Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Binnenlandseh Nieuws» BEN AARDBEVING. Uit Londen, 31 Januari. Men meldt uit Washington, dat het seismograïiseh observatorium van Georgetown een aardbeving van de grootste kracht heeft opgétêékénd op waarschijnlijk 2600 mijl ten Zuiden van Washington. De aardbeving begon omstreeks 8.25 's ochtends. Tien minuten later waren do schokken zoo hevig, dat de registreernaald van de schaal afsloeg. SPOORWEGONGELUK IN SPANJE, Uit Saragcwsa, 31 Januari. Op het oogenblik, dat een passagierstrein het station Montgut, tusschen Sara- gossa en Barcelona, voorbijspoorde, braken de koppe lingen van de trein door een aardschuiving. Vier wagons bleven aan de locomotief vastgekoppeld, maar de rést van de trein viel in een ravijn van 7 M. diepte. Er zijn 19 personen gewond, waarvan verscheiden ernstig. DE GRIEP. Te Londen is de griep merkbaar aan het luwen, gelijk ook blijkt uit het verminderde aantal patiënten in de ziekenhuizen. Ook in het Noorden van Engeland en elders, waar de griep sterk geheerscht hééft, is hét hoogtépunt van de pandemie overschreden. SHACKLETON. .Uit Montevideo wordt gemeld,,dat blijkens een ver klaring van kapitein Hussey, Shackleton gedurende de geheele reis van Rio-de-Janeiro tot Zuid-Georgio geleden, had aan zenuwpijnen in de borst. Hussey had aangeraden terug te keerèn voor een medische behandeling. De Quest bereikte Grijvicken op 4 Ja- uauri .tegen dep middag. Shackleton ging van boord tot het doen van inkoopen van provisie. Hij keerde naar het schip, terug en ging om 9 uur te bed, waar op de zenuwpijn den volgenden ochtend om half vier terugkeerde. Hij riep den dokter maar stierf 3 minu ten later. De drie weken uitstel in de bekendmaking van Shaekleton'B dood waren het gevolg van het on klaar wonden der draadlooze sein toestellen in zware stormen. DE RAMP IN DE BIOSCOOP. Uit de nadere telegrafische berichtén in dé Engél- gelsche bladen blijkt, hoe ontzettend de ramp in dé Knickerbocker-bioscoop te Washington is geweest. De schouwburg, die plaatsruimte voor 2000 personen biedt, was gelukkigerwijs slechts schaarsch bezet, daar weinigen het hadden gewaagd den geweldigen snééuwstorm té troiseeren. Om negen uur 's avonds^ had het ongeluk plaats. Geheel onverwachts begon het dak onder dé dikkè sneeuwlaag te zwichten en stortte het zondér véél geraas naar cjyüaag Er ontstond een hevige paniek, en in het gedeelte van den schouwburg, dat intact was ge bleven, verdrongen de menschen elkaar. Het duurde vele uren eer het eerste slachtoffer uit de puinhoopen te voorschijn; kon worden gehaald, Bij verschillende personen moest een arm of been worden geamputeerd, alvorens zij uit ihim benarde positie konden worden bevrijd Behalve d© brand weer en politie hielpen ook de padvinders bij het reddingswerk: Eenige der kleiner© jongens daalden zoo nu en dan izi ©en of moders opaning der puto- hocpen neer, o-m de gewond*® in afwachting huasaer redding van water of v.oe&col te voorxiezL MOND EN KLAUWXSEB IN SKSKLAm Het mond- en klauwzeer beoracht dc Empelaasd in hevige mate. Het eerst werd de epidemie te Durham geconstateerd en sedert verspreidde zij zich met blik semsnelheid. Het vervoer Yan vee is thans verboden in 12 Engelsche graafschappen. De ziekte is ook naar •Schotland overgeslagen. Volgens het dept. van land bouw is de epidemie een der meest ernstige va® den laat sten tijd- De vleesch» en melkvoorzienin® loopt momenteel nog geen gevaar. PUIGLASVERZEKERIN G- Dinsdagavond vergaderde ten lokale van den heer J. Vader de Onderlinge Puiglasverzekering, onder leiding van den heer J. H. Schene. No opening volgde lezing der notulen door den heer J. Streek en daarna goedkeuring. Het jaarverslag wees