Gemengd Nieuws. bestuur worden aangenomen. Ook zij die naast het tuinbouwbedrijf een ander vak uitoefenen en daar om tevens lid zijn van een andere vakvereeniging, kunnen lid zijn van „Groentecultuur", doch missen het recht van stemmen, het doen van voorstellen, en mogen het woord niet voeren dan na bijzondere toe stemming van het bestuur. De heer A. Schoon meende dat onze hooggeroem de vrijheid bestaan moest blijven, maar dat zijn in ziens bij deze wijziging te diep wordt ingegrepen en stelde daarom voor Art. 4 te laten zooals het thans is. Vele personen voerden hierover het woord, waar bij sommigen met voorbeelden en argumenten het bestuur trachten ovejj te halen oenigo wijziging nog hierin te brengen. Nadat de voorzitter en de secretaris nog eens juist weergaven waarom deze wijziging aldus geformu leerd was, werd het bestuursvoorstel, dit artikel alzoo te wijzigen, met 116 stemmen vóór, aangenomen. Daar de heer Glas nog een cursus had te geven, werd hem vóór den heer Slot het woord verleend over: „Onze Inkomstenbelasting". De heer P. Glas stuurde in zijn schoon referaat er op aan, dat men toch vooral niet immer zijne be lasting maar betaalt, als men in goed recht meer be taalt, als waarlijk men naar opgave behoefde betalen. Indien men zich dan onbekwaam achtte om een reclame in elkander te zetten, of hoe dan ook, laten wij dan voor dezulken den weg openen om door mid del onzer organisatie te kunnen reclameeren, laat men een commissie uit 't bestuur benoemen die deze zaak dan onder de oogen ziet, Wel „moet het geld er zijn, maar men behoeft toch niet teveel te beta/- len. De heer W. Dirkmaat was .er niet voor, omdat hij zelf steeds ondervonden had, dat de Inspecteur der Directe Belastingen steeds welwillend zijn reclames had onderzocht en tot tevredenheid behandeld. De heer Slot, burgemeester, meende toch, dat er wel veel voor het voorstel-Glas te zeggen viel, voor al wat betreft den normaanslag, of bepalingen. Dit noemde spr. onzin, en met duidelijke voorbeelden lichte spr. dit toe. Sommigen zagen in de reclames niet veel heil, daar zij tot nog toe van hunne reclamee niets ge hoord hadden. De heer C. Slot antwoordde dat dit ook niet zoo spoedig gaat, daar er nu wel 400 recla mes waren. De secretaris, de heer Ooievaar meende, gehoord de besprekingen, om, wanneer men recht heeft te re clameeren, het dan steeds te doen, hetzij zelf, of door de commissie daarvoor aangewezen; tevens vond spr. het goed, dat de commissie met den Inspecteur persoonlijk over de normheffing enz. zich onder hield. Daarna verkreeg de heer C. Slot het woord over „De plichten van verkooper, en de rechten van den kooper". Spr. stelde voorop, dat, mocht men denken hij het zal hebben over de 763 artikelen van het Wetb. van Koophandel, men zich vergist. Neen, ik zal het hebben over „aan onze veiling". Plichten eenerzijds, rechten anderzijds. Hij die koopt, heeft het recht te ontvangen, wat door hem is gekocht, zoowel wat qualiteit, als quantitelt aangaat. Voldoet de verkoo per daar niet aan, dan schiet hij tekort aan zijn ver plichtingen. Dit recht wordt overig erkend, in het snoepwinkeltje van 2 cents of op de markt, waar vcor duizenden wordt verkocht. Nu hebben wij vele bepalingen recht te doen weder varen en willekeur buiten to sluiten. In den handel zijn dan ook de spreekwoorden geldig, het beste brood voor 't-wenster, en die zijn oogen niet open doet, moet zijn zak open doen. Iedere aanvoerder hier aan de markt doet daarom verstandig steeds te zcrgen voor: rein vaartuig, nette lading, product in de best mogelijk conditie gepresenteerd. Dit laat wel eens wat te wenschen over, temeer daar dit jaar het product niet is, zooals het gewoonlijk is, en aanlei ding dan geeft tot onaangenaamheden bij lossing. Als keurmeester ontmoet ik