Hoek en J. L. Schuitenmaker namens „de Federatie" van Vereenigingen van handelaren in fruit, groenten en aardappelen, G. Zwaan, H. J. Hout- kooper en J. F. Gasteleijn, namens den Bond van Expor teurs in Groenten en Fruit, A. Booy, J. P. Lavalle, mr. L. Niemöller en J. A. Neclerspel, namens het Centraal Bureau van Veilingen in' Nederland, H. C. Valeton, J. Barendse en P. Slot, namens den Nederlandschen Tuin- bouwraad, G. J. M. Rijsseribeek en W. Th. M. Hoef nagels, namens den. Aartsdiocesan-en R. K. Boeren- m Tuindersbond, Jac. Groen Azn., namens Diocesa- nen R. K. Land- en Tuinbouwbond in het Bisdom *an Haarlem, J. A. Dominicus en Chr. y. d. Heuvel, belanghebbenden evenals dit plaats neeft bij de boler- en kaascontröle en het toezicht qp den veeuitvoer. De heer Slot zegt, dat hij sympathiek staat ten op zichte van het denkbeeld, een con'tróle-dienst in te stellen, toch zal hij niet zonder schroom de wet ontvangen. In den oorlog hebben producenten en hande laars zooveel met contröle en controleurs te maken ge had, dat zij thans nog een rilliqjg krijgen, éls zij die woorden hooren. De voorzitter licht toe dat de contröle nu heel iets anders beoogt. Toen was het te doen denr uitvoer te belemmeren, opdat er genoeg voor eigen behoéftè bleef de hooge prijs die in 't buitenland1 besteed werd was een prikkel om te trachten de voorschriften te ontr duiken. De nu beoogde contröle laat den bonafiden han- deel geheel vrij en tracht alleen bedrog tegen te gaan. Gevraagd wordt of de regeering er niets aan kan doen, dat de booten op J£ngelanj<i de goederen zoo schandelijk behandelen, zoodat ze in slecnten toestand daar ter markt komen. Do .voorzitter wil gaarne zijn best doen, maar 'dami moet men hem over zooveel mogelijk feitenmateriaal laten beschikken. DE ROOFMOORD TE EESTRUM. 20 Jaar gevangenisstraf geëlscht. Uit Leeuwarden, 16 Nov. De eerste der in dit jaar gepleegde ernstige misdrijven heeft de recht bank hier ter stede hedenmiddag behandeld. Terecht stond de 23-jarige P. K., arbeider te F.ostrum, beklaagd van roofmoord. In Juni was hij uit de gevangenis voorwaardelijk ontslagen, doch pleegde een maand daarna weer een misdrijf. Ruim een jaar tevoren had hij onge veer f2000 gestolen ten huize van den toen 72-ja- rigen L. Vriezenga te Eestrum en van dit geld goeden sier gemaakt, een diefstal waarvan ook nog een half zuster van Vriezinga werd verdacht. Den 21sten Juli brak hij aan hetzelfde adres weer in. Toen hij naar geld zocht Werd hij verrast door Vriezenga die den jeugdigen misdadiger bij den kraag pakte en hem niettegenstaande zijn hoogen Wt'tijd op den vloer legde. Een kort handgemeen vol.ede, waarin Vriezenga ten slotte het onderspit moest delven. Met een mes, dat op tafel lag, heeft hij clen ouden man aan den rechterkant een halsslag ader doorgesneden, tengevolge waarvan deze is over leden. Hij sleepte den verslagene naar het achter huis en bedekte het lichaam met een zak. In de kamer bedekte hij de bloedvlekken met kleedjes. Na afloop van deze misdaad nam hij ruim f 500 uit een kast en verdween da&armee. De politiehond van rijksveldwachter Visser uit Leeuwarden werd 36 uur daarna, toen men de mis daad had ontdekt te hulp geroepen. En deze nog jonge scherpzinnige hond slaagde er in een deel van het gestolen geld, verstopt in een stuk land, ongeveer 4 K.M. van de plaats van het misdrijf verwijderd, op te sporen en ten slotte nog op grooter afstand de woning aan te wijzen waar de beklaagde woonde. Daar heeft de politie hem van het bed gelicht en het overige geld in beslag geno- ifien. In deze zaak werden 10 getuigen gehoord. Het O. M. eischte 20 jaar gevangenisstraf. Tel. ST. PANCRAS- e afdeeling St. Pancras van den 'band voor Staats pensioen hield 16 November een propaganda-avond ïn het lokaal „De Driesprong". De opkomst viel te roemen. Na opening van den voorzitter, den heer J. v. Kam pen, trad het duo Klaas Driehuis op met een keur van voordrachten, met welike het veel applaus Ju ont vangst mocht nemen. Na een voordracht, schilderende de ellende van het hongerende Russische kindervolkje, mocht het duo door een collecte ruim 119 voor het goede doel ver krijgen. Ruim elf uur sloot de voorzitter de bijeen komst, het duo dank betuigende voor het gehoorde en het jpu bliek voor do 'aangename medewerking, waardoor de propaganda-avond wel geslaagd mocht heeten.

Schager Courant | 1921 | | pagina 1