Brieven uit Rome. Gemengd Nieuws. Predikbeurten. Marktberichte®, Evert Kluijver, lede, dat geb!ak«a ie, dat B. vaa pita naar ilnchen te gaan. Hij heeft het echter niet vérdér unnen brengen dan tot een der grensplaatsen. Dé ré- hcrche meent reeds zoodanige maatrególén té hébbén Enomen, jdat zijn aanhouding binnenkort zal plaats ebben. BEN NIEUWE LEENING. I>c Tweede Kamer heeft het wétsvoorstél tot nét angaan van een loening ten laste van het Rijk, groot 00 miiliocn, aangenomen. CALLANTSOOG. Wegens h et heerschen der mazelén zijn dé léssén voor iet eerste en tweede léérjaar dér Opénbaré School alhiér ot Maandag 20 Februari a.s. gestaakt. GEMEENTE CALLANTSOOG. Ingeschreven over de maand Januari 1922. Geboren: Jannetje, d. v. Aria Hollander en Xohan- m Gomella Slothouwer. Overleden: Jacobus KruiavekL 89 jir., weduwnaar 'om Antje Breed; Aliida Maria, 1 maand, d. v. Jacob loots en Maria Joh au/ha Klaver; Aafje Kieacüng. 53 r., oebtgen. van Jan Mooij,, ilevenlooa kind van Aria lollamder en Johanna Oorneüa Slothouwer. NOG GEEN GEHEELONTHOUDING. Een van de grootste New-Yorkscho levensverzeke ringsmaatschappijen heeft verklaard dat in de Ver. fctuten het aantal sterfgevallen aan alcoholisme ge durende 1921 met 50 tegen dat in 1920 is toe genomen. Het aantal dooden aan ziekten, als influ enza. ongontsteking, enz. was aanmerkelijk minder idoch het sterftecijfer aan auto-ongelukken neemt ge stadig toe. DE BLOKKADE-BREKER bit umsiiiutia, 6 tcbr. in ue blolckade door het ys is feitelijk geen verandering gekomen. Vannacht is éen groote ijsbreker uit Christiama vertrokken om hulp té bieden aan drie schepen, die aan de zuidelijké kusl zijn vastgevroren. Naar verschillende geblokkecrdé stédén/ wordt voedsel per auto gezonden. Telegrammen uit vér- schiilendé p.aatsen in het wejten en zuiden van Noor wegen melden, dat men spoedig verandering in dé weersgesteldheid verwacht. DE KOLENNOOD IN OOSTENRIJK. Oostenrijk heeft zwaar te lijden onder het feit, dat de spoorwegstaking in Duitschland met de mijn werkersstaking in Tsjecho-Slowakije samen valt. Het gebrek aan brandstof is te Weenen bijzonder groot. De universiteit is sinds Maandag .gesloten. HET EINDE DER DUITSCHE SPOORWEGSTA KING. Het hoofdbestuur van het „Deutsche Eisenbahner- verbond" heeft aan alle leden medegedeeld, dat zit van Donderdag 9 Fobruard des middags te 2 uur af cliken arbeid moeten verrichten, die hun door de spoorwegdirectie in verband mot den aard van hun wonk/jaamheden wordt opgedragen. Uit het rijk is roods een groot aantal berichten in gekomen, waaruiit (blijkt, dat de stakingsbeweging overal aan hot afnemen is. Ook te 'Berlijn neemt het aantal spoonwegbeonibten, die zich weer vour don dienst aamneildit, voortdurend 'toe. Mot de beëindi ging van de epoorwegstaikiing vervalt natuurlijk ook de 'verordening van den rijikspresidenit liet iherva/tten van het werk beteekent natuurlijk ■niet, dat onmiddellijk het geheele spoorwegbedrijf weer in gang wondt gezet. Het zal neg dagen duren eer alles weer in wcle i's en het spoorwegverkeer in het geheele rijk weer volgens de dienstregeling kan plaats hebben. De „Rote Fahno" noemt de opheffing van de sta king een fiasco der beambten en verwijt dien arbei ders, dat zij door hun passieve houding en hun aar zelen om de algem.eene staking, te proclameeren dit fiasco der beambten hebben veroorzaakt. Daarente gen inoemt de roebtsche pers den uitslag van de sta king een nederlaag der regeering, die niettegen staande de .plechtige verklaring, dat izlj niet met de staker® zou onderhandelen, gisteravond toch bespre kingen met de leiders der rijikgvokvereemigiing is be gonnen, en