dagelijks van die af wijkingen. En daar het aanvoeren en doorvaren nogal tamelijk vlug gaat, kan soms de kooper zoo snel zich niet vergewissen van de vermelding op het veilingbordje. Daarom is eene juiste vermelding aanbevelenswaardig. Voor de koopers is dit soms zeer kostbaar, als de waar niet voldoet. Zijn recht op het gekochte wordt ongedaan, want in sommige ge vallen is de kooper niet bij machte die waar te verwerken, en moej^schip of wagen wachten met af varing of rolling. Hij heeft dus recht op schadever goeding, wat echter tot nog toe nogal wat voeten in de aarde heeft. Laat dus aan onze markt plicht en recht tot zijn recht komen, wij kunnen dit door sa menwerking verkrijgen. Daarna kwam ter tafel voorstellen voor de eerst komende vergadering van de Langedijker Groente centrale. De heer Bouwens bracht het voorstel afschaffing van het registratierecht in het midden. Na een breed betoog, waarin spr. kenschetste de onwetend heid der Kamerleden over deze zaak, niettegenstaan de de vele verzoeken om afschaffing, reeds gedaan, wilde spreker een telegram aan den minister richten vanuit de vergadering, en volgend voorstel indienen voor die vergadering: Gehoord de wijze waarop het verzoek om ont heffing voor het Je registratierecht dat op onze veilingen drukt, door Minister en Kamerleden is ontvangen, en gelet op het wansucces verkregen, spreekt hare verontwaardiging daarover uit, en spoort aan om met alle ten dienste staande geoor loofde middelen, zoo krachtig mogelijk dóór te werken totdat deze onrechtvaardige last van de veilingen is weggenomen. Na discussie goedgevonden, om geen telegram te zenden, maar een commissie te benoemen welke over deze zaak een audiëntie bij den Minister zal aanvragen. t Bij de rondvraag vroeg de heer S. Wagenaar naar de regeling der marktgelden of er niet min der kon worden geheven. Burgemeester Slot antwoordde daarop, dat het niet kan gaan. De regeling is: voor de eerste 2 ipillioen, de .betaalmeester 40/100, kooplieden .25/100 en 10/100 andere betaling, zoodat overblijft 75/100, want van de Z heffing gaat J4 registratierechten af. Van het derde millioen is de regeling iets anders, maar bij deze omzet kunnen wij de begrooting kloppend maken voor de benoodigde f22 A' 24000, Vermin deren wij, dan zou door het aanwezige kaageld het 't eerste jaar nog gaan, maar voorts niet meer. De burgemeester ontving den dank voor deze in lichtingen. Niemand meer het woord verlangende, sloot de voorzitter met een woord vam dank de vergadering. BUROERBRUO. Zondagavond gaf de zangvereenlgüng „Undtas en Fldelitas to Tuitjenhorn oen oonoert in do zaal van Langendijk alhier. De zaal waa goed' bezet en te oor- deelen naar de groote aandacht, die dón zangers ge schonken werd, gelooven we, dat de aanwezigen vol op genoten. Het was een -rijk programma, dat de vereenigiog afwerkte. De gemengde koren, zoowel als de dubbele marinenkwartetten, klonken mooi, zo werden correct gezongen, met Inachtneming van de teekens, de uitspraak was beschaafd en duidelijk. Uit alles bleek, dat de vereenlglng een bekwamen directeur bezit, want zonder dien, zou een zangver- eenlging In zoo korten tijd van haar bestaan niet kunnen geven, wat dit gezelschap ten gehoore bracht. De vereenlglng telt een groot aantal! leden, allen goe de zangers, zoodot de partrtjen flink bezet waren. Dit heeft het succes van Zondagavond natuurlijk mede In de hand gewerkt. We gelooven, dat deze vereenl glng, wanneer de 'heer Stoop er zijn, krachten aan blijft wijden,, en de zanger# flink studeeren', na eenl- gen tdjd een goeden, naam in onzen omtrek krijgen zal.' We wenschen haar veel succes toe en roepen haar gaarne een tot weerziens toe dn onze plaats. - SCHOORT». iBij de op tfl Jan. JL door dem 'architect K. P. Zuur bier t» Schoort gslhoude* publieke