Binnenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Raad Schagen. Bekendmakingen. mede, (feit hij zijn groot© Landbezit niet behoorlijk kan onderhouden. Hekken, toegangen en bowchen zijn verwaarloosd, de boerderyen kunnen 'evenmin in goeden staat gehouden worden. Maar, zoo vraagt hij, is net ,uoi waar als men zegt tiwt. wanneer een groot landgoed, gesteund door een flinke opbrengst van mijnrechten en'van eenig belegd kapitaal, nauwëlykfl genoeg oplevert om zichzelf te be druipen, het een teeken en een waarschuwing is, dal wij met de boiastingen het breekpun: jbben beiêLKt en dat de toekomst van den landbouw, onzen oudsten en nog .altijd onzen eersten tak van bedrijf, ernstig bedreigd wordt? DE ACHTERUITGAANDE OOGSTEN XN FRANK' RIJK. De groote droogte van 1921 en de onbevredigende verwachtingen voor den nieuwen oogst .hebben deFran- sche landbouwkundigen ertoe gebracht tezamen te over leggen over hot toepassen van nieuwe en verbeterde me thoden van zaaien enz. In een desbetreffende vergader' van deskundigen hoeft de Directeur van het Rij les-pre nomingsbureau, Scluibaux, verklaard, dat dit jaar een groot tekort aan graan zal 'zijn, dat wellicht eomge niilllardou Eraiies zal beloopen. Sinds 1901 is de op brengst dei' Fransche oogsten sterk gedaal d op de lijst van gmanvoorlbrengende Jandon. Scnribaux schreef dit toe aan de toepassing van verouderde methoden by den landbouw gevolgd. HET GEHEIM VAN TULLE. Het geheim vnn Tulle schijnt op weg naar de oplos eing. De rechter van instructie, Riehard" moet overtuigd zijn, dat Tijgeroog" ©en vrouw is, dio langen tijd it ue slacl heeft gowoond. Men verwacht haar arrestatie et die van twee van haar familieleden, n& ontvangst van hel rapport omtrent het onderzoelf van het handschrift der vele anonieme brieven. De deskundige, die te Lyoo woont, hoeft zelf een anoniemen brief ontvangen, waar in hij gewaarschuwd wordt niet in Tulle te komen. De minister van Justitie jchtfnt ontevreden over de hypnotische proefnemingen, door den rechter van in structie jgonomen, zooals wij gemeld hebben. Hij heeft den procureur-generaal te Limoges gelast een ondér- zoek hiernaar in te stellen, daar' men vreest, dat dezeproef een precedent zal scheppên. „Tfjgeroog" heeft mtusschen een nieuw slachtoffer gemaakt. £en ambtenaar van de prefectuur, is zoo over stuur geraakt door de historie der anonieme brieven, dat men hem met onbepaald verlof heeft moeten zenden. GEEN ALCOHOL-VERBOD IN ZWEDEN. Uit Stockholm, 14 Januari. De regeering heeft h-et voorstel iiot voorionpige invoering van een alge meen alcoholverbod, dat vami verschillende (rijden ge daan was, afgewezen. VREESELIJKE KOUDE. Uit het gebied, waar Mexico- {stad1) ligt, wordt ab normale koude gemeld. Kr rijn menachan op straat van kou omgekomen. IN SOVJET-RUSLAND. Met 1 Januari is in het gouvernement Moskou voor alle woonhuizen de gedwongen verzekering tegen brand ingevoerd. Tevens zijn, naar Wolff meldt, krachtige maatregelen afgekondigd tegen de vernie ling van bosschen. Diefstal van hout wordt voor den eersten keer met zes maanden en den -tweeden keer bovendien met confiscatie van het vermogen ge straft. HET KABINET-POINCARé. Het nieuwe kabinet is thans definitief samenge steld: Poincaró, minister-president en minister van bui- tenlandsche zaken. Zes ministers en vijf ondeiv staatssecrotarissen heeft Poincaró van het vorige ka binet overgenomen. Dit geeft de opmerking in de pen-, dat hij de politiek van Briand zal voortzetten. VEEN HUIZEN. D-3 rederijkerskamer a/hier voerde voor een