op een gunstig jaar. Begon de vereeniging met een nadeelig saldo van f 313.93/4, het jaar eindigde met een voordeelig saldo van 1170.95, dus een vooruitgang van 1484.88/4. Herstelt werden 23 stuks dubbeldik en 3 spiegelruiten. Voor al dit laatste glas dat zeer duur is, geeft groote schade, onder anderen de ruit van den heer C. Rog geveen een schade van f250.een gevolg van het nonchalant drijven van het vee op Donderdagmor gen. Hoogst gewenscht is dat daarop beter politietoe zicht wordt gehouden. Es werden 9 nieuwe polissen uitgereikt. Een teruggaan tot vroegere premie wordt afgera den, gezien de nog hooge glasprijzén, hooge arbeids- loonen en het drukker marktverkeer, dus grooter risico. Aan de orde is de rekening en verantwoording, sluitend is ontvangst en uitgaaf op f1016.72, met batig saldo f 170.95 en schade aan glas f 393.19. De rekening wordt op advies der commissie, de heeren Schmalz en Ranke goedgekeurd. Tot bestuurslid wordt herkozen de heer J. H. Schene, gekozen (vac. J. B. Keet), de heer A, Ranke. Voorgesteld wordt om wijziging te brengen in art. 9 der statuten, in dezen zin, dat alleen zij die lid zijn van de Middenstandsvereeniging, geassureerd kunnen zijn bij de puiglasverzekering. Uitzondering zal nog worden gemaakt voor hen die niet in de termen vallen om lid te zijn. Dit punt zal in een a.s. vergadering over 14 dagen nog eens onder het oog worden gezien om dan een definitieve beslissing te nemen. Al reeds gedurende 2 jaar is de gewone verzeke ringspremie met 100 verhoogd, thans wordt voor gesteld deze premie te verhoogen met 50 Allen voor. Het bestuur zal nogmaals de zeer gevaarlijke ri sico's nagaan en hiervoor verhoogde premie bepa len. Geroyeerd wordt wegens niet betalen zijner jaar- quitantie, polis no. 30 van den heer P. Koemeester. Tot commissie tot nazien der rekening volgend jaar worden benoemd de heeren Schmalz en Krans. Hierna sluiting. POLITIE. Gevonden: een gummibal van een auto- of motor signaalhoorn. PURMEREND, 81 Jan. Op dra heden gehouden marlet waren aangeroerd: 9 stapels 'iaibriekiskaaa 153, met rijkamenk <57; 5 sta pels boerenkaas 145 met rijkamerk 157; 137 Kg. 'bo ter 12.20—2.30 per Kg. 393 runderen, w.o. 230 vette 11—1.50 per Kg.; 150 melk- en geldekoeien 1180— 600; 13 stieren; 25 paarden 1200—350, handel stug; 61 vette kalveren 11.902.20, handel matig; 287 nucht. kalveren; slachtkalveren 11650, lokkalveren 120 tot 45; 714 vette varkens 164—78, handel vlug.; 21 mag. varkens 118—29, handel st/ug; 137 biggen 18 20, hamdel stug; 1421 schapen: vette schapen 150—63, ovetrhouders 130—15, handel vlug; 20 hokken; kip- eieren 110—12; 50 aak appelen 14—4.05. LANGENDUKEH GROENTENVEnONSv tewL 31 Jan. 1922. Blauwe aardappelen I 12.50. Grove uien 1 45 a 46. Drielingen f 37.90 a .39.80. Peen 112.80. Roode kool f 20.40 a 24.70. Gele kool f 11.10 a 14.40. Decnsche witte 1 9.50 a 9.70. NOORDERMARKTBOND/ Ncordscharwoud®. 81 Jan. 1922. Roode kool le soort f 15.40 a 21. Gele kool le soort f 10 a 16.50. Gele 2e soort 4.40 a 4.80. Witte kool lo soort f 9.20 a 10.10. Witte kool 2e soort 1 2 50 Uien, drielingen, 1 38.70. Uien, le soort t 46.10 a .48.10. Uien 2o soort 1 13.20 a 14. Aanvoer: 8500 Kg. roode kool, 4250 Kg. witte kool, 33600 Kg. gele kool, 2175 Kg. uien. ALKMAAR, 30 Jan. 1922. Aardappelen f 5.30 a 9.80. Roode kool f 8.80 a 15.60. Gele kool t 7.30 a 10.40. Wortelen 9 a 10.80. Spruiten 1 27 B 55. Appelen 1 0.12 a 0.25. Peren 1 0.18 a 0.30. WARMENHUIZEN, 81 Januari 19M. Roode kool 118.10 a 25.40, gele kool f 11.30 a 13.40, witte kool 19.40 a 10, drl. 142, 2e soort roode kool 116.10 a 21.60, id. gele kool 110 a 13.20, id. witte kool 12.90, uitschot uien 130.10 a 30.40. Aanvoer: 16300 K.G. roode kool, 5525 K.G. gele