aanbesteding voor het bouwen ven een hotel, pension, restaurant met garage, voor rekening van den héér M. W. v. d. üarti© te Schoort, werd als vólgt ingeschreven: J. Bot en P. Borst, Heerhugowaardi, f21300; A. Buur, Bungeitbrug, f 22000; iM. Groen, Schoorl, f 22300; j'. oen jjj-ö, Schoort, f23600; M. üoogevorst, Alkmaar 124690, Jb. Schuit, Egmond a. d. Hoef, f27275; J. Boodj, Alkmaar, f 27500; Gloerioh en Hoogensteiu, Schioien 165300; J. Bakker, Zaandam, f35345; J. li Suii!, Alkmaar, f45248.72. ST. HAAKTEN. De heer P. v. d. Oord, welke Maandagmorgen zijne schapen ging tellen, kwam hiervan niet terug. Toen men <üem ging zoeken, .vond men hem met het hoofd onder het Ijs. De levensgeesten waren reeds geweken. ZUIDSCHARWUUDE. De heer de Joug, leerling van den heer Du ourek, slaagde thans ook voor het examen in Boekhouden^ inga* ö.eid door de Vorecuigjng van Leeraren in Boekhouucu en Handelswetenschappen. iWURDSCHARWOUDE. Mei. Chr. Mol, leerling van den heer Du Burca ie Zuid-Scharwoude, slaagde voor' hel examen van de Ver- eeniging van Leeraren in Boekhouden en Hundek weten- schappen. NOORD SCHAR WOUDE. Dr. Hairenstein, vroeger predikant alhier, tlians te Mu- dam heeft bekend ysmrakt, dat hij zijn veroinlenis aan de kerk van Medan niei wenscin te vernieuwen. Het is nog niet zeker, of Dr. Harrenstein zich zal biyven wijden aan den arbeid op Java of naar Nederland zal terug- keeren. BARSINGERHORN. Zondag jj. gaf de weloekende propaganda-toonieeiclub' uit Wieringerwaard ten huize van den heer N. de Jong een uilvoering ten bate van de afd. Barsingerhorn vau den Bond .voor $taatspensionneering. De heer LC. Prins, voorzitter der Aldeeling opende deze bijeenkomst en na hem werd de vergadering toegespro ken door den ij vennen voorstander van den Bond, den heer Limpers uit Wieringerwaard. Het tooneelgezelschap vertoonde daarna het tooneoi- spei in 4 fejadrijven van G. W. Stoutenbeek, genaamd „Het Spinnewiel'dat met aandacht gevolgd en met succes werd voorgedragen. De propaganda club komt daarvoor den dank der afdeelingtoe. Niettegenstaande de koude esn moeilijk 'begaanbarén weg, was er flink publiek tegenwoordig. In de laatste weken zijn een aantal personen tot deze Afdeeling van den Bond toegetreden. WAARLAND. Voor de betrekking van onderwijzer^) aan de open- school alhier? li ebben zich oru bare lagere 'school alhier? b ebben zich" dne solicitanten aangemeld, a llen onderwijzers. LUTJEWINKEL. Zondag j.L werd de biliarlmatch, welke ten lokale vau den heer R. Nap, Zondag 8 Jan. 'f.1. was begonnen, beëindigd. Aan den wedstrijd weitd door 32 personen deelgenomen. De prijzen werden gewonnen als volgt: le prijs P. Smit Jr. 35 punten; 2e prijs P. Molenaar 70 punten, prijs G. Kuiper 50 punten; 4e prijs A. Kooij 50 punten. De serieprijs werd gewonnen door A. Kossen met 15. LUTJEWINKEL. Vrijdagavond j.1. vergaderde de Oudercommissie ten huize van den heer R, Nap. Aanwezig 26 ouders van schoolgaande kindenen be nevens liét onderwijzend personeel De vergadering werd geopend en geleid door >dén heer J. Porto. Ingevolge een besluit van een vorige vergadering werd een schrijfwedstrijd gehouden onder de saiooUon'dieren, verdeeld in groepen naar den leeftijd. Uit de aanwezigen werden de verschillende com- missiën benoemd voor het onderzoek en het vast- S. stellen der prijzen. Voor iedere leeftijdsgroép warén i prijzen beschikbaar gesteld^ welke bestonden uit boe ken, vulpoliooden, etc. Tevens werden gelden inge zameld met het doei om tegen de eerstvolgende ver gadering een dergdijken wedstrijd te houden. Besloten werd, weer een adres aan den Raad te richten, ter adhaesiebetuiging aan het adres van de Schoolcommissie tot het stichten vau een derde lokaal. LUTJEWINKEL. Zondagmiddag speelde L. W. V. O. I haar eersten