AlüMU Nitm- Drankbestrijding te Purmerend. SPAANDER Co.. ALKMAAR. Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. Zaterdag 81 December 1921. 64ste Jaargang. No. 6950. Uitgevers: N.V. v.h. TKAPMAN Co, Schagen. I EERSTE BLAD. 20% KLEEUING NAAR MAAT. ALKMAAR'S ROEM. Tabaksfabriek U. R. KEÜSS Alkmaar. HET WITTE HUIS Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot morgens 8 aur, worden Adver- tentiön nog zooveel mogelijk in het eeratuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENINO No. 23330. INT. TELEF. no. 20. Prija per 3 maanden f 1.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels 11.10, leder» regel meer 20 cent (bewijsno. Inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT DIT Tin BtADEN. ALLééN JANUARI In dit slotartikel volgt duts nu nog het een en an der over tap verbod en zwarte lijst. Toen een paar Jaar geleden de minister van Ar beid tot wiens departement de ultvioernig van de drankwet, behoort plotseling de meening ver kondig de, dat naar die drankwet de gemeenteraad be voegd zou zijn den verkoop van sterken drank gedu rende bepaalde dageni te verbieden zonder nog tot den verder strekkerudeiu maatregel ,van algeheels sluiting der vergunningsl'okalen over te gaan, wekte dat onmiddellijk door het geheele land ongemeene belangstelling. Dat wa9 nu je ware: wel de herbergen open, maar geen 'Sterken- drank verkoopon. „Tapverbod" noem de men het verbod om sterken drank te tappen, ter wijl overigens alles zijn gewonen gang zou gaan. 's Ministers wetsuitlegging gold een verordening van Rockanje, reeds bekend door zijn modderbaden en dat nu nog grootene vermaardheid ging verwerven. Natuurlijk kon een groote strijd tussohen ernstige drankbestrijders en belanghebbenden bij den drank- verkoop niet 'Uitblijven, Wel had het absolute ver bod van drankveijkoop veel bekoorlbksl Oppervlak kig gezien moest men wel 'meenen dat dan het ge bruik van sterken drank toch immers op de diagen van het tap venbod tot het verleden zou behooren? Belanghebbenden redeneerden echter andera Men zou daags te voren voorraad maken. Men zou op de dagen van het tapverbod in aangrenzende ge meenten koopen. Men zou meer clandestien kooperi in verlofzaken1. Men izou zich in de vergunningslo kalen zelve aan het verbod1 niet houden. Men zou.... Men zou.... Als gewoonlijk WerdJ ook gewezen op het belang der vergunninghouders en.... op de rechten van matige gebruikers. Ondanks 's ministers meening werd het „tapver- bodP' wettelijk, ontoelaatbaar geacht. De minster deed warempel op dit stuk zelf ©enig „water .in den wijn" Of weer wijn ini het water, hoe moet ik het in dit geval Begeren? Laait ik over het wettelijk bezwaar echter mlaar, niet uttweident Immers heeft kort ge leden de hooge raad, ons hoogste rechtscollege, het tapverbod geldig, verklaard1. Het kon niet uitblijven dat ook' in' Purmerend, met 'haar vele drankmisbruik, mendjgeen doorl het verlangen naar een tapverfbod werd! aangegrepen. Inderdaad zag ik in het tap verbod groote' voordeel en. Maar voorloopig toch niet voor ons. De nadoelen zouden m.i. overwegen, 'Het scheen me voor ons stadij e, met zijn; druk vreem delingenverkeer en marktverkeer, bronnen van be staan voor het grootste deel onzer nijvere burgers, voorloopig althans een te ruw ingrijpen Jn dit ge val kwam, het mij1 nu eens ndlet heelemaal onge- we nacht voor de ervaring ln andere plaatsen, waar niet zulke groote financieele belangen op het spel stonden als bij ons, eens eenigen tijd te laten spre ken. Men dacht er in onzen gemeenteraad 1 die praktische dhanklbestrijdiiingamaatregellen ontegen zeggelijk gaarne wil vrij algemeen zoo over: fk kreeg aan mijn zijde den unie-liberaal, de beide vrij- zinnng-dem'ocraten, twee van de "Vier sociaal-demo craten, twee van de drdie katholieken en den chrlste- lijk-historious. Men besloot