kool, 13900 K.G. witte kool, 122 K.G. drl. WINKEL. Voor de lichting der militie 1923, hebben zich 7 jon gelieden laten inschrijven. WINKEL. Tot lid van het bestuur der afdeeling van den Vrijheidsbond is benoemd de heer C. Meurs. Als spreker van het hoofdbestuur zal op Vrijdag 10 Februari a.s. optreden de heer Henri ter Hall. A. G. BOISSEVAIN. f In den ouderdom van 51 jaar is te Amsterdam overleden de heer A. G. Boissevain, directeur-hoofd redacteur van het Handelsblad. JHR. A. H. J. H. MICHIELS VAN KESSNICH f In de gisteravond gehouden izitting van die Eerste Kamer deelde -de voorzitter het overlijden mede van jhr. A. H. J. H. Michiels van Kessenich. DE EIERPRIJS. Op de weekmarkt te Cuüemborg was do eierenprijs aanmerkelijk lager dan venleden week. Golden ze toen '17—18 et.,- per stuk, thans 1013 ets. ARROND. RECHTBANK TE ALKMAAR, Uitspraken van Dinsdag 31 Januari 1922. •N. J. Hoppens, J. de Valk, zwervend, bedelarij, le 3 d. h. en 2 jaar en1 3 m. rijkswerkinrr., 2e 3 d. h., en 1' ijaar en 3 m. rijkswerkinr. IH. Geel, zwervend, bedelarij, 3 d. h. en 2 j. en 3 m. rijikswerMnri'Chtinigi. ■J. Klein en G. Klein, Zaandam, overtr. Vis scheer ij- wet, elk f50 of 50 d. h. C. Stam, Hairenkarspefl, imish., en P. Korver, O. Niedorp, bedreiging, elk f 40 of 40 d. h. A. Braas, Ursem, diefstal, f 20 of 20 di h. G. PJooij, den Helder, diefstal, 120 of 20 d. h. W. F. Verhoeven, Amsterdam, mislh., 150 of 50 d:h. X. Verberne en G. Bonman, Enkhuizen, diefstal, elk f 30 of 30 d. h. NIEUWE NIEDORP. Buitengewone ledenvergadering der te Winkel ge vestigde Coöperatie „De Tijdgeest", gehouden Dins dag 31 Januari 1922' in het lokaal van den heer Kooiman te Nieuwe Niedorp. Daar de voorzitter, de heer P. Bart, wegens ziekte verhinderd is aanwezig te zijn, wordt de bijeenkomst geopend door den heer Molenaar, waarnemend voor zitter. Deze spreekt een hartelijk woord van welkom, verheugt zich, dat trots griep en slechte wegen nog zoovelen aanwezig zijn en verzoekt -vervolgens den heer M. Koorn, secretaris, de notulen te lezen. Deze worden na lezing goedgekeurd, terwijl enkele vragen naar aanleiding der notulen gesteld, nog door den administrateur, den heer J. Breebaart Jz., worden toegelicht Aan de orde wordt daarna gesteld een voorstel van het bestuur tot oprichting van een brandstoffenzaak te Nieuwe Niedorp. De heer Breebaart, administrateur, zet dit voor stel nader uiteen en wijst er op, dat onze afdeeling brandstoffen te Winkel is gevestigd, evenals de af deeling bakkerij. Ook de afdeeling brandstoffen ver heugt zich in voortdurende uitbreiding. Het bestuur is er dqpen herfst toe overgegaan, om er een be steller en paard en wagen bij te doen voor de brand stoffen. En toch zijn we nog niet bij machte om aan alle aanvragen te voldoen. Die tweede brandstofbe steller, eerst voorloopig in dienst, werd door het be stuur voor vast genomen. Met uitbreiding van bet overige ging ook uitbreiding van de brandstoffen- omzet gepaard, die nu ook al gaat te Oude Niedorp, 't Verlaat, Veenhuizermiddenweg, ook in Sijbekarspel Kolhorn en de Waardpolder. Een zoo groote Wijk is niet best vanuit een centraal punt te bedienen. De opslagplaats te Winkel is niet groot en vooral met turf is Winkel moeilijk te bereiken. Daarom dacht het bestuur aan een brandstoffenafdeeling te Nieu we Niedorp van waaruit dan Nieuwe Niedorp, De Kampen, 't Veld, Oude Niedorp, Langereis, enz. be diend zouden kunnen worden om vanuit Winkel bijv. Winkel. Lutjewinkel, Waardpolder en dergelijke te bedienen. Het vervoer van turf naar Winkel per vlet is kost baar, het vaarwater daarheen niet best. Nu moet brandstof naar Winkel, die weer terug moet, naar Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, enz., dat