r DE WATERLEIDING TE WINKEL. TWEEDE BLAD. Ingezonden Stukken. Plaatselijk Nieuws. Zaterdag 21 Januari 1922. 65sle Jaargang. No. 6962. M«n meldt on«: In veirband met heit in de Raadszitting' op 31 De cember jl. door den Raad der gemeente Winkel ge nomen besluit aal ook deze gemeente aan de Pro- unciale Waterleiding worden aangesloten. Teneinde de ingezetenen op de hoogte te stellen van de voorwaarden voor en de; kosten van aanslui ting aan de waterleiding, zullen hieronder eenige na dere beschouwingen omtrent de meest 'belangrijke punten der voorwaarden worden besproken. Beter dan uit de lezing der „Voorwaarden voor de levering van water d'oor het Provinciaal Waterleir dingabedrijif van Nocxrdbolland', waarvan voor be langstellenden, zoolang de voorraad strekt, een exem plaar ten iRaadlhuiIze beschikbaar is, zal1 men uit de merna volgende populaire uiteenrettlng der Ta- riefsbepalimgen. kunnen begrijpen, hoe de aanslag voor de levering van water geschiedt. Men -beware dus deze courant, teneinde haar bij voorkomende gelegenheid -te kunnen raadplegen. En thans ter zakel Na het genomen Raadsbesluit zal o.m. dn de Bouw verordening een bepaling worden opgenomen, welker strekking is, dat elk geheel of gedeeltelijk tot wo ning ingericht of als zoodanig in gebruik zijnd per ceel, waarvan de gevelmuur gelegen is binnen een afstand van 40 «M. van de as van den weg, waarin jen waterii-idiijgsbuis aanwezig, is, aan de waterlei ding moet zijn aange-sloien. Door Burgemeester en Wethouders kan, na gehouden overleg met de Ge zondheidscommissie op verzoek van den belangheb bende, ontheffing v-am die .verplichting worden ver leend, als bij de aanvrage daartoe wordt aange toond, dat an of bij de woning aanwezig is een mid del tot/ 'drinkwatervoorziening, waardoor ten allen tijde een voldoende hoeveelheid drinkwater, dat in hoedanigheid-met goed leidingwater gelijk te stellen Is, voor de bewoners beschikbaar is. Hieruit blij-kt, dat, tenzij onheffing is verleend, de woningen moeten worden aangesloten en dus neen verplichting tot aansluiting bestaat voor niet tot be woning bestemde perceelen of perceelgedeelten, als b.v. fabrieken of bedrijven, veestallen, schuren en eter-gelijken. Zoo zal een 'boer geenszins verplicht zijn het water voor drenken van het vee oif .voor het schoonhouden van den stal uit de waterleiding te be trekken; hij kan het desgewenschit daarvoor krij gen, doch is, indien hem de voordeelen daarvan, met name de gunstige invloed op den gezondheidstoe stand van .het vee en op de melkproductie, alsmede groote arbeidsbesparing, ontgaan, volkomen gerech tigd de bestaande pompen ervoor te blijven- gebrui ken. Alleen in hel voor bewoning bestemde ge deelte der boerderij moet een aansluiting op de wa terleiding aanwezig zijn. Het besluit van den Raad om de Bouwverordening aan te vullen me, de verplichte aansluitingbepaling is natuurlijk niet door alle ingezetenen met vreugde begroet. D-e doorsnee Hollander houdt nu een maal niet van „dwang* in welken izin ook en is gauw geneigd daarin een aanranding van den vrijen wil te' zien. Laten wij nu eens nagaan, wat het geval is! Hei aanvullen der Bouwverordening met bovenbedoelde bepaling kan op -zichzelf geen bezwaar zijn., want daarin zit geen dwang. Van „dwang' kan eerst, ge sproken worden, al-a de verordening tegenover iemand wordt toegepast. Zou echter, indien zich dit geval voordoet, het uit- oeferen van dwang veelal zal het slechts bij de bedreiging daarmede kunnen blijven zoo ver keerd' zijn? Immers, één van belde, óf de betrokkene beeft goed water en .kan d-an, gehoord de Geiond- heidscoimmissfoe, van de verplichting d-oor Burge meester en Wethouders (het Bedrijf