vooral ook, aldus W'Bgens mijln voorstel tot toepassing, van eeni anderen maatregel Invoe ring van wat men later is gaan noemen de „zwarte lijst". Ik meende vooral er naar te moeten streven om de dronkaards, zelf-:zwakkellngeni alis tzij zijn in de eerste plaats hulp te bdieden, Ik wilde trachten hen van de verleiding zelve zooveel' mogelijk verre, dat wil zeggen, hen buiten de kroeg to houden, 't Gold ook in dit geval een proefneming, 'maar die bij mislukking zeker ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Laat ik maar dadelijk hieraan toevoegen dat zij boven verwachting is geslaagd. Er werd hier erg geklaagd over bekende dronkaards, die aanhoudend in de herbergen werden aangetroffen, over onder steunden van armbesturen, over trekkers uit werk- loozenkassen, die de door de gemeenschap hun uit gekeerde geldien, dra nadat zij ze hadden ontvangen, offerden aan Baccfius. Werkloozenkas en armbestuur dreigden bovendien daardoor in discrediet te geraken. Be meende een poging te moeten doen m de ernstigste gevallen deze menscfien van de verleiding weg. je houden. De gemeenteraad machtigde mij met algemee ns stemmen aankasteleins te verbieden bédoéldé per sonen in hun inrichting toe te laten en aan deze mis- bruikere zelf te verbieden om in de herbergen te ko men. Dit verbod gold zoowel Verlofs- als vergunnmgs- lokalen. En ik legde van deze personen een lijst aan, in den volksmond alras genoemd do „zwarte lijst". Ik ben hiermede zeer voorzichtig 4e werk gegaan. Aan vankelijk was de -„lijst" zelfe geen liist, want zij ba vatte maar één naam. De proef voldeed ten aanzien van dezen persoon goed. Ik kreeg medewerking van de kasteleins. Zij zelf zijn er van overtuigd, dat hier maatregelen genomen moeten worden. Hun medewer king zaï trouwens het tapverbo^ die ingrijpende in hun bestaan minder noodig maken. Het mooiste was, dat de op de lijst geplaatste zelf o^k medewerkte: Op de straat heeft hff mij wel zijn dank betuigd. Nadat hij eeriige maanden aldus uit de herbergen was geweerd, t>r cd ik hem thans weder v<?n da lijst afge voerd, Het ging goed met hem, en het doel is niet, om de menscfien hun leven lang op de lijst te laten. Hij is afgevoerd onder msdedeeïmg, dat hij" zoo noodig, er dadelijk weder opkomt. Op dezen eensn volgden er meer-. Maar ik iieb mij bepaald tot de ergste gevallen. Men moet in dezen niét overdrijven. De lijst is tot een tiental aangegroeid. De namen van een driétal rijn reeds weder geschrapt, ^nadat het met dezen gé- ruimen tijd goed was gegaan. Er rijn hier inderdaad erge gevallen. Niet alleen mannen, néén ook vrouwen bijna volwassen meisjes drinken. De lijst bevat ook de namen van twee zoodanige meisjes. Die kwamen p °P, na verzoek van de ouders. Over de aanlejdjjvi Plaatsing op de lijst mag ik overigens niet te veel nw-aedeelen, om de goede werking mét in gevaar té Ieder burgeinoester, dié één „zwarte lijst" gaat aanleggen 2ai in dit opzicht wel gelijke ervaringen I opdoen Is rijktr word. 1 «xau Ac tevde ondwvoiBd ik wel bil KORTINO OP liiluebrdde sorlcr.rinu Stellen. Ie klasse Coupeur. de op de lijst geplaatsten zelf. Meer nog kreeg ik dien dank van vader,moeder, vrouw of kinderen. En het werd me maar een .enkelen „kOer lastig ge maakt. Dat gebeurde nog wel te Amsterdam. Een op •de .lijst geplaatste had pen te Amsterdam nu maar eens een keer te goed gedaan. Ik ontmoette den man in de wachtkamer van het tramstation en heb toen eenige minder vriendelijke woorden van hem moeten hooren. Maar dat moet men voor de goeed zaak over heb ben. Over het algemeen is het me ook in dit opzicht met de toepassing van de zwarte lijst erg meegevallen. Ik ^heb buiiten dit eene geval 'nimmer ©enigen over last ondervonden. Korten tijd ondervond ik tegenwerking van een der kasteleins. Reeds zeer vroeg "s morgens plaatste die in afspraak met