iluitti Nieuws- Mratmtit- üMlnulIii Nieuwjaarsgroeten. Rijkslandbauwwinterschool. d Donderdag 22 December 1921. 64ste Jaargang. No. 6946. Uitgevers: N.V. v.h. TKAPMAN Co, Scliagen. Het 25-jarig bestaan 50 CENT (mits nief groofer dan 3 regels) i Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. BIJ lnsendlng tot 's morgens 8 *ur, worden Adver- tentlSn nog zooveel mogelijk In het eerstultkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. no. 20 Prijs per 3 maanden (1.66. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TI8N van 1 tot 5 regels (1.10, ieders regel meer 20 cent (bewljsno. Inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ter gelegenheid van het 25-Jarig bestaan der Rijkslandbouwwinterschool te Schagen, had Woens dag 21 December 1921, 's morgens kwart over elf, in „Vredelust" alhier eene algemeene feestvergade- ring plaats van de Vereeniging van Oudleerlingen dezer school. De vergadering was druk bezocht, door landbouw- autoriteiten, oud-directeur en directeur, de commissie van toezicht, het gemeentebestuur van Schagen, leeraren en oud-leeraren, leerlingen en oudleerlin- gen. De Voorzitter der Vereeniging, de beer E. Dz. Go- vers, sprak de volgende openingsrede: De taak welke mij heden als voorzitter der Ver- eenaging van Oudleerliingen dier iR.L.WjS. te 'Schagen te «beurt valt, moge een zeer schoons zijn, doch het zal zeer d'e vraag izijn, of mijnie bescheiden krachten op gewassen zijn tegen deze taak. Vandaar dan <ook dit ik bij voorbaat uw clementie in moet «roepen wan neer ik tekort mocht komen In welken vorm ook. ,He is zeer zeker oen waar genoegen voor ooia al len, vooral voor het toestuur onzer Outilleerlingenver» eemlging, dat zoo velen zich toedien hebben bereid' ver klaard om met ons het heugelijke lelt van het 25-ja- rig bestaan der iR.L.tW.S. te «Schagen te herdenken. Wij roepen u allen dan ook een buitengewoon harte lijk wolkom toe en speciaal geldt dit welkom aan den heer v. «Hoek, Directeur-Generaal v.. di. Landbouw, den heer iDr, v. d. Zaaide, Inspecteur van bet Lamd- bouwomdieirwijs, toiize eerelieden, aan welks hoofd wij tot ons genoegen onzen oudsDirecteur C. Nobel weer zien verschijnen. (Het dagelljksch bestuur der ge meente Schagen, de loden dor Commissie van Toe zicht op omzie school, de 'leeraren ervan, die voorzit ter der, aflgemeene Landbouworganisaties in onze pro vincie en ten slotte de pers, die, naar wij willen ho pen, het gesprokene zoo- zal weten weer te ©even,, als het had moeten worden gesproken. Het Heit, dat ons heden en ik' hoop dn de allerprettig ste stemming., bijeen brengt, vindt haar oorsprong in een gebeurtenis, welke voor 25 Jaar zelis de perspen- nen niet in beweging heeft gebracht en toch voor waar een toeteekonla heeft waarvan de waarde niet spoedig! voldoende hoog wordt geschat. De wijze, waarop echter de school ds .ontstaan, waarop zij werd geopend* zoowel als de locallteit waarin zdj- voorloopig werd gehouden, dragen een dermate kenmerk van eenvoud, dat ik vooral in onzen tijd, waarin helaas het zeil nogal' eens wat hoog giehescheni wordt, een oogentolk weniach stil' te staan. De eerste stap toch, wolkje tot het verkrijgen van deze instelling werd' ge daan, vond' plaat» tijdens) .een boottochtje in een der veie alooten om Andijk voor het bezoeken der Rijks- proefvelidien, waarbij onze overbekende pionier voor landbouwontwikkeling, de heer J. L. T. Groneman, van Wieringerwaard met den tegenwoordigen In specteur van het Landbouwonderwijs, toen nog Di recteur van het Rijk&landfoouw .Proefstation te Hoorn, de eerste besprekingen hield, met hetgevolg, dlat dank zij beider onvermoeid streven voor de NoordhoH'and1- sche landbouwbelangen, spoedig het ministerieel be sluit tot het oprichten viel. Dat de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw dln Hollands Noorderkwartier, welkie toen tertijd haar zilveren jubileum vierde, 'haar werk- zaamjaanideel1 aan de voorbereiding heeft gehad, be hoeft zeker geen betoog. Do opening der .school is zonder eend© uiterlijk ver toon geschied', zoodat de Schager Courant zelfs, en wij mogm rekenen dat deze ook toen reeds bij was, er geer» melding van maakt. 