HALVE PRIJS. luxe- eu gewone Scheurkalenders Boekhandel v.h. Trapman Co, Extra voordeelige aanbieding. de een vast Werkman, AFSLAG 10 pet. extra korfing. pl.m. 15 voer Dekriet, een Burgerwoning Brood-en Koekbakkerij Raad ffeerhugowaard. De dingen om ons heen. niet op 4 Febr. a.s., doch op 18 Febr. 1922. 1000 gulden, HEILO. Lichting 1922; Goedkoope Vieeschwinkel, RUNDVLEESCH, J. DE ROVER. UITVERKOCHT. J. H.SCHENE. Landarbeider, Winkelhuis, Takkenbossen. Princessegersl, Koenraad, Gerril Marcelis Keppel, Ambacht van West-Friesland, genaamd (ieestmerambacht. Jan Veeter, te ruilen. Groote Afslag Groote omzet, kleine winst. QODQDOnOQDÖOÖOÖÖÖöQÖQQIlQDOöDOQDDDODQQDDQQÖDÖÖDDÖDÖDÖODÖDÖQDÖöOÖ DE NOG VOORRADIGE worden voor veel "VERLAAGDEN PRIJS LAAN SCHAGEN. gnDDDDQDDDÖDDDÜDDDDDDDDDDDDQDDDDDQDDDDQDÖQDDDDÜDDDÜDDDDQÖDQDÖDQÖD De laatste Japonnen, Blouses, en Kinder jurken tegen spotprijzen. Zie de Etalages. een gehuwd Ie nabouw 72 snees best Bouwland. best beklante den wat tére vas ian -sté in ar- are an ile op it> I stegen, dalen zij nu; ons export-land van eertijds impor- i teert nu op vrij groote schaal. De prijzen fluctuceren met den uag. De hoofdzaak is deze. Australië is in en na den oorlog ecu stcrk-exporteercnd land géwordén. Uit oor logstijd dateoren nog de goed «econserveérdé voorradén, die de Engclsche regeering had opgcslagén, dé z.g. gou- vcrncmcnts-botcr. Daarnaast bestaat de versche Austra lische boter, maar enkele maanden oud en natuurlijk van betere qualitcit. Nu drukt de gouvernements-botór dén prijs van de versche Auslratlische, en deze samen, dié heiden hier worden ingevoerd, houden den prijs van de Hoilandsche omlaag. De prijs schommelt steeds naar gelang van den aan voer. De Australische regeeri lisboter is wéér wat duur der geworden door de groote vraag, ook uit andere lan den. Het heet, dat de Engelsche Regééring l/a miilioèn kisten aan Rusland heeft geleverd, maar hoe dit ook zij Duitschland en Frankrijk nemen zeker af, Daarbij moet j in het oog worden gehouden, dat het in Australië op_ 't oogenblik de tijd is van de grootste productie, namelijk I zomer. Ook vóór den oorlog (het laatst in 1913) werd vandaar boter bij ons ingevoerd, maar toen in geringe male; het gebeurde in Januari, soms ook in Februari, en hield dan weer op. Onze zuivelindustrie trok er zich dus weinig van aan, 011 (lat is nu totaal anders geworden, de concurrentie is fnuikend. Aangenomen, dat de Hoi landsche productie nog vrijwel groot genoeg is, om in onze eigen consumptie te voorzien welk ©én nadééi dan het zuivelbedrijf van den buitenlandsehen mede dinger heeft, is nauwelijks te zeggen. Natuurlijk niet alleen op onze eigen markt, maar dub bel en dwars daarbuiten: de export is bijna stilgezet, hoe wel ïiaur dichtbij gelegen landen als Belgfü en Frankrijk nog wel iets uitgevoerd wordt. Een andere sirop komt hierbij, namelijk dat dezen zomer groote voorraden ge conserveerd zijn, uit vrees voor de gevolgen dér droogte: deze koelhuisboter heeft ongevéér dé hélft van haar vroegere waarde. Dit verklaart de slr.ubbcling van enkele weken geleden, toén dé fabrikantén (juist bij dé grootere vraag van den handelhun versche boter eénigs- zins vasthielden om eerst de geconserveérdé té vérkoojién. Tegenover deze nadeclen voor producéntén slaat na tuurlijk het voordeel van den verbruiker. In de winkels wordt de Australiscche boter „Deemche", heet zé dan meestal, want de naam Australië schijnt bij winkeliers taboe te zijn nu verkoccht voor ongeveer f 1 per pond eerste qualiteit, 90 cent gouvernements-boter, tégén f 1.30 