bemoeit zich on gevraagde daarmede niet) worden vrijgesteld; dan wel de betrokkene heeft geen goed water en zou dan, desondanks aansluiting weigeren, een gevaar voor zijn omgeving worden. Is het nu ongeoorloofd om zoo iemand te noodza ken tegenover 'zijn medeburgers zijn plicht te d-oen en Cich een veelal' betrekkelijk geringe -financieel© op offering (die door de Provincie zoo gemakkelijk draagbaar is gemaakt en warbij de gemeente of een ander desnoods nog zou kunnen helpen, als het niet adders zou kuwneni), te getroosten, waarvan ihem en zijn gezin de rente en aflossing in den v-orm van ver betering van den. gezondheidstoestand van het ge-zin, besparig aan arbeid, aan dokters- en apothekersudt- gaven, betere gezondheidstoestand! van zijn vee, meer dere opbrengst van 'de melk- en zuivelproducten, enz. enz. dubbel en dwars zou worden vergoed? Degeen, die niet vrijwillig overgaat tot aansluiting 'zal ten slotte zelifs dankbaar blijken te zijn jegens hen, .die hem, zij het ook aanvankelijk tegen zijn wil, er toch toegebracht hebben. Men d-enke eens- aan de leerplicht. Hoevelen, die aanvankelijk ook daarin een aanranding van den vrijen wil hebben gezien, zijn thans overtuigd van de heilzame werking! Ten aanzien van de voorwaarden, waarop door het P.W.N. het water geleverd zal worden, valt het vol gende op te merken. De z.g. „dienstleiding", welke in normale gevallen vanaf de in den weg gelegden hoofdbuis tot een punt gelegen 1 M. binnen de grensscheiding van het per ceel waarbij onder perceel te iv er staan is de wo ning met het daarbij behoorend terrein tot en met den hoofdafsliuiter met leegloopkraan en eventueel daaoian te plaatsen watermeter reikt, wordt door en voor rekening van het Bedrijf aangelegd. Tot een lengte van hoogsten" 40 M., gemeten vanuit de as van den weg kan deze dienstleiding voor rekening van het Bedrijf genomen wordern Ook het onderhoud van die dienstleidingen komt ten laste van het Be-drijf (zie Art. 3 der Voorwaarden). Dit wil dus zeggen, dat, als het huis direct aan den openbaren weg grenst, het Bedrijf de aanv-oer- leiding bekostigt tot 1 M. binnen den voorgevelmuur, terwijl, indien vóór het huis terrein gelegen is, dat bij het huds behoort, de leiding, die het Bedrijf aan legt, eindigt op 1 M. -binnen de scheiding tusschen openbaren weg en particulier terrein. Ligt de voor- gevelmuur van het hu-is of bedoelde perceelSchei- -ding op 39 M. uit de as van den weg, waarin een hoofdbuis ligt, dan wordt dus ook nog de dienstlei ding ten laste van het Bedrijf aangelegd; is de af stand tot den voorgevel echter grooter dan 40 -M., dan is het huis niet aansluitplichfig. Sluit de eigenaar echter vrijwillig aan, dan komen die kosten van het gedeelte leiding boven d-e 40 M. lengte voor rekening van den huiseigenaar. De lei-dingen, die vanaf het eindpunt' d-er dienst leiding na-ar en in de hui-zen zelve worden aange legd, worden „binnenleidingen" genoemd. (Art. 4.) Zij worden, behoudens in zeer -bijzondere gevallen lor beoordeeling van de Dire-ctie der Waterleiding, door de zorg en op ke&ten van den eigenaar van hel perceel aangelegd^ doclh moeten vold-oen aan ze kere ei'schen van deugdelijkheid' door he't Bedrijf voorgeschrevenen worden vdan ook door het Bedrijf beproefd. Het is in verband daarmede noodig, dat ieder, die een binnen 1-aiding laat aanleggen, met den loodgieter van tevoren overeenkomt 'dat de aanl-eg moet voldoen aan bedoelde eischen en die rekening ieexit beiaa'.d nl worde» ili de leddlaf ïi |»idfi< ksurd. De huiseigenaren zijn geheel vrij in de keuze I van den loop der binnenleiding en van het aantal daarop aan te brengen tapgelegenheden, Zooals na der blijken zal heelt het