'Boven in een. zaaltje van het café „de Posthoorn" begon de eerste Directeur, ons eerelid C. Nobeli, de eerste lessen, om eenigen tijd later, nl. dm 1898 in het kleinste gebouwtje der te genwoordige school, te worden gehuisvest. Dra was ook de ruimte hierin te beperkt en verrees enkele jaren! later naast het oorspronkelijke schooltje een ruimer gebouw. Mocht de school in de beide eerste Jaren roemen op «een goed bezoek, dn de 'eerste jaren van 1900 «scheen het alsof de animo voor het schoolbezoek aan het tanen was, klassen van 4 5 leerlingen waren sche ring en inslag, terwijl in 1904 zelfs geen leerlingen eindexamen deden. Na 1906 echter was het pleit ge wonnen en kunnen wij thans tot onze groote vreugde constateeren, dat zich steeds een ruim voldoend aan tal candidaten aanmeldt. Waaraan was het toe te .schrijven dat voor het schoolbezoek een zoo slepende periode is geweest? Het a;itw<oord is moeilijk te geven, doch zeker lag het niet aain den toenmaligeru voorzitter der commissie, van toezicht, wijlen den heer Groneman. Wanneer wij diens heerlijk vlugschrift, ter 'aanbeveling' der schooi, k van Augustus 1901, doorlezen, fonkelen voor ons de geest en de wilskracht waarmede deze groote land man aMleen vermocht zijn idealen naar voreni te bren gen. Hoe pertinent zeker schrijft hij onder meer: „Kr zal voorzeker niemand worden gevonden onder ale ouders en oudleerliingen, die niet dankbaar is, dat laatstgenoemden de school hebben bezocht." Zijne verwachting werd teleurgesteld, zijn vraag of een aanstaande boer geen vakopleiding moedig hadi, en soms genteg had aan wat lezen, schrijven, rekenen, en ten slotte handenarbeid, werd met een schouder ophalen beantwoord HS6vfi1ïame hadden wij dezen grooten voorman ge gumd heden te midden te zij,n vam ons, dlie zooveel aan mhMApplaus)0 llebbenu iHul,di0 oagedachte- Evenmin kan1 het te wijten zijn geweest aan den Directeur van de school, den heer C. Nobel, wiens onvermoeide ijver en begeesterende moed tot het naar voren brengen van steeds nieuwere dingen, niet aT- 'leen in die provincie, doch ook ver daarbuiten, luide weerklank vonidi. «Steeds 'zelve de zwaarste vakken <wceore_ijide, was hij onversaagd dn z'n pogen1 een teaer bij te brengen, wat z.i. noodig was. Geen won der dto ook. dat ^ijn oudleerLingen bij' zijn scheiden van de school niet nalieten hem een blijk hunner hulde aan te bieden. Gelukkig dat men aan het Ministerie in de keuze van opvolging dos hoeren C. Nobel zoo buitenge woon is geslaagd, wavit. r.iet alleen op do school en i-LÜk? kring der oudleerlihgen, doch tevens in alle iandhouwbewoging neemt de heen Smeding een plaats in, die ons doet zeggen, het is de rechte man op de rechte plaats. Naast den heer Smeding neemt zeker de Zuivel- consulent in onze provincie een zeer eervolle plaats in het leerarencorps in. Diens zakelijk serieus be toog boeit een ieder en zulks gegeven met den ernst den heer Schey eigen, doet de studie tot de hoogste waarde stijgen. Niemand onzer zal aan dien grooten indruk ontkomen zijn. Moge hij nog lange jaren èn voor de school èn voor de Zuivelwereld behouden blijven. Dat meerdere leeraren tot groote sympathie werk zaam aan de ontwikkeling hunner discipelen en daarbij sympathie oogstten, kan u blijken uit het eerelidmaatschap onzer vereeniging van eenige hun ner, zulks was dan ook ten volle verdiend. Wie van hunner oudleerlingen herinnert zich niet het vurig enthousiasme der beide thans door andere betrek kingen van ons gescheiden oudleeraren Visser en Prof. Dr. Bakker, wie niet de grootmoedige, ja zelfs vaderlijke samenwerking van den heer De Gier, wie niet de opgewekte stemming waarin de les van den helaas