voor het Hollandsch product Wij nemen nu aan, dat- fclte winkeliers streng onderscheid maken, en niét de beste gouvernementsboter voor „eérsté qualitèit Deen- sche' verkoopen. Heiaas een veronderstelling, dié niét ten opzichte van eiken kleinhandelaar opgaat. De verdere buitenlandsche import is niet groot Een tijdje geleden is er nog uit Ierland en Zuid-Afrika iets aangevoerd, maar dit schijnt geen succes te zijn geweésL Uit Denemarken komen op 't oogenblik ook geen belangrijke quantiteiten. Van Siberië, dat vóór den oorlog wel zond, hebben wij voorloopig niets meer te ver wachten. Maar in elk geval ziet net er voor ons Iiol- andsch product al zal de Australische invoer in de volgende maanden weer dalen voorshands niet zoo heel vroolijk uit. n- Vergadering van den Raad op Dinsdag 31 Januari 1922, des middags 2 uur. Afwezig de heeren Met, Blom en Kostelijk, de eerste met kennisgeving van verhindering wegens ongesteldheid, terwijl voorzitter bekend was dat vo rige week ook de heer Kostelijk ongesteld was. Voorzitter de heer W. van Slooten, burgemeester, opent deze eerste vergadering in dit jaar, daarbij den wensch uitsprekende, dat aan het eind van het jaar zal blijken dat de toestand niet zoo ongunstig is geweest, als velen thans oordeelen. Hij hoopt dat de te nemen besluiten met aller instemming zal worden genomen en de besprekingen op een aangenamen en vredelieveuden toon zullen plaats vinden, in het be lang der gemeente. Spr. spreekt den wensch uit, dat 1922 een goed en gezegend jaar zal zijn voor ae ge meente. De notulen worden gelezen en onveranderd vast gesteld. Medegedeeld wordt dat nog in onderzoek is bij Ged. Staten overdracht school III, verkooping van de wo ning en de geldleening deze zaak betreffende. Enkele leden als de heeren Kuiper en Bloothoofd wijzen op den spoed die betracht dient te worden. Ook is nog geen beslissing genomen inzake over dracht van school I. Wijziging wordt gebracht in do verordening op de heffing van opcenten in de Rijksinkomstonbelasting en wel wat betreft de vaststelling van een be- paald aantal te heffen opcenten. In de vorige ver ordening was geen bepaald aantal genoemd. Ingekomen is de begrooting voor de keuring op waren van de gemeente Alkmaar, in ontvangst en uitgaaf sluitende op f 130.000. Ingekomen is ook de goedgekeurde verordening op de keuring van waren. Van de ambachtsschool te Alkmaar is ingekomen het verzoek om subsidie over 1920, die naar haar oordeel nog verschuldigd is als bijdrage in de kos ten voor liet bezoeken van leerlingen aan do am bachtsschool en wel f 34.00 per leerling. Onze ge meente had in dat jaar 2 leerlingen. Vorig jaar is ook subsidie verleend en de heer Krom meent d,at de gemeente zedelijk verplicht is de subsidie te betalen. De heer Kuiper vraagt of het niet verhaald kan worden op de ouders der leerlingen, wat voorzitter evenwel ontraadt. Algemeen goedgevonden de subsidie te verloenen. Aan den heer D. Veen wordt 4 maanden ontheffing verleend in zijn aanslag hoofdelijken omslag. Door B. en W. wordt voorgesteld voorloopig af wijzend te beschikken op het verzoek tot vrijdom van pensioenbijdrage, een adres van Gemeenteamb tenaren. Eerstdaags zal er wel een algemeene rege ling komen. Het voorstel wordt goedgevonden. Voorgesteld wordt den termijn van ontruiming der woningen van J. Bruinwoud en P. de Boer met ten hoogste 6 maanden te verlengen. Er zijn nog geen woningen te krijgen. Gewezen wordt op mogelijke verruiming wanneer de noodwoningen klaar zijn. Aan het voorstel hecht de Raad zijn goedkeuring. Door de Vereenigingen