aantal gewone tapkranen; voor huishoudelijk gebruik bestemd, geen invloed, op den abonnementsprijs van een, w-oning. Om een denkbeeld te geven van de kosten van aanleg van een binnenleiding, kan het volgende van nut zijn. Voor een gewoon woohuis met normaal wa terverbruik -kan halfduims'buis voor den binnenaan leg gebruikt worden. Deze -kost thans ongeveer 11.2Q per strekkende Meter aan materiaal. De gewone tap kranen kosten omstreeks 11.50 per -stuk. Het arbeids loon van den aanleg is natuurlijk geheel afhankelijk van plaatselijke omstandigheden. Nu dtan het voorkomen, dat het voor een finan cieel weinig draagkrachtig huiseigenaar, wiens huis aangesloten moet worden, bezwaarlijk is de kosten van aanleg der binnenleiding ineens te betalen. In zoo'n geval kan, als het betreft aanleg in een perceel met ten hoogste 80 M2. totale vloeroppervlakte, toe gestaan worden, dat die kosten door het Bedrijf worden voorgeschoten en door den eigenaar aan het Be-drijf wonden terugbetaald in termijnen., loopende over hbogstens 10 jaren (Art. 4.) Stel b.v., dat de aan leg in zulk een geval f40.-- kost, dan zal den eige naar desgewensch't kunnen worden 'toegestaan aan het Bedrijf gedurende 10 jaren jaarlijks af te betalen r 6.in welk bedrag rente en rente van rente, als mede de meerdere administratiekosten en- een risico- post zijn verrekend. Wil de eigenaar in minder dan 10 jaren zijn schuld aan het Bedrijf afdoen, dan kan -zulks uiteraardi oo-k. Thans nog eenige mededeelnigen over de jaarlijk- 9Che kt sten, die de waterleiding zal vorderen. Voor zoo-ver het de levering, van water aan -particulieren betreft, kunnen in hoofdzaak de volgende gevallen worden onderschedden: a. Levering van water voor huishoudelijk gebruik, waart nlde-r verstaan wordt levering van water, dat ini peiccelen, die uitsluitend tot woonhuis bestemd zijn, door de bewoners voor hun huishouding als drdnk-, wasch-, bad- en schrobwater, voor spijsberei ding, doorspoeling van privaten en waterplaatsen en voor -besproeiing van tuinen van ten hoogste 200 M2. oppervlakte en soortgelijke door de Directie goedi te keuren doeleinden wordt gebezigd. b. Levering van water voor bedrijven, dat is water, dat in of op perceelen, die uitsluitend bestemd rijn tot het uitoefenen van een bedrijf, worden gebezigd. c. Levering van water voor gemengd gebruik, zijn de water, dat in perceelen, die zoowel tot woonhuis als tot het uitoeienen van een bedrijf bestemd zijn, of dn perceelen, die wel is waar uitsluitend tot woon huis bestemd zijn, doch waarin ook water gebruikt wordt voor andere doeleinden dan voor huishoude lijk gebruik zijn toegestaan. Achtereenvolgens zullen wij deze verschillende v-urmen van leveringen aan een nadere beschouwing onderwerpen, a. Levering voor huishoudelijk gebruik* Deze levering in perceelen, die uitsluitend tot woonhuis bestemd zijn geschiedt' v-olgens het z.g. „oppervlakte-tarief", d:.w.z. de abonnementsprijs wordt vastgesteld naar de gezamenlijke 'buitenwerksche op pervlakte der verschillende verdiepingen van het woonhuis, naar boven afgerond cot een veelvoud -van 10 M2. waarbij voor zolderverdiepingen alleen de daaro-p aanwezige woonruimte wordt medegerekend en voor kelderverdiepingen, zoogenaamde „souster- rains", die echter op het plattelan-d weinig voorko men niet medegerekend worden de ruimten, die uit sluitend tot bergplaats dienen. Een gewone kelder is dus altijd vrij. Teneinde de „belastbare" oppervlakte is bepalen, worden alle woonhuizen opgemeten en op desbetreffende formulieren in teekening gebracht. Vervolgens wordt de abonnementsprijs berekend en wel als volgt: voor een woning met een „-belastbaar" vloeropper vlak van 50 M2. of minder wordt 12 M3. water per drie maanden in rekening gebracht; voor woningen, met een .belastbaar" oppervlak van tusschen 60 en 300 M2., wordt voor elke 10 M2. op pervlak per drie maanden 2 M3. meex berekend; voor woningen met meer dan 300 M2. oppervlak wordt voor het oppervlak boven de 300 M2. voor elke 10 M2. 