Plaatseliik Nieuws. Predikbeurten. Marktbericht#*!, Gemengd Nieuws. eieel mededeeten, dat d© ccxoporatl© reeds 13 October do gegarandeerde 8 ons forooden op 24 cent gebracht hoeft en deae op li Nov. wederom verlaagd heeft tot 22 cent. - De leden en verbruikers van de coöperatie hebben dus reed® gerulmem tijd van de lagere prijken gepro fiteerd, wat dan nu ondanks hoogere meel- en torwe- prijzen, naar het bericht zegt, bij bedoelden bakker zal worden doorgevoerd. Juist nu we bezig zijn met dit bericht te schrij ven, worden) we opgebeld met de mededeeling, dat bij bakker Molenaar een brood1 dn de etalage geplaatst is, waarbij de mededeolinjg; 26 cent en niet zooals de krant schrijft, 24 et. Hoe bij de andere bakkers de broodprijzen) zijn, is on® niet bekend. We schrijven hier alleen wat ons officieel bekend is. ST .MAARTEN, —Politie. Gevonden/ een kinderportemoninale. imefc eenig geld, Iui'ichtiingen/ teer secretarie. PORTVRIJDOM. Naar aanleiding van de Donderdag door de Eerst*» Ka uier der Stalen-Generaal aangenomen motie van het lid van Embden zal afschaffing van portvrijdom op 1 Januari 1922 nog niet worden ingevoerd. De in werkingtreding van den maatregel is voorloopig uitge steld. HERTROUWEN VAN GESCHEIDEN ECHTGE- NOOTEN. De Tweede Kamer heeft het wetsontwrp tot wijziging van artikel 90 burgerlijk .wetboek zonder eernig debat ot stemming aangenomen. Het ontwerp bepaalt, dat gescheiden echtgenooten bin nen één jaar weer mogen hertrouwen. DE BEZUINIGING. In Mei van dit jaar stelde de gemeenteraad van Mid delburg een nieuwe salarisregeling vast voor de ambte naren en werklieden, bevattende 'n na georganiseerd overleg vastgestelde verhooging, Ged. Staten van Zeeland onthielden hunne goedkeuring aan de regeling. De raad ging in hooger beroep bij de Kroon, maar Thans is bericht ingekomen, dat de beslissing van Ged. Staten werd bekrachtigd. Voor de betrokkenen is dit een tegenvaller, te meer, daar na het raadsbesluit hun het verhoogde salaris is uitbetaald met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1921, hetgeen echter gestopt is na de beslissing van Ged. Staten. De vra^g rijst nu bij hen of flat ta veal ontvait- gene zal moeten worden terugbetaald IS DAT BEZUINIGING? Onder bovenstaand opschrift schrijft men uit Gouda aan de ^Avp.": Sedert geruimen tijd is de sterkte van het garnizoeh hier uiterst gering. Officieren en kader hebben géén noe menswaardige dagtaak. Volgens de laatste mededeeünt- gen zal bet garnizoen spoedig geheel Vorden opgeheven. Reeds gaat hot bericht, dat met April 1922 een begin daarmede zal worden gemaakt. De kazerne is thans reeds voor 75 pCt. beschikbaar voor andere doeleinden. Hetzelfde is het geval 'met het Militair Hospitaal 'aan de 5arnemelksloot Het voorgebouw is gedeeltlijij' in gebruik genomen door den Raad van Arbeid, terwijl er nog alle puimte over is voor plaatsing van andere bureaux. Het groote achtergebouw, oijgeveer 40 M. achter het Voorste perceel is geheel Idig, én diént ér alleen voor, om Jaarlijks eenige duizenden aan onderhouds kosten uit te geven. Wanneer zoo n uiterst comfortable en ruime gelegen heid tot het inrichten van bureelen bestaat, zou men menen, dat door Rijks-ambtenaren pogingen in het werk gesteld zouden worden, hierop beslag te r-'~w Niets is echter minder waar. Een groot hoerenhuis op de Gouwe dient als kantoor voor <je Directe Belastingen, Invoerrechten en Accijnzen, terwijl op de Zeugstraat in een (dubbel [particulier huis do Registratie en Domeinen een onderaak hébbèn gè- vonden. Naast zeer ruime bureaux zou ook aanmerkelijke be zuiniging het gevolg zijn, terwijl zelfs dam nog een groot jgjedelte aan particulieren in buur afgestaan zou kunnen zitten1? Zou