Hl Leden dei Wolvereeniging Tweede Kamer. Gemengd Nieuws. wondt uiteemgesef het ant via gfoad boaSdwodea; dat toch meer en moer een eiseh don Ujda wordt Voor de leden Ligt het ter Inzage. Voor het naaien der rekening worden aangewezen de heeren D. Haverkoxn en P. Marem Eerstgenoem de deelt mede, dat de ontvangsten met inbegrip van f 159.76 saldo vorig jaar, hebben bedragen i 288.01, uitgaven f 56.70, alzoo een batig saldo ad i 161,81. Be sloten wordt een gedeelte haervom op de Boereiuloem* bank te plaatsen. Laatste punt is verkiezing bestuursdaden wogon? aftreding van de heoren J. Hoogland, K. Visser w? J. Veeter. Laatstgenoemde ft helaas dager dagen overleden. De heer Hoogland ifl als penningmeester herkiesbaar en wordt dan ook inot op 1 na. q.I^c- meene stemmen herkozen., terwijl voor de beide an deren worden gekozen de heeren W, F. van der Hum en P. Marees. Bij de rondvraag wordt door den heer Hoogland als nieuw lid opgegeven de heer A. C. Woestenburg, die dadelijk, bij, acclamatie als zoodanig wordt aan genomen. .Niets meer te behandelen zijnde, wordt de verga dering onder dankzegging voor de prettige aamen werking gesloten. DE SPORT-CANDIDAAT VOOR DE KAMER, Alen weet, dat in kringen van paardensport-liefheb bers het plan gerijpt is om hij de aanslaande verkiezingen een „sport-canoiuaat" naar voren te brengen. De héér P. Oly, een bekende figuur uil de paardenweréld, zou dau de candidaat worden. In andere dan paardensport-kringen schijnt men wei nig geestdrift voor dit plan te hebben. Het bestuur van den Nederiandschen Voetbalbond heeft in zijn vergadering van Zaterdag, volgens „De Sportkroniek'de volgende motie aangenomen: „Het bestuur van den Nederiandschen Voetbalbond, tot zijn verwondering vernomen hebbende, dat eén carwiidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld zal worden, speciaal tot vertegenwoordiging der belangen van de sport; van oordeel, Itat de algemeene Iandsbelangén niét beoordeeld kunnen worden uit een speciaal sportstand- punt; keurt het bovengenoemde streven af én dringt ér bij alle politieke partijen op aan, het onderdeel van hét nationale belang, dat door sport en lichamelijkke opvoe ding wordt gevormd, met alle mogelijke middelen te dienen". X In hetzelfde blad spot Gona More, op rijm, als volgt mot 't geval; Oly-man, laat je maar schrappen. Jij bent ons niet naar den zin. Als de paarden mochten stemmen, dan kwam jij misschien er in. Maar de sportlui moeten kiezen, en die doen het niet zoo krom. Als ze straks zóó'n „sport'"-man kozen, waren ze wel olie-aom. Ia „Sportrevue 't Stadion" zegt de hoofd-red&cteur o.ui.v f „Wij hebben niets tegen een „sport''-vartéöénwoordi- ger in de Kamer; integendeelwij vodén daar .allés voor, omdat de sport een terrein is van maatschappelijk werk, een terrein van overheidszorg, dat wal degelijk een ver tegenwoordiger op hot Binnenhof verdient Er moet iemand zijn in de Kamer, die voor goede voorlichting kan zorgen. Maar laat men dan niet nemen een zoo één zijdig sportman als de heer Oly, die slechts als ver tegenwoordiger zal optreden van een zéér éxclusiévè tak van sport een sport, die uitstekend beoefend wordt door den adel en door O.W.'ers. Een alzijdig feportman, die mede kan praten over alle takken van sport zou men hebben in aen ouden heer van Tuyll of in den heer Hirschman. Dat zijn menschen, die met gezag over verschillende takken van sport kunnen en mogen spreken. En zoo zijn er meer. Alaar wat de heer Oly