ook de noodzakelijke bestraffing: van alle stakers niet in 'vollen omvang wil doorvoeren. (De „Vorwarts" is natuurlijk zeer tevreden met het einde van -de staking en tracht de geheele verdienste van de overeenkomst vop rekening te schrijven van de sociaaH-deanocraÜe. Do gedelegeerden van de Berlijnsche bedrijf sra- deri hebben gisteraniddm gelijk wij reeds mededeel den, in het „Gewerkschaftsliaits" een drukbezochte vongad-erimg gehouden, waarin de communisten een poging doden om die algemoene staking uit te roe ren ais sympaihiebotoo^ng voor de spoorwegbeaimb- en. Deze poging is mdalukt. Er werd slechts een be sluit aangenomen,, dat de proclamatie van de alge- imeene staking onvoorwaardelijk noodzakelijk noem de en het Algemeen Budtsc'h, Verbond van Vakver- eenigingteni aanspoort de algameene staking te pro clameeren. (Het is duidelijk, dat de vakvei'eenigingen die de epoprwegstaking van deni eersten dag af heb ben 'veroordeeld, geen oogenbJik er aan zuilen den ken, uit sympathie voor de «takers mede te werken tot het algemeen neerleggen van den arbeid. De correspondent van het Hdbld. voegt hieraan toe: Mijn voorspelling van Zaterdag, dat de spoorweg staking spoedig geëindigd zou zijn, is juist geble ken. Weliswaar is de verwachting, dat heden reeds het bedrijf, ook met de geregelde D-treinen, weer zou worden hervat, iets te optimistisch geweest. De vertraging der onderhandelingen en de moeilijkhe den om bij strenge vorst de spoorlijnen direct weer berijdbaar te maken, kunnen als verklaring dienen. Hoofdzaak is echter, dat inderdaad sedert gis teravond de staking officieel voor de beambten als verloren moet worden beschouwd en dat heden ochtend niet alleen de technische noodhulp, maar ook het gewone personeel voor de hervatting van het verkeer zal zorg dragen. De donkere onweerswolken zijn daardoor overge dreven en een zij het nog wat bleek zonnetje van hoop dringt weer door den stakingsnevel heen. Zelfs de „Rote Fahne'die gisteravond nog haar heesche trompet liet weerklinken, moet heden toegeven, dat dc strijd ditmaal „veroren" is, en verklaart wee- nond, dat door dit resultaat „in de Eljert-republiek liet stakingsrecht van de beambten inderdaad is op geheven". Haar ejnige hoop is, dat de strijd nu „uitgesteld" is. Hot einde van de nog waanzinniger staking der Berlijnsche gemeente-arbeiders zal ook wel niet lang meer op zich laten wachten. Het referendum zal, voor zoover mogelijk, nog hedenmiddag gehou den worden. Hoe het zal uitvallen, is na de ver rassende beslissing van de voormannen niet te voor zien, en wij kunnen slechts onder voorbehoud de meening uitspreken, dat in de gasfabrieken en wel licht ook bij de tram een meerderheid, vóór het afbreken van de staking gevonden zal worden, ter wijl bij de electriciteitsvverken en waterleidingen de stemming radicaler schijnt te zijn. Blijkens een mededeeling der Berlijnsche spoor wegdirectie is het spoorwegverkeer reeds aanzienlijk verbeterd. De technische noodhulp kon reeds op verschillende punten inrukken, daar er voldoende personeel was om den nooddienst te verrichten. De rijksweerminister deelt mede, dat de tot dus ver uit het Rijk ontvangen berichten gunstig lui den eh dat de volledige hervatting van den dienst nog heden kan worden verwacht. De staking der gemeente-arbeiders. Uit Berlijnv 8 Februari. De totale uitslag van het referendum dar gemeentearbeiders en -beambten van Berlijn heeft een overwegende meerderheid voor voortzetting der staking opgoleverd. Alleen de be ambten btemden voor hervatting v&a den arbeidi. Schier allo arbeiders stemden tegen. Vóór voort zetting van de staking stomden