1 M3. water meer berekend. koorts wordt per kwartaal in rekening gebracht voor een kui-pbad met. looizing 15 M3.; voor een dou- chebad met loozing 5 M3; voor een closet met re servoir 8 M3., voor elk volgend closet 4 M3. Wie zijn tuin wemschti te kunnen besproeien, krijgt voor de eerste 50 M2. of minder oppervlakte 4 M3. beschik baar; voor elke volgendie 50 M2. tuinoppervlakte tot ten hoogste 200 M2. totaal 2 M3. Voor grooter opper vlakte gaat men een meter-abonnement aan (zie hieronder). «Men is echter vrij al of niet voor tuirnbe- sproeling zich te abonneeren. Hot wator wordt berekend tegen één kwartje p. M3. Laten wij nu eens nagaan., waarop dat neerkomt. (Heeft een woning geen grooter bewoon oppervlak- dan 50 M2., dan wordt f 3.— per kwartaal betaald. -Hebben wij b.v. te doen met een gewoon woonhuis, •van twee verdiepingen, bestaande beneden uit twee kamers en keuken, boven uit twee kamertjes en zol- derbergiruimte. De buitenwerksche maten van het huis zijn 5 bij 8 M.; de zolderbergruimte is groot 20 M2. Het huis bevat geen bad, geen closets; tuinbe- sproeiing wordt niet verlangd. De „belastbare" op pervlakte is dan voor de begane-grond-verdieping 5 X 8 40 M2., voor de bovenverdieping 40 20 20 M2., totaal 60 M-2. Daarvoor wordt in rekening ge bracht 12-4-1X2 14 M3. per drie maanden tegen f 0.26 per M3., du-s f 3.50 per kwartaal. Heeft zulk een huis ook een closet met spoelinri-ch- ting, dan wordt daarvoor extra betaald 8 M3. per •kwartaal, kostende f 8.— en zal dus de geheele abon nementsprijs f3.50 -r f2.f5.50 per drie maan den bedragen. Neem nu b.v. eens een igroo-t huis, met 160 M2. „be lastbare" oppervlakte, waarin, aanwezig zijn een bad, twee closets en waarbij men een- tuin van 100, M2. op pervlakte wil besproeien, dan wordt de in rekening te stellen hoeveelheid) water aldus bepaald: •vloeroppervlakte 12 -4- (11 X 2) 34 M3. bad 15 M3. itwee closets 8-4-4 12 M3. tuin 4-+ 2 6 M3. «iiddêitf» kwt»ft «BS n&e», «ftchtffyfav, ondrórroa en bediening van een watermeter minsten» op f8 per jaar gesteld moet worden en deze koeten, die uiteraard ten laste der abonnementen zouden ko men, den gemiddelden aanslag per woning met ge middeld ongeveer 40 zouden doen toenemen. Men zou dus krijgen een misschien billijker regeling, maar gemiddeld 40 duurder water en dit zal toch zeker niet in het algemeen belang geacht worden. totaal 67 M3. berekend togen f 0.25 per M3., wordt f 16.75 per kwar taal. De in rekening gestelde eenheidshoeveelhedeni wa ter zijn vastgesteld naar algemeen geld-end-e en in de praktijk juist gebleken normale gebruikshoeveelhe- den, welke een- gebruik mogelijk maken als bij hy giënische verzorging, der huishouding noodig en vol doende is. Voor hen, die onbekend zijn met het ge bruik van leidingwater en, zooals in dezen zomer sterk het geval was, steeds met kleine hoeveelheden water moesten rondkomen en daarbij veelal zeer on hygiënisch te werk moesten gaan, zullen de toege stane gebruiikshoeveelheden groot, misschien te groot schijnen. De praktijk in plaatsen, waar waterleiding is. leert echter anders en daarmede is uiteraard uit sluitend rekening te houden. Zooals gezegd, worden de bed-oelde hoeveelheden voldoende groot geoor deeld b-ij normaal gebruik van leidingwater. Worcfct er meer gebruikt dan toegestaan is en wordt zulks door hot Bed/rijf vastgesteld na de plaatsing van een