daarvan te vertellen hééft, kan niémand interesseeren. DIRKSHORN. Naar: wij vernemen kan het groote en kleine pu bliek van. Dirkshorn. en omgeving zich Zondag 12 Februari weder eens vermaken met bioscoopvoor stellingen van de firma Bakker van Noordschar- woude, hier wel bekencL Voor de kleinen zal des na middags een kindèrvoorstelling worden gegeven. DIRKSHORN. Ook hier baart zich onder de schoolkinderen de griep. Ruim 30 procent van de leerlingen der mid del Wassen is door de ziekte aangetast. ST. MAARTEN. Eerstdaags treedt de dilettantenclub op met het tooneelstuk „De Dochters van Haseman", tooneelspel in 4 bedrijven. Het zal wederom een leuken avond zijn, daar wij reeds het werk van genoemde club zoo goed kennen en dan met het stuk Haseman zal iedereen wat naar zijn zin vinden, daar scherts en ernst elkander afwisselen. Het is een goede gedachte geweest zulk een gezellig en huiselijk stuk te kiezen, wat toch ook zijn aankleeding terdege behoeft en dat het daaraan niet mankeerec. zal, zijn wij gewend. Daarnaast rolvastheid, grimage, kleeding en toonee- len altijd in de puntjes verzorgd zijn, zoodat nie- man bevreesd behoeft te zijn geen echt mooien avond te zullen hebben en wenschen we de club een volle zaal toe, dan is haar moeite beloond. WIE RINGER WAARD. Vergadering van de vereenlging Vrije Liefdadig heid, onder leiding van den heer C. Haringhuizen. Na opening worden de notulen door den heer Lim- ners voorgelezen en goedgekeurd. Uit het jaarverslag hebben we het volgende aangeteekend. In het jaar 1921 werd verstrekt 2276 L. melk aan 10 personen, terwijl 18 gezinnen ieder 100 turven hebben ontvan gen. Het ledental bleef stationnair. De financieele toestand is evenwel nog steeds niet rooskleurig te noemen. Wanneer de propagandaclub niet een uitvoering had gegeven ten bate van de vereeniging, zou er zeker een belangrijk nadeelig saldo zijn geweest. Voor 1922 zal meer financieele steun dringend noodig zijn, opdat Vrije Liefdadig heid in staat blijft veel goeds te kunnen doen. De rekening van den penningmeester, nagezien door de heeren J. van der Knaap en W. Peereboom, sloot met een batig saldo ad f 68.07. De ontvangsten hadden bedragen f511.27, waarbij is inbegrejpen onge veer f 115 van de Propagandaclub. Uitgegeven werd f443.20. Rondvraag levert jilets op, waarna sluiting volgt. WIERINGER WAARD. Ondanks de ingevallen dooi is toch j.1. Maandag de aangekondigde hard- en schoonrljdörij voor kin deren nog doorgegaan. Het water op het ijs was oor zaak dat men telkens moest verhuizen. De uitslag was als volgt: Hardrijden: Meisjes van 6—9 jaar: le prijs Greta Doorn, 2e prijs Betsy van der Lippe, 3e prijs Dieuw Wit, Jongens van 6—0 jaar: le prijs Cor Zander, 2e prijs Piet Rezelman; 3e prijs Jan Braaf; 4e prijs Jaap van Ham. Jongens van 10 en 11 jaar: le prijs Bauke Hoeke- ma; 2e prijs Arie Oudendijk; 3e prijs Jan Blaauboer; 4e prijs Mat Zander. Jongens van 12 jaar en ouder: le prijs* Arie Eg- mond; 2e prijs Miek Schenk; 3e prijs Cor Limpers; 4e prijs Jan Bakker. Schoonrijden voor. meisjes van 10 jaar en ouder: le prijs Jane Breed, 2e prijs Geertje Vel, 3e prijs Grietje Kwak, 4e prijs Trijntje Schagen. WIERINGERWAARD. Alhier worden pogingen in het werk gesteld om oen cursus voor costuumnaaien op te richten onder leiding van een leerares der vakschool te Den Hel der. Aan den heer Burgemeester werd toestemming verzocht om een der schoollokalen daarvoor te mo- gon gebruiken. Naar we vernemen zullen