Alltmtm Bitlis- Mummie-1 Luilnllil. GLASTRA'S SchoEnhandsl, NIEUWE V00RJAARSSI8FFEN. SPAANDER t Co.. ALKMAAR. Znterdng 28 Januari 1922. 65ste Jaargang. No. 6968. Uitgevers: N.V. v.h. TüAPMAN Co, Scliaqen. Raad Oude Niedorp. Uit en Voor de Pers. Zondags niet gesloten. G. GLASTRA, Bmneniandsch Nieuws. AL K M A A R 'S ROEM. Tabaksfabriek J. R. KEUSS Alkmaar. Dit blad verschijnt viermaal per w.eek: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot '«morgens 8 aur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKEN1NO No. 23330. - INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTRN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel ui eer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar. plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. Vergadering van dien Raad op Vrijdag 27 Januari 1922, des middags 2 uur. Afwezig met .kennisgeving van verhindering, we gens ongesteldheid. de heer Ligthant. Voorzitter d-e heer J. Nagelhout, burgemeester, te vens secretaris. Voorzatter heet de heeren welkom in deze eerste vergaderiirg in d'it jaar en hoopt dat het voot de ge meentenaren in 't algemeen en raadsledten en hunne gezinnen in het bijzonder eent gelukkig jaar moge zijn, dat de besluiten zullen: zijn in het belang der gemeente en dat de besprekingen op dezelfde aange name wijze zullen worden gehouden als vorig jaar. De notulen worden gelezen en onveranderd vast gesteld. Naar aanleiding van de notulen wordt medege deeld,, dat «tot schoolschoonmaakster is benoemd mej. Wedi. J. Siewertsen. Ingekomen is een schrijven over het bekende ko peren kroontje, dat ten raad-huize aanwezig is. Me degedeeld wordt, dat het kroontje niet van uitnemend hooge waarde zal zijn en in overweging wordit gege ven het kroontje in bruikleen af 'te staan aan het ge meente-museum te Alkmaar. Overeenkomstig diezen wenk wordt besloten. Medegedeeld wordt: le. dat bij de laatstgehouden kasverificatie de bceken en kas van den gemeenteontvanger in orde zijn bevonden met een bedrag aan kasgeld van f 11578.44. 2e. dat alsnog geen kasgeldleening wordt aan gegaan. 3e. dat de Gemeenterekening dienst 1920, .even als de gemeentebegrooting dienst 1922, van heeren Ged. Staten goedgekeurd terugontvangen. Ingekomen is: Een schrijven van den heer Direc teur van den Rijksdienst der Werkeloosheidsver- zekering en Arbeidsbemiddeling betreffende steun- verleening aan noodlijdende werkloozenkassen ten bedrage van een derde der uitkeering, terwijl twee derde daarvan door hst Rijk wordt gedragen. Hoewel onder de in deze circulaire genoemde werkloozenkassen geen enkele inwoner dezer ge meente is en derhalve ook nog niets moet worden bijgedragen, adviseeren B. en W. tot deze regeling toe te treden. Algemeen goedgevonden. Van Ged. Staten was een schrijven ingekomen met eenige opmerkingen over de ingezonden ver ordening op de plaatselijke inkomstenbelasting. Naar aanleiding van deze opmerkingen stellen B. en W. voor de oude tarieven te handhaven, doch uit te breiden tot f 6500 belastbaar inkomen en het per centage van toeneming tot 6 uit te breiden. Na voorlezing van de verordening wordt zij als aangeboden vastgesteld. Eveneens wordt goedgekeurd de verordening op de invordering dezer belasting. Teneinde te komen tot een opbrengst aan hoofde- lijken omslag van f13000, stellen B. en W. voor het vermenigvuldigingscijfer voor dit jaar te bepalen op 2. Vorig jaar