Ingezonden Stukken. Plaatselijk Nieuw** Raad Warmenhuizen; M arktbericMets, pe««!)e* aïa aaotortoefce kracht fungeeexiem TJmm echter,, mu het fcoreru zóó goedkoop is, dot dö hoeren absoluut igieeru belang hebben hij spoedige afleve ring r— die markt wordt 'tegen 't voorjaar allicht wat vaster, denken ize en de werkloosheid, vooral ook otindler de v-eldarbeiidlers, groot er ds dan ooit, besluit men op verschillende bedrijven om opnieuw vlegels te laten maken en met behulp daarvan een gedeelte van den oogst te doen bewerken, 't -Rhytmische ge-, klikklak van de dlocnscth vlegel, 'een geluid' dat de Gro- mingsiche jeugd] niet meer kende, weerklinkt thans weer op de ideelen mm versohdililienidle boerderijen en al worden Ibiji dit bedrijf door de 'arbeiders geen groote dagl'oofnen gemaakt, de werkloosheid, die anders van November tot Maart zoo heel groot geweest zou zijn, wordt er eenigszins door getemperd. WINKEL. De Nieuwjaarscollecte heeft opgebracht ongeveer f 561, waarvan een uiitkeering kan worden gedaan aan 46 ge zinnen en wel aan 36 gezinnen een bedrag va.nJf 12.50. en aan 7 gezinnen een bedrag van f 10. EEN NIEUW ARTIKEL: Het is een verblijdend verschijnsel, dat m een tijd van malaise een onderneming een nieuw artikel in den handel brengt. In ons blad treffen de .lezers een advertentie aan van de Lever's Zeep-Maatschappij te Ylaardingen, de bekende fabriek van Sunlight Zeep en Lux, welke fabriek thans uitkomt met een zeepproduct „Twink", dat reinigen en verven tegelijkertijd mogelijk maakt en wel in 18 verschillende kleuren. WINKEL. Met ingang van U Januari is die prijs voor con- sumptiemellk gebracht op 16 cent per Liter. DEN HAAG—BERLIJN, 1—L De uitslag van den Zondag te Den Haag gespeel den wedstrijd' van bovenstaande clubs eindigde met een gelijken stand. WEERINGEN. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de O. L. school te iWesterland, hebben zien na her haalde oproeping 2 sollicitanten aangemeld. WIERINGEN, Voor de vacante betrekking van gemeente-vroedvrouw hebben zich na herhaalde oproeping geen sollicitanten aangemeld. OUDE SLUIS. De leden van de straat rijn van Zondag, op Maandag nacht hier ook weer bezig geweest, goederen van de een bij Iden (ander gebracht. De brandhaken van de brand weer weg gesleept.. Kruiwagens voor deuren gezet, maar wat nog het ergste is, deze flinke jongens ontken zicb ook niet om de deksels van zinkputten te nemen, waar door men in de gelegenheid is om de beenen te ble ken. Wat toch kranige jongens' AARTSWOUD. De opbrengst van de Collecte met Kerstmis gehouden, was f 19.82. De Nieuwjaarsb'jsten hebben hier opgebracht f 209.50. HARINGHUIZEN. Bij de verkiezing voor de Bairne alhier weird .als lid van het dagelijkscn bestuur herkozen de heer C. Kooij Hz. te Schagen. ST. MAARTENSVLOTBRUG. Donderdagavond 29 Dec., hield de vereemging. „Nut en Genoegen" een algameeiie lêdénvërgadèring in hët lokaal van den heer K. Veuger. H Aanwezig waren 12 leden. Voorzitter, de heer P. Breed, heette allen welkom, en verzocht den secretaris de notulen van de laatst ge houden feestelijke vergadering te lezen. Déze werdén onveranderd goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmeester, den heer P. Kooi, bleek, dat' er een tekort was, zoodat eenige verandering hierin wel gewenscht was., Na langdurige bespreking, werd eindelijk een voorstel aangenomen, om van een ieder, die de feestéüjké bijéén komsten bijwoont, 15 cent plaatselijke belasting te heffen. Degene die een stukjg rnn beste gééft is hiervan vrij- De feestelijke vergaderingen worden vastgestéld op 25 en 26 Februari. Voor niet-leden toegankelijk èi 75 cent de persoon. Niets meer aan de orde zijnde, sloot voorz. met dank voor de ©*angenam© bespreking