minver mogenden kunnen deelnemen tegen betaling van de helft der lesgelden. Nadere bijzonderheden zullen per advertentie worden bekend gemaakt. WINKEL. Aan den Raad dezer gemeente is een adres inge zonden om terug te komen op zijn besluit tot Aan sluiting aan do Provinciale Waterleiding voor Noozdr hpllaad en eigenaars en huurde* van pun—lm voor de daaraan verbonden hooge kosten te beschermen* Dit adres is voorzien van 367 handteekeningen. WINKEL. De commissie voor de Malariabestrijding heeft haar werk in deze gemeente geëindigd. Door twee geëmployeerden is het verdelgingswerk uitgevoerd op 67 plaatsen, waarvan in 45 gevallen word ge constateerd een groote hoeveelheid malariamuggen en in de overige 22 gevallen weinig, bij uitzondering slechts enkelen. In twee groote bedrijven waar de aanwezigheid van veel muggen wa» geconstateerd, werd het verdel gingswerk helaas geweigerd. Behalve genoemde gevallen, is bij het verdelgings werk de meeste bereidwilligheid ondervonden. CALLANTSOOG. Dinsdag 31 Januari trad in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente alhier op, de heer J. L. D. van der Borst, oud-zendeling der Utrechtsche Zendingsverééniging in el het onderwerp: „De Papoea's van Nieuw-Guinea' Op duidelijke, prettige wijze werd het levén dér Pa poea's, hun gewoonten, hun maatschappelijke verhoudin gen, hun vrees-godsdienst der booze geestén géschétst. alles nader verduidelijkt door de vele voorwerpén, dié de uitgebreide collectie van den heer Van dér Roést bevatte. Voorts sprak deze over het leven én wérkén der zendelingen onder de Papoea's. Sympathiek was dé wijze, waarop de spreker zien uitte over den inlander in het algemeen, en scherp teekéndé hij dén béscüa- venden invloed van den Europeaan, vooral in vroeger tijd, toen het kolonialen-leger vaak eén samén- raapsel van het minst allooi was. De heer Van der Roest heeft zijn. gehoor géduréndé twee volle uren geboeid. Jammer, dat zoo weinigén waren opgekomen. Te Callantsoog, waar evenals op zoo vele plaatsen, heel weinigen tot de gërêgeldé kérk- gaugers behooren, schijnen velen, ook voor gelegén- heden als deze, bevreesd te zijn, binnén dé kérkdéur te komen. Die velen hebben eén prachtavond gémist. AARTSWOUD. Het woonhuis van P. Hoogland is bij onderhandschen 'verkoop overgegaan aan den heer W. Renooij te Nièuwé Niedorp. AARTSWOUD. Voor een kleine schare trad hier op de em.-prédikanc De Ligt uit Rijswijk. In een glashelder betoog behan delde hij „Het leven van Domela Nieuwenhuis". Sprékér spoorde ieder aan om wanen uit het hoofd te verban nen en zich zelf vrij te maken. Ten slotte droeg de heer Bart nog een. gédicht voor, opgedragen aan Nieuwenhuis. HOOGWOUD. Tot Voorzitter en Secretaris van de Commissie tot wering van schoolverzuim in deze gemeente zijn hérbé- noemd respectievelijk de heerén H. van Réé én B. Verhoeven, heiden alhier. OPGEDRAGEN AAM DB IJSCLUB „VOLHAR DING" TE OUDKARSPSL, DOOS EEN BELANG* STELLEND LUX 25 jaar is het nu geleden. Dat gij, „Volharding^ werd opgericht Vijf-en-twintig lange jaren Hebt ge uw heilzaam werk verricht. In ,dit aantal jaren hebt gij Zeer veel goeds tot stand gebracht De medewerking van de burgers Gaf je (E rvoor alle kracht. Telkens als de winter nadert, En de iisvorst laat zich zien, ls het bestuur steeds spoedig bezig, Om naar plannen om te zien. Niet zoodra is de ijskorst krachtig, Of de bestuurders zijn actief. Om de banen klaar te krijgen, Op de wijde plas, ons lief- Het Waardje