Alieitci Bitlis- Raad Callantsoog. Woensdag 22 Februari 1922. 65ste Jaargang. No, 8980. UitgeversN.V. v.h. TRAPMAN Go., Scbageo. JBinnenlandsch Nieuws. Dit blad verschijnt viermaal pee week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. - INT. TELEF. no. 20 Prijs per 3 maanden f 1.65. Losse nummers 8 cent, AD VERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f 1.10» iedere regel raeea 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekends Vergadering van den Raad op Dinsdag 21 Februari 1922, des morgens half tien. Afwezig de heer G. Ruitenburg. Voorzitter de heer J. Koster, burgemeester-secre taris, opent de vergadering. Aan de orde is de vaststelling, der notulen van 17 Januari en 24 Januari. Wat de notulen van 17 Januari betreft, merkt de heer De Heer op, dat voorzitter daarin zegt dat de hoofdelijke omslag van 1921 bedraagt f24.800, ter wijl spreker niet anders kan vinden dan een be drag van klein f22000.. Voorzitter zegt dat de post hoofdelijken omslag op de begrooting klein f 22000 aangaf, maar door het vaststellen van het vermenigvuldigingscijfer zou de opbrengst f24.800 zijn, in werkelijkheid is zij ge worden f 25.367. De heer De Heer, merkt op dat dus de opbrengst f 3500 meer was dan de begrooting aangaf. Wat zeer gelukkig was; zegt voorzitter, anders had den we veel te kort gehad. De notulen worden hierna goedgekeurd. Voorzitter, doet mededeeling van de toezegging dat door de Provincie ten, behoeve van. den Duinweg HelderCallantsoog een premie van f 30.000 zal wor den gegeven. De plannen zullen worden uitgewerkt door den polder Koegras met een commissie uit Callantsoog. Dén Helder heeft zich bereid verklaard met Callaaitsoog en Polder voor de betaling, van materialen enz. die wij zullen voorschieten, in na dere verrekening te treden. Door de heeren Verfaille, Kuiper van Petten en spr. is een tocht gemaakt om eens na te gaan de richting van den weg en daarbij is het idéé naar voren gekomen de weg te doen gaan richting Riet- weg, dwars door de landerijen van Blauw, Thomas enz., om daarna weer aan den weg uit te komen. Een ondtrboud met landeigenaren is gehouden en straks zal in besloten vergadering een besluit van den Raad worden uitgelokt. De heer Ruitenburg komt ter vergadering. Betreffende de electrificatie wordt medegedeeld, dat het P.E.N. rapport zal uitbrengen, kosten f150. Waarschijnlijk zal deze week nog een conferentie worden gehouden van B. en W. met het P.E.N. De te Schoorl gevestigde vereeniging voor vreem delingenverkeer doet pogingen tot het tot stand, ko men van een breede wegenverbinding van den uitersten noordelijken hoek van Castricum naar Den Helder, langs den duinkant. In een vergade ring van betrokken gemeentebesturen is door den heer Verstegen van Den Helder en voorzitter gezegd, dat Helder en Callantsoog steun wilden verleenen door adhaesiebetuiging, doch verder ^u niet worden meegewerkt en wel omdat de weg'HelderCallants oog in ver gevordeid stadium verkeerde en zij be vreesd waren dat anders stagnatie zou kunnen ont staan. Toch is besloten een commissie uit de be trokken gemeenten samen te stellen en voor'Cal lantsoog is uoor B. en W. voorzitter aangewezen zitting in die commissie te nemen. Ingekomen stukken: a. Bericht van aanneming benoeming lid' Armbe stuur door A. Baken G.Azn. en F. Veul. b. Goedkeuring kohier van schoolgelden over het 4o kwartaal 1921. c. Verslag schoolcommissie over 1921. d. Goedkeuring