controle-meter, dan doet zich het geval van waterver spilling of van luxe voor en wordt het meerdere ge bruik tegen een hoogeren prijs, nl. f0.40 per M3. in rekening gebracht. Dikwijls wordt door buitenstaanders de meening verkondigd, dat het toch veel billijker zou zijn, in dien in elk huis een watermeter werd geplaatst en het daardoor aangegeven werkelijk gebruik in re kening werd gesteld, dan het gebruik naar de oppervlakte vast te stellen. Het spreekt vanzelf, dat d'recte meting van het gebruik de meest voor de hand liggende verdeelinff van lasten met rieh zou brengen. Daar tegenover staat echter, dat de ge- Wij gaan thans over tot de behandeling der onder o genoemde levering van water voor bedrijven. (Art. 7) d.i. het dient hier nogmaals te worden her haald levering in perceelen, die uitsluitend be stemd zijn tot het uitoefenen van een bedrijf. Deze geschiedt over den meter. Men verbindt zich dan tot afneming, althans tot betaling van een zelf te kiezen minimum, gelegen tusschen zes verschillende minimum-hoeveelheden per jaar, n.1. 40 M3. tegen 40 cent per M3.; 80 M3. tegen 38 ct.; 200 M3. tegen 35 ct.; 500 M3. tegen 30 ct.; 1000 M3. tegen 25 ct.; 2000 M3. tegen 22% ct. Meterhuur wordt daarbij den geabonneerden niet in rekening gebracht. Iemand, die een abonnement voor b.v. minimum 200 M3. per jaar heeft aangegaan, betaalt dus in elk geval f70.— per jaar, ook als zijn verbruik minder dan 200 M3. blijkt te zijn; gebruikt hij meer dan 200 M3., dan wordt het meerdere bijbetaald tegen 35 ct. per M3., ook al komt het verbruik op meer dan 500 M3. Nu is het in vele gevallen moeilijk voor een bedrijf, waar het waterverbruik nooit gemeten is, direct het juiste abonnement te kiezen. Het kan b.v. voorkomen, dat de bedrijfsleider schat een verbruik van 100 M3. te zullen hebben en dus een abonne ment van 80- M3. per jaar aangaat, doch nu blijkt in het eerste jaar van aansluiting, dat het normale verbruik 25° M3. is geweest, zoodat het voordeeliger geweest zou zijn een abonnement van 200 M3. te sluiten. In zulke gevallen, indien zij zich voordoen in het eerste jaar der aansluiting van een bedrijf, zal het oorspronkelijk aangegane abonnement ver vangen kunnen worden door dat hetwelk meer over eenkomt met de uitkomsten in de praktijk. Een voel voorkomend geval is dat levering van water plaats heeft, voor gemengd gebruik, als be doeld onder c. (Art. 8.) Dient een perceel zoowel tot woonhuis, als tot het uitoefenen van een bedrijf of nering dan wel wordt in een uitsluitend tot woon huis bestemd perceel water gebruikt voor andere doeleinden, dan voor huishoudelijk gebruik is toe gestaan, dan is er sprake van gemengd gebruik. Nu zijn er twee gevallen te onderscheiden, n.1.: lo. het watergebruik voor bedrijf of nering over treft slechts in geringe en naar grootte te schatten mate het gewone huishoudelijk gebruik van het woonhuis; 2o. het gebruik in bedrijf of nering is overwegend t-O'.v. het gewone huishoudelijk gebruik. Wij zullen deze gevallen eens nader bekijken, lo. Stel aan een woonhuis is een kleine nering verbonden, waarin een geringe van tevoren onge veer te schatten hoeveelheid water gebruikt zal wor den. Neem bijv. een woonhuis met een scheersalon. Nu wordt het abonnement op de gewone wijze, als onder a omschreven, bepaald naar de oppervlakte der woning, dus niet met inbegrip van de opper vlakte der neringruimte, en het aldus gevonden bedrag wordt voor de nering vermeerderd met een toeslag, welke door het Bedrijf in overleg met den abonnent wordt bepaald. In zulk een geval, waar bij dus de huishouding hoofdzaak en de nering bij zaak is, wordt het gebruik in den regel niet door den meter gecontroleerd. Op zoodanige