hoeft dan aller aandacht, Zoowel voor arbeid als voor sport; Op het bekende Waardje zijn dan Handen meestal te kort. Spoedig zijn de banen klaar dan En komen de besten uit het land, Om elkander te bekampen, Na het reiken van de vriendschapshand. Dit jaar liep het niet best van stapel, Tot tweemaal toe was het de dooi, Die al te spoedig in kwam vallen, Voorwaar, dat is toch lang niet mooi. Zulke stroppen maken de üskas ledig En ontnemen het bestuur den moed, Om met lust en ijver voort te werken, Zooals het dat gedurig doet. Toch waande makkers, moed gehouden, Wat ge steeds deed is welgedaan, Ge steunde ook nu de arme stakkers, Die het onvruchtbare werk hebben gedaan. De club heeft in de reeks van jaren, Haar werk gedaan, zooals 't behoort Ze heeft veel banen aahg&egén. Waarop kan gereden, ongestoord; Ze heeft steeds de volle aandacht Aan plaatsen van gevaar gewiid De bosjes atroo om alle wakken, Waren er steeds stipt op tijd. Wanneer men eens ging aan het toeren, Was de verkeersbaan in de buurt Steeds punctueel en net in orde, Daar werd het steeds op aangestuurd. Aan vreemden word den weg gewezén, Om niet te komen op de Rijd, Als men in Schagen wilde wezen; Daar kwam men dan ook stipt op tijd. Gij zorgde voor alle toegangswegen, Ook ean balken, snip en Schager sloot, Liet ge uw volle aandacht wijden, Gevaar was er dan ook steeds geen lood. Eer voor „Volharding" is het zeker, Dat in de kwarteeuw van bestaan, Geen enkele een ernstig ongéval, Op uw terreinen heeft begaan. Ga door zoo ijsclub van Oudkarspel, Volhardt in uwen arbeid steeds Uw werk verdient aller waardeering, Van velen hebt ge 't reeds, Ge zult nu deze wéék het feit herdénkén, Van 25 jaar te hebben bestaan; Mij dunkt voor feesten is alle reden, Ongebruikt liet ge uw tijd niet gaan. Viert met vreugde dit jubilé, Als ik geen griep heb. doe ik mee; Als het feest gevierd is, een van zin, Gaan we met vollen moed de toekomst in. OUDKARSPEL iDe afd. van de -S.DAJP. heeft niet alleen mevr. de Bi©Tiiemens van1 Overschie, doch ook mevr. Mie- demaZ onder van ,van Amsterdam, geplaatst op de groslijst voor de komende Kamerverkiezing. NOORDSCHARWOUDE. Het comité voor voordrachten over Godsdienstige onderwerpen, zal thans ook in deze gemeente optre den. Ds. Pool uit Amsterdam zal, daartoe uitgenoo- digd, in Concordia komen spreken. Iets nieuws is, dat ook vragen aan den spreker kunnen worden gesteld. ZUIDSCHARWOUDE. Nog steeds komen nieuwe griepgevallen voor. De dokter, die ook ongesteld was, is gelukkig weer her steld. MISLUKTE OPLICHTING. Twee schoenfabrikanten uit Munchen-Gladbach waren in aanraking gekomen met een paar Rotter- damache „kooplui", aan wie ze voor 90.000 mark schoenen verkochten. De schoenen werden verpakt in kisten naar Rotterdam gezonden en opgeslagen in een loods»aan den Ruigeplaatweg. Toen de fabrikan ten Zaterdag om hun geld kwamen werden ze door de „kooplui", twee bekende recidivisten meegenomen de stad in. Eerst werden de Duitschers geïmponeerd door Mm hoeveelheid juweelem, waarover lm hum te genwoordigheid onderhandeld werd, toen wisselde een toevallige kennis, die in een café zich bij het ge zelschap voegde, f 1500, vervolgens werd een bank op gebeld, maar van betalen kwam niet. Wel werd gepoogd de Duitscherd te loozen, o.a. do:: te bewe ren dat hun pass.en niet in orde waren. Ten laatste kwamen de twee fabrikanten bij de politie terecht, die allereerst zorgde de schoenen, voor de „kooplui" ze van de hand hadden kunnen doen, in beslag te nemen. Vervolgens werden de Hollandsche flesscben- trekkers aangehouden. INBRAAK IN EEN PASTORIE. Uit Nieuwer-Am stel meldt mes aan het N. v. d. D.: Een brutale diefstal is in den vorigen nacht ge pleegd in de R.