men in 'Den Haag bier eens niet achterbeen kunnen worden. DE VOORKEURSTEMMEN. Het wetsontwerp tot technische herziening van de Kieswet, waarover gisteren de stemmen staakten, Is in de Eerste Kamer anagenomen met 24 tegen 21 stemmen. ZAAK-JACOB VAN DER OORD. Het cassatie-beroep van Jacoto van der Oord, die door de Rechtbank te Alkmaar en het Gerechtshof te Amsterdam veroordeeld was wegens opzettelijke brandstichting, en bet doen van een valsche opgave in een authentieke akte., ia door den Ho ogen Raad verworpen. NOODLOTTIG SCHOT. Terwijl de 17-jarige W. Souwer uit de Hofstraat te Kampen bezig was zijn pistool met los kruit te laden, ging onverwacht de haan over en kreeg d© jongen die lading in het gelaat. Het rechteroog ia «verforen. HOOGHEEMRAADSCHAP NOORDHOLLANDS NOORDERKWARTIER. Dijkgraaf en hoogheemraden hebben aan de algemeé- ne vergadering aangeboden het ontwerp eener pénsi- oenverordening voor dien dijkgraaf, de hoogheemraden en de ambtenaren van het hoogheemraadschap en hun weduwen fcfa weezen. Daarbij is voor de ambtenaren tot leidraad genomen de door" de ijTweede Kamer behandelde nieuwe pen sioenwet voo rde burgerlijke ambtenaren. Aant ydelijke ambtenaren wordt op denzelfden voe* pensioen verzekerd als aan. vaste ambtenaren. Als tij delijk ambtenaar wordt echter alleen aangemerkt hij, die ter tijdelijke vervulling van een vaste btrékking in dienst is genomen. Den dijkgraaf wordt f 175 per halfjaar dienst pensioen verleend onafhankelijk van leeftijd. Bij ziekte of gébrêkéïi, rechtstreeks gevolg van de .uitoefening van den diénst, bedraagt het pensioen f 4000. De 'hoog heemraden hébben pensioenaanspraak ofi 60-jarigen leeftijd, hij ziekte of gebreken of verlies van vereischten voor het békléeden der betrekking; bovendien bij niët-herbejnoémmg tégen hun wiL Het pensioen bedraagt f 45 voor elk halfjaar dienst, maximum f 1000. Het maximum wordt toege kend b!j ziekte of gebreken door den dienst békomên. Het ambtenaarspensioeni wordit toegekend op 65- farigen leeftijd, bij ziekte of gebreken en opheffing der betrekking, indien geen wachtgeld' wordt ver leend, in het eerste en l&astte geval echter alleen na 7 Jaar dienst. Het bedraagt voor elk jaar dienst 2 pet. van het gemiddelde vaar don pensioengrondslag over de laatste drie jaar, doch ten minste 30 pet. en ten hoogste 70 pet. Diensttijd bij andere publiekrech telijke lichamen telt mede. Het maximum-pensioen Is f 4000 per jaar. Het weduwenpenaioen is voor de weduwe van den dijkgraaf en de ambtenaren 50 pel van da bezoldi ging tct f 3000 en 25 pet. van het hoogere bed/rag, doch gezamenlijk ten hoogste f200. Hot weezenpensioen beloopt als de moeder nog in leven is een vijfde van v het weduwen/pensioen en anders 2 vijfde, voor elk kind. Weduwen- en weezehpensioen is samen nim mer meer dan f 4000.. Het weduwenpenaioen voor de hoogheemraden is een derde vin de bezoldiging en ten hoogste f500; het weezenpensioen, indien de moeder ta leven is een vijfde van het weduwenpensdoen en anders twee vijf de voor elk kind. Het gezamenlijk bedrag taan we duwen- en weezenpensioen ta ten hoogste f 1000. De pensioenen zijn premie vrij. GEMEENTE ZIJPE. Geboren/: Neeltjo, dochter van Aria Kassen en van Kiasina Paarlborg. Ondertrouwd!: Nicolaaa iffazebelt, oudi 42 j., te Schagerbrug en Anna Dijkstra, oud 44 j., te Scha- gerbrug, onlangs te Lemsterland. Opleiding bij de Lnchtvaartafdeeling tol Reserve-T^veede-Lultenant-Waarnemer. De (Burgemeester der gemeente Sohageü brengt het navolgende ter kennis van belanghebbenden: Voor dienstplichtigen der lichting 1922 en van vo rige lichtingen die In 1923 hun eerst© vollen aanvangen, wordt bij wijze van proef de gelegenheid geopend, om, aanvangende 2 