va.n Burgemeesters en Secretarissen in het kanton Alkmaar, Purmerend, Hoorn en Schagen is een commissie ingesteld, die tot taak zal hebben met de gemeente Alkmaar een uniforme regeling te treffen voor de buitengemeen ten, o.a. wat betreft de toelating der onderwijsinrich tingen, de keuring van waren enz., vleeschkeurings- wet enz. B. en W. achten het wenschelijk de regeling aan een dergelijke commissie op te dragen. Algemeen acht de Raad dit gewenscht. Voorzitter wijst voorts op enkele posten van de begrooting der keuring op waren, die de Vereeni gingen van Burgemeesters en Secretarissen be schouwden als oprichtingskosten en besloten wordt daartegen bezwaren in te brengen. De heer Van der Oord zou de heele boel wel voe den grond willen hebben, maar dat zal wel niet gaan, denkt voorzitter. B. en W. stelln voor een bijdrage te verleenen in de verpleegkosten van het kind van R. Hoogland. Hoogland vraagt finantieele hulp en de kosten zui len bedragen f 100 per jaar. B. en W. stellen voor i 50.bij te dragen en wel als renteloos voorschot. B. en" W. willen ook in dit geval de zuinigheid; be trachten. De heer Borst wijst op de kosten van Meeding, die nog voor Hooglandte rekening komen en wil f 100 geven. Ook de heer Poland is voor bezuiniging, uia&r wil indien het noodig is, meer steun geven. Ook de heer Bloothoofd' bepleit meerderen straen, wijzende op meerdere kosten, die de verpleging ver oorzaakt. Voorzatter wijst op Ihet weinige succes da tB. en- W. tot nu met het verstrekken van hulp hebben gehad, en dit 'is door B. en W. overwogen. -Naar aanleiding vain de mededeeljngen door den heer Bloothoofd gedaan, kan dè heer Krom zich wel vereenigen met het voorstel-Borst om dit jaar 1100 te ^even Ook voorzitter kan zich er nu wel mee ver eenigen en algemeen keurt de Raad dit goed. 'Door wijziging van de Onderwijswet komt er wijzi ging in de commissie tot wering van schoolverzuim en stellen B. en W. voor, de bestaande commissie te gen 1 Apri.1 a.s. op te heffen en dan één commissie voor de geheele gemeente te benoemen, een commis sie bestaande uit 9 leden. Goedgevonden wordt één commissie te benoemen en 'in een volgende vergadering zal een nieuwe com missie worden benoemd. Van het R.-K. schoolbestuur in den Hondenweg en van de Christelijke school in den Baasawe& in gekomen het verzoek om voorschot, waar ae inge volge de onderwijst of recht op hebbent Bedoeld wordt een voorschot voor loopendc uitgaven en voor de school in den Hoademveg wordt gevraagd f4000 voor die in den Bijweg i 1000 Voorzitter zegt, <Jati gerekend wordt naar do kos ten per -kind en dat van die kosten 86 pet. voorschot kan worden verletnd. Gerekend is naar kosten per kind aan de openbare school en naar die berekening zou voor den Hondemveg, voor 304 leerlingen, gege ven kunnen •worde» een voorschot van i 3448.58, voor den Basseweg voor 49 'leefl&ngen f 555.80. De heer Van der Oord vraagt, of voorzitter woet, of de onderwijskosten voor de 'bijzondere scholen meer of minder Indragen dan die van de openbare scholen. Spr. heeft vroeger eens een lijst van een groote bijzondere -school te Broek op Langendlj-k ge zien en toen scheelde het heel! wat aan leermiddelen. Voorzitter heeft in deze geen ondervinding en heeft wel eens van Hartog gehoord dat do leermid delen-geschiedenis heel wat minder was aan de school Basseweg. Bij het vragen om voorschot nu is evenwel gezgd, dat anen slecht in de leermiddelen zat en in de openbare scholen heoft men behoorlijke leermiddelen, niet overbodig. De heer'Van dar Oord herinnert aan de unanieme afkeuring, die de Raad eens uitgesproken heeft over de giroote kosten voor verlichting en verwarming en dat den Raad wel is (kwalijk genomen door hoofden van scholen Voorzitter wijst op de klacht van hoofden van scho len over de slechte kwaliteit 'brandstoffen. Goedgevonden wordt, do voorschotten te verstrek ken, ais B jen W. hebben voorgesteld. Eveneens wordt goedgevonden het tekort ie beta len aan het R.