was het percentage 1.4. om f 11000 te krijgen. Met het oog op de veranderde tijdsomstan digheden, oordeelen B. en W. evenwel thans een vermenigvuldigingscijfer van 2 noodig. Algemeen goedgevonden. Ingekomen zijn circulaires van de Commissie uit de Vereenigingen van Burgemeesters en Secretaris sen te Hoorn, Purmerend, Alkmaar en Schagen, waarin gevraagd wordt aan deze commissie op tt> dragen de regeling van gemeenschappelijke belan gen met de gemeente Alkmaar, waarbij met name worden genoemd de toelating van leerlingen uit de kringgemeenten tot de Handelsscholen te Alkmaar, de regeling inzake den Keuringsdienst van waren. B. en W. achten een dergelijke regeling wel ge- we nscht en met algemeene stemmen wordt beslo ten bedoelde regeling aan de commissie op te dra gen. Straks zal worden behandeld een circulaire, ont vangen van den Commissaris der Koningin in deze provincie, omtrent de benoeming van een commissie, die zich belast met het inzamelen van giften voor de noodlijdende veenstreken. Bij de rondvraag brengt de heer Rempt de wen- schelijkheid ter sprake om de leuning van de Leijerbrug wat verder door te trekken naar den kant van Verlaat. Spr. acht dat in het belang van de openbare veiligheid. De heer Bakker vraagt zich af of dit niet voor Nieuwe Niedorp komt, doch voorzitter zegt dat het voor Oude Niedorp is. B. en W. zullen het nagaan. Verder vraagt de heer Rempt of het zandstrooien nu in orde is. Voorzitter deelt mee dat Hopman nu bereid is het te doen, maar tegen een vergoeding aanmerke lijk hooger dan voorheen. De tijden zijn evenwel zoo veranderd dat B. en W. hebben gemeend het aanbod te accepteeren. De vergoeding bedraagt nu f7.— en hier zal het worden gedaan door P. Wijn. De gemeente zal voor zand zorgen en dan zullen we veronderstellen, zegt voorz., dat zij hun plicht zullen doen. De heer Rèmpt zegt, dat nu de vergadering vroeg is afgeloopen, maar voortaan zou spr. liever 's mor gens vergaderen. Onder voertijd kan spr. slecht ge mist worden. Voorzitter noemt het een moeilijk geval omdat de secretarie hier in de raadzaal wordt gehouden en het gevaar bestaat dat er dan menschen tijdens de vergadering komen. Dat alleen is er tegen om 's mor gens te vergaderen. I De heer Rempt zegt dat voorheen ook 's morgens werd vergaderd. Zóó druk is het toch niet op de I secretarie, dat dit niet 1 maal per maand kan. i Voorzitter erkent dat het maar 6, 7 of 8 maal per jaar voorkomt en spreker wil er nog wel eens over nadenken. I Hierna sluiting. De hooge Spoorwegtarieven. Het „Weekblad der Neder 1. Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneeracht de kJlachten over de hooge spoorwegtarieven gegrond. Op een paar sprekende citaten in dat artikel wil len wij de aandacht vestigen. In de eerste plaats op de oorzaken van de groote tekorten onzer spoorwe rk Wij natoeren.: „De achterstand in het onder houd, de nog op te sto ken dure steenkolen, de mislukte fusie, de ongeluk kige toepassing der dienst- en rusttijdenregeling, de voortwoekerende adaniinist ratde-zieikte, de slechte or ganisatie van het bedrijf". Moet nu deze toestand in het bedrijf dadelijk aan leiding geven tot blijvend ongunstige maatregelen voor het personeel en eveneens voor het publiek? Wij achten deze overhaaste maatregelen geheel ver keerd en de verkeerde richting omgaande. Onze meening is, dat de directie het thans veel meer 'heeft te zoeken in' een