de vergadering. VERMOEDELIJKE MOORD IN EEN TREIN. Er is Oudejaarsavond in een trein van de Holland- sche Spoor, bij aankomst in Den Haag, een lijk ge vonden. De bijomstandigheden deden de politie al spoedig vermoeden dat men hier met een gruwelij- ken moord te doen had. De feiten komen op het volgende neer: In den trein, die om 7 uur 15 minuten van het Cen traalstation te Amsterdam vertrok en om 8 u. 36 m. in Den Haag binnenliep, zagen een kruier en een portier in een dier kleinere compartimenten 1ste klasse, welke slechts voor drie personen zitplaats bie den, een lichaam, aan de tegenovergestelde zijde van het compartiment, ineengedoken op den grond en bedekt door een jas. Zij meenden te doen te hebben met een peschonkene, die in slaap was gevallen, of met iemand, die ongesteld was geworden. Zij waar schuwden den conducteur en den onderstationschef. Bij een nader onderzoek bleek, dat men hier te doen had met het lijk van een man, die hevig had ge bloed. Op den vloer van het compartiment werden twee ledige revolverpatroonhulzen gevonden. De politie werd ijlings gewaarschuwd, nadat in middels aan het station ook een dokter den dood had vastgesteld. Een revolver werd in het compartiment met ge vonden, hetgeen al dadelijk het aanvankelijke ver moeden, dat wellicht aan een zelfmoord moest wor den gedacht, vrijwel te niet deed. Maar bovendien werd bij het nadere onderzoek ten politiebureele aan den Rijswijkschenweg, waarheen het lijk werd over gebracht, vastgesteld, dat de aard van de verwondin gen: een in de hartstreek, een aan den linkeronder arm en een onder het sleutelbeen, zelfmoord buiten sloot. De wond aan den linker-onderarm kon er zelfs op wijzen, dat de getroffene met dat lichaamsdeel een afwerende beweging kan gemaakt hebben tegen een aanvaller of aanvallers. De politie en de genees kundige gaven de gedachte aan zelfmoord dra defi nitief op. Papieren werden op het lijk niet gevonden. Op enkele stukken onderkleeding stond echter den naam Wijsman. Het verdere onderzoek wees uit, dat het lijk was dat van den advocaat mr. J. Wijsman, ge boren 31 December 1889. Het was! dus juist zijn ver jaardag. Mr. Wijsman was te Amsterdam gevestigd aan het Rokin no. 124. De ouders van het slachtoffer wonen in Den Haag, Emmastraat 19, Zij hebben het lijk als dLat van hun zoon herkend. Het stoffelijk hulsel is naar het lijkenhuis over gebracht en zou daar geschouwd worden. In de portemonnaie van den omgekomene zat f 10. Een portefeuille werd; niet op het lijk gevonden. Men heeft nog niet kunnen uitmaken, of mr. W. meer geldwaarden bij zich droeg. Te Rotterdam, waarheen de politie dadelijk had getelegrafeerd, is in het bewuste compartiment nog een derde patroonhuls gevonden. Verder heeft de politie voorloopige onderzoekin gen ingesteld in Amsterdam en andere plaatsen. De trein had gestopt te Haarlem en te Leiden. Gisteravond heeft de Haagsche politie gehoord een der conducteurs van den trein, en deze heeft ver klaard, dat in het bewuste compartiment, toen de trein te Amsterdam gereed stond, het eerst is inge stapt een dame, naar schatting 23 jaar oud. Zij nam plaats in een der hoeken. Eenigen tijd daarna stapte mr. Wijsman in, die plaats nam in den anderen hoek van hot compartiment. Twee minuten vóór het ver trek van den trein stapte als derde passagier een. heer het compartiment binnen, die tusschen de dame en mr. W. ging zitten. De dame dit wist de conducteur zeer goed is te Haarlem uitgestapt. Waar de meerbedoelde heer den trein heeft verlaten, is tot dusver niet bekend. De dame en de heer waren, meent men, Nederlan ders. Ten einde de zaak zoo spoedig mogelijk tot klaar heid te kunnen brengen, heeft de politie de mede werking noodig vooral van