pl.m. 20.000, voor hervatting van den arbeid 8000 4000 arbeidera. Het resultaat wordt toegeschreven aan politieke overwo gingen. Als einddoel wordt het ten val brengen der regeering en dergelijke dingen genoemd. De sta»- kingsleiding der gemeentearbeiders, die nog gisteren een opreep tot hervatting van het werk uitgevaar digd had', heeft zich intusscben weer bedacht en aan den bond' van gemeente-beambten en -ambtena ren verzocht om de gemeente-arbeiders in hun strijd te steunen. HET MOND- EN KLAUWZEER IN ENGELAND. Uit Londen, 8 Febr. In het Lagerhuis deeOtde de minister van landbouw Boscawen melde, dat het monde en klauwzeer op 25 Januari uiitfbrak en dat er tot 7 Februari op 477 boerderijen gevallen der ziekte waren 'aangetroffen. 8500 stuks rundvee, 1000 schapen en 2500 varkens waren afgemaakt. Het aantal stuks rundvee, dat afgemaakt was bedroeg slechts 1/8 pet. van deni totalen nflndvieesiapel. De methode van het slechten van besmette dieren iof dieren die waar schijnlijk besmet zullen worden, was volgens den minister de beste methode die kon worden aanvaard om de ziekte uit te roeden. REVISIE NA 32 JAREN. Gisteren verleiden wij van oen hérziéning van één, vonnis, dat 32 -jaren geletien, tegen de familié Adam geveld is. Aan een medewerker van het Journal1 hébbén dé beide broers Adam eeltige bijzonderhédén ovér Uézén misdaad verleid, en van de feiten waarop zij do ré- visio steunen. De schuld verklaring was in hoofdzaak gebaseerd op de getuigenis van één getuige, Duchamp, die golo^éu heeft. Hij was omgekoclil om tegen ons to getuigén. Voor den rechter heeft Duchamp verklaand, dat hij gezien lieeft dat Adam en zijn vrouw de weduwé üarihelémy vermoord hebben. Naderhand kreeg Duchamp hierover gewetenswroéging Een getuige, wiens handteekening door één burgémécstcr gelegaliseerd is", hoeft verklaard, dat hij Duchamp hééft nooren zeggen: „Ik heb niets gezien.... 'k Ben Détaaid geworden voor hetgeen ik gezegd héb.'" De zoon Adam houdt vol, dat familieleden van de weduwe Barthlemy de moord gepleegd hébbén. Een zeer belangrijke verklaring van eén zékére His- son, die dan ook oorzaak is geweest tot deze nieuwe instructie geeft het volgende: 'k \veei out de Auam s onschuldig zijn. Als kind werd ik mot mijn ouders uitgenoodigd op een feest, gegeven door de familieleden op den dag, dat dé urie Adam s veroordeeld werden. Aan het dessért kwam liet gebeurde ter sprake en werdén dé kindérën uil de kamer gezonden, 'k Kwam na een poosje terug, juist toen men aan geld uitdeden was. leder dér fairulié- leden kreeg 75 Yr. van de erfenis van vrouw Barlhe- l'émy. Toen hoorde ik ceu der gaston zeggen: krijg ik niet meer dan 75 fr., terwijl ik 500 fr. heb uitgegeven om valschc getuigen te koopen. Mijn vader merkte even later dat ik binnen was en stuurde me woer weg, zeggende; jé hébt hiér niéts gé hoord, begrepen. Toon hij mij la Ier eens sloeg zeido ik: herimiérl u zich ld ot feest nog"? Onmiddellijk liel hij mij los. Maar den volgenden dug nam hij nuj mee naar hei bosch, bond me aan oon boom ou sliöig mij zoolang, dal ik bewusteloos werd. Denkende dat ik dood was. liét hij mij zoo achtor. Een voorbijganger zag mij, bracht me bij e n weer naar huis. Een tijd later U-achtte m'n vader mij te vergiftigen." SPOORWEGONGELUK TE KEULEN. Udit Keulen, 7 Ferb. Gist erna middag is een pas- sogiierstjrein uit de richting Neuss aan 'het Centraal station alhier, doordoen de remimen weigerden, togen ihet perron gestooiten. Twee wagens wenden ineenge- drukt. Vier personen weerden gedood, 36 gewond, waarvan 5 ernstig. De (meeste slachtoffers fcijn. uit Rijnland afkomstig. DE GRIEP IN DENEMARKEN. Daar