behoorlijke organisatie der spoorwegen, die het bedrijf voor de toekomst zal kunnen laten voldoen aan de eischen, die de gemeen schap er dan aan zal mogen ötellen, en in pogingen en voorbereidingen om zooveel mogelijk vervoer naar zich toe te halen. De beteekenis der spoorwegen mag indezen tijd niet aüleen, zelfs niet in de eerste plaats, worden afgeme ten naar de geldelijke uitkomsten daarvan. •De industrie en de handel, het mijnwezen en de landbouw bevinden zich op het oogenblik in niet bij8ter florissante omstandigheden, zoo zelfs, dat er van vele zijden om bescherming wordt geroepen. Veel gezonder zou hei o.i. zijn, indien men spoorwegen hier gedeeltelijk dc taak liet vervuilen die anders de protectie moet verrichten. Door goedkoopere goederentarieven zou handel er Nergens Koopt gij Uw schoenwerk in zoo goede kwaliteit en I' g n zou lagen prijs ais in Molenstraat SCHAGEN. Reparatie-prijzen zeer laag. Aanbevelend, streken koon door de nieuw-genomon' maaitrega- len dei-lijk in de klem. De eersts klaenten baatten niet. De Spoor houdt streng vast. De Regeering kijkt zwijgend toe. Welnu, laat dan straks in de Volkïvertegenwoor- ging een krachtige stem opgaan om de toch al zoo vaak en zooveel misdeelde „uithoeken" in gunstiger positie te brengen. Zij behooren ook bij het Rijk. CALLANTSOOG. Naar we .vernemen hebben Gedeputeerde Statén vah Noord-Holland een subsidie van f 30.000 toegestaan aan de gemeenten Helder en Callantsoog voor dén aanlég van een nieuwen weg onder die duinen van Helder tot Callants oog. Zijn. we goed ingelicht, dan zijn hierdoor 'de laatste beletselen weggenomen om tot den aanleg van dezen weg ie kome* die met alleen van groot belang zal zijn voor het algemeen verkeer, doch iij t bijzonder voor hét dorp Callantsoog en vooral ook als bestrijding der werke loosheid. De heer Kosler, burgemeester dezer göinéente, die zich bijzonder voor dezen aan'eg heeft geïnteresseerd, zal "met groote voldoening het bpricht van het toestaan, der subsidie hebben ontvangen. - CALLANTSOOG. Dinsdag 31 Januari a.s. zal in de Hervormde Kerk alhier 's avonds 7 uur. optreden de heer J. L. D. v. cL Prima geurige PIJPTABAK gefabriceerd door de Neemt oroet met deze prima kwaliteit<yi in fraaie verpakking. VRAAGT ZR UWKN WINKRLIER. DAGELIJKS ONTVANGEN WIJ DE PRIMA COtJPHJII. AAXRRVEI.END. Jmduatrte" en landbouw evenzeer gebaat zijn. als met bescherming. En goedkoopere reizigerstarieven zullen dezelfde strekking kunnen hebben. Als het een algemeen belang ia, dat handel en in dustrie en 'landbouw op de been blijven, dan is het ook een algemeen belang, dat de spoorwegen met ta-1 r'ieven werken. We gelooven dan ook met de klagers, dat het hoog tijd word, dat er een andere tarievenpolitiek aan de spoorwegen wordt ingevoerd, zooala wij reeds bij de behandeling der Waterstaatsbegrooting in de Kamer betoogden. De tarievenpolitiek der Directie en Regeering i schijnt er niet op berekend om het vervoer, dat in I den crisistijd kunstmatig werd weggedrukt, weer te rug te winnen en ook geenszins om onze Industrie j te steunen in haar moeilijk besitaan, zij gaan er inte- gendoel tegen in en schijnen geheel over het hoofd te zien, dat vervoer, dat nu wordt gewonnen bij een betere situatie van het 'bedrijf in de toekomst weer zijn winst zal brengen. De enkele speciaal-tarieven die voor steenkolen en enkele andere goederen, zijn ingevoerd, kunnen