competitie-wedstrijdtegen. K. F. C. I. L. W. V. G.speelde m(eft 9 flnan, waaronder 3 invallers. De wedstrijd eindigde met 6—0 in het voordeel van L. W. V. C. WINKEL. Maandagavond hield de Afd. voor Staatspensioen c«n propaganda-avond ten huize van den heer D. A. Bruijn. Niettegenstaande het slechte weer waren pl.m. 2J0 belangstellenden aanwezig. Tot deze bijeenkomst waren uitgenoodigd alle rentetrekkers en rentetraksters m dé gemeente en ruim een 20-tal hadden daaraan geboot gegeven. Ds. Spaargaren hield een rede, met als hoofddoel een pleiten voor premie vrij' staatspensioen. Voorts sprak de redenaar over ^geldverspilling bij de .Raden van Arbeid en over de wenselijkheid de uitvoering der Ouderdoms wet en Invaliditeitswet van elkander te scheiden en niet bij" pen lichaam onder te brengen. Na de rede, welke pl.m. li/s uur duurde, werd door de tooneeivereenimg „Winkel' opgevoerd een toonéél- stukie, getiteld „Jonge Harten'. Met groote voldoening werd het spel gevolgd en den spelers ean dankbaar ap plaus gebracht Daarna nog door enkele aanwezigen eenfge vrijwil lige bijdragen. Zoodat een cm anjter een zoo amuseerand geheel vormde, tf-at men in aangename stemming tot tegen het ipiddernachtelijk uur bijeen bleef. De afdeeling zag haar ledental vermeerderen dooi toetreding van 22"nieuwe leden. DE GRIEP. Het aantal- lijders is in Kampen buitengewoon groot. Ook aan' het Instructie-Bataljon maakt de' ziekte dagelijks verscheiden offers, zoodat het MiL Hospitaal' overvuld is. Voor de behoeftigen is dit een boiitenikansQe, want de laatste dagen blijft er steeds een flinke hoeveelheid der soldatenmenage onge- (brulilkit, welke onder de talrijke sollicitanten wordt verdeeld. DE TERUGGANG. Voor de betrekking van tweeden ambtenaar ter secretarie te Markelo hebben zich op een salaris van f 1009 niet minder dan 57 sollicitanten aangemeld. OUDKARSPEL. We hadden ©steravond het genoegen de opvoering bij je wonen van de operette „Rolanda", welke gegevén weid door dé operetteclub „Cecilia' alhier. Rolanda is een schets uit het zigeunerleven, een zangspel in drie bedrijven, waarvan de muziek en woorden zy'n samen gesteld door den directeur der vereemgmg, den héér Jac. Jansen, componist te Schagen; terwijl welwillende modewerking wera verleend van verschillende Ti6eren musici uit onze gemeente voor Jiet orkest Reeds dadehjk trof ons cfe met zorg gekozen, bij het stuk passende aecor en trof ons niet minder de prachtige en kleurige costumeering van <jte medewerkenaén. Ook da grime was "in orde, de zigouners waren zeer goed geïmiteerd. Allo eer hiervoor aan de firma Kuyt. De hoofdrollen Rolanda en Dzjafaiski werden uit muntend vertolkt. Zonder tekort te doen aan hetgeen de andere medewerkenden geprestéérd hébbén, zal niö- mand het ons euvel duiden, wanneer we hen van deze plaats een bijzonder woord van lof brengen. Het zijn een paar zeer zware rollen, die op. schitterende wijze vertolkt 'rijn. De stroom van bloemen, die Rolanda aan het einde van het spel ten deel viel was wei verdiénd. f Wat de "andere medespelers! betreft, zouden wé dé rol van de „Heer* liever in andere handen gezien hebben. Zijn sjpel was ons wat te koud en te sujf, al 'gevqn we toe, dat het soms moeilijk is een keuze te doen, omdat ook met de zangtrekening moet worden gehouden- Wanneer we echter het geheel némén, kunnen wc deze kleine afwijking zeer goed over het hoofd zien. Er Is door het vrij talrijk opgekomen publiek volop ge noten Het stuk Is vertolkt op een wijze, die zoowei de spelers als de componist, eer aandoet. Zondag is voor ae jongere garde deze opvoering gege ven en men Verzekerde ons, dat ook toen door het talrijk opgekomen piubliek eveneens volop genoten is. We zijn oer van overtuigd, dat dc tijd van voorbfireddiTig r**? r**r hmAi dpoflèrtug, seewff vnn 'V. cm