talrijk publiek op: „Hoogmoed", tooneelspel in 3 bedrijven en „De Amsterdamsche Keukenmeiden", klucht imet zang in één bedrijf. Het waren m-o-oie stukken, die go-ed vertolkt werden en bet publiek zou veel geno- ion hebben, ware bet niet, dat een deel der aanwe- zigon, ('t rijm natuurlijk altijd1 dezelfden) bet politie toezicht. ten- spijt» door hunne luidruchtigheid een groot gedeelte van het gesprokene totaal onverstaan baar maakte, hetgeen alles voor de spelenden en het fatsoenlijke deeü van het publiek bedierf, t Ia een voudig treurig, De lezer zal wel begrepen hebben, dat die avond voor iedereen teleurstellend1 was, be halve natuurlijk voorden caféhouder. 'Diep treurig was -het, dat na de voorstel-Mng het bestuur niet van 1de drukte af was en nog een uur in de ©aal' moest rondl-oopen. En waarom? Een aan tal jongelui waaronder van welgestelden huize, had geweigerd de geheele entreé te voldoen en was nu maar ©onder wat te betalen-, naar binnen gegaan. Eerat na veel' moeite gelukte liet, hen te doen- in- rien, dat zij veipliidht waren te betalen. Voorwaar, mooie toestanden, en mooie Jongelui. Gelukkig, dat de tooneelavondi voor de ouderen altijd gezellig is, want anders zou m-en het -bijltje er gauw bij neerleg gen, daan" hét hoofddoel vani zoo'n avond toch niet is, om 'den caféhouder een goeden avond te bezorgen. HEEHHUGO WAARD. Zondag gaf de Geheelonthouders Tooneelclub, ge vormd -uit de afdeeliaigen Heerbugowaard1, Langen- dijk en Oude Niedorp, van den A,N.G.O.B., in ihet lo kaal- van den heer A. Rus een propaganda-uitvoering Opgevoerd werd het tooneelstuk „Zijne eenige Jon gen" hetwelk door de aanwezigen met volle aandacht wend1 gevolgd. Door mej. Glas-Rutsen wer-den eenige izangn-u-mme-ra ten-beste gegeven, wat een aangename afwisseling giaJf. Jammer, dat niet meerderen van de zen gecelligen avtond hebben genoten. Een gezellig bal tot slot CALLANTSOOG. De tweede uitvoering, die de muriekvereeniging alhier, Zondag 15 Januari dn hotel- Duinzicht voor een volle zaal heeft gegeven, Is voor den directeur, den -heer P. Polderman en Voor het korps een succes geweest, grooter dan de uitvoering van Donderdag jl. De muziek was, dank rij het Ruimere en open too- neel, voller, en kwam véél beter tot zijn re-cht. Ook de Rederijkerskamer en de andere dilettanten ontvin- ?ïn daverend1 applaus voor hun spel. We mogen aJlaritsoog geluk wcnschen met het -baalt van rijn mutziekvereeniging, die onder leiding van haar di recteur zeker zoo ver cal komen, dat ze zich wagen kan aan concoursen. Helt concouipnumer, dat beido avonden reed» ton gohoore gebracht werd ge tuigde van degelijk* leiding on ijverige studio. - NIEUWE NIEDORP. Zondagavond 15 Januari werd In de Prins Maurils alhier wederom -uitvoering gegeven door Niédorp'e Gemengd Koor en hot -Kinderkoor, onder leiding van den heer Al en werd hetzelfde programma van Don derdagavond Jl. afgewerkt. Ook nu weer liep de uit voering flink van stapel terwijl het publiek in flin ken getale was opgekomen. Druk en gezellig bal tot besluit. - ZUIDSCHARWOUDE. Het fanfarecorps „Kunst na Arbeid)" heeft besloten dit Jaar slechts aam óór. Nationaal concours deel te nemen, -zoadat aan» de- uitnood 10ng om ook den wed strijd <e Beverwijk mee te maken, geen gevolg zal worden gegeven. - ZUIDSCHARWOUDE. We vernemen, dat Jhr. van Spangier, Burgemees ter alhier, bedankt heeft als -donateur van -het fanfa recorps als gevolg van, het niet aanvaarden van de subsidie ft f 15 's jnars, door don gemeenteraad aan dit. corps toebedacht, RENTEVOET VOOR 