niet opwegen in effect tegen de nu weer ingevoerde ver- hoogingen. I De dure lokaJle tarieven en goederenvrachten zul- len de concurreerende transportondernemingen sterk maken en doen uitbreiden en de. spoorwegen zwak ker maken in de maatschappij, waardoor in de toe komst dte tekorten grooter dreigen te worden dan noodig. Het ontrekken der weekkaarten legt weer las ten op de industrieën, die haar werkkrachten nu ook duurder zuilen moeten betalen. Wij vree®en zeer, dat bij de gemaakte en gehand haafde fouiten, nu ook 'nog die der averechtsche ta- riéven-politiek wordt gevoegd' die aan de regeerings- vertegenwoordigers, zoo min als aan de geheele Ne- derlandscbe bevolking, verborgen zal kunnen blij-1 ven. De N. Venloosche Ct. schrijft o.a.: 'Zuid'-Limburg staat op stelten. Dat heeft 'm de spoor gedaan. Dart: deed de bekende nieuwjaarsverrassing, die tot opschrift had: Gij zult mij eiken kilometer ten volle betalen: Zij sneed' Zuid-Limburg van het Vaderland af. Amsterdam ligt .onbereikbaar ver. Den Haag is een nevelig verschiet. ■Het Noordendat is de Pool. En dit alles terwijl een snoepreisje naar Luik en Brussel, naar Aken en Keulen, met de Nederl. prij zen van Nederl. spoorwegen vergeleken haast geen geld kost. Hier dreigt een nationaal gevaar, juist waar het streken als Zuid-Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen geldt, waar de vrijer steeds voor de deur loopen blijft. Maar naast het. Zuiden, staat ook het Noorden, al wordt hier de vrijer gemist. Het is toch immers van nationaal belang, dat het verkeer der Tandgewesten met „Holland", niet in de practijk voor velen onmogelijk wordt gemaakt. j In Holland is de zetel der Regeering. j Voor - wetenschap en kunst, voor handel en zee vaart, voor kerk en school is men telkens weer op I Ih hand aangewezen. 1 Ka juia onuie verst e Noer<WHjke en Zuidelijks Roest, jrustend zendeling te Utrecht die bekénd staat als een prettig en onderhoudend spreker. Hij' zal spreken over het ondWwerp: „'De Papoeas van Nieuw-Guinea'' en 'hoopt, dit te doen aan de hand van de voorwerpen, afgodsbce'den, kleeding, vlechtwerk, enz. Hét béloofl dus een mooie avond te worden. DXPHTEHITIS ONDER DE KIPPEN. Het N. v. d. D. meditv dat onder de hoenders in een hoenderpark te Korlezwaag diphteritus is uitgebroken. Ook onaer de kippen bij de boeren in de omgeving komt de ziekte voor..soms met doode" ijken afloop. Door seruminspuiting tracht men de ziekte te be strijden. V ALUT A V ARIA. Een der Limburgsche medewerkers van De Tij'd schrijft: 't Lijkt "onuitputtelijk de variatie op het valuta terrein. In Venlo hebben we aan Poolsche hazen gesmuld voot een paar centen per pond; duizenden trekkén dé gréns over, om een paar schoenen te koopen en kwamén mét een kinderwagen thuis, de winkeliers prijsden hun warén in Marken en hadden lak 'aan hun ei ;en muntsoort...... maar 't allernieuwst bedacht dezer dagen een sigarén- winkelier. Bij eiken inkoop ter waarde van f 2.5Ó Hol- landsch geld krijgt kooper 1000 gangbare Russische roebels cad^vu L... ANNA PAULOWNA. Het Bestuur der IJsclub „Eendracht maakt Macht" beschikt wederom over pracht banen en heeft daar om voor Zondag wedstrijden uitgeschreven in hard rijden ten beihoeve van weduwen en groote gezinnen. De ijsclub heeft den b r andsto f f enh and ela-ar Wilms bereid gevonden eeti zieker kwantum daarvoor dis ponibel 'te steilten en ook slager Kaan zal