October 1922, bij de| Luchtvaartafdeeling te Soestcrberg opgeleid te wor-j den tot reserve-luitenant-waaroemer. De aanmelding voor de opleiding moet plaats heb ben vóór 1 Febraarl 1022L Omtrent de wijze van aanmelden, het sluiten eener verbintenis, de opleiding, de bezoldiging, de bevor dering, enz. der adspiranten zijn regelen gegeven in het Koninklijk besluit van 18 November 1921, No. 70 en in de Ministerieele beschikking van 20 Decomber 1921, Ile Afd., No. 81, Voor belanghebbenden is dien aangaande op aanvraag een bekendmaking kosteloos verkrijgbaar bij den Commandant van do Luchtvaart afdeeling te Soesterberg, Schagexiy 23 December 1921'. De Burgemeester voornoemd, J .CORNELtSSEN. VOETBAL. Eerste Kerstdag: Sparta 11 tegen een gecombineerd elftal van HjR.C. 1 en 2 uit Helder. Tweede Kerstdag: Sparta 2 tegen Quosego 1. Dit 'beloven mooie wedstrijden te worden. Aanvang bedde dagen 2 uur. MARKTOVERZICHT. i De markt van 22 December Jl. was, wat de handel in vette koeien betreft, stil.; beste kwaliteit werd ver kocht voor 75 ets. per pond, de prijzen liepen van 55 j 75 ets. Er was niet zooveel vraag dan de vorige week. In de kalfkoeien was een aardigen handel, re- Jol ijk goed. Met de geldekoeion was het stug. Do stie-1 reu waren ook niet zoo gewild. De handel in de paar-1 den was ook zeer goed. De nuchtere kalveren) waren haast onverkoopbaar', dit heeft ook wel verband met de Kerstdagen. De handel in de vette schapen was slecht, in de! overhouders vrij goed., daar scheen nogal vraag naar. Er was een flinke aanvoer van biggen. In de I schrammen matig. De handel in konijnen, kippen en eenden was zeer vlug. Met boter was he tweer trekend, de prijzen lager. Evenzoo was het met de kipeieren gesteld". GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Stijntje, dochter van Arie Kossen en van Maria Neeltje Ruurds. Overleden: Trijntje Kramer, oud 88 jaren, weduwe van Dirk Roggeveen. POLITIE. Gevonden: een kinderzak, een bal'. MIDDENSTANDSVEREENIGING. Vrijdagavond werd in het lokaal van den heer J. Vader Az. gehouden een buitengewone vergadering, die druk bezocht was. Deze vergadering vond haar oorzaak in het feit, dat door een vijftal heeren: C. Blaauboer, J. Keesman, L. v. Rijswijk, P. Kramers en Van Erp, een brief naar den minister van Arbeid was gezonden over de te stichten 16 middenstands woningen achter de Magnusstraat. De korte inhoud van dezen brief was dat deze heeren beweerden dat zij uit de Nieuwsbladen hadden vernomen, dat pre mie en hypotheek voor deze woningen was toege zegd aan de Middenstandsvereeniging te Schagen, dat zij als leden dier vereeniging daarmede onbe kend waren, dat enkele personen dus blijkbaar op getreden waren namens de Middenstandsvereeni ging en dus misbruik hadden gemaakt van den naam der vereeniging. Hierover vroegen zij aan den Minister inlichtingen. De heer Schmalz, die de vergadering opende, deel de mee, dat de secretaris, de heer Schene en hij van B. en W. der gemeente Schagen een uitnoodi- ging hadden ontvangen om in een conferentie met de 5 bovenstaande heeren hun standpunt uiteen te zetten over een bij B. en W. van den minister van Arbeid ingekomen vraag om inlichtingen over den brief door de 5 heeren ingediend. Te voren had de heer Schmalz van dezen brief ter secretarie kennis kunnen nemen. Het spreekt vanzelf dat spr. diep verontwaardigd was over een dergelijk schrijven, waarin niet alleen de naam onzer vereeniging in discrediet was gebracht, maar ook den goeden naam van voorzitter en secretaris op schandelijke wijze was aangerand. Spr. doet uitvoerig mededeellng van de ten Raad- huize gehouden conferentie. Hij-wijst er op hoe hij reeds 16 jaar bestuurslid der vereeniging is, vanaf de