als leden gekost moet hebben, doch ze kunnen dan ook op eén paar welgeslaagde avonden lerugzien, airwijl het voor den componist weer een van zijn vele irioi.ifcu is geworden. DE DUBBELE MOORD TE SPAARNLA liet gerechtshof heeft gisteren arrest gewezen in de zaak tegen den 36-jarigen Dirk Roza, door de rechtbank te Haarlem veroordeeld tot 15 jaar gevan genisstraf wegens den dubbelen moord in 1910 ge pleegd te Spaarndam op den ontvanger Melchior en diens zuster. Het hof heeft den beklaagde vrij gesproken. De advocaat-generaal had levenslange gevangenisstraf geëiucht. NIETS WAARD. Eioenaron van sommige perceelen land in den Hn.cerveenpolder hebben deze ten geschenke aan geboden. Maar niemand wil ze hebben: de polderbe- lasting, bedraagt ongeveer driemaal zooveel als de tesenvoorui^e huuropbrengst. INirorn YAN VEE IN BELGIS. De correspondent van de Msb. te Brussel seint d.d. gisteren: In verband met den invoer ln België van Hollandsch vee, za' de „Moniteur" het volgende ministerieel be sluit bevatten: „Overwegende, dat het hernemen der opvordering van het vee in -Duitschland verdaagd moet worden uit oorzaak van het mond- en klauw zeer, dat thans in dat land heerscht en dat dienten gevolge de quarantainestallen, voorbehouden vooit het opvorderen van vee, beschikbaar blijven, besluit het ministerie van landbouw, dat de invoer van her kauwers, herkomstig uit Nederland, en dienende tot den kweek, de melkopbrengst of de vetmesting, tot rader order wordt toegelaten langs de tolkantoren Selzaetc .'station), De Clinge (station), Esschen (sta- j tion), Weelde (station), Maeseyck en Visé (station). Dit besluit zal in werking treden op 18 Januari a.s. EEN VRIENDELIJKE HUURDER. Toen de heer S. van Heukelen te Groningen bij zijn pachter, den 76-jarigen K. te Oostwold, gemeente Leek kwam ter inning van de pachtsom, groot f 1450, werd hij met een revolver gedwongen een kwitan tie to teekenen zonder het geld te ontvangen. De da der werd gearresteerd, bekende en is voor voorloopig op vrije voeten gesteld. EEN WELDOENER. Hoe goedkoop in dezen tijd van onevenwichtigheid der valuta's de titel van weld'oener-in-'t-groot is, ervoer dezer dagen een liefdadig man uit Akersloot, vertelt de „Msb.". Als Kerstpresentje zond hij den ouders van een Oostenrijksch kind, dat bij hem etnige maanden geweest was, een bankbiljet van tien gulden. De menschen antwoordden hem in een brief, van dankb'iarheid overvloeiend o.a., dat zij met dien schat van tien Hollandsche guldens de helft van de hypotheek hadden afgelost, welke op hun huis drukte De Akerslooter liet er geen gras over groeien en stuurde onmiddellijk een tweede bankje van tien, zoodat de Oostenrijksche stakkers nu hun heele huisje vrij konden maken. - BREEZAND. Dinsdagavond 17 Januari hield de Nutsvereeni- ging „Vriendenkring" een bijeenkomst met dames in het lokaal van den heer Jb. Borst. De voorzitter, de heer A. Raap, bracht in zijn ope ningswoord ini herinnering! dat het de eerste Nuts- avond wis in 1922 en wenscht die aanwezigen een gelukki* nieuwjaar voor hen zelf en hun gezin. De opkomst, zegt voorzitter, had' grooter kunnen zijn, maar met hot oog op het slechte weer en de gladde wegen viel hem die opkomst nog buitengewoon mee. Daarna worden de' notuTen gelezen, en ongewij zigd .goedgekeurd, met dank voor de uitstekende wee: gave. Daar de lezing, door verhindering van mej. Schou ten-Koppel ndiet kan gehouden worden, krijgt thans de heer C. Raap het woord voor de bijdrage, geti teld: „Het tweede huwelijk van DugenaF, welke on der de grootste aandacht wordt aangehoord en 'luid applaus verwerft. Alsnu worden opgevoerd! de tooneeletukjes „Ieder het zijne", en „De hiuwelijkscandi'daat". Een duo van den. heer A. Raap en mej. T. van' Stipriaan, getiteld .