-K, pastorie te Nes aan den A rastel onder deze gemeente. Een aantal zilveren voorwer pen als eetlepels, vorken, dessertmessen, servetrin gen, lepeltjes, een geheel nikkel kofueservies, zilve- ren vingerdoekjesringen enz. zijn ontvreemd. Voor het transport ervan is hoogstwaarschijnlfik gebruik gemaakt van een gonjezak, die ook vermist wordt. Daar geen sporen van buitenbraak ie vinden zijn, wordt vermeend, dat de dief of dieven zich hebben laten insluiten. Vingerafdrukken ontbreken, zoodat waarschijnlijk gummihandschoenen zijn gebruikt. Uit de kerk zelf, waar ook voetsporen waren, wordt tot heden niets vermist. De brandkast is onaange- roerd, deze is blijkbaar niet gevonden. In den tuin der kerk zijn sporen gevonden van een groote en een zeer kleine schoen. Dc majoor-brigadier der Rijkspolitie te Amsterdam leidt het onderzoek. HET STAPHORSTER BOERTJE OVERLEDEN. Meppe!, 1 Fietor. iHet bekende Staphorster boer tje is gisteren, dn den ouderdom van 81 jaar over lieden HET TEKORT OP DE SPOORWE8-EXPPOITATIE. Uit 'nGravonhage, 1 Febr. Naar wij vernemen zijn door den minister van Waterstaat die hoofdbe sturen der» spoorwegorganisaties uitgenoodigd, om morgen met hem te confereeren over de voorstellen der spoorwegdirectie tot wijziging van den arbeids tijd. Het onderhoud heeft met leder hoofdbestuur af zonderlijk plaats en zal telkens slechts een half uur duren, EEN VRIJZ.-DEBL LANDBOUWCANDIDAAT. VrijzriinmdgHDemocratische landbouwers van. de .pro vincie Groningen, hebben een condidatuur voor de Tweede Kamer aangeboden aan den heer F. E. H. Ebels, landbouwer te NieuwnBeerta, lid van Gede puteerde Staten van Groningen. MOLLEN. Naar aanleiding van een verzoek van die Frlesche Maatschappij van Landbouw geeft de commissaris der Koninginl in Friesfland weer machtiging voor het verkoopen, koopen en vervoer van mollen. De prijs van de laoUenhTiidjes te than* hoog. Iaat Uw kleeding maken by den vakman C. f. VAN 'T HULLtNAAH, Alkmaar, QttSTtRSINüEL 51. bi) UcrcchlsyuBckw. Yoorhoon 8 jea* ooup»ur Q«br. Beïvoeti. OUD KARSPEL De roode kool was bar duur vanochtend, zoo werd ons meegedeeld en ook de getlé gaat bést. Waar is het, want de roode liepen tot 28 cent per kilo. Jammer, dat velen er niets meer aan hebbén, Hot bui tenkansje is slechts voor een enkeling. OUDKARSPEL. Over het aantal inzendingen voor de huis vlij t-tcu-l toonstelling van „Het Nut", is men uitstekend tevreden.} Nu de gelegenheid voor opgave gesloten is, blijkt dat ruim 100 inzenders zich hebben opgegeven. Daar er velen onder zijn, die 4, 5 en meer ïnzéndin- gen doen, zal het aantal inzendingen groot zijn. OUDKARSPEL Enkele onzer plaatsgenooten zullen hier eén auto-vér- huuriiuichting openen. Ze schijnen voorloopig drie autos te hebben aangekocht. Als we goed zijn ingelicht, zal ook een lastauto aangeschaft worden. OUDKARSPEL. Het aantal gevallen van griep neemt nog steeds toé. Het 'weer werkt pan het herstel der patiëntén niét mee en verschillende gevallen komén ér nog bij. WAARLAND. De vereeniging „Onderlinge Hulp bij Ziekte' hééft hare jaarvergadering gehouden in het lokaal van den heer Dekker alhier. De Voorzitter, de heer S. Groenveld héét dé aan wezigen welkom op deze eerste jaarvérgadéring én hoopt