oprichting en boe ook de secretaris al jaren on jaren bestuurslid en secretaris is geweest. Spr. me moreert hoe in al die jaren tal van zaken zijn ter hand genomen en uitgevoerd, zeer belangrijke za ken, als incassobureau, informatiebureau, handels avondschool, glasverzekering en hoe al deze zaken ook wat de finantieele afwikkeling betreft, door het bestuur zijn ter hand genomen en afgewikkeld. Het is een gewoonte geworden in de Middenstandsver eeniging, dat het bestuur en daaruit het dagelljksch bestuur alles deed en steeds is dat algemeen toe gejuicht en gewaardeerd. Diezelfde weg ig ook nu bewandeld wat de 16 Middenstandswoningen be treft. Spr. verlangt voor wat door secretaris en hem is gedaan geen complimentjes of bedankjes, maar hij eischt beslist een fatsoenlijke behandeling in de allereerste plaats van zijn bestuursleden, en spr. zegt dat wat de 5 heeren in hun brief aan den mi nister hebben neergeschreven, op z'n zachtst uitge drukt is een gemeene leugen, een lage verdachtma king die van allen grond ontbloot is. Wat wij hebben gedaan zegt spr., is geschied in het waarachtig be lang der gemeente, en dat hier een persoonlijk be lang van ons zou voorzitten is een gemeene manier van insunieeren, waartegen spr. protesteert. Spr. wijst er op hoe in Juni reeds, nadat met en kele personen de zaak was besproken en eenigszins voorbereid, de plannen in de bestuursvergadering zijn gebracht. Daar heeft de architect Vlaming alles uiteengezet en is besloten met 5 tegen 3 stemmen om een aanvraag om Rijkssteun voor deze 16 wo ningen naar Den Haag te richten. Toen waren de heeren Keesman, Van Erp en Van Rijswijk lid van het bestuur, op die vergadering aanwezig en dus met de plannen volkomen op de hoogte gebracht. Art 7 van het Huishoudelijk Reglement geeft tot deze handelwijze volkomen recht, dat het bestuur alle zaken waarbij geen directe financieele gevolgen zich voordoen, afhandelt en bovendien is door nie mand der bestuursleden hiertegen één enkele op- of aanmerking gemaakt Door het bestuur is reeds den daarop volgenden dag een conferentie met B. en W. aangevraagd en verkregen. De plannen zijn toegelicht van het be stuursbesluit mededeeling gedaan en B. en W. heb ben deze plannen bevorderd. Toen is eindelijk afgekomen de toezegging van Den Haag om f27200 premie, is f1700 per woning. Ook hiervan is in een bestuursvergadering mededeeling gedaan en de heer Van Erp daar aanwezig, heeft deze mededeeling voor kennisgeving aangenomen, tenminste niets gezegd, ja zelfs er zijn stem aan ge geven, dat de afwikkeling der zaak verder aan het dagelijicsch bestuur, dat ziin de heeren Schene, Van Rijswijk en Schmalz werd opgedragen. Daar er voorloopig niets nog was te doen, in af wachting der nadere beschikkingen uit Den Haag over de hypotheektoezegging, bleef de zaak rusten. Toen is gekomen de bewuste ledenvergadering van 27 October. In den aanvang heb ik, aldus de heer Schmalz, mededeeling^ in die algemeene vergadering van den stand van zaken gedaan en niemand heeft daarop iets gezegd!, het werd algemeen voor kannis- geving aangenomen. Bij de rondvraag stelde de heer Tuinman op behoorlijke wijze een vraag, ik heb die beantwoord. De heer Keesman echter gaf door zijn wijze van optreden alle aanleiding tot een te verwachten relletje en heb ik hem het woord ont nomen. De consequentie bracht mee, dat ik toen ook andoren over deze zaak het woord niet kon ge ven en heb ik de debatten gesloten. Dat is alles wat is geschied. En al wat er is gebeurd, is geschied met medeweten der bestuursleden en door den heer Schene en mij gedaan in het belang der gemeente en in het belang van den middenstand en spr. her haalt, tegen een dergelijke judasmanier van hande