de igiriep-epidemie snel afneemt izijn de veror deningen tot sluiting van danszalen en tot het tref fen van bijzondere (maatregelen van lucbtverver- sching -voor museau, schouwburgen, bioscopen enz. ingetrokken. PREDIKANTSTRAKTEMENTEN OP Z'N AMERI- KAANSCH. Eenigen tijd geleden werd in Californië per ad vertentie een predikant gevraagd tegen een salaris van maar eventjes tien duizend dollar 'sjaars. De samenstelling van dit traktement was als volgt: ze venduizend dollar in vruchten, bloemen en natuur schoon, tweeduizend dollar In contanten en pastorie. Als de gemeente over een echo had beschikt, had het traktement nog hooger kunnen zijl. In elk geval wordt hier een nieüw perspectief voor dc trakte- mentsrcgeling geopend. Onwillige kerkvoogden be staan dan niet meer. Alleen de predikanten betalen het geiag. DRAADLOOZB .TELEFOON E NHET KLOKKEN SPEL. In den loop dezer week zal onder leiding van pro fessor Goldsmith en Jef Denyn aangevangen worden mei het plaatsen van toestellen voor draaalooze telefoon op den St Romboutstoren te Mechelen. De klokkenkamêr zal met een net van draden worden omsloten, die dan in verbinding zullen worden gebracht met stangen, op het dak van het oud stadhuis geplaatst. De electrische toestellen worden aangêbracht in één der kelders van de kerk. Proefnemingen zullen in den loop der week genomen worden. Zoo zij slagen, wat, naar prof. Goldsmith be weert, vaststaat, dan zal Jef Denyn Zaterdag 18 Febru ari den beiaard bespelen voor den Koning en Koiningin die in het paleis te Laken zuilen luisteren. Naar 't schijnt bestaat het plan, zoo de eerste proef nemingen mochten meJevallen, in Brussel, te Antwerpén, enz. concerten te geven door middel van draadlooze telefonie. De opbrengsten dezer concérUjn zouden wor den gebruikt tot het inrichten en verbeterén dér Méehél- sche beiaardschool die dit jaar zal worden geopend. DE NOOD IN RUSLAND. De correspondent der telegraaf schrijft uit Genève. Het hiervolgende zijn stukken uit eén brief van Dr. Farrar, kort voor zijn dood geschreven: „Men zou de pen van een Zola moeten hebbén, om de verschrikkelijke realiteit van den honger in dézé stré ken weer te geven. Het verérgért voortdurénd én breidt zich uit naar het Westen niet de golf vluchtelingen, die, na hun laatste voedsel te hebben opgegétén én na voor een stuk brood te hebben verkocht al wal men maar van hen koopen wilde, weggaan, het doet cr niet toe waarheen, naar het onbekendé land. Hél station te Saratov, als al de andere stations uit deze streek, is propvol vluchtelingen, waarvan er een grooi aantal den nacht buiten doorbrengt, bij een verschrikke lijke koude, zonder voedsel overdag, hun beurt af wachtend om naar het Westen te vertrekken in niët- verwarmde wagons voor het vervoer van koopwaar be stemd, om dikwijls onderweg té sterven. Om een idee te geven van dfe vérlaténhéid dié ér in enkele dorpen heerscht. kan ik hel dorp Kane aanhalén, in het district Marxstadt, waarvan de normale bevolking meer dan 3000 inwoners bedraagt en dal er niet méér dan 1100 heeft. En de winter gaat nog pas beginnen. (De brief is al eenigen tijd geleden geschréven, M.) Naar gé- lang van zijn voortgang, zal de toestand erger worden en vele dorpen zullen geheel verlatén zijn. Eén van dé ergste dingen van den hongersnood is het groote aanta) weezen of kinderen, door hun ouders verlaten, dié mén in de straten kan vinden. De uitgoteerde gézichtén, van een spookachtige bleekheid, zijn verschrikkelijk om aan te zien, Ik heb gisteren te Marxstadt een toéviuchtsoord gezien met bedden voor 100 kinderen. 