een op de lijst geplaatste op rijn regen waterbak buitenshuis een hoeveelheid sterken drank, die dan werd weggehaald. Als de burgemeester maar het geluk heeft daarachter te komen, dan heeft hij tegen over den kastelein genoeg dwangmiddelen om derge lijke praktijken tegen te gaan. De „zwarte lijsf' ondervindt door het geheeLe land groote belangstelling. Ik krijg bezoeken van .drankbe- strijders uit andere plaatsen, uit alle oorden des lands vraagt men de betreffende verordening 'op, drankbet- strijderevereenMngen vragen inlichting omtrent haar wer king jj-| m mm Ën ook de (rechterlijke macht heeft reeds haar be langstelling moeten betoonen. Nota bene' Een van dé „zwarte lijsters" heeft een bekeuring uitgelokt, om de recfïtsgeldigheid te doen uitmaken' Ik ben op $e uit komst nogal gerust Maar men kan toch nooit weten. Het wordt zeer belangwekkend, want op het oogenblik dat ik dit schrijt heeft de .ambtenaar van het open baar ministerie bij het kantongerecht te Purmerend geconcludeerd den bewusten overtreder .van rechtsver- van Meerveld, Zunderdorp, K. Breebaart Ja, Win kel, J. Burger, Harenkarspel, H. K. Koster, Wierin- gerwaard en A. Nes, Midwoud; de Hoofdingelandenr plaatsvervangers de heeren P. Pijper, Twisk, J. Best Nz„ Berkhout, A. Commandeur, Spanbroek, J. Mo lenaar, Monnikendam, Joh. Apeldoorn, Bergen, G. Kraaij, Zaandam, J, Schipper, Purmerend, E. Vas Visser, Aerdehhout, R. Kaan, Wieringerwaard, A. Brak, Schagerbrug, P. Zeeman, Zuidscharwoude en A. Barten, Noordscharwoude; de secretaris de heer J. P. van Amstel, de penningmeester de heer P. W. Groot, de ingenieur de heer P. Tj. Poppens, de hoofdcommies de heer J. W. Broersma en de com mies de heer Middelhof. Dijkgraaf opent de vergadering met een hartelijk welkom, met genoegen constateerend dat alle hoofd ingelanden en plaatsvervangers aanwezig zijn. De notulen, thuis gezonden, worden ongewijzigd vastgesteld- Dijkgraaf zegt, dat naar aanleiding van een door hem zelf gebezigde uitdrukking de vraag is bespro ken, of een Hoofdingeland-plaatsvervanger een voorstel kan doen, en de bevoegdheid heeft een ge daan voorstel te ondersteunen. Spr. meent van ja, Volgens het reglement is bepaald dat Hoofdingelau- den-plaatsvervangerö hebben een raadgevende stem, zoo ook de secretaris, de penningmeester en de in genieur over zaken die hun afdeeling betreffen. Spr. wijst verder op art. 66 der gemeeentewet, waarbij een burgemeester als voorzitter van den raad, geen lid van dien raad zijnde*, een raadgevende stem heeft, en zelfs volgens Oppenheim en art 42 het recht heeft voorstellen te wijzigen, of er anderen voor in de plaats te stellen. Daar niemand over deze mededeeling het woord vraagt, wordt zij voor kennisgeving aangenomen. Het plan bestaat, zoo deelt Dijkgraaf mee, om de gedrukte stukken in een Waterschapsblad te ver zamelen, en enkele afdeelingen te splitsen, het zoo doende beter overzichtelijk makend. Voor belang stellenden zal dit voor een matige vergoeding ver krijgbaar worden gesteld. Aan Hoogheemraden, Hoofdingelanden en plaatsvervangers zal het gratis gezonden worden. Aan de orde wordt gesteld een ontwerp-verorde- ning tot regeling van de pensioenen voor den Dijk graaf, de Hoogheemraden en da ambtenaren' van het Hoogheemraadschap, hunne weduwen en wee zen. Waar er zooveel belangrijke punten aan de orde zijn, zal de heer Kooiman deze voordracht verdedi gen. Volgens het reglement van orde mag ieder lid niet meer dan tweemaal over hetzelfde onderwerp het woord voeren, Dijkgraaf vraagt daarvoor dan Prima geurige PIJPTABAK gefabriceerd door de Neemt prQef met deze prima kwaliteiten in fraaie verpakking. VRAAGT ZE UWEN WINKELIER. volging te ontslaan. De ambtenaar openbaar ministerie acht net verbod té ver gaand. Wei mag volgens hem de burgemeester bevoegd verklaard worden, personen uit de herbergen