len met klem op te komen. Waa men met spr.'» leiding of optreden niet tevreden geweest in deze zaak, welnu, men had met z'n vijven een algemeene vergadering kunnen aanvragen, dan was men in de rechte lijn gebleven, maar wat nu is gebeurd, is unfair. Spr. heeft zich verplicht gevoeld om over deze kwestie de ledenvergadering uitspraak te laten doen. De heer J. H. Schene deelt eveneens uitvoerig het beloop van de zaak mee, bij wijst er op hoe in een vergadering van de Woningbouw vereeniging de ge dachte is opgekomen om middenstandswoningen te bouwen en dat een uitstekend werk zou zijn voor de Middenstandsvereeniging. De heer Vlaming daar bij zijnde, wilde wel eens een plannetje ontwerpen, wat geschied is geheel buiten bezwaar van de finan- tiën der vereeniging. Spr. vertelt hoe het noodig werd gevonden eerst eens in Den Haag inlich tingen te vragen en te informeeren of het mogelijk was dat te Schagen middenstandswoningen zouden kunnen komen. In Den Haag kon men natuurlijk niets beloven, maar gezegd, dien maar plannen in, omdat hier wel arbeiders- maar geen middenstands woningen waren gebouwd. Toen is uitgekeken naar land, een geschikt stukje gevonden en is spr. er, ten slotte ook toe gezwicht om dat, stukje aan te koo- pen. Geheel echter voor rekening en betaald door 4 particulieren. Spr. gaat vervolgens eveneens uitvoe rig na hoe het beloop der zaak is geweest en hoe het bestuur van alles op de hoogte is gebracht en het besluit in een bestuursvergadering met 5 tegen 3 stemmen is genomen om de aanvraag naar Den Haag t erichten. Voorzitter en secretaris hebben die aanvraag namens de vereeniging geteekendL, wat vol komen hun recht was. In de bestuursvergadering heeft de heer Keesman zich tegen de 16 woningen verklaard, omdat hij zich gepasseerd achtte, omdat hij den grond niet had mogen aankoopen. De heer Van Erp stemde tegen, omdat de plaats niet ge schikt was, de heer Van Rijswijk stemde blanco. Na afloop der vergadering deelde hij mee waarom. Spr. wijst er met nadruk op hoe alles op de bestuursver gadering is besproken, ook dat door particulieren voorloopig reeds land was aangekocht, alles echter buiten de kas of verantwoordelijkheid der vereeni ging om. Alleen als in een ledenvergadering de zaak haar beslag zou krijgen, zou de vereeniging aan sprakelijk zijn. Op de algemeene vergadering zou men gelegenheid krijgen om de zaak aan te nemen of te verwerpein. Spr. memoreert hoe de vergadering van 27 Octo ber is gekomen, hoe de heer Van Rijswijk als lid van het dagelijksch bestuur heeft bedankt en hoe voorzitter en spr. als gevolg van de machtiging van het bestuur ontvangen, de zaken verder zouden af wikkelen. Te doen was er echter niets als af te wachten wat in Den Haag werd besloten. De hypo theek verleening kwam eindelijk af, deze was voor den grond te laag. Geïnformeerd werd of hier niet een abuis had plaats gehad, het bleek een abuis en daarop wordt thans nog gewacht. Alles is gedaan in ftet belang der vereeniging en volkomen in over eenstemming met art. 7, dat bet bestuur het recht geeft namens de vereeniging op te treden. Spr. pro testeert eveneens tegen de handelwijze der 5 heeren en zegt dat het hem onmogelijk is langer met zulke personen in een bestuur, te zitten, waarom hij als secretaris bedankt. Ook de voorzitter verklaart in een nader woord met zulke elementen niet langer te kunnen samen werken en ook hij legt zijn voorzitterschap neer. De heer Van Erp, een der onderteekenaars, oordeelt dat de algemeene vergadering in een zaak als deze had te beslissen, en dat art. 7 volstrekt niet het recht geeft om den naam der vereeniging te ge bruiken. Spr. noemt wat is geschied een particuliere zaak, een uitdrukking die