12 kinderén warén er de laatste 24 uur gestorven, maar hun plaatsen waren alweer ingenomen. Meer dan 50 pCt. van deze kin deren sterven, niettegenstaande dé zorgén, dié mén aan hen besteedt Maar als zij in handen komen van de verschillend» hulpacties, deze uitgatefrdé kind Ar én. apa thisch en met Ingezonken oogen, dan na een véértien dagen gegeten to nebben, koeren zij tot het léven tèrug en beginnen weer te lachen en té zingén. Om een concreet idioe to gevén van dó noodzakélijk- heid om wat te doen voor de volwassenen, kan ik u mccdeelcn, dat in het district Marxstadt, mei 120.000 inwoners, ongeveer 22.000 -het regeeringjü'untsoén krij gen, (één pond of minder per dag) 50.000 en meer nog misschien verkeeren in hongersnood en ontvangeu niets. De toestand verergert eerdér, dan hij vérbétérl Men heeft dringend gencesmiddelén noodig. Dé Russéo hebben op dit oogenblik zoo goed als niets. Sedert ik dezen brief begonnen ben, bén ik mét Nansen in het district Samara geweest, waar de toestand nog erger is dan te Saratov, niettegenstaande het goédé werk te Samara door A. R. A. en te Boezoeloek door door de Friendis verricht. In de dorpen in de buurt van Samara hebben we veel menschen gezién, dié in hun huis te bed lagen, na al hun voorraad te hebben uitgeput, in afwachting van hun dood. Ik zendi u hierbij monsters van het brood dat de boeren op dit oogcnbliK eten. De voornaamste bestanddeelcn zijn: grassoorten,, eikebla deren, stroo, door middel van beenpoeder, leéra of paar den most bijeen gehouden. Ergens in eén huis lag één moejik, die vroeger een gezetén burgér was géwéést, mét zijn familie te beu en wachtte den dood. Zij nadden hun paard al opgegeten en er was niets over clan wat beén- deren, die men maalde om er een soort méél van té maken. Daarna was er niets te eten over. Het transport der levensmiddelen naar de dorpen zal binnenkort- groote moeilijkheden opleveren. Ongévéér 75 pCt. van de paarden is al dood. In één enkel dorp zijn er van de 1400 paarden nog maar 325 in leven, die waarschijnlijk binnenkort ook wel dood zullen gaan. Zelfs dc knmeelcn, hoewel sterkér, stérvén als rattén: Wij hebben te Boezoeloek verschrikkelijké lévéns- omstandigheden gezien. De bevolking bediraagt er 35.000. Het sterlteciifer is er 100 per dag. Bij dat getal, zou cie stad in één jaar geheel ontvolkt zijn. Men vindt bijnp eiken dag lijken op den grond liggen. Moorden zijn er talrijk. Wij hebben op het kerkhof, een stapel van 60—70 lijken gezien, die daar lagen, in afwachting van het oogenbljk, dat ze in een kuil geworpen zouden worden. Het was de oogst van 2 dagen, zonder de dooden mee te rekenen, die direct door hun verwanten wordén begraven. Wij hebben het lijk van een vrouw gezién, liggende in de hoofdstraat, waaraan de honden al hadden geknaagd, (de menschen beginnen bang te worden voor de honden). Copeman, van de „Friends", vertelde ons, dat hij zelden uitging, zonder aan alle kanten lijken te vinden. Men vertelt al geschiedenissen van kannibalismé. Laat mij tot slot zeggen, dat er van den hongersnood, waarvan wij alleen de franje hebben gezien, géén woord overdreven is. Heele uitgestrekté strékén ontvangén ab soluut geen hulp. Wat men ook doet, de toestand zal onvermijdelijk erger worden. De administratie der Sovjet helpt zooveel als maar mogelijk is en verder Nansen zoowel als alle verschil lende hulpacties." Hedenavond gaan de 52 kardinalen achter slot cn grondel en worden niet weer in vrijheid géstéld voor zo hun p licht deden eu den opvolger van Bonedictus XV hebben gekozen. Hot conclave (van „con-chiaW-met de sleutel) dag- teekent uit de dertiende eéuw én dé wijzé waarop dézé bijeenkomsten van het „Sacre Collegie" gehoudón