wijze kan de zaak ook geregeld wor den, b.v. als een huiseigenaar het recht wil hebben de openbare straat voor het huis te besproeien of als in een kleine boerderij water gebruikt wordt voor drenken van een paar stuks vee enz. enz. 2o. Een ander geval kan zich voordoen, b.v. bij een café-woonhuis, of een groote boerderij, waArin men water voor het bedrijf gebruikt. Daarbij is het waterverbruik ten behoeve van het bedrijf hoofd zaak, het huishoudelijk gebruik bijzaak. De levering voor het bedrijf zal in een dergelijk geval geschie den volgens de onder b behandelde voorwaarden, terwijl de woonruimten op de gewone wijze naar de grootte der oppervlakte daarvan in rekening wor den gebracht. Het gebruik zal daar dus door een meter gecon troleerd worden. Gesteld een boerderij met een woonruimte van 100 M2.; de 3r wil water bezigen voor zijn 10 stuks koeien - voor de zuivelbereiding. Hij schat het watergebruik in zijn bedrijf op ongeveer 100 M3. per jaar en gaat daarvoor een abonnement aan voor minimum 80 M3. per jaar tegen 38 ct. per M3. Voor zijn woonruimte betaalt hij f22.per jaar en heeft daarvoor recht op een hoeveelheid water van 88 M3. per jaar. Nu blijkt volgens aanwijzing van den meter aan het einde van het jaar b.v. 200 M3. totaal gebruikt te zijn. Hij had volgens zijn abonnement recht op totaal 80 88 168 M3. water per jaar en betaalt daar voor (80 X f 0.38) f30.60 f22.— f52.60 per jaar. Het toegestane verbruik is met 32 M3. over schreden, zoodat hij moet bijbetalen 32 X f 0.38 f 12.16, totaal dus voor huishouden, stal en bedrijf f52.60 f 12.16 f64.76. Men ziet, dat de wijze van berekening eenvoudig en duidelijk is als men zich goed rekenschap geeft van de beteekenis der voorwaarden. De bedoeling van het bovenstaande is deze betee kenis duidelijk in het licht te stellen, voor zooveel betreft die bepalingen, welke voor den particulier meer in het bijzonder van belang zijn. Ten slotte nog een enkel woord over de betaling' Deze abonnementen worden als regel met de eige naren der perceelen aangegaan; slechts in zeer bij zondere gevallen kan het Bedrijf van dien regel af wijken. Het is uiteraard billijk, dat de verhuurder van een perceel van den huurder de geheele kosten van waterlevering en de kosten van aanleg over een bepaald aantal jaren verdeeld, vergoed krijgt, m.a.w. de huurprijs van het huis verhoogd wordt. De regeling daarvan is natuurlijk uitsluitend een zaak tusschen verhuurder en huurder. Het is ons medegedeeld, dat de huurcommissie in het algemeen op aanvragen tot huurverhooging op bovenbedoel den grond een gunstige beschikking nemen. De abonnementsgelden worden per kwartaal bij vooruitbetaling voldaan. Teneinde een, zoowel voor den geabonneerde, als voor het Bedrijf gemakkelijk verrekeningstelsel te verkrijgen, wordt gebruik ge maakt van den Postcheque- en girodienst. De geabon neerden krijgen tijdig een ingevuld|en gefrankeerd girobewijs per post thuis gestuurd, waarop gespe cificeerd is aangegeven het bedrag, dat betaald moet worden. Dit bewijs behoeven zij met het verschuldig de bedrag slechts op het postkantoor af te geven en de zaak is gezond. Zij, die buiten de kom wonen kunnen bewijs en geld ook aan den brievengaarder medegeven. Deze is verplicht dit mede te nemen, (Zie punt 11 van den „Gids voor Rekening-houders", 5é druk, Augustus 1921). Zij, die zelf postrekeninghouder zijn, kunnen koste loos het verschuldigde gireeren op de postrekening van het Hoofdbuteau te Bloemendaal, of, wat voor hen nog gemakkelijker is, toetreden tot de automa tische overschrijving, in welk geyal het verschuldigde oer kwartaal wordt voldaan, zonder dat de be trokkene er iets voor behoeft te doen. gmtji m ftUB