reizigers, die met den trein, waarin zich het drama heeft afgespeeld, ge reisd hebben. De commissaris van politie in de 2de afdeeling in Den Haag, verzoekt dringend aan deze reizigers inzonderheid aan de dame, die te Haar lem het compartiment heeft verlaten die meenen iets gezien of gehoord te hebben, wat voor het po litieonderzoek van belang kan zijn, zich aan te mel den aan zijn bureau, aan de Nieuwe Haven in Den Haag. Mr. J. L. Wijsman had' 's avonds omstreeks 7 uur zijn woning aan het Rokin te Amsterdam verlaten, om den Oudejaarsavond bij zijn ouders in Den Haag door te brengen. Meestal ging hij om de twee weken 's Zaterdagavonds naar zijn ouders. Als gewoonlijk is hij bij de halte op het Spui op de tram gestapt, om den trein van 7.15 nog te kunneD halen. De handkoffer is in den coupé gevonden, en de inhoud, die uit lijfgoederen bestond, was ongeschon den. De heer Wijsman was werkzaam ten kantore van mr. L. van Gigch Jr. aan de Heerengracht. DE STRANDING BIJ HELDER. (Menj mdtdft uiit NiieuwiedÜep aan het Hdbl. Reeds dagen lang was het weer stormachtig: reeds dagen- lang hadden die dïaadil oo-zeberichten van den Duitechen stoirmwaiarscbuwingsdaenst ons gemeld: Nog steeds stormgevaar; Zuid-Wef/terstorm nog niet geëindigd en Vrijdagnacht bereikte deze storm zijn hoogtepunt. Was gisteren den ganschen dag d'e wand Zuidl-Zu-i-d-West, te 9 uur kromp 'hij naar het Zudd- Westen. Den heelen nacht bleef het <zeer stormach tig, totdat omstreeks 'halfvijf die windrichting Noord- West werd' en de storm dn volle kracht losbarstte. De sterkste windstoot werd te 4.30 geregistreerd, n.1 28^ M. per seconde. De gemiddelde kracht van den windi gedurende d'en ganschen Vrijdag was 15 M., een buitengewoon hoog cijfer. De barometerstand' maakte ook heèl eigenaardige en .voor ons klimaat ongekende sprongen,. Van Vrij dagavond! 6 uur af was deze dalende tot vannacht 3 uur. In totaal was de barometer toen 24 mM. ge daald!; daarna van 3 uur des nachts tot vanmorgen 8 uur rees hij 15 m.M. Een dergelijke sterke daling gevolgd1 door een zoo groote rijzing, komt hier nim mer voor, maar is een voor de -tropen typeerend -ver schijnsel. !Die hoogste waterstand! was omstreeks ibalünegen Vrijdagmorgen bereikt en bedroeg 1.80 M. plus. Woest -en hoogstond' die zee dan ook tegen die dijk helling. De golven -spatten in vlókken van -schuim uiteen, terwijl stukken steen eni andere ingrediënten ais gezaaid over de kruin lagen. Een voor onze stad ongekend schouwspel deed zich vroeg in den morgen aan den dijk voor. Ee Engel- sche motorschoener „Record' -Reigin", die voor eendge dagen van hier naar Londen was vertrokken en dus gedurende de geheel stormweek op de Noordzee heeft rondgezwalkt, is door den geweldigen wind dwars tegen de glooiing van den dijk ge-slagen en Vrijdagmorgen 8 uur kon -men het vaartuig in de oin- mid'dieillijke nabijheid van het Westplein zien zitten. Het was toen geweldig aam het werken. De opvaren den konden- in veiligheid' worden gebracht. Zóó sterk was het wenken van dit schip, dat zij 30 40 M. paal 'scherm vam den zeedijk heeft vernield. Deze liggen in stukken en brokken over den dijk gezaaid. De plaats -dier stranding de 'tusschen de 3e en 4e doelen van het hoofd, ongeveer recht tegenover de helling vam het Westplein. Begrijpelijk dis. het, dat een me nigte menscbem naar d-it ongewone schouwspel' staat te kijken. Omstreeks 9 uur (zat de schoener, waar schijnlijk hopeloos flek geslagen, muurvast boven op de glooiing, De geweldige golven sloegen over het scheepje heen. Omtrent de stranding van de „Record Reign" ver nemen wij nog het volgende: Het schip was Tweeden Kerstdag naajr Londen ver trokken. Door den aanhoudenden storm gelukte het niet de veilige haven te