te weren, die wegens dronkpschap vér- oordeeld zijn, maar niet hen die naar burgemeesters oordeel als dronkaards bekend staan. Ik snap niet, dat art. 135 der gemeentewet, datbevoegd verklaart tot hei maken van verordeningen in het belang van de open bare .orde, zedelijkheid en gezondheid, tot deze onder scheiding aanleiding kan geven. Ik snap niet des ambte naars eisch als ik let op allerlei uitspraken van den hoogen raad ten aanzien van deze begrippen openbar^ orde, zedelijkheid en gezondheid. En waarom valt daar onder wel het weren ,van misschien 20 or '30 jaar ge leden wegens dronkenschap veroordeelden, die thans wellicht veel beter oppassen, en waarom valt daaronder niet het beletten fan kroegbezoek door niet-veroor- deelden, .die yeel erger dronkaards kunnen rijn. Als dit stuk onder de oogen van de lezers komt, zal de uitspraak van den kantonrechter reeds - rijn gevallen. Hoe deze intusschen uitvalle is niet van zoo heel groot belang. Ik >neen .te weten, dat in elk geval de hooge raad in de geelegenheid zal worden gesteld omtrent de rechts geldigheid te oordeeleln. Qp diens oordeel komt het ten slotte uitsluitend aan. Ik ben ten aanzien van de uitspraak van ons hoogste rechtscollege vol goéden moed. .Blijkt echter de hooge raad van oordeel te zijn, dat de verordening een fe j verre strekking heeft, dan is zeker iets verloren, maar geenszins alles. We zullen dan alleen maar iets moeten i Beperken. De lezers vernemen later over heit .verloop van dezê zaak wel meer. Intusschen meen ik om het groot belang der zaak, gezien de zeer nuttige .werking alhier, alge meen te mogen aanbevelen, met de zwarte lijst een proef te nemen. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben tegen de verordening geen bezwaar en evens- vernam ik ooit van eenig Bezwaar van gedeputeerden in andere provinciën. De verordening wordt aan leden gemeente-bestu ren en aan besturen van dra nk b estriidersvereenfigingei) op aanvraag gaarne toegezonden. Gratis en tranco "Dat hebben we voor de goede zaak in het algemeén ovér, ook als het niet ons eigen zeivers betreft Purmerend D. KOOIMAN. Donderdagmorgen j.1. te 10 uur, had in de Raad zaal te Alkmaar plaats de tweede algemeene verga dering van bovengenoemd Hoogheemraadschap. Tegenwoordig waren de Dijkgraaf de heer C. Wij- denes Spaans Jr., de Hoogheemraden de heeren D. Kooijman, Purmerend, J. J. Versteegh, Monniken dam, W. J. Kernkamp, Edam, N. Dekker, Obdam, Chr. Oortman Gerlings, Hoorn, J. J. Verfaille, Hel der; de Hoofdingelanden de heeren P. Groot, Andijk, J. B._ Wilken, Nieuwe Niedorp, C. Rood, Bovenkar- spel, S. Groot Sr., Enkhuizen, D. de Boer, Stompe- toren, Jb, Edel, Deemster, J„ J, Groo% Beemater, J„ voor den heer Kooiman ontheffing. Deze wordt met algemeene stemmen verleend. Thans kan worden overgegaan tot de algemeene beschouwingen. De heer Wilken vraagt hoe het Dag. Bestuur denkt te komea aan de gelden voor deze pensioen regeling. Er zal op de een of andere wijze, wat het geld betreft, moeten worden voorzien. De heer Kooiman zegt dat de ambtenaren van het Hoogheemraadschap niet vallen onder de rijks- pensioenregeling. Het Hoogheemraadschap zal zelf de risico moeten dragen. Op verschillende manie ren is daarin te voorzien. Men kan jaarlijks een be drag op de begrooting plaatsen óf een fonds vor men. Het Dag. Bestuur doet nog niet een voorstel om een fonds te vormen, omdat er in de Tweede Kamer een wetsontwerp is aangenomen voor dé pensionnee- ring van rijksambtenaren, waaronder ook de amb tenaren van de waterschappen vallen. Zoolang dat nog geen wet is wil het Hoogheemraadschap het benoodigde pensioen uit de jaarlijksche begrooting betalen, om dan later te zien hoe het definitief moet wordengeregeld. De heer K. Breebaart wijst op het voorstel om ook de Hoogheemraden een pensioen te geven. Spr. acht dat te ruim