1922 BIJ DE CENTRALE RAIFFEISENBANK UTRECHT. Hot. Bestuur van dec» Centrale, waarbij verreweg de meeste Boerenleenbanken in Noordholland zijn aangesloten, heeft de rentevoet voor deposito's voor 1C22 bepaald op 4H pot. au toer voorschotten bona den fWflW ftM pet, en er beven fi pet Zij steïf nieu we) doporiiio-rxbl.i.ign-tles verkrijgbaar in coupures van f lüuv c*. ir'io pet. rente go ven. COOP. BOERENLEENBANK EN HANDELSRE GISTER. Weer rijn eenige beslissingen gen-omen inzake wat verstaan wordt onder kapitaal van een Boerenleen bank. In 't gelijk rijn gesteld zij, die het Reserve fonds al» zoodanig beschouwen. ZUIDSCHARWOUDE De Tuinbouw vereeniging „De Toekomst" roept ge gadigden op voor da betrekking van Bode. ZUIDSCHARWOUDE Zaterdagavond had alhier de uitgeschreven vergadering Elaats van de protestvcreeniging tegen den aanslag in et tekort by de gefaillleerde Coop. Verhruiksvereemgi-ng „Vooruit'' aldaar. Er waren een 80-tai leden aanwezig. Volgens de advertentie zouden belangrijk meedédée- lingen worden gedaan. Uit deze stippen we aan, dat Jb. Groen alhier veroordeeld was tot be talen van f 125 mot do rente a 6 pCt van den datum van dagvaardigmg, dat het vonnis was verklaard- uitvoerbaar bij voorraad, ondanks hoogor beroep; dat men zich niet moest storen aan berichten in de plaat selijke pers, omdat men wel wist van welken kant uie xwamen; dat de kantonrechter iemand was, over wie., men niet best was te spreken: dat men hoopte .méér steun te vinden bij" een der loden van den Rechtbank dat men hoop had het daar te kunnen winnen op. grond van het aanwezig-zijn vnn een enveloppe mot poetstem pél, waaruit blijkt, dat geen 4, zooais prt. 3C luidt, doch Slechts 3 Kagen voor den tnd de convocatiebiljetten waren ontvangen (nochtans Opreken de Statuten yan geen convocaiie-biljot); dat al de andere zaken, waardoor men getracht had hét te winnen, geen gegronden, noch gezon den basis opleveren om- hoop te hebben van de betaling van de volle f 130 te worden ontslagen. Als men het in appèl won, dan zou men toch zeker volgons de voor laatste Statutenwijziging moeten betalen. Na verschillende opmerkingfin uit de vergadering werd besloten in'hooger beroep te gaan, de aansprakelijkheid van den veroordeelde f 125 plus de rentCj plus f 14.35 proceskosten te betalen. Om ae kosten voor dit hooger 'beroep (f 250) He dekken, werd van de leden weel een offer gevraagd, waaraan door verreweg de mees ten werd voldaan. ST. PAN CR AS. De vereeniging „De Tuinbouw" alhier vergaderde ten hui-zie van den heer H. Gerritsen mei 87 van de 235 leden, on-dor leiding1 van den heer C. Kloosterboer Deiz-e heette allen welkom, waarna de secretaris, de heer T. En-gel, de -notulen las, welke onveranderd- wenden goedgekeurd. Medegedeeld1 werd', d&t aanbesteed' waren bruine manden, tezamen 1255 stuks. In een volgende vergadering hoopt de heer Colijn te spreken over de landbouwarbeiderswetHet kan toorgebouw is voor enkele -weken in gebruik geno men. Plannen 'rijn in overweging -om de goot leng» do veiling te verlengen. En aanwezig, waren bij de* leden 1(8 wagons roode kool, 138 wagens gele koo-1 en 105 wagons wiitte kool De secretaris las vervolgens het jaarverslag, waar uit onder mee-r bleek, dat 12 leden- arf- en 21 leden waren bijgeschreven, waardoor een totaal van 235 leden de vereeniging rijk was, dat 8 bestuurs- en 3 gewone ledenvergaderingen waren gehouden, enz. Als penningmeester gaf hij rekening en verant woording van zijn beheer. Deze rekening, nagazien d-oor de heeren W. Snel en A. Stammes, die