berfeiken en was men ge noodzaakt op zee te blijven. Ongelukkigerwijze kreeg men averij aan de motoren, vervolgens geraakte een staaldraad in de schroeven verward en tenslotte gin gen alle zeilen verloren. Gisternacht sloeg het schip, slepende met beide an kers, over de Razende Bol. De bemanning zat in de voormast bij elkaar, steeds door middel van blauwlichten en flambouwen noodseinen gevende. De loods, die bij de redding van de bemanning as sistentie verleende, verhaalde het volgende: „Om streeks half zeven in den morgen op den dijk ko mende, zag ik in het Noordwesten een tweemast schoener drijvende voor beide ankers. Er ging een hooge zee en een sterke vloed. Het vaartuig gaf voortdurend noodseinen en raakte steeds verder op drift. Omstreeks half acht was de schoener afgedre ven tot bij het Westplein, waar hij aan den grond raakte. Gedurende een kwartier ongeveer hebben zijn ankers gehouden, en van dat oogenblik maakte ik gebruik om de bemanning door middel van sei nen naar beneden te roepen. Aanstonds werd op het politiebureau Westplein een dreg gehaald met een lijn; verscheiden vletterlieden, die inmiddels waren aan komen loopen, hadden ook lijnen bij zich. Het zou evenwel verre van gemakkelijk blijken om ver binding met het schip te krijgen. Dit was weer af gedreven tusschen het eerste en tweede dijkshoofd; het achterschip sloeg tegen de steenen glooiing, waar door het roer afbrak. „Ik beduidde den menschen, dat zij lijnen moesten klaar maken, en begaf mij zelf van den wal met een lijn om het middel zoover mogelijk in zee met een dreg, waaraan een dunne lijn was vastgemaakt. Ik riep de bemanning toe een boei met een lijn over te werpen; dit geschiedde, doch de boei ging verlo ren. Een tweede poging werd gedaan met een enkele lijn, dus zonder boei. Die slaagde, en toen het mij daarna gelukte deze lijn met mijn dreg op te halen, was daardoor verbinding met het schip verkregen. Nu werd aan de dunne lijn een dikkere manilla-tros bevestigd, ie aan boord werd ingehaald. „De kapitein, Stanes, bevestigde op mij'n aanwijzing deze Iij'n ►wiffweg aan h ef want Eenige aan de wal staande menschen hielden de lij'n strak en nu kon de landing ld er opvarenden beginnen. Daar ik niet zeker was, dat deverkleumde en uitgeputte menschen zich bij hei afdalen zouden kunnen blijven vasthouden, was fk met een vlet en een lij'n te water gegaan om hen zoo noodig te kunnen opvangen. Dat dit niet overbodig was, bleek weldra, toen eenige mannen zich lieten vallen, „Achtereenvolgens landden nu de matrozen, de stuur man, de machinist, tenslotte, en niet dan schoorvoetend, ■de kapitein, In het geheel zes opvarenden. Door ©n door verkleumd werden ze meegenomen naar het .nabij'zïjndé politie-bureau, waar ze verwarmd en gevoed werden, en door bemiddeling van den Engelschen consul warden ze in Ci let Heerenfogement onderdak gebracht'' SLAPTE. Door de langdurige slapte in het bedrijf, heeft de N.V. Ant. Jurgens Margarinefabrieken pl.m. 40 ar beiders en arbeidsters moeten ontslaan. MISHANDELING. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft te Leiden een mishandeling met doodelijken afloop plaats gehad. De 40-jarige losse werkman E. v. E. was met zijn ouders op bezoek bij zijn zwager, den 45-jarigen lossen werkman, J. T., in de Suzanna Klin kerstraat. Er ont9tond tusschen de beide zwagers een hevige ruzie, welke tot handtastelijkheden leidde, doch de familieleden wisten de vechtenden te scheiden, waarna v. E. zich met zijn ouders naar zijn eigen woning, eenige huizen verder, begaf. T. is toen een bezoek gaan brengen aan een kennis in den Huig dwarsstraat. Aangezien hij verwachte, dat zijn zwa ger hem daar niet met rust zou laten, had hij een groot broodmes bij zich