opgevat. Spr. wijst ook op het feit dat de Hoogheemraden over de rekening niet mogen meestemmen en daarom zou spr. willen dat zij hoe wel het reglement het niet verbiedt, ook over dit voorstel niet meestemden^ De Hoogheemraden be schikken over 6 stemmen, terwijl de Dijkgraaf ook nog behalve een stem, nog een beslissende stem heeft. Op deze wijze kunnen de Hoogheemraden dit voorstel doen aannemen en zou het kunnen dat de rekening waarover de Hoogheemraden niet mogen meestemmen, om dit punt werd afgekeurd. Spr, wijst er op dat door de wijze waaron het door het Da**. Bestuur wordt voorgesteld, f45.per half jaar dienst, in 11 jaar het volle pensioen wordt verkre gen, terwijl de heeren thans, nu zij 2 jaar zitting hebben pas, reeds recht hebben op f180.-— pensioen. Spr. acht het maximum, voorgesteld op f1000.na 30 jaar zitting, voldoende. Spr. acht daarom f 15. per half Jaar dienst voldoende. Dit ambt ia voor Hoogheemraden niet de eenige betrekking. Het is een ambt met groote verantwoordelijkheid, het moet daarom goed betaald, maar een te hoog pensioen is niet noodig. Dijkgraaf merkt op dat het verwerpen van de Re kening nie* zal gaan, als het posten betreft, die daarop zijn gekomen door besl'iiten bij meerderheid van stemmen genomen. De heer Kooiman oordeelt, dat de hoegrootheid van het pensioen straks bij de artikelen kan behan deld worden. De heer Wilken is niet voldaan over het antwoord van den heer Kooiman. Spr. wil deze regeling nog niet vastleggen, maar de rijkswet afwachten en daarom deze voorstellen nog uitstellen tot later. De heer Kooiman ontraadt uitstellen De ambte naren die in functie zijn, wachten op een regeling. Deze rechtloosheid mag niet langer duren en is ook niet billijk. Spr. wijst er op dat p.\ zou er geen pensioenregeling zijn, dit het Hoogheemraadschap moreel niet van de verplichting zou ontslaan pen sioen uit te fceerer bij kvaJiditoi: nf En HEEREN- n KINDERXLEEDINO. PRIMA 8T0FFEN en VOERING. Eerste klasse bewerking. H. 8. 6L0ECK, Alkmaar. dit is voor de gemeenteambtenaren steeds zoo onaan genaam geweest, het heeft zooveel van een aalmoes toekennen. Het is voor de ambtenaren prettiger als er een vaste regeling is, die naar billijkheid is vast gesteld. Spr. wijst op één geval van overlijden van een der ambtenaren, waarvan de weduwe pensioen toekomt. Spr. dringt daarom op behandeling aian. Art. 1 der pensioenverordening komt thans aan de orde. De heer R. Kaan herhaalt de meening, dat Dijk graaf en ambtenaren een pensioen toekomt, Hoog heemraden naar zijn oordeel niet. De heer Kooiman zegt dat wij hier nu hebben het principe. Het doet spr. genoegen dat een pensioen, voor Dijkgraaf en ambtenaren noodig wordt geacht. Spr. wijst vervolgens op art. 97 van het bestuurs reglement, waarbij bepaald dat Hoogheemraden ge- pensionneerd zullen worden. En aan de hand van dat voorschrift hebben Hoogheemraden een regeling ontworpen, aan dat voorschrift van Prov. Staten is naar spr.'s oordeel door deze vergadering niet te tornen. Over de hoegrootheid van het bedrag kan gepraat worden. De heer R. Kaan meent dat deze vergadering wel degelijk het recht heeft om een pensioen te bepa len of niet, en dat art- 97 lid 4 dat niet bindend voorschrijft. De beer D. de Boer is voor pensioen voor Dijk graaf en ambtenaren. Anders staat het met de Hoogheemraden, dat is een ambt waarvoor het sa laris is vastgesteld, maar dat niet den geheelen per soon eischt, het ambt van Dijkgraaf wel. De Hoog heemraden hebben nog andere posities of salarissen die zij niet behoeven prijs te geven» Spr. beschouwt het ambt van Hoogheemraad niet als een gesalari eerd ambt, maar als een eerepost, een post van groot vertrouwen. Men heeft zijn geheele arbeid niet aan de gemeenschap voor niemendal te geven, maar men is toch niet de gesalarieerde!. De hee ren zijn door Ged. Staten