voorzitter zelf heeft ge bruikt in de ledenvergadering van 27 October. In die ledenvergadering hadden de leden gelegenheid moeten hebben tot spreken en had ik als minderheid mijn meening kenbaar moeten smaken, ons is ech ter den mond, gesnoerd. Spr. protesteert tegen een uitdrukking van voorzitter alsof hij uit eigen be lang zou hebben gehandeld en releveert hoe de heer Schmalz in de bijeenkomst met B. en W. ook dikke uitdrukkingen bezigend, deze heeft moeten terug nemeit Het request aan den minister betoogt spr., is niet anders geweest dan het vragen om inlichtingen, om dat wij als leden niet op de hoogte waren. Spr. wijst er op hoe aan den minister is gezonden een stuk namens de Middenstandsvereeniging, wat gewoon van particulieren uitging. De secretaris wijst er op, dat deze aan tijging onjuist is. Het bestuur had het besluit ge nomen en art. 7 geeft volkomen het recht tot wat is geschied. Spr. protesteert tegen de stiekume wijze van handelen der 5 heeren en eischt een andere be handeling van zijn medebestuurders. Ook de heer Schmalz komt op tegen de voorstel ling des heeren Van Erp, alsof het een persoonlijke zaak zou zijn. Alles is door het bestuur behandeld en bekrachtigd. Wat geschreven is is volkomen be zijden de waarheid. Spr. vraagt welk belang van Schagen of er mee is gemoeid, dat er gehandeld is, zooals de 5 heeren hebben gedaan. Spr. protesteert daar nogmaals tegen. De heer C. Baauboeri leest voor het schrijven aan den Minister en meent dat dit schrijven niet anders is geweest als het vragen om inlichtingen. Spr. zegt dat het persoonlijk element hier op den achter grond moet staan, alleen het vereenigingsbelang moet gediend en dat is niet het geval met zooals het thans is gegaan. Spreker zegt dat voorzitter en secre taris niet het recht hebben namens de vereeniging een aanvraag als is geschied, te richten. Daarover moet de algemeene vergadering zich uitspreken. Het is geen manier om als iemand daarover inlichtingen vraagt, den hamer neer te gooien; heeft een lid1 dan niets te zeggen? Het bestuur is door de leden aan gesteld. Spr. meent dat de grond, die door spr. zelf is aangekocht, in de ledenvergadering had moeten worden behandeld. Daar spr. de grond 14 dagen in handen had, was daarvoor tijd geweest. Thans staat alles voor elkaar en kunnen de leden niets anders dan ja en amen zeggen. De haan van de heeren Schmalz en Schene moest koning kraaien. De heer L. van Rijswijk herinnert aan dé be stuursvergadering en hoe daar de architect Vlaming was en alles al gereed was. Spr. juicht het intiatief toe, maar de andere bestuursleden hebben toch ook rechten. Spr. had te kort tijd voor overweging en stemde daarom blanco. Spr. wijst er eveneens op hoe de grond 14 dagen in handen gehouden kon worden, waarom daarover niet gesproken. Het be stuur wist van de zaken niets. Wij krijgen dan nogmaas een herhaling der de batten, waarvan wij hier de voornaamste argumenten hebben meegedeeld. Door enkele andere heeren wordt nog het woord gevoerd. De heer Kerkmeer keurt, wat het bestuur heeft fedaan, volkomen goed, begrijpt het optreden der heeren niet, die niet anders hebben gedaan dan den naam der vereeniging in discrediet brengen. Zij hebben, voordat de algemeene vergadering zich kon uitspreken, op deze wijze reeds gepoogd het bouw plan den hals om te draaien, dat is hun eenigste be doeling en spr. begrijpt volkomen dat de bestuursle- leden na zulk een behandeling het bijltje er bij neerleggen. Wat de 5 heeren gedaan hebben komt niet te pas. Zij hadden een ledenvergadering hehoo- ren aan té vragen. Ook de heer G. Metselaar wijst op het feit, dat hem nog uit al de discussies nog niet gebleken is wat of het bestuur dan toch heeft