tot goed keuring adviseerden, werd zonder op- of aanmerking goedgekeurd. Bij een ontvangst van f 1501.53, eewe uitgaaf van f 1369,51, was er een saldo groot f 132.03. •Herkozen weiden de 'heeren C. Kloosterboer en T. Engel, beide met 77 «temmen. Ook de heeren C. Kloosterboer en- P. Gootjes, als vertegenwoordigers en A. Hoogland) en P. Madder- om, als plaatsvervangers in het bestuur der Longen- dijker Groentecentrale werden herkozen. Allen lieten zich -hun benoeming welgevallen. Het presentiegeld bl-eef bepaald op 50 ets. per ge wone en. f 1 per algemeene vergadering bepaald.. De voorstellen voor -die algemeene vergadering dier L.G.C., dit jaar te houden te H-ensbr-o-ek, waren: Da gelijks vellen. 't ver-kiezen van landbouwers als le den der 2e Kamer, het wegen der kool per 100 Kg., de beurt-bevrachting, het benoemen van een com missie ter voorkoming van staking in het transport bedrijf en invoering van een riekte- en ongevallen wet, voor land- en tuinbouw, en vermindering van het veiilingspencentlage. Benoemd worden 24 afge vaardigden ter algem. vergadering der L.Gr.C. -Geklaagd werd over een-den en honden, waarom trent geadresseerd zal' worden. Na de rondvraag, waarbij o.a. hef koopen van kool enz. op een bewijs van den veilingsleidier algemeen werd afgekeurd, volgde sluiting. ANNA PAULOWNA. „Verschil van Stand!" heette het tooneelstuk, dat Zaterdag-avond 14 Januari in „Veerburg" dioor de di lettanten-club werd gespeeld en velen waren opgeko men om er naar te .Luisteren. En we hebben niet am~ d'ers gehoord, of de uitvoering heeft ten -hoogste vol daan. Het stuk beizi-t dan ook tal van quallteiten om het publiek te kunnen boeien-. -Het is kleurig van aan kleeding, 'het kenmerkt zich dor een- contraatvolle verscheidenheid' van handelende personages, terwijl de taal soepel is en natuurlijk en daarbij toch frisch on suggestief. Wat den Inhoud betreft, is het een felle, striemen de satire o-p bekrompen, kleinzielige standentrots en de schrijver heeft dit thema vermogen uit te werken met een groote verscheidenheid van middelen, waar door 'hij -beurtelings lachen en schreien doet, mits ja, natuurlijkl mits zijn tooneelstuk een goede ver tolking geniet, hetgeen Zaterdagavond zeer zeker het geval was. Kleine rollen worden door den amateur- toon ee'ispeler gewoonlijk met zekere minachting be jegend, maar dat er bij een verzorgde, liefdevolle uit beelding ook met een kleine rol evenzeer succes als met hoofdrollen te behalen valt, dat is bij deze op voering -op -overtuigende wljiz© gebleken. Daardoor was er dan ook een afgerond geheel met dikwijls .lof waardig samlenspel, terwijl -ook het stille spel geens zins werd verwaarloosd. Een en ander maakte deze amateursuitvoering tot een mooi stuk dilettanten werk, waarop de vertooners met voldoening mogen terugzien. Viermaal applaus bij open doek, waarlijk de vereeniging kan meer dan tevreden zijn. LANGENDIJK De avond, ten inzet van de viering van het 25-jang bestaan van 0e drankbestrijdersbeweging is bepaald op 25 Maart, als wanneer het juist 25 jaar geleden is, dat de Geheel -onthouders vereenlgi ng werd opgericht - WÏNTERLEZINQ. A.8. Donderdag 19 Jan. aal Ds. Scbermerhorn van N. Niedorp vrtt de Ver. voor Winterlezingen alhier spreken over het ondeatwerp: „Waarheid in de Opvoe ding". Allen, dio den begaafden spreker kennen, kun nen wo aanraden eens te, gaan lu-iateren. TOONKUNST. Vanwege de afdeeling Schagen van de Maatschap pij tot Bevordering der Toonkunst, werd Zondag avond In de concertzaal van den heer L. Zwaag een