gestorven veearts Muis, zich kenmerkte. Het zou mij te ver voeren als ik hier allen stuk na stuk zou herdenken, want voor vele leeraren was Schagen slechts een doorgangshuis, maar toch kan ik niet nalaten een tweetal der tegenwoordige leerkrachten even hulde te brengen voor hunne toe wijding aan onze jonge landbouwers. De heeren Eriks en Kooij mogen ieder op hun eigen toon, de een vol ernst, de ander vol jolijt, hun les geven, doch gemeen is hun doel: „de jongens vooruit Is het ook geen bewijs van hartelijke samenwer king dat wij heden het geheele college van leeraren in ons midden mogen hebben, aan allen dank daar voor. Doch aja dan de bazen de revue gepasseerd zijn, blijft er altijd nog een hekkensluiter over, zoowel in werkelijken als in overdrachtelijken zin, de con ciërge. Dat de tegenwoordige conciërge Kesteloo met de school meeleeft, zal ik niemand behoeven te vertellen, wat hij voor de oudleerlingen is, bewijst het volledige lijstje van afgestudeerden dat hij elk jaar als nieuwe leden in onze band weet te spelen. Moge zijn gezondheidstoestand hem toelaten nog ja ren laru: de pedel te zijn. (Applaus). Niet alleen degenen die dagelijks aan de school zich wijden dienen genoemd te worden. Er naast is ven een hen niet passend nieuw leven zien, kunnen wij best billijken, doch hopen dan ook dat het die ouderen mogelijk zal zijn, om met het verloopen van het getij de bakens zoo te verzetten, dat het een voor een ieder passend vaarwater wordt Dat het in Noordholland tot een grootere samen werking van de alom vermaarde vereeniging Noor derkwartier en de oudleerlingen moet komen, staat voor mij vast. Dan pas kan zonder arbeidsverspilling gewerkt worden om den nog nooit getaanden roem dezer vijftigjarige hoog te houden. Doch ver van ons is echter te accepteeren wat een jonge Haagsche vriend ons onlangs te Winkel aan wilde wrijven, n.1. dat wij als vertroetelde crisis kinderen het nut van organisatie niet kenden. La ten wij hem slechts toewenschen Noordholland te leeren kennen en hem daarbij toonen, dat wat de school ons gaf, geen paarlen voor de zwijnen wa ren, doch wij het tot onzen plicht achten om waar ook, onze mede door de school gevormde nieuwere denkbeelden naar voren te brengen. Ik zou mijn wat lang betoog thans willen eindi gen, doch dien eerst nog even onzen dank te bren gen aan het Gemeentebestuur van Schagen voor de voor een kleinere plaats zoo buitengewoon royale opvatting ten opzichte der school, hetgeen nog on langs zoo heerlijk bleek uit hun bijdrage voor ons feest. Aan de vertegenwoordigers van de algemeene landbouworganisatiën in onze provincie, die ons door hun tegenwoordigheid waardig keuren om op haar feestdag te verschijnen en aan den heer Kuhn, een der eerste, zoo niet de allereerste van het' Noordhollandsche landbouwintellect, niet alleen voor zijn tegenwoordigheid, doch tevens voor de groote medewerking welke wij van hem en zijne firma ondervinden bij ons pogen tot het veredelen der voederbiet. Thans mede-oudleerlingen een kort woord tot u; moge in de oorlogsjaren het landbouwbedrijf wat ruim loonend zijn geweest, met den vrede is de crisis verschenen, die ook ons thans met al haar ver woestende kracht schijnt te zullen verdrukken, thana is de tijd gekomen voor u, beter onderlegden, om te toonen den strijd om het bestaan te kunnen door staan. Voert uw bedrijf op tot bestaansmogelijkheid, toont u een waardig bezoeker der thans 25-jarige. Met den wenscb op een prettig feest, verklaar 'k de vergadering voor geopend. (Applaus.) IN ONS BLAD DAT OUDEJAARSDAG VERSCHIJNT, BESTAAT OELEOENHEID TOT HET PLAATSEN VAN EEN NIEUWJAARSOROET AAN BEGUNSTIGERS, FAMILIE, VRIENDEN, ENZ. TEGEN CONTANTE BETALING VAN OPQAVEN S.V.PL. SPOED1Q AAN ONS BUREAU OF AAN H.H. KANTOORHOUDERS EN BOEKHANDELAARS. DE UITGEVERS. een college van toezicht, dat het moge dan zijn voor de leerlingen en oudleerlingen het meest achter de schermen, hunne