-K. schoolbestuur alhier van het ver volgonderwijs. Het tekort bedroeg £29.15. Benoemd worden de leden van de stembureau! noodig voor de verkiezing der Tweede Kamer. Tot doodgraver te Veenbuizon wordt (benoemd de heer J. Ileggelaar. -Hierna sLuiting. Voorbereiding voor Geanua. I. (Langzaimlerhand' worflJt de internationale toestand duidelijker, ontstaat' de mogelijkheid een progressie op te maken voor wat de eerstkomende weken zul len brengen. Die toestand wordt beheerscht door twee invloe den, die in vele opzichten tegen elkaar ingaan: dé nA- gclsaksische en dc Pranseh-continentale opvatting. Deze demarcatielijn heeft roods langen tijd beslaan, doch nooit te voren was zij zóó duidelijk, zóó scherp, als thans het geval is. Zij begon duidelijk to worden in de dagen, ciie aan de conferentie van Washington vooraf gingen, kon Frankrijk, dat immers als kleinere maritemé mogendheid met oen vlootbepcrkiiig weinig of niéts, had uit te staan, toch er op stondi uitgenoodigd te worden, op grond van de roi, die het in de Enténjté speelde. Dat was het begin van een uitbreiding dér draagwijdte der Conferentie, die bijna de aanleiding' was geweest tot eeu algeheelé mislukking. En nog stééds blijfl het to bezien of het resultaat evenrédig is aan dé verwachtingen, die meer aanvankelijk van Hardings ini tiatief meende te mogen koesterén. Ook dé houding door Frankrijk ter conferentie aangenomen, werkte rnédé om do sclieidingslijn tusschen de twee politieke opvat tingen scherper te doen worden. De Amerikanen, die tot dusverre veel grootéré sym pathie hadden gekoesterd voor de Fransche Republiek clan voor het stamverwante Engeland, kwamen door en tijdens de conferentie tot het klam inzicht, dat van Parijs niets, van Londen allos te hopen was voor de verwezé- lijking van Harding's plannen. Zij zagen, dat Engeland, om dat ideaal te bereiken, zelfs bereid was afstand te doen van zijn hegemonie ter zee, terwijl Frankrijk inplaats van met offers, met nieuwe eischen aankwam. Dit had een inschuiving ïn dc Arpcrïkaansche pu blieke opinie, ten nadeele van Frankrijk, ten gévolgé, die evenwel voorloopig alleen een moréél karaktér had. Toen het echter duidelijk werd, dat Frankrijk alleen hét Duitsche geld noodig had, resp. zijn schulden aan Ame rika onbetaald wenschte te laten, om zijn vloot- en leger as pira tics en zijn continentale politiek door te zetten, kreeg de nieuwe Amerikaansche opvatting ten aanzien van de Europeesche betrekkingen bovcnoién ook een materieel kantje. En daarmede is de oriëntatie van dé Verecnigde Staten en vaststelling van een Angélsaksische richtlijn een voldongen feit geworden. Aan de Guay d' Orsay zag men dit in en kreeg men de overtuiging, dat een tegenzet iioodzakélijk was. om niet door de Angelsaksische politiek overvleugeld te worden. De groepeering, die Frankrijk in staat zou stellen oen tegengewieht te vormen, moést in Europa worden gevonden en daarbij was met medewerking van Italië slechts in zeer beperkten zin te rekénén. Hoog stens zou Italië iets gevoelen voor de Fransche politiek ten opzichte van Griekenland, en dus incidenteel ook voor de Turkschc politiek van de Guay d' Orsay, doch