solistenconcert gegeven van jonge kunstenaars. Medewerkenden waren de dames Dora Das, pi aniste, Frieda MooiJ, zangeres en Marcelle de Haas, violiste, allen van Amsterdam. De- opkomst was, gezien het slechte weer, bevre digend, wat ons voor de jonge dames genoegen deed, verdionstelijk werk als zij ton gehoore hebben ge bracht. Het wai een programma vol afwisseling en waarin de solisten volop gelegenheid kregen zich te geven. Het een trok natuurlijk moev du* het ander, bsmüt 9%wt hot algemeen had het musicals drietal oen ven- diend succes. De durnos kwoten zich oon amore van haar taak en bewozen zoowol in vertolking als ln samenspel iets goeds te kunnen prestoeren. In mooie bloemen en in oon hartelijk opplous vonden, zij do algemeene waardeering vertolkt. PLUIMVEE EN KONIJNEN. Door de afdeeling Schagen van de Pluimvee- en Konijnenvereeniging Westfriesland, is Zaterdag en Zondag een tentoonstelling gehouden, die in alle op zichten volkomen geslaagd is. De zaal was dicht bezet met tal van inzendingen pluimvee en konijnen en het bezoek was zeer goed. Hoenders in allerlei rassen onderverdeeld, kalkoe nen, ganzen, eenden en dan konijnen eveneens in tal van rassen, waren present. En voor kenners maar ook voor niet-kenners beteekende een bezoek aan de tentoonstelling een paar onderhoudende uurtjes. De jury, bestaande uit de heeren K. Groot te Nieu we Niedorp en L. H. Hamaker te Haarlem, had den geen gemakkelijke taak. Wij laten hieronder de bekroningen volgen: HOENDERS. Hollandsche hoenders (Hamburger): le prijs J, Smit Jr., 2e prils C. Nielen, eerv. verm. T. Blokland. Wyandotten (Wit): le prijs J. Smit Jr., 2e prijs P. C. Aarzen. Leghorns (Wit): le prijs en eereprijs bronzen med plus f 2.50 G. Plevier, 2e prijs G. A. Preijde, 3e prijs J. Smit Jr., z.6.v. G. Plevier, z.e.v. M. Lauw, e. v. K. Kos. Leghorn (Patrijs): le prijs en eereprijs f2.50 H. Groot, 2e prijs J, Smit Jr., 3e prijs T. Blokland, z e. v. K. Kos, e. v. J. Smit Jr. Leghorn (andere kleuren): le prijs Joh. Krom hout Minorca's: le prijs en eereprijs fl P. Timmerman Jr., 2e prijs J. Smit Jr., 3e prijs C. Rijs. Mechelsche hoenders (alle kleuren): z. e. v. M. Lauw. Orpingtonz (Buf): le prijs en eereprijs f2.50 J. Smit Jr. Plymouth (alle kleuren)le prijs en eereprijs bron zen medaille J. Bruin, e. v. T. Blokland Sr. Rhode Island: le prijs en eereprijs f2.50 G. Ple vier, 2e prijs T. Blokland, 3e prijs J. Smit Jr., e. v. H. Groot en P. Heimer. Barnevelders: le prijs en eereprijs fl J. Zeeman, 2e prijs J. Zeeman, e. v. J. Kok. Andere niet genoemde rassen: le prijs C. Nobel, Lakenvolders. Krielen (alle rassen): le prijs en eereprijs bron zen medaille T. Bloklamd (patrijs), 2e prijs J. Smit Jr. Buff Cochins. Verkoopklasse: le prijs C. Moeijes (wit leghorn), 2e prijs P. Heiner (bonte Uilebaard). Kalkoenen: le prijs P. Heiner, 2e prijs Jachtclub Weeldrik. Fazanten (andere kleur): le prijs Jachtclub Weeldrik en eereprijs bronzen medaille, le prijs N. Jol. Ganzen: le prijs G. Mooi, z. e. verm. Iriks. Eenden (Indische loopeenden): le prijs J. Smit Jr., 2e prijs M. Lauw, 3e prijs J. P. Lansen. Eenden (Spreeuwkoppen): le prijs J. Smit Jr. Eenden (niet genoemde rassen): le prijs en eere prijs fl.50 J. Smit Jr. (Peelcing), 2e prijs J, Smit Jr. (Wit Kwaker), zeer eerv. verm. C. Mooi Gz., id. C. Mooi Gz., id. C. Mooi Gz. (N.-Hollandsch), z. e. v. J. Smit Jr. (Wilde), id. J. Smit Jr. (Berg), z. e. v. Jachtclub Weeldrik (Roeper), z. e. v. N. Jol (Taling). Ter opluistering: Bronzen med. mej. M. Koning (Pauwen), bronzen medaille N. Jol (Pauwen). KONIJNEN. Zware rassen. Vlaamsche reus (Haaskl.