wor den,. waarin de uaus gekozen wordt, is do eeuwen door, weinig verandera. Om vijf uur wordt heden, op den traditioneelen tien den dag na het overlijden van den Stedehouder van Christus, do poort gegrendeld, die de kardinalen en hun fïvolg, afsluit van de buitenwereld. De maarschalk van et Vatikaan, Prins Chigi, die een afstammeling is van de dioorluchtige familie, wier stamboom tot 1200 op klimt, draagt de sleutel van den finalen afsluitbamère in een zijden beurs aan zijn gordeL Alle correspondentié, alle berichten, die bestemd zijn voor -een dér kardinalén, worden door oen luik naar binnen geschoven en gaan door de handen van d*?n adelijken gevangenbewaardér, die het recht heeft alles te openén én té lézén, zooals hij ook verplicht is tegenwoordig te zijn bij elk bezoek dat een der kardinalen ontvangt Op den eersten ochtend van net conclave, woont het „Sacre Collegie" de H. Mis bij, die de deken dér kar dinalen, de 84-jarige Serafini Vanutelli, opdraagt. Allen nemen de communie en trekken zich in hun cel térug waar zij ontbijten; daarna begeven zij zich naar de SixtijDSche kapel om er voor de eerste maal hun stem uit te brengen, hetgeen met verzégéldé briéfjés géschidt In de kapel is nu voor iedere Eminentie eén troon zetel aangebracht, die fluks afgebroken zal worden op de ééne na, waarop de nieuw benoemde paus zal plaats nemen, wanneer deze gekozen is. Vóór hét altaar, dat aan den achterwand is opgericht, staat de tafel, die bestemd is voor de kelk, waarin door ieder der gepur- perdeii op hun beurt het verzegelde briéfjé wordt gé- worpen, waarop zij den naam van hun candidaat schre- ^n. Het lot wees uit het College drie lédén aan, dié als stembureaulisten fungeerennaast deze tafél is één kléi' ne haard gemaakt, waar de briefjes met nat stroo ver brand zullen worden, wanneer de volstrekte meérdérhéid niet verkregen is. met droog stroo daarentegen wannéér de paus gekozen is; dan zal de rook die straks zwart was. licht gekleurd zijn en het volk dat saamgestroomd is op net plein van St Pieter, zal vragen, wie? wie is het? dan verschijnt al spoedig de deken van het Sacre Col legie, noemt den familienaam van den gekozené én tevens id en naam dien hJij als Paus wenscht te dragen erft „Evviva il Papa' klinkt dan uit vele honderden kelen. Hoeveel dagen zal de belangstelling ditmaal wordiii gaande gehouden? Men is niet meer zoo streng als in vroeger eeuwen. Duurden de beraadslagingén té lang dan werd Het menu der kardinalen, dat eerst zéér rijk was, langzamerhand ingekrompen, en eindelijk werden dé prelaten op water en brood gezet, helgeén dé béslissing zeer bespoedigde, terwijl in viterbe ééns bij gélégénhéid van een conclave,, dat al zeventien maanden geduurd had, het dak boven het hoofd der vergaderden werd af gebroken, een maatregel, die absoluut afdoendé bléék, Men moet in Rome geleefd hebben in dacén als deze, om levendig belang te gaan stellen in dén uit slag van dit conclave. Met zooveel warme bewondering werd van alle zijden de overleden paus geprezen; zijn pérsoon, rijn werken en streven leerden wé zooveel bêtér bègrijpèn en daardoor gingen we gevoelen, welk eén kracht tén goede er van het opperhoofd der kerk kan uitgaan wanneer een hoogstaand mensch tot dit gewichtige ambt geroepen werd. Het volk, dat uit nieuwsgierigheid aan zijn naar voorbijtrok, kon alleen constateeren, dat deze Paus bijzonder klein was, in hoeverre Benedictus groot was, stond niet aan hen om te beoordeelen, noch kun nen zij de verantwoordelijkheid peilen, die op dé schou ders gelegd wordt van den mensch, aie nu nog vrij in en uit kan gaan waarhoen hij wil en binnen een