is dubbel werk. Het bestuur meent dan ook, dat er wel reden is, om een filiaal voor brandstoffen te Nieuwe Nie dorp te stichten. Verschillende heeren vragen er, na de toelichting van den heer Breebaart, nog het woord over en daarbij blijkt wel, dat men algemeen er voor is om een afdeeling voor brandstoffen er bij op te richten, maar dan is (de overweging, waar we een filiaal zul len hebben. De heer D. Olie zou het filiaal liefst te Opmeer zien, die {plaats lijkt hem nog meer van belang daar voor dan Nieuwe Niedorp. Ook de heèr J. Ham vindt Opmeer, of bijv. het Ver laat, beter dan Nieuwe Niedorp. Maar spreker zou er niet voor zijn om een duur gebouw voor een filiaal te moeten stichten, we moeten niet een strop er aan krijgen. De heer R. Boon acht Opmeer een geschikte plaats voor een brandstoffenafdeeling, men is er aan de tram, aan goed vaarwater en goeden rijweg. De heer Gaijaard kan zich wel met het idéé Op meer vereenigen. Het is de vraag echter of daar grond zal zijn te krijgen voor een filiaal. Zoo ja, dan acht spreker Opmeer beter, aangezien wé reeds te Aartswoud, Sijbekarspel, Benningbroek, Abbekerk, enz. ook onze klanten hebben voor koloniale waren. Heb je filiaal te 'Opmeer, dan ben je aan den behar- den straatweg, dan kun je met één paard reeds heel wat doen. Vanuit Nieuwe Niedorp naar Hugowaard bijv., heb je slechte wegen en vanuit Winkel naar Aartswoud of Benningbroek en dergelijke plaatsen is zeer kostbaar. De heer Doets zou 't Verlaat wel geschikt achten. De administrateur zegt, wal <te kunnen hooren, dat men algemeen bet nut van ieem füdaail inziet, maar dat men overweegt die plaats, waar die 'te vestigen. Wat N. Niediorp (betreft, die coöperatie heeft hier reeds meer ingang gevonden d'an in Aartswoud, Sijbekar spel, Opiheer, enz. In Nieuwe NiecLocrp hebben we meer klanten. Ik heb hier aan den vasten weg, dicht bij het vaarwater een huis, op den boek van de Slijk- steeg. Dat perceel wil ik voor den kostenden prijs f4000, of voor zooveel minder als biet bij taxatie waiajrd geacht mocht worden, overdoen. Wondt het hooger getaxeerd', dan wil ik toch niet boven de koop som vangen. Het perceel zou een flinke bergplaats bevatten, benevens Woning voor den brandstoffen- handelaar en er zou nog 'een woning in verhuurd kunnen worden. Zoo zouden 'we voordeed hebben wat huishuur (betreft en ook vrachtkosten naar Win kel uitwinnen. Al is het nu juist een perceel van mij zelf, het is geheel onbevooroordeeld, dat ik het ter sprake breng. Het bestuur acht Nieuwe Niedorp goed als filiaal, aft is «er mogelijk ln de toekomst aan Op meer te denken. Voorzitter zegt, dat het bestuur het huis te Nieuwe Niedorp hecht en 'Sterk achtte, met weinig 'onderhoud er aan. Het kan geen verlies opleveren. De heer D. Olie acht het een bezwaar, dat er niet meer terrein bij dat perceel is. De heer Ham brengt dank aan den heer Breebaart mede namens ons allen, voor diens aanbod* maajr spreker blijft toch aan Opmeer die voorkeur geven, we zouden kunnen oden, of we daar een perceel kun nen vinden. Ook de heer Gaijaard brengt gaarne hulde aan den heer Breebaart voor het gedane aanbod. Maar er is geen grond bij, dat perceel De ruimte in het perceel zouden we voorts wel zelf noodig hebben en is spr. er tegen, dat er «een woning van verhuurd zou wor den. De heer R. Boom acht Opmeer een geschikt ge bied, waar de omzet nog wel kan worden uitgebreid. De administrateur vindt, al hadden we behalve te Winkel ook te Opmeer 'brandstoffenafdeeling, dat er dan nog gedeelten van onze wijk zijn, die te ver wa ren om ze tijdig te bedienen, als bijv. '4 Veld, de Kampen, Veenhuizermiddenweg, Hugowaard, enz. Het Bestuur zou Nieuwe Niedorp tot plaats voor een filiaal kiezen. Mocht