-Konijnen, grauw): Ram: 2e prijs A. v. Herkhuizen. Voedster: le prijs A. Groot 2e prijs A. v. <L Sluis, 3e prijs A. v. Herkhuizen, z. e. v. P. Heiner, e. v. J. Hop. Andere kleur: Ram: le prijs S. Met, 2e prijs A. v. Herkhuizen. Voedster: le prijs Joh. Kromhout, 2e prijs A. v. Herkhuizen, 3e prijs T. Jonge jan. Weeners (Blauw en Wit): Ram: le prijs en eere prijs bronzen medaille J. J. v. d. Linde. Voedster: le prijs W, Borst. 3e prijs W. Borst Voedsters met jongen: 2e prijs Joh. Kromhout. Middenrassen. Nederlandsche Havanna, Ram: le prijs F. Daalder, 2e prijs F. Jongejans z. e. v. F. Daalder, e. v. J. Smit Jr. Voedsters: le prijs F. Jongejans, Kleine rassen. Hollander (Zwart en Blauw), Ram: le prijs J. P. Lansen, 2e prijs J. de Veer, 3e prijs mej. A. Kaan Nd., z. e. vJ. Smit Jr., o. v. J. Smit Jr., id. J, Smit Jr. Voedster: le prijs en eereprijs J. F. Hannema, 2e Ïrijs J. Smit Jr., 3e prijs Mej. A. Kaan NcL, z. e. v. P. Lansen, e. v. J. P. Lansen. Hollander (Geel, Isabella, Haaskleur), Ram: le prijs en eereprijs fl.50 J. F. Hannema. Voedster: le prijs J. F. Hannema» 2e prijs J. P. Lansen. Hollander (andere kleuren): Ram: le prijs J. F. Hannema (Havannabont). Voedster: 2e prijs J. F. Hannema (Havannabont). Zilverkonijn (Grijs en Blauw): Ram: 2e prijs C. Moeijes. Voedster: 2e prijs C. Moeijes, 3e prijs F. Daalder. Blac, Bleu en Havanna and Tam. Ram: le prijs K. Haringhuizen, 2e prijs F. Daalder. Voedster: le prijs H. Groot 2e prijs F. Daalder, 3e prijs H. Groot, z. e. v. K. Haringhuizen. Brandneuzen: Ram: 2e prijs J. Smit Jr., 8e prijs mej. M. Koning. Voedster: le prijs J. Smit Jr. Nesten jongen, kleine rassen: 2e prijs C. Moeijes (Blauw Zilver), 2e prijs J. Smit Jr. (Brandneus). Verkoopklasse Konijnen. Ram: le prijs J. F. Han nema (Hollander Isabella), e. v. J. Smit Jr. (Vlaam sche reus, h.kl.). Voedster: le prijs J. F. Hannema (Hollander Isa bella), 2e prijs A. v. d. Sluis (VI. reus), 3e prijs H. Kooijman (VI. reus), z. e. v. C. Moeijes, met jongen Japansche driekleur, e. v. C. Moeijes (VI. reus). Het bestuur onder zijn voorzitter en secretaris de heeren Lansen en Van de Linde, mogen met groote voldoening op deze eerste tentoonstelling terugzien, die, zooals wij reeds in den aanvang zeiden, volko men is geslaagd. VERKOCHT. Het huis in het plantsoen, behoorend aan de firma Voorman en Tuinman, is verkocht aan de familie Schenk uit de Hoep alhier. Thans zijn dus alle vier nieuwe huizen in het Plantsoen verkocht. Vergadering op Maandag 10 Januari 1922, des avonds 7 uur. Voorzitter de heer J. Cornolis9en, secretaris de heer A. C. Roggeveen. Afwezig de heeren Van Nuland en Trapman. Voorzitter opent de vergadering en deelt mee dat deze op zulk een korten termijn is uitgeschreven, omdat een beslissing moet worden genomen over een te voeren rechtsgeding met de N.V. Noorderlicht. No tulen zijn nog niet gereed door het onverwacht op komen dezer vergadering en vacature ambtenaar ter secretarie. Voorgelezen wordt een schrijven van den heer A. Zijdewind, dat hij zijn benoeming tot lid van den gemeenteraad- niet aanneemt. Voorzitter wijst op art. 18 der'Gemeentewet, dat zegt: De leden van den Raad kunnen ten allen tijde hun ontslag nemen. Het wordt door hen ingezonden aan den Raad. Zij die hun ontslag hebben ingezon den, blijven lede* va* de* Raad, totdat de ge loofe- Wwi htame* opvolgers rij* goedgekeurd. Dit artikel zegt voorzitter, geeft aan, dat de open gevallen plaats van raadslid door deni hoor Trapman zal moeten blijven vorvuld, omdat de heer Zijde wind de laatsto op de liJst was. Ook zal, aldus voorzitter, de heer Trapman wet houder moeten blijven. 