krachten geven voor het onderwijs. Ingewijden zouden u hiervan meer kunnen vertel len. Dat hunne adviezen op prijs gesteld worden, mag blijken uit de saamhoorigheid welke steeds tus- schen dat college en de directeuren der school heerachte en van hunne belangstelling geven zij ook blijk door hunne aanwezigheid bier en som mige hunner op meerdere onzer vergaderingen De voorzitter was daarvan ook weer de ware voorganger en hoe kan het ook anders. De beer Buis smaakt het genoegen om met de school een zilveren jubileum te vieren, n.1. als lid der commissie van toezicht, eerst als lid, daarna als secretaris en tenslotte, als waar de naar werken, als haren voorzitter. Mijnheer Buis, moge het u gegeven zijn nog lang getuige te zijn van den bloei van hetgeen u thans lief is. (Applaus) Als wij aan het einde van onzen schoolgang ons mondeling examen deden, ontwaarden wij pas recht dat ook van boven af contact met ons was. Hoe me nig onzer heeft dan pas gevoeld dat de staatszorg van Landbouwstudie ons menschenj gaf, die met hart en ziel zich daaraan gaven. Met welken ernst en toewijding werden wij allen toegesproken door den Inspecteur van het Onderwijs. Allen zullen zich, evenals ik nog herinneren welken indruk U, mijn heer v. Hoek, in kernachtige woorden op ons maakte. Ook u, mijnheer v. d. Zande, weet ons bij te bren gen de gedachte aan de goede zorgen van een opper sten leidr van uit Den Haag. Zoo hadden wij dan de school verlaten om ons weer te werpen in de practijk en daar tot uiting te brengen, dat wij gegrondvest op een goeden bo dem, in staat zouden zijn ons vak te dienen en te vens, om hier een woord van onzen Directeur-Gene raal te gebruiken, voort te werken aan onze studie, waarvan de school slechts het uitgangspunt was. Dat velen onzer dit voornamen, behoeft geen be toog, dat niet allen er in slaagden zich boven het peil van hunnen dagelijkschen arbeid te verheffen, geen verwondering, doch dat de cursusdagen welke de oudleerlingenvereeniging elk jaar houdt zoo uit stekend slagen, bewijst naaat de instellingen, welke de oudleerlingen schiepen, hoe het verlangen om verder te kijken dan hun neus lang is, hen is bijgebleven. Gelijk echter bij elk streven naar vooruitgang, stoot ook onze vereeniging op tegenstand en wel het meest op terrein, waar zij niet wordt begrepen. Leuk raag het zeker heeten, dat uw voorzitter eens door 'n zeer geachten Haarlemmermeer-voorman, de baas eener kwajongensbende werd genoemd. Laten wij dit aanvaarden in den meest gunstigen zin en hopen dat hem eens moge blijken» dat er in ons, evenals in menigen kwajongen, iets goeds steekt. Minder pret tig is het op vergaderingen van de meest vooraan staande landbouwvereenigfng te moeten hooren, dat de OudleerLingen gebrek aan Stiamhoorighcid of or- ganisatiegeeót bezitten. Dat ouderen in ons stee De secretaris, de heer J. Sijp Jr., leest de notu len, die onveranderd worden vastgesteld. Uitgebracht wordt het jaarverslag over 1920—1921. Het ledental nam dit jaar toe met 4. De contributie werd dit jaar van f4 op f5 gebracht. Gememoreerd werden de verschillende gehouden vergaderingen. Aan het Station voor Melkonderzoek werden in 1920 op gehalte onderzocht 9601 monsters en ~p deugdelijkheid 50 monsters. De rekening „onderzoek op gehalte" -sloot zonder voor- of nadeelig saldo en die van „onderzoek op deugdelijkheid" met een voordeelig saldo van f3.80. Het nadeelig kasverschil van de commissie tot het verbeteren van zaaigranen wordt steeds grooter en gevaar bestaat, dat de commissie haren arbeid niet zal kunnen voortzetten. De Aardappelcommissie is vol goeden moed aan het werk. Een verzoek om fi- nancieelen steun aan belanghebbenden en groote landbouwvereenigingen gericht, heeft weinig resul taat opgeleverd. Met genoegen werd gewezen op de dezen winter gehouden cursusvergaderingen, waar onderwerpen als: „Het Credietwezen", „Het Pachtwezen", „Mo derne