aanvulling reglement Armbestuur. e. Bericht van vaststelling uitkeering krachtens de wet van 24 Mei 1S97. f. Bericht van inwerking treding van den Keu ringsdienst voor Waren in het gebied Alkmaar. Van den heer P. Vos is ingekomen een aanvraag tot aankoop van grond voor den bouw van een werkplaats en eventuëel van een woning. Oorspron kelijk was aangevraagd een perceel dat grenst aan de schutting van den heer Van de Poll, doch B. en W. achtten het verstandiger dat getracht werd, dat gat tegenover het raadhuis naast Baken vol te krij gen. Naast Baken is een perceel gemeentegrond van f 4.60 meter, daarnaast een perceel breed 24.30 M. van G. ten Boekei en vervolgens een perceel van de gemeente breed 16.40 M. B. en W. stellen nu voor met Ten Boekei een grondruil ing aan te gaan, zóó dat het perceel gemeentegrond dat aan Baken grenst wordt 10 meter en dat aan den anderen kant van perceel Ten Boekei 11 Meter. Goedgevonden. Voorts willen B. en W. aan den heer P. Vos een stuk grond ter grootte van ongeveer 250 M2. tegen fl.per M2. aanbieden, onder voorwaarde dat het terrein binnen een bepaalden termijn zal moeten zijn bebouwd en de gevel moet voldoen1 aan eischen van welstand. Blijkens ingekomen teekening wordt hiermede door, den heer Vos voldoende rekening ge houden. Op de vraag van den heer De Heer wordt geant woord- dat de termijn binnen welken het perceel be bouwd moet zijn, zal worden bepaald1 op 1 jaar. De heer Kooger vraagt of het de bedoeling is dat de gemeente haar grond allemaal voor f 1.per M2. zal verkoopen. De gemeente moet niet met verlies verkoopeni Voorzitter zegt dat de prijs afhangt van de plaats waar de grond ligt Er wordt door de gemeente geen verlies geleden» maar de prijs die indertijd do heer G. ten Boekei voor zijn grond vroeg was hoo- ger dan fl.— Gunstige verslagen zijn ingekomen over den cur sus in vervolgonderwijs en den cursus voor volwas- sonen. Aan dezen laatsten cursus namen 19 cursisten deel, waarvan 16 serieuse cursisten. Van deze 16 kwamen er 3 uit het dorp en 1 uit Koegras. Voor zitter spreekt de wensch uit dat volgend maal ook eens wat meer belangstelling zal zijn in het dorp en noemt het eigenaardig dat men van buiten meer belangstelling voor goed onderwijs gevoelt dan in het dorp. Op verlangen van Ged. Staten wordt wijziging ge bracht in de verordening op de heffing van school geld gewoon lager onderwijs en vervolgonderwijs, zoodat steeds gesproken wordt van zuiver inkomen en niet van belastbaar inkomen. Door den heer De Heer was hierop reeds eerder gewezen. Vastgesteld wordt een suppletoire begrooting dienst 1922, groot f9940 en het kohier hondenbe lasting dienst 1922 tot een bedrag van f285. B. en W. hebben oen onderzoek ingesteld naar de kosten van aanschaffing van een brandspuit,. Voor een gebruikte brandspuit kwam een aai Jng van f700 met 20 M. slang, terwijl B. en W. thans den Raad voorstellen te besluiten tot aankoop van een nieuwe spuit, een tweewielige, met 3 maal 30 M. slang, tot een bedrag van f922. De spuit heeft een capaciteit van 190 Liter per minuut, spuit 28 meter en moet met 8 man bediend worden. Voorzitter heeft gewacht met de reorganisatie van de brandweer tot de Raad een besluit heeft geno men. Den heer Hollander komt de prijs niet te hoog voor, maar spreker vraagt zicl^af of eerst niet ge tracht had moeten worden een oplossing te vinden voor het watergebrek. Voorzitter erkent dat dit een ernstige zaak is, maar niet