misdreven. Wat gebeurd is, is volkomen correct en spr. begrijpt niet wat de 5 heeren er toe heeft gfeloid om op te treden zooals is geschied. Ook de heer Trapman veroordeelt het optreden van het 5-tal. Spr. gelooft dat zij zelf de draagkracht van hun schrijven niet hebben begrepen. Men moet .als men zulk een brief wegstuurt,niet alleen beoordeelen wat men er zelf van denkt, of wat de indruk in de gemeente zal zijn waar personen en omstandigheden bekend rijn, maan vooral wat indeuk vestigt man met zulk een brief bij de autoriteit waaraan zl) la gericht, en die noch met personen en omstandighe den bekend is. En dan kan zulk een brief niet an ders dan een hoogst nadeeligen indruk maken. Wat geschiedt is, is in hooge mate af te keuren. Niet al les wat het bestuur heeft gedaan heeft spr.'s volle goedkeuring, maar geeft den 5 heeren geen recht om te doen wat is gebeurd. Spr. begrijpt niet dat men 27 October verontwaardigd do vorgadering, verlaat en eerst 5 December zulk een brief aan den Minister j stuurt. Wat hebben de heeren toch beoogd? Spr. her- haalt dat hij gelooft dat de 5 heeren de draagkracht van hun eigen schrijven niet hebben begrepen en dat is dan ook hun eenige verontschuldiging. Zij heb ben bepaald een adviseur gehad,.in een kleine plaats als de onze, zelfs niet moeilijk aan te wijzen en die had hen wat beter op de gevolgen moeten wijzen. Want juist de gevolgen zijn. zoo betreurenswaard, niet alleen dat de 16 woningen niet zullen komen, dat vindt spr. nog niet het ergst, maar de tweespalt en verwijdering in deze vereeniging zal er toe leiden, dat alles wat met moeite is. opgericht, zal uiteen val len. Spr. vraagt den heeren, waarom zij, als zij dan përsé aan den Minister hadden willen, schrijven, waarom of zij dan niet de volle waarheid hebben geschreven? Waarom niet gemeld precies wat of er is geschied, maar niet zijn toevlucht genomen tot deze middelen die spr. afkeuren moet. Do heer Van Erp blijft zijn standpunt handhaven, dat door secretaris en voorzitter is gehandeld na mens do veroeniglng, dat het een particuliere zaak was, dat andere bestuursleden gepasseerd werden, kortom dezelfde argumenten en noemt de rniddon- standswoningen geen gemeentebelang, maar een strop. De heer Vermeulen vraagt waarom of voorzitter en secretaris bedanken, laat de vergadering, eerst haar oordeel uitspreken. Na eenige discussie over de in te dienen motie, wordt in stemming gebracht dat voorzitter en secre taris door het verzenden van het adres naar den Mi nister volkomen correct hebben gehandeld en hier door dus afgekeurd het beleedigend schrijven van de 5 heeren. 18 Aanwezigen verklaren dat voorzit ter en secretaris correct hebben gehandeld, 8 stem men blanco en 6 heeren verklaren de houding niet correct. Dit waren de 5 onderteekenaars plus een andere aanwezige. Na deze duidelijke uitspraak der vergadering, wordt gevraagd of voorzitter en secretaris op hun besluit van bedanken terjig komen. Beiden beweren dat het hen onmogelijk is te blijven in een bestuur met een man als den heer Van Erp, die achter hun rug om dergelijke handelingen pleegt. Ook de heer J. Rotgans acht dat onmogelijk en geeft aan de hand dat alle bestuursleden aftreden en de volgende ledenvergadering dan een uitspraak doet. De heer Van Erp zegt nadat uit de vergadering nog een paar stemmen opkomen die zijn heengaan als zeer gewenscht aangeven, dat hij zal bedanken wan neer dat hem goeddunkt. Het resultaat is dat zoowel voorzitter als secretaris tot de volgende algemeene vergadering zullen aan blijven en over hun bedanken nog eens zullen na denken. Eindelijk sluiting van deze vergadering, waarvan wij, zooals onze lezers zullen begrijpen, alleen het zakelijke hebben meegedeeld. 