hm»#* te ff* tftexar 5taa#n elnu, J"ong#s-en-IvIoide-van-Sóhagen van toen1 dal kan nög - Het album is klaar gekomen, en nog voor uitbreiding vatbaar. Wie er nog j-n wil, kén er nog in: De band is ook wel klaar al, 'maar dat hindert niet, dan maken we een ander i Allen die bereids mieeoeiaen hébben ói, en zij, die nog mee willen doen, verzoek ik aan j hun bijdrage te zenden met duidelijk gesenreveó naam. Het album is zoo ingericht, da't Scnagen er afzonderlijk en plfabetisch in komt \Ve staan allemaal dó^r mekaar, •-* de laatkomers dus niet achteran. £n wie reeds méé dééd, en ter. overvloede zijn of haar naam toon nog eens duidelijk wil opgeven, laat ze het doen. Ik beloof jullie, dat net wat moois zal Vorden, en dat jullie er allemaal afzonder lijk van zullen hooren' Als schrijver van de vorige stukjes moet ik me nu wei blootleggen, maar allé, 't £an nou we niet anders. Van velen verwacht ik dus bericüten wat steun voor 't mooie album. Nogmaals verzeker ik jullie, da Schager Oud-leerlin gen hebben zich al best gehouden. nou de nakomer? nog: er .zijn nog zoovelea. Hoor ik van jullie? ja toch7» 1 Zal een heet mooi besluit worden. Gegroet' J. BIJPOjST, Den Haag, 18 Jan. '22, Anna van Beierenstraat 85. MEESTER KLOEKE, 1871—1921. Morgen is 't alweer een jaar geleden, dat Meester Kloeke jubileerde, en tot mijn groot genoegén kan ik ,julli,e' Sehager Oud-leerlingen van Lloeke, verze keren, dat jullie je best gehouden hebt Vélen, zeer velen hebben gevolg gegeven aan mijn roepstem van toen, om te getuigen van hun belangstelling voor Mees ter Kloeke. Maar ook weet ik, dat velen het te Iaat wisten en DE ZAAIZAAD-VEREDELING TE SVALfiF IN BEELD. Het in landbouwkundige kringen welbekende ver- edelingsbedrijf te Svalöf in Zweden is gefilmd, en de importeur van de origineele Svalöf-zaden, de beer M. Wiersum te Groningen, is voornemens be langstellenden in de gelegenheid te stellen deze film te zien. Hij deelt hieromtrent het volgende mede: „In alle wetenschappelijke en practische landbouw- kringen is Svalöf bekend en weet men, dat met deze korte benaming bedoeld worden twee instellingen te Svalöf in Zweden, n.1.: Ie. Sveriges Utsadesförening, het Zweedsche Insti tuut voor Veredeling van landbouwgewassen; 2e. Allmanna Svenska Utsadesaktiebolaget, de Zweedsche Zaaizaadmaatschappij, welke onder controle van bovenvermeld Instituut alle daar voortgebrachte nieuwe rassen vermeerdert en op de markt -brengt. De algemeene bekendheid van Svalöf vloeit vooral hieruit voort, dat nagenoeg iedere landbouwer zaai granen of zaden, direct of indirect vandaar afkom stig, in eigen bedrijf gebruikt In zekeren zin bestaat dus overal contact met Svalöf, maar alles wat men er over hoort en leest, zal men beter in zich kunnen opnemen, wanneer men de wetenschappelijke en practische instellingen in de verschillende stadia ziet. Hiervoor biedt ons nu een speciaal voor dit doel vervaardigde film een mooie gelegenheid. Welwillend gesteund door den heer T. Nilsso*— Leissner (zoon van Professor N. Hjalmar Nilsson, Directeur van het Instituut), krijgen wij binnen eenige dagen deze film hier ter beschikking en zul len binnenkort alle belangstellenden in Nederland in de gelegenheid worden gesteld denzelven te be zichtigen. De bedoeling is, dat de film voorloopig éénmaal, uiterlijk tweemaal, in elke provincie in een bioscooptheater wordt vertoond. Voor elke éérste voorstelling wordt aan allen, die in 1921 origineel Svalöf zaaizaad of pootgoed ge bruikten en (of) voorjaar 1922 zullen aanschaffen, en verder aan alle Rijksland- en tuinbouwleeraren en -onderwijzers een gratis-toegangsbewijs gezonden, mits deze vóór 26 Jan. a.s. Jbij M. Wiersum, Groningen, worden