„'t, Is maar comed'iespel", had' betrekking op het „Breczander Nut", en viel dan ook bijzonder in d'en smaak. De dames A. Slot, J. Jongejan, A. de Boer en de <heer Jacobi gaven vervolgens nog verschillende voordrachten, waarop de voorzitter de vergadering sloot met een woord van dank aan allen, die voor dezen avond hun medewerking hadden verleend. OUDKARSPEL. De heer P. Gorter alhier slaagde voor het examen boekhouden, dat op 12, 13 en 14 December voor de vereeniging van Leeraren in de 'Handelswetenschap pen- gehouden is. EEN BELOONING VAN f 1000 UITGELOOFD. 's-Gravenhage, 17 Jan. De commissaris van po litie in de LIe Afdeeling te 's-Gravenhage, bureau Nieuwe Haven, no. 6, maakt bekend, dat van justi tie wege een belooning is uitgeloofd gnroot f 1000 voor dergene die 'hem aanwijzingen kan verschaffen, wel ke tot gevolg hebben arrestatie en veroordeeling van den verdachte van den moord» in den trein gepleegd op Mr. Wijsman. RAAD VAN AHBEI1X Het blijkt nog steeds, dat er werknemers zijn die, hoewel In loondienst en met een inkomen va iünfnder dan 3000 gulden 's jaars, zich niet hebben aangemeld voor de verplichte verzekering. Uitdrukkelijk wordt in art ^59 d«r Invaliditeitswet bepaald, dat aanmelding binnen veertien dagen nadat men arbeid in loondienst is gaan verrichten, ttnoet plaats hebben bij den Raad van Arbeid, terwijl het niet nakomen van deze verplichting bij art. 389 der Invaliditeitswet strafbaar is gesteld -met hechtenis van ten hoogste één maand of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Er zijn door den Rechter reeds öieerdere vonnissen inzake deze overtreding uitgespro ken. f Afgedacht evenwel nog van deze strafbepalingen geeft het blijk van gebrek aan inzicht in het belang van den werknemer, d oor zich niet aan te melden. Het verkrijgen van invaliditeitsrente ook ion ge arbeiders kunnen invalide worden, waardoor ook voor hen recht op die 1 ne, do* voorname^ grijpt de Iewchie (fi»p hands toch elders:, misselijkheid, feilden pijn, gezwollen voeten, en dan koorts, hooge koorts in een oogwenk zijn de veertig graden bereikt, en dan vallen de menschdi flauw. Er zijn er ook, die zonder met koorts te beginnen, eerst Dauw vallen, zoo maar op straat, geheel onver wachts. Dat schouwspel, ©enigszins ontstellend, biedt Londen th5ns. En dan komt de ambulance van hel roode kruis d(e onjvergekegelden opg.«rcn. Dit is thans een/ tker -metropolitaansche bezienswaardigheden Het lastigste is, dat de infectie zoo snel om zich heen grijpt. Gansche gezinnen tegelijk vallen de griep ten prooi, èl de employés eener onderneming liggen op netzelfde moment buiten westen. Dat desorganiseert oüa samenleving. Bureau ^op bui eau moet geheel sluiten we gens gemis aan personeel. Zelfs de groote arsenalen van woolwich worden reeds met volkomen stagnatie bedreigd Zoo foopt alles vast. Telkens mist men een rad ui\ het maatschappelijk raderwerk, waardoor ook de andere wieltjes tot stilstand worden gedwongen. Wferk hoopt zich op. En ae dokters hebben heelemaal geen leven, die rén- nen maar rond in hun auto's Die stappen gewichtig van het rinkelend ijzer.... Ja, want hun zakken alten vol sleutels. Mijn huisdokter étaleerde er een collectie van zeventien, elk inet een eigen kaartje: de huissleutels zijner patiënten. Want bil dezen ligt veelal heel het gezin met bediening en al onder de wof. Niemand is er om den dokter binnen te laten. Eten en drinken is dan echter de groofe moeite, omdat er ook niemand is, die het klaar kan maken, Ik spreek uit bittere ervaring.... En hoe lang duurt die grap, die greep der griep? Ja, dat is fhet hem juist het meest desórganiseerentfe van alles. Laten we aannemen, dat ge niet dood gaat, althans niet dood blijft, maar weer levend wordt 'Dan cBenki men: die is hu beter. Maar dan begint juist de grap, dfc griep, de