gestoken. Inderdaad kwam v. E. eenige oogenblikken later in de Huigdwars straat en riep tegen T.: „Nou lust ik je, kom daar maar uit, als je durft". T. ging naar buiten en de beide mannen werden handgemeen. J. haalde toen het broodmes voor den dag en bracht zijn zwager een diepe steekwond toe in den oksel, waardoor een slagader werd getroffen. Hevig bloedende is v. E. daar#p w«ggel©ep#*; ep de Lamgepraeht zeeg hij lm- een en werd daar later door eenige voorbijgangers dood gevonden. De politie heeft den dader nog denzelfden nacht gearresteerd. Deze heeft een volledige bekentenis af gelegd. Het mes heeft hij in de Langegracht gewor pen. Hij is naar het huis van bewaring in Den Haag overgebracht. OP ZEE. Tijdens het ruwe weer van Vrijdagavond bevond zich de „Hoop op Zegen", schipper» H. Troost, op de Zuiderzee op weg naar Kampen. Door hot heftige slingeren van het schip begon de deklast te werken en hoe langer hoe meer over tc hellen, terwijl een deel over boord sloeg. De noodseinen werden opge merkt en aan de „Jhr. von Geusau" gelukte het niet zonder groote moeite den schipper met zijn gezin en knechts over te nemen. Het schip Werd verloren geacht. Zaterdagochtend ging men op zoek en werd de „Hoop op Zegen" nog drijvende gevonden en door de postboot binnengesleept. DE „PORT GWARRA" GEZONKEN. Uit Maassluis, 31 Dec. Het Engelsche stoom schip „Port Gwarra" is bij het Maasvuurschip ge zonken. Van de opvarenden zijn vier man verdron ken. 19 man werden bij Hoek van Holland geland. SPAANSCH STOOMSCHIP GESTRAND, j. Uit Temeuzen, 2 Jan. Zaterdagmiddag is te Terneu- i zen binnengesleept het lekgeslagen Spaansche stoom- I schip „Marcaspio" met verlies van twee reddingsboo- - ten en vijf mannen der equipage. Het schip geladen j met pyriet, was van Huelva voor Gent bestemd, Daar het lichtschip „Westhinder" twintig mijlen van zijn plaats gedreven was, heeft de gezagvoerder, die ook nog geen zeeloods had kunnen bekomen, zich Vrij dagnacht in de .Wielingen niet voldoende kunnen oriënteeren en is het stoomschip op een zandbank vastgeloopen, waar het veel te lijden had van de zeer woeste golven. Draadloos werd om hulp ge seind. Men besloot het stoomschip, dat wrak dreigde te slaan, te verlaten, doch die poging mislukte door het te pletter slaan der twee uitgezette booten, waar bij vijf matrozen verdronken. Sleepbooten uit Vlis- singen kwamen in de omgeving, doch konden geen hulp verleenen door de huizenhooge grondzeeën. Later is het stoomschip vlot gedreven en op sleep touw genomen. VERDUISTERING. Mevrouw T. v. d. V. -in Deni -Haag heeft aangifte gedaan van die vermoedelijke verduistering van f 8000 weNke- verduistering -gepleegd -zou zijn door den heer G., candidaat-cnotaris. BESTRIJDING VAN WERKLOOSHEID. De directeur van den rijksdienst der werkloosnelds- verzekerinjg en arbeidsbemiddeling deelt meé, dat voorat ter bestrijding van de werkloosheid onder de grond werkers in het Westen van Noord-Brabant (Woensdrecht, Putte. Ossendrecht, Bergen-op-Zoom'van rijkswege zeer spoedig een begin wordt gemaakt met de indijking van de schorren in de Schelde ten Zuiden van den Ooster- sciielde-clam. Afin belang voor de bestrijding" van de werkloosheid in de Drentsche gemeenten Sleen en Oosterhésselèn Is de aanfcy Van een s:raatweg van Oosterhesselen over d6 Klenke naar Sleen, voor welken aanleg (kosten ongeveer (f 135.000) het rijk (departement van waterstaat" en ar beid) een belangrijke subsidie heeft toegezégd. 