8pr. wijst op art. 84 der ge meentewet, dat luidt: De verkiezing van wethouder tor vervulling dor plaatsen die door ontslag, overllj- lijden, of om eene andere reden openvallen, geschiedt binnen veertien dagen na dat openvallen. Gaat dit laatste gepaard met het openvallen eener plaats in den Raad, den beginnen die veertien dagen te loopen van den dog, waarop het ter vervulling be noemde lid is toegelaten. (Hier is het laatste deel van dit artikel van toepassing, omdat er tevens openviel eon plaats in den Raad. En waar het ter vervulling benoem^» lid enfbreekt door het bedan ken van den heer Ziiclrvu d, '.ervallen eveneens automatisch de andere bepalingen.) Van de heereu Deenlb- Sciiourl, Veltman en P. Stammes Jz. ia berlchl .)l-omen dat zij hun be noeming tot loden van cc;r.li,.i8sie tot wering van schoolverzuim aannamort. Voorzitter zegt dat B. on W. een conferentie heb ben gehad met den heer Brouwer, hoofd der school, over den cursus voor volwassenen. Daar bleek dat 13 personen zicli hadden aangemeld, plus nog 3. Deze laatsten waren analfabeten, terwijl de 13 ande ren meer of minder onderwijs hadden genoten. Dit brengt als gevolg mee dat deze 10 leerlingen in twee cursussen zullen roosten, worden verdeeld en voor de 3 analfabeten e<-n aparten cursus zal moeten worden gehoudot;,. Uuwéoor worden de kosten aan dezen cursus verbonden verdubbeld. Bovendien zijn de eischen van den beer Brouwer nogal hoog. Waar andere onderwijzers '2 per lesuur vragen voor ver schillend onderwijs, dacht mijnheer Brouwer f250. Toen hebben B. en VV. zich in contact gesteld met een anderen onderwijzer, ook deze eischt f2.50. Al met al meenen B. en W. dat op deze wijze de cur sus voor volwassenen te duur wordt en stellen zij voor die niet te doen houden. De heer Rempt is het niet met B. en W. eens, om, omdat de cursus enkele guldens meer kost, deze niet te houden. Spr. vindt het zoo goed dat de menschen die voelen dat zij te kort weten, zich voor zulk een cursus aangeven en spr. acht het verschilbedrag zoo klein, f0.50 per lesuur verschil, dat het jammer zou zijn als daarop zulk een nuttige zaak strandde. Voorzitter wijst er op dat het doordat er 2 cursus sen worden gehouden en 2 avonden het verschil f3 per week wordt over een tijd van October tot en met Maart. De heer Rempt meent dat het toch nooit een groot bedrag kan worden, bovendien betalen de menschen ook zelf nog iets. Voorzitter meent dRt dit maar een klein bedrag kan zijn en bovendien moeten nog boeken worden aangeschaft. De heer Helder zegt dat B. en W. zijn gevallen over de f250 lesgeld, maar dat zegt spr. niets. Spr. moet weten de totale kosten over den geheelen cur sus en die kosten hadden B. en W. moeten overleg gen. De Raad moet weten hoeveel leerlingen zijn er en hoeveel kost het in totaal, ook aan licht, stoken enz. Spr. wil het voorstel renvoyeeren naar B. en W. om advies. Voorzitter zegt, dat er 16 leerlingen zijn, die 2 uur per week les krijgen. De kosten precies noemen kan spr. niet. Er is niets tegen om het voorstel van den heer Helder aan te nemen om dat bedrag nader te onderzoeken. De heer Hopman heeft daar eveneens niets op te gen, maar spr. wijst er op hoe het hoofdbezwaar van B. en W. was de eisch van den heer Brouwer. Die eisch is zooveel hooger dan van de onderwijzers die les geven in de Fransche taal enz. En op dat bedrag hebben B. en W. niet gepingeld, het is