greep. Het is ©en vertooning van vallen en opstaan, van rechute op rechute, die lange, bange weken duren kan. Al dien tija zijt ge tot niets nut. De griepvogel kan ampe»"denken. Maar hij kan toor- En hij toornt» Ga hem wijd uit den weg, spree*. zoetelijk tot denzelve, tenzij ge op hommeles belust zijl- Het Is alles hommeles hier. Ieder gaat tegen net heu m. De doodzieke griep vogels laten hun werk over aan anderen, die het niet .uitvoeren. En de half zieke, zoogenaamd herstellende" griepvogels maken het elkander zoo lastig, als ze maar even .kunnen. ln tijden van spanning, van beslissing, in critieke tijden, wanneer het aankomt op zoovele kleinigheden wanneer alles zoo nauw luistert en een geringe schok de nalans zoo zwaar kan doen zwaaien, .is zulk een cumu latieve stoornis als de Iersche griep niet hcht te achten. Ik vrees, dat zij historie zal maken even goed als vorige pestilentiën, ais do Zwarte Dood der middeneeuwen bij voorbeeld, zij het op minder ponderabele ..wijze. Mei name omdat'de hygiënische autoriteiten ons verzekeren, dat het eerst nog wel erger zaï Worden voor het over is. Nietwaar, net een atmospheer om eens Dink verkiezin gen in te gaan houden.... HET ZAKT STEEDS. De Daily Herald meldt, dat de nieuwe opgave van de kosten van het leven in Engeland, die in de officieele Laubcui Gazette zal worden opgeno men, .zal uitwijzen, dat die kosten in December weer 6 pet. gedaald zijn en nu 93 pet. boven do kosten van Juli 1914 bedragen. EEN SMOKKEL VLIEGTUIG GESNAPT. Uit Washington, 17 Jan. In verband met de groote activiteit der smokkelaars, zijn de ambtenaren, be last met de handhaving van het drankverbod op de Amerikaansch-Mexicaansche grens, extra in de weer, met het gevolg, dat een vliegtuig met 120 fles- schien JvLexicaojnsiohie ruim in beslag; is genomen, dat geregel4 drank vervoerde van Mexico naar del Rio in Texas. HEEFT STINNES DE RUSSISCHE KROONJUWEE- LEN? Uit Christiania, 16 Jan. Volgens berichten uit Eerlijn zouden de Russische kroonjuweelen in han den zijn vaiv Hugo Stinnes, die ze verkregen zou hebben door bemiddeling van Russische sovjet-agen ten te Berlijn. De juweelen moeten een onschatbare waarde ver tegenwoordigen. Het voornaamste sieraad er van is de keizerlijke scepter. DE SNEEUWSTORM IN ENGELAND. Londen is eergisteren in do 'greep van een ge weldigen sneeuwstorm geweest, zooals reeds gemeld is. Het moet wel een zeer hevigen aanval zijn ge weest, want de Daily Chron. noemt het „The worst blissard for years". De wind was, zoo meldt het blad, snijdend koud, zoodat de straten weldra schoongeveegd waren van voorbijgangers. Na eenige uren was zelfs alle ver keer onmogelijk. Daarom had er een run plaats op de Underground. Op de buitenwegen waren de we gen door de sneeuw eenvoudig versperd, de „buses" en andere voertuigen stonden onbewegelijk in de wiite sneeuw eni kenden v-oer- noch achteruit. Ook de stad Dover had van den sneeuwstorm te lijden, dip er om 6 uur 's avonds over raasde. Er viel op sommige plaatsen wel twee voet sneeuw en heele stadsgedeelten werden geisoleerd. In de dorpen om de stad lag de sneeuw 4 voet hoog en konden de menschen hun. huizen niet verlaten. Vele schapen gingen op de velden verloren. Tele graaf- en telefoondraden braken overal. XAt Glasgow. Ledcester enz. komen gelijkluiden de berichten. Tram- en treindienst waren in de war. De Manchester—Liverpool express moest bij de Trent Valey langs een andere lijn gezonden worden. De 8uurtrein van Birmingham kwam heelemaal niet te Stafford aan. Zij was onderweg blijven steken. EEN PALEIS TE HUUR. Het bekende paleis van de hertogen van Norfolk in St. James' Square te Londen zal tot einde Juli a.s gemeubeld verhuurd worden, omdat het onderhoud van het gebouw zooveel geld kost en het zeiden wordt gebruikt. De tegenwoordige