aangewezen en later zal dat door Hoofdingelanden geschieden, uit een groep menschen die nu juist niet op pensioen is aangewe zen. De kosten van het Hoogheemraadschap zullen, niet gering zijn en mogen dus alleen te verdedigen uitgaven worden gevoteerd, alleen dat wat nood zakelijk is. En noodzakelijk is dat pensioen niet, op gebracht als het bovendien zal moeten worden door een groep menschen, waarvan velen zelf geen pen sioen genieten. Dat de heeren zelf dat eenigszins hebben gevoeld, concludeert spr. uit het feit, dat bot pensioen van den Dijkgraaf een warme toelichting kreeg, dat voor Hoogheemraden niet, Spr. meent dat het volkomen tot de bevoegdheid der algemeene ver gadering behoort om vast te stellen of pensioen zal worden gegeven. De heer Kooiman meent dat dit Juist wel vast staat en spr. beroept zich op wat in deze in de Prov. Staten is geschied. Spr. heeft dit als rapporteur in de Staten helpen voorbereiden en deze bepaling moet imperatief worden opgevat. Deze vergadering moet een regeling treffen, Df wij Hoogheemraden nu zoo-'n prijs stellen op een pensioen, och neen. Voor vrouw en kinderen wel, maar voor spr. zelf kan het hem niet schelen. Maar, dat moet men er toch buiten laten de per sonen hier. Het is toch een algemeene regeling, die ook voor de toekomst geldt, dus voor heel andere menschen. Laat ons toch het eigenbelang volkomen uitschakelen. Spr. is nu 44 jaar en het laat hem onverschillig wat of er in deze op zijn 60ste jaar met hem zal geschieden, in kapitaal omgezet be- teekent het toch zoo luttel. Ik' ben in de meest objec tieve omstandigheid om de zaak vrij te kunnen be kijken. Voor spr. staat hei verplichtend voorschrift vast. De heer Van Meerveld is het met den heer De Boer eens. Het is juist dat deze betrekking niet de geheele persoon vraagt. Zij kunnen nog andere be trekkingen bekleeden die recht geven op pensioen» Spr. wijst op de reusachtige belastingen, die reus achtig zijn verhoogd, en waarover wordt geklaagd door alle standen en hoe aan al het geld te komen is reusachtig moeilijk. De boeren hebben de vette jaren achter den rug en mag er wel op alle wijzen worden bezuinigd. De heer Kooiman meent dat de heer Van Meerveld het bij deze eenvoudige zaak er te dik op legt. Hij hoort spreken van reusachtige uitgaven, in verband met reusachtige belastingen, maar dat heeft hier toch niets mee nooddg). De belastingen zijn heel hoog, maar die zullen hierdoor niet worden verhoogd. Spn erkent dat dit ambt van Hoogheemraad is een eere ambt, spr, is ook burgemeester, ook een eereambt, maar dat zegt toch nog niemendal, en daarmee is toch nog, niet uitgemaakt dat er voor Hoogheemra den'geen pensioen zal zijn. Spr. herhaalt dat dit beginsel door Prov. Staten is vastgelegd. Dijkgraaf vraagt naar een bepaald voorstel in deze. De heer R. Kaan doet het voorstel ooi het pen sioen voor Hoogheemraden te schrappen. Het voorstel wordt voldoende ondersteund!» De heer P. Groot meent dat men te ver gaat. Vol gens spr. is het uitgemaakt dat Hoogheemraden een pensioen moeten hebben. Art 97, 4e gedeelte staat, dat de regeling van het pensioen aan de algemeene vergadering is, maar een pensioen moet worden gegeven. Spr. wil daarmee volstrekt niet zeggen dat hij in principe voor dat pensioen is. Voorzitter zegt, dat Dijkgraaf en Hoogheemraden eveneens van dat oordeel waren, vandaar hun voor stel. Prov. Staten hebben het imperatief voorge schreven. Men kan het verschillend lezen en daar om laat de vergadering stemmen, wordt het pen sioen verworpen, dan kan gevraagd worden aan het Prov. Bestuur wat maatregelen moeten worden ge nomen. Voor schrapping van het pensioen van Hoogheem raden verklaren zich de heeren: Koster, Tvilken, D» de Boer, J. Burger, Van Meerveld, Edeï, Br en Rood, de p>ndej» koeren tegen, zoodot dH voor-

Schager Courant | 1921 | | pagina 1