een bedrag van f 2 door hen zelf gevraagd. En nu achten B. en W. het verkeerd om in deze geen uniform be drag te hebben. De heer Roggeveen meent dat de heeren Deenik en Koning niet meer is gegeven omdat zij niet meer hebben gevraagd. Als deze f2.50 hadden gevraagd, was hen dat ook toegestaan. Spr. vindt dat de hee ren Deenik en Koning bescheiden zijn geweest en acht de eisch van f 2.50 niet te hoog, dit bedrag werd ook in Nieuwe Niedorp genoten. Spr. kent hier een leeraar die f 3 per uur eischt. Voorzitter: Dat is een privaatles. De heer Roggeveen meent dat hij liever privaatles zou geven dan les aan 3 analfabeten. De heer Rempt zou het betreuren als de cursus niet doorging, vooral nu zij reeds begonnen is. Voorzitter meent dat er alleen een voorloopige be spreking is geweest, van het beginnen van den cui> sus is B. en W. niets bekend. De heer Rempt vraagt of het wel noodig is dat er 2 cursussen worden gehouden? Voorzitter en den heer Hopman wijzen er op dat de heer Brouwer die zelf noodzakelijk heeft geacht. Het voorstel-Helder tot nader onderzoek wordt nu met algemeene stemmen aangenomen. Voorzitter wijst er op dat de Raad heeft aange kocht het huis van de familie De Pater met boom gaard,genummerd Later bleek dat er nog een stukje grond was van ongeveer 1 Are, onder die num mers niet begrepen. Noodzakelijk is dat ook dit ge deelte aangekocht wordt, wat Notaris Vrijburg aan biedt voor fl.Allen voor. Volgt het punt waarvoor deze vergadering is be legd, n.1. de vraag of met de N.V. Noorderlicht (thans in faillissement), een rechtsgeding zal worden aan gegaan. Het verschil van meening met Noorderlicht loopt over de betaling van een bedrag van ruim f6100. Over deze kwesttie is aan Mr. W. C. Bosman een rechtskundig advies gevraagd, wat door voorzit ter wordt voorgelezen en waarin tot het voeren vau een rechtsgeding wordt geraden. Tot nadere bespreking gaat de Raad in comité. Na heropening wordt meegedeeld dat besloten is tot het verdagen van ee"n beslissing en dat de advo caat nog nader advies zal worden gevraagd en ook de commissie die indertijd deze zaak met Noorder licht heeft pogen af te wikkelen, zal worden gehoord. Bij de rondvraag informeert de heer Overtoom naar een staking die zou hebben plaats gehad onder de werkeloozen, die te werk zijn gesteld aan de be graafplaats. Voorzitter zegt dat het geen staking is geweest, alleen een eenvoudig verschil over het loon dat door door den gemeenteopzichter is opgelost. Er was ge accordeerd per M3., dat was de werklieden niet naar den zin. Er is nu een regoling getroffen die niet in het nadeel der gemeente is en waarmee de werklieden zich kunnen vereenigen. De heer Rempt zegt dat het geen staking is ge weest. Spr. heeft mede in verband met dit geval aan gedrongen op een commissie van arbeidsbemiddeling, bestaande uit 3 werkgevers en 3 werknemers. Hierna sluiting. REINIOINS0IENST. 'Burgemeester en Wethouders van Schagen bren gen ter algemeene kennis, dat 'het tengevolge van de -uitbreiding der bebouwde kom niet langer doen lijk is de vuilnisbakken door -Ifet personeel van den reinigingsdienst uit of achter de perceelen te doen weghalen. Met ingang van 1 Februari a.s. zal derhalve ieder, die rijn- vuilnisbak geledigd wil hebben, deze bij na dering van den vulilimiswiagen voor het huls dienen te plaatsen. De komst, van den wagen zal -met In gang van, -genoemden datum iw-orden aangekondigd door middel' van een ratel. Schagen, 10 Januari 1922. J. CORNELISSEN. De Secretaris, IQGOEVEEN.

Schager Courant | 1922 | | pagina 6