Arbeidsbeweging", „Arbeidsverhoudingen bij den Landbouw", enz. enz. werden behandeld. De reorganisatie van het landbouwvereenigings- leven in onze provincie nam meerdere malen de aandacht van het bestuur in beslag en het vraagstuk is nog steeds niet opgelost. Het besluit van de Al gemeene Vergadering der Holl. Maatschappij van Landbouw, te Haarlem, geeft, wordt gevreesd, niet veel hoop. dat het spoedig tot eene oplossing in door ons gewenschten zin zal komen. Wanneer de Holl. Mij. van Landbouw tenslotte op geenerlei wijze tot een minnelijke schikking bereid blijkt te zijn, zal het vermoedelijk in de toekomst uitloopen op een strijd tot een bitter einde. Laten wij hopen, dat de gemeenschapszin tenslotte de zegepraal zal behalen. Van de Rundveefokvereeniging te Barsingerhorn werden ten behoeve van 't Station voor Melkonder zoek toestellen voor melkonderzoek overgenomen. Voor deze feestveigadering kwam van de leden in f246, terwijl de gemeente Schagen voor dit doel f100 gaf. Verder werd gememoreerd het vertrek van het Eerelid Dr. Bakker uit onze provincie. Verschillende landbouwers die zoons hebben wel ke in aanmerking komen de RL.W.S. te bezoeken, zijn opgewekt hun zoons daarheen te sturen. Telegrammen van gelukwensch zijn ingekomen van Dr. Bakker, van den heer Dekker en van de Dordtsche Rijkslandbouwwinterschool. Mededeeling wordt gedaan van verschillende in gekomen stukken, waaronder een schrijven van den Algemeenen Bond, voorstellende statutenwijziging. Het Dag. Bestuur van dezen Bond is van meening dat om beter te kunnen werken, meer fia^ntiën moe ten binnenkomen. Gewezen wordt op het financieel o debacle dat het orgaan heeft veroorzaakt. De ven- schillende voorstellen in het schrijven van den Al gemeenen Bond gedaan, zullen door het bestuur wor den onderzocht en desnoods zal het oordeel der le den er over worden gevraagd. Dezen winter zullen weer een viertal cursusver gaderingen worden gehouden, waarin urgente za ken zullen worden behandeld. Hienia verkrijgt het woord de Leer J. Cornellssen, burgemeester van Schagen, die het volgende zegt: Mijne Heeren, Het zij mij verdund, als vertegenwoordiger der gemeente Schagen, een kort woord te mogen spre ken. Het is mij een aangename plicht en een een volle taak in deze vergadering tegenwoordig te mo gen zijn, om de gelukwenschen van de gemeente over te brengen bij gelegenheid van het jubileum van de Landbouwwinterachool. Het is ongetwijfeld een feest van gewicht, dat heden gevierd wordt, niet alleen voor de school zelf, doch ook voor de ge meente,waarvoor het een eer is deze instelling te bezitten. Veel werd door de school voor de ontwikkeling van den landbouw in het afgeloopen tijdvak ge daan en het belang van den landbouw is ook het belang van ons Noorderkwartier, is tenslotte het belang van de gemeente, waar gij allen thans ver- eenigd zijt. Schagen is tot heden een plaats zonder industrie van eenige beteekenis, doch het is een be langrijk centrum van een rijke landbouwende streek. Waar zou een landbouwschool dan ook beter op haar' plaats zijn dan juist in deze gemeente met haar bloeiende weekmarkt? Daarom mag een woord van hulde aan die instelling, aan haren directeur, leeraren en commissie van toezicht ook van de zijde der gemeente niet achterwege blijven, even min als aan de Vereeniging van Oudleerlingen, die ook haar taiak in den loop der jaren op zoo uitne mende wijze heeft opgevat Voorzitter dankt den burgemeester en spreekt de hoop uit dat de landbouwschool en de gemeente Schagen mogen blieoien. Door den heer Saai wordt rapport uitgebracht over de rekening 1920-1921. Alles was in goede orde be vonden. In tegenstelling met het vorig jaar, toen er een nadeelig saldo van f24.08>* was, sloot zij nu met een batig saldo van f 90.04X. De Zomervergadering zal in Amsterdam worden gehouden. Tot bestuursleden in de plaats van de heeren E. Dz. Govers en K. Koster Jzl, worden gekozen de hee ren Jb. de