'N GROOTE FAMILIE. Uit de buurtschap Huppel onder Winterswijk heeft een vader aangifte gedaan van zijn 30ste kind. De man is voor de 3e maal gehuwd. WERKLOOZEN. In verschillende steden, zoaals in Amsterdam, Den Haag, -Utrecht, en Arnhem hebben de werikloozen betoogingen gehouden om te protesteeren tegen de automatische verlaging van -den -steun,, en -de steun- regeling vam 1921 in stamd wenschen te zien houden. HET CONFLICT IN DE METAALINDUSTRIE. D-e loonsverlaging in die metaalindustrie, die reed-B in enkele plaatsen een/' conflict veroorzaakte, waar van een werkstaking van 9 weken het gevcxlg was, csal nu ook in, meerdere plaatsen worden doorgevoerd o.a. in Haarlem, Alkmaar, enz. NIEUW BANKBILJET VAN f 10. De directie van „De Nederlandsche Bank" deelt in de „St.-Ot/" mede, dat rijn een nieuw bankbiljet van f 10 in omloQp zal brengen, KNALKURKEN. In de Êfialanteriieizaak von S. v. Westerborg wen Zoon aan de Gedempte Binnenrotte te Rotterdam ontplofte Zaterdagmorgen een kist met knalkurken. Een bediend** werd gewond en moest in. 't ziekenhuis worden opgeno men. Van de deuren en ramen van het magazijn bleef niets heel de stukken glas vlogen tot onder het viaduct. Een paar voorbijgangers liepen onbeteekenendej kwetsuren op. Een- begin van brand door de ontploffing onitstaan, kom met gerunge moeite worden gpbluscnt OUDKARSPEL. Het bestuur van de tuinbouwvereeniging „De Een dracht" heeft (tot voorzitter gekozen de heer Jb. de Boer. Overigens is in de bestuursfuncties geen veran dering gekomen. ANNA PAULOWNA, lil den nacht van Vrijdag op Zaterdag is alhier bij ■den heer J. de G. 'een poging -tot din-braak geprobeerd. De vrouw des huizes werdi wakker door het bin nenkomen vam een manspersoon in de slaapkamer. Deze persoon,* de kamer bdinmjenkomend, deed direct met een duw de (b-edstededeur -dicht. De vrouw maak- miet direct gewag, denkend dat haar mam in de kamer liep. Toen dit echter miet bleek zoo te zijn, maakte rij gerucht, waarop de ongewenschte bezoe ker of bezoekers het hazepad1 kozen. -Politie gewaar schuwd, gin» direct op onderzoek uit en overal werd roinidgesnordi Teflietgrraifisc-h overal he-engesedind, werd ook te Alkmaar den m-orgenitreim -vanuit het Noor den geïnspecteerd en vond men -in e-em afgekoppelde coupé 2e klasse een tweetal personen liggen. Zij wa ren doormat en hum heele voorkomen wees er op, dat zij een lange wandeling hadden gemaakt. -Bij onder zoek bleek het eene C. uit Anna Paulowna en nog een persoom', afkomstig -uit 'Woerden. Deze bedde personen zijn gearresteerd. Verdere bij zonderheden] komdeni wij door verstoring der tele foon motg miet te weten komen. OUDESLUIS. Naar wij vernemen moeit een dezer nachten bij den heer Bij post aan den Westfiïeschedijk een poging rijn gedaan, om een daarstaande hooirook in brand te steken. MimiM BJh. Tom ds Int- ste pijl geen zichtbaar resultaat nart, was het half 2es geworden en waren we van 's avon Is half tien af reeds aan den tjijk. We besloten toen naar Egmond Le seinen om pijlen en om half acht met een reddingboot weer ter plaatse te rijn en dan bij dag naar omstandigheden te hande len, Zoo gebeurde h(et en wat bleek nu, toen het begon te dagen, dat twee lijnen nog over fret schip hingen. In het donker hadden de schepe lingau clie 'niet gevon den. Spoedig werd nu de z.g. wipper aan boord ge haaid. En prachtig werden nu do tien schipbreukelingen man voor man -naar land getrokken. Onze mannen en wij, commissie-leden, voelden o-p dit oogenblik niet meer de koude en iomtbering, don langen nacht geleden, maar waren dankbaar, in dienst der Reddingsmaatsdiappij te rijn, die steeds zorgt, dat haar materiaal in orde blijft en geen vergane lijnen gebruikt, zooals in uw bericht staat. De lijn van Petten zit nog aan het schip en ofschoon dit volgens uw bericht met laag water te bereiken is, ziet onze commissie zeer tot haar spijt tot heden goen kans die te beregn. Hoogachtend, Uw dw? K. NOTTELMAN. Reclames. Mijnheer -de Redacteur' Gaarne zou ik, a