voor ver minderden prijs zijn spek afstaan. Ook is er toezeg ging van tarwe. Dus de prijizen zullen bestaan uit brandstcffen en levensmiddelen. Dus nu maar rij den. A.s. Woeénsdag izal1 die groote wedstrijd plaats heb Len, waar f200 zal worden verreden, en waarvoor een •dertigtal bekende Friesche hardrijders zijn aange schreven ER IN GFILOOPFN. Het „Fr. D." blijkt er ingeloopen te zijn met zijn bericht omtrent een bekentenis van een moord, die 40 jaar* geleden te Broek gepleegd zou zijn. Van een bekentenis is geen sprake zoo meldt het blad thans. OUDKARSPEL. De Begrafenisvereeniging, opgericht met het doel de netheid van begraven te bevorderen, in welk pogen ze zeker volgens ieders overtuiging uitste kend geslaagd is, heeft nu 10 jaar bestaan. Gedu rende dien tijd heeft ze 159 begrafenissen uitge voerd. Behoudens enkele gevallen waarin het zeer jonge kinderen betreft, worden alle begrafenissen door de vereeniging uitgevoerd, wel een bewijs dat de vereeniging bij de burgerij in hoog aanzien staat. OUDKARSPEL. Bij bekkenslag werd aan de ingezetenen kond ge daan, dat heden Zaterdagavond een protestverga dering teren de waterleiding zal gehouden worden. OUDKARSPEL. Het aantal griepgevallen neemt nog steeds ge stadig toe. Dank zij de gezonde koude ia de toestand niet onrustbarend. Er komen gevallen bij en an deren rijn weer heratellende. Gelukkig is voor zoover we weten, geen enkel geval van ernstigen aard. OUDKARSPEL. Op het Waardje is de IJsclub op het oogenblik (Vrijdag) bezig de banen in gereedheid te brengen. Als de winterkoning ons nu evenals in December, maar niet in den steek laat. INBRAAK ANNA PAULOWNA. Men zal zich herinneren, dat in den nacht van 30 op 31 December door een drietal personen werd ingebroken bij den timmerman J. de Graaf. Zooals nien weet werden twee van de daders, dank zij de activiteit van de beide politiemannen Hartog en Teu telink, reeds den volgenden morgen door hen te Alkmaar, in den eersten trein richting Amsterdam gearresteerd. De derde evenwel, een berucht persoon uit Amsterdam, zekere Heijnis, ook onder den naam Job Pecky, van der Veer en nog andere namen be kend, is toen ontkomen, daar hij zich in de richting Helder begeven had om daar zijn tasch in ontvangst te nemen, die hij den vorigen avond in den trein had laten liggen. Thans is het aan de politie te Haarlem mogen gelukken, ook Heijnis te vatten, nadat hij in de Haarlemmermeer had ingebroken, zoodat thans het geheele drietal achter slot en gren del zit. ST. MAARTENSBRUG. In de gehouden vergadering van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim, werd tot voorzit ter herbenoemd de heer A. Olie en \ot Becretaris de heer W. Blaauw. Uit het verslag over het afgeloopen jaar bleek dat het schoolverzuim gunstig genoemd kon worden. 'T ZAND. Tot voorzitter en secretaris der Commissie tot Wering van Schoolverzuim alhier zijn herbenoemd respectievelijk de heeren J. A. de Wit en B. Elzer. H E T W ITTB HUIS HEEREN- en KINDERKLEEDING. PRIMA STOFFEN en VOERING. Eerste klasse bewerking. H. S. CLOECK, Alkmaar. SGHAGERBRUG. De lessen van den alhier te houden cursus voer Iandbouwhuishoudonderwijs zullen medio Februari beginnen. De lessen zullen worden gegeven^in een der lokalen van het logement Swarthof. Naar wij vernemen heeft zich een 15-tal leerlingen voor de zen cursus aangemeld. ZIJPE, De opbrengst van de onlangs gehouden inzameling van