Boer Cz. en D. Pijper Cz. Tot voorzitter wordt gekozen de heer EL K. Koster. Door den lieer S. Smeding worden mededeelingen gedaan namens de Commissie voor het verbeteren der Zaaizaden. Over de haverproefvelden is een 8- jarige controle gehouden en men is tot de conclu sie gekomen dat de Zegehaver niet degenereert. De proef heeft een dankbaar resultaat en bij zuiveren nabouw behoeft men niet angstig te zijn na te bou wen. Wat de erwtenproeven betreft, enkele springerB zijn opgetreden en een kleine proef heeft bewezen de erfelijkheid der springers. Het is noodig dat do erwtenproeven nog enkele jaren worden voortgezet Uitvoerige mededeelingen worden gedaan over de bietenproef, de selectie van Rosa Jaapjee. Er zijn aangelegd 10 perceelen, waarvan 1 perceel met han delszaad, en 9 perceelen geselecteerd zaad. Het ge- selecteerd zaad gaf in alle gemiddelden een hooger gewicht evenwel een lager gemiddelde aan suiker gehalte' per biet De commissie is toch zeer goed te vreden met het onderzoek, want aangetoond wordt dat.een suikergehalte van 7.9 correspondeert met een 14.9 droge stof, wat een uitstekend percentage van een voederbiet is. Aan de firma Kuhn brengt spr. ri*.nk voor de ge legenheid tot onderzoek ,van het suikergehalte» Thans verkrijgt bet woord de heer Van Hoek, di recteur-generaal van den Landbouw, die in harte lijke woorden de feestvierende vereeniging geluk- wensebt met het 25-jarig bestaan der school. In een werkelijk mooie rede herdenkt ook spr. in deze het werken van den beer J. L. T. Groneman van Wieringerwaard, die in woord en geschrift zoo ontzaglijk veel voor de school heeft gedaan. Spr. herinnert aan den practischen zin bij de landbouwers door te beginnen met een gebouw, dat desnoods weer als woonhuis dienst zou kunnen doen en werkelijk, er zijn jaren geweest dat spr. dacht dat het gebouw weer als woonhuis dienst zou moeten doen, hoe er in 19021903 slechts 4 leerlingen waren, leerlingen van de 2e klasse en er na hun eindexamen geen leerlingen meer waren. Hulde wordt gebracht aan het zeer vele dat de oud-directeur, den heer C Nobel, heeft gedaan, aan de andere leeraren en aan de Commissie van Toe zicht, aan wier hoofd lange jaren heeft gestaan de heer Groneman, later opgevolgd door den heer P. Buis Jz. Het is aan het werken van die menschen te danken, evenals aan de hoofden der scholen in deze provincie, dat het aantal leerlingen zoodanig toenam dat een grooter gebouw moest worden ge bouwd. Spr. zegt dat er dan ook alle reden is om vandaag feest te vieren en het deed hem recht veel genoegen vanmorgen van het groote gebouw de vlag te zien waaien. Spreker wijst erop hoe veel gemakkelijker de leerlingen thans krijgen te leeren en wijst op het groote belang dat de oudleerlingen veel hebben kunnen leeren en velen het reeds in de praktijk in toepassing hebben gebracht. Juist in een tijd van malaise, die er nu reeds is en nog wel erger kan worden, zal het van groot belang wezen dat de landbouwers zich wetenschappelijk hebben ontwik keld, dat maakt den landbouwer in een tijd van malaise sterk. Ook in verband met het organisatie leven wenscht spr. de Vereeniging de beste krach ten toe en wijst er op dat er moet wezen beweging en warmte, maar bovendien is noodig gemeenschaps zin. Met den wensch dat de school moge groeien en bloeien, eindigt spr. zijn rede. (Applaus) Hierna voerden het woord de heer Van der Koogh, voorzitter der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, dien het had gefrappeerd dat bij een zoo kleine, maar zeer krachtige vereeniging, zoo'n een stemmigheid heerachte. De heer C. Nobel, oud-direteucr der school, sprak met gemengde gevoelen, van vreugde» omdat hij zoo vele jaren heeft mogen medewerken om de school te doen beantwoorden aan haar doel, van leedwezen omdat hij in zijn betrokking niei meer ht kun nen prestoeren- Spjf. wijst ochter op zijn drieledigs

Schager Courant | 1921 | | pagina 1