er te Opmeer vatbaarheid voor blijken te zijn, welnu, dan zou ook daar een filiaal kunnen komen. De heer" P. Dekker Dz.. commissaris, acht Nieuwe Niedorp een zeer geschikt gebied voor een filiaal. We moeten niet grond gaan koopca ver weg en daar bijv. een duur gebouw zetten, daar zou ik niet voor zijn. We moeten den stok ook weer niet te ver zetten. De heer P. Zwagerman vindt, als ons gebied zoo heel groot wordt, waar is dan ten slotte het einde. Als we eens propaganda maakten om een heele nieu we coöperatie te Opmeer te stichten. De heer Olie vindt, daar moet geld voor zijn, het la de durf om zooiets aan te pakken. Spr. zou in be ginsel zijn voor filiaal ,te N. Niedorp en -een filiaal te Opmeer, waar we ook kunnen onderzoeken of we een perceel kunnen krijgen. We hebben over enkele weken weer vergadering en dan zou het bestuur ver der dit punt in behandeling kunnen brengen. De heer J. Ham vindt Opmeer een geschikte plaats maar mocht daar geen perceel te verkrijgen zijn, dan kan spreker zich er mee vereenigen, om te N. Nie dorp eei^ filiaal! te stichten. De beer Breebaart zou eerst willen uitmaken of we te Nieuwe Niedorp een filiaal stichten, in mijn per ceel erf in een ander perceel. Die voor Opmeer zijn zijn toch niet tegen Nieuwe Niedorp, want vanuit Winkel en Opmeer zou het nog moeilijk zijn om ons geheele gebied te bestrijken. De heer H. Ootjers zou Oude Niedorp voor een fi liaal! even geschikt achten als N. Niedorp. Te O. Nie dorp is een groot huis met een flink stuk grond er bij, aan, vaarwater gelegen, over te nemen. Spr. be doelt het perceel van den voormaligen kastelein P. de Geus. De heer D. Olie zou willen dat we ons nu dn be ginsel uitspreken voor een filiaal. En dan eens uit kijken, waar we die zullen stichten. De administrateur wijst op de onvonrdeelige lig ging van O. Niedorp, ten opzichte van aanvoer per spoor. Men moet dan naar het station Noordschar- woude en men krijgt zware exploitatiekosten. Te N. Niedorp hebben we een transportstation. Het Bestuur heeft bet voorstel om 'te N. Niedorp filiaal te stichten, omdat daar een proef is te nemen, die geen geld -kost. Na enkele jaren zou het perceel hier misschien 'n f 500 minder waard zijn, dat is al les. Laat de vergadering uitspraak doen of ze al of niet hier filiaal1 willen stichten op deze voorwaarde. De heer D. Olie trekt zijn voorstel1 in. Voorzitter zegt, dat het Bestuur voorstelt om te stemmen of we een filiaal te N. Niedorp zuilen stichtén of niet en dat het Bestuur er aait verbind^ yoot het filiaal het perceel van den heer Breébaart te bezigen. De heer Breebaart zegt te willen stéunén hét voorstél om te N. Niedorp een afdeeling voor de brandstoffen té stichten. De heer J. Ham wil er aan verbinden dat het filiaal te N. Niedorp in het perceel van den héér Bréébaart komt. Voorzitter stelt nu aan de orde stemming voor of tegen oprichting van een filiaal te N. Niedorp, waarbij inbegrepen is overname van het perceél té N. Niédorp van den heer Breebaart, om in dat perceél hét filiaal le vestigen. Met 44 stemmen vóór aangenomen. Tegen waren 5 stemmen en 1 stem werd blanco uitgebracht. Aan de orde wordt gesteld bespreking wijziging sta tuten en wel daarbij art. 16 der statuten te lezen als volgt: Aart. 16. Op terugbetaling van het in art. 9 bedoelde entreegeld kan nimmer aanspraak worden gemaakt De terugbetaling van het bij art. 19 bedoelde aan deel, voor zoover daarop ten gevolge van door de ver eeniging geleden verliezen géén afschrijving hééft plaats gehad, Kan eerst gevorderd worden, bij uittreding uit de vereeniging. In geen geval kan terugbetaling worden gevorderd: a. van aandeden, behoorende aan personen, dié uit hun lidmaatschap zijn ontzet. b. van niet