dat de samenwerking zoo mag blijven zooals zij thans is. De secretaris-leider, de heer H. Dékkér, bréngt vér slag uit over het afgeloopan Jaar. Het jaar is met ongun stig geweest. Slechts twee ziektegévallén kwaraén voor en van zeer korten duur. Bij elk werd slechts zes dagen gewerkt. Verder werd besloten, alleen 'in de maanden Februari en Juni nieuwe leden aan te nemen. Tijdens de vergadering werden vier nieuwé lédén aan genomen, Het leden-tal is thans 34. Bij de nu volgende bestuursverkiezing (aftr. H. Dekker), werd deze met op één na algemeen© stemmen herkozen. Art. 19 van het reglement werd zoo gewijzigd, dat de leden in het vervolg per corivocaat zullen worden opge roepen voor een vergadering. Voorzitter wijst er nog even op om bij ziekte er on middellijk kennis van te geven aan den leider Dékkér. Daar de rondvraag verder niets oplevert, sluit de Voorzitter met een opgewekt woord de vergadéring. TWEEMAAL ZOOVEEL HUUR. De boerderij van de Hervormde Gemeénté té Tér- wispel, die thans per jaar f 1450 huur doet, is nu publiek vernuurd; het gemiddelde bod was f 2900, het hoogste f 3600. Na ieeni lange vacam/tde kwam de Kamer bijeen. Eerst een toespraak, gewijd aan den overleden Paus en toen 'waren verschalende huishoudelijke zaken aan de orde. De Vrijz.-Dem. trokken in verband met het conflict in de partij, zeer de aandacht. De heer Ter Hal-l klopte dien heer Teenstra eens bemoedigend op den schouder, andere Vrij heidsbonders riepen: „Kom maar bij onsl" De heer Dresseilhuys, de leider van den Vrijheids bond confereerde later druk met den heer Teenstra. De heer Duys, S.D., stond er lachend naar te kij ken en riep plotseling tegen mr. 'Dresselhuys: „Je krijgt 'm 'toch niet, hoor!" -Het was wel wat al1 te opvallend. Aan. de orde was verder de behandeling van de be- girootinigi van Aitoeid. Die heer Drion stelde schrap ping voor van f 21000, wat itnhieüdi intrekking der voorgestelde uitbreiding ider arbeidDdiatricten. Ook op andere artikelen zou dan geschrapt moeten wor den tot een totaal van f 76300è De minister hield aan zijn voorstel vast en kreeg ten slotte zijn zin, met 55 tegen 21 stemmen. Vrijzinnig-Democraten, Libe ralen en enkele anderen stemden tegen den minister. De minister deelde mee, dat hij advies had ge vraagd over afschaffing van de Kamer van Arbeid. Door Mr. Oud werden verschillende opmerkingen gemaakt over de desorganisatie bij de uitvoering der Ongevallenwet en over de, positie der Raden van.' Ar beid. De werkzaamheden van deze Raden mogen niét wor den uitgebreid, alvorens de Kamer omtrent hun positie ©en definitieve beslissing heelt génomén. Dé afgévaar- digdc diende een motie in, uitsprekend, dal dié wérk- aiamhedeu van de Rijksverzekeringsbank niet mogen wolden overgebracht naar de Raden van Arbeid, vóór een principieele beslissing zal zijn genomen omtrént hét stelsel der ziekte-verzekering. De vergadering werd ten slotte uitgesteld tot Dondérdag. ZEEROOF Wij lezen In „Hat Bat. N\vM.": „Een van Ide stoutste staaltjes van zeeroof van de laatste jaren werd bedreven op de Chtoeesche Zee, 15 en 16 December jl., -toen de Kwang Lee, een schip van 1468 ton, behoorende aan de China Merchant» Sfteam Navigation Coy. geplunderd werd en voor een waarde van 120.000 dollar aan ongemunt goud en zilver, gefcien van passagiers en Juweelen gestolen en een inilondsche passagier doodgeschoten werd. De Kwang, zegt de Hongkong Daily News, ver liet Sjanghai den 13den) December 's morgens om