zeer zeker niet voor het overige. Er bleef dus over België en de nieuwe landén in het Oosten in Midden-Europa. Dat wil zeggen, de kleine Entente in de eerste plaats. Immers zelfs Bólgfië, hoe zeer in vele opzichten in het Fransche kielzog varénd, heeft op economisch gebied herhaaldelijk blijk gegévón veel voor het Engelsche standpunt te gevoelén, zoodat in Genua met België's medewerking, ook nog niet vol komen viel te rekenen. De kleine Entente evenwel was iéts géhéél andérs. Polen is Frankrijk's troetelkind geweest van den be ginne. De relaties, die tusschen Praag en Parijs bestaan, zijn hartelijker en enger dan ooit te voren, engér zelfs dan de vriendschap tusschen Masarijk persoonlijk en Engelund. Servië wordt goeddeels van Parijs uit geregeerd en Roemenië staat oesgélijks ondér Franschén invloed. Handig wist Parijs het militair defensief verbond uit te buiten, dat Engeland mot België gaat sluiten. Een wenk in Praag en Warschau was voldoende. In hoofd artikelen in mtervieuws klaagden Polen en Gzechén, dat België door Engeland speciaal zou worden beschermd tegen een Duiitschen aanval terwijl voor hun landen niets werd gedaan en zij zoowel aan Duitsche als aan Rus sische aanvallen bleven blootgesteld. Waarom voor den een alles, voor den ander niets gedaan? luidde dé klagende vraag. En het antwoord er op gaf men zelf; de kleine Entente moet toezien, dat haré bélangén niiet worden geschaad. Dit 'kon slechts één ding beteekenen, n.1., dat het Verdrag van Versa illes in vollen omvang moet worden uitgevoerd en dat Genua niets zou mogen besluiten, wat met dit verdrag in tegenspraak kon worden' geacht. Dat er dus in het geheel geen sprake zou kunnén of mogén zijn van eenige verlichting van den druk op Duitsch land, waardoor het herstel daarvan zou kunnen worden vergemakkelijkt of bevorderd Dit is voor Frankrijk's doel volkomen genoeg. Immers de tegenstand van één groote en vier of vijf der kleine mogendheden kan in Genua niet gemakkélijk worden overwonnen en daar de herzieniiig van het Verdrag van Versa illes practische eenstemmigheid dér Entente vereischt, is hiermede het middél gévondèn, tot eindeloos gemarchandeer, tot het stellen van tégén- eischen en wat dies meer zii. Men ikan zich zelfs voorstellen, dat het nu mogelijk zal blijken ten opzichte der Centralen te besluitén tot één meer gematigde economische politiek, zooals Specïaaj Engeland voorstaat, en zooals ook die Scandinavische Rijken en Nederland ongetwijfeld willen, mits men Frankrijk en de kleine Entente in de gelgénhéid stélt Duitschland te omringen met een wal van ijzer, mits die landen een paar millioen soldaten op de beén of in reserve mogen hebben om de honderddiuzénd Duitschérs in toom te houden Vermoedelijk zal dit de eerste stap zijn in het gé- marchandeer. Vooral, omdat de gewezen neutralen, ér met de Angelsaksers op zullen slaan, dat Duitschland weer in het zadel zal worden gezet, ten éindé als afnemer behouden te blijven en als levéranciér té kunnén optreden, zonder dat daarmede de moordene concuréntié van heden gepaard blijft gaan. Vermoedelijk zal men in Parijs denken, dal althans de neutralen er weinig of géén bezwaar tegen zullen hebben, dat de klokte Enténté én Frankrijk zich enime financieele offers voor hunne bewapening getroosten, zoolang er een redélijké kans bestaat, dat zij van <doie bewapeningen geen last zullen hebben. Iets anders in natuurlijk, dat daardoor de kans, dat die landen ooit hun eigen financïeelen toestand terug brengen tot den normalen, vrijwel verkeken raakt. En iets nog geheel anders is, hoe