hertog is een knaap van dertien jaren, die nog onder voogdij zij ner moeder staat. Het paleis bevat oa een aantal schilderijen van Van Dyck, Cuyp, Rubens en Murillo. DE GELEEDIGDE GALLISCHE HAAN. In Dusseldorf werd dezer dagen een operette invalide worden, waardoor ook voor hen recht op die In Dusseldorf \verd dezer dagen een operette op- rente ontstaat van weduwen- en weezenrente alsmédé gevoerd „De Primadonna", waarin een kippenhok- couplet gezongen wordt. In dit couplet treedt een admiraal op in haneveeren. De acteur moet dit zoo grappig hebben gedaan dat hij een uitbundig suc ces had. van geneeskundige behandeling bij gevaar yoor het ont staan van blijvende invaliditeit en dit gevaar voor doel matige behandeling *s te voorkomen, het wordt alles verwaarloosd, als men niet in het bezit van een rente- kaart is. Er rijn reeds meerdere gevallen voorgekomen dat fe late.BBnmekiing oorzaak van ernstig geldelijk nadeel werd. Ook de werkgevers kunnen rich in moeilijkheden brengen, indien ze personen zonder rentakaart in loon dienst hebben. DE IERSCHE BRIEF. De Londensche correspondent van het Hdbl. meldt: Neen, die griep is geen grap, geen euphemistische omschrijving der moreele euvelen waarmede Ierland bé- nept is. Ik bedoel de echte, de vreeselijke, de vlée- schelijke griep, Iersche geheeten met hetzélfdö rechi als men een vorige Spaansche placht te noemen: wegens het enkele feit, dat rij Inert eerst in Ierland zich vertoond schijnt te hjebben. Dat was verleden zomer en dat was heel niet erg. (Blaar nu wij de Iersche griep hier hebben gekregen, is zo w& erg. Neemt de proef goliik ik.... Men zegt, dat deze Iersche griep, nu officieel, al thans wat Londen betreft, epidemisch verklaard, niet zoo eig is ab de Spaansche van een paar jaar gelederti En met het oog op het aantal doouen, dat er valt, heeft men daarin ook wel gelijk. Doch wat niet fe, kan worden. Het aantal sterfgevallen ging verleden week de achthonderd reeds te boven: het dqbbele der vorige week, en het viervoud der week daarvoor. Den volgenden morgen moest de directeur bij den Franschen commandant van de bezettingstroepen komen, die hem aan het verstand bracht niet te kun nen dulden dat de Gallische haan bespot werd en dat er demonatrties waren gehouden tegen het Fran- sche wapendier. De directeur verzekerde dat noch hij, noch het publiek een oogenblik deze beteekenis hadden gehecht aan de gewraakte scène. Wat ech ter niet geloofd werd. Nu treedt de admiraal op niet als haan, doch in rok. AARDBEVING IN DE VEREENIGDE STATEN. Uit Washington, 17 Jan. Een schok van een aard beving, als zeer hevig omschreven en die naar schat ting on 2500» mijlen ten zuiden van Washington plaats had, werd geregistreerd door de Universiteit van Georgetown. Hij begon gisteravond om 10.58 en duurde tot hedenmorgen 1 uur. Ook het observatorium van Königstein in den Taunus heeft hedenmorgen %een aardbeving gere gistreerd. CARPENTIER TEGEN DEMPSEY. Uit Londen, 17 Jan. Tommy Burns, de vroegere Engelsche kampioen seinde naar Amerika aan Dempsey's manager, dat hij namens een groot sport- syndicaat 30.000 pd.st. aanbiedt 'voor een nieuwen wedstrijd van twintig ronden tusschen Dempsoy en Carpentier om het wereldkampioenschap. De win naar zal hiervan 20.000 pd.st. krijgen, de verliezer 10.000 pd.st., en elk bovendien 1000 pond sterling Do Spaansche griep was bepaald pneumonlschzoo lag men in levensgevaar met dubbele longontsteking. De j voor onkosten. Iersche griep is voornamelijk nog gastrischrij slaat u Burns seinde voorts, dat hij bij de ontvangst van vooral op maag. Ja, ge raakt ook wel aan hat hoesten, Dempsey's gunstig antwoord het geld bij oen Lon en óf «r komt bok wel longontsteking bij te densche bonk zal deponeren. De match zal even-

Schager Courant | 1922 | | pagina 2