aangevraagd. Voor groepen leerlingen van landbouwwinterscholen en -cursussen worden toe gangsbewijzen tegen zeer gereduceerde tarieven be schikbaar gesteld, terwijl alle overige belangstellen den tegen matige entréeprijzen in de gelegenheid worden gesteld de film te bezichtigen. Ook hiervoor wordt men beleefd verzocht het benoodigde aantal plaatsen vóór 26 Januari op te geven. Elke voorstelling duurt ongeveer 1^ uur. Volgens genoemden heer Nilsson Leissner geeft de Svalöf-film een beeld van: lo. Het aanleggen vaji proefvelden met de ver schillende methodes van zaaien. 2o. Van proefvelden met velerlei soorten van ge wassen, daarbij duidelijk naar voren brengend hoe de verschillende eigenschappen, als stroo stij fheid en vroegrijpheid, tot uitdrukking wor den gebracht. 3o. Van werken van wefenschappelijken aard, hoe isoleeringen, kruisingen, selecties, enz. tijdens den groei en bij het oogsten worden toegepast. Door extra-vergrootte beelden gemakkelijk te volgen. 4o. Van het oogsten op de proefvelden, het zorgvul dig vervoer vandaar, reiniging, doormonstering, enz. Allerlei binnenarbeid met den oogst. Gedétail- leerde serie beelden van de bepaling van het suikergehalte van bieten; zaadcontrole; appa raten voor reiniging en sorteering der proefveld zaden (speciaal voor Svalöf vervaardigd). Inte rieur van het Instituut, gespecialiseerd in di verse afdeelingen. 6o. Van de zaden: Grootbedrijf volgens hoogst moderne eischen ingericht. Bewerking van de zaden vóór het zaaien door tal van machines; het zaaien; oogsten; vervoer naai;, de verzamel plaatsen; enz. 7o. Landbouwbedrijf: Groot modern land bouwbedrijf met groote veestallen. Koeien in den stal en in de weide; paarden en andere huisdieren. Electrisch dorschen van élite-zaad. Magazijnen met apparaten voor kunstmatige droging der zaden; en voor reiniging en sortee ring in het groot. De film is volgens den heer Nilsson Leissner inte ressant en leerzaam voor alle landbouwers. Ook van zuiver natuurwetenschappelijk standpunt bezien, geeft deze film een goed en leerrijk beeld van de practische toepassing der nieuwe theoretische ver- ervingswetenachap. Voor studeerenden geeft de film nieuwe gezichtspunten en indrukken, terwijl vele van de wetten voor elke nauwkeurige plantenveredeling hier zóó duidelijk worden gedemonstreerd, dat het den leeraar veel moeite bij het onderricht kan be sparen." Aangezien deze film voorloopig slechts op twee plaatsen in deze provincie zal worden vertoond, doet het ons genoegen te kunnen mededeelen, dat de heer Wiersum ons voorstel geaccepteerd heeft ook te Schagen.de gelegenheid hiertoe te openen, (terwijl voor het Zuidelijk deel waarschijnlijk Haarlem zal worden gekozen). Woensdag 1 Februari a.s., 's middags half drie, zal volgens voorloopig© afspraak in de Royal Rioscopë alhier de film worden vertoond. Per adver tentie zal een en ander nog nader bekend worden gemaakt. Wij meenen landbouwers, leerlingen en oud-leer- Iingen van landbouwcursussen in Noordel. Noord holland, doch tevens anderen die belang stellen in de moderne zaaizaad-veredeling, op te moeten wek ken de gelegenheid hier geboden niet ongebruikt voorbij te laten gaan. De Rijkslandbouwconsulent te Schagen, S. SMEDING. MARKTFONDS. Het Schager marktfonds tegen tubcrculoos slachtvee, verzekerde in het 4e kwarlaai van 1921 953 slachtrun- deren, waarvan in de openbare slachthuizen 13 geheél werden afgekeurd. Het aantal gedeeltelijke afkeuringen- öearcec 111, waarvan 17 met een vergoeding van f 11 tot f 123 en 84 met een vergoeding benedén f 10,. De ontvangsten bedroegen f 6995.89. de uitgaven 6227.10Vt. met een kassaldo van f 768.78i/|.

Schager Courant | 1922 | | pagina 5