is Secretaris der Plaatselijke Commissie der bjoord en Zuid—Holilandsdie Roddingmaaösehappjj te Petten, het volgende in uw blad geplaatst zien. Uw bericht omtrent de gestrande Engelsche kruiser vereischt m.i. wel nadere toelichting. Het feit heeft zich veel anders toegedragen. Woensdagavond kregen we hier bericht, dat genoemd schip nabij Kamp gestrand wns. Terstond begaven we ons met het vuurpijltoestel haar de strandingsplaats. Om met de reddingsboot bij nacht vanaf de teenglooiïng hulp te bieden, scheen ons niet mogelijk. Bij het schip gekomen, werd alles in gereedheid ge bracht en getracht èen lijn er overheen te schietlen. Nu kan men in donker wel zien of een pijl over het schip gaat, doch ïïict of dit met de lijn gebeurd. De winu n.1. doet de lijn vaak in een groote bocht neer vallen. Volgens ons oordeel hadden we het doel be reikt, doch wel zagen we een licht op het schip dwa len,! fcxm de lijn te zoeken, doch kregen we gee(n teeken, dat deze gevonden was. Enkele keeren verbeelden w-o ons, dat dé lijn werd aangehaald, maar na een lóngen tijd wóchten, moesten we steeds tot Üo conclusie komen, dat de stroom dit had gedaan. i Zoo verschoten we al onze pijlen, zonder iets verder te komen. Nu besloten we naar Callantsoog.om pijlen te seinen. Inmiddels werd de toestand .van liet schip steeds hachelijker, het begon meer en meer over tè hellen. Toenf de pijlen van Callantsoog per auto aankwamen, begonn®a' we weer onze (pogingen, doch het resultaat bleef heAzelfdè, Mier- en Blaassteenen. Van de vele kwade gevolgen van overtollig urinezuur en -nierzwakte is steenvorming in de nieren of blaas w.ei het meeste te duchten. Maar Foster's Rugpijn Nie ren Pillen hebben in zulke gevallen menig succes bereikt en tal van gevaarlijke operatiën voorkomen. Spoedige behandeling is het best, en de eersté ver schijnselen moet men kennen. Een pijnlijk gevoel in den rug, waarbij men behoefte aan steun heelt ter hoogte van -de nieren, en vooral het voorkomen van een op ste-enstof gelijkend bezinksel en gruis in de urine, terwijl de loozing mei een brandend .gevoel en pijn gepaard gaat, -cjoet denken aan de mogelijkheid van steenvorming. Steenen vormen zich vaal^ als \h§L urinezuur aan af voer door de nieren ontsnapt, zich laag na laag rond een of andere kern afzet en langzamerhand een harde, cementachtige massa vormt, die voortdurend grooter wordt. Slaat derhalve nooit waarschuwingen van nierzwakte, als rugpijn, uiinekwalen, hoofdpijn, duizeligheid, pijn in -de gewrichten en lendenen in den wind, maar be- kam'p het 'kwaad fchmiddellijk door een geregelde en matige leefwijze, 'en met behulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit geneesmiddel heeft een scheidende werking txp beenvorming en menigmaal kwam het voor, dat de steen loskwam, verkruimde en in fijne, zandachtige deeltjes werd afgevoerd. Foster's Rugpijn Nieren Pillen rijn te Schagen ver krijgbaar bij de bekende Drogisten k f 1.75 per doos DE VRIJHEIDSBOND. Ongeveer oen 14 dagan igetedeöi is alhier een ver gadering vam genioodïgden gehouden om te komen tot de oprichting von. een afdeeling van. den Vrij heidsbond. Direct resultaat -heeft dieze vergadering niet gehad. Dezer dagen zal nu nogmaals een verga dering bijeen worden geroepen, waarbij men op meer belangstelling hoopt. DE NIEUWJAARSLIJST. De Nieuwjaarslijst, uitgaande van de Ned. Herv, Kerk, alhier, bracht ruim f 800 op, dat is bijna 40 gld. niindel dan .die in 1920. GEMEENTE SCHAGEN. Overleden: Cornelis de Boer, oud 31 jaren, echt genoot- vam. Manetje Timmerman. Alida, Scaolten, oud 43 jaren, eeh-tgenoote van Antomius Hurkmans. POLITIE. Gevonden: een kettinkje, een gouden ringetje, een -gouden medaillon, een bruine damesportemomiaie