negen uur onder commando van kapt. (Lindsay Craw- ford, met een gemengde lading en 230 Qrineesche pas sagiora aan lboord. Alles ging goed tot op 15 Decem ber, toen beoosten Amoy, twee Chimeesche passagiers 'a middags de buit van den kapitein binnendrongen en hom met revolvers iin'bed'wang hielden. Een losse patroon werd op zijn borst afgevuurd. Do kapitein word daarna mee naar buiten genomen en kreeg te hooren dat hij onmiddellijk neergeschoten en over- boord geworpen zou worden, indien hij weerstand bood of leugens vertelde. Men voerde hem vervolgens naar het voorste ge deelte van het dek en smeet hém in' de mess, waar hij don tweeden machinist vond die reeds eerder gevan gen was genomen. Mot revolvers gewapende kerels hielden de wacht Ibij ide deur. /Kort daarop werden ook de eerste machinist en de overige officieren bin nengebracht. Tegen drie uur in den middag werd de kapitein op de brug geroepen en vroeg, het hoofd van die (bende waiar het schip zich bevond en hoever het was naar Chapel Üsliand. uHoorende dat de Kwang Lee 187 mijten ten Z. van Chapel Ieland voer wer den de piraten zeer opgewonden. Een aantal hun ner verzamelden zich op de brug en na een heftige discussie werd aan den kapitein gevraagd wat de afstand was tot Hongkong, üiji werd daarop met een geladen revolver op zijn borst gericht, gedwongen naar het zuiden koers te zetten. Dienzelfden avond om 10 uur werd de richting veranderd-: waarbij den kapitein weid meegedeeld, dat hij zou worden dood geschoten indien hij: de kust te dicht naderde. Do schipper was toen 10 uur zonder aflossing op de brug .geweest en verzocht te worden vervangen door den eersten stuurman, hetgeen werd' toegestaan. Een uur later werd hij teruggeroepen toen die vuurtoren van Breacher Poinifc in zicht was. Ook de tweede stuurman werd gerequiireerd om bijstand te verleenen bij de vaart. Te middernacht •moest het schip zeer langzaam varen en deze snel heid! werd gedurende e enige uren volgehouden. Gedurende den nacht en -een groot gedeelte van den volgenden dag werd! het schip door een aantal piraten geplunderd. De koffers van de passagiers werden opengebroken en alles wat waarde had werd meegenomen. De hutten werden nagesnuffeld en de persoonlijke bezittingen van de officieren, inclusief hun avondkleediing, ingepikt. Kort nadat hiermee begonnen was, werd een Chaneesche .passagier, ge naamd Se Po Kwan en 38 jaar oud, neergeschoten en zijn lichaam zonder ceremonieel over boord ge worpen. Waarom deze ongelukkige gedood werd, is nooit opgehelderd. Den IGen December om 5 uur kwamen twee vis- eche ra jonken i.n zicht en de kapitein kreeg bevel ze te praaien. Dit geschiedde en de opvarenden van de Jonken werden met de revolver gedwongen langszij te komen. Er stond' op dat oogenblik een hooge zee en de jonken werden tegen de Kwang Lee geslagen, waar bij de scheepjes bijna in elkaar werden gedrukt. De jonken raakten toen los van het schip en de kapitein kreeg opnieuw bevel hen te praaien. Men bevond mch toen 5 mijlen ten Z.