volgestorte aandeelen c. van aandeelen, die bil' overlijden van een lid niet binnen twee jaar door de erven zijn opgevordérd d. van aandeelen van leden zonder bekendé woon plaats, die binnen 2 jaar na gedane oproeping nalatig blijven hun adres qp te geven. Deze vervallen aan de reservekas. De heer Breebaart licht deze statuten-wijziging nog toe pis zijnde meer een administratieve formulé. Op deze vergadering kunnen we niet do statulén wijzigen. Daarvoor is 2/3 van de leden noodig en die zijn nier niet aanwezig. Het is nu op de agenda gezet om er weldra op de ledenvergadering weer op terug te koraén én dan kun nen wo tot statutenwijziging besluiten. Dc heer Breebaart zegt verder; Hét doet mé genoé- gen. dat met zooveel stemmen stichting van een brand- storfenfilaai te N. Niedorp is aangenomen. Laten we hopen, dat het een spoorslag mag zijn om uit te breiden en dat de resultaten gunstig mogen zijn. Het verheugt me, dat hier zoo overtuigend blijkt, dat de gehcclé vér- gactcring achter het Bestuur 6taat om met ons mee te werken. Bij de rondvraag voeren verschillende heerén nog het woord over eenige zaken van huishoudclijken aara, o.a. meerdere uitgebreidheid te gévén aan hét jaar verslag, maatregelen te overwegen, dat dé béstéllérs niét zoo laat nog klanten hebben te bedienen, (wat volgens toelichting van den heer Breebaart thans wel wat is toe te schrijven aan ziekte onder het pérsonéél, térwijl ook de afschaffing van nachtarbeid en de 8-urige werk dag daarop yan invloed zijn.) en zoo voort. Het Bestuur zal aan de verschillende, opmerkingen aandacht schen ken. Voorzitter sluit daarna onder dank de vergadering en hoopt dat de resultaten een gunstig resultaat mogen hebben. DE GESCHILLEN IN DEN VRIJZ.-DEM. BOND. De heer Teenstra heeft Zondag den volgéndén briéf gericht aan het hoofdbestuur van den Vrijzinnig Demo- cratischen Bond: „Door mij is aan de redactie van de Telegraaf, toen deze .mij zeide, dat zij mijn voornemen tot het be danken voor een cantdidatuur had vernomen en dat zij dit zou publiceeren, medegedeeld, nadat ik op' haar vraag de juistheid van dit gerucht had bevestigd, dat vooral de oorzaken en omstandigheden, waardoor aan mr. Oud de derde plaats op de lijst was toegewezen, mij tot het besluit hadden gebracht voor de plaats onder hem te bedanken. Naar aanleiding hiervan wenscht de heer Oud de in stelling van een commissie, welke de juistheid dézér beschuldiging, die hierin volgens uwe meening kennelijk is gelegen, zal hebben te onderzoekén. Ik kan niet medewerken tot de inslelling van eén commissie van onderzoek, als door u bedoeld. Zulle een commissie toch acht ik volkomen overbodig, waar het hier niet gaan om het onderzoek naar de juistheid van bepaalde, niet vaststaande feiten, doch om de waardeéring van handelingen en gedragingen van personen eu col leges- Is dus een instelling van een commissie van onder zoek volkomen ongemotiveerd, een arbitrage van voor aanstaande partijgenooten zou wellicht doel hebben kun nen treffen, ware het niet, dat: a. het hoofdbestuur reeas een uitspraak deed in {jajf* vergadering van 22 Januari j.1. en zich „unaiem achter de heeren Marcharit en Oud schaarde", wat werd ge- gepubliceerd in De Telegraaf, klaarblijkelijk op medé- deeling van het bondssecretariaat; b de partijleider, mr. H. P.