wéék, wellicht ongedacht en ongewenscht op eenmaal van zijn vrijheid beroofd, opgesloten blijft tusschen die muren van het Vatikaan, tot de sombere klok van den St. Pieter andermaal het volk toeroept, dat de paus gestorven is. Wanneer kardinaal Vannutelli vanaf het balkon van de groote basiliek, den naam van den gekozene verkondigt, dan zullen we weten welke richting de kerk ondéi dezen nieuwen Paus zal inslaan. We Kunnen dan voor spellen, of het veelomvattende programma van den ruim en ver zienden Benedictus XV afgewérkt zal wor en dan wel of door meer reactionair leidér er een terugkeer beproefd zal wordén, dié tégén dé maat schappelijke ontwikkeling van dezen tiid ingaat, en die het gezag der kerk weer enger omlijnen .wil. Door één rstverwant van Benedictus zal het officieelé, hét dér- Italië en hot Vatikaan bestendigd' worden, maar niet alleen de binnenlandsche, ook de buitenlandsche politiék kan de keuze van den nieuwen paus zeer bémoeilijkém De vreemde kardinalen, zullen een zoo hévigé patriot als den zeer beminden en wetenschappélijkén aartsbis schop van Pisa, hun stem niet willen geven, hoewel Italië aektif over deze keus Juichen yyi, RattL Am aarts bisschop van Milaan behoort ongetwijfeld tot de „Papa- bili" maar velen zal deze geleerde astronoom, té libéraal zijn, ook heeft hij het met de Polen dus met Frankrijk verkorven en nu do goede verhouding met dé éérst-gé- borene-dochter der kerk, zooals Franknijk genoemd wordt, weer tot stand is gekomen, zal deze „dochter'' zich allicht binnen het Vatikaan zeer laten gelden: Frankrijk meent nu eenmaal, dat het Europa op het oogenblik in alles de wet kan stellen. Velen vréézén. dat er alle kans is dat er ten slotte een vrij kleurloozé figuur gekozen zal worden, dan wordt de staats-seae- taris weer de persoon, die zooals Merry-del Val bij Pius X, het heft in handen heeftonderen sprekén van dé mo gelijkheid, dat er een kardinaal uit een neutraal land ten slotte de stemmen op zich zou kunnen vereénigén... wij weten dat er dan maar één is die in de termen zou vallen en dat wanneer inderdaad van de traditie afge weken werd een Italiaan tot paus te kiezen dé door alle partijen zeer geachte en karakteristiéké figuur van kardinaal van Rossum tot de „Papibili' gerekend' zou moeten worden. Veel inkt is dezer dagen door dé journalisten vermorst over de vraag, wie de openge vallen plaats zal bckleedcn en we kunnen ér zéker van zijn., dat in de kringen van het Vatikaan de gcmoedcreq in hevige beweging zijn geweest toen mén ovénvoog, welken weg nu ingeslagen moet worden. De réacti- onairen, de partij van den Spanjaard Merry-del-Val, willen in het opperhoofd der kerk den absoluten, den alles jdiomineerenden heerscher dér Christélijké wérétd zien. hun overtuiging is, dat voor het gezag van het Vatikaan ieder katholiek zwijgend moet gehoorzamen, maar Benedictus' geestverwanten voelen, dat in onzé dagen de kerk een levend organisme moét rijn dat dé persoonlijkheid eerbiedigt.daarom ook sprak Benedictus het uit, dat een goed patriot in de eerste plaats zijn vaderland dienen moet. Bij het verschil van meening die nu in het Vatikaan heersent, gaat hot niet om de eerzuchtige verlangens van een Middelééuwsch kérk- prelaat to bevredigen, Hoe do beslissing moge uitvallen op een edél idéaal plan wordt gestreden, want beide partijen zijn overtuigd, dat de overwinning van hun principe tot heil van do kerk zal rijn en omdat deze strijd met veel enérgié gevoerd zal worden, zien we* den uitslag met apannmg tegemoet. F. Onze lezers weten diat intusschen dë keuze reedb gevallen is. DONDERDAG, 9 Febr. EVANGELISATIE te: Sohogen, nam .7 uur, dDs. -Boeke Biijbefllleizinig. ZONDAG, 12 Febr. NED. HERV. GEMEENTE til Schagen, nam. 7 uur, Ds. van Dijk. Wierimgerwaard, viaoran. 10 uur, Ds. van Dijk, Beves- tigtinjg Kerkeraad. Winkel, v-oonm. 10 uur, iDs. Nijenhuis Ockhuijaen. Oude N.ledorp, voo-rm. 10 uur, Ds. ivan iMeura Veenhuiizen, geen die net. Barstngerhom, voarm. 10 uur, Ds. v. Loon. Gallantsoog, voorin. 10 uur, Ds. Framce. Petten, geen dienst, Schogerhrug, voorm. 10 uur, Ds. Tdmholt, Oudesiiuis, geen dienst. Heerhmgowaard, voanm. ihaMen/Ds. Broekema, Oaidkarspel, geen samenkomst. Kerkebuurt, vioorm. 10 uur, Ds. Buiskool. DOOPSGEZ. GEMEENTE til Barsingerhoirn, geen dienst, (geen catechisatie.). Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Haars. Hiippolytuishoef, voorm. 10 uur, Ds. Leenderts. EVANGELISATIE Schaigien, ivoorm. 10 uur, Ds. Boeke. Breezand, voorm. 10 uur, die heer Bfoon. Anna Paulowna, mam. 3 uur, de heer Boon. Hippolyitushoef, im „Rheoboth", voorm 10 uur, de Evang. lEppinga. GEREF. GEMEENTE te: Schogien, nam. hoM-v-ier, in „Bethel", Preekleten. Anna Paulowna, voorm 10 uur, Preeklezen. Nam. hoMdrie, Preeklezen, (SQHAGEIN, 9 Fëhr. 6 paarden if 180 a 475, 4 stieren f800 a 400, 70 gelb diekoeien,, vette f 325 a 600, 25 kalfkoeAen f 350 a. 600, 130 nuoh't. kalveren i 16 a 26, 244 ovembouders f 28 40, 4 bokken en geiteni f4 a 10. 10 varkens, mag., f 20 a 40. 184 idem, vette, per Kg. f 0.66 a f 0.74. 35 biggen f 14 a 20. 20 konijnen f 1 a 4. 77 kippen f 1.50 a f 5. 55 Kg. boter f 2,30 a 2.40. 2899 st kipeieren 14 a 16 cent PURMEREiNiD, 7 Febr, Kaas. Aanvoer 7 stapels Mxrielka f61, met rijk*- merk f 62, 2 stapel® boeren, -met rijksmerk f 60. 'Boter. Aanvoer 288 Kg. f2.30—2.40 per Kg. Vee. Aanvoer 220 vette koeien tf 1;1.50 per Kg., gel- dekoeden f250450, melkkoeien 1400—650, vette kaliveren f 1.90250 per Kg., 372 nuchit (kalveren f 20 —60, 9 stieren, 29 paaiden f200—300, 650 vette var kens fO.640.72 per Kg., zouters f0.76 per Kg., 43 mag. varkens f 16—26, 170 biggen f 5—18; 1000 scha pen en overhoudera; schapen f 3560, -overhouder® f2542, 18 ibofklkjen. Handel in runderen raa-lig, prijs- aoudenidj, schapen en varkens vlug. Eieren. Kippen f 1315 per 100 stuks. AMSTERDAM, 8 Fehr. Op de heiden gehouden veemarkt waren aange voerd:: 165 vette kalveren, le kw. f2.20, 2e kw. f2.05, 3e kw. f 1.85 per Kg., 95 mmebt kalveren f8IS per stuk; "704 vette varkens, le kw. f0.94, 2e kw. 10.88, 3e kw. i 0.800.84 per Kg., schoon gewicht WARMENHUIZEN, 8 Febr. 1921. Roode kool 15.10 a I 29.80. Gele kool f 14.70 a 16.30. Witte kool 10.50 a 10.90. Uien f 47. Drielingen f 39. 2e soort roode kooI f 9.50 a 16.20. 2e soort gele kool f 10.90. 2e soort witte kool f 9.50 a 10.10. Aanvoer: 7500 Kg. roode kooL 2025 Kg. gele kool. 12625 Kg. witte kom, 500 Kg. uien. NOORDEKMARKTBOND, Noordscharwovds. 8 Fexr. 1922. Grove uien 1 46.90 a 47.50. Drie lingen 1. 36.80 Roode kool f 15.90 a 29.60. Gele kool 15.40 a 16.30. Deensche witte f 9.60 a 10.40. LANGEND! JK ER GROENTEN VEILING, Br. o* L. 8 Febr. 1922. Roode kool le soort f 24 a 27. 2e soort 2 16.10 Gele kool le soort f 11.60 a 15. Witte kool le soort 9.10 a 10.80. Uien, drielingen, f 39.90. Uien, le soort, f 38.90 a 48. Uien, 2e soort f 16.60. Aanvoer: 7550 Kg. roode kooL 7950 Kg. witte kool, :21200 Xg. gele kool, 11725 Kg. uien. Heden overleed, zacht en kal», onze geliefde Vader en Behuwd- vader, weduwnaar van Trijntje Breebaart, in den «uderdom van ruim80jaar. Heemstede: C. KLUIJVER. Winkel: D. KLUIJVER. Haarlem: A. KLUIJVER. I. KLUIJVER- Halwasae. Winkel: A. KLUIJVBR. Winkel, 9 Febr. 1922. benig» en algemeen» kennisgeving

Schager Courant | 1922 | | pagina 3