0 TWEEDE KERSTDAG, DOOPSGEZ. GEMEENTE te: Burgerbrug, voorin. 10 uur, Ds. die Jong, van-. Br. op Langen/dijk. EERSTE KERSTDAG. NED. HERV. GEMEENTE te: Oudkarspel, nam. 7 uur, Ds. de Leeuw. LANGENDIJKER GROENTENVEILING, Br. op L. 23 Dec. Roode kool f 8.50 a 15.70, 2e soort f 2 10 a 8.20, gele kool f 5.60. a 8.10, 2e soort f 1.50 a 5 20, Deenscbe witte kool f5.40 a 6.80, 2e soort f0.90 a 180, bieten f 4 60, uien, driel. f 17.90 a 18.G0, uien, f 24.40, a 25 70 2e soort f2.40 a 6.20, losse worta'en f 11.50, alles per 100 Kg. Aanvoer: 28700 Kg. roode kool, 51000 Kg. witte kool, 80500 Kg. gele kool, 1225 Kg. losse wortelen, 6000 lig uien, 1125 Kg. bieten. NOORDERMARKTBOND, Noordscharwoude. 21 Dec. Blauwe aardappelen f 9.50, eigenhei mers f 8.60, grove uien f 23,90 a 24.70 drielingen f 16.30 a 17.20, peen f 10.90 a 11, roede kool if 9.60 a 14.00, gele kool f5.20 a 6.80, Deensche witte f5.80 a 6.70, alles per 100 Kg. 23 Dec. Grove uien f 24.10 a 26.10, drielingen f 17.30 a 18, nep f 13, peen f 12.20 roode kool i 9 a 13.70, gele kool f5.80 a 7, Deensohe witte 15.70 a 6.60, alles per 100 Kg WARMENHUIZEN. 22 Dec. Roode kool f 9.80 a 14.60, gele kool f 7.80, witte kool f 5.80 a 6.50, uien f 23.80 a 25.20, driel. f 15.90, peen f 9.80 a 10.40, uitschot roode kool f 1.40 a 9.60, kiem gele kool f0.90 a 3.80, idem witte kool cf 1-10 a 5.60, idem uien f 1.60 a 4.90, aardapp. f 9.60. Aanvoer: 20290 Kg. roode kool, 2920 Kg. gele kool, 41 040 Kg. witte kool, 5425 Kg. uien, 2150 Kg. peen, 250 Kg. aardappelen. WARM ENH UI ZEN, 23 Dec. Rr.ode kool f 10.50 a 13.10, gele kool f 6.60, witte kool f5.90 a 6.60, uien f24.90 a 25.40, driel. f 14.30 a 15.50. uitschot rcode kool f0.60 a 9.50, uitschot gele kool f2 a 4.90. uitschot witte kool f0.80 a 5, uitschot uien fU a 4.60. Aanvoer: 8980 Kg. roode kool, 1050 Kg. gele kool, 13975 Kg. witte kool, 3800 Kg. uien, 373 Kg. drielingen. WINKEL, 23 Dec. Appelen f8 a 20, peren f5 a 11.50, spruitkool f 10 a 16, uien f 10 a 14, bieten f 2 a 3, koolrapen f 1 a 2, kool f 1 a 4, aardappelen f 3 a 4.50, alles per 100 pond, ALKMAAR, 23 Dec. Heden werd besteed: Aardappelen 16.10 a 10.70, roode ko-ol, f4.10 a 9.80, gele kool f3.80 a 7.60, wor telen f 630 a 7.60, spruiten f 31 a 51, alles per 100 Kg. witlof f0.97 a 1,02 appelen f0.10 a 023, peren f0.17 a 0.30, alles per Kg. ALKMAAR, 23 Dec. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aange voerd 79 stapels, wegende 64674 Kg. Fabriekskaas: kleine met rijksmerk f57, zonder rij'ksmerk f 54. Boerenaas: kledne met rijksmerk f61, zonder rijks- merk f 61, commissiekaas met rijks/merk f 62, zonder rijsmerk f 58. Handel stug. ALKMAAR, 23 Dec. Op de heden gehouden graanmarkt waren aanget voerd 1104 Hl. Tarwe f 12—12.50; rogge f 12—12.50; gerst chev. f 141425; haver f 12—13.75; paardeboo- nen f 13.50; bruine booneri f38—40, citroen booneu f354ó; witte boouen f44-15; erwten groene,, kleine f 17—21; ld. grauwe f28—40, per 100 kilo. HOORN 22 Dec. KI. fabriekskaas, gem. f57.50, kl.-boerenkaas/, oc gom. f 57, boeren comm. kaas, gem. f 60. Aangevoerd: 18 stapels, wegendie 11046 Kg. Handel goed. DURE KERSTBOOMEN IN DUITSCHLAND. Dit Jaar zullen tal van gezinnen in Duitschland zich genoodzaakt zien, zich slechts met de herinne ring aan den mooien Kerstboom van verleden jaar tevreden te stellen, daar de prijzen van denneboo- men thans buitengewoon hoog zijn. De handelaren hebben slechts kleine voorraden ingeslagen. Hoeveel moeite men echter doet, om, ondanks alles, met Kerstmis toch nog een boompje te hebben, blijkt wel uit hetgeen te Buch is gebeurd. Het bestuur van het kerkhof aldaar had aange kondigd, dat een aantal goedkoops denneboomen 1»

Schager Courant | 1921 | | pagina 10