« Marchant, aanstonds en in den meest beslisten vorm een oordéél uitsprak én publiceerde. Inmiddels heb ik geen bezwaajn, u omtrent de oorzaken en omstandigheden, waarvan ik in mijn motiveering sprak, het volgende mede te deelén. Yoem fle, zooals u bekend is, langzamerhand den indruk had gekregen, dat mr. Oud alles zou doen, wat hij kon om bij de aanstaande verkiezingen een betere kans te krijgen dan zijn clubgenooten en die indruk was versterkt, toen iik hel rappori-Kohnstamm c.s., waaraan mr. uuu medewerkte, en waardoor hij zelf hét besté district en ik geen district zou hebben gekregen, in handen kreeg, heh ik onmiddellijk mr. Marchant gewaar schuwd, wilde hij niet tot het ontstaan van onhoudbare toestanden in de tractie en in de partij medewérken, dan zou hij alles moeten doen wathij kon om te zorgen, nat de leden der Kamerfractie in de volgorde van anciennitéit op de lijst zouden komen, evenals zulks bij de vorige verkie zingen was geschied. Veruer tot het geven vaneenadviés hetzij door het hoofdbestuur, hetzij door de a.gemeeué vergadering, kon natuurlijk me,, woruen ge0aau, en u_ leuen oer paruj moesten vode vrijheid hebben van het advies af te wijken. Evenals alle stelsels, die men volgt bij het samen stellen van de lijsten, heelt ook dit stelsel zijn theo retische bezwaren, hoewei het,in de praktijk toch veelal wordt gevolgd; het heelt echter twee zeer groote voordéeien. Vooreerst is alle „Streberei" en ueioyale concurrentie tusschen de leden der zelfde iractie daarbij zoo goed als nutteloos; in de tweede plaats zijn ae leden der iractie weinig afhankelijk van de goed- 01 afkeuring van den partij-leider, die maai* al te dikwijls despotische neigingen begint te vertoonem Zoowel mr. Oud als mr. Marchant weigerde het doen geven van een dergelijk advies te bevorderen; alles moest aan het goede inzicht van de leden der partij worden overgelaten, er moest z.g. volledige vrijheid zijn, de democratie moest heerschen! Hoe er met de democratie is gehandeld, kunt u vinden in ue brochure-Van Beresteyn, waarvan ik juist een exemplaar ontvang, en die ik u ten zeerste ter le zing aanbeveel, en verder in de door den heer Koster geiormuleerde en u toegezonden grieven. Welke waren nu de oorzaken, waardoor mr. Mar chant over de beweegredenen van mr. Oud be- hoei ik niet meer te spreken meende te moeten bevorderen, dat mr. Oud een hoogere plaats op de lijst zou kunnen krijgen dan ik en waardoor was te voorzien, dat het z.g. vrije referendum daarvoor een geschikt middel zou zijn? Hot spreekt vanzelf, dat ook in een kleine Kamer fractie zich af en toe meeningsverschillen openbaren; in den laatsten tijd echter namen deze verschillen een grooteren omvang aan, daar zij zeer belang rijke vraagstukken betroffen. Mr. Oud bleef hierbij steeds den leider trouw, ik waagde het, met hem van meening te verschillen; niet altijd stond ik daarbij alleen. Als voorbeelden stip ik slechts aan de oplos sing van het militaire vraagstuk; de nota-Oud die een zeer militairistischen geest ademt en ons land op zeer hooge kosten zou hebben gejaagd', is buiten mijn instemming en medeweten ingediend. Verder onze houding ten opzichte van de S.D.A.P.: het was, alsof mr. Marchant Bteeds opnieuw wilde bewijzen, dat de menschen volkomen gelijk hadden, al» ze zeiden, dat wij eigenlijk verkapte socialisten zouden zijn. Ik moest daarom worden gestraft, of liever ge zegd, mr. Oud moest worden beloond, op onze kos ten. Daarom moesten wij zonder advies aan het refe rendum worden onderworpen. Ik begreep dadelijk wat dit beteekende: mr. Oud kon er, door zijn meer dere bekendheid als partij-secretaris en propagan dist bij de partijgenooten 9lechts voordeel bij heb ben, en ik, de „agrariër", die in de gevallen, waarin de belangen van het platteland kwamen te staan tegenover die der groote steden, de zijde van het platteland had gekozen, zou door vele stedelingen, die zulks niet kunnen verdragen, niet op een der beste plaatsen worden genummerd. Ik heb onmid dellijk aan mr. Marchant gezegd, dat ik daardoor een slag in het aangezicht zou kunnen krijgen: de vo rige verkiezing stond mr. Oud twee plaatsen