-O. vam 0*e. lang Poiht en vioor de ijonken waren ingehaald be vonden ze 'zich bommen een' mijl van de kust. De vuurtoren was wegens, den mist nauwelijks zichtbaar De kapitein slaagde er in die roevers van het groote gevaar te overtuigen, zoodat van verdere achtervol ging werd afgezien.' .Een weinig meer naar het Zuiden kwam een an dere jonk i<n zicht en deze werd ingehaald en op sleeptouw genomen. De volgende order aan kapt. Crawford was naar de Tai Sami Baai te stoomen, waar het anker werd! uitgeworpen en de machines door ervaren, 'monteurs, die deel uitmaakten van de piraten-bende, werden gedemonteerd. De jonk werd toen langszij gebracht en do buit overgeladen. Uit de kluis werden 5 kisten, inhoudende 20.000 dollar in de jonk neergelaten en hierop volgden kleeren, geld; en juweelen van passagiers tot een gezamen lijke waarde van naar schatting 100.000 dollar. Toen zij wegvoeren gaven de roovers strenge be velen dat het schip de baai niet aiiocht verlaten vóór 17 December 's ochtends 6 uur. Op het oogenblik dat de jonk vertrok, kregen die opvarenden hun vrij heid1 terug, die ze onmiddellijk 'benutten door met spoed de moedige herstellingen uit te voeren aan de machines. Drie uur later voer het schip de baai- uit en werd ifuH speed koersgezet naar Honkong.. Kapt. Crawford was van oordeel' dat er geen ver standhouding bestond tuaschen de bemanning van de jonk en de zeeroovers. De man die als hoofd optrad was ongeveer 35 jaar oud en ruim 5 voet lang. Hij was slank gebouwd en gekleed in een zwart zijden jas, blauw zijden, kousen en droeg schoenen en sokken. De overige dertig bendeleden waren allen tusschen de 35 en 38 jaar, van middelmatige gestalte en gekleed in Chimeesche kleeren van uiteenloopen den snit. Zij spraken 'het Engelsche jargon dat in alle Chineesche havenplaatsen gehoord wordt. De kapitein van de zeeroovers was zeer hoffelijk en beleefd in «fin optreden en maakte bU het ver laten van het schip zijn verontflchuldiging voor den- last de passagiers on do bemanning aangedaan. Hij sprak de hoop uit dat kapt. Crawford een aangename herinnering aan hom zou bewaren, en wenscht© hem de hand te drukken. Als ktedn» harinnorlng aan dit voorval bood hij vervolgens den Engolschrnan zijn gouden horloge mot ketting aan als compensatie voor het verlies van diens elgon klokje, dat door een lid van de bende was ingepikt. De tweede stuurman kreeg oen mot zilver besla gen wandelstok en een vrouwelijk Chineesche passagier 100 dollar met de opdracht dit bedrag bij aankomst te Hongkong, onder de passagiers te ver doelen Onder hen bevond zich ook mevr. Wu Tlng Fang, de echtgenoot e van den welbekenden minister van buitenlondeche zeken van de Canton-regecring. Naar verklaard wordt had zij voor een waarde van 10.700 dollar aan banknoten bij zich, maar toon de plunde ring begon, scheurde zij een sofa open, verborg daar in de meeste banknoten en ging er op zitten, bij zich •houdend een bedrag dat zij aan de piraten zou af staan wanneer dezon haar go.ld zouden eischon. Toon hij vernam dat mevr. Wu Ting Fang zich on der zijn slachtoffers bevond moet de .piratenkapltein zich hébben uitgeput dm verontschuldigingen en haar •een gedeelte vani het gestolen gelid hebben terugge geven. Van; twee Europeesche passagiers aan boord, n.ll. den heer en mevrouw Swaine werd voor een waarde van 9163 dollars aan Juweelen en contanten geroofd. Tot zoover het verhaal in de Hongkong Daily News, waaruit weer eens blijkt dat de romantiek nog bij lange na de werelld niet uit is". ZONSVERDUISTERING 1922. De eerste assistent van de Engelsche Koninklijké Sterrenwacht is, naar een N. T. A.-telegrnm meldt, gis teren van Liverpool naar het Kerstmiseiland vertrokkken om voorbereidingen te treffen voor de waarneming van dé totale zonsverduistering op 21 September a.s. Het klimaat en de atmosfeer von bet Kerstmiseiland biedt buit én-

Schager Courant | 1922 | | pagina 2