gelden ten behoeve van de Russische noodlij denden heeft in deze gemeente f723.25 opgebracht. WINKEL. Donderdagmiddag geraakte een vierjarig meisje al giijende op het ijs in .een bijt. Gelukkig dat het aan een verkeersweg was, waar voortdurend passage is en werd' het door een voorbijganger opgemerkt, die het genoegen had' het kind te redden. Het bijzonder •koude bad en het streng vriezend weer heeft, zoover bekend tot nu toe geen nadeeligo gevolgen gehad. WINKEL. Donderdagavond zou dn heit lokaal van den heer Bruijn een debatavond1 worden gehouden tusschen een spreker van dte S.D.AJP. en een Anarchist over de vraag „Sociaal of AmarchasV'. Gezien het gure weer waren weinigen opgekomen en ook de spreker dier -S.D.A.P. was 'weggebleven, zoodat het alleen aan den anarchist was zijn beginsel uiteen te izetten. OUDE NIEDORP. Gisteravond sprak in de voorzaal van den heer T. de Jong voor een. klein publiek de heer A. L. Con- standse, oveh „Oorlogschristenen, Petroleumchriste* men, Djarnbi en de komende ooi log". De Burger wacht vani Zijdewind, die uitgenoodigd was een de bater te zenden, Ihad bericht gestuurd niet te zullen voldoen aan, deze aiitnoodigdng. Ook vanuit de verga dering werd: van de gelegenheid tot debat geen ge bruik gemaakt, zoadat de vergadering na de rede van den. spreker om ongeveer tien uur door den voorzitter werd: gesloten. OUDE NIEDORP. Donderdagavond vergaderde de Gasvereeniging al hier dn het lokaal van den heer T .de Jong. Daar de voonziiiter, de heer Jb. Pluist er door ongesteldheid af wezig was, opende de heer G. Liefhebber met gepaste woorden de vergadering, waarna lezing en goedkeu ring der notulen volgde. Do rekening over het alge loopen jaar werd nage zien doc-r do heeren A. Ros, M. Beet» en A. Strijbis en goedgekeurd met een voordeelig saldo, groot f8.12Vt. Ontvangen was f93.12H, uitgegeven f85. Tot commissaris, .tevens secretaris, werd) herbe noemd de 'heer M. Kooijman. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat in 1921 29092 M3. gas was verbruikt. Aan onze vereeniging wordit d.us f 40.94 uitgekeerd voor het meerdere ge bruik als 25000 MS., wat verplicht is. Na de rond vraag, dlie niets opleverde, werd de rente van bet waarborgkapitaal aan de aandeelhouders uitgekeerd en de vergadering gesloten. HARENKARSPEL. Op 6 lijsten, thans bij den. Raad ingediend, alle In houdende het verzoek om vrijstelling van de ver plichte aansluiting, aan de waterleiding, is getee- kend door- 192 personen, dat zijn vrijwel alflie huls eigenaars van, Dirkshorn en Kalverdijk met om geving. BROEK OP LANGENDIJK. Ook hier doen zich verscheidene ziektegevallen voor, met enkele uitzonderingen niet van ernstigen aard. De openbare school is, voor eenige dagen voor- loopig gesloten wegens ziekte van personeel en en kele kindteren. NOORDSCHARWOUDE. Het 4e gedeelte der school kinderén, ïs hiér wégéns ziekle afwezig. We vernemen, dat het héélé postpérsonéél aangetast is. Het aantal gevallen neemt ook nier nog toe. ZUID SCHAR WOUDE. De gedwongen vacantie voor de schoolkinderen, als gevolg van de griep zou vandaag (Vrijdag) eindigen. Men besloot voorloopig tot Maandag de school te slui'en. Van het onderwijzend personeel is de helft ziêk, térwijl hét aantal gevallen onder de schoolkinderen nog. grooter was. In de laagste klassen, waarin ruim 20 kinderen zitten, waren slechte 2 aanwezig

Schager Courant | 1922 | | pagina 1