Amerika diezé politiek zal bescchouwen. Of liever, dit ïs geen kwestfë meer sedert de laatste dagen in de béschouwingén van Washington gemeld. Daarop hopen wij een volgend artikel terug te ko men. Voor'heden was ons doel slechts de demarcartrelijn duidelijk aan te geven. UITKIJK. A dverlenlïèn. Geboren Zoon van K. MOLENAAR H. MOLEN AAR-de Vries. Schagen, 1 Febr. 1922. ALGEMEENE KENNISGEVING. Hiermede vervul ik den treuri- gen piichc kennis te geven van het overlijden van mijn geliefden Echtgenoot, in den ouderdom van ruim 50 jaar. Namens de Wed. J. W. KEPPEL-Boon. Helder, 31 Tan. 1922. Door ongesteldheid zitdag te Alkmaar J. AKKERMAN, Penningmeester. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde Man en Vader, in den ouderdom van 52 jaar. Wed. J. VEETER—Kater. L. VEETER. Wieringerwaard, 29 Jan. 1922. Eenige en algemeene kennisgeving TER LEEN GEVRAAGD door flink zakenman, voor uitbreiding van zaak tegen billijke rente en aflossing. Het geld wordt geplaatst in rekening-courant bij een of andere bank. Brieven onder lett. K S, bureau van dit blad. TE KOOP: met tuin, beplant met vruchtboo- men, gelegen aan de Rijksstraat weg, te zanten grdot 7 Aren 40 Centiaren, direct te aanvaarden. Te bevr. bij L. C. OUDT te Alkmaar. Iemand, die aangewezen zal worden bij het 4e Reg. Vesting- Ariillerie, ter opleiding van on der-officier, wenschte gaarne met een persoon van die lichting Hij. die thans als zoodanig be stemd is voor het 2e Reg. Vest. Artillerie, gelieve te schrijven on der letter j, Hulppostkantoor te Bakkum (N.H.) GUMMI. GUMMI. van de bekende Amerikaansche Gummi Laarzen. De lange Laar zen van f 12.- nu voor f 9.-. De korte Gummi Laarzen van f i0- nu voor f7.- en hagelnieuwe paar dendekens nu voor f5.- Binnen banden met 1 jaar garantie voor f 1.- en de buitenbanden vanaf f 3.50 met 1 jaar garantie. Beleefd aanbevelend, N. H. OllöHOFF. Uitenboschstraat 3 - Alkmaar. Let s.v.pt op het adres: Donder dags op «e markt te Schagen. GUMMI. GUMMI GEVRAAGD: goed kunnende melken, bij H. GRIN, Kreil, Barsingerhorn. Hoogzijde 16, SCHAGEN. Lappen 50 ct. Gehakt 40 ct. Per 5 ons- Prima gesmolten Koevet 55 ct. Bij de 5 pond 50 ct. Aanbevelend, SS cn C3 CU C3 ca ca ca ca ca ca B ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca ca Tot 5 Februari op alle courante Winterartikelen als Baaien, Flanellen, Moltons, Wollen en Half wollen Ondergoederen, etc. ER BIEDT ZICH AAN: zonder kinderen, om met 1 Maart, hetzij eerder of later, voor los of losvast in dienst te treden,'t liefst in de plaats van een gemeente. Zij die een geschikte woning met vee- en hooiberging hebben en een stuk land willen afstaan in huur, waarvoor drie of vier koeien te hooi en te gras kan worden gehouden, genieten de voorkeur. Brieven te zenden aan het bureau Schager Courant onder no. 438. Te koop, tegen billijken prijs Ie Alkmaar: een mooi ingericht desgewenscht met overname der zaak en Winkelgoederen t- gen iac, prijs, als flinke bijverdienste, voor uitbreiding zeer geshikt,wegens zwakte der vrouw zoo spoedig mo gelijk te aanvaarden. Fr. Br. onder lett. Z Y, bureau dezer Courant. TE KOOP: bij Gebrs. de WIT, Anna Paulowna. TE KOOP GEVRAAGD: een scheepslading Opgaaf van prijs, dikte in den band en soort van hout. P. DE RUIJTER, Burg, Texel. prijs t 12.00 per 70 K.G. van huis gehaald. Te bevragen bij P. KOOMEN Tzn., Waardpolder, Kolhorn. TE KOOP AANGEBODEN: met LOODS en Te bevragen bij C. DE GRAAF in de Moerbeek. Te koopeen koopsom billijk. Te bevragen aan het Bureau de zer Courant, onder No. 46.

Schager Courant | 1922 | | pagina 3