met ©enig geld. Vervolg vergadering van 30 Dec. '21. De subsidie ad f 400 voor het iandbouwhuishoud- onderwijs wordt met "fcrtge-meene stemmen toegekend. Rondvraag. De Voorzitter -deelt mede, dat de schoolarts het wen- srhelijk acht, $at alle kinderen op de school van pan toffels rijn voorzien. Velen zijn reeds in hel bezit er van doch a 11e ooiders zijn nog niet overtuigd, dat het goed voor de kinderen is. Nu deed zich bij" B. en W. d® vraag voor, op welke wijze hierin te „voorzien,, daar het College van oordeel 'is, dat het gebruik van pantoffels op ae school zeer wenschelijk is. Twee wegen slaan open, of aan alle kinderen kosteloos pantoffels verstrekken, of tot die categorie beneden een zeker inkomen. Na eenige bespreking wordt voorloopighet beste geacht, de ouders wier kinderen nog "geen pantoffels hebben," dit onder de aandacht te brengen en aan te dringen, hierin te voorzien. Iedere huismoeder, die mee wil werxen. kan op een h\eel eenvoudige wijze wel eén soort pantoffeltje maken. De heer Gutker deelde mede, dat bij hleft leggen van zinkers voor de waterleiding voor hot doen zinken der buizen, gebruik gemaakt werd van sloot water, wat afLs zeer onhygiënisch mag worden beschouwd, daar hierdoor toch m .buizen verontreinigd worden. Het is volgens spreker geheel ontaktisch van het Prov. Woter- leamngsbearijf, om /ooiels te doen, of te laten doen door den aannemer van het werk. De Voorzitter deelt mede, dat alvorens het leiding water kan gebruikt worden, eerst wel voldoende gespuit zal worden, doch is h'et met den, heer Gutker eens, da-t zooiets niet moet plaats hebben. Een en ander zal ondiep de aandacht van den directeur van het Prov. water leidingsbedrijf worden gebracht, daar deze vermoedelijk wel niet zal weten, dat het zinken der buizen op der gelijke wijze geschiedt. De heer Slot is ook van meening, dat dergelijke dingen niet moeten voorkomen, daar de Provincie toch in de eerste plaats voor het gebruik van goed drinkwater is en op .dergelijke wijze s lecht voorgaat. De Voorzitter doet 'toezegging een en ander ondier dé aandacht van het waterleidingbedrijf te brengen. Niets meer aan de orde rijnde, wordt de Vergadering gesloten. LANGENDIJKER GROENTEN VEILING, Br. op L. 2 Jan. -Roodie kool f 9.30 a 16.20, 2e -soort f 4 a 9.10, gele fcooa f 5.30 a 7.70, 2e soort f 1.90 a 5.10, Deen- :sche witte kooi f 4.30 a 7, 2e soort f 3.30, uien, driel. f24.40 a 25. -uien, tf 32.10 a 34.30. 2e soort f6, losse wortelen f 6 a 13.70, alles per 100 Kg. Aanvoer: 14400 Kg. roodie kool, 14900 Kg. witte kóól, 44300 Kg. gele kool, 1450 Kg. losse wortelen, 3600 Kg. ui-en. NOORDERMARKTBOND, Noordscharwoude. 2 Jan. Grove uien f 30.80 a 34.90, driel. f21.30 a 23, nep f 14, peen f 11.60 a 12,60, roede kooi f 8.40 a 14.70, gele kool f5.40 a 8.60, Deensche witte f6.10 a 6.70, al\VA?(MEOTn5?ZEN. 31 Dec. 1921. Roode kool 9.40 a 14.30 Witte kool f 5.70 a 6.60. Uien f 31.80 0 32.10. Drfcl. I 18 60. 2e soort roode kool f 4.40 a 10.90. Uitschot gele kool f .160 a 4.40. Uitschot witte kool f 0.80 a 5.20. Uitschot uiert f 7. Aanvoer: 8000 Kg. gele kooi, 1750 Kg. gele kool, 12700 Kg. witte kool, 1600 Kg. uien. WARiMENHUIZEN, 2 Jan. Roode kool f 10.30 a 11.80, witte kool f6.20 a 6.50, uien f31.90 a 32.30, driel. f20.10 a 21.40, 2e soort roo de kóól i 7.60 a 11.40, uitschot gele kool f 1.90 a 6.60, uitschot witte kool f0.90 a 4.60, uitsohot uien f4.60 a 5.20, Aanvoer: 5360 Kg. roode kool, 4225 Kg. gele kóól', 9775 Kg. witte kool, 2050 Kg. uien, 270 Kg. stek. ALKiMlAAR, 2 Jan. H-eden werd besteed: Roode kool f 4.20 a '10.80, gele kool f 3.90 a 7.40, wortelen f 6.90 a 8.10, spruiten f 28 a 46, alles per 100 Kg. Witlof f0.76 a 0.88, appelen

Schager Courant | 1922 | | pagina 2