bene den mij. Het heeft niet mogen baten; ik moest mijn straf hebben: het referendum heeft, nadat het. vcege lijf van mr. Marchant en van de onbekende vrouw in veiligheid waren gebracht, het vonnis aan mij voltrokken. Noch mijne vrienden in de Noor*'.olijke provinciën, noch die van liet platteland in andere streken, noch ook de waarschuwingen in de land bouwbladen hebben mij kunnen redden. Het was trouwens ook al te eenvoudig: slechts een betrekke lijk gering aantal stedelingen behoefde mij op num mer 7 of 8 te plaatsen, en mijn wangedrag was mij ingepeperd! Ik wensch mij niet aldus te laten straffen en ik wensch het ingeslopen bederf in de partij niet te helpen bevorderen, daarom heb ik voor de plaats onder mr. Oud bedankt. Hoogachtend, E. M. TEENSTRA. KACHELONTPLOFFING. In Lochem, ten huize van den heer B. is waar schijnlijk door de ontploffing van verzameld gas An den schoorsteen, het voorstuk hiervan geheel uit el kander gesprongen en werd de kamer herschapen in een ruine. Geen pensoohlijke ongelukken. DE GRIEP. Wegens het (heerschen van de griep ia te Rolde do 0. 1. school voor één week gesloten. In den- Achterhoek heersebt niet alleen die griep overal, (maar neemt cij ook ernstige vormen aan, vooral aan de grenzen. Evenals vier Jaren geleden komen ook nu gevallen mot doodelijken ai loop voor bij /menschen van dertig itot veertókierigexi .leeftijd. Het proces heeft een kortstondig 'verloop. TaLloozo gezinnen worden gevonden, waar allen of allen op één na te bed liggen. Op 't platteland', waar alle werkzaamheden in bedrijf en stal en geitn door stgen krachten moet geschieden, ia dit buitengewoon las tig. Het publieke leven ondervindt groote stilstand: vermakelijkheden, vergaderingen, o.d. gaan niet door zoo h.v. moest ook de opvoering van „Het huis Bo- nardon" in Lochem worden afgesteld. Scholen zijn gedeeltelijk gesloten, het kerkbezoek is aanmerke lijk geslonken, eniz. In Lochem is, wegens ziekte van een der doktoren een .tijdelijke arts ter hulp moeten komen. De motorfietsen der geneesheereru rijden dwars over de heide van de eene boerderij naar de andere, om maar tijd uit te sparen. Inderdaad: de griep „heerscht" en het gansche le ven gehoorzaamt Te Apeldoorn breidt zich de griep meer en meer uiit Dagelijks worden oneer scholen wegens de epi demie gesloten. KOLHORN K. F. G. speelde j.1. Zondag '-eu competitie-wed strijd tegen Stormvogels van Spanbroek. Tot enkele minuten voor de rust kwam het niet tot doelpunten, hoewel bijna voortdurend op de K. F. C.-heJft gespeeld werd. Toen kregen de Stormvogels 'een .pénaliy té né men, "die in een doelpunt werd omgezet. Na de rust was het spel van K. F. C. veel slechter, zoodat de Stormvogels nog 5 maal konden doelpunten en de stand na afloop dus 6—0 was. Het zou wel wenschelijk geweest zijn,- wannéér onzé voetbalclub in de tweede competitieklasse was gé plaatst De clubs uit do eerste klasse zijni in 't algeméén véél te zwaar voor K. F. C., zoodat de wedstrijden doorgaans verloren worden. WIERINGEN. Vanwege de ijsclub „Voorwaarts' werd i.I. Zondag op het Kanaal nabij den Oever een hardrijderij op schaatsen met hindernissen voor dames gehouden, n.1. een biljartbal op een bordje. Er waren 20 deelnémérs. De uitslag als volgt: le prijs mej. G. Halfweeg Pd., 2e prijs mej. G. Wit Kd., 3e prijs mej. G. Bakker Hd. De prijzen bestonden uit luxe voorwerpen en wérden 'e avonds in ,t café Koster uitgereikt. WIERINGEN. Bij den landman C. S. K. te Oosterland zagen wii heden een schaap met twee lammerén in de wéide 100 pen. DE BOTER. Het Hdbl. schrijft: Merkwaardige verschijnselen doen zich nog altijd iu net zuivelbedrijf voor. In den tijd, dat vroeger de prijzen

Schager Courant | 1922 | | pagina 2