afhangt van het aanschaffen van een nieuwe spuit. Spr. heeft zich al eens afgevraagd of het misschien niet een goede oplossing zou zijn de putten in verbinding te brengen met de sloot, even als het te Schagen is gedaan. De heer De Heer wijst er op dat wanneer be sloten wordt tot aanschaffing van een nieuwe spuit voor het dorp, straks Groote Keeten onder dezelfde motieven kon komen vragen om een spuit. Voorzitter meent, dat dit afgewacht kan worden, misschien zou de oude spuit dan naar Groote Kee ten moeten. De heer De Heer: Dan komt Ruitenburg en verder Koegras weer vragen. Voorzitter: Maar we kunnen toch niet bij iedere boerenplaats een spuit plaatsen. Sp& meent: komt tijd komt raad. De heer De Heer zegt, d!at wanneer ze komen vragen we niet neen kunnen zeggen. Het noordelijk gedeelte kan dezelfde motieven naar voren brengen. Voorzitter: Daardoor zou men in de eerste plaats onderschrijven het inzicht van den Raad dat een spuit noodig is. Of de plaats voor de oude spuit ge wijzigd moet worden is een zaak die later beoordeeld kan. worden. Spr. meent dat die plaats vrij goed be paald is ten opzichte van de richting naar het noordelijk gedeelte der gemeente. Algemeen acht de Raad de plaats van de o««de spuit de juiste. De heer Ruitenburg zou het tenminste onzin vin den als de bewoners van Groote Keeten om een brandspuit vroegen. De heer Hollander wijst er op dat men steeds hoort: voor het dorp kan alles, voor buiten gebeurt niets. Voorzitter: Als men meent dat men hier of daar behoefte aan heeft, moet men zich maar tot den Raad wenden. De heer Kruisveld: Wij stellen niet zulke hooge eischen. De heer Kooger wijst op den laatsten brand!, waar over voorzitter vorig maal mededeelingen deed, waaruit bleek dat een spuit hier noodig was. De perceelen te Groote Keeten zijn niet zoo helend als hier en staan niet zoo in een rechte lijn. De heer Sleutel was in principe niet zoo voor een nieuwe spuit, maar bij nadere beschouwing bleek zij wel noodig. Bij eventueelen brand buiten het dorp kan deze spuit helpen. Voorzitter: Als het noodig is, zeker. De heer Sleutel: Ik zou willen dat zij er altijd heen gaat. Voorzitter: Deze kwestie kunnen we dan met de brandmeesters bespreken. Ten slotte wordt tot stemming overgegaan. De heer Kruisveld weet blijkbaar niet best, hoe zijn stem uit te brengen. Voorzitter maakt den Raad er op attent, dat het advies van B. en W. was van het geheele college. Voor het voorstel van B. en W. stemmen de heeren Kruisveld, Kooger, Sleutel en Ruitenburg, tegen de heeren De Heer, Boontjes en Hollander, zoodat tot aankoop van een nieuwe brandspuit is besloten. B. en W. stellen nu voor tot het aangaan van een geldleening van f900, tegen 6^ af te lossen in 10 jaar of minder. Do heer De Heer wil, nu men toch geld gaat uit geven, f '100 meer leenen en voor die f100 brand zeilen. voor de Keeten koopen. Algemeen goedgevonden. De heer Kooger vroeg of er nog meer kosten kwa men en wol voor de berging van1 de spuit. Voorzitter deelt mede dat het de bedoeling is de spuit te bergen in het gebouwtje dat gebruikt wordt voor de berging van strandgoederen. Voorgesteld1 wordt het verhoudingscijfer der plaat selijke inkomstenbelasting vast te stellen op 1.9. Vo rig jaar was het percentage 3. Een percentage van 1.65 1.7 zou noodig zijn, doch rekening houden de met den heerschenden toestand, oordeelen B. en W. een percentage van 1.9 gewenscht. Goedge vonden. Tot leden van de schoolcommissie worden herbe noemd de heeren A. Baken G.Azn., R. Hollander en Joh. Langhorst Mede op de voordracht stonden de heeren J. v. d. Plas, C. Mooij en M. Quant, die respectievelijk 1, 2 en 1 stem kregen. Voorzitter deelt mede, dat de Raad in beginsel heeft goedgekeurd een uitbreidingsplan en in dat plan de wegbreedte totaal was gebracht op 25 M. B. en W. achten een dergelijke breedte niet noodig en willen de algemeen© breedte bepalen op 14 Meter. Wanneer dus aan weerskanten van den weg een huis staat, zal de afstand der gevels van die 2 huizen 14 Metei bedragen. Men kan dan voor zijn huis op een afstand van b.v. 2 meter nog een hekje plaatsen, zoodat de overblijvende wegbreedte 10 meter is. De beer Kooger vraagt of die breedte wel voldoen de is. Voorzitter meent van wel en wijst er op dat het hier betreft wegen van het uitbreidingsplan, dus niet de hoofdwegen. Bij de rondvraag zegt de heer De Heer dat hij in het verslag der laatstgehouden vergadering van de V.V.V. heeft gelezen dat er aan het raadhuis zal ko men een bordje, waarop staat dat hier het bureau van de V.V.V. is. Spr. vraagt of men er reden voor liad dit zoo resoluut te zeggen. Voorzitter zegt dat dit niet juist is, het moet eerst aangevraagd worden en dan beschikken B. en W., tenzij de Raad er prijs op stelt er een beslissing over te nemen. Spr. beeft het evenwel zelf aangebo den dat bordje neor te hangen, omdat de vreemde lingen dan weten waar inlichtingen zijn tg krijgen. De heer De Heer heeft gehoord dat Brouwer nogal \eel werk aan dat secretariaat had en spr. vreest dat het ook hier veel werk geeft. Voorzitter: De Raad kan er van verzekerd zijn dat we dat wel zullen coupeeren, de werkzaamheden ter secretarie zullen er niet onder lijden. De heer De Heer vraagt naar de resultaten van het werken der melkverordening. Voorzitter belooft in de volgende vergadering met een lijvig rapport te zullen komen. Er is niets in te zetten, me'1 "'enters zijn hier niet. De heer Kooger zegt dat de menschen in Callants oog die c rmenbedeeling krijgen, dat geld moeten ha len bij Daken. Spr. vraagt of niet iemand uit de gemeente kan worden aangewezen bij wien de men schen dat geld kunnen krijgen, omdat Baken nogal ver af woont. Voorzitter zegt dat deze kwestie door het Arm bestuur moet worden1 geregeld. Spr. wil het daan wel ter sprake brengen, maar dezelfde kwestie kan zich cok in andere deelen der gemeente voordoen, lede- id van het Armbestuur heeft zijn wijk en is reke ning en verantwoording aan het bestuur schul dig. Spr. wil echter Baken wel vragen of deze bet geld hem ter hand wil stellen. Hierna sluiting!. KOPPEN EN BLADEREN VAN SUIXEKBXEZ'EN Men meddrt uit Zeeland!: Neen, aangename geur verspreiden de koppen en bladeren van ingekuilde bieten niet en men vraagt: zelfs met ©enige verbazing af, hoe het mogelijk is, dat heit rundvee er zoo gretig van eet; tttoch ia dat het geval en het gedijt er u^tstoke^d van. Voor de vee- voedering (hebben de koppen eni bladeren, ingekuild, gedurende den staltijd zeer groote waarde. Door des kundigen wordt wel gezigd, dat het versch voeren op het bouwland heit meest voordeelig is, omdat dan het minst verleren gaat, maar zoo er eten in het weide land dis gedurende den oogst der bieten!, dan geven de verbouwers de voorkeur aan inkuilen. Gedurende dit najaar is er, ondanks er niet veel eten in de weiden •was, izeer veel ingekuild en dit kon uitstekend! geschieden, omdat de groote droogte dit zeer gemakkelijk maakte en niets op den akker be hoefde achter te blijven. Men schat den gemiddelden oogst van 1 bunder bieten op pl.m. 25000 Kg„ versche koppen en bladeren, een hoeveelheid die bdj: het in kuilen ongeveer 18000 Kg. bruikbaar voedsel geven. Het is noodzakelijk, dat het inkuilen met zorg ge schiedt, omdat anders de waarde zeer sterk vermin dert. Waar de suikerbietenteelt in Zeeland zoo uitge breid! is, valt heit (te begrijipeiL, dat de ingekuild© kop pen en bladeren als wintervoorraad heel wat te b€h teekenen heeft. R.-K. CANDEDATEN. De R.-K. Kamercentrale in dien 'kieskring Haairtem heeft, naar de Res.hode meldt het volgende advies voor de kiezers vastgesteld: 1. mr, J. B. Bomans; 2. lChr. J. v. <L Bilt, Den Helder; 3. rnr. Paul Reymer, Hilversum; 4. mevr. S. L. C. Bronsveld—Vitringa, Hoorn; 5. A. B. MichieLsen» Haarlem; 6. inr. A. J. M. Leesberg, Alkmaar; 7. A, J. Loerakker, Schoten; 8. B. Vélfhmaot, Heüoo; 9. P, Heiiker, Hoofddorp; 10. Ghr. M. Jansen, Amsterdam. EEN APACHEN-BENDE. V. D. meldt1: Een'bewoner van heit Rokin ite Am ster dam zag Zondagavond ifcegem half twaalf, dat eerrige zeer ongunstig uit ziende personen uit een raam van do zolderverdieping van perceel 71 aan het Rokin een sleutel aan een' touw naar beneden lieten zakken, waardoor, een tweetal personen, die op straat stonden te wachten zich toegang: rtot het perceel konden ver schaffen. Genoemde persoon, denkende dat hier een bende inbrekers aan den gang was, waaschiuwde da politie en een tweetal! rechercheurs van het bureau Singel gingen op onderzoek uit. Bij perceel 71 wer den de rechercheurs zoodanig ontvangen, dat ze ver moedden, dat hier werkelijk eendge gevaarlijke ban dieten bezig waren. Zij zagen! zich genoodzaakt eenige revolverschoten op de deur te lossen Op de zolderver dieping gekomen, 'vonden zijl daar echter inplaats van inbrekers, een twintigtal verkleed© studenten, kide daar een apaichenbalt Meiden. Een hunner heeft die zolderverdieping in huur, en heeft deze ingelicht als danszaal waar geregeld der gelijke apachen-fbals plaats vinden. De politie vindt, dat hier de studentenstreek wel wat te ver gedreven is„ waar de rechercheurs genoodzaakt waren geweest, revolverschoten te leasen, GOEDKOOPE TURF UIT DUITS CHL AND. Men meldt aan1 die Mab.: In de provincie Groningen ^worden dagelijks groote partijen turf uit Oost-Fries land aangevoerd, die er trots de hooge vrachten nog goedkooper dan tuirf uit iGronkugen of Drentsehe ve nen kan worden verkocht. Aan de grens kost deze turf pLmi5 gulden por duizend. TWIST. Het „U. D." meldt, dat eenigen tijd geleden, op een Zondagavond, een bewoner van de Vinkenbuurt (m de Gansstraat te Utrecht schoot op een jongraensch, naast hem wonende, dat zich misdragen had tegenover zijn dochter. De man werd toen door de politie gearres teerd terwijl de jongeman met den Bchnk vrij kwaroi, althans niet werd gewond. Deze geschiedenis heeft zich thans herhaald. Maandagmorgen vroeg heeft de zoon van den man, die zich thans in veband met de vorige schietpartij, in voorloopige hechtenis bevindt wederom met een Tevol- ver op den jongen geschoten, waardoor hij ditmaal vrij ernstig in den rug werd gewond, zoodat overbrenging naar de Rijksklinieken en operatief ingrijpen noodzake lijk werd geoordeeld. Het spreekt vanzelf,'dat de revol verschoten in een ommezien de heele buurt wekten (het gebeurde even Vóór zevenen) en dat de politie van het hulpbureau aan de Tolsteeg onmiddellijk ter plaatse was en den man arresteerde. Het onderzoek is thans in vollen gang, o.m. oim na te gaan of juist is de mededeeling van den dader, dat hij de revolver aan den getroffene heeft ontrukt en daarna heeft geschoten. HUISDUINEN. Da. Van Grietbuijsen alhier heeft het beroep aange nomen1 naar Noordgouiwe bdj, Ziertkzee. PROVINCIALEN BOND VAN RUNDVEE-FOKVER- EENIGINGEN IN NOORDHOLLAND. Algemeen© vergadering, te houden op Maandag 27 Februari' 1922, des voormiddags 10 uur, in het lokaal „De Witte Engel" te Hoorn. Op de agenda, komen voor Rapport van die Poirifmlaaie tot het naaien van de .rekeningen/ over 1Ö2L Jaarverslag van die 'Commiasie voor den Coopi Aankoop. 'Enkele medJedieefliingen over die Vereeniging voor Arbitrage itu den Vee- enj Paiardiehhandiei, diootr, den heer P. Stapek Benoemingen: a. Het bestuur Effent voor om, waar het reglement daartoe nu gelegenheid! geeft, ons vroegere adviseeren.de lid, dien heer Dr. D. L. Bakker, eerder 'Rij{ks-iVeeteeü.tconsuieiit voor Noordhalland, tegenwoordig Hbogüeeraar ite Wagenitngen, tod! lid] van verdienste te benoemen. b. Voor lidi van.' het bestuur wegens periodieke af-» treding op 1 Januari 1923, van den heer I. W« Jonge-» jans, te Asaendeüft, niet heikiesbaar. c. Ingevolge van het nieuwe reglement dat alleen deden-Veefokkers lid van het bestuur kunnen' zijn, he-> noemiing van twee deden van hert Bestuur inplaats van die heeren- P. 'Stapel Gz. te Hoogkarapel en A. Commandeur K.Az., te Spanbroek. d. Voor gedelegeerde leden voor die najaarskeurin- gen van de vereendgingeiL Aahbeveiling: C. Posch, Binnenwijzend, J. Koopman Jr^ Deemster, P. Stapel» Hoogkarspei, N. D. Kaan, WiecringorwaardK. Kui per, Oostwoud; J'b Bakker Aiz., Barairugorhorn. e. Voor drie» leden tot het nazien van die rekeningen over '1922. Aanbeveling: W. Jtamdink Hm, 't Zand; K. Poech, Schel'Mnkhioiut; G. v, d. 'Sluis, St. Maartens brug; Joh. iM. Bakker, Stompetonen: J. Metselaar, Twiak; J. Ham, Veenhuizen. iStierenkeuringen. In te leiden door den heer Jxo. Blaauboer Kz. te Baraingerhom. Jaarverslag U90I. ORGANISATIE VAN BOEREN. Uit het Noorden schrijft men aan het HdblcL: Had het voojs de boeren weinig zin om zich aan een te sluiten, zoolang de veldarbeiders nog onge organiseerd waren, thans, nu in vele streken met groote en middelgroot© landbouwbedrijven onder de werklui een steeds toenemende neiging ontstaat om gemeenschappelijk tegen de werkgevers te agee- ren, is het voor die werkgevers zaak geworden om zoo noodig met alle kracht front te maken tegen over te hooge arbeiderseischen. Voormannen op landbouwgebied hebben dit al ge» ruimen tijd ingezien en ze hebben voor kort weten te bereiken, dat er een landelijke landbouw-werk- gevers-organisatie werd opgericht, waarbij zich helaas tot nu toe echter nog maar weinig boeren aansloten, deels uit conservatisme, deels als gevolg van de omstandigheid dat ze nog nooit in de nood zakelijkheid waren geweest een loonstrijd met hun arbeiders uit te vechten. In 't Noorden van 't land echter en meer speciaal in de kleistreken van de provincie Groningen, waar in den loop der jaren reeds vrij uitgebreide stakin gen onder de veldarbeiders voorkwamen als gevolg van niet ingewilligde looneischen, begint men on der de boeren gelukkig meer en meer in te zien dat zoo noodig tegenover de georganiseerde arbei ders een hechte organisatie van werkgevers gesteld moet kunnen worden en behalve dat daar verschil lende boeren lid geworden zijn van de landelijke organisatie, zijn er de laatste jaren meer plaatse lijke werkgeversbonden tot stand gekomen, welke samen een fusie hebben gevormd. Zoo op het eerste gezicht maakt deze: organisatie nogal oen degolijken indruk, maar in critieke om standigheden gaat er toch niet heel veel kracht van uit, omdat vele boeren door hun individualisme of bun conservatisme achterwege bleven zich aan ta sluiten en daarmee speelden in de kaart der ge organiseerde arbeiders. Immers het behoeft geen be toog, dat laatstgenoemden, als ze bij enkele werk gevers aan den slag konden komen en blijven, te gen door hen gewenscht© belooning, veel sterke» stonden, dan wanneer staking steeds een algemeens uitsluiting tot gevolg bad gehad. Ten einde de niet georganiseerden onder de land bouwers nu niet langer mee te doen profiteeren van bestede moeite en geleden risico, heeft de zooge naamd© „Noorderbond", een sterke boeren organisatie in eenige zeer belangrijke landbouwgemeenten van Noordelijk Groningen', besloten, voor het seizoen 19221923 geen collectieve arbeidsovereenkomst te gaan. Naar men van de zijde der bij dien bond aangeslotenen hoopt, zal dit tot gevolg hebben dat zij onder de boeren, die zich tot nu toe buiten de organisatie hielden, als ze merken in bet drukste van den tijd geheel aan de werknemers overgeleverd te zijn, hun neiging tot individualisme zullen over winnen, en alsnog tot aansluiting overgaan. Zoo zou uit tijdelijke onthouding versterking van de organisatie kunnen voortspruiten, al valt het te betwijfelen of, wat zoozeer gewenscht is, de houding van den Noorderbond vrijwel algemeen© aansluiting tot gevolg zal hebben, daar verscheidenen zich tot nu toe enkel maar afzijdig hielden om de wijze waarop door deze organisatie de uitkeering van ver goeding geregeld was, aan leden, die schade hadden door zoogen. sabotagebrand, cLw.z. door brand, hei melijk gesticht op last van bij een staking, betrok ken arbeiders. De Noorderbond! stelde zich bij1 de regeling dezer vergoeding op het gezonde standpunt, dat de niet door een verzekeringsmaatschappij uitgekeerde scha de, geleden door een boer wiens bezitting in brand was gestoken door stakende arbeiders, gemeenschap pelijk gedragen dient te worden, daar wanneer ie der alleen te lijden schade moest dragen, voor de stakers een paar brandstichtingen! voldoende zou den zijn om in dagen van staking de boeren vrees aan te jagen en hun weerstand te breken. Maar niettemin, deze wijze van schadevergoeding blijft enkele, anders tot aansluiting genegen land bouwers zoo hevig tegen de borst stuiten, dat ze in geen geval daartoe zullen overgaan zoolang de sta^- tuten.op d'at punt niet worden gewijzigd, 'tls daar om te hopen dat er iets op gevonden wordt, b.v. door het aangaan ©ener bepaalde overeenkomst met een brandwaarborgmaatechappij. 't Zou de neiging tot algemeene aaneensluiting onder de boeren groo te r maken en die is er vooral in de eerstvolgende jaren noodig, omdat vele landbouwbedrijven wankel staan en alleen voor vallen behoed kunnen worden als er steeds een goede verhouding 3s tusschen de loonen en de prijzen der voortbrengselen van het bedrijf. OUDESLUIS. Het voor twee jaar gebouwd© buigenw oonbuis van dien heer E. Slikker